הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 באוקטובר, 2003 7 תגובות

חגיגות יובל ה-80 של יו"ר מפלגת העבודה שמעון פרס מעלות בזיכרון תקופות חשוכות של חגיגות דומות לימי הולדת של סדאם חוסיין, חואן פירון, ניקולאי צ’אושסקו, נשיא סוריה חאפז אל אסד ודומיהם. גם מקורביו של דוד בן-גוריון, בשנותיו האחרונות כראש-ממשלה, אירגנו לו חגיגות דומות כשהידרדר לשפל מצער, ושמעון פרס יד ימינו אירגן לו את חגיגות ה-70 להולדתו: "הגידו כן לזקן". כששמעון פרס אומר עכשיו בצניעות כה רבה כי הוא "לא ידע כלל" על החגיגה לכבודו וכי למעשה "כולם באים לברך את המדינה ולא אותו" – עולה בי תחושה של בחילה. פרט לשאלות מוסריות כמו: במה זכה פרס לחגיגות בינלאומיות אלו? האם אלה שבאו לחוג התכוונו לכבד את מי שעשה את הצעדים האמיצים לשלום ולאוסלו: יצחק רבין? מלבד זאת עולה גם שאלה עניינית של ניקיון-כפיים.

חגיגות-פרס עלו בוודאי כמה מיליונים טובים. יו"ר מטה חגיגות פרס, איש "הליכוד" השר אהוד אולמרט, הצהיר בעיתונות ש"המדינה לא הוציאה שקל אחד למימון החגיגות". בתגובות לעיתונות מטעם מטה החגיגות נאמר שקלינטון וגורבצ’וב שילמו מכיסם את הוצאות הטיסה והשהות בישראל". ייתכן. האם כל יתר מאות הבאים מחו"ל שילמו את ההוצאות מכיסם? האם אלי ויזל או קטלין טרנר מימנו בעצמם את הביקור בישראל? וכל היתר? הם באמת באו על חשבונם?


גם אם ביקור האורחים מחו"ל היה על חשבונם (קשה להאמין) והיכל התרבות נתרם לטקס על ידי ראש עיריית תל-אביב – מי מימן את כל יתר ההוצאות הענקיות? הרבה אמהות חד-הוריות יכלו לחיות כמה שנים בהוצאות אלו. קהות החושים של פרס וחוגגיו ירדה לשיא שלא יאומן: הם הזמינו לחגיגות את ויקי קנפו, כדי שתחגוג עם השלטון הרומס אותה ואת חברותיה ותיראה כיצד ראש הממשלה משחד בסיוע לחגיגות פולחן האישיות, את מי שעשוי לזרז את הצטרפות העבודה לממשלתו מדכאת העובדים והחלשים.


קשה להניח כי שמעון פרס או ידידיו ממנים מכיסם את החגיגות הללו. מס ההכנסה לעולם לא יכיר בהוצאות אלו כהוצאה מוכרת, גם אם פרס מימן אותן בעצמו. יש לי חשד כי החגיגות מומנו על ידי מה שנקרא מכון פרס לשלום. בשיא גלי האבל על רצח רבין אסף פרס תרומות בכל העולם להקמת מכון שיעסוק בטיפוח השלום באזור. הבאים לחגיגות פולחן פרס השתתפו גם בטקס הנחת אבן הפינה למכון פרס לשלום ביפו. למכון יש ממון עתק והוא בקלות יכול היה לממן את כל חגיגות פולחן-פרס. אולם שוב: ספק רב אם מס הכנסה יכיר בהוצאות שהיו להאדרת שמו של פרס כהוצאות מוכרות לטקס חגיגת אבן-הפינה למכון.


מכון פרס אגב, עבר גלגול דומה למגדלי עזריאלי. כמוהו רצה עזריאלי באישורי עיריית תל-אביב לתוכניותיו ובאהדת הציבור לעמדתו בסכסוך עם מתכנן הבניין. לשם כך הוא הודיע שהבניינים ייקראו "מרכז השלום" אך לאחר שהשיג את מטרותיו "השלום" נעלם והבניינים נקראים סתם "מרכז עזריאלי".


כך קרה גם למכון פרס: כאשר היה צריך לאסוף את התרומות ולהקים את המוסד, היה השלום הדבר העיקרי. אך בשנתיים האחרונות נעלם השלום והמכון הפך למכון פרס לכל דבר. למעשה, אם ירצה פרס לקבל ממס הכנסה אישור להוצאות שהוציא מכספי התורמים להאדרת פולחנו האישי, יצטרך לשכנע את האוצר שהמכון הוקם כדי להאדיר את פולחן אישיותו.


פרס אינו תמים. המקומון "עיתון תל-אביב", גילה ביום שישי האחרון שעיריית תל-אביב אישרה את מתן היכל התרבות ללא תשלום לחגיגות פולחן פרס, בהמלצה אישית של ראש העיר חולדאי. מכתב הבקשה לעירייה נכתב על נייר מכתבים רשמי של מדינת ישראל, הנושא את השם: לשכת השר לפיתוח אזורי. כאשר נכתב המכתב היה פרס מחוץ לממשלה כבר כמה חודשים טובים, והשר לפיתוח אזורי היה רוני מילוא. יש להניח כי מכתב רשמי של ממשלת ישראל תרם לקבלת הפטור מעיריית תל-אביב. מכתב זה הוא הונאה במקרה הגרוע והטעיה לשם הוצאת כספים בטענות שווא. האיש שלשכתו כתבה מכתב הונאה כזה מגלגל עיניו בצניעות וטוען כי "לא ידע על ארגון החגיגות". במקום להשתמש בכספי התורמים למטרות להם נועדו, הם הפכו לכלי לפולחן אישיות כמו בחצר ביזנטינית.


קשה שלא לתהות אם יש פיקוח ציבורי על "מכון פרס" והאם אישי הציבור בהנהלתו דואגים לכך שענייני הכספים מתנהלים בו כנדרש בתקנון המכון?האם מתכוונים מנהלי המכון לפרסם את דו"חותיו הכספיים, כדי לדעת על מה ועל מי מוצאים כספי התרומות?

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. אמנון הגיב:

  לביב לך עד הסוף . גם ארגוני השמאל "נהנים" מתמיכת האיחוד האירופי . גם אנשי שמאל יוצאים למסעי הסתה והתרמות אצל שונאי ישראל .אם אתם נוקטים באותה שיטה מה לכם כי תלינו.ארגוני השמאל אלופים בלארגן הפקות יקרות . עצומת הטייסים היא הפקה , ויקי כנפו היא הפקה . עשרות אתרי אינטרנט הפגנות ואירועים שונים הם הפקות יקרות . שוב אני נאלץ לחזור על האימרה – הגיבן לא רואה את החטוטרת של עצמו !

 2. לאמנון מאת "פחזנית" הגיב:

  אמנון, גם המלל העקבי שלך (שני רק לשוורץ) הוא הפקה. הפקה זולה, ההולמת את כוכב המופע, והכל על חשבון השמאל. גם הקהל.

  האם לא הגיע הזמן, אמנון היקר, שתנוח מעט, ותחליף את אתר הבית שלך ל-Y-NET ? שם תחוש סוף סוף את החמימות הביתית שכה חסרה לך כאן.

 3. הבלתי נמחק – פלגיאריזם ? הגיב:

  האם קראתי כבר את מאמרו הנ"ל של יגאל לביב?

  הייתכן שהמאמר הינו העתק מדויק של כתבה נושא שהתפרסמה לאחרונה ב"הארץ"?

  נו, באמת, המאמין הקורא התמים שמאמר מאלף ורב כישרון זה באמת נכתב על ידי מר יגאל לביב ?

  ציטוטים :
  וכל היתר? הם באמת באו על חשבונם?

  גם אם ביקור האורחים מחו"ל היה על חשבונם (קשה להאמין)
  יש להניח כי מכתב רשמי של ממשלת ישראל תרם לקבלת הפטור מעיריית תל אביב.

  קשה שלא לתהות אם יש פיקוח ציבורי על "מכון פרס"
  סוף ציטוט

  ובכן,

  יושב לו העיתונאי לביב ו"מחנטרש " כתבה שכל כולה השחרת אדם על בסיס סימני שאלה שעל ידי עצם העלתם נוצר הרושם שמדובר בעובדות של ממש.

  ( הטכניקה ידועה ויושמה לעיל בשורותיי הראשונות, היכן הכבוד למקצוע, היכן העובדות?
  סתם ללכלך?

 4. אלדר משוש הגיב:

  מי שמלכלך ומזהם את האתר הוא "הבלתי נמחק" שיש למחוק ולחסום אותו. יגאל לביב לא העתיק
  שורה אחת מ"הארץ" או מכל עיתון אחר אלא,כתב
  מאמר המבוסס על עובדות שהתפרסמו בתקשורת ו/או הגיעו לידיעתו כעיתונאי.

 5. הנעלם התשיעי הגיב:

  אלדד משוש ,יזיזי משכבר הימים, אני רואה שהתמתנת קמעה בדבריך וזה מרצה אותי במעט. אבקשך בכל לשון של בקשה למתן עוד קמעה את סגנון המלל שלך ולהיות יותר זהיר . {אגב איקו אומר שהיית מקסים}

 6. יפה הגיב:

  לכל אלה שמחפשים נקודות אישיות בכותב במקום לעסוק בתוכן – לא יעזור לכם. הדברים נוקבים, ואומרים דרשני. פרס חיב להגיב עליהם. ולגופו של ענין.

 7. רפי אשכנזי, כפר ורבורג הגיב:

  ליגאל לביב שלום
  סוף סוף אני שומע בת קול ממחנה השמאל המרימה גבה לפחות, על החגיגות לשמעון פרס במלאות לו 80. עם כל הכבוד לפרס, באמת:
  אני אם אומר מה שמר לביב אמר, יגידו כי אני ימני…
  החגיגה למר פרס, היתה מעשה שהתאים לא לצ’אושסקו כי אם לקים ג’ונג היל מצפון קריאה!
  את הגינוי הבוטה ביותר השמיעה כרגיל האישה החכמה והצנועה הגב’ סוניה פרס, בידה האמונה אבל התקיפה: היא לא השתתפה בקירקס הזה!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים