הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 בדצמבר, 2003 10 תגובות

רק בשבוע שעבר היתה ז’נבה IN ועכשיו היא כבר OUT – רק לפני ימים ספורים היו 30% מתושבי מדינת ישראל בעד הסכם בנוסח ביילין אבו-רבו, ואילו 20% עוד לא החליטו. בסוף השבוע שחלף: 55% בעד נסיגה חד צדדית נוסח אולמרט (ותסכימו שזה סיפור שונה לגמרי!), כש-58% מאמינים שצריך לפנות את נצרים בעוד ש-62% מסכימים לפנות את כל ההתנחלויות… זאת ועוד: לפי הסקר האחרון של מינה צמח, כמעט שליש מהמתנחלים מסכימים לנסיגה מרוב השטחים! עוד לפני שהונחה לפניהם הצעה לפינוי ולפיצוי. עורכת הסקר מציינת שיש להניח שמספר המתנחלים שאינם מתנגדים לפינוי "גדול עוד יותר, אלא שהם נרתעים מלהשיב לשאלה כזאת". ולקינוח: רק לפני חודשים אחדים חשבו כמעט 80% מהציבור שאריאל שרון אמין, ועכשיו פחות מ-50% גורסים זאת, בעוד שאולמרט, כן, "אולמרט החדש", זה של הנסיגה החד צדדית, עלה מ-6% ל-15% בתוך ימים מספר.

מבלבל? אותי מאוד. אבל הסכם או נסיגה חד צדדית, עם שרון או בלעדיו, בדרכו של אולמרט או של ביילין – נראה לי שהפעם אולי העם באמת החליט. רק חודש אחד עבר בלי פיגועים וכמעט כולם הגיעו למסקנה שכדאי סוף סוף לצאת מהשטחים. אולי החליטו מאוחר מדי, אולי לא בגלל הסיבות הנכונות, אבל החליטו.


אז מה עושים עכשיו? עוד בימיו של ברק כראש ממשלה, מגלים הפרשנים, הוקמו ועדות שאמורות היו לבדוק סוגיות שונות ומשונות הקשורות ב"פינוי". 10 קלסרים גדולים מחכים במשרד ראש הממשלה לאיש שייתן את ההוראה. כבר חשבו על הכול: כ-10 מיליארד שקל פיצויים יועברו למפונים; יישובים חדשים ייבנו בנגב ובגליל; ילדי המפונים יקבלו סיוע מפסיכולוגים ועובדים סוציאלים. הכול מסודר. חוץ מדבר אחד. הפינוי עצמו. התחזיות הן קטסטרופליות: הוראה של ראש הממשלה לפנות התנחלויות תתפוס את הצבא לא מוכן וללא תוכניות מגירה, מגלים לנו. לפני ארבע שנים, כותב אמיר רפפורט ב"מעריב", נדרשו 1,000 חיילים כדי לפנות את חוות מעון הפיצפונת. 1,000 לוחמים!


המחשבה על פינוי מספר גדול של מאחזים בלתי חוקיים, ריקים או ריקים למחצה, מעלה זיעה קרה אצל צמרת הצבא. יידרשו לשם כך כוחות אדירים, יצטרכו אפילו לגייס כוחות מילואים. "מצד שני גם גיוס מילואים זה בעיה", טוען כלפי עצמו הפרשן רפפורט, "שכן אנשי המילואים מבוגרים יותר ובעלי דעות משלהם" וגם, לא עלינו, דעות פוליטיות.


"מבחינה מבצעית", הוא ממשיך, "צה"ל ינסה לבצע כל פינוי בהפתעה… ולחסום במקביל את צירי ההגעה למקום כדי למנוע התאספות של ‘מגן חי’… יש חשש שכאשר הכוחות יעברו מנקודה אחת לאחרת, יהיו מתנחלים שיחזרו לאייש כל נקודה שתפונה". בקיצור, נראה גדודי צבא ומשטרה מצד אחד, מפוחדים ולא חמושים (כדי למנוע "מלחמת אחים") כשהם גוררים אחד לאחד את נערי הגבעות המשתוללים, כשמולם מתנחלים מוכנים היטב, משוכנעים בצדקתם, ששים אלי קרב. כבר נמצאו בעבר במאחזים בקבוקי מולוטוב, כבר היו דיבורים על שפיכת שמן רותח, כבר ראינו ילדים לוקחים חלק פעיל בתוך כל המהומה וכבר שמענו על שיטת "הדלת המסתובבת", כשמתנחלים שפונו חזרו למאחז או להתנחלות למחרת הפינוי עם חיוך מאוזן לאוזן.


ובכל זאת הפתרון קיים והוא פשוט כל כך. המדינה צריכה להודיע מראש מתי היא מתכננת לצאת מהשטחים. זה הכול. תאריך, שעה. זהו. השאר בידי המתנחלים. הרוב הגדול בתוכם, תושבים הגונים ושומרי חוק, ודאי יתפנו בלב כבד לפני התאריך הגורלי, וייעזרו בפיצויים כדי לבנות לעצמם חיים חדשים במקום אחר. כבר היו דברים מעולם. ומי שירצה להישאר, שיישאר. מדוע צריך להכריח אנשים להתפנות מבתיהם? גם דברים כאלה היו מעולם. כך עשו האנגלים בהודו, האיטלקים באתיופיה, הצרפתים באלג’יריה. הם פשוט ארזו את חפציהם, קיפלו את מחנותיהם, הורידו את דגליהם בטקסים מכובדים, וחזרו הביתה. ולקחו איתם גם את הצבא.


למען האמת, הייתי רוצה לראות את הגיבורים הגדולים של כהנא חי, ואת פרחחי הגבעות, ואת כל אלה שבשנים האחרונות עשו לפלסטינים את המוות, עקרו להם עצים, גנבו יבולים, גזלו אדמות – הייתי רוצה לראות את אותם גיבורים גדולים נשארים שם ללא צבא. הייתי רוצה לראות אותם, אלה שרוממות אלוהים בפיהם, מעמידים סוף סוף במבחן את סבלנותו. הייתי רוצה לראות אותם… תושביה של מדינת פלסטין.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. יורם בר-חיים הגיב:

  ראשית, אין בכיר ברשות הפלסטינית ששמו "אבו-רבו". ישנו יאסר עבד רבו, וישנם אבו-מאזן, אבו-עמאר ואבו-עלא, אבל כידוע, לא כולם "אבואים".
  במונחים של חזרה ישראלית לגבולות 67, הרעיון של השארת המתנחלים ללא הגנה הוא מפתה מאד, אבל לא הוגן כלפי הפלסטינים, זה ייאלץ אותם להתמודד עם הטרור של המתנחלים, לטפל בו ואז לספוג זעם ישראלי על כך ש"פגעו ביהודים". ישראל היא שיצרה את בעיית ההתנחלויות ועליה האחריות לפתור אותה, לא על הפלסטינים.

 2. *** הגיב:

  לקחת קומץ קטן של אנשים פרטיים שאפשר לספור על האצבעות ובגללם להכליל למעלה מ 100.000 אנשים הרי שזאת דמגוגיה זולה..
  יש גם מספר זהה של שמאלנים שחצו את הקו ובגדו במדינה…אז זה אומר שכל השמאלנים הם בוגדים?

 3. קומי הגיב:

  לרבותיי המודאגים מכל הצדדים, הכותבת לא טענה שהיא רוצה להשאיר לפלסטינים לטפל בהתנחלויות. היא פשוט ציינה שאין צורך שצה"ל יפנה בכח, אפשר לתת למתנחלים לצאת בעצמם. רובם יעשו כן, חוץ מכמה כהניסטים. ואם הכהניסטים כל כך רוצים, שישארו בשטחי פלסטין בלי צה"ל. אף אחד לא מכריח אותם להיות שם.

 4. "שנאת האדם" הגיב:

  שנאת המתנחלים היא לא בדיוק "שנאת האדם" ואולי ההיפך הוא הנכון (חלקם, אלו המכונים "הגרעין הקשה" הם בודאי פראי אדם).
  לעצם הענין, הצעת הכותבת היא פשוטה והגיונית – אם תתבצע יוכח מיד ש"הגרעין הקשה" הוא מיעוט מבין המתנחלים שרובם הלכו שבי אחרי התכניות "הגרנדיוזיות" של ממשלות ישראל. אלא מה, הריצה בגבעות של אלפי חיילים אחרי קומץ מתנחלים היא חלק מהפניקה שהממשלה עצמה מנסה לזרוע כדי להפחיד את הציבור שפינוי "ישובים" כרוכה בסכנה של מלחמת אזרחים.

 5. נאיבי הגיב:

  למה לעייף לנו את המוח במספרים וסקרים שאפילו שמעון פרס כבר לא מאמין להם..
  רק דמגוג מנותק מהמציאות יעשה השוואה בין האנגלים והודו או צרפת ואלג’יריה לבין ישראל והפלסטינים.
  אם ישראל היתה כובשת את כווית הרחוקה או את הפיליפינים הייתי מסכים איתך במאת האחוזים רק שזה לא המקרה וההשוואה ממש לא במקומה.
  דבר שני הטענה שאומרת שהמתנחלים הם הבעיה לשלום היא שקרית ואינה מדוייקת.
  כולנו יודעים שאם ישראל והפלסטינים יגיעו להבנה על שאר הנושאים כמו פליטים ומים וירושלים ועוד הרי שנושא המתנחלים יפתר בקלות רבה.
  אם העם בישראל יבין שכל הבעיות נפתרו וכי כל מה שנשאר זה לפנות התנחלויות הרי שגם אני אצביע בעד השלום הזה..רק שזה בכלל לא המקרה שלפנינו.
  ההתלהבות שלך לראות את המתנחלים סובלים רק מעיד על שנאת האדם שבתוכך ולא על אהבת האדם והשלום.

 6. למגן הפאשיסטים הגיב:

  אין חצי בן אדם. ואין חצי התעללות. לא צריך ממדים. העם היהודי אינו כבוש ומדוכא כאן. זה שהפלסטינים מתנהגים בדרכים נלוזות כדי לפתור את בעיית הכיבוש אינה מתירה לך את הזכות להגן או לזלזל בכמה מעשים של פאשיסטים יהודים. בישראל לא צריך מחתרת. יש צבא ממוסד שעושה את המעשים הללו. עוצר אנשים במחסומים. סתם. חושף. עוקר. רוצח. ומה לא. כשיש כזה גיבוי ממסדי אין צורך במחתרת. חוץ מזה, היה לנו גם את האצ"ל והלח"י שפוצצו בתים ואנשים וחמורים בשווקים ורצחו מאות. אז תפסיק להיתמם. כי הצמחונות שלך הורגת בעלי חיים.

 7. הצמחוני (התמהוני?) הימני הגיב:

  1. לא כל מי שלא מסכים לדעה שלך הוא תמהוני.
  2. הבעיה היא לא שזה לא קורה בכלל, הבעיה היא המימדים. הטרור הפלסטיני טיפה יותר רציני מהטרור היהודי. הפאשיזם באירופה היה טיפה יותר רציני מהפאשיזם כאן. הלינץ בראמאלה היה טיפה יותר רציני מהלינץ בשוק של נתניה. לכן אני מתנגד להשוואות כאלה.

 8. קשה להאמין הגיב:

  קשה להאמין אבל.זן עובדה: "הגדה" מושכת אליה
  תמהונים כ"הצמחוני הימני".שלא שמע/קרא על רצח פלסתינים, השחתת רכוש, עקירת עצים, מעשי
  המחתרת הפשיסטית היהודית של המתנחלים.

 9. הצמחוני הימני הגיב:

  "הרעיון של השארת המתנחלים ייאלץ אותם להתמודד עם הטרור של המתנחלים". המתנחלים, כידוע,הם טרוריסטים ידועים. הנה תנועת כך למשל. כמה פיגועים היא הוציאה לפועל? מממ… 0? מעניין. לעומת זאת, הרב כהנא, בנו ופאשיסטים רבים אחרים כבר מזמן נרצחו ע"י הקורבן הפלסטיני. מוזר, לא?

 10. למיתמם הצמחוני הגיב:

  מזל שהטרוריסטים היהודים נתפסו. מזל. אחרת מסגד אל אקצה היה מתפוצץ וישראל איתו. מעניין מי זה גולדשטיין ומי זה פופר מעניין מי אלו חבורת בת עין מעניין למה השב"כ מודאג מההתארגנות בימין הקיצוני. ומעניין למה יש פאשיסטים יהודים אחרי השואה?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים