הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 באוקטובר, 2003 11 תגובות

לפני ימים אחדים שבתי מפריז מאושרת. מזמן לא נהניתי כל כך. בצרפת נפגשתי עם חבריי הטובים ויחד צפינו בהצגה שארבעתנו היינו שותפים להעלאתה על הבמה: אני כתבתי את הטקסט (המחזה הראשון שלי!), הדרמטורגיה היתה של חברי הבמאי האיטלקי סילבנו פיקרדי, המפיק היה פיורבנטה מרומא, ואוטביה פיקולו הגדולה מכולן היתה השחקנית (באיטליה היא שחקנית ידועה מאוד. בארץ היא נראתה בין היתר ב"הברדלס" של ויסקונטי וב"המשפחה" של אטורה סקולה). הצגתנו "ארץ זבת חלב או דבש" הועלתה על במת התיאטרון של שאנז-אליזה ברחוב מונטיין והצליחה, הוי כמה שהצליחה. הייתי כחולמת. וכולנו התרגשנו ובכינו וצחקנו וצעקנו משמחה.

היה נפלא. הייתי גאה בעצמי ובהם ובחלום שהתגשם ובתוצאה הסופית. רציתי לחזור הביתה ולצעוק I DID IT!!! ולחבק בשמחה כל מי שנקרה בדרכי. ולאחר הבכורה המוצלחת חזרתי והארץ קיבלה אותי, זבת חלב ודבש: ראשון היה נהג המונית בשדה התעופה, שניסה לחטוף לי מהיד את הפתק שהסדרנית נתנה לי דקה קודם לכן. בפתק היה רשום מספר המונית שלו (אם יש תלונות, כמובן) וצוין שהוא חייב להפעיל מונה, גם לנסיעות בינעירוניות. את כל זה הוא ידע, אז למה שגם אני אדע? אבל אני חייכתי, ולקחתי ממנו בחזרה את הפתק בזריזות ומיומנות של מי שראתה כבר ה-כ-ל. הוא כמובן התלונן בקולי קולות על המזל ביש שלו (גם אישה, לא עלינו, גם עצבנית, גם רוצה מונה וגם, אין לה גבולות, דורשת קבלה). נו, מילא… שטויות. העיקר שאני בארץ.


ואז הגענו לכפר סבא. ופתאום ראיתי שכל העיר כולה חגיגה של פלקטים צבעוניים, עם שמות ותמונות וסיסמאות של אלמונים ששואפים לנהל את עירי. מניין צצו כל האנשים האלה? מי הם? מי מכיר אותם? איך בכלל אפשר לבחור ביניהם? איך אני אמורה להחליט מי שווה ומי לא? מי יטפל טוב יותר בביוב – בני כברה ("אני פלורליסט ומורה") או אבינועם גרנות ("מראשוני המתנגדים לכביש 531″)? מי יגדיל את מספר מקומות החנייה, בן-חמו ("הנושא הראשון הוא חינוך למרות שהנתונים מראים דווקא הצלחה") או עו"ד גבריאלי ("חוק צריך לקיים כל עוד הוא לא שונה")? מי ישמור על הריאות הירוקות של העיר, ד"ר גולדמן הווטרינר ("רחוב וייצמן נראה כמו רחוב בבגדד") או רינה פז ("אני משרתת את העיר כפר סבא והתושבים")? למי מהם באמת איכפת?
 
לי, אני מודה, נראו כולם אותו הדבר בדיוק. כל כך לא משכנעים ונדושים. דבריהם כל כך לעוסים, ושמעתי אותם בשנים האחרונות פעמים רבות מאלפי אנשים אחרים שניסו לסדר לעצמם ג’וב מכניס בימים של מיתון ולא חשוב אם הוא בעירייה, בכנסת, בממשלה או במרכז של מפלגה זו או אחרת.. מילא מה לעשות. ככה זה..


ואחר כך בא "הפיגוע". זה היה ביום ראשון. בטלוויזיה אמרו שבפיגוע ירי נהרגו שלושה ישראלים ולא פירטו. והאיש שאתי אמר "מאה אחוז חיילים" ומיד המשיכו בטלוויזיה עם שביתת המכס בשדה התעופה ועם משחק הכדורגל ואז, גם אני ידעתי שהוא צודק, כי אילו היו ההרוגים אזרחים היו מפסיקים הכול, לפחות לכמה רגעים, ושולחים ניידת שידור, וממשיכים ברצף שידור חי ופטפטני. אבל במקרה של חיילים זה לוקח יותר זמן, לפעמים לילה שלם, ולא מודיעים כלום.


בא יום שני בבוקר וחברתי תמרה שלחה לי מאתר האינטרנט www.news-israel.net ידיעה בזו הלשון: "כשדיווחו לו על נפילת שלושה החיילים במארב בהתנחלות עפרה בגדה הוא אמר את הדבר הבלתי ייאמן הבא: בשורות כאלה רק מחזקות אותנו". והאתר מפרט אף יותר: "עם קבלת הידיעה על תקרית הירי אמר ראש הממשלה אריאל שרון את הדברים המדהימים הבאים: "גם לשמוח קצת אי אפשר. אבל לא נתפרק. אנו מדינה חזקה. כל פעם שמוסרים בשורות כאלה – רק מתחזקים". אמר ומייד התחזק ושלח את חיל האוויר לעזה. ודן חלוץ ביצע מייד חמש תקיפות. והרג 14 איש ופצע 120.


בין ההרוגים רופא, ילדים, צוות רפואי ועוברי אורח. והחמאס הודיע כמובן כי הנקמה בדרך. זהו זה. שבתי הביתה.לארצי. ארץ זבת חלב ודבש – והבחירות בפתח.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מתיחס לקטע העוסק בנהג המונית. אפשר לחשוב כי נהגי המוניות בפאריז היפה הם צדיקים גמורים. מנסיוני ידוע לי כי תחנת המוניות נתב"ג מסודרת מאוד הסדרן אכן נותן לך פתק אומר לך מה הוא המחיר . לדוגמא יש מחיר קבוע מנתב"ג לכפר סבא . בנסיעותי הרבות מביתי לנתב"ג ובכיוון ההפוך לא נתקלתי בהפעלת מונה . לא שמעתי מעולם על הונאה . אף נהג לא יעיז לאבד מקום עבודה קבוע בשל חופן שקלים .
  נשאלת השאלה אם נעשה לך עוול מדוע לא התלוננת על העברה " ורצת מייד לספר לחברה " ???
  להווה ידוע לך כי לנהל עיר זה לא דבר פשוט .
  בדמוקרטיה מתחרים מספר מועמדים ואחד מהם זוכה אם לא יהיה בסדר יוחלף בבחירות הבאות . מה רע בזה ?

 2. השתגעתם ? הגיב:

  על מה אתם מתווכחים ? מאמרה של דבירי הוא מאמר חשוב ומעמיק ואינו עוסק במוניות.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הגולשים מתבקשים לעשות כמותי להתקשר לתחנת המוניות בלוד 03-9711103 ולשמוע כי לא היו הדברים מעולם . לפתק שהסדרנית נותנת ללקוח יש העתק אצלה . אכן יש מחירים קבועים אשר נקבעו על ידי נסיעה נסיונית של מונית עם מונה בתנאי כביש טובים . לקוח חכמולוג הרוצה להפעיל מונה ישלם במקרה הטוב את המחיר שנקבע אך אם במקרה נקלע לפקק או תאונה עלול לשלם סכומי עתק .חכמולוגים אלה מבקשים להפעיל מונה אך ברגע שרואים פקק או תאונה מבקשים לעבור למחיר אחיד והנהגים נענים לבקשתם . מפעיל התחנה אמר לי כי סיפור ה"חטיפה" ואי נתינת קבלה בלתי אפשרי בתחנה מוסדרת זו.מנואלה מתבקשת כעיתונאית ישרה אחת מן השתיים להתלונן נגד הנהג ה"חוטף" ולדווח או להתנצל על אי דיוק בדבריה .(אגב אי נתינת קבלה מהווה עברה פלילית)
  אשמח לשמוע תוצאות .

 4. לאלמוני הגיב:

  אני חזרתי משדה התעופה. ביקשתי מונית. קיבלתי. הנהג אמר לי 80 שקל. אמרתי לו תפעיל מונה. אמר לי אתה תראה שבסוף ייצא לך יותר. אמרתי לו אין בעיה. אני רוצה לשלם כמה שזה עולה. התעצבן. הפעיל מונה. יצא 70 שקל. לא התלוננתי במשטרה ולא בתחנת המוניות. הוא לא היחיד. נהגי מוניות רבות הציעו לי לשלם מחיר קבוע בניסעה בתוך העיר. אני מתעקש על מונה. כמו שאני משלם מס הכנסה, אין סיבה שנהגי המוניות לא ישלמו. לא רק מצבם הכלכלי בכי רע. לכל ישראל קשה. רק הם לא מפסיקים לבכות על זה.

  אני לא מבין על מה אתה מיתמם.

 5. טקסי לשטויות הגיב:

  והוא ממשיך בשלו, בדברי הבל ובזבוז זמנם של הקוראים. קח לך מונית וסע לשלום- רחוק מאיתנו

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לא השתגענו . הגברת מראה רק את השלילה . מהללת ומשבחת את איטליה וצרפת . ניתן להביא דוגמאות שליליות לאין ספור מאיטליה . פער אדיר וניכור בין צפון לדרום קניית שלטון בכסף מאפיה ועוד .כדי לצבוע בשחור ססגוני התחילה בנהג מונית שחטף לה כביכול פתק ועוברת לבחירות דמוקרטיות לראשות העיר ומתלוננת שהיא לא מכירה את המועמדים ( כפר סבא עיר קטנה ניתן לדבר איתם ).מייד עוברת למישור הלאומי באותו הטון . הבכי הזה כמה טוב באיטליה וכמה רע פה פטטי וקצת נמאס לפחות עלי . למה לא תתגייסי ותתרמי ממרצך ומהידע שלך וממורשת איטליה המפוארת לכפר סבא ???

 7. אלמוני הגיב:

  לכל הסנגורים של מנואלה להוה ידוע היא ילדה גדולה . אם תרצה תגיב ואם לא סיבותיה עימה .

 8. מרסל שבן הגיב:

  תגובה ל "יהודי שפל":
  אין כל גאווה בגניבת דעת, גניבת כסף ורצח חפים מפשע כמענה לאי יכולתו של הצבא לשמור על בטחון אזרחי המדינה.
  אם זו "גאוותך" עזוב אתה את הארץ. אם יש מדינה שתסכים לקלוט אותך…

 9. יהודי גאה הגיב:

  אתם אנשי השמאל כל הזמן מתלוננים. אז אם הכל לא טוב לכם ורע לכם לכו לכו מכאןכמה שיותר מהר (תאמינו לי אף אחד לא ישים לב שאתם לא נמצאים)אז ביי ביי

 10. כותבת מאוחרת הגיב:

  נותר לי רק לומר כי הכותבת צודקת. באירופה אנשים הרבה יותר מנומסים, אומרים "בוקר טוב" "שיהיה לך יום נעים", פותחים דלתות בפניך, אוהבים את התיאטרון והקולנוע… ואז הגיעה מלחמת העולם השנייה!

 11. כותב מאחר עוד יותר הגיב:

  אבל זה לא רלבנטי במקרה שלה. בכל זאת האירופאים היו אנטישמים יותר מאשר אנטי לבנטיניים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים