הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 באוקטובר, 2003 17 תגובות

עשיתי טעויות רבות ב-55 שנות חיי – אבל לא החמצתי אף רגע אחד של שמחה או של סבל: צחקתי, בכיתי, אהבתי, כעסתי, רצתי, נפלתי, קמתי והתאוששתי. בקיצור, חייתי. אני מקווה שאמשיך לחיות כך גם בשארית ימי, (אומנם, לו ניתן היה לי לחיות את חיי מחדש הייתי נהנית שוב מהרבה רגעים נפלאים של אושר, ורוצה לפגוש את אלה שעזבו אותי טרם זמנם, אבל זה כבר שייך לאופרה אחרת). את מי מעניינים החיים שלי וההחמצות שלי? ההחמצות הפרטיות והחיים הפרטיים של אזרחי מדינת ישראל נעשים פחות ופחות חשובים בימינו. בישראל של שנת 2003 האדם הפסיק להיות המרכז, והשמש סובבת סביב המדינה. חיינו, מותנו ורווחתנו, תלויים כמעט לחלוטין במצבה של המדינה. והמדינה הזו היא החמצה הגדולה. המדינה החמיצה. כמו חלב ששכחו אותו מחוץ למקרר. כמו יוגורט שפג תוקפו. כמו תקווה גדולה שהתמסמסה. הלב נשבר כשחושבים כמה טוב ויפה ונהדר יכול היה להיות פה.

ועוד החמצה היסטורית שוברת את ליבי (לב של יהודייה מן הגולה שלפני שנים רבות בחרה מרצונה החופשי לחיות את חייה בישראל): יחסו של העם היהודי בתפוצות אלינו, אחיהם היושבים בציון, נטישתם אותנו. במקום שיצילו אותנו מעצמנו – הם נסחפים יחד עמנו לתהומות… וזה כואב כי כיום יש להם שם בגולה חיים הרבה יותר קלים משלנו. המקום הכי מסוכן כיום ליהודים היא מדינת ישראל, אבל לא רק החלום שלנו נשבר (ולפעמים גם החיים שלנו) – גם החלום הציוני שלהם קורס ומתרסק. תגובתם לשבר מפתיעה. מילא אנחנו, שקועים כל כך בצרות שאיננו מסוגלים כבר לראות ממטר, אבל הם? הם משקיפים על הכול מרחוק ומסוגלים לראות את הדברים נכונה. ובכל זאת הם טומנים בכישרון רב את ראשם בחול.


הם אומרים לעצמם ולעולם ש"אנחנו" (מי זה אנחנו? העם? הממשלה?) מאה אחוז בסדר ושמי שחושב אחרת, ארור יהיה. והם אומרים: שמי שחושב אחרת הוא "אנטישמי" או "אנטי-ישראלי" (מה זה אנטי ישראלי?); הם סבורים שמי שמצדד בממשלתנו – ולא חשוב מה הם האינטרסים המניעים אותו – הוא "אוהב ישראל" מושבע, ידיד לנצח. והם סבורים שכל האשמה בצרותינו היא באויבינו ושידיה של ממשלתנו – נקיות.


הם רואים אותנו כ"צעצוע", שפעם היה יפה וגם כיום, אחרי שנפרמו תפריו ונתלשו קישוטיו, עוד רוצים להמשיך להתגאות בו, להתנהג "כאילו" הוא שלם. לפעמים נדמה לי שהם מתייחסים אלינו כמו אל ילד, קצת אידיוט ולא יוצלח. ילד שאפשר לומר עליו ה-כ-ל ולהתלונן על הישגיו הדלים, אבל רק בתוך המשפחה. בחוץ, אף מלה. מחוץ לבית, "הילד בסדר". נכון, הוא קצת בעייתי, אבל זה משום שהמורה טיפשה, המנהל אטום, הילדים בכתה מציקים, והילד בכלל רגיש. אלפיים שנה הוא סבל, אז תנו לו קצת להתפרק, מה יש?


ובינתיים, הישגיו של הילד הולכים ויורדים מיום ליום. גם הוא עצמו לא מוצא את מקומו. הוא מיואש. כשילד כזה מתייאש הוא נעשה אלים. אבל מה שחשוב… לשמור על כבוד השבט, זה חשוב.


זמנים קשים הזמנים האלה. ימי חירום לאומיים. חלפו 100 ימי החסד של מדינת ישראל. לא רק שאיננו אור לגויים, אפילו מדינה ככל המדינות איננו. למדינת העולם השלישי היינו. והרבה ב"זכותו" של העם היהודי שבתפוצות. זה היה יכול להיות כל כך אחרת. יהודי העולם היו יכולים להיות לנו לגב, למשענת. הם היו יכולים להעמיד מראה מול עינינו ולסייע לכל אלה שרוצים להחזירנו למסלול השפוי. הם היו יכולים לבוא לכאן בהמוניהם (כן, אפילו כתיירים!). נכון, איננו דוחים גם את כספם, אבל היכן חוכמתם, היכן דברי המוסר שלהם? הם היו יכולים לנסות לשנות ולהשפיע.


הם היו יכולים לקחת חלק בדיון הציבורי הסוער, אפילו לקיים פה עוד קונגרס ציוני. אבל בשביל לבוא לכאן ולהביע עמדה, להתווכח, לפעמים לריב, בשביל לכאוב יחד, בשביל להודות בטעויות ולנסות לפתור אותן, בשביל להיות לנו לאחים של אמת – צריך אומץ. לעם היהודי אין אומץ. ולנו, לישראלים, אין כבר כנראה אחים בעולם.


איזו החמצה.

תגובות
נושאים: מאמרים

17 תגובות

 1. אומץ למחוק את המלכלכים הגיב:

  אמיצים מגנים על הדמוקראטיה בפני מחריביה:
  הםאשיזם לא יעבור.בראבו למערכת המסלקת את
  הימין המשתולל.

 2. נתן הגיב:

  את הממשלה הנוכחית החיים שלך באמת לא מענינים.
  למעשה מלבד אוסף קטן של חברי מרכז ליכוד ,נדמה לי שאזרחי ישראל בכללם אינם מענינים את ממשלת הדמים הרקובה והמושחתת שיש לנו.
  אבל עדיין זאת הממשלה שלנו.
  כמו שאמרה אמא של אביגדור ליברמן:" אם הדביל הזה לא היה שלי,גם אני הייתי צוחקת".

 3. אבשלום חום הגיב:

  מה זה "הדמוקראטיה"..זאת עיר הבירה של קרואטיה?
  ומה זה "הםאשיזם"..משהו שהאקדמיה ללשון עוד לא עלתה עליו?
  תסלחו לי על הבורות.

 4. אבשלום קור כלבים הגיב:

  אסביר לקודמי בתפקיד: "דמוקראטיה" (דמוס=עם, קראטיה=שלטון) היא שיטה שבה העם בוחר את נציגיו או (לחלופין) משתתף בעצמו בקבלת ההחלטות באופן ישיר. מחמת מקורה הלועזי (ביוונית) המילה יכולה להיות כתובה עם א’, ע’, ה’ או כל אות אחרת כל עוד היא לא שומרת על ההגייה DEMOCRATIA.

  "םאשיזם" הוא, אני מעריך, המלה "פאשיזם" שנעשתה בה שגיאת הקלדה. דבר זה הגיוני ואפשרי במיוחד בגלל הסמיכות של הפ’ והם’ במקלדת התקנית.

  אתה הבנת את זה, ברוך?

 5. תגובה לאבשלום קור כלבים הגיב:

  תשמע בחור..
  אתה באמת בחור טוב וכנראה שגם יש לך לב תמים ומזהב.
  אבל ההסבר שלך מיותר לגמרי כי הרי כולנו הבנו בדיוק למה התכוון המשורר הדגול..
  השאלות האלה באו יותר להראות על הלהיטות שלו להתלהם כנגד כל מי שלא מסכים איתו ( היו תגובות אחרות לפניו שצונזרו) כשהוא אפילו לא עושה הגהה מינימלית..
  קוראים לזה אימפולסיביות ותוקפנות.
  חוץ מזה אחרי שאתה קורא את התוכן של מה שהוא כתב ורואה את הרמה הכללית של האיש..נראה לך שמישהו ממשיך לקחת אותו ברצינות?
  שכח ממנו כי חבל על הדיו.

 6. שבלול. – תגובה למגיב הראשון הגיב:

  מה קרה? זה עיתון פראוודה? יש רק אמת אחת, של השמאל? אני ימני, הגבתי מס’ פעמים ולא העלו את תגובתי. אני לא מתלהם וכותב בצורה בוטה פחות מכותבי המאמרים והתגובות. רק מה, הצנזורה אצלכם לא רוצה שתחשפו לדעות אחרות. ותאמין לי, אתם בשמאל, אחים טועים שלי, זקוקים לסיעור וניעור רציני.

 7. לול – לשבלול הגיב:

  זה לא העניין. אנחנו מודעים (לפחות רובנו, אלו מאיתנו שאינם בולשביקים או לוקים ברוחם) לקיומן של אמיתות רבות-מספור, ולפרשנויות האפשרויות הרבות לכל ארוע, אבל אתר זה מיועד להתמקד באזור השמאלי של הסקאלה. לשאר יש עשרות אתרים אחרים, חוששני.
  ואגב, לא שמעתי אף פעם קולות של רלטיוויזם בוקעים מימין. כנראה שיש אמת אחת כשנלחמים בערבים, אבל נאורות ופתיחות לפרשנות שונה כשמתגוננים מסמולנים.

 8. ללול הגיב:

  למה כבר ציפית מאבירי הצביעות? הרי טומי הוא אחלה גבר כשהוא יורד על ביילין, אבל חלאה בועלת נידות כשהוא מלכלך על מתנחלים פונדומנטליסטים.
  ולשבלול – לך, לך לוואינט, לך לתפוז, לנענע, לוואלה! או לשאר הפורטלים הנשלטים במדור התגובות בידי הימין הקיצוני הבריוני. אתה לא רצוי כאן, לא אתה ולא חבריך. לך תתפלש בשקרים ובפראנויה הסובייטית של תיק דבקה, או של אתרי מועצת יש"ע המבצבצים בזמן האחרון מכל פינה ווירטואלית כמו פטריות (רעילות) אחרי הגשם (החומצי).

 9. לשבלול הגיב:

  הגדה שלנו היא שלנו בלבד. אתה רוצה ימין-תעבור לגדה הימנית. מה גם שהגדה שלנו יותר קטנה. מה לעשות, הדיווידנדים היום לא משהו בענף מכירת המדינה.

 10. וזה מראה כמובן הגיב:

  מה שווה המדינה….
  אין דיווידנים על המכירה שלה, ולאלו העוסקים במכירתה בקושי יש כסף לאתר.
  וזה רק מוכיח כמה אנחנו צודקים שאנחנו מוכרים את הטרנטה הצולעת שאתה מכנה "מדינה"… אבל אין מי שיקנה מאיתנו מכונית משומשת…

 11. שבלול- לכל המגיבים הגיב:

  תגובותיכם לא אופייניות לאנשים שמחשיבים עצמם לנאורים, פתוחים, פלורליסטים.
  רק שתדעו, אם לא ידעתם. גלידה בטעם וניל (רק לדוגמא) תמיד מעניינת יותר עם שבבי שוקולד או ריבת חלב או דובדבנים או איזה פיסטוק. כדאי לכם לנסות.

 12. לשבלול הגיב:

  ניסית להצחיק/להעליב – לא הצלחת.זחול חזרה
  אל עצמך העלוב, כמעשה השבלולים והחלזונות,

 13. שמואל אמיר הגיב:

  לשבלול,
  מצטער,"פרופסורים שמנים", "הגדה הרקובה", "פלשתינונאצים", להרוג את ערפאת" ועוד קללות ונאצות ממילון הימין המתלהם אינם "שבבי שוקולד" "ריבת חלב" וגם לא "פיסטוק". אלה לא פלפל ולא מלח אלא פשוט ביטויי אשפה.המערכת החליטה "לוותר" עליהם. או שתתרגלו לסגנון נאות לפי הוראות לתגובות של המערכת או שתלכו לרעות באתרי הימין הקיצוני שם כנראה כותבים כך. בכל אופן לא
  בבית ספרנו.
  שמואל אמיר

 14. שמואל אמיר הגיב:

  עיקר שכחתי: – "שבלול","בלתי מחיק","יובב שובב" אלה אכן כינויים מרתקים ועוצרי נשימה. ובכל זאת יש לי שאלה קטנה:למה לא תכתבו תחת שמכם?.ממה אתם מפחדים? אינכם רוצים שהנאצות ייראו תחת שמכם? מתביישים קצת? עיזרו אומץ, ותעבירו מסר זה גם ל"אמנון" שולח התגובות הימני הנמרץ. מי שמשמיץ את השמאל ללא לאות לפחות יעשה זאת תחת שמו.
  תודה

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  טול קורה מבין עיניך. "מתנחבלים, סהרורים, חומניסטים, פרופלורים", "לקפד את ראשו" (של ביבי), "פאשיסטים, מוסוליני" ועוד ועוד בלי סוף ביטויים מהתחתית הבוצית של בורות הספיגה של השפה המדוברת כאן, מבית היוצר שלכם.
  הבעייה שלכם היא, שאתם שומעים תמישה משוגעים זבי ריר וחושבים שכולם כאלה. אני בעד ארץ ישראל השלמה, כולל עבר הירדן המזרחי ("הבית הלאומי לעם היהודי"- הצהרת בלפור) ורואה בזאת את התגשמות החלום הציוני, אבל אקבל כל הכרעה דמוקרטית שתתקבל. מה שאתם כנראה לא מסוגלים, למרות רוממות הדמוקרטיה בפיכם. (ראו פעילותם של ביילין ואורי אבנרי). האבות המייסדים שלכם שרו: "פה בארץ חמדת אבות,,, ואתם כדברי אחד המגיבים מתייחסים אליה כאל מכונית משומשת.
  אני לא מעוניין להמשיך בזאת. תנו לקרוא מאמרים, להגיב ולנהל דיאלוג. רבין השתנה לגמרי בזקנתו. אל תחששו שזה יקרה לכם. זה באמת יהיה לטובה.
  בקשר לשם. נו, באמת. מה זה חשוב?

 16. גם אני אלמוני הגיב:

  על הנהלת האתר למחוק כל תגובה שממוקמת ימינה מיוסי שריד. אני רציני.

 17. לאלמוני הגיב:

  לאלמוני. אתה גם תקבל הכרעת רוב דמוקרטי שתכלול את כל תושבי ארץ ישראל השלמה? אם זו דמוקרטיה, אז תן לכל התושבים לבחור בגורלם. מעניין איפה תעמוד הצביעות של אלה שחושבים שהכיבוש הוא דמוקרטי, כאשר לפנקס הבוחרים יצטרפו 3.5 מיליון בוחרים פלסטינים. אלה יכריעו בצורה דמוקרטית מה ערכה האמיתי של הצהרת בלפור (קליפת שום תהיה מחמאה…)

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים