הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בספטמבר, 2003 8 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


"הנשיא אלווארו אוריבה רואה את עצמו ככפילו של בוש והוא חולם להפוך את קולומביה לישראל של דרום אמריקה. על פי הנשיא אוריבה, קולומביה אמורה להיות השוטר של ארה"ב באזור". כך אמר דובר הצבא לשחרור לאומי של קולומביה (ELN), מילטון הרנאנדס, בראיון שהעניק בסוף השבוע לשליח העיתון הארגנטיני פאחינה 12, דאריו פיניוטי, בבירת ברזיל. הרנאנדס, המסייר עתה בכמה ממדינות דרום אמריקה, נחשב ל"שר החוץ" של ארגון הגרילה המחזיק בשבעת התיירים בהם ארבעה ישראלים. בצבא לשחרור לאומי של קולומביה כ-5,000 אלפים לוחמים.

ש. האם צבא השחרור הלאומי הוא ארגון טרור?


ת. אנו לא מבצעים כל פעילות טרור. גם הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה (FARC) לא עוסקים בכך. מספר פיגועים שנעשו נגד אזרחים בריכוזי אוכלוסייה, ושלדברי הממשלה אנו אחראים להם, נעשו על ידי "פלוגות המוות", קבוצות מזוינות של צבא שעיקר פעילותן טרור ממלכתי. פיגועים אלה באו כדי לשרת אמירות של הממשלה בדבר "נחיצות המאבק בטרור".


ש. מה היחס שלכם לממשלת אוריבה?


ת. אוריבה עומד בראש משטר אזרחי-צבאי דיקטטורי.


ש. אבל אוריבה נבחר ברוב גדול לפני כשנה וחצי ועל פי הסקרים עדיין נהנה מתמיכה גדולה…


ת. … המשטר הפוליטי בקולומביה משוחד. הנבחרים אינם מייצגים את העם, ורוב העם אינו משתתף בבחירות. פחות מ-40% מבעלי זכות הבחירה השתתפו בבחירות האחרונות. יחד עם זאת, אנו מגדירים את המשטר כדיקטטורה לא רק בגלל שאין לו כל לגיטימיות עממית, אלא בגלל שהוא רוצה להגיע למיליטריזציה מוחלטת של החברה הקולומביאנית. הנשיא אוריבה אמר שבדעתו להפוך 4 מיליוני אזרחים למלשינים בשכר ובשירות כוחות הביטחון. זאת, בנוסף למיליון המלשינים הקיימים כבר עכשיו. לדעתו זו הדרך להילחם באבטלה – אבטלה הנגרמת על ידי המדיניות הניאו-ליברלית של ממשלתו.


ש. מתי תסתיים המלחמה בקולומביה?


ת. המצב הצבאי הוא מצב של תיקו. הם לא יכולים להתקדם ולהשמיד אותנו ותנועות הגרילה אינן יכולות לנצח כעת. המלחמה בקולומביה הותירה מאז שנת 1964 2.5 מיליון הרוגים. העם לא רוצה מלחמה, אבל המגמה היא המשך הלחימה. כפועל יוצא מהמצב הפוליטי המקומי והבינלאומי, ימשיכו להילחם בנו ולכן עלינו להתחזק צבאית ולהמשיך במאבק הפוליטי. כל עוד לא ייתנו לנו לנהל את מאבק הפוליטי באמצעים אחרים, נמשיך במאבק המזוין.


ש. באחרונה ניכרת מגמה של התגברות הפעילות הצבאית של הגרילה בערים. האם כובד המשקל של המאבק עבר מן הכפר אל העיר?


ת. אכן, בחודשים האחרונים תנועות הגרילה הגבירו את פעילותן בערים ואנו רוצים להעמיק את השורשים החברתיים בסביבה העירונית. זאת, בהתאם להחלטות ההנהגה הלאומית. לצבא לשחרור לאומי נוכחות ניכרת בפרברי הערים המרכזיות כגון בוגוטה, מדיין וקאלי.


ש. מדוע להמשיך את הלחימה בכפר, במדינה בה 70% מהאוכלוסייה היא עירונית?


ת. צריך להבין שבעת הקמתן של תנועות הגרילה, 60% מהחיים הכלכליים, החברתיים והפוליטיים של קולומביה היו סביב הכפר. נכון שעכשיו כ-70% מהאוכלוסייה היא עירונית. לכן החלטנו לקרב את הגרילה אל המרכזים המשקיים של המדינה. אנו, יחד עם החברים בכוחות המזוינים המהפכנים של קולומביה, עסוקים בצבירת כוחות במרכזים העירוניים על מנת לתת תנופה מחודשת למאבק במרחבים העירוניים.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. אלדר משוש הגיב:

  להווי לא ידוע לי דבר מכל מה שכתב ה"תוהה" שהוא גם טועה אם לא גרוע מזה.

 2. איריס בר הגיב:

  בכל ערוצי החדשות הישראליים והעולמיים נאמר שלא ידוע בידי איזו קבוצה התיירים החטופים נמצאים. דוברי ה-FARC טענו, כמו כן, שהחטופים נמצאים בידי קבוצת עבריינים או אולי בידי אחד מהארגונים הפאראמיליטריים הימניים.

  על פי איזה מידע קבעתם שהתיירים החטופים מוחזקים בידי ה-ELN?

 3. מערכת "הגדה השמאלית" הגיב:

  בתגובה למכתב שנשלח על ידי איריס בר, ברצוננו לציין שצבא השחרור הלאומי של קולומביה פרסם הודעה ובה נאמר כי יחידת גרילה של הארגון היא האחראית לחטיפה ושמפקדת התנועה מוכנה לשחרר את השבויים במסגרת מו"מ. עוד נאמר כי אין בכוונת הגרילה להחזיק את התיירים הזרים לאורך זמן רב. התיירים נשבו במסגרת מבצע "איינדה חי", לציון 30 שנה להפלת הנשיא הסוציאליסטי הצ’יליאני על ידי צבא ארצו בסיוע של ארה"ב. ניתן לעיין בנוסח המלא בשפה הספרדית של הודעת ה-ELN באתר:
  http://www.rebelion.org/internacional/031002el.htm

 4. תוהה הגיב:

  מערכת הגדה השמאלית שלום
  ברצווני להפנות מספר שאלות,1)האם מטרת המאמר הייתה להשוות בין אריאל שרון לנשיא קולומביה או שמא למצוא קווים משיקים בין אירגוני הטרור הפלשתינים לאלה הקולומביאנים? 2)האם האירגונים הקולומביאנים נחשבים כאירגוני טרור לשיטתכם ומדוע לא פורסמה העובדה המימונם מגיע דרך סחר בסמים?,לתשובתכם אודה.

 5. אלדר משוש הגיב:

  לנשיא קולומביה קשרים הדוקים עם מגדלי וסוחרי הסמים בארצו, כשם שלשרון קשרים הדוקים עם מבריחי ומלביני הון ושודדי אוצר המדינה והבנקים. שניהם נלחמים בארגונים לשחרור לאומי – זה הוא המשותף ביניהם. אין שום "עובדה" על "מימון" ארגוני השחרור הלאומי בקולומביה – מסחר בסמים. אלה הן "עובדות" המופצות ע"י אותן "קהילות ביון" ששקריהן על "נשק להשמדה המונית" בעירק – התנפצו כבלון של אוויר חם.

 6. לכותב שמעלי הגיב:

  לידיעתך , הנשק העיראקי שהזכרת הועבר לסוריה ומשם לבקעת הלבנון. טוב יעשו האמריקאים באם יחפשו זאת שם.

 7. מה הוא סח ? הגיב:

  מה הקשר בין"נשק עיראקי" וסוריה לקולומביה ? – יש כאן מגיבים שאין להם מושג מה הם קוראים או כותבים.

 8. תוהה הגיב:

  לאלדר משוש,הווה ידוע כי פעילותם של אירגונים אלה ממומנת ע"י דמי כופר כתוצאה מחטיפות אזרחים ותיירים כמו גם מהשתתפות פעילה בייצור סמים והפצתם בעולם שכידוע הרווח מהם גדול לאין שיעור,מדבריך עולה כי אירגון הביון בו אתה כנראה חבר הצליח לאסוף ידיעות מודיעיניות חדשות הקושרות את הנשיא הקולומביאני לנושא הסמים,אחרת קשה להסביר את בטחונך העצמי בייחס לנכונותן או שמא רק שנאה יוקדת בכל הקשור בשם אריק שרון, שאגב אינני מצדד בו כלל ועיקר,מובילה אותך לתגובה שכזו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים