הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בדצמבר, 2003 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


קבוצה של פעילים מרכזיים באיגודים המקצועיים הלבנונים החליטו להקים "מפלגת עובדים". "מפלגת העבודה הלבנונית תייצג את העובדים בפרלמנט בה כל חבריו מייצגים את הבורגנות", כך מסר היו"ר הזמני של המפלגה, מרואן חאולי. עם הקמת המפלגה, תהיה זו הקבוצה הפוליטית החמישית בלבנון המגדירה את עצמה בעלת השקפת עולם סוציאליסטית. ארבע מפלגות ותיקות רואות את עצמן כמפלגות שמאל: המפלגה הקומוניסטית, המפלגה הסוציאליסטית המתקדמת (בהנהגת חבר הפרלמנט ואליד ג’ומבלט), המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (בהנהגת יו"ר הפרלמנט לשעבר קמל אסעד) והפלג הלבנוני של מפלגת הבעת’ הסוציאליסטית הערבית.

על פי מאמרים שראו אור בעיתונות הלבנונית, הבסיס החברתי של מפלגות השמאל הוא העדה המוסלמית. אבל מנהיגי המפלגה החדשה ופעיליה הם דווקא מהעדה הנוצרית – שברובה תמכה בעבר במפלגות הימין. חאולי, חבר הנהגת הפדרציה הכללית של העובדים הלבנוניים (CGTL) מסר כי "מאז תום מלחמת האזרחים כל הממשלות רק שירתו את עניינם של הבורגנות הקפיטליסטית. מאז 1990 לא חוקק ולו חוק אחד לטובת העובדים. ההפך הוא הנכון. רוב החוקים שחוקקו מזה עשור ויותר הם לטובת בעלי ההון". ועוד: "אפילו החוקים הבודדים שחוקקו לטובת העובדים, כגון חובת תשלום המעביד של דמי הנסיעה של העובדים, לא נאכפו ונשארו אות מתה". חאולי גם מתח ביקורת על הרוב בהנהגת האיגודים שלדבריו "חרף הכרזותיהם הלוחמניות, רוב חברי הנהגת האיגודים אינם מוכנים להיאבק עד סוף נגד מדיניות הממשלה".


המפלגה החדשה כבר נרשמה במשרד הפנים והחלה לפעול. לדברי חאולי "אנו עוסקים עתה בהקמת מוסדות מרכזיים, פתיחת סניפים, כתיבת תקנון ותוכנית פוליטית. השאיפה שלנו: להפוך לשחקן מרכזי בזירה הפוליטית הלבנונית. זה נחוץ כי אף אחד מחברי הפרלמנט שנבחרו בבחירות ב-1992, 1996 ו-2000 מייצגים את האינטרסים של העובדים, אלא אך ורק את האינטרסים של הבורגנות".


עוד מסר חאולי כי סניפים נפתחו בכל הערים הגדולות ובהם הוקמו לשכות משפטיות לטיפול בתלונות עובדים. אגרות בית המשפט מונעות מהעובדים מלהגיש תביעות בבית הדין, ולכן, המפלגה מממנת יועץ משפטי ומשלמת אגרת בית המשפט לעובדים שהכנסתם נמוכה. עוד מתכוונת המפלגה לפתוח במערכה ל"הצלת הביטוח הלאומי ולמאבק בהפרטה". כמו כן, המפלגה אינה משלימה עם נוכחות הסורית בלבנון וסבורה "שיש למצוא דרכים לשינוי טיב הקשרים בין לבנון לסוריה, לטובת עצמאותה המלאה של לבנון".

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים