הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בנובמבר, 2003 28 תגובות

לאחרונה התפרסמו עלי בתקשורת עובדות דמיוניות בלא שנבדקו, ואני מבקשת להגיב: לא חברתי לביבי; לא הרווחתי כסף מהרצאות על המאבק החברתי; אין לי יועץ תקשורת, לצערי (ואגב, גם אין לי אינטרנט, או "הארץ"). המאבק לא תם! ואפרט:

בניגוד למסקנתה של חנה קים ב"הארץ" (שלישי 11/11), הפרחים שהגשתי לשר האוצר בנימין נתניהו בביקורו במצפה רמון לא היו נדוניה. אולי נפלתי, בתמימותי, בפח של נתניהו הערמומי. בשבת, ערב הבחירות המקומיות, ביקר נתניהו במצפה רמון וביקש ממני מראש, באמצעות מועמד הליכוד לבחירות במצפה רמון משה דרעי, לא "לעשות לו בלגאן", לפגוש אותו בנאומו במתנ"ס ואח"כ להיפגש בארבע עיניים.


הסכמתי. גם בשלושת החודשים במאהל מול משרדו לא "עשיתי בלגאן". חשבתי שאראה שאצלנו יודעים להכניס אורחים, וגם אשמע ממנו חדשות על הבטחותיו למצפה רמון ולאמהות החד-הוריות. דרעי ביקש שאמסור פרחים לנתניהו, כנציגת היישוב. כל זאת אמרתי לכתב ערוץ 2 שגיא בשן, בראיון במקום. אמרתי גם שהייתי מעדיפה פרחי גינה, ולא זר של 500 שקל שקנה המועמד דרעי, כי בכסף הזה יכולתי "לעשות שבת". בשן לא שידר מלה מהראיון עמי – והראה רק את הגשת הפרחים… אגב, אחריה גם לא התקיימה הפגישה המובטחת בארבע עיניים: ביבי ברח…


הלוואי והייתי מסודרת כספית, כדברי כתב מקומון "כל הזמן" של מעריב, חיים לוינסון. אני מוזמנת הרבה להרצות על המאבק החברתי, אך מעולם לא הרציתי בשכר כהשלמת הכנסה. ביום חמישי הקרוב ארצה באוניברסיטת בן גוריון (לסטודנטים לתואר שני בתקשורת) והפעם ביקשתי החזר הוצאות, שכן במצבי הכלכלי אינני יכולה לממן את עלויות הנסיעות, אוכל במסעדה והפסד יום עבודה. מה פסול יש בכך? גם מעבודתי במפעל הנרות במצפה רמון אינני מתפרנסת, שכן בחודש האחרון עבדנו רק יומיים, ובשאר הימים הוציאו אותנו לחופשה מאולצת. לא קיבלתי אפילו את דמי האבטלה עבור חודשי השהייה במאהל המחאה, בניגוד להתחייבות להסדיר זאת – התחייבות שקיבלתי מסמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד.


אני מזמינה כל עיתונאי לביתי במצפה רמון, לראות כיצד אם חד-הורית מתפתלת בפרנסת שלושה ילדים. חברי ושכני מגחכים לקרוא בכתבה כאילו יש לי יועץ תקשורת שמשמש כמנהל עסקי. משה נזרי המזוהה ב"כל הזמן" כיועצי זה, הוא תומך צעיר המתפרנס כמאבטח…


לא נטשתי את המאבק החברתי. לצערי חלק מהארגונים החברתיים נטשו, ובראשם ידיד והרפורמים. ממשיכים עמי במאבק התנועה הקיבוצית (אגף המשימות), שתי"ל ומתנדבים פרטיים נהדרים כאריאלה זאבי, נפתלי רז ומזל גולדשטיין. יחד אנחנו מפיקים לקחים ואוספים נתונים לקראת חידוש המאבק החברתי ב"תוכנית החירום הכלכלית". כל מי שחרד כמונו לדמותה של ישראל כמדינת רווחה מוזמן להתקשר עמי ולהצטרף.


ויקי קנפו, מצפה רמון.

תגובות
נושאים: עדכונים

28 תגובות

 1. קמפו באוטובוס – שרון וברק בסילון הגיב:

  "הארץ"פרסם היום ידיעה על הקצבות מליוני שקלים למסעותיהם של שרון וברק ברחבי העולם.
  שרון לוקח אתו את עדת חנפניו (אורי דנים) ונזקק לשני מטוסים בנסיעתו להודו ואילו ברק,שצולם השבוע במסע-קניות בניו-יורק,נהנה
  ממליון וחצי שקלים (!) למימון נסיעות העסקים והםנאי שלו,על חשבון תקציבי הרווחה,הבריאות והחינוך החסרים. שוד לאור היום והעם שותק.

 2. שי הגיב:

  כל הכבוד. הלוואי ותצליחי. רק אל תשכחי את מפלגות השמאל שבאות לעזור. הן לא באות לעשות קופה על חשבונך. הן רואות את המאבק לא רק למען החד הוריות אלא כמאבק כולל בתוכנית הכלכלית שהיא פועל יוצא של הכיבוש והמלחמה התמידית שהוא ממיט עלינו.

 3. הצלחה כפולה הגיב:

  הצלחה אחת: ויקי קנפו התפכחה.
  הצלחה שתים: היא שלחה את מאמרה ל"הגדה השמאלית".

 4. עמי הגיב:

  המאבק החברתי, אינו יכול להיות מנותק מהמאבק המעמדי. הישגים ממשיים יושגו רק על ידי החלפת השלטון.
  כל עוד מחזיק הימין ברוב בכנסת, מצב העובדים בישראל ילך ויתדרדר.

  ולסיום הערה לנתן ועוד רבים וטובים:
  כדאי להמנע מהביטוי "דארוויניזם חברתי". דארווין היה מגדולי אנשי המדע, והביא לפריצת דרך בתורת האבולוציה. אל נא נקשור את שמו למדיניות הדורסנית של הממשלה.

 5. חף הגיב:

  ויקי,

  המאבק שלך יתחיל את השינוי ביום שתעמדי מול התנחלות (ורצוי בלי דגל ישראל ביד…)

 6. יוסי הגיב:

  בהצלחה ויקי.
  עשית טעויות כמו כל בן אדם שחושב ומנסה להיאבק. עצם המאבק הוא הדבר הגדול והוא היה נכון. כל הכבוד שהפקת לקחים ואת ממשיכה ויופי שיש מי שתומך ועוזר לך. את אישה חזקה ואת תמשיכי ותנסי וסביר להניח שתטעי שוב אבל גם תעשי דברים נכונים. אני אתך והלוואי ולא תיפול רוחך בגלל אלה שיודעים מההתחלה ועד הסוף מה את צריכה לעשות. כדי לדעת מה צריך לעשות צריך ראש יצירתי, פתוח, אנושי ומההתרשמות שלי ממך. יש לך את כל זה. עלי והצליחי.

 7. נתן. הגיב:

  שלום ויקי.
  ***********
  ההתקפות שלך על ההסתדרות והועדים הגדולים על כך שכביכול לא עזרו לך במאבק ,וזאת למרות שזאת היתה דרישה מפורשת שלך לא לאפשר להם "לתפוס טרמפ" עלייך ,מעבר לעובדה שהם שקר גס מראים שבאמת לא השכלת להבין שהעבודה המאורגנת היא בסיס הכח האמיתי היחידי שיכול לעצור את ביבי וברוני ההון.
  התנאים שהשיגו לעצמם הועדים החזקים ,בזכות כוחם, צריך להיות מודל לחיקוי ולא שק אגרוף להתקפות ,בטח לא מנפגעי ה"דרויניזים החברתי" מבית מדרשו של מר נתניהו.

 8. ברק; הגיב:

  ויקי, לצערינו המאבק שלך נשאר שלך ושל האמהות בחרת לעשות מאבק יחיד נשארת לבד
  כשההסתדרות באה לעזור לא רצית פוליטיקה אבל להגיש פרחים בשני שקל או ב1000 שקל מה את ילדה בת 12 ?
  ככה נראית ככה ניראה המאבק

 9. נתן הגיב:

  לעמי.
  *****
  אתה צודק.

 10. בני הגיב:

  חבורת בטלנים מרי נפש

  ממכם ואיתכם דבר חיובי לא יצא

 11. אינדיאני הגיב:

  כתבתי שויקי היא חלק מהפקה . ברגע שנגמרה ההפקה מתפנים להפקות אחרות והיא תשכח . משום מה אני רואה שצינזרו אותי . אני מקוה שזאת טעות.

 12. בני הגיב:

  ראו צדקתי, ממש בטלנים!

  הכיצד טרם מחקתם/צינזרתם את תגובתי הרשומה למעלה ?

 13. היינו הראשונים (2) הגיב:

  גם כאן היינו הראשונים בפרסום מאמרה של קנפו,להדיפת מסע ההשמצות נגדה בתקשורת(וגם ב"תדובות" עלובות באתרנו, מתחת למאמרה) – היום,יום ששי ה21 בנובמבר, פרסם "הארץ" גרסה מסורסת ומעוות של מאמרה, כ"מכתב למערכת",

 14. צ’יקי הגיב:

  אני איתך (לא שזה עזר אי פעם למישהו). בנתינת פרחים אפילו לאוייב גדול כמו ביבי יש הרבה כוח.

 15. צ’יקי האלוף הגיב:

  צ’יקי אלוף ביצירת מה שנקרא "טקסטים הגמוניים-קונפורמיסטים" במסווה של טקסטים חתרניים ומהפכניים.
  צ’יקו, על סובסטנציה שמעת?

 16. האשכנזים מול כנפו הגיב:

  מה לויקי כנפו הפעילה העממית המזרחית ולהסתדרות – הארגון המפא"יניקי האשכנזי?
  ויקי אל תקשיבי לעמיר פרצים למיניהם, לכי בדרך שלך!

 17. חנה קים הגיב:

  שלום ויקי,
  אני מבינה מתגובתך שזר הפרחים שהגשת לנתניהו הוא לא יותר מאשר מחווה טקסי, בגלל חוסר הרצון שלך ש"לא לעשות בלגן". אבל, יקירתי, את משתפת פעולה באופן ממשי עם שר האוצר כשאת תוקפת את ההסתדרות, ואת האפשרות שמאבק החד-הוריות יהיה חלק ממאבק סולידרי של כל נפגעי המדיניות הברוטלית של נתניהו. מבחינה זו את בת-הברית שלו.
  וגם חבל שעדיין את חוששת לנהל מאבק פוליטי אמיתי, ומאינה שאפשר לנהל מאבק חברתי שאיננו פוליטי. אין דבר פוליטי יותר, ויקי, ממחיר הלחם.
  אני מקווה שתתפכחי, שתביני שאי אפשר בלי פוליטיקה, ושבפוליטיקה של המאבקים החברתיים בישראל – הדרך היחידה של העובדים עם ההסכמים הקיבוציים להאבק היא בעזרת האיגודים המקצועיים. חלק מהאמהות החד-הוריות הן מהמגזר הציבורי, חלקן עובדות חברות לכוח אדם, וחלקן אינן יכולות לעבוד. כלומר, ההסתדרות מייצגת חלק מקבוצת ההשתייכות שלך. שביתת הנכים אמנם היתה מאבק סקטוריאלי, אבל היא לא היתה קוצרת פירות אלמלא הגב האיתן שהעניקה לה ההסתדרות. את ביקשת להמציא פטנט חדש: מאבק סקטוריאלי-א-פוליטי.אין חיה כזאת. שתי"ל והקרן החדשה לישראל אינם כלים להתמודד עם הממסד. אין להם נסיון במאבקים חברתיים, אין להם גם יומרה כזאת.
  ולמרות הכל, אני מקווה שהזמן יעשה את שלו, שתלמדי את הלקחים. כפי שאני למדתי את הלקח מהמאבק שלך – לא כל מה שנראה בתחילה כמאבק שהוא ציון דרך בחברה הישראלית, הוא באמת כזה.

 18. מתפכחת/אלכס מסיס הגיב:

  אין ספק שויקי קנפו מתפכחת – היא שלחה את מאמרה ל"הגדה השמאלית" ! – נציג המערכת התקשר אליה לברר אם…לא "טעתה" בכתובת והיא אישרה ששלחה אלינו.גם "הארץ" קיבל את מאמרה ובמקום לפרסמו (עוד לפני שקיבלנו אותו) – פרסם רק חלק ממנו ובמעוות,שלושה ימים אחרי
  הפרסום אצלנו. חנה קים,שתקפה את ויקי קנפו במאמרה ב"הארץ" – מגיבה ומקווה בצדק שזו רק תחילת התפכחותה של ויקי קנפט.

 19. אסף דרעי הגיב:

  ויקי כנפו – מהפכנית מרוקאית אמיתית.

  ויקי, כל הכבוד לך – לאורך כל הדרך. מההתחלה, ההליכה והשביתה בירושלים, ועד הסוף (בינתיים) – הגשת הפרחים לנתניהו.
  המניפולציה הזולה שביצעו נתניהו וערוץ 2 במעשה האנושי, הנשי, המרוקאי כל כך שעשית, אינה מורידה ואינה גורעת ממנו כהוא-זה.

  תמשיכי במאבק ותמשיכי בו בסגנון שלך, ואל תפקפקי בצידקת דרכך. זו דרך מנצחת, נקייה ויפה, דרך של מנהיגה אמיתית.

 20. ניר הגיב:

  ויקי-
  את הדבר הכי טוב שקרה בישראל בזמן האחרון.
  המאבק הלא אלים שלך יביא לתוצאות גם אם זה לא יקרה מחר, כי הרוח שבה נעשים ונאמרים הדברים שאת עושה, תואמת את המטרה, חברה הומנית כזאת שרואה אנשים ולא רק מצגות, גרפים ודירוגי אשראי.
  אנא אל תהססי לכתוב לגבי כל דבר שיעזור במאבק של כולנו.
  קחי נשימה ארוכה,
  מים שקטים חודרים עמוק.

 21. יגאל לביב הגיב:

  אלכס יקירי
  חנה תקפה את ויקי ובצדק על עמדותיה לפני שעשתה חזרה לאחור כפי שהיא טוענת ברשימתה כאן.אגב,רשימתה לא מראה על כל שנוי בדעותיה הקודמות.בסך הכל היא מתרעמת על שביבי רימה אותה שוב,בסיוע ראש מועצת מצפה-רימון.היא עדיין לא מכירה בצורך של התארגנות כדי להילחם במימסד ועדיין חושבת כי אילו ביבי היה משוחח עמה במצפה-רימון היתה משכנעת אותו לשנות את דעותיו ומעשיו.נו.באמת…

 22. ללביב הגיב:

  זה יפה שאתה מתייצב לצידה של חנם קים,שתקפה את ויקי קנפו, מבלי ששוחחה איתה לאימות הנחותיה המוטעות (של קים) – כמנהגם של כתבי "הארץ" מימין ושמאל. ויקי קנפו שלחה מאמרה ל"הגדה השמאלית" ולא לימנית.

 23. אלכס מסיס הגיב:

  הערב, רביעי 26 בנובמבר – התראיינה קנפו ברשת הראשונה והסבירה שהיא מצטרפת לטקס חתימת "הבנות ג’נבה",משום שהכירה בקשר בין הקיפוח החברתי לכיבוש הישראלי והשקעןת הענק בו, הנגזלות מהשעבות החלשות.

 24. אחד בעם הגיב:

  העניים במדינה הופכים לרוב, ולהזכיר, ישראל תופשת עצמה כדמוקרטיה, ובדמוקרטיה הרוב קובע.
  הכלכלה מנוהלת בכיוון אינטרסים של מעטים מידי. מאבקה של קנפו הוא רק רמז למה שאפשרי, זכרו להיכן המריא הדמיון בימים הראשונים.
  דרושה התארגנות של "בני עניים" שלא מוכנים יותר לשאת את המצב. ויקי יכולה להיות בעניין ויכולה לא להיות, הרמז כבר באוויר.
  חפשו את מי שהיו ילדים רעבים והפכו למביני השפה ההגמונית. שם נמצאת ההבנה המשובלת גם בתעצומת נפש ונשיאת משמעות המצב בבשר ובכבוד.
  אין הבדל מהותי בין ליכוד לעבודה,, אלה וגם אלה מיצו עצמם וכעת יש לקחת מהם את הכוח במסגרת הכלים המצוינים שהדמוקרטיה מאפשרת והכאב היומיומי שרק הולך ומתדלק (חיריק תחת המם).
  בברכת מירב האושר למירב האנשים ובלי לדרוך על אנשים אחרים.

 25. ג’וני ספקטור הגיב:

  קודם כל אני מסכים עם חנה קים אמרת הכל בבהירות,
  אך אוסיף משכבר כתבתי בפורום של חברה צודקת:
  "
  אבל בדבריה שוב מתגלם אותו הכיוון
  היא הגישה את הזר לביבי כשאמרו לה לעשות והיא הסכימה
  אזי כבר תעשו את הפראפראזה לכל נושא המאבק והדיכוי
  בחשבון סופי היא מנסה לעצב לעצמה דמות של מהטמה גנדי ישראלי
  ,מן מאבק שקט כזה,אבל יש לה צורך לזכור שמהטמה גנדי הצליח להכפיף את בריטים
  רק כאשר הוא הלך לצעדים קיצונים של שביטות רעב וכו
  ולא כאשר הוא הגיש פרחים
  בכל אופן שוב אני מציין שאין לי תלונות לויקי היא בחורה טובה
  אני לא עשיתי את משעשתה ולכן כל הכבוד על יוזמה אך חבל שכל
  הסוף היה צפוי מראש והמאבק הזה היה עוד דוגמא בולטת לאין האונות
  הראקציוית והתודעת הדיכוי השולטת
  שכן המסקנות מזה ברורות
  והם מאד קיצוניות לדעתי

 26. רמי יובל הגיב:

  ויקי ישר כוחך. חזקי ואמצי

 27. מסכים עם צ’יקי האלוף הגיב:

  צ’יקי אכן אלוף, וכך גם צ’יקו, וויקי כנפו.

 28. יצחק הגיב:

  לא הית צריחה לרדת לרמה כזו הרסת כל מה שעשית וחבל יכזבת בגדול גדול

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים