הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 בספטמבר, 2003 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


"ממשלת ישראל עוסקת בניהול. היא מנהלת את צלילת המשק הישראלי. ובדרך לתחתית, הממשלה רוצה להפוך את המשק הישראלי למשק של עבודה זולה – תוך כדי פירוק מדינת הרווחה". כך אמר פרופ’ אריה ארנון, כלכלן מאוניברסיטת בן-גוריון, בסמינר שנערך בשבוע שעבר במכללת רמת-גן. הסמינר התקיים ביוזמת פורום הארגונים למאבק באבטלה במטרה ללמוד את הצעת התקציב שאושרה בממשלה ולבחון את הדרכים למאבק בתקציב. בסמינר לקחו חלק כ-100 פעילי ארגונים חברים מהפורום, וכן מתעאיוש, חד"ש ומוסווה.

לדברי פרופ’ ארנון, "כלכלת ישראל במשבר גדול. משברים מחזוריים הם תופעה ידועה בכלכלה הקפיטליסטית. אבל אנו נמצאים בעיצומו של משבר שונה. זהו משבר מבני שהחל עם האינתיפאדה לפני שלוש שנים". עוד הדגיש הכלכלן כי קובעי המדיניות סברו במשך זמן רב ש"לא קיימת בעיה ושעוד גלובליזציה, עוד קפיטליזם ועוד יד חופשית לבעלי ההון – יוציאו את המשק מן המשבר. אבל הם גילו שהמשבר עמוק יותר. יחד עם זאת, קובעי המדיניות, ושר האוצר בנימין נתניהו בראשם, מתעקשים להוסיף ולפעול באותה צורה. הצעת התקציב לשנת 2004 היא הביטוי לכך".


לאחר הרצאת המבוא של פרופ’ ארנון התקיימו כמה סדנאות לגיבוש עמדות הפעילים בתחומים שונים: תעסוקה, בריאות, חינוך, נשים ודיור. את הסדנאות ריכזו עו"ד מיכל שמאי, משכית בנדל, ד"ר שלמה סבירסקי, הכלכלן אמין פארס, עו"ד גלעד ברנע ואפרים דוידי.


בתום הדיונים נערך סיכום שכלל את דבריה של יו"ר "סינגור קהילתי", ברברה אפשטיין, ושל רכזת פעילות הכנסת של שתי"ל, לאה ליברמן-בנדר. אפשטיין הקדישה דקות ארוכות לתיאור אופן הפעילות הקהילתית סביב המאבק בתקציב וליברמן-בנדר מסרה על לוח הזמנים לקראת אישור התקציב והפעילות בכנסת. דוידי סיכם את הערב וקרא "להפיל את התקציב". הוא אמר שבמסגרת המאבק בתקציב תתקיים השנה הפגנה מול ועידת העסקים של העיתון "גלובס" ("ועידת העשוקים") כדי למחות נגד ה"שילוב הקטלני בין הון לשלטון". ההפגנה תתקיים בתחילת חודש דצמבר.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים