הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בנובמבר, 2003 2 תגובות

השבוע מבקר בישראל כאורח כבוד, בביקור ממלכתי: ג’יאנפרנקו פיני, מנהיג המפלגה "אלאנצה נציונלה", המפלגה הפשיסטית (לשעבר?), שתרגום שמה הוא "האיחוד הלאומי" (כמה מוזר). כבר דובר ועוד ידובר באיטליה ובישראל על הביקור הזה. כבר שנים אחדות, שפיני מנסה לזכות בהזמנה לבקר בישראל ולא נענה. פיני, איש חכם ומתון יחסית, מבין היטב שביקורו בישראל ינקה את הכתם השחור של הפשיזם שדבק במפלגתו, על כל המשתמע מכך, כולל התנגדותם של יהודים רבים באיטליה וגם של ישראלים-איטלקים, כמוני.

אני נמנית על אלה שלא שוכחים למפלגה הפשיסטית האיטלקית את מה שעוללה ליהודים (ולאיטלקים!). פיני לא גינה, אף פעם, את מעשיה של מפלגתו לפני שנות דור. אני גם נמנית על אלה שעומדים משתאים בראותם את ממשלת ישראל מוכרת את עצמה כל כך בזול, ונותנת לפשיזם האיטלקי הכשר. בעיניי ובעיני רבים החיים באיטליה או שמוצאם איטלקי והם תושבי ישראל – זהו דווקא חילול זכר השואה.


זאת ועוד, אנחנו היהודים, כידוע, כל כך רגישים לסבלנו אנו וכועסים על שלא יודעים עלינו מספיק בעולם, על כך של"עולם" כולו כנראה נמאס כבר מאיתנו, על כך שרבים מתושבי כדור הארץ. אדישים כלפינו – אם זה כך, מדוע אנחנו מתייחסים בשוויון נפש לסבלם של אחרים? ניקח למשל את מותם של חיילים אמריקנים (ולאחרונה גם איטלקים. כן… גם חיילים איטלקים מתים, זה לא בדיחה…) בעיראק. האם איננו מגלים (סליחה, מסתירים) אפילו טיפ-טיפה שמחה לאיד על ה"פיגועים" בבני עמים אחרים? ואם כבר מדברים, מה אנחנו  באמת יודעים על העמים אחרים? על האיטלקים למשל? אין לי ספק שהרבה פחות ממה שהם יודעים עלינו. זו גם הסיבה, ללא ספק, שממשלת ישראל מכבדת ב"ביקור ממלכתי" את מנהיג ה ("פוסט"?) פשיסטים האיטלקיים.


אנטישמיות?


עוד אנו מקבלים בשטיח אדום את הפשיסט האיטלקי – איך נגיב על דבריו האנטישמיים של המלחין תיאודורקיס: נחרים מוסיקה יוונית? נתעלם מהאולימפיאדה (איך היא תתקיים בלעדינו)? נדיר רגלינו לחלוטין מהאקרופוליס ונפסיק להשתזף עירומים במיקונוס, אפילו אם ישלמו לנו? אני מתלבטת בשאלות אלה ואז מגיעות תוצאות הסקר האיטלקי, המצביעות על כך שהאיטלקים שונאים אותנו לא פחות מהיוונים, ונאלץ להחרים גם את הפיצה והספגטי ועוגת הטירמיסו.


כדי שנוכל להתרגז כראוי בצוותא אני מביאה למענכם להלן, בבכורה עולמית, את שאלון הסקר המקורי של העיתון האיטלקי, בו אני כותבת: ה"קוריארה דלה סרה", ואת סיכומיו: 1. איזה מהמדינות הבאות אתה מחבב או לא מחבב? (צרפת, ארצות הברית, ישראל, יפאן)
  התשובה: הכי מחבבים את הצרפתים, הכי פחות את היפאנים. (שימו לב, ישראל לפני יפאן). הכי לא מחבבים את ישראל, אחריה יפאן וארצות הברית, ואחרונה צרפת. ( אנחנו ב"חברה טובה", עם היפאנים והאמריקאים).

 2. אתה חושב ש…היה יותר טוב אילו מדינת ישראל לא היתה קיימת, כי אז היו פחות בעיות בעולם (74% לא מסכימים); לישראל יש בהחלט זכות קיום, אבל ממשלתה הנוכחית לא טובה (70% מסכימים).

 3. לדעתך: א. היהודים האיטלקים לא ממש איטלקיים אמיתיים (74% לא מסכימים); ב. היהודים היו צריכים לצאת את איטליה (91% לא מסכימים!); ג. ליהודים מנטאליות ודרך חיים שונות, משאר האיטלקים (51% מסכימים); ד. הדת היהודית לא סובלנית (66% לא מסכימים); ה. ליהודים יש יחס מיוחד לכסף (41% לא מסכימים); ו. אני לא מחבב יהודים והם לא מעוררים אצלי אמון (82% לא מסכימים); ז. היהודים האיטלקים תומכים באופן חד-צדדי בפוליטיקה של ישראל (37% לא מסכימים); ח. היה כדאי שיהודים יפסיקו לדבר על היותם קורבנות השואה מלפני 50 שנה. (56% לא מסכימים); ט. היהודים טועים באומרם שבשואה נרצחו מיליוני יהודים (83% לא מסכימים).

עוד התברר מהסקר, של-30% מהנשאלים יש ידע בינוני בהיסטוריה של ישראל, ול5% יש אפילו ידע טוב.
 
שיניתי את דעתי. אפשר לחזור לפסטה. על פי התשובות הם דווקא מכירים אותנו לא רע, ואולי לא במיוחד אוהבים אותנו, אבל לבטח דעתם עלינו לא גרועה יותר מדעתנו שלנו על עצמנו…

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. חנוך גיסר הגיב:

  קוראים לזה:
  הלך העורב אצל הזרזיר!
  פיני חבר בכיר בקואליציה של ברלוסקוני- חבר בכיר של שרון, ולצורך אחוות המושחתים – מכשירים גם שרץ פשיסטי!

 2. יורם בר-חיים הגיב:

  עד כדי כך מגיעה ההערכה העצמית של ישראלים שהשמאל הישראלי מתלונן ששרון מכשיר את פיני אבל לא מתלונן שפיני (בכל זאת מנהיג פוליטי אירופי…) מכשיר את שרון, ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד, מבצע נלהב של פשעי מלחמה…
  יעני, מה זה ישראל מוכרת את עצמה בזול ? הערך של ישראל יותר גבוה מזה של פיני ? הוא יורד כתוצאה מהביקור הזה או שאולי הוא רק מתחיל להתברר ?
  בקיצור, הלך הזרזיר זה נכון, אבל הזרזיר זה פיני והעורב זה שרון.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים