הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בספטמבר, 2003 25 תגובות

העצומה עליה חתמו 27 טייסים בה הודיעו כי יסרבו לקחת חלק בתקיפות מרכזי אוכלוסייה אזרחית, היכה בתדהמה את ראשי הצבא והממשל כמו חלקים ניכרים של הציבור. הסרבנים החדשים עשו כל מאמץ לרכך את הנחיתה על ידי הדגשה חוזרת ונשנית בדבר ציוניותם ונכונותם "להקריב ולתת למדינת ישראל" והתחייבותם "להוסיף ולשרת בצבא ההגנה לישראל ובחיל האוויר, בכל משימה להגנתה של מדינת ישראל", אבל זה לא עזר.

הממסד הפוליטי, הצבאי והתקשורתי התאושש מהר והחל לירות תחמושת מורעלת, לחרף ולגדף. סגן השר מיכאל רצון מהליכוד כבר דרש להעמידם לדין על בגידה, פחות מעונש מוות, אני חושש, לא יספק אותו; היועץ המשפטי לממשלה רובינשטיין תקף; הכתבים והפרשנים הצבאיים תרמו אף הם את מיכסת השיסוי; ראשי הצבא והממשלה, ממפקד חיל האוויר דן חלוץ, ועד ראש הממשלה אריאל שרון, תקפו בשצף קצף והודיעו כי "ינקטו בכל הצעדים", מנטרה מוכרת לחברי תנועות הסרבנים שקדמו לטייסים. גם האופוזיציה הראשית לא פירגנה, ח"כ עמרם מצנע תקף, וגם ממרצ לא זכו הסרבנים לחיבוקים. יש במרצ יותר מדי ראשים הקשורים בטבורם לצבא, ורק ח"כ זהבה גלאון בולטת לטובה בתמיכתה בסרבנים.


מי שרוצה לקרוא את "קול העם" מוזמן להיכנס למדור התגובות האינטרנטי של אימפריית "ידיעות אחרונות" (Ynet) ולקרוא את פרץ השנאה הרושפת. הדימוי האליטיסטי ממנה נהנים טייסים בישראל, היתה בוודאי ביסוד הסערה שקמה. גם בשמאל היו כאלה שנלכדו לתוך הדימוי הזה, ונפשם לא ידעה זה מכבר כזו התרוממות רוח, כפי שבאה לידי ביטוי במודעת "גוש שלום" בעיתון "הארץ"."פטריוטים אמיתיים" ו"מצילים את כבודה של ישראל" השתפכו מנסחי המודעה.


קצת הרחקתם לכת. הטייסים הם ללא ספק מהירים מבחינה תחבורתית, אבל יותר איטיים בהסקת מסקנות פוליטיות-מוסריות מאנשי היבשה. תנועת "יש גבול" קמה ב-1982, עם הפלישה ללבנון, וכעבור 21 שנה מצטרפת אליהם קבוצה של טייסים שהגיעו למסקנות דומות. צריך לומר להם כל הכבוד, לקדם אותם בברכת ברוכים הבאים בצל קורתנו הסרבנית, ולקוות כי הם יהוו נדבך נוסף בדרך הארוכה, הנפתלת והמיוסרת של הסרת ממשלת הרשע מהארץ.


הטייסים הסרבנים לא הצילו את כבודה של ישראל, כי כל עוד שולטת ממשלת ימין קיצוני בישראל בה ממלאות מפלגות טרנספר פשיסטיות תפקיד מרכזי, כבודה של ישראל רמוס. כבודה של ישראל יינצל רק כאשר סרבני הכיבוש והדיכוי, בים ביבשה ובאוויר, יהיו חלק מהשלטון.


כמובן שהיה נחמד אילו הצליחה קבוצת הטייסים הסרבנים לגרור אחריה טייסות שלמות עד לשיתוקן של ההפצצות על מרכזי אוכלוסייה אזרחית. אבל מי שנמצאים בזירת המאבק שנים רבות יודעים כי לא כל סנונית מביאה את האביב. אנו מונים בסיפוק כבר יותר מ-1,000 סרבנים מכוחות היבשה, וצבא הכיבוש ממשיך לפעול במלוא הקיטור. מתברר כי 1,000 סרבנים הם עוד לא המסה הקריטית הדרושה לחשיבה מחדש בצמרת הצבאית והמדינית. גם 27 הטייסים, מהם רק 9 בשירות מילואים פעיל, עדיין לא מהווים מסה קריטית המשבשת את פעולות החיל. יש עדיין יותר מדי טייסים המוכנים למלא פקודות שמונף עליהן הדגל השחור של האי חוקיות והאי מוסריות.


הדרך ארוכה היא וקשה, כמאמר השיר, ואנו נמצאים בתחילתו של הר תלול וקשה לטיפוס. רק המתמידים ובעלי אורך נשימה יגיעו למטרה שביסודה סיום הכיבוש, הרצח והדיכוי ופירוק ההתנחלויות.


30 בספטמבר – יום חטיפת ואנונו


ב-30 בספטמבר 1986 נחטף מאיטליה מרדכי ואנונו, סרבן חימוש נשק גרעיני, בפעולת טרור של ממשלת ישראל והועבר לישראל. הוא הועמד למשפט סגור ומכור, שתוצאותיו היו ידועות מראש. הוא נידון ל-18 שנות מאסר. מאז הוא אסיר מצפון במדינת ישראל.


מרדכי ואנונו עבד בכור הגרעיני בדימונה. משעה שהיה ברור לו כי הוא חלק ממכונה שטנית המייצרת בחשאי פצצות אטומיות, סבר כי יש ליידע את הציבור על מעשה חמור זה. זכות הציבור לדעת מה עושה הממשלה, בעיקר אם היא מסכנת את שלומו, הוא עקרון דמוקרטי ראשון במעלה. מה עוד וכאן מדובר לא רק בסיכון אזרחי מדינת ישראל אלא בסכנה לאנושות כולה.


החליט ועשה מעשה. מאחר שבישראל המידע היה אסור בפרסום מחמת גרזן הצנזורה, עשה את הדבר הטבעי והעביר את המידע לעיתונות החופשית מחוץ לישראל, באמצעות העיתון "הסנדיי טיימס".


מעשהו של ואנונו זכה להוקרה בינלאומית והוא קיבל פרסים ותוארי כבוד, בהם: חתן פרס נובל האלטרנטיבי ("פרס הקיום הנכון" המחולק מדי שנה בפרלמנט השוודי), פרס השלום הדני; דוקטור כבוד מאוניברסיטת טרומסטו הנורבגית (שגם הנשיא מיכאל גורבצ’וב והבישוף דסמונד טוטו נמנים עם מקבלי התואר מאוניברסיטה זו); ומועמד מזה שנים, גם השנה, לפרס נובל לשלום.


ישראל היא כיום מעצמה גרעינית בעלת מצבור של מאות פצצות אטומיות וכן כמות אדירה של נשק כימי וביולוגי. כל זאת מבלי שהתקיים על כך דיון ציבורי בטרם מעשה. ישראל הכניסה את האזור למירוץ חימוש גרעיני, וכל עוד לא תתפרק מנשקה הגרעיני (במסגרת הסדר אזורי), ימשיך המזרח התיכון להיות אזור של מירוץ חימוש אטומי, ביולוגי וכימי.


בעקבות חטיפתו של מרדכי ואנונו הוקם "הוועד הישראלי למען מרדכי ואנונו ולמען מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי, ביולוגי וכימי". כל שנה, ב-30 בספטמבר – יום החטיפה, יוזם הוועד פעילות שקשורה בנושא. השנה אנו מציינים את ה-30 בספטמבר האחרון שואנונו נתון בכלא. בשנה הבאה, באפריל 2004, הוא ישתחרר לאחר שריצה את מלוא 18 השנים. ביום שלישי, ה-30 בספטמבר 2003, יתקיים בסינמטק תל-אביב (אולם 2) ערב הקרנה של הסרט "הנשק הסודי של ישראל" של הבי.בי.סי, סרט מצוין שנעשה על פי מיטב המסורת של עיתונות חופשית ובלתי תלויה בממשל, ולא פלא שעורר את חמתה של ממשלת ישראל. לאחר הקרנת הסרט יתקיים דיון בהשתפות פרופ’ עוזי אבן, מראשוני העובדים בכור בדימונה, העיתונאי והפובליציסט חיים הנגבי, ובהנחיית כותב שורות אלו (למידע נוסף הקישו כאן).

תגובות
נושאים: מאמרים

25 תגובות

 1. אמנון הגיב:

  ספירו – פעם ראשונה אני שומע כי אתה רוצה לקחת חלק בשלטון . השלטון בארץ דמוקרטית נלקח על ידי מפלגה כלשהיא . לאיזה מפלגה אתה שייך ומה גודלה ?

 2. יוסי שורץ החוג להגנת המרקסיזם הגיב:

  נכון, מכתב הטייסים, אינו שווה למרד הנרחב של המלחים בהודו ב1946, אשר דוכא על ידי האימפריאליזם הבריטי בשיתוף פעולה עם מפלגת הקונגרס ההודית בראשה ניצב גאנדי. מדובר עדיין בקצינים מקבוצה קטנה של יחידת עילית , שאידיאולוגית לא שברו מהציונות. אולם אם בקרב קצינים אלו יש הרגשת מועקה קשה ביחס לפשעי המלחמה שהם נדרשים לבצע, ניתן רק להאמין כי בקרב החיילים הפשוטים, תחושת הבטן הקשה, הרבה יותר נפוצה.
  העובדה שהממשלה, הפיקוד הצבאי ועמם מנגנון שלם הכולל את אמצעי התקשורת הבורגנית, יצאו במסע השמצות על מנת למחוץ מרד זה, מלמדת על הפחד שלהם מפני התפשטותו בקרב החיילים הפשוטים.
  במצב זה, אופוזיציה ראויה לשמה, הייתה מארגנת מסע נרחב על בסיס חזית מאוחדת להגנתם. אולם השתיקה הרועמת של הנהגת האופוזיציה בנושא זה, להוציא את "גוש שלום", מלמדת כי עדיין האגף הימני במפלגות האופוזיציה, כולל בהסתדרות, נותן את הטון ואגף זה מסרב לארגן תנועה נרחבת בנושא.
  אנו משוכנעים כי בקרב מר"צ וחד"ש רבים הם ובמיוחד בין חברי השורה שהיו בשמחה יוצאים בפעולה נרחבת בנושא זה. אנו קבוצה קטנה שאין לה בשלב זה של התפתחותה מספיק משקל כדי לארגן בכוחות עצמה חזית מאוחדת להגנת הטייסים. אולם המפתח כרגע הוא בידי חברי השורה במפלגות השמאל. החברים חייבים לדרוש מהנהגתם לפעול כיאות ככל שהזמן יעבור והאופוזיציה תשתוק, כן יחוסל מרד זה במקום שיתפשט.
  לאלו משמאל השותקים משום שמדובר בטייסים קצינים, יש להזכיר את משפט דריפוס. השמאל המהפכני, המרקסיסטי בצרפת יצא להגנת דריפוס. דריפוס היה קצין צבא שהואשם בריגול על מנת לכסות את כישלונות המלחמה של צרפת בפרוסיה. דריפוס היה יהודי, והמסע של השלטונות כנגדו, לא היה משום שהוא היה קצין, אלא משום שהוא היה יהודי והשלטון ביקש לעורר מסע אנטישמי. השמאל הרפורמיסטי סירב להגן על דריפוס בטענה שהוא קצין צבא. כדרכם בקודש הרפורמיסטיים כאשר הם מנסים לכסות על עצמם בסיסמאות רדיקליות סייעו כמובן לשלטון.

  כולנו להפגנה של "גוש שלום"
  למען ארגון חזית מאוחדת להגנה על הטייסים האמיצים.

 3. אייל הגיב:

  למיטב ידיעתי גם ח"כ רומן ברונפמן תומך באופן עקבי בסרבנים.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  שורץ טען כי הגיונו של מסיס, הוא הגיון של בירוקרט וצנזור, אותו ההגיון המעמדי של הזעיר בורגנים הסטלניסטים, שהעדיפו את קריסת ברית המועצות, על פני המצב בו מעמד הפועלים יחזיר לעצמו את השלטון הפוליטי. מסיס לעומת זאת שוכח את המילה הגיון בירוקרטי, וטוען כי שוורץ טאומר שמסיס הוא סטלין, וכו’. ניתן להסיק כי דבר אחד בוודאות חסר למסיס במחשבתו. הגיון.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  האם שמתם לב כיצד מעמד הפועלים הישראלי בהנהגתו הנחושה של המהפכן שורץ התייצב לימין הטייסים הסרבנים?

 6. גם לימין חד"ש הוא לא בדיוק הצטרף הגיב:

  או מרצ, או ביילין, או פרס.

 7. שוורץ ללא הפסקה הגיב:

  הוא מקליד עשרות אלפי מילים, תמיד אותן המילים והקשקושים על ברה"מ ז"ל שה"סטליניסט"
  מסיס (שהוא גם ד’דנוב,םינושה.נינו של בן גוריון ובן אחיו של רוצח טרוצקי…)- הביא
  לריסוקה. דאגתו ל"הגדה השמאלית" שאינה שלו ואינה מיועדת לדומיו (שלשה בס"ה)- נוגעת ללב.
  כבר נאמר לו והוא אינו מבין: דיבוק צא !

 8. במלחמה כמו במלחמה הגיב:

  אנשי "גוש שלום" , אנשי השמאל הקיצוני, הסופרים שפנו לבג"צ :רובם אנשים הגונים וישרים. אבל התכונה שהשתלטה עליהם היא התמימות . הנאיביות ממש מחסלת את ההגיון של אנשים אינטליגנטים ומשתלטת להם על התאים האפורים. בתקופת הפוגרומים שנערכו לדורותיהם באירופה ובמזרח התיכון היו תמיד אנשים שסברו שאם י ר צ ו א ת ה פ ו ר ע י ם , אזי יונח להם.הדבר לא עובד כך!!! אנו עם שנוא וזה מופיע על מצחנו כאות קין לדור ודור. הצורר הנאצי חיפש יהודים להשמדה חמישה דורות אחורה. אין כל אפשרות להשתחרר משנאת העולם. הכלל"בתחבולות תעשה לך מלחמה" הוא המוטו ביחד אם המונח "להיות אור לגויים". רק ספרא וסיפא ישמרו עלינו. ובכן אני פונה אליכם שמאלנים יקרים: ה ת פ כ ח ו !

 9. אמנון לשוורץ הגיב:

  עם ידיד כשוורץ גוש שלום לא זקוקה לאויב .

 10. נתן הגיב:

  התגובה ההסטרית של מופז וכנופיתו ,לא צריכה להפתיע.
  כך מגיב אדם מכוער כאשר מכריחים אותו להסתכל סוף סוף בראי, אחרי שבמשך שנים צועקים לו באוזן כמה שהוא יפה.

 11. יוסי שורץ החוג להגנת המרקסיזם הגיב:

  שימו לב להתקדמותו של מסיס לחיסולו של אתר זה.
  אתמול הייתה ידיעה מטעם "יש גבול", בדבר משמרת המחאה. הכנסתי תגובה הקוראת לכל השמאל להשתתף במשמרת תוך הצבעה על כך, שמה שצריך לעשות הוא חזית מאוחדת רחבה הנושא זה, בניגוד לשתיקת ההנהגות הרפורמיסטיות.
  כדרכו בקודש מסיס יצא מייד לתקוף את החוג למרקסיזם, כאשר הוא מסביר שבקרוב תיסתם הפרצה, המאפשרת תגובות של שורץ, או כי יורד כל החלק המאפשר תגובות.
  הסברתי כי אין זה מפתיע, משום שההגיון של אלו המבקשים למנוע מהרעיונות של המרקסיזם להישמע, הוא אותו הגיון של הבירוקרטים ששלטו בברית המועצות, וממשיכים לשלוט במפלגות הסוציאל דמוקרטיות והאיגודים המקצועיים. הגיון שמעדיף קריסת ברית המועצות עליה חיו הפרזיטים הסטליניסטים, מאשר לאפשר למעמד הפועלים לקחת את השלטון ולהתקדם לסוציאליזם. אותו הגיון של הסוציאל דמוקרטיה וההנהגה הבירוקרטית של האיגודים המקצועיים בגרמניה ערב עליית היטלר, אשר העדיפו את ניצחון הפשיזם מאשר להיאבק בראש מעמד הפועלים למען מהפכה סוציאליסטית. הגיון שעלה לאנושות במחיר דמים איום בכל המאה העשרים.( זה מה שקרה בספרד הרפובליקנית כאשר הממשלה הרפורמיסטית נלחמה בגל המהפכני של מעמד הפועלים, זה זקרה בצ’ילה ועוד ועוד). בהתאם לאותו הגיון מסיס פועל כאשר הוא מעדיף כשלב ראשון לחסל את מדור התגובות, מה שיביא בהכרח לחיסולו של האתר מחוסר עניין ציבורי.
  מה מסיס עשה? סילק את המאמר לטור מצד ימין, במקום תחתון ביותר ועתה גם אותו לא ניתן לקרוא.
  אם מסיס ימשיך בדרכו הוא פשוט יחסל את האתר, במקום לאפשר לו להיות כלי מאבק. השאלה שלנו לכותבים ולמגיבים האם אתם מעוניינים באתר? אם כן שימו את מסיס הזדנוב הקטן במקומו. אפשרו לו לכתוב מפעם לפעם את מאמריו המאוד מאוד מאוד מעמיקים, אך מנעו ממנו מלהרוס את האתר.. לא איננו חברי "גוש שלום",פורמט בורגני ליברלי שמאלי, אך אנו בעד חזית מאוחדת של כל האופוזיציה כנגד הממשלה ולא לפילוג השורות. ואכן ברצוננו לסייע לחברי מק"י-חד"ש לחזור לשורשים המהפכניים שלהם במקום להתחסל לשם כך אנו זקוקים לחופש הביטוי בניגוד לקו החיסול וסתימת הפיות של מסיס הפועל אוביקטיבים לשימור השיטה הקפיטליסטית מזה שנים רבות.

 12. נכון הגיב:

  ראה ההקדמה להקלדת תגובות המורה במפורש:"בחלון זה יתםרסמו באתר 300 מלה בלבד".

 13. לשוורץ אין כל קשר עם "גוש שלום" הגיב:

  שוורץ אינו "ידיד" של "גןש שלום" ואין לו כל קשר איתו. הוא מטיף למדינה דו-לאומית בכל שטחי מדינת ישראל וםלסתין -"גוש שלום" דוגל
  ב"שתי מדינות לשני עמים". שוורץ מנסה לקפוץ על כל מי שאינו רוצה בו: מנסה להצטרף לחד"ש,
  להשתלט על "הגדה השמאלית", להתחבק עם "גוש שלום", שמתרחק מחיבוק הדב (ה"מרקסיסטי") שלו,
  כמו מה…

 14. מסיס בפאניקה הגיב:

  יו יו
  תראו איך מסיס קופץ בלי קשר להגיב על הודעה של שוורץ שלא עניינה אף אחד באופן כללי. שוורץ לא רמז בשום צורה שהוא קשור לגוש שלום פורמלית, או אפילו שיש לו סימפטיה לאורי אבנרי (אני בטוח שהוא גם ישמח להפנות את המבקש למאמרים בגנותו שהוא כתב).
  בקיצור – מסיס, תרגיע.

 15. נערי הליווי של שוורץ הגיב:

  אחד מי יודע? שוורץ הקופץ בראש, עשר דקות לאחר שמאמר כל שהוא מועלה לאתר.שנים ושלושה מיד יודע ? – להקת המעודדים (שנים) המלווה את אביר המרקסיזם (המזוייף) ומנבלת את םיה, כנגד כל מי שמעז לחלוק על מורם ורבם הסהרורי.

 16. לא נכון הגיב:

  אני לא מהחוג להגנת המארקסיות ואני בכל זאת לא אוהב את ההתקרנפות של מסיס. לעניות דעתי אין כל הגבלת אורך בגדה השמאלית, כמו גם תקן מינימלי של זמן בו אסור להגיב למאמר.
  מסיס צריך למצוא קאזוס בלי מוצלח יותר.

 17. סימה שרוני הגיב:

  וענונו ירה לעצמו ברגליים. הוא הכריח את ישראל לעבור מהרתעה מעורפלת להרתעה גלויה.
  מצב שהפך את כל המזרח התיכון לאזור מסוכן הרבה יותר.

  עצוב לי שאתה צוהל על סרבנות הטייסים.
  אני מאחלת לכולנו שלא נצטרך לשלם מחיר כבד
  על סערה תקשורתית זו בפיגוע הבא.

  עצוב, עצוב.

  סימה

 18. יותם א. הגיב:

  27 טייסים לא יקרים שלי:

  הגדרת בוגד : " מפיר אמון ,אדם הפועל נגד חבריו ,נגד ארצו ומסייע לאויב" (אברהם אבן שושן, המילון החדש )

 19. מי הוא בוגד הגיב:

  כל מי שמכנה את חותמי מכתב הטייסים "בוגדים" – הוא הבוגד בעמו ובמדינתו.

 20. יונקים משדה ? הגיב:

  על איזה שד אתה מדבר ? מה זה בכלל האנלוגיה המייל-שוביניסטית הזו ? רק רעל אפשר לינוק מישראל…

 21. פעם גוש שלום וחד"ש גינו את התוקפנות הפלסטינאית וכיום הם מצדיקים אותה! הגיב:

  גוש שלום וחד"ש מגנות את הפיגוע בירושלים [חדשות]

  2002 / 07 / 31
  מאת כתב "הגדה השמאלית"

  "הזוועה שהתרחשה היום בהר הצופים היא פיגוע ידוע מראש. מן הרגע בו הורה ראש הממשלה שרון לחיל האוויר להשליך את הפצצה הקטלנית בעזה, לקטוע את המאמצים להגיע להפסקת אש ולעורר רצון נקמה בצד הפלסטיני, היה ברור לכל שהרגע הזה יגיע", אמר ביום רביעי (31 ביולי) דובר תנועת "גוש שלום" בתגובה לפיגוע באוניברסיטה העברית בירושלים, בו מצאו את מותם שבעה בני אדם. עוד הוא מסר "כי גם שלטון צה"ל בכל ערי הגדה המערבית לא הצליח למנוע אותו. אין כל הצדקה למעשה רצח ללא אבחנה של ישראלים, בדיוק כשם שלא הייתה הצדקה להרג הילדים הפלסטינים בעזה אותו אמור היה הפיגוע של היום לנקום. אסור לתת למעגל הנקמה והנקמה-הנגדית חסר הטעם להימשך. פעולות תגמול שתבצע הממשלה, ובמיוחד מעשי גירוש בהם יענשו אנשים על מעשים שעשו לא הם אלא בני משפחותיהם, אך ילבו את האש".

 22. פרס הספרות למר יוסף שוורץ הגיב:

  אדם שלא נח לרגע, מוחו שופע רעיונות למכביר וקולמוסו פועל ללא לאות. האדם משתמש רק בשפה נקיה, אינו כועס ואינו נרגן ושומר על שלוות נפש. יריביו מאשימים אותו לסירוגין פעם כשמאלני ראקציונר ופעם כאיש ימין. את תגובותיו לא מעז אף איש מערכת למחוק אך כולם מלינים ובוכים. אגב ,ברצוני להפנותכם לתגובתו של מר יותם.א(4 תגובות מעל תגובתי). לסיום אברך את כל בני ישראל בברכת שנה טובה וגמר חתימה טובה.

 23. הפיהרר הגדול של אחוות העמים הגיב:

  עזוב אותך מיותם, סתם שמוצניק.

 24. אילן הגיב:

  ריגש אותי מאד להיווכח שלטייסים שלנו, טובי בנינו, וכו’ יש גם היגיון מוסרי ולא רק תבונה אינסטרומנטלית. יש תקווה

 25. מיהו בוגד? הגיב:

  יותם א. היקר,לזכותו של תא"ל יפתח ספקטור נזקפות חמש עשרה הפלות של מטוסי אוייב במהלך מלחמות ישראל בהן נטל חלק ללא היסוס וללא מורא,טייס נוסף אשר לדאבוני אינני זוכר את שמו שהצטרף זה מכבר לחותמי עצומת הסרוב הינו בעל עיטור העוז אותו קיבל בעטיו של ביצוע תפקידו תוך חירוף הנפש,האם מעשיהם של שני הטייסים עולים עולים בקנה אחד עם הגדרתך את הבוגד? לדידך ודאי שלא,אז מיהו בוגד?.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים