הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בדצמבר, 2003 40 תגובות

היה ברור לי, כי מאז בחירתו של שרון לראש הממשלה התחילה הספירה לאחור באשר למועד בו יפתחו חיילי הכיבוש בירי חי על מפגיני שמאל כדי לפגוע. יום שבת ה-27 בדצמבר 2003, ייכנס להיסטוריה הישראלית כיום בו פצעו חיילי הכיבוש הישראלי שני מפגיני שמאל לא חמושים. המפגין, גיל נעמתי מקיבוץ רעים בנגב, נפצע קשה ובמשך מספר שעות התנדנד בין חיים ומוות, ולשמחתנו יצא מכלל סכנה, ומפגינה, תיירת מארה"ב, נפצעה פצעים קלים.

איש לא היה מערער אילו החליטה ממשלת ישראל לבנות חומה או גדר על הקו הירוק. זהו כיום קו הגבול המוסכם של ישראל, מוכר על ידי הקהילה הבינלאומית, כולל כל ארצות ערב והרשות הפלסטינית. אולם החומה המתפתלת לתוך השטחים הכבושים במטרה להקיף כמה שיותר התנחלויות, נוגסת באדמות הפלסטינים, מכניסה אותם לגטאות והופכת את חייהם לגיהנום מתמשך, היא חומת אפרטהייד שהמחאה נגדה היא חובתו של כל שוחר זכויות אדם. אם תרצו, המאבק להסרת חומת השנאה והבושה הזו היא בבחינת "חובה שמאלית".


גיל נעמתי השתחרר לא מכבר משירותו הצבאי, והוא שייך למיעוט נאור שמבין כי תרומה משמעותית לחברה דמוקרטית לא נעשית באמצעות מנגנון אלים של צבא הכיבוש אלא באמצעות מאבק אזרחי לסילוקו של מנגנון זה מחיינו. הוא מימש זכות אזרח בסיסית, הזכות למחאה לא אלימה נגד חומת הפיגולים וכמעט שילם בחייו.


הפקודה לירות לעבר מפגינים שוחרי שלום שכלל לא סיכנו את החיילים, היתה פקודה בלתי חוקית בעליל. העובדה כי מבין חיילי גולני שעמדו בנשק שלוף מול המפגינים לא היה אחד שזעק לחבריו "אסור לירות, זו פקודה בלתי חוקית בעליל", מוכיחה כי הכיבוש המתמשך גידל חיילים עם צייתנות עיוורת שהם כחומר ביד היוצר של פושע מלחמה.


באחת ממהדורות החדשות נאמר כי החיילים אמרו להצדקתם כי הם לא ידעו שמדובר ביהודים, הם חשבו שמולם מפגינים ערבים. והרי לכם כל הגזענות במשפט אחד.


שגרת הירי על ערבים שיבשה אצלם ערכים דמוקרטים בסיסיים. הכלל הוא שאין לירות על מפגינים, בין ערבים, בין יהודים. משעה שניתנה הרשות לירות ולהרוג ערבים חפים מפשע, זו רק שאלה של זמן מתי הנשק יופנה גם לעבר יהודים שכל חטאם, התנגדותם לכיבוש ולדיכוי.


הירי שפצע את גיל נעמתי נותן יתר תוקף למאבק של סרבני הכיבוש והדיכוי לא לשרת בצבא, לא להיות חלק ממנגנון הפשע הרשע והיש"ע.


שרים מממשלת הזדון של שרון, כמו השר עוזי לנדאו וסגן השר יורי שטרן, שהצדיקו את הירי לעבר המפגינים, מלמדים כי זה רק עניין של זמן עד לרציחתו של מפגין השמאל הראשון מירי חיילי צבא הכיבוש.


עוזי לנדאו ודומיו בימין הקיצוני מזכירים לנו כי זכויות דמוקרטיות בישראל הן בתהליך של שחיקה ויש להכין את התשתית לירידה למחתרת, על מנת שלא נתפש בהפתעה אם עריצות ימנית פאשיסטית תתפוש את השלטון בישראל.


בעקבות קדאפי


החלטתו של נשיא לוב מועמר קדאפי להפסיק פיתוח נשק השמדה המוני בארצו ולפתוח את ארצו לביקורת פקחי סוכנות האטום הבינלאומית, היא חדשה מעודדת ומרנינה.


חלק מהפרשנים הישראלים זוקפים את החלטתו של קדאפי להיכנס למשטר פיקוח ופירוק נשק השמדה המוני, ללקחים שהפיק מהפלישה האמריקאית לעיראק ומגורלו המר של סדאם חוסיין ומשטרו.


אינני בטוח אם פרשנות זו נכונה, כי ממשלת בריטניה הודיעה ששיחות חשאיות עם ממשלת לוב בנושא זה מתנהלות מזה תשעה חודשים, כלומר בטרם החלה הפלישה לעיראק.


הבה נניח כי אלה פני הדברים כפי שהפרשנים לעיל אומרים, וכי קדאפי הגיע למסקנה שבמזרח התיכון החדש אותו מתכננים האמריקאים מהמפקדה שלהם בבגדד, רצוי לא להתגרות בהם, ואם אפשר לרצות אותם בפירוק נשק השמדה המוני וכבונוס ליהנות מהפסקת הסנקציות מהן סובלת לוב מזה שנים, מה טוב.


החדשה הטובה מלוב באה סמוך לחדשה טובה נוספת מאיראן. ממשלתה הסכימה לחתום על הפרוטוקול הנוסף של האמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני, כדי להדק את הפיקוח הבינלאומי על אירן במטרה למנוע שימושים צבאיים בכורים ובמתקנים גרעיניים אחרים בתחומה.


בימים האחרונים הגיעה עוד חדשה טובה, לפיה גם סוריה עשויה להסכים לפירוק מאגרי הנשק הכימי שברשותה. ועוד חדשה טובה. סוריה מעוניינת לחדש את המו"מ לשלום עם ישראל.


כל הדברים האלה היו צריכים ליצור בישראל שמחה אדירה. פחות נשק, פחות סכנה. אבל לא. כל החדשות הטובות האלה מתקבלות בישראל בחמיצות פנים, משום שהן מלוות בדרישה הולכת וגוברת מישראל, שפתחה במרוץ החימוש הגרעיני במזרח התיכון, כי תצטרף סוף סוף למעגל הבינלאומי של מדינות המפרקות את מאגרי הנשק להשמדה המונית.


מאגרים אלה, אטומי, ביולוגי וכימי, המצויים בישראל בכמויות אימתניות, מסכנים אותנו ואת תושבי האזור וחשוב שהקהילה הבינלאומית תלחץ על ישראל לאמץ מדיניות של שקיפות גרעינית, לפתוח את כל אתרי הנשק ולהתחיל בתהליך ההנתקות וההתנקות.


רק לא מישראל


אסון רעידת האדמה באיראן הביא לגל בינלאומי של סיוע ועזרה. ממשלת איראן הודיעה כי היא מוכנה לקבל סיוע מכל מדינה בעולם, להוציא אחת – ישראל. איראן מוכנה אפילו לקבל סיוע "מהשטן הגדול" ארה"ב, אבל לא מגרורתה ישראל, "השטן הקטן". האם זו אנטישמיות? לא. אין לאיראן כל בעיה שמשלחות הסיוע מארה"ב, בריטניה או צרפת יכללו גם יהודים. מצב אזרחי איראן היהודים הוא בשקלול כולל בוודאי יותר טוב ממצבם של הבדואים אזרחי ישראל (שלא לדבר על הפלסטינים בשטחים הכבושים).


אז מה יש לנו כאן? קנאות דתית-לאומנית חשוכה מהסוג שניתן למצוא בשפע בקרב מספר שרי ממשלה והמתנחלים בשטחים הכבושים.


טירוף מערכות נוסח ישראל


מכתב הסרבנים של חיילי המילואים מסיירת מטכ"ל בו הודיעו לראש הממשלה כי יסרבו לשרת את הכיבוש והדיכוי בשטחים הכבושים, הוליד בין השאר את תגובתו של ח"כ אהוד יתום, שדרש להעמיד את הסרבנים לדין.


הנה לנו מערכת שהשתגעה. אהוד יתום, שרצח במו ידיו, עם פקודיו, שני שבויים פלסטינים בשיטות ברבריות ואכזריות, ריצוץ גולגולותיהם באבנים ומוטות ברזל, והצליח בעקבות עסקה מושחתת להימלט מהעמדה לדין ומעונש מאסר עולם, דורש להעמיד לדין אנשי מצפון שכל חטאם שהם מסרבים להרוג ולרצוח. טירוף מערכות נוסח ישראל.


משפט בנוסח סובייטי


ד"ר יולי נודלמן, רופא שהגיע לישראל מברית המועצות כתב ספר "שרנסקי ללא מסיכה". בספר טוען נודלמן כי שרנסקי לא היה צדיק כזה גדול כפי שהוא עשה מעצמו וכפי שמערכת יחסי הציבור טוותה סביבו. לדברי נודלמן, אין לשרנסקי עילה לשאת את שרביט לוחם זכויות האדם, משום שהיה למעשה סוכן של הק.ג.ב הסובייטי והסי.איי.אי האמריקאי.


שרנסקי ומפלגתו ישראל בעלייה (שכבר לא קיימת כי התמזגה לתוך הליכוד) תבעו את נודלמן על לשון הרע, ושופט בית המשפט המחוזי בירושלים, צבי סגל, פסק לזכותו של שרנסקי, המכהן כיום כשר בממשלת שרון, את סכום הפיצויים הגבוה ביותר שנפסק אי פעם בישראל: 1.2 מיליון שקל ועוד 75 אלף שקל לזכות מפלגתו שכזכור התפרקה.


ד"ר נודלמן, כיום גמלאי, הגיב כי זהו משפט בנוסח סובייטי, בו מתגייס בית המשפט למען אישיות שלטונית, ומשאיר את יריבו עם התחתונים בלבד.


לדעתי נודלמן צודק. הסוגייה, מי ומה היה שרנסקי, שנויה במחלוקת. אם שופטים את התנהגותו של שרנסקי בישראל, את הצטרפותו לימין הקיצוני, תמיכתו בכל צעדי הענישה והדיכוי שישראל מפעילה כלפי הפלסטינים, תמיכתו בפשעי מלחמה מובהקים – יש סיבות טובות להציב סימני שאלה מעל הילת "לוחם זכויות האדם". נודלמן מסתמך בספרו על מסמכים ועדויות של יוצאי ברית המועצות, והסוגייה כולה תוכרע על ידי ההיסטוריה.


כאשר שופט פוסק כי גמלאי צריך לשלם לשר בממשלה (נא לזכור ששרנסקי כבר עשה מיליונים מאגדת לוחם זכויות האדם) למעלה ממיליון שקל בגין ספר שכתב, זו פגיעה אנושה בחופש הביטוי, והתייצבות מעיקה של השופט למען אישיות שלטונית שבמקרה הטוב היא כאמור שנויה במחלוקת.

תגובות
נושאים: מאמרים

40 תגובות

 1. בריאות והחלמה לפצועים וחפש להפגין מבלי להפגע! הגיב:

  ליבי עם הפצועים ואני שולחת להם ברכת החלמה מהירה ורפואה שלמה.אבל מדוע השתמשו בכזו ברוטאליות ,אגרסיביות ושנאה כדי להרוס ולהפיל את הגדר שהקימו אחרים על מנת להגן על תושבי ישראל מפני פעולות הרצח והשנאה של קיצוניים ערבים. הם בצעו מעשים פליליים ועליהם להשפט עליהם אך על מפקדי הצבא לעמוד למשפט על כך שלא השכילו למנוע את נסיון הריסת הגדר וברוב טיפשותם גרמו לחילים לירות כדורים חיים שפצעו קשות ועלולים היו אף להרוג אחים.

 2. איתן חג’בי הגיב:

  על ערבים מותר לירות.
  על יהודים – יש וויכוח.

 3. איתן חג’בי הגיב:

  שום גבול לא נחצה
  מדובר בטעות בזיהוי

 4. החומה היא האלימות הגיב:

  תמשיכו ימניים שלי לחשוב שהגדר מגינה על מישהו. על הרעב והמוות שהיא ממיתה על מאות אלפי בני אדם – זה כבר מובנה בעיוורון שלכם. לבנות חומה על אדמות פלסטינים שאינם יכולים להתנגד זו אלימות העולה עשרות מונים על טלטול הגדר. פלסטינים מתים ברעב מהחומה הזו, אבל אצל הציבור בישראל זה בסדר. הגדיל לעשות עוזי לנדאו, שטען כי מעשיהם של חיילי גולני, שניסו לרצוח בשישי מפגינים, הוא מעשה מציל חיים. זה בסדר. מוחו המצומק של לנדאו לא הצליח להבין כלל שיש כאן סתירה בדבריו. אני מאמין שהוא לא היה עובר את מבחני המיצ"ב של לבנת לכיתות ה’.

 5. הגדר תגן על חיי אנשים בתנאי: הגיב:

  שרצועת עזה במלואה (לאחר פינו הישובים היהודיים) תועבר לשליטת מצרים והגדה המערבית עם תיקונים מסוימים תעבור לשליטת ירדן. מלבד הסדר זה איני רואה כל הסדר שיחזיק מעמד.

 6. מיכל הגיב:

  למגיבה הראשונה

  כפי שכתב גדעון ספירו במאמר, ההתנגדות לגדר הינה התנגדות מוסרית. פורעי החוק האמיתיים הם ראש הממשלה ושר הביטחון שאישרו לגדר, סליחה- חומה, מפלצתית שכזו להבנות. אם תרצי להתעניין מה משמעותה של החומה הנבנית במהירות מצמררת, תוכלי למצוא מידע על כך כאן ב"גדה השמאלית" וכן בעיתון ה"ארץ" ובאתר "גדר" של פורום אזרחי ישראל נגד הגדר(www.gader.org).
  מומלץ להגיע לסיורים של הארגונים השונים על תוואי הגדר ולראות את החיים הבלתי נסבלים היכן שהגדר נבנתה וכיצד יהרסו חייהם של פלסטינאים נוספים כאשר תושלם במקומות בהם כבר אושרה. אני מבטיחה לך שאם תבקרי שם תגלי שהכוח האמיתי שממנו את נרתעת, הוא הממשלה וכוחות הביטחון, ולא הפלסטינאים בהם תפגשי.

  הגדר הזו לא בהכרח תביא ביטחון. היא חוצה כפרים ומפרידה בין היתר משפחות. מה בעצם ההבדל בין אח הנמצא ממזרח לגדר לבין זה שנמצא ממערב לה? מדוע כל אלו שימצאו את עצמם ממזרח הגדר מהווים איום בטחוני ואלו המסופחים לשטחי ישראל לא?
  מעבר לכך, מחבל מתאבד שירצה להגיע לשטחי ישראל גם ככה מוסר את חייו. שום מכשול לא ירתיע אותו. את הפיגוע בצומת גהה ביצע תושב בית פוריק, המבוצר במחסומי עפר.
  המחסומים האלו, כמו החומה, מונעים מחולים להגיע אל בית החולים, אבל ממחבלים כפי שהוכח- הם לא מונעים מלהגיע למחוז חפצם. סביר להניח שהמציאות הבלתי נסבלת רק מגבירה את השנאה העיוורת שמעודדת טרור.

  ולשאלתך- מדוע השתמשו המפגינים בברוטאליות ואגרסיביות:
  דבר ראשון, יותר מדיוק להגדיר זאת כוואדליזם. בכל זאת, הושחת רכוש ולא היתה פגיעה באדם מצד המפגינים.
  דבר שני, כבר יותר מ-3 חודשים שמתארגן קמפיין מחאתי נגד הגדר, בו בוצעו ימי עיון והפגנות. לצערי, ההתעניינות התקשורתית הגיעה בעיקר מעיתונות החוץ. בארץ, שמבחינתי זה היעד העיקרי שצריך לשמוע, לראות ולהתעורר, הסיקור היה מינמלי. רק כעת, לאחר פעולה יותר מחתרתית נשמעו הדים תקשורתיים, וגם זה רק בגלל נושאים עסיסיים ומתסיסים כגון פעולות בלתי חוקיות שביצע צה"ל.
  דבר שלישי, ההשחתה לא היתה לשם השחתה. הפרצה בגדר נפערה על מנת לאפשר לחקלאים ממסחה להגיע אל אדמותיהם אליהן היו מנועים מלהגיע בעקבות הגדר.

  את העובדה שהגדר הזו אינה חוקית ונבנית על חשבון זכויות אדם בסיסיות, יחליט כבר בית הדין הבינלאומי בפראג. לאחריו סביר להניח שהממשלה תתעקש להמשיך במעשיה ואנחנו נסבול מחרם בינלאומי גרוע מכל חרם שהכרנו. ליד המוסריות שצריכה להזיז אותנו, יש לנו גם אינטרסים להראות שיש איזושהי התנגדות מהעם.

 7. אינדיאני הגיב:

  למיכל – בית הדין הבין לאומי בהאג שבהולנד ולא בפראג בירת צ’כיה .
  אני מתנגד לכל ירי נגד אנשים כולל מעשהו הנורא של אהוד יתום .מיכל , לא תוכלי להתעלם כי הגדר בעזה מונעת כניסת טרוריסטים לישראל , הגדר הנבנית בהשקעת מיליארדים מטרתה שוה .הויכוח על תוואי הגדר הוא לגיטימי אולם ההפגנה לא הייתה תמימה כלל זאת הייתה הפקה שבאה מכיוון שטח פלשתיני מלווה בעיתונאים וצלמי טלוויזיה . הצבא שלנו ברוב טיפשותו שיחק לידהם . במקום לתפוש את מנהיגי המפגינים ולשפטם בגין השחתת רכוש .ככה זה כשהצבא משמש משטרה ואילו המשטרה משחקת צבא . אכן עולם הפוך ומטורף . אינני יודע מי יותר אנרכיסט המפגינים או מנהיגנו שאינם יודעים לשלוט.באשר לתוואי הגדר אני בעד שתהיה קצרה ככל האפשר כדי שניתן בכוחות קטנים ככל האפשר להגן עליה . עם סיום הגדר תיפול צרה צרורה על גנבי הרכב המובילים ליהודה ושומרון עשרות מכוניות מדי לילה המצטרפות לאלפי כלי רכב בשנה.

 8. חנוך גיסר הגיב:

  לאיתן חג’בי – אתה טועה:
  כיום המצב הוא כזה – על ערבים צריך לירות, ולא חשוב מה הנסיבות.
  על יהודים מותר לירות, חוץ מאשר על חרדים ומתנחלים.

 9. טענה מאד הגיונית! הגיב:

  מה דעת הגולשים על: "הגדר תגן על חיי אנשים בתנאי:
  שרצועת עזה במלואה (לאחר פינו הישובים היהודיים) תועבר לשליטת מצרים והגדה המערבית עם תיקונים מסוימים תעבור לשליטת ירדן. מלבד הסדר זה איני רואה כל הסדר שיחזיק מעמד." (ציטטה מתגובה כאן באתר ,אתמול!)

 10. לאינדיאני – גדר טרנספר הגיב:

  הגדר בעזה לא מונעת שום דבר. זאת מחשבה פשטנית. כשאתה יכול לצאת דרך הדלת אתה לא קופץ מהחלון. כשיסגרו לך את הדלת תקפוץ וכשיסגרו את החלון תשבור את הקיר. כל זה ידוע לכל ה"מומחים לבטחון" אבל למה לא לנצל את ההזדמנות, את הפניקה הקיימת בציבור, כדי לגנוב עוד שטחים ולטרנספר עוד אנשים?

 11. תיקון והערה עקרונית הגיב:

  לוב לא הודיעה שהיא תתפרק מנשק השמדה המונית אלא שהיא תסכים לפיקוח על אי-קיומו של נשק כזה ברשותה.
  ההבדל הוא בזה שאין לה (כנראה) נשק כזה להתפרק ממנו.
  אגב, הדוגמא של עראק דווקא מראה שמי שמסכים לפיקוח ומתפרק מנשקו תחת איום אמריקאי "זוכה" בסופו של דבר לפלישה אמריקאית. צפון קוריאה, שציפצפה ומצפצפת על ארצות הברית והאו"ם ומחזיקה נשק גרעיני בגלוי היא היחידה מבין המדינות המאוימות על-ידי ארה"ב שכנראה לא עומדת להיות קרבן לפלישה. מה זה מוכיח ? זה בעיקר מוכיח שאת האנרגיות של המאבק נגד נשק השמדה המונית (מאבק חשוב) צריך למקד במשטרים שכיום נהנים מלגיטימיות למונופול שלהם על נשק כזה ומנסים להרחיב את המונופול הזה. הכוונה כמובן לארה"ב, בריטניה, ישראל ושכמותם. נשק השמדה המונית הוא בהחלט בעיה חמורה שצריך להילחם בה, אבל נראה שמונופול של צד אחד על הנשק הזה הוא בעיה גדולה עוד יותר. מבחינה זו, אין מה להתלהב מפירוק נשק השמדה המונית (קיים או לא) באיראן, לוב או סוריה כשהפירוק מתבצע בלחץ אמריקאי וכשארה"ב ממבססת לעצמה מעמד של בריון גרעיני כמעט יחיד (שכל בעלי הנשק הגרעיני האחרים פרט לסין וצפון קוריאה הם עבדים נערצעים שלו).

 12. טעות לעולם נשארת הגיב:

  נשק להשמדה המונית נמצא בידי רוסיה,הודו ופקיסטאו ובקרוב,גם בסין.רוסיה וסין אינן
  "עבדים נרצעים" של ארה"ב.גם הודו איננה כזו.

 13. מי הטועה ? הגיב:

  ציינתי את סין וצפון קוריאה כאלו שמחוץ לשליטה אמריקאית. באשר להודו ורוסיה, הן די תחת שליטה אמריקאית ומשום כך ישנם חיילים הודים בעראק. רק לצורך הבנת הנקרא, כתבי שארה"ב "מבססת לעצמה מעמד.." ולא שכבר יש לה אותו. כלומר, עדיין קיימת האפשרות שארץ כמו הודו, פקיסטן או רוסיה תעבור לקו מדיני עצמאי מארה"ב, אבל ארה"ב בהחלט פועלת למנוע את האפשרות הזו. לגבי הודו ופקיסטן ארה"ב מבצעת הפרד-ומשול די מוצלח כאשר היא מגבה הן את משטרו הצבאי של מושארף (הנאמן לה לחלוטין) והן את השלטון ההינדי הקיצוני שיש כיום בהודו, אשר נוקט מדיניות גזענית אנטי-מוסלמית, בתמיכה אמריקאית כמובן.

 14. טועה ומטעה הגיב:

  "רוסיה די תחת שליטה אמריקאית" ?- די,לשטויות
  הממלאות את התגובות באתר.

 15. מה אתה אומר ? הגיב:

  בוריס ילצין היה כמעט סוכן אמריקאי ישיר (לא ראיתי את תלוש המשכורת שלו, אני מדבר על מדיניות בפועל), פוטין קצת יותר מפזר סביבו מלל לאומני-רוסי, אבל בפועל הוא תמך בכל מהלך משמעותי אמריקאי, בסופו של דבר אפילו בהתקפה על עיראק שהיתה מנוגדת לאינטרסים של רוסיה.

 16. מה הוא סח ? הגיב:

  פוטין התנגד בתוקף ועדיין מתנגד לפלישה האמריקית לעיראק.

 17. זה נקרא התנגד ? הגיב:

  היה יכול לשים וטו באו"ם. אפילו צרפת וגרמניה התנגדו יותר ממנו.

 18. אינדיאני למגיב המתלהב הגיב:

  מעניין לדעת איזו מדינה אתה מציע שתנהל את העולם. ודאי מניסיונך אתה יודע שמדינות ארגונים מפעלים לא מתנהלים מעצמם אלה על ידי הררכיה פיקודית כלשהיא. בטרם אתה יוצא בביקורת נלהבת תציע אלטרנטיבה. זכור , אני חוזר – ההתלהבות היא חכמת הטיפשים.

 19. מעצמת על אינדיאנית הגיב:

  הוא חזר עם שאלות התם שלו:איזה מדינה תנהל את העולם,כשהוא עצמו מנהל אותו מהשמורה האינדיאנית.

 20. לזכור ולא לשכוח/אלדר משוש הגיב:

  נתו שרנסקי הוחלף במרגל סובייטי,שנמסר לברית המועצות, בתמורה למרגל אמריקאי:שרנסקי!!!

 21. שמואל הגיב:

  "משפט בנוסח סובייטי": אכן גזר דינו, החמור באופן בלתי נסבל, של צבי סגל כנגד ד"ר יולי נודלמן עלולו לסתום פיות. אצל קורא כמוני המעיין בכותרת גזר הדין נוצר הרושם שצבי סגל נפגע אישית משבירת המיתוס של נתן שרנסקי, ולכן הפיק גזר דין מבהיל זה (שאולי ניתן לכנותו "טרור משפטי"). חשוב לצאת כנגד גזר דין זה בכל אתר ובכל הזדמנות, ולכן טוב עשו גדעון ספירו (באתר הנוכחי) וזאב סגל (בעיתון "הארץ").

 22. אינדיאני הגיב:

  לספירו וכל שונאי שצ’רנסקי – אני לא מכיר אותו ואינני יודע מהיכן שואבים מגיבים את ידיעותהם עליו . להזכירכם שלא מדובר באתר הגדה המערבית שבה מותר לכנות כל אחד בכינויי גנאי , אלר בתלונה שהוגשה בהתאם לחוק הנהוג בישראל. לפני השופט עמדו כל הראיות והוא פסק את אשר פסק . זה שנודלמן איש שמאל אינו עושה אותו זכאי . יש באפשרותו לערער . נראה לי כי יכולתם לומר שהשופט טעה אולם ברגע שעשיתם אותו משרת המשטר אינכם מכירים בפסיקתו .

 23. משפט אינדיאני הגיב:

  נודלמן אינו בשמאל ושרנסקי אמנם שוחרר מהכלא
  הסוביטי תמורת מרגל אמריקאי.נראה שעיתונים הנקראים בשמורות אינדיאניות,לא פרסמו את הידיעה הזו.

 24. אינדאני הגיב:

  מודה ועוזב ירוחם . התבלבלתי עם ברונפמן. אגב בפסק הדין מציין השופט שנודלמן ציין במילים בוטות על צורתו החיצונית של שצ’רנסקי דבר שמזכיר לי תגובות של גולשים באתר זה אשר מעליבים מדברים בשפת ביבים ואחר כך מתבכיינים כי מעליבים אותם.אחד הדברים הטובים שקרו לי מאז התחלתי בהתיחסותי הוא כי עד אז חשבתי כי אנשי הימין אנשים גסים עממיים ומוכרי חמוצים ועתה אני מגלה בשמאל אנשים גסי רוח ושטחיים.

 25. אינדיאני טועה ומטעה הגיב:

  נודלמן אינו בשמאל והוא איננו ברונפמן -זו אין זו ה"טעות" הראשטנה של האידיאני שיש לציידו בזכות השיבה לשמורת הפתאים שלו.

 26. דני הגיב:

  ירי במפגינים = פשיזם.

  כך, פשוט מאד. ולפיכך, כל מי, שאינו מגנה *לחלוטין* את הירי הזה – כמו יובל שטייניץ, אהוד יתום, עוזי לנדאו וחבריהם – ראוי להוקעה מיידית במדינה הזו, כפשיסט פרו-נאצי, אשר יש להוציאו אל מחוץ לחוק.

  למרבה הצער והכאב, עם השמאל החנוני, האנמי והאימפוטנטי שלנו כאן, שאומר בבקשה כשמאיימים עליו ותודה אחרי שבועטים בו, יהיה מזל אם אכן תוגש הצעת אי-אמון. על הפגנות המונים בכיכר רבין בכלל אין מה לדבר. שלא תבינו אותי לא נכון, התסכול שלי *איננו* מחד"ש או מ"גוש שלום" (על אלה יש לי בקורת אחרת) – אלא מכל מרחבי השמאל המתון יותר, כמו "שלום עכשיו", מר"צ/יח"ד ויוני האבודה, שעדיין(!!) לא מלאו את הככר, פלוס כל הרחובות שמסביבה, בהפגנת סברה ושתילה חדשה…

 27. רמי הגיב:

  לעניין הנשק הגרעיני אבקש להזכיר לכולם כי עד היום, המדינה היחידה שעשתה שימוש בנשק מפלצתי זה היתה ארצות הברית. יתר על כן, הפצצה השניה, שהוטלה על נגסקי, הוטלה לאחר שהתכלית שנחשבה כהצדק (נחשבה, אני מדגיש) להטלת הפצצה הראשונה, על הירושימה, כבר הושגה המלואה. זאת ועוד, ארצות הברית סירבה ומסרבת להתנצל בפני היפנים. ההתנצלות חשובה כי משמעה הכאה על חטא והבטחה שמעשה כה נורא לא יישנה. בעצם האמריקאים הוכיחו את חוסר האנושיות שלהם עוד קודם, בהפציצם את ערי גרמניה ללא רחם על אזרחים ובעיקר הפצצות שטיח בדרזדן. הכל החל בקוליניאליזם האמריקאי במאה ה- 18 וקודם, כאשר מילוני אינדיאנים הומתו מיתות משונות לרבות בדבר.

 28. לירון הגיב:

  אמנם נכון שהאמריקאים סיפקו לאינדיאנים בגדים של חולי דבר וכך גרמו להפצת המגפה – אבל גם במזרח התיכון נעשה שימוש בחיידקי דבר. בעיתון "חדשות" שהופיע בשנות השמונים פורסם מחקר על יחידה צה"לית שנקראה חמ"ד ב’ אשר עסקה בפיתוח נשק ביולוגי ולפי הנטען שם בפועל הורעלו מי שתיה בעכו ובמקומות אחרים. שני חיילים נתפסו בעת מעשה והוצאו להורג ושמותיהם ומקום קברם (בעזה) צויינו בכתבה. כמו כן נטען בכתבה שבעכו חלו בדבר עשרות בניאדם. ניסיתי למצוא את הכתבה בספריות ולא הצלחתי אבל אני זוכר אותה היטב.

 29. אינדיאני הגיב:

  לירון – עם כל הכבוד לך הגרמנים והיפנים פתחו במלחמה . להגיד שהאמריקנים לא היו אנושיים במלחמת העולם השניה זה באמת מוגזם . אם האמריקאנים לא היו מצטרפים למלחמה יתכן שתוכנית הגרמנים היתה מצליחה ולא היה לירון כלל.לומר שצהל מרעיל בארות של אזרחים ישראליים ושכביכול הוצאו להורג ללא משפט חיילים בצבא זו השמצה זדונית על סמך מאמר בעיתון .

 30. לדני הגיב:

  עם שמאל כזה – מי צריך ימין…

  שנה אזרחית טובה!

 31. אינדיאני תועמלן אמריקאי/אלדר משוש הגיב:

  יצא המרצע מן השק וה"אינדיאני" מהארון-עכשיו,גילה את פרצופו ותפקידו האמיתיים:תועמלן של מכונת המלחמה האמריקאית.הוא מספר לנו על טוב הלב של אדוניו,ששחררו אותו משמורתו כדי להטיף לנו.
  ארה"ב ישבנה מנגד שנים ארוכות,עד שהצטרפה למלחמה נגד הנאצים.אילולי שגו היפנים בהפצצת פרל-הרבור,אולי גם לא היו מצטרפת כלל.ארה"ב שאדוניה (קנדיהאב,פורד) שיתפו פעולה וסייעו בגלוי לנאצים עד 1942 – ישבה מנגד וחיכתה לנצחון גרמני על ברית המועצות.אשר להפצצת הירושימה ונגאגאסקי בפצצות אטום-לא הייתה גל הצדקה לרצח-עם זה,שכל מטרתו הייתה למנוע את כיבוש יפן,בידי הצבא האדום.

 32. אינדיאני לאלדר הגיב:

  אל תהיה פרנואיד . אני אזרח רגיל שמשתעשע באתר . הלוואי והייתי מקבל משכורת מהאמריקאנים. למעשה אני משתייך למעמד " העובדים" .במוחך הקודח אתה וחבריך אומרים דבר והיפוכו . כשארצות הברית לא הצטרפה למלחמה זה לא בסדר כאשר היא הצטרפה היא לא בסדר כי הרגה אזרחים . בדיעבד האם היית רוצה שהרוסים יכבשו את יפן ? היום יפן היתה מדינת העולם השלישי כגרוזיה .יפן ואירופה שוקמו בעזרת ארצות הברית ומתחו קו על מלחמת העולם השניה . רק משוש כאותו חייל יפני בג’ונגל טרם שמע על סיום המלחמה.

 33. הוא משתעשע הגיב:

  שוב יצא המרצע מן השק: מי שמכנה עצמו "אינדיאני" מודה שהוא "משתעשע" כאן.קוראים אחדים כבר תבעו לסלק אותו מאיתנו ועדותו מוכיחה שיש לעשות זאת מיד.מי שסבור שרצח מאות אלפים בנשק אטומי מוצדק, כדי למנוע
  "כיבוש רוסי" – אין לו מקום אצלנו. שישתעשע באתרים אחרים,המיועדים לשכמוהו,

 34. אינדיאני הגיב:

  מסיס עייפת אותי , לא אמרתי שמוצדק היה להשתמש בפצצה אטומית . אין בידי הכלים להכנס לראשם של המחליטים והסיבות שהניעו אותם לעשות זאת כשם שאינני יודע מה הסיבות שהניעו את הרוסים לעשות הסכם עם הנאצים.בשביל מה לנבור בהיסטוריה בהיסטריה כאשר היפנים בעצמם מתחו קו על התקופה ההיא , הפיקו לקחים והפנו את מרצם לכוון הכלכלה והפכו למעצמה. גם גרמניה וצרפת הפיקו לקח דומה בהקימם איחוד שסחף את רוב ארצות אירופה . נראה לי כי כמה אנשים טרם התעוררו מתיאוריות עבשות משנות ה 50.

 35. יוסף – ל "הוא משתעשע" הגיב:

  תה מאשים את האינדיאני בתמיכה כביכול ברצח המונים.
  ובכן, רוצח המונים בשם סאדם חוסיין נתפס לא מזמן, ורוב התגובות כאן הציגו אותו כקורבן ואפילו כחף מפשע!
  מלבד ספירו היה קונצנזוס לפיו חטאיו של הרוצח המטורף סאדם אינם רלוונטים והיתה תחושה לאורך כל הסיפור העיראקי כאילו התמיכה נתונה לו.
  אז מי כאן תומך ברוצחים?

 36. הוא עייך מלהשתעשע כש"יוסף"לצידו הגיב:

  אינדיאני עייף יש להחזיר לשמורתו למנוחה.את מקומו ימלא מטיף-ימני שכינויו "יוסף" המלמד אותנו "קונצזיוס" מה הוא.הם מספרים לנו הגדות אינדיאניות על טוב ליבם של האמריקאים שפלשו לעירק כדי ל"שחרר" אותה מדיקטאטור שהם המליכו עליה והפציצו את יפן בנשק אטןמי כדי לשחרר את העולם מ"קומוניזם" כשלא הצליחו לעשות זאת,עת בה ישבו מנדד והמתינו לגרמנים הנאצים לעשות את מלאכתם.

 37. יוסף בתגובה הגיב:

  אז אם כבר נגעת בקומוניזם אומר לך ולאלדד משוש דבר מה:
  הפאראנויה מפני ארה"ב תמוהה בעיני עקב ההתעלמות המוחלטת מהמעצמה "שפורקה לה יחדיו" והיא בריה"מ המהוללת.
  משוש טוען כנגד ארה"ב שישבה מנגד וחיכתה לנצחון גרמני, האומנם?
  להזכירך, חביבת המדור בריה"מ היא זו שנתנה אישור להיטלר לעשות ככל בעולה על רוחו באירופה. רק כשהיטלר עמד בשערי מוסקבה הואיל בטובו הרוצח הגדול השני סטאלין להילחם.
  אבל על-פי משוש האינטרסנטיות והקולוניאליזם תמיד יהיו נחלת ארה"ב. ולעומתה בריה"מ תמיד תהיה נסיון לא מוצלח ולא מזיק במרקסיזם.

 38. אלדר משוש הגיב:

  ההיסטוריזופיה האינדיאנית של "יוסף" ראוייה
  למאמר(ים) ודיון מעמיק יותר מהדמאגוגיה המצוייה.נקווה שהמערכת תיזום דיון כזה.

 39. לירון הגיב:

  מתווכחים נכבדים, הפצצות האמריקאים במלחמה השניה הן נושא נדוש למדי. מה שנאמר בתגובתי מ- 1/1/ הוא שמדינתנו אנו השתמשה בחיידקי דבר כדי להלחם באוייב הפלסטיני במלחמת 1948. הבאתי אסמכתה לטענתי. איש לא התייחס לזה, עיתון שיצא בארץ בשנות השמונים. איש לא התייחס לדברים אלו.

 40. לירון הגיב:

  מתווכחים נכבדים, הפצצות האמריקאים במלחמה השניה הן נושא נדוש למדי. מה שנאמר בתגובתי מ- 1/1/ הוא שמדינתנו אנו השתמשה בחיידקי דבר כדי להלחם באוייב הפלסטיני במלחמת 1948. הבאתי אסמכתה לטענתי. איש לא התייחס לזה, עיתון שיצא בארץ בשנות השמונים. איש לא התייחס לדברים אלו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים