הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 באוקטובר, 2003 27 תגובות

אין טעם ואין צורך להתחרות עם היומונים בגינויים סופרלטיביים של הזוועה בחיפה. מי שלא מתרגש ומזדעזע ממותו של תינוק, בחיפה, בירושלים, באלון-מורה או במחנה פליטים בעזה, פשוט איבד את צלם האדם. הוויכוח הפוליטי בישראל איננו בין מגני פיגועים לבין מגיני פיגועים. אין סנגורים לפיגועים, וזה כולל גם אנשים כמוני, המזועזעים מהאסון שהכיבוש המיט על משפחתה של המחבלת.

חזקה על אנשי שמאל שהם אימצו לעצמם עמדות לא פופולריות כדי לשנות את המציאות, ולמנוע מבני שני העמים את הסבל, ההשפלה, הרצח הממוקד וההרג המקרי, ההרס ואובדן התקווה. האבל על כל הרוגי חיפה הוא עמוק, ורק סוחרי מוות המנסים לנצל אותו לצורכים שלהם אטומים לכל סבל אנושי, יהודי או ערבי. אני מודה שברגע שראיתי את קלסתר פניו הנלבב של שר הבריאות דני נוה על המרקע, הנמכתי את הווליום והפסקתי לשמוע. האיש הגשים את כל חלומותיו הסטודנטיאליים, והחלום שלו היה תמיד הסיוט שלנו.


נוה, צחי הנגבי וישראל כץ, כל הטיפוסים המאוסים שהכרנו אז, הגיעו לממשלה ועושים הכול כדי לממש את החלום הלאומני המיליטריסטי שהם טיפחו מאז ומעולם. הם חלמו לגרש, והם מגרשים; הם חלמו לקפד חיי אדם, והם מקפדים; הם חלמו לשלוט על עם אחר ולהשפיל אותו עד תום, והם משפילים. את המחיר משלמים האנשים הקטנים. כל טיפת דם שנשפכת כאן היא תוצאה ישירה מסרבנותה השיטתית של הממשלה לשלם את מחיר השלום.


אני אוהב מאוד את חיפה, בשל חילוניותה היחסית וסובלנותה. לא שהייתי יכול לחיות שם יותר משבוע, אבל הרעיון החיפאי, כולל הנוכחות הנוצרית הניכרת שם, הוא שובה-נפש. נכון שהדפוס המעמדי נותר בעינו גם שם. הקורבנות מקרב האורחים ב"מקסים" היו בעיקר יהודים, ואילו הקורבנות הערבים פשוט עבדו שם. יצא לי לאכול שם פעם עם צוות טלוויזיה. אוכל סביר, המון רעש והמולה, ואווירה ידידותית ופתוחה. התגובות של תושבי ואדי ניסנאס נגעו לליבו של כל ישראלי. לא שמענו דברי חנופה לממשלת הזדון השולטת בארצנו, אלא התבטאויות הומניסטיות כנות ורצון עז לחיים פשוטים של שלום, שלווה ושכנות טובה.


הממשלה העדיפה לתקוף דווקא את סוריה, אחרי כ-20 שנה של התאפקות הדדית ושקט לאורך כל הגבול הסורי. את התירוצים העלובים שמענו גם מדוברי הממשלה הרשמיים, וגם מסוכניהם בכלי התקשורת. "יונייטד פראבדה" פועלת שוב בשיא הקיטור, ממש כמו בימי גולדה הרעים, לפני מלחמת יום הכיפורים. המקהלה הקונפורמיסטית לא למדה דבר ולא שכחה דבר. רוני דניאל מערוץ 2, ומקביליו מטושטשי ההסבר בערוצים האחרים, הטיחו בנו את דברי הרהב והכזב שלהם באין מכלים. פתאום נזכרתם שבסוריה פועלים ארגוני התנגדות פלסטיניים? ואין לכם אפילו מלה אחת של ביקורת על ההתקפה המיותרת על מתקן אמונים נטוש? וממתי תומכים נציגי מעמד הביינים בתקשורת בהסלמה עם סוריה? כל זה כל כך מביש, עד שקשה לי להתווכח עם האנשים האלה. כבר עברתי את כל זה לפני אוקטובר 1973, עם הפרשנים השחצנים שנשבעו בשמו של משה דיין. שוב פועלת כאן המאניה-דפרסיה הלאומית, והאזרחים נעים בין תחושה כוזבת של שיכרון כוח, לבין רגשות אותנטיים של ייאוש מוצדק בהחלט.


כמה עמיתים שלי מאירופה טלפנו כדי לשאול אם ממשלת ישראל לקתה (שוב) בתסמונת המוכרת של טירוף מערכות. נאלצתי להשיב בשלילה. במבנה האישיות של פסיכופטים יש מנגנון של צידוקים ושל היגיון פנימי, ולכן הם פועלים בניגוד לכל נורמה מוסרית, אבל בלי התלבטויות. הם יודעים להבחין בין טוב לרע, אבל מסרבים להחיל את היכולת לבחור על הכרעותיהם האישיות. לכן אינם נחשבים לחולי נפש, ואם מרשיעים אותם על ביצוע מעשה פשע, הם יושבים בכלא ולא בבית חולים פסיכיאטרי. כך בדיוק פועלת גם ממשלת ישראל. יש היגיון מוחלט בשיגעון הזה, בדיוק כפי שהיה גם לפני 1973.


זה לא מקרה שפובליציסט דתי-לאומני מתון יחסית כמו יאיר שלג משבח כל כך את מפא"י ההיסטורית. הוא כתב בשבוע שעבר מאמר סהרורי ב"הארץ", ואחרי ששיבח את תנועת העבודה הישנה בלי הכרה, הגיע למסקנה שאם המדינה היתה דבקה בדרכה של התנועה, לא היינו מבועתים מאסון מלחמת יום הכיפורים. המסקנה הזאת היא ממש ילדותית. הרי הממשלה שהובילה למלחמה לפני 30 שנה, היתה התגלמות המפא"יניקיות שאליה עורג שלג! הוא צודק שממשלת שרון היא המשך ישיר לאסכולה של גולדה, אבל מסרב להסיק את המסקנות הנכונות. גם הוא יתפכח, ועוד יטיח דברי ביקורת חמורים על אחרים, כאשר אסון נורא, שהוא בלתי נמנע, יפקוד אותנו שוב.


כל מהלליו ומשבחיו של הפוליטיקאי המופקר משה דיין לפני מלחמת יום כיפור, כולל אלה ששתקו על מעשי השחיתות שלו ועל גניבת העתיקות, הצטרפו אחר כך למקהלת הביקורת נגד ההנהגה. עיתונאים כמו יואל מרקוס וישעיהו בן-פורת, מחוללי פולחן האישיות של דיין, תרמו לספר "המחדל" וכתבו רשימות מלומדות נגד גולדה ודיין. כדאי שהתקשורת תתעורר בזמן אמת. גם אז התרכזו הפרשנים במחדל הצבאי-טכני, ולא בסירובה העקבי של ממשלת גולדה לפתוח במגעים לשלום עם מצרים, שעברה אז מהפך אנטי-סובייטי. ניתן היה להגיע לשלום לפני מלחמת אוקטובר 1973, במחיר השטחים שממילא הוחזרו על ידי מנחם בגין, אבל בלי לאבד אלפי חיילים משני הצדדים. חזית הסירוב לשלום שולטת במדינה, וקואליציה של פרשנים מפא"יניקים נותנת לה יד ומסייעת לה.


הממשלה פועלת, כאמור, בהיגיון פסיכופטי משלה. ידעתי שתהיה פעולה נגד סוריה, כאשר ראשי המשטר שם ניסו לשכנע את האמריקאים להביא את ישראל שוב אל שולחן המשא ומתן. שרון מעדיף מלחמה עם סוריה על מיקוח טריטוריאלי על רמת הגולן. לכן מדיניותו של שרון היא עקבית. הוא מנסה לחסל את הרשות, כדי שלא יהיה פרטנר אמין ומקובל על העם הפלסטיני, ואז לא יצטרך לפנות את ההתנחלויות. זהו הקו שלו גם כלפי סוריה.


סיבה נוספת להתנפלות האלימה על הסורים היא תעמולתית-אידיאולוגית. שרון רצה להמחיש את הברית הרעיונית שהוא כרת עם ממשלו של ג’ורג’ בוש, ולדעתי הוא הצליח בכך. שיתוף פעולה הדוק עם וושינגטון מבטיח לו גם תמיכה איטלקית בתוך האיחוד האירופי, ויתכן שיימצאו גם תומכים אחרים. הוא הפך לקבלן משנה של האלימות שארה"ב מפעילה בכל רחבי העולם. כל זמן שהאמריקאים יתמכו בו, לא תהיה התקוממות אמיתית של האליטות הישראליות נגדו. הדחף של מדינה קטנה להתגרות בכל שכנותיה הוא אולי פסיכופטי, אבל יש בו עקביות פנימית. הצלחתו לטווח קצר תבטיח את האסון הנורא לטווח ארוך.


פשיסט, אבל שלנו


ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני מעריץ בכל ליבו את המנהיג של איטליה הפשיסטית בניטו מוסוליני, ששלט שם ביד רמה יותר מ-20 שנה (1922-1943). זה לא מונע ממנו להיות ידיד של ישראל ומשת"פ של הממשל האמריקאי בתוך האיחוד האירופי. כבר כתבתי כאן על שחיתותו, שלא עושה כאן רושם על איש, בהתחשב אולי בעובדה שגם בממשלת ישראל פשתה השחיתות והפכה לנגע ממאיר. אבל כיצד מעכלים חסידיו של סילביו ברלוסקוני את האהדה של האיש למוסוליני, שותפו ובן בריתו של אדולף היטלר?


מסתבר שזה לא כל כך מסובך. עד שנת 1935 אהדו אנשי ימין מתון ושמרנים בכל העולם, גם אצלנו, את מוסוליני, ש"לחם בקומוניזם וחיסל את האבטלה באיטליה", וקיוו שתמיכתו באוסטריה תמנע ברית עם גרמניה הנאצית. אבל כיום, כאשר האיש מוכתם בקשר ההדוק שלו עם היטלר, ואף הפקיר את יהודי איטליה להשמדה?


יהודי ארה"ב באמת התקשו לאמץ אל ליבם את ברלוסקוני, שחזר לאחרונה על הצהרות האהבה שלו לפשיזם של מוסוליני ולאיש עצמו. אבל שגרירות ישראל בוושינגטון נרתמה למסע היחצ"נות של המנהיג האיטלקי המושחת. זה הוביל לחרפת העולם שהארגון של בני ברית "נגד השמצה" המיט על עצמו, כאשר העניק לו פרס מיוחד. שרון הולך בדרכו של שמעון פרס, שטיהר בזמנו את השרץ של רוברט מקסוול, הגנב והנוכל הבריטי, מסיבות דומות. ברלוסקוני הוא אולי ניאו-פשיסט רגשי, אבל הוא הניאו-פשיסט שלנו. גם בנושא הזה, כמו בעשרות נושאים אחרים, משחיתה ישראל את הארגונים היהודיים בעולם, שרובם נשאו פעם דגלים של ליברליזם והומניזם, והפכה אותם לסוכנים זולים של הממשלה. מנהיגים ידועי שם, שהגנו בעבר על מיעוטים נרדפים בכל העולם, הידרדרו לזנות. המחיר התרבותי והפוליטי של השרוניזציה עבור יהדות העולם הוא כבד מנשוא.

תגובות
נושאים: מאמרים

27 תגובות

 1. גרשון הרגשן הגיב:

  אתה מזועזע והמום מהאסון של משפחת המחבלת בזמן שאבא שלה שמח ,מאושר וגאה על הטבח שבתו ביצעה ומתחרט רק על דבר אחד..שגם אתה ואני לא היינו בין חתיכות הבשר בפיגוע בחיפה…
  איך הוא אמר.."יותר יהודים ככה יותר טוב".
  איך אתה יכול להיות עצוב ביום השמחה והחגיגות של אבי המחבלת ביום שהוא מחלק סוכריות לילדים ומחייך לכל עדשת מצלמה ומספר בגאווה שהוא מקדיש את הפיגוע לעם הפלסטיני ולאומה המוסלמית ולכל דורש כל זמן שהוא גם משלם כמה דולרים..
  למה אתה מעכיר שמחות?
  נראה לך שיש לנו עסק עם שכננו השוויצרים?
  אתה מצחיק אותי

 2. חיים ברעם הגיב:

  חרף החלטתי לא להגיב על התבטאויות לא אינטילנגנטיות, קשה לי למחול על גזענות. כנראה ש,גרשון" שכח את השמדת יהודי אירופה ואפילו את התנהגות השוויצרים כלפי פליטים שביקשו להימלט מהנאצים.יש לנו "עסק" עם אנשים כמונו, לא יותר טובים ולא יותר רעים,שנרמסים בידי הכובש מזה 36 שנים. את כל היתר, צא ולמד. ההזדהות של אנשי השמאל עם הקורבנות שלנו היא יותר כנה, מאשר זאת של פשיסטים, המוכנים שילדים ישראלים יאבדו את חייהם למען ארץ ישראל השלמה וההתנחלויות.

 3. גרשון הרגשן הגיב:

  חיים היקר
  את מה שיש לי לומר לך בטח אמרו לך את זה לפחות מליון פעם ככה שאני לא אחדש לך דבר וגם אתה לא תחדש לי דבר כי הרי אתה די עקבי עם מה שאתה אומר…
  ככה שנסגור על חג סוכות שמח ומאושר בלי הרוגים לא פה ולא שם.

 4. חיפאי הגיב:

  למה לא היית יכול לחיות בחיפה יותר משבוע? זה קצת מעליב, אתה יודע. תסביר את עצמך בבקשה.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אני לא מאמין למראה עיני . במלחמת המפרץ מה נפל על ישראל – ביצים ? האם יש תקדים שמדינה תשקיע את כל משאביה להפציץ מדינה אחרת .
  האם השנאה מעוורת את עינך . האם לא ידוע לך כי משפחות המתאבדים נתמכות על ידי סאדאם . מדוע לא ישקיע את הכף בעמו " האומלל" . מה השנאה הזאת לאמריקנים ? כל העולם הוא כפר קטן אך אמריקאני . האם בניך לא הולכים בג’ינס ולא שומעים שירי רוק . למה אתה מתגעגע למשטר הקומוניסטי ? האם באמריקה יש מחנות ריכוז ?
  בכל זאת אני גאה שדעה כה קיצונית מושמעת וגם אני המתנגד לה יכול להביע בחופשיות את דעתי .
  מציע לך לסוע לארצות הברית מחוץ לניו יורק ולראות מיליוני אנשים חיים בכבוד ובתרבות . כ 3% מהאוכלוסיה עוסקים בחקלאות ומספקים אוכל לרעבים בעולם .
  מדוע לא תצא נגד נסיכויות המפרץ אשר לא עוזרות " לאחיהם" הפלסטינים . ציוץ אחד של סעודיה וכל פליט פלשתיני מקבל וילה .לסיום לא קראתי על איזה מודל אתה הולך ? רק קובה , צפון קוריאה נשארו האם הן המודל ?

 6. התוהה הגיב:

  למר ברעם שלומות,
  האם לא נמאס לך להוסיף גידוף, מילת גנאי או אבחון פסיכיאטרי בכל משפט שני? גם אם היה שביב של טיעון רציני בכל גיבובי הגיגך לעיל, לשונך הגסה והמתלהמת הצליחה לקבור אותו תחתה. ואולי בכלל אתה מעדיף שחרור קיטור ברשות הרבים על פני פובליציסטיקה?

 7. צמחוני ימני הגיב:

  כדאי לקוראים לנצל את הימים שנותרו עד חופשת סוכות, ולהתבונן בתלמידי הכיתות הגבוהות בבתי-ספר התיכוניים. גם אם נזכה לארכה והמלחמה לא תפרוץ בשבועות הקרובים, יש להניח שחלקם עלולים להיות הקורבנות של המלחמה המיותרת הבאה, שאסד יאלץ ליזום,כוון שרוב העם בישראל מסרב לשלם את המחיר עבור השלום עם סוריה.

  חיים ברעם, "כל העיר" 20.9.1996

 8. לצמחוני הימני הגיב:

  עדיף לצעוק ‘זאב זאב’ ללא זאב, מאשר להשתתק כשהזאב בדרכו את העדר. תשאל את גלילי, מחסידי תורת ארץ ישראל השלמה.

 9. שאלתי אותו והוא לא הגיב הגיב:
 10. אז תשאל כל היסטוריון הגיב:

  שכן יגיב.

 11. איך אתה יודע, אתה ‘כל הסטוריון’? הגיב:

  או סתם שרלטן?

 12. אני יודע הכל הגיב:

  אני סמולי מתנשא

 13. כן, אבל צריך סיבה בשביל להתנשא הגיב:

  ולא נראה לי שיש לך.

 14. בטח שיש לי, גאון הגיב:

  היותי סמולני חכם ומוצלח ומפוכח ופקוח-עיניים היא סיבה מספיק טובה להתנשא מעל ההמונים הלאומנים הנבערים משוק הכרמל (ציינתי כבר שאני גר בצפון תל אביב, כמובן?).

  בכל אופן, עדיף 100 חיים ברעמים שצועקים זאב זאב על ישראל גלילי אחד שהיה מטומטם וימני מדי בשביל לראות את תוצאות מהלכיו והכרזותיו.

 15. אין כמו נחמה עצמית הגיב:

  תתנחם חביבי, תתנחם – לפחות אדם אחד חושב עליך דברים טובים.

  אגב, איך הגזענות שלך מתיישבת עם השמאלנות שלך? מה זה משנה בעצם, זו בטח רק עוד סתירה פנימית אחת מיני רבות בתפישת העולם המבולבלת שלך.

 16. וכיצד אתה יודע מה תפיסת העולם שלי? הגיב:

  מניין לך אם אני סוציאליסט, קומוניסט, אנרכיסט, סוציאל-דמוקרט, קפיטליסט או מפא"יניק?

  ואינני גזעני כלל (בניגוד למזדעקים על מוות ילדים, בתנאי היותם יהודים כשרים), אני פשוט סמולני עגול-משקפיים שמסתכל על העולם מלמעלה למטה, ולא קשור לאדם ברחוב אלא רק לנערי נרות שונים ומשונים. העיסוקים האהובים עלי הם קרצוף ישבנו של הראיס בלשוני, מכירת דונמים מהגליל לאויבי ישראל וסיבוב הסכין שנעצנו אני וחבריי בגב המדינה.

 17. צמחוני ימני הגיב:

  אני רק הבעתי ציטוט מכתבה של חיים ברעם. מישהו אחר המשיך את הויכוח בשמי (החל מ "שאלתי אותו והוא לא הגיב").
  אבל אני חייב לציין שההמשך שלכם לציטוט היה מעניין – תמשיכו!

 18. אמנון הגיב:

  אני מלא גאווה . אלמוני העתיק את תגובתי לפני מספר חדשים . אגב ברעם לא השיב לשאלתי ואני חוזר עליה שוב נניח שאני מקבל את כל ביקורתך . לאיזה דגם קיים של מדינה קיימת אתה רוצה שישראל תדמה . אנא ענה בעברית פשוטה כדי שכל הגולשים יבינו.

 19. מר ברעם היקר הגיב:

  בתגובתך ל"גרשון הרגשן" טענת כך.
  "ההזדהות של אנשי השמאל עם הקורבנות שלנו היא יותר כנה, מאשר זאת של פשיסטים, המוכנים שילדים ישראלים יאבדו את חייהם למען ארץ ישראל השלמה וההתנחלויות".
  מצחיק אתה…
  אני רוצה לשאול אותך שאלה ישירה ופשוטה…
  כמה חברים ערבים יש לך באמת?
  אני מדבר על חברים ולא על עמיתים למאבק נגד ישראל.
  מבין כל השמאלנים שכל היום מטיפים מוסר לאחרים לכמה מהם יש חבר ערבי אחד ובודד..?
  כמעט לאף אחד מר ברעם .
  אבל אם תלך לשוק הכרמל מעוז הימין אתה תפגוש שם מאות ערבים שעובדים ביחד עם היהודים שם , מבשלים ואוכלים מאותו הסיר וישנים באותו החדר בדיוק כמו משפחה אמיתית.
  מה קורה לערבי שהוא מסתובב בצפון תל אביב…לא עוצרים אותו ותוך דקה וחצי הוא כבר בניידת אחרי כמה סטירות?
  אבל אם תלך לדרום תל אביב תגלה שם עשרות אלפי ערבים שחיים בשכנות ליהודים כאשר רובם אנשי ימין וכולם שם חיים בשלווה ללא שום גילויי גזענות או שינאה..יש שם גם שכנים יהודים וערבים שממש אוכלים ארוחת ערב יחד על ערב והילדים שלהם משחקים אחד עם השני..
  אז באמת חיים..על איזה הזדהות כנה אתה מדבר?
  על זה שאתם הולכים לקטוף עם הפלסטינים זיתים וחוזרים הביתה עם ליטרים שלמים של שמן זית זך וטרי שקיבלתם במתנה מחבריכם הפלסטינים שאתם רואים פעם בעשר שנים?
  או אולי ההזדהות שלכם על הנייר שסופג הכל?
  במבט לאחור מתברר שגם השלום של השמאל הוא בעצם כיסוי לעשיית עסקים שחורים ואפלים עם הרשות הפלסטינית המושחתת על מנת לנפח עוד כמה חשבונות של כמה "שמאלנים"…
  למה השמאלנים לא גרים ביפו או ברמלה או בלוד או בחיפה או בעכו ?
  אם אתם כל כך אוהבים את הערבים אז מדוע אתם לא נלחמים קודם כל למען הערבים הישראלים שחיים בתוכנו וסובלים מהזנחה פושעת?
  הם ערבים פחות טובים מאשר הפלסטינים בשטחים?
  ואתה עוד מדבר על גיזענים?
  איך אמרת..צא ולמד.

 20. הצמחוני הימני הגיב:

  אתה לא צודק בכמה נקודות. מר ברעם דואג לערבים ישראלים לא פחות מאשר לפלסטינאים. כמו כן הוא לא אוהב את השמאלנים של צפון תל-אביב ויצא לא פעם נגד השחיתות שהיה לה מקום בהסכמי השלום.
  דבר אחר – התעלמותו מהודעות "לא אינטליגנטיות". טוב, בסדר, ההודעה שלי על צמחונות הייתה תוקפנית, אבל האם לא כתב מישהו שהנושא אותו העלתי מעורר מחשבה? האם לא ביקש אותו אדם בנימוס רב להתייחס לנושא? והאם מר ברעם הגיב? לא, הרי הרבה יותר קל לא להתייחס לנקודות בעייתיות,לנשוף חזק ולכתוב שוב את אותה הכתבה על כך שאין שום הבדל בין הליכוד לבין העבודה. או למצוא בהודעה שלי טעות בדקדוק (תגובה לא אינטליגנטית ביחס לעולה חדש?). האם ההודעה שלי שכללה אך ורק ציטוטים מכתבותיו גם היא אינה אינטליגנטית?

 21. פרדי – על יהודי התפוצות הגיב:

  לחיים ברעם,
  כתמיד נהנה מאד לקרוא את כתיבתך. אני מסכים עם האבחנה לגבי תהליכי ההליכה ימינה העוברים על פעילי הארגונים היהודים בתפוצות, אך מתלבט האמנם רק שרון והימין בישראל אחראים לכך. אני מסכים לכך שהם תרמו את תרומתם, אך הייתכן שישנם עוד סיבות פנימיות לתופעה זו כמו ההתחזקות של קהילות אורתודוכסיות בצפון אמריקה, הבטחון העצמי היהודי המתחזק שאינו נזקק עוד להזדהות עם החלש ואולי עוד סיבות נוספות

 22. חיים ברעם הגיב:

  לצמחוני הימני,
  אני מבין שנפגעת מתיקון שגיאת הכתיב, ואני מתנצל. לגופו של עניין, אין קשר, לדעתי, בין צמחונות לבין הומניזם, למרות שאני מתנגד, כמובן, להתעללות בחיות.אם אתה "ימני" אז בהקשר הישראלי אתה תומך בכיבוש. אני לא מפנים שום הטפות מוסר מתומכי הדיכוי של מיליוני בני אדם, ומאלה שנוקטים בסרבנות עיקשת למציאת פתרון הולם, שיקנה לפלסטינים זכויות שוות לאלה שיש לנו.

 23. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ברעם כותב :
  אני אוהב מאוד את חיפה, בשל חילוניותה היחסית וסובלנותה. לא שהייתי יכול לחיות שם יותר משבוע, אבל הרעיון החיפאי, כולל הנוכחות הנוצרית הניכרת שם, הוא שובה-נפש.
  —–
  מה פירוש "הנוכחות הנוצרית הניכרת" ?
  בחיפה ישנה נוכחות ערבית ניכרת (זו עיר ערבית במקור) אשר חלקה הוא נוצרי, חלקה מוסלמי. לשתי העדות הדתיות האלו יש נוכחות ככאלו ולערבים (נוצרים או מוסלמים) יש נוכחות לאומית ותרבותית כערבים. מדוע ההתייחסות הזו ל"נוכחות נוצרית" דווקא ? זה נראה כמו נסיון לעשות רדוקציה עדתית לערבים תושבי חיפה ובמקביל התעלמות מהחלק המוסלמי ביניהם (שהוא גם החלק העני והמדוכא יותר).

 24. תמים הגיב:

  רק הימין יביא שלום אמיתי צודק ויציב.
  השלום של השמאל לא מחזיק אפילו 24 שעות..
  אתמול ביילין,מצנע ובורג שלושת אנשי המחתרת השמאלנית הצהירו מול כל עדשת טלויזיה מצוייה שהנה יש שלום והנה יש פרטנר בשם ערפאת ורק צריך לחתום עליו..
  והנה הבוקר קם ערפאת והצהיר שהסכם שוויץ לא מחייב ולא מקובל על הרשות הפלסטינית…
  ואני שואל…מיקסמי השוא האלו נועדו לעבוד עלינו בעיניים??
  מישהו פה גוזר קופון מהונאת הציבור בישראל?
  או שכל ההסכם הזה סתם נועד לנגח את ממשלת הימין ולפגוע בדמוקרטיה ובמדינה..?
  תתארו לכם שאני כמו ביילין אדם פרטי הולך לדבר עם אסד ונותן לו את הבית שלכם בתמורה לזה שאני אקבל 50 מטר גלישה חופשית בחרמון..
  זה בדיוק מה שעשו שלושת הליצנים המחתרתיים.
  או אולי בזמן שממשלת שמאל מכהנת הולך לו שרון ומכריז מלחמה על מדינה או חותם הסכמים בשמכם..זה נראה לכם תקין?
  קשה לכם לקבל את דין הבוחר שהחליט שביילין לא יהיה בשום מפלגה ושהשמאל בכללותו ישב באופוזיציה ולא ינהל הסכמים בשם המדינה..
  זה מה שקרה חברים..תקבלו את דין הבוחר בצורה דמוקרטית ונחרצת שקבע שאתם לא כשירים לעמוד בראש המדינה.
  את הצ’אנס שלכם קיבלתם ואת התוצאות כולנו ראינו ורואים עד היום.

 25. תמים הגיב:

  השמאל תמיד מזכיר לי ילדה קטנה והיסטרית שבוכה שגם הוא הרביץ והיא רק החזירה..
  תפסיקו להסתכל על הימין ותסתכלו רק על עצמכם כי הרי אתם אלה שעומדים על גיבעת האולימפוס ומטיפים לכל העולם…
  ואני בטח לא מייצג את הימין או מישהו בימין..בקושי את עצמי.
  אם הימין הוא רע זה אומר שגם אתם צריכים להיות כאלה?
  אם כן אז תגידו אנחנו מתנהגים בצורה מבישה כי גם הימין כזה ואז באמת כולנו נאבד תקווה.
  אני מתעסק פה עם גן ילדים?
  חברה לא לשעמם אותנו..בסוף אנחנו לא נבוא אליכם יותר.

 26. לתמים הגיב:

  בזמן שהיו שיחות והיתה ממשלת שמאל נרצח ראש ממשלה ושרון עלה להר הבית. אה, וגם נבנו התנחלויות בטירוף. אז אל תיתן קרדיט לימין כאילו הוא לוחם הצדק ושמירת החוק עלי אדמות. הימין יש לו את השיטות שלו להכניס טריזים בגלגלי ממשלות שמאל מכהנות. ואל תגיד שברק שמאלני. לפי התגובות שלו היום ובאירועי אוקטובר – הוא רחוק מאד מאיש שמאל. הוא בקלות יכול להחליף את שמיר אם רק יהי הלו שפם.

 27. לתמים הגיב:

  לא. אבל אם אלו חוקי המשחק ובמשחק הזה השמאל מפסיד כי הוא משחק הוגן – הגיע הזמן להפסיק לשחק הוגן ולהכריז פוס. לשבור את הכלים. פשוט לא להיות חלק ממה שהימין מצפה – נאורות וישיבה בשקט. ומעבר לכך, תמיד הימין עושה מה שהשמאל אומר לו רק יותר לאט ועם הרבה יותר טעויות. כנראה ששוב צריך להראות לו את הדרך. ואם אתה לא ימין אלא איש פרטי מדוע אתה פונה אלי כשמאל? נאה דורש נאה מקיים. אבל כנראה – כתשובתך – אין דבר כזה בלקסיקון הימין. רק נאה דורש.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים