הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 בנובמבר, 2003 7 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


מתוצאות ההצבעה שנערכה ביום ג’ (4 בנובמבר) באסיפה הכללית של האו"ם עולה כי רק שתי מדינות מוסיפות לתמוך בחרם על קובה: ארה"ב וישראל. כך עולה מהצעת ההחלטה שהוגשה לאסיפת האו"ם ובה גינוי על החרם שהטילה ארה"ב לפני עשרות שנים, בעקבות ניצחון המהפכה הסוציאליסטית. מספר שיא של מדינות תמך בהצעת ההחלטה המגנה את ארה"ב: 179. רק איי מרשל (שהם תחת ריבונות אמריקאית) הצטרפו לארה"ב ולישראל.

להחלטה קדמו שעות רבות של דיונים בהם 40 נציגים של מדינות מחמש היבשות מתחו ביקורת קשה על המשך החרם המסחרי, הימי, הפיננסי והכלכלי על קובה. בהחלטה נאמר כי המדינות החברות באו"ם דורשות להפסיק את החרם באופן מיידי. עוד דורשות המדינות החברות באומות המאוחדות ממזכ"ל הארגון להכין דו"ח מיוחד על השלכות החרם על העם הקובני ולבדוק האם החרם עולה בקנה אחד עם האמנה – שבעקבותיה קם הארגון. כתוצאה מהחלטה זו, מזכ"ל האו"ם ידווח בשנה הקרובה על תוצאות החרם ולאחר מכן תתקיים הצבעה נוספת.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. אלדר משוש הגיב:

  ארה"ב,ישראל ואיי מרשל = 3 מדינות ולא שתיים.
  איי מרשל אינם ב"ריבונות אמריקאית".המדינה
  העצמאית חתמה על אמנה (שנכפתה עליה) לפיה,
  מדיניות החוץ וה"ההגנה" שלה, כפופה לתכתיבי
  וואשינגטון. להזכירנו,שלברית המועצות, היו
  שלש נציגויות באו"מ: בריה"מ, אוקראינה ובלרוס.הדיון וההחלטה בנדון האמברגו על קובה
  חוזרים על עצמם בכל שנה ולמעשהת רק ארה"ב וגרותיה (כישראל) ממשיכות בחרם.

 2. גיא אברהמי הגיב:

  ארה"ב הטילה סנקציות דומות גם על צ’ילה תחת שלטונו של איינדה ואף סייעה לדיקטטור פינושה לעלות לשלטון על חשבונו. בקובה לא הצליחה ארה"ב לערער את המשטר הסוציאליסטי, על אף מאמצים רבים. סבלם של אזרחי קובה כתוצאה מן הסנקציות הינו אדיר, אולם זה כנראה לא מטריד את בוש וחבר מרעיו. האבסורד הוא עצם השימוש בבעיות קובה (שנוצרו בין השאר גם בגלל הסנקציות) כדוגמה לכשלונה של השיטה הסוציאליסטית.

 3. לגיא הגיב:

  אני מבין מתגובתך ש-"כישלונה של השיטה הסוציאליסטית" הוא פיקציה ואחיזת עיניים.

  לא צריך את בעיות קובה כדי להבין שסוציאליזם קיצוני (דהיינו קומוניזם) פשוט לא מתאים לסביבת בני-אדם.

 4. לזה שמעלי הגיב:

  והאם השיטה הקפיטליסטית הצליחה? בישראל? בבוליביה? בקולומביה? בברזיל? בסוריה? ברוסיה של היום? קפיטליזם מצליח לחזקים – לאירופים ולאמריקאים. כובשים ואימפריאליסטים תמיד יוכיחו שהשיטה מצליחה אבל ברוב העולם השיטה נכשלה.

 5. כל שיטה חברתית טוטאלית תיכשל הגיב:

  הסכנה היא בקיצוניות לכאן או לכאן,
  המודל ה-"סוציאל דיקטטורי" נוסח בריה"מ נכשל
  מפני שתמיד היה מישהו שחשב שהוא יודע לקבל את ההחלטות הנכונות עבור הקולקטיב ואין בילתו (סטאלין, מאו)
  והקפיטליזם האכזרי נוסח ארה"ב נכשל מפני שהחלש נרמס ונגרס עד דק ע"י החזק.

 6. נח הגיב:

  אפילו לא מראית עין של עצמאות..

  אפילו לא מראית עין של עצמאות סתם מדינה ווסאלית, גרורה של מעצמת על, שאיננה מסתירה במקרה זה את שאיפותיה האימפריאליסטיות תחת הקשקשת האין-סופית של "טירור", "אל-קעידה" ו"נשק להשמדה המונית" . כלום מזה אין במקרה הזה, זולת הרצון הקר המפוכח והכוחני להפיל משטר שמסרב להתכופף תחת ההגמוניה האמריקאית וממשלת ישראל באקט פבלובי של מדינת ווסאלים מצטרפת למעצמת העל הזאת ומיישרת קו עם ההגיון הסהרורי של הנשיא האמריקאי.
  אחרי 56 שנות "עצמאות" – מדינת ישראל היא לא רק המקום המסוכן ביותר ליהודים עלי אדמות, אלא שגם "עצמאותה" כפי שהיא מתגלמת בהצבעה הזאת היא בדיחה עצובה…אם כך הם פני הדברים, אז נוכל לומר בנקל, ש-56 שנה לקח לנו להגיע מכלום לשום דבר !!! – איזה הישג אדיר לציונות !!!!!

 7. גיא אברהמי הגיב:

  לא ניסיתי להגן על משטר זה או אחר, אלא רק לטעון שהממשל בוואשינגטון מוכן לעשות כל דבר למען פגיעה במשטרים שאינם מוכנים לקבל את עול הקפיטליזם והגלובליזציה של ההון. אם הדבר כדאי כלכלית האמריקנים תומכים גם בגרוע שברודנים (פינושה כבר אמרתי?) ואם השלטון בקובה כזה נוראי, מדוע שאר מדינות העולם (מלבד ישראל) מוכנות להסיר את החרם?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים