הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-31 באוקטובר, 2003 13 תגובות

היועץ המשפטי אליקים רובינשטיין נטפל, כדרכו, לכמה סעיפים טכניים לא חשובים כדי לנסות ולחסל את הקריירה של ניצב משה מזרחי, ראש אגף החקירות במשטרה. ביזבזתי שמונה שעות יקרות משארית חיי, כדי לקרוא את כל הפרטים ואת כל הפרשנויות בשלושה היומונים הגדולים, כולל הנוסח המלא של מסקנות היועץ, ולמדתי יותר על הכותבים מאשר על גיבורי הפרשה. הלקחים, לצערי, הם עגומים מאוד.

קשה לטפל בנושא זה (או בנושא כלשהו) באורח אובייקטיבי, וגם אין צורך בכך. אין בעולם אף כותב אובייקטיבי, גם אם נעשה את ההבחנה הדקה בין "אובייקטיבי", לבין "ניטראלי". ניצב מזרחי הוא איש ישר כפלס, אבל ייתכן מאוד שיש לו גם חסרונות מסוימים, ואולי אפילו שיכרון כוח המלווה בבוז עצום כלפי הדרג הנבחר. האמוציות האלה הן טבעיות. השחיתות הנוראה שפשתה בחברה הישראלית היא מקוממת, אבל הבוז שעובדי מדינה בכירים, כולל אנשי משטרה, רוחשים לחברי כנסת ולשרים הוא מסוכן לדמוקרטיה. לא פעם מנסים לסכל באמצעותו כל הטבה וכל חקיקה, שלא נועדה להעשיר את המעטים ולרושש את הרבים.


יש להניח שמזרחי, כמו כולנו, הושפע במשך השנים מסרטי הוליווד. כמו מרדכי גילת מ"ידיעות אחרונות", הוא רואה את עצמו כמעין אל פאצ’ינו, הלוחם בכל מאודו בשחיתות, גם אם זה פוגע בבריאותו, בסיכויי קידומו או אפילו מאיים על חייו. לכן הירשה אולי לעצמו לשמור במקום סתר גם תמלילי שיחות שאינם נוגעים ישירות לחקירה, אולי גם כנשק אישי-פסיכולוגי נגד הלחצים המופעלים עליו. גילת סיפק לנו הסבר טכני, שלא שיכנע את אלה שאינם שייכים ל"מועדון שלטון החוק" שאותו מתעב כל כך עורך "מעריב" אמנון דנקנר. אבל לא היתה כאן סתם בעיה של תיוק לא מוצלח, אלא קרב של חיים ומוות בין עשירים, חזקים, מתוקשרים ומושחתים, לבין קצין שניהל נגדם מלחמת חורמה. אין מנוס מן המסקנה, שהוא לחם את מלחמתנו נגד אלה שמנסים לעשוק את החברה הישראלית. נשואי חקירותיו של מזרחי עבדו למען דוד אפל ודומיו, ולא למען כולנו, כפי שמתחייב ממשרתם הרמה, או מבעלותם על אמצעי תקשורת.


ההפנמה הפנימית שמזרחי עשה מדמותו ומההיבטים ההוליוודים שלה, גרמה לו לעשות שגיאות קשות ומקוממות. בכל הדו"ח הנפוח והמתחסד של רובינשטיין הזדהיתי רק עם הטון המחאתי כלפי יחסו של מזרחי לחוקריו שלו. הניצב הנכבד חטא בלשונו כלפי שוטרים מסורים כמוהו, הממלאים את התפקיד הקשה של חקירת עמיתיהם, גם אם הם שייכים ארגונית למשרד המשפטים, ולא למשטרה. גם את התסמונת הזאת אני מכיר היטב מסרטי המשטרה ומסדרות המתח, שרבות מהן ירודות, אבל אני נוהג לצרוך אותן כמו סיגריות במשחקי כדורגל מותחים במיוחד. השוטר סרפיקו, הוא אל פאצ’ינו, מסגיר אפילו את חבריו לתחנה, מתייצב נגד המושחתים ומשלם מחיר כבד. אני משוכנע שהיועץ המשפטי לממשלה היה מזדעזע, אם הוא היה מודע לאסוציאציות ההוליוודיות שהוא מעורר בהקשר הזה.


פרקליטת המדינה עדנה ארבל, לא בדיוק גיבורת חלומותי, ניצבת במערכה הזאת מצדו הנכון של המתרס, ואילו רובינשטיין ותומכיו החדשים שייכים לרעים. ארבל מגינה על קצין שביצע את הוראות הפרקליטות, ואילו היועץ המשפטי מפקיר אותו ל"קרוביו וידידיו של אפל" (ותודה לא.א. מילן), המגירים ריר ושואפים לדמו. אז לא נותרה לנו כל ברירה, אלא להישבע בשמו של מזרחי, לרצות ביקרו, ולקוות שהוא יביא למפלתם של אביגדור ליברמן וחבריו, שמהם אנחנו מפחדים פחד מוות.


מעולם לא השתייכתי ל"מועדון", כי התמיכה שלי באוכפי החוקים איננה מוחלטת או עיוורת. אני מודע לכך שבתי המשפט מעוותים דין כלפי הפלסטינים בשטחים הכבושים מסיבות "ביטחוניות", שאינן אלא עלבון מר לעקרונות המשפט הבינלאומי. גם היחס המפלה כלפי מזרחים מקומם, וראינו זאת בפרשת רוני בראון שבה הופלל רק אריה דרעי, ולא האשמים העיקריים, בעיקר בנימין נתניהו. גם פרשת טל זילברשטיין, הש"ג שהועמד לדין בפרשת העמותות המושחתות של אהוד ברק וכנופייתו זועקת לשמיים.


יש מקום לחשש שגם אריאל שרון ובניו, אנשי מסדר השתקנים, יזכו מרובינשטיין ליחס יותר טוב מאשר זה שניתן לניצב מזרחי. משטרת ישראל איננה פרה קדושה, אחרי שאנשיה רצחו 13 אזרחים ישראלים באוקטובר 2000. כאשר הוד קלגסותו ממחוז הצפון, אליק רון, יוצא בחירוף נפש להגנת מזרחי, מתחילים לקנן בלבי ספיקות. דנקנר יצא השבוע ב"מעריב" נגד פוליטיקאים ועיתונאים "ליברלים" (כדרכו הוא מבלבל בין ליברלים לבין "שמאל") שאינם חרדים לצנעת הפרט בפרשת האזנות הסתר. הוא אולי צודק, ורבים מהליברלים שלו אינם עקביים במיוחד, והם דואגים לצנעת הפרט "שלנו" אבל לא לצנעת הפרט "שלהם". כיוון שאני סוציאליסט ולא ליברל, אין לי הסתייגות מיוחדת מהשיטה הלא אסתטית במיוחד של ההאזנות. הפגיעה בממסד, בעשירים ובתקיפים, שווה את זה.


זה לא כל הסיפור. כל מי שלומד את הנעשה בחברה הישראלית, בהפקרת העניים ובהעשרת המקורבים, מודע לכך שבלי מזרחי ואנשים כמוהו ינצחו ספסרי הנשק, אנשי עסקים נפשעים וטייקונים מפוקפקים הרוצים להשתלט על קרקעות המדינה. כל זאת, בעזרת שרון ואנשיו, שלא לדבר על נציגי המאפיה הבינלאומית במסדרונות השלטון. מזרחי מסייע להצלתנו מתיגרת ידם של מנוולים, שממזגים בעשייתם החברתית והפוליטית את הניאו-ליברליזם הקניבלי, את האדישות כלפי החוק, את הרצחנות כלפי ערבים, את הגזענות ואת החמדנות האישית.


אז אפשר לנזוף בו על תיוק רשלני, אבל בו-זמנית לתת לו אות הצטיינות על דבקותו במשימה, לחבק אותו בתקשורת, ואז לשלח אותו שוב בפושעים המיוחסים.


אבל רובינשטיין כדרכו מיתמם, מגלגל את עיניו לשמיים, משחרר איזו בדיחה עבשה ביידיש (דרויאנוב עדיף) ובינתיים משחק לידיהם של העבריינים ופוגע במזרחי. ראש מחלקת החקירות נאלץ להיאבק במשך שנים בסוס הטרויאני בתוך המחלקה, בקצינים בכירים מקרב אנשיו שהעדיפו להתרועע עם חשודים מאשר להושיב אותם בתא הנאשמים. לכן גילת צודק כאשר הוא תובע להעניק לו את פרס ישראל. אבל מי בדיוק יעניק לו את הפרס? האנשים שיישבו בבתי הכלא, אם מלאכתו של ראש אגף החקירות תיצלח?


מאשימים את מזרחי בהאזנה לשיחות "אינטימיות" של המושחתים. זה באמת איום ונורא, ועינינו מלאו דמעה. אז לא נותר לנו אלא לתת עצה טובה לגנבים, למקבלי השוחד, לנותני השוחד, למבשלי עסקות נאלחות על חשבוננו, למפשירי קרקעות חקלאיות למען מקורבים בניגוד לחוק, למטיפים להידוק החגורה העושים תוך כדי דיבור לביתם, למשווקי הנשק לרוצחים בכל רחבי העולם. אתם רוצים לתכנן את הניאופים שלכם מבלי שמזרחי יאזין? אז תפסיקו לגנוב.


ארבל ופרקליטותיה יצאו חוצץ נגד הבוס, כי הגיעו מים עד נפש. רובינשטיין מנסה לרסק את אוכף החוק מספר אחת במדינת ישראל. גם שר המשפטים טומי לפיד, הקרנף של המדינה והאיש שיוצא נגד האינסטינקטים והאמונות של רוב בוחריו, מגן דווקא על הפלא-יועץ הזה. זה לא מפליא אותנו. מי שהגן בחירוף נפש על הגנב והנוכל רוברט מקסוול, האיש שעשק את עובדיו, ניכס לעצמו את קופות הפנסיה שלהם והשאיר אלפים בחוסר כל, אינו ראוי מבחינה מוסרית להיות שר המשפטים. עתה, בפרשת משה מזרחי, הוא חשף את אפסיותו לעין כל.


חידה


בסקר מעניין של וואלה! באינטרנט השתתפו 10,185 בני אדם. מדגם עצום אבל לא בהכרח מייצג, כיוון שעורכיו לא דאגו להתפלגות של הנסקרים לפי חתכים סוציולוגיים ואחרים. עם זאת התוצאות מאלפות, ואומרות דרשני. 44% מכלל הנשאלים הגדירו את ההתנחלות בנצרים כ"איוולת מוסרית", 31% סברו שמדובר ב"טעות אסטרטגית", 25% ראו בה "קלף מיקוח" לקראת הסכמי שלום, כלומר, לא תופעת קבע שיש לה הצדקה מוסרית או בטחונית. אפס אחוז, כלומר גם לא ישראלי אחד מכלל רבבת הנסקרים, ראה בה גם ערך לאומי או דתי כלשהו. "סלע קיומנו"? כל המשתתפים ענו על כך בשלילה חד-משמעית ומוחלטת.


כיוון שראש הממשלה אריאל שרון גורס שנצרים היא "כמו נגבה", כפי שאמר לעמרם מצנע במהלך המשא ומתן הקואליציוני לפני שנה וחצי, בניגוד גמור לדעתם של רוב מכריע מכלל הישראלים, קשה להבין את הכישלון לתרגם את הנתון הזה לעוצמה פוליטית שתאפשר הקמת חלופה ראויה. מכל מקום, ברור שהמתנחלים ותומכיהם לא הצליחו לשכנע את העם בצדקת דרכם, בעיקר ברצועת עזה, וזה מהווה פתח של תקווה לעתיד.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. אולי מספיק להיות ימנים? הגיב:

  די, זה לא מצחיק כבר. אנשים מתים פה בכמויות.
  בכזה מצב, להיות ימני ממש גובל בחוסר-אחריות!

 2. די לשחיתות הגיב:

  פרשת גינוסר אומרת לכם משהו? שחיתות איננה דבר המוגבל לצד זה או אחר, ולצערי הוא מאחד בין שתי הקצוות.

  אנשים כמו בנימין זאב בגין אין ולא יהיו כנראה.

  השמאל איננו פחות מושחת והשלום איננו נוסחה להורדת השחיתות. למרות שהוא בהחלט שאיפה ומטרה.

  על כן לעניות דעתי יש לבנות מנגנון נגד שחיתות בירוקרטית ומדינית.

 3. אורי הגיב:

  אם מזרחי היה מתלבש על כמה שמאלנים הרי שהייתם יורדים לחייו וקוראים לפטרו ללא דיחוי ויוצאים במסע הכפשה כמו שאתם עושים ליועץ עכשיו אבל בגלל שהוא התלבש על כמה פוליטיקאים מהימין אתם מסייעים לו ומגלים פתאום הבנה לחוקר במשטרה שחושב שהוא קיבל את המשטרה ירושה מהאבא שלו.
  אתם אפילו לא בוחלים לתקוף את היועץ שבסך הכל מנסה להגן עליי ועליך מפני חוקרים חטטנים שחודרים לפרטיות שלי ושלך מעבר למה שאושר לו.
  אני מצדיע ליועץ על ההחלטה האמיצה להעיף את השוטר המסוכן הזה שרצה להפוך את המשטרה למשטרת "האח הגדול".

  במחשבה שנייה אני בעצם חושב שהייתם שמחים לו היתה בישראל משטרת "האח הגדול" כמו ברוסיה של סטלין..אתם הרי חסידים נלהבים של לנין,סטאלין וערפאת.

 4. כפיר הגיב:

  למרות שלא קל לי עם מספר משפטים במאמר, אני מזדהה עם רוח הדברים כמו שחיים ברעם מציג אותם. אם הדברים נכונים אני חושב שכל אזרח ישראלי צריך להרגיש כמוני. די לשחיתות!
  לחיים (שאת מאמריו אני קורא באדיקות):
  א. לא כולם ישבו לקרוא את ה"חומר" 8 שעות, כך שרב הנסתר על הגלוי. אבקש את היתחשבותך.
  ב. למרות שאני מכיר את דיעותיך (או אני חושב שאני מכיר) – חבל שאתה מערבב הכל בהכל. טיעונים מאוד מוצלחים הולכים לאיבוד (כמובן לדעתי) בליווי דוגמאות אומללות. מאידך גיסא, אתה נאמן לדרכך. בקשתי אליך: אל תערבב מין שאינו במינו.

 5. לחים ברעם הגיב:

  אכבר של מאמר. ממש על הכיף-כיפק. סוף סוף אתה "מתלבש" על המושחתים שפוגעים בכלל הציבור ולא רק בערבים.היום היה לי הרבה יותר קל להזדהות עם הגיגיך,המשך כך.

 6. לחיים ברעם (אוהד) הגיב:

  השאלה היא, על כל פנים, האם מערכת וואלה! גם צירפה אפשרות שכזו? כי אם לא, אין ממש מה לומר.

 7. חיים ברעם הגיב:

  ל"אוהד". בתשובה לשאלתך האינפורמטיבית: כן, השאלה על ,סלע קיומנו" הייתה הרביעית, וזכתה לאפס אחוז (מתוך יותר מרבבת נשאלים). אני מנסה לא להגזים בחשיבות הדברים, אבל זה בכל זאת אומר דרשני!

 8. אוהדו (הוותיק) של חיים הגיב:

  מה אתה אומר…אם כך אזי מדובר במקרה מעניין מאוד!
  האם באמת המאבק ההסברתי למען חסימת מפעל ההתנחלויות נשא פירות סוף סוף?? מה אומר, כנראה ש"מלכת האמבטיה" לא היתה לשווא אחרי הכל…

 9. טור הגיב:

  שעות לימוד רבות השקעת, את הנקודות הר"מ מכתבתו של דנקר במעריב כנראה לא הספקת לקרא.
  האם "האיש הרע" הוא אכן בודד בסיפור הזה ?

  * שמזרחי שמר אצלו תמלילים של שיחות פוליטיות ורכילותיות בין
  פוליטיקאים ובין עיתונאים בניגוד לצווי בית משפט.

  * שמזרחי שמר אצלו פקסים של סקרים מפלגתיים וחומרים מפלגתיים אחרים
  שהושגו בהאזנות סתר ואיסופם היה בניגוד לצווי בית המשפט.

  * שמזרחי שמר אצלו תמלילים של האזנות לשיחות בנושאים אינטימיים בניגוד
  לצווי בית משפט.

  * ש-70 אחוז מהחומר שהופק מעמדות ההאזנה בפקודת מזרחי היו בנושאים
  פוליטיים, אינטימיים ורכילותיים, לא רלוונטים לחקירה ובכל זאת שמר מזרחי
  את החומר הזה אצלו.

  * שרישום התמלולים היה בנוסח של פנקסנות כפולה.

  * שמפקדו של מזרחי באותה עת, ניצב יוסי סדבון, לא עודכן על ידי מזרחי על
  תמלול השיחות הפוליטיות והאישיות ואף התריע על כך באוזני מזרחי והזהיר
  אותו.

  * שמזרחי הורה לצלם ולשמור צילומים של מפגשים אינטימיים בין גבר לאשה
  ואף דרש לערוך תצלומי תקריב של המפגשים האלה ושמר עליהם בניגוד לצווי
  בית המשפט.

  * שמזרחי שמר את החומרים הפוליטיים שאסור היה לו לשמור אצלו בקלסר
  מיוחד שנשא עליו את המדבקה "חומר פוליטי".

  * שהיתה התמרמרות מתמדת של חוקרים לא מעטים ביחידה שאמרו כי מזרחי
  מצווה עליהם לעשות דברים לא חוקיים בניגוד לצווי בית המשפט, והדברים
  הגיעו עד כמעט מרד ממש.

  * שהחוקרים הללו הודיעו למזרחי שאינם מוכנים להמשיך לעבור על החוק.

  * שמזרחי הטעה בזמנו את השר לביטחון פנים עוזי לנדאו וגרם לו לומר
  במליאת הכנסת דברים לא נכונים בנושא ההאזנות.

  * שמזרחי סירב לענות לשאלות של חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש)
  ועמד בסירובו גם לאחר שהודיעו לו שהם שואלים את השאלות בהנחייתו של
  היועץ המשפטי לממשלה.

  * שמזרחי חירף את חוקריו, אנשי מח"ש, במכתב ליועץ המשפטי ובו השתמש
  כלפיהם בביטויים קשים, מעליבים וחמורים.

  * שמזרחי הורה, בעניין אחר, להאזין האזנה לא חוקית ללא צו שופט לאדם
  המכונהבדוח בשם "פלוני".

 10. לטור הגיב:

  אתה משחית דבריך לריק . מזרחי היה כלי שרת בנסותו לרדת לפרטים אינטימיים בחיי מנהיגים שנבחרו כחוק .אם החוק מופר ויש אפשרות שהוא יפגע בשנואי נפשו של ברעם זה כשר . יש לי חדשות בשביל ברעם יודעים איך מתחילים בהאזנות אולם לא יודעים איפה גומרים .גם השופטים הנותנים אישורים בסיטונות להאזנות חוטאים . השורה התחתונה כי מכל ההאזנות לא הוגש תיק . מדוע לא הושמדו כל ההאזנות הפוליטיות או האינטימיות . אם זה לא מזעזע את ברעם שרוממות הדמוקרטיה בפיו מה יזעזע אותו ???

 11. לחיים ברעם הגיב:

  שכחת, חיים, לכתוב שדנקנר הוא האדם האחרון שיכול לכתוב בנושא האזנות הסתר. כמי שהגן בלהט על מקור לחמו, הבן והאב של ה"משפחה", שלפי מה שכבר התברר – שיחדה חוקרים ביחאב"ל, כדי להדליף להם פרטים מתוך החקירה נגד נמרודי-הבן. עיתון "מעריב" נהפך מהשעשוע של רוברט מקסוול, גזלן הפנסיונרים בבריטניה, לעיתון הפשע המאורגן בישראל. המתקפה השטנית של העיתון הזה נגד מזרחי הוא תופעה חדשה שעוד לא היתה קיימת בישראל. והיא מפחידה. מצמררת. וכמו שהתעמולה של ביבי נתניהו תמיד עטופה בכל מיני סיסמאות משומנות ו"ספינים" שקריים, כך התעמולה של "מעריב" – דנקנר כותב הרי נגד ה"שמאלנים" או "הליברלים", ועוטף את הטיעונים שלו במלחמה למען הדמוקרטיה, כמובן, כשבעצם הוא משרת את "המשפחה" שרוצה יותר מכל לחסל את החשבון עם מזרחי, עם פרקליטת המדינה, עם השרידים האחרונים שעוד נותרו כאן למה שנהוג לכנות "שלטון החוק".

 12. תגובה לטור הגיב:

  כל מילה שלך חקוקה בסלע אבל אל תתרגש אם השמאל לא מצליח להבין…
  תהנה מהאתר המשעשע הזה ותצחק מהשטויות שלהם.

 13. נחום שחף הגיב:

  האח הגדול מזרחי שומר עליך אחי.
  או שאתה חיים תמים, או שגם אתה התקרנפת.
  מצורף קישור למאמרי בנדון (פורסם ב-NFC), ובתוכו קישורים לחומר נוסף.
  — קישור —

  קטע מהמאמר:
  כאשר מזרחי תמלל מי שבא לו, הרי המתומללים עשויים לחשוש שהאח הגדול מזרחי או חברתו עדנה ארבל, צדיקה לא קטנה בזכות עצמה, היום בבית המשפט העליון, יעשו שימוש קטן, קטנטן בחומר העסיסי.

  כשהחברה הטובים של קצין המשטרה מזרחי צילמו זוג בתנוחות אינטימיות… מזרחי לא היה מרוצה.
  איכות התמונות לא השביעה את רצונו.

  לצדיק מזרחי לא היתה עכבה מוסרית לתמלל את בתו של ליברמן בת ה-16 בשיחת טלפון עם החבר.

  כשרובינשטיין העיז לפקפק ביושרו של מזרחי, הושמע בערוץ 10 כמדומני, קלטת השיחה שלא היתה ערבה לאוזנו של אהוד ברק כראש הממשלה, ו…..רובינשטיין היועץ המשפטי לממשלה.
  רובינשטיין התקפל.

  וגם לא תבע את מזרחי על האזנות סתר לא חוקיות, ועל חשיפתם ברבים בטלויזיה, שוב בניגוד לחוק.

  השאר למדו את הלקח. הבינו איפה הם חיים.
  בחסות האח הגדול.

  חוות החיות – שנת 2004
  ______________________
  ומי עוד מהאוליגרכיה חושש לישבנו?
  ולמה אנחנו צריכים אותם בהנהגת המדינה?
  וכשהמערכת רקובה עד היסוד פלא שהמדינה על הפנים?
  כלכלה? בטחון? פרנסה?
  פשע ברחובות, עיוותי דין בבית המשפט.
  ומי יגן עליך אחי כשתזדקק להגנת החוק?

  תישן בשקט אחי.
  האח הגדול מזרחי שומר עלינו.
  1984 של אורוול, שהיה גאון אמיתי וצפה את הנולד
  חוות החיות, כאן ועכשיו,
  שנת 2004.
  להכין את המזוודה?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים