הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בנובמבר, 2003 תגובה 1

קשה להאמין אך המציאות מוכיחה זאת: הענק האמריקאי והגמד הישראלי שלובים זה בזה, לא רק בברית (בינתיים) של אינטרסים שלובים, אלא שיותר ויותר מצטייר תהליך אחיד של התפתחות מדינית וכלכלית, בשתי המדינות גם יחד, כתוצאה ממדיניות שווה וזהה של כיבוש צבאי ועקב אכילס כלכלי.

הכיבוש הישראלי וההתנחלויות בשטחים הכבושים, שהביאו לאינתיפאדה השנייה, מקטינים את יכולתה הכלכלית של ישראל להמשיך במדיניותה של ממשלת שרון-לפיד. האינתיפאדה, שהיא כבר בת שלוש מיזערה את הכנסות המדינה ב-15% (בחישוב שנתי), בעוד שהוצאות המדינה עלו. עובדה זו יצרה איום במשבר פיננסי חמור, שנדחה לשנה בגין הערבויות האמריקאיות. זו היא דחייה זמנית של המשבר: המשכה של האינתיפאדה והעדרו של הסדר מדיני ימשיכו לפגוע ביכולת הקיומית של המדינה והמשכו של המצב הנוכחי יוביל לקריסה ודאית.


תהליך זהה לחלוטין מתרחש עתה גם בארה"ב. גם ללא עלויות המלחמה בעיראק יש לה: גירעון (מאזן מסחרי שלילי) של כ-500 מיליארד דולר בין היבוא ליצוא. עד עתה מומן הגירעון במכירת אג"ח לזמן ארוך, 20 ו-30 שנה, שנרכשו בידי משקיעים זרים שהאמינו בעתידה של ארה"ב בכדאיות ובביטחון השקעתם. המלחמה בעיראק כפתה על ממשל בוש להוציא בתוך שנה עוד כ-100 מיליארד דולר. בנוסף, הפחתת המסים לעשירונים העליונים הקטינה את הכנסות המדינה בכ-70 מיליארד דולר לשנה. קיטון כזה בהכנסות, בד בבד עם הגידול בהוצאות, הרע עוד יותר את כלכלת ארה"ב – עם אבטלת שיא ומיתון דוהר.


הדולר, שהחל להיחלש במהירות, גרם להעלאת הריבית על אג"ח לזמן ארוך הנסחרות כיום בשוק. גיוס דומה נוסף יגרום להוצאה לא צפויה שתעיק על המשק האמריקאי. במקביל, החל תהליך של חוסר אמון של המשקיעים ביכולתה של ארה"ב לעמוד בגירעון הגדול. זאת בנוסף למפלה הוודאית בעיראק. אלה גרמו לכך שבספטמבר בפעם הראשונה מזה עשרות שנים היה הביקוש לאג"ח אמריקאים קטן ב-10% – לעומת החודשים הקודמים. זהו נתון של חודש אחד בלבד, אולם כמוהו לא ארע אף פעם בעבר ואם ימשך, יתהווה מחסור חמור בדולרים, שייאלץ את ארה"ב להדפיסם וליצור אינפלציה תוך ירידה נוספת בערך הדולר. המשקיעים הזרים יתייחסו לארה"ב כמו לישראל – התוצאות יהיו זהות: משבר פיננסי בשתי המדינות.


הפחתות המסים של בוש, המיועדות להעשיר עוד יותר את העשירים מאוד, זהות להפחתות המסים של נתניהו, ואילו עלויות הכיבוש האמריקאי בעיראק ואפגניסטן, זהות, ביחסיותן, לעלויות הכיבוש הישראלי ותוצאותיו. הקיטון בהכנסות ישראל שהחל לפני שלוש שנים ורק עתה גורם נזק קיומי, כמוהו כתוצאות ההרסניות למשק האמריקאי של המהלכים שיגיעו לשיאם רק בעוד כמה חודשים. הרסנותם תהיה מהירה יותר מאשר אצלנו, כי לישראל היו יתרות מט"ח גדולות לכאורה, והיא מוגנת בערבויות אמריקאיות, ואילו לארה"ב גירעון ענק ואין מי שייתן לה ערבויות.


הנה כי כך גורלן של ישראל וארה"ב שזור לו יחדיו, כתאומי סיאם. נראה בעליל שבכלכלה ובמדיניות פועלים בכל זאת אותם עקרונות כמו במדעים המדויקים: כאשר נעשות אותן פעולות בשני גופים שונים אך בעלי מרקם שונה, הן גורמות לאותן התוצאות.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

 1. הבלתי מחיק הגיב:

  הגבתי למאמר הבלתי מקצועי של יגאל לביב לגבי הכלכלה האמריקאית ולכן חסמתם אותי, אם אתם מרגישים טוב עם זה שיהיה לכם לבריאות.

  אבל בכל זאת מעט מידע – אולי דרכו תבינו עד כמה אתם חיים בעולם סגור משלכם כאשר בינו לבין עובדות העולם הגשמי אין קשר.

  במאמרו לעיל "מקשקש" מר לביב על מפולת בכלכלת המעצמה היחידה הקיימת היום. הוא מדבר על חוב לאומי אמריקאי של כ 400 מיליארד דולר שיפיל אותם.

  הרשו לי לעדכן אתכם לגבי כלכלת ארצות הברית מנתונים שאירעו והתפרסמו רק מתוך מאגר 24 השעות האחרונות.

  1- הנשיא חתם על תקציב בטחון לשנת 2004, שנה אחת תקציב בטחון (הגלוי בלבד) של 401 מיליארד דולרים.

  זה תקציב הגדול פי 127 מתקציב הביטחון של כל מדינות נאטו ביחד.

  2- תוצאות הרבעון הכלכלי האחרון כפי שפורסמו היום

  מצביעות על צמיחה של 8.2 אחוז בשלושת החודשים האחרונים. אתם מבינים את זה רבותי ?, אין חילוקי דעות שאם הצמיחה תמשיך אפילו בחצי הקצב הנוכחי אין לנשיא בוש כל בעיה לזכות שוב בבחירות הבאות

  3- בתי המחוקקים האמריקאים אישרו היום תוכנית ותקציב בריאות של הנשיא ל 10 השנים הבאות. מדובר בהשקעה של 400 מיליארד דולר למשך 10 השנים הבאות. החוק עבר תוך מעבר קולות בין שתי המפלגות הגדולות.

  כעת רבותי – אתם זוכרים את רשתות השידור הערביות לפני מלחמת ששת הימים – אל תמחזרו את שיטות עבודתם השקריות בשיטות עבודתכם אתם, אתם תהיו הראשונים להפגע.

  כאשר קיימת התנגשות בין רצון הלב למציאות החיים – דבקו באמת.

  ולסכום – נרצה או לא, אמריקה היא מעצמה כלכלית, זה לא בדיוק התחום שאפשר לרדת עליה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים