הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בדצמבר, 2003 10 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


150 איש הפגינו השבוע בצרפת בהפגנת סולידריות עם חמשת סרבני הכיבוש. ההפגנה התקיימה ביום שני 22 בדצמבר בשעות אחה"צ בשדרות אליזה בקרבת שגרירות ישראל בפאריס. ההפגנה זכתה לסיקור נרחב וידיעות על כך שודרו בחמש תחנות רדיו בצרפת במשך כל היום. כמו כן, משלחת של המפגינים נפגשה עם שגריר ישראל בצרפת, נסים זווילי, כדי לדרוש את שחרורם המיידי של חמשת סרבני הכיבוש.

עם השגריר שוחחו רישאר וגמן, ויוויאן כהן וניקולא ששעני. בתום המפגש אמרו המשתתפים כי "היתה זו הזדמנות נדירה לציין באוזני נציגה הרשמי של ישראל את מחאתנו ואת הגינוי של שכבות רחבות בדעת הקהל בצרפת לנוכח המדיניות הנפשעת של ממשלת ישראל. עוד דרשנו להפסיק את היחס המשפיל של שלטונות הצבא כלפי סרבני הכיבוש, תבענו את שחרורם ואת פינוי כל השטחים הפלסטינים הכבושים".


אל ההפגנה שהתקיימה בפאריס חברו הוועד למען שלום צודק (CAPJO), האגודה צרפת-פלסטין (AFPS), האיחוד היהודי-צרפתי למען השלום (UJFP), קבוצת הסולידריות עם הישראלים הנאבקים בכיבוש (SICO), נשים בשחור, קודם הזכויות, ועדי פלסטין של הרבעים החמישי וה-18 של פאריס, אבנא פלסטין ופעילי שמאל. בשבועות הקרובים יתקיימו הפגנות נוספות מול נציגויות ישראל ברומא, לונדון וברלין.


פרטים נוספים על המחאה באירופה בעקבות משפטם של חמשת סרבני הכיבוש באתר הוועד למען שלום צודק. כתבה (בצרפתית) וצילומים של ההפגנה שנערכה השבוע בפאריס אפשר לקרוא באתר אינדימדיה צרפת. לצילומים נוספים של המחאה בשדרות אליזה הקישו כאן.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. עמי מרון הגיב:

  למראה הכותרת חשתי שמחה אינסטינקטיבית. במחשבה שניה, זה לא בדיוק זה.
  לפי שמות האנשים והארגונים שנזכרו ב??ידיעה, אני למד שמדובר בצרפתים ממוצא יהודי וערבי. הייתי שמח יותר לו הפגינו למען סרבנינו צרפתים "אמיתיים", נטולי זיקה לאומ(נ)ית, המו?נ?עים רק ע"י השאיפה לשלום, לצדק, ולכיבוד זכויות האדם.
  באשר אלי, אני אמשיך להפגין למען הסרבנים, נשאי המצפון הלאומי, ברח’ קפלן ובשבטי ישראל (לא בשדרות אליזה, לצערי).

 2. אפרים דוידי הגיב:

  ותגובה לתגובה. אינני ידוע מיהו "צרפתי אמיתי". האם צרפתים ממוצא יהודי או ערבי, אינם "צרפתים אמיתיים"? אז מיהו "צרפתי אמיתי"? מי שיושב בפאריס מזה 6 או 7 דורות? קשה עד מאוד להבין במדינה אטנוצנטרית כמו ישראל, שכל מי שנולד בצרפת (ונניח הוא בן למהגרים מסין) הופך ל"צרפתי אמיתי". בישראל, בן של מהגר (נניח שאביו נודל בסין) ונולד בתל-אביב איננו ישראלי. אבל כל עבריין רוסי ממוצע, שחפץ בדרכון נוסף ומגלה שסבתו הייתה יהודייה הופך מיידית (עם הגעתו לארץ) ל"ישראלי אמיתי". אגב, כדאי לעיין בידיעה קודמת שפורסמה באתר ובה סרבני מלחמת אלג’יריה מביעים תמיכה בסרבני הכיבוש בישראל. על פי שמות המשפחה מדובר על "צרפתיים אמיתיים". אם כי הספק מכרסם בליבי. לדעתי בין הסרבנים הצרפתיים (שישבו בין שנתיים ל- 4 שנים בכלא הצבאי) אחד שעל פי שמו, מוצא משפחתו מאיטליה.

 3. אלדר משוש הגיב:

  מי שסבור שיש "צרפתים אמיתיים" ומסביר לאחר מכו שהתכוון לצרפתים שאינם יהודים או מוסלמים הוא אנטישמי טהור-גם אם הוא "ישראלי אמיתי" שאיננו נוצרי או מוסלמי.

 4. עמי מרון הגיב:

  תגובה לתגובה לתגןבה:
  רציתי לקצר את הטקסט שלי באמצעות שימוש במילה "אמיתיים" במרכאות, ובכל זאת דרכתי על המוקש. התכוונתי כמובן לצרפתים שאינם יהודים או מוסלמים.
  תמיד הכעיסו אותי הפגנות של יהודים לאומנים בחו"ל, ולמען ההגינות אני מוותר גם על ההפגנות של יהודי השמאל. גם תמיכה של צרפתים מוסלמים בסרבנים אינה בהכרח הפגנת שמאל. שתי האוכלוסיות האלה נגועות בחוסר אובייקטיביות.
  דווקא תמיכתם של צרפתים אחרים, כמו זו של סרבני מלחמת אלג’יר שהזכרת?, היא לדעתי חשובה יותר.

 5. עמי מרון הגיב:

  הצלחתי לשטות בכולם עד שבא אלדד משוש. בניתוח מבריק הצליח אלדד לקרוע מעלי את המסכה החייכנית ולחשוף את פרצופי האמיתי.
  האם "הגדה השמאלית" באמת זקוקה להתנצחות האוילית הזאת?

 6. שוטה האתר הגיב:

  עמי מרון כותב שהוא "שיטה" בקוראי האתר –
  הרי לנו אוויל שאינו מחריש.

 7. יובל הלפרין הגיב:

  צרפתים מוסלמים, יהודים, נוצרים ומה שלא יהיה, זה יפה מאוד להביע סולידריות עם הסרבנים, אך יהיה יפה עוד יותר אם תלחצו על ממשלתכם לא להסתפק בגינויים רפים נגד אי אלו פעולות ישראליות, אלא לנקוט בצעדים דיפלומטיים ממשיים נגד ממשלת ישראל ומדיניותה הנוכחית, כפי שנעשה נגד משטר האפרטהייד בדרום אפריקה.

  הרי דוברי הממשלה תמיד יגידו שאתם אנטי-ישראלים, אלא אם כן תלכו להתנחל במגרון, אז מה יש לכם להפסיד?

 8. חתולה הגיב:

  הכלבים נובחים והשיירה עוברת….
  מיאו חתולה…..

 9. אינדאני הגיב:

  ביג דיל אם ספרתי נכון 9 ארגונים אספו 150 איש ארגנו תקשורת אוהדת . הרי 150 איש מאיישים מאות בתי קולנוע מדי ערב והתקשורת לא כותבת עליהם וגם לא הגדה השמאלית .

 10. נקודה למחשבה הגיב:

  בעיני רוחי ראיתי הפגנה של 150000 איש מ90 ארגונים מוסלמים ויהודים כאחד נגד הגבלת חופש הדת בצרפת.
  יחי בעלי המחאה המעדיפים לא להתמודד עם המציאות אלא עם האוטופיה.
  בברכה.
  אחיקם

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים