הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 בדצמבר, 2003 10 תגובות

הפיגועים האחרונים באיסטנבול בבתי כנסת והתקריות שקדמו להם נגד יהודים בעולם, מחזקים את העובדה שההתקפות נגד יהודים אינן תוצר ישיר של שנאת חינם לעם התורה; האנטישמיות היא חלק אינטגרלי משנאת האחר, משנאת זרים. הפלגים הקיצוניים באיסלם (הטליבאן) וביהדות (המחתרת היהודית) מתפרנסים מאותה שנאה, המהולה בד"כ בבורות או באינטרסים סמויים.

האנטישמיות אכן קיימת ולעתים אף מתפרצת במלוא עוזה; אך מי שינסה לבודד אותה משאר גילויי השנאה ששוטפים את העולם והארץ לאחרונה חוטא לאמת. הניסיון לבדל את האנטישמיות המופנית כלפי יהודים משאר גילויי שנאה ורדיפה הוא ניסיון מופרך בעליל. ישראל הרשמית אינה בוחלת באמצעים בכדי לממש ניסיון זה; הממסד הישראלי יוצא מגדרו כל פעם שאישיות ידועה מנפיקה דברי הבל כוללניים נגד היהודים, אך אינו נוקף אצבע אל מול הכהניזם והפאשיזם שהולכים ומשתלטים על השיח הציבורי במדינה, ואשר מעמידים את הערבים – בהיותם ערבים – בעין ההסתה. גם זו אנטישמיות צרופה!


וגם אם זה טוב לישראל – ספק אם זה טוב ליהודים. כי כל ניסיון להציג את ההתקפות נגד היהודים כמעשה שלא ייעשה, בזמן שהתקפות על אזרחים מוסלמים מוצגות ככורח המציאות ועניין של מה בכך, כל ניסיון כזה רק מגביר את המוטיבציה לפגוע ביותר יהודים. מאז שנוסדה נלחמת מדינת ישראל (ואיתה חלק מהיהודים בעולם) בכל מאודה על תפקיד הקורבן האולטימטיבי. גם התקפות ישראליות על מטרות אזרחיות מוצגות כתגובה על מעשים המופנים כלפיה; מספיק להזכיר את אימרתה המזעזעת באכזריותה של גולדה מאיר על הערבים "שמאלצים אותנו להרוג אותם", והתמונה מתבהרת: אנחנו (היהודים) מגינים על עצמנו; הם סתם שונאים אותנו.


האטימות שמאפיינת את הממסד הישראלי על זרועותיו ושליחיו (בין השאר, השדולות היהודיות בעולם המערבי) היא זו שגורמת לאטימות מצד אזרחי העולם אל מול תקריות מסוג אלו. כל מי ששמע את ההתבטאות של מפקד חיל האוויר שישן טוב בלילה אחרי הרג אזרחים בשטחים הכבושים בהפצצות חיל האוויר, עוד עלול להתעלם מהרג אזרחים יהודים חפים מפשע בעולם. מדינת ישראל שהוקמה על חורבותיו של העם הפלסטיני כפיצוי על השואה ושתיקת הכנסייה, ובמטרה לשמור על ביטחון העם היהודי, הפכה בעקבות הכיבוש שהיא מחוללת, למקור הסכנה הגדול בעולם המאיים על יהודים באשר הם.


מי שמחפש את שורשי האנטישמיות בעולם חייב לסייר קודם במחסומי הגדה, בין עצי הזית שנעקרו, בין בתי רפיח ועזה שנהרסו, בין קברי האחים השזורים ברמאללה ובג’נין. תמונות אלו שודרו ומשודרות בכל העולם – וכך צריך. אזרח תבל רואה את מה שרואה, ונעשה מיום ליום אדיש ואטום למצוקת המיעוטים היהודיים החיים בתוכו, שלהם שמורות כל הזכויות ובראשן – הזכות לחיים. זאת הסיבה האמיתית להתקפות נגד יהודים. כל דובר רשמי או יהודי אינטרסנטי שמנסה להציג התקפות אלו כשנאה טהורה כלפי יהודים חוטא פעמיים: פעם בזריית חול בעיני הבריות; ופעם בהתחמקות האווילית מהתמודדות אמיצה וכנה עם האמת הכל כך ברורה: הכיבוש הישראלי הוא האשם העיקרי בתקריות נגד יהודים בעולם.


אפשר להביא טיעונים כאלה או אחרים נגד קביעה זו; אך הסטטיסטיקה הקושרת את התגברות תקריות אלו עם הזוועות שישראל מבצעת בשטחים אינה משאירה מקום לדמיון. גם במקרה זה – עם מספרים לא מתווכחים.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. אלדר משוש הגיב:

  ממשלת ישראל הנוכחית היא המטפחת ומקדמת את האנטישמיות הממוסדת בעולם:ראו ביקורו הממלכתי של מנהיג המפלגה הניאו-פשיסטית האיטלקית,שיגורו של יועץ שרון,ארד,לסייע למנהיג אנטישמי ברומניה ושיתוף הפעולה ההדוק עם הימין הנוצרי האנטישמי (במסווה של "נוצרים ציונים") בארה"ב,המייחל לבוא המשיח,כדי לטבול את היהודים או להורגם. מדינת ישראל היא המדינה המסוכנת ביותר ליהודים בעולם כולו והיא מסכנת את חיי היהודים בכל ארצות העולם.

 2. אבנר – בתגובה למאמר הגיב:

  הרשה לי לחלוק עליך, אי אפשר לאמר ש"שורשי האנטישמיות בעולם" (כפי שכתבת) קשורים לעצים עקורים או בתים הרוסים, ולו בגלל העובדה הפשוטה שאנטישמיות הייתה תכונה עולמית במשך אלפי שנים וידעה שיאים שגורמים לתקריות הנוכחיות להיות בטלות בשישים.
  לכן דעתי מנוגדת לשלך לחלוטין: הדיון האמיתי באנטישמיות אין לו דבר וחצי דבר עם הכיבוש,
  והנסיון לרתום את עגלת האנטישמיות לצורך הנ"ל הוא הוא זריית החול בעיני אנשים.

  זאת ועוד – ברשותך אביא ציטוט מ-"Ynet":
  "על פי דיווח בעיתון הפייננשיאל טיימס, דו"ח שסקר מגמות אנטישמיות באירופה נגנז בשל קביעתו כי גורמים מוסלמים ופרו-פלסטינים עומדים מאחורי רוב התקריות. גורם המקורב להכנת הדו"ח: מדובר בהחלטה פוליטית".
  ובכן אדרבא! לא רק שמקור האנטישמיות אינו קשור למדינת ישראל, אלא שמוכח "שחור על פני דו"ח" שגורמים מוסלמים באירופה מתנכלים ליהודים ומנסים להפוך אןתם למעין בני ערובה במאבק הפלסטיני,
  ומכאן שהתקריות וההתקפות נגד יהודים אינם חלק משנאת היהודים האירופאית ההיסטורית, אלא עוד נדבך בטרור המוסלמי.

 3. אלפי שנים של אנטישמיות? באמת? הגיב:

  אנטישמיות כתכונה עולמית במשך אלפי שנים? באמת? האם תוכל להצביע על מקרה אחד של אנטישמיות לפני שנת 1000 לספירה? האם אלפי שנים זה 5,000 שנה? אולי 5,764? אשמח להחכים.

 4. נעה הגיב:

  אנטישמיות היתה ועודנה חלק מעולם המערב הנוצרי. היא מתפרצת בתקופות שונות, ועל רקע שונה, היא לעולם לא נעלמה. הנסיון לקשור בין אנטישמיות למדיניות ישראל כלפי הפלשתינאים הינו מסוכן ומתעלם מהיסטוריה של אנטישמיות שהיתה קיימת ללא קשר למדינת ישראל. ביקורת כלפי מדיניות ישראל ודאי שאיננה אנטישמיות, ומדיניות הממשלשה ודאי שמעודדת אנטישמיות, אך איננה הסיבה לה. האנטישמיות החלה הרבה לפני הכיבוש.הכיבוש ודאי שאיננו שורש האנטישמיות אשר הינה חלק אינטגרלי מהחברה המערבית-נוצרית אשר מעולם לא ערכה נסיונות משמעותיים להתמודד עימה. העובדה שהסכסוך בין הנצרות ליהדות, כמו בין האימפריאליזם המערבי לאיסלם, הפכה לסכסוך בין יהדות לאיסלם, בין יהודים לערבים, הינה ביטוי נוסף של אנטישמיות וגזענות כלפי ערבים. כיצד יהודים וערבים יכולים לפעול יחד למען זכויות הפלשתינאים ונגד גזענות ואנטישמיות? זהו אתגר חשוב וקשה העומד בפני כל מי שנאבק למען זכויות הפלשתינאים כיום.

 5. אבנר – תגובה לשואל הגיב:

  אתה יודע מה? בשביל הדיוק בסמנטיקה אני חוזר בי והופך את הביטוי "אלפי שנים" ל "מאות שנים".
  עכשיו נחה דעתך? האם מאורעות שקרו במאה ה-16 כן קשורים לכיבוש בשטחים?

 6. יובל הלפרין הגיב:

  צר לי שכותב המאמר נופל בפח שטמנה לו ה’הסברה’ השקרית של משרד החוץ הישראלי, המתיימרת ליצור טשטוש בין ביקורת על מדיניותה האנטישמית של ישראל (לא רק היהודים הם שמים), לבין אנטישמיות.
  אין כל טשטוש כזה. אנטישמיות קלאסית באה מימין. האנטישמיות טבועה עמוק במורשת הימין האירופי. זו הסיבה שמרבית מפלגות הימין באירופה אוהדות את מדיניותה של ממשלת ישראל.

  ז’ן מארי לה פן, המנהיג הפשיסטי הצרפתי, העלה על נס את הכיבוש ואת ההתנחלויות בראיון שהעניק לפני כשנה לעיתון "הארץ", ואף הוסיף: "עכשיו אתם מבינים מה עברנו באלז’יריה". גם בוסי האיטלקי רואה בישראל של היום דוגמה ומופת להשקפותיו. בוועידתה של מפלגת הימין הקיצוני בדנמרק הוגש לצירים יין ישראלי לאות סולידריות.

  השמאל הרדיקלי, לעומת זאת, מתנגד לכל גילוי של גזענות, ולפיכך הוא הראשון להתייצב נגד פגיעה באתרים יהודיים, נגד החייאה של מיתוסים אנטישמיים קלאסיים (כמו בסרט ‘הפסיון’ של מל גיבסון הבא עלינו לרעה) ונגד הכחשת השואה, וכמו כן גם נגד ממשלת ישראל ומדיניותה האנטישמית.

 7. עופר הדרומי הגיב:

  מציע לכם רק לרגע להתנתק מהרצינות התהומית שבה אתם מתייחסים לעצמכם ולקרוא את המאמרים המטשטשים המפורסמים כאן ואת התגובות מובטח לכם ערב של צחוק עד לב שמיים. חברים לאנטישמיות אין דבר וחצי דבר עם הכיבוש וגם ההיפך הוא הנכון. אנו מצויים בשלביה האחרונים של מלחמה ביננו לבין הערבים, במהלכה, אספר לכם בסוד, אנחנו מנצחים בנוקאאוט. אני מתחייך מהטפת מוסר מבן העם שלוחם להשמידני וגם מהגות מתוחכמת ועמוקה של חלק מהכותבים באתר, שתולה את כל חוליי הארץ והעולם בכיבוש. אם אלו הם פני הדברים, שמאל נכחד שלי, הכונו לעוד מאות שנים, של אנטישמיות ושנאת יהודים, אני אגב מצידי, אם אתבקש לבחור בין חיים במדינתי היום באופן המאפשר לי קיום מהנה ומכובד ובין סכנת מוות לי ולמשפחתי במחיר הפחתתה של האנטישמיות בעולם בוחר באפשרות הראשונה.

 8. עופר – אתה עוד תופתע הגיב:

  עופר הדרומי. אתה כמו מפקד סיירת מטכ"ל לפני 10 ימים. אתה לא יודע כמה תופתע. הציונות כבר הפסידה. הסדקים נמצאים בכל וטחו עיניך מראות. נוקאואט? כשהכל יקרוס בזכות אנשים כמוך, אל תתפלא.

 9. הכיבוש טוב לפלאסטינים הגיב:

  האם הכיבוש הוא הגורם לתקיפת היהודים באירופה?

  שאלה טובה!

  לי אין תשובה, אני לא מכיר אישית כל פורע באירופה. מה שאני כן מכיר זה את התקשורת הערבית, ושם האנטישמיות הקלאסית, הנוצרית, היא עמוד תווך.לאיסלם יש בעיות רבות שאחת מהן זו מדינת ישראלת ואפילו לא הראשית.

  הכיבוש הוא גרוע לכולם. לכל בני האדם. אין ספק. אבל האם שילטון ריבוני פלאסטיני עדיף? ליהודים זה בטוח! לגבי הערבים אני עדיין מחכה לראות הוכחה. שילטון איסלמי שעודד זכויות אדם.

  אינני דתי, אינני לאומני. אני בסה"כ אדם, בצלם, שאוהב את תרבותו ואת כל שאר בני האדם BY DEFAULT. למספר לא מבוטל של מוסלמים זה מפריע. ליהודים מתנכלים בחוץ, לנשים ולחופשיים בבית.

 10. תשובה ל"אלפי שנים של אנטישמיות? באמת?" הגיב:

  אנטישמיות היתה כבר בתקופת יוון ורומא.
  הריני להפנותך לספרו של צבי יעבץ, "שנאת ישראל בימי קדם" (הוצ’ דביר).
  בכל תקופה יש לאנטישמיות סיבה אחרת:
  בתקופת יוון ורומא בגלל שהיהודים לא היו סובלניים לדתות אחרות, וסירבו לעבוד אותן במקביל לה’ (הפוליתאיזם פלורליסטי למדי).
  האנטישמיות האירופאית-נוצרית המסורתית בגלל "רצח" ישו ושנאת זרים שגרתית. מאוחר יותר שנאו יהודים כי הם היוו גורם תחרות כלכלי לנוצרים. אז הגבילו אותם להלוואה בריבית, ואז שנאו אותם כי הם לא יצרניים ומלווים בריבית.
  שנאו אותם כי הם קפיטליסטים מוצצי דם הפרולטריון וכי הם קומוניסטים. במקביל.
  שנאו אותם כי אין להם לאומיות והם פזורים בכל עם, ועכשיו שונאים אותם כי יש להם מדינה, והמדינה שלהם מעורבת באופן פעיל ביותר בסכסוך אזורי.
  עם כל מה שאנחנו מעוללים לפלסטינאים, שהוא לא מוסרי בעליל, זה לא חורג מדיכוי סטנדרטי.
  לא תמצא בעולם שמתעוררת שנאת רוסים גלובלית בגלל מה שרוסיה עושה בצ’צניה, ולא תמצא שנאת ספרדים גלובלית בגלל שאיפות הבסקים לעצמאות.מהגרים מרוסיה ומספרד לא מותקפים במדינות אחרות, כנקמה או מתוך הזדהות עם סבלות הצ’צנים והבסקים.
  למען האמת, גם לא תראה שמחרימים בעולם תוצרת רוסית או שמחרימים אנשי אקדמיה רוסים, כדי ש"ילחצו על המדינה שלהם לסיים את הכיבוש בצ’צ’ניה".
  ובכלל הגיע הזמן שנרפה מן המונח אנטישמיות, ונחזור למונח הישן: שנאת ישראל.
  כל אנטישם-חדש שמכבד את עצמו מצהיר שהוא בכלל לא אנטישמי, והא ראיה – גם הערבים שמים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים