הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בדצמבר, 2003 27 תגובות

ביום שישי ירו חיילי צה"ל, שוב, באזרחים ישראלים בלתי חמושים שלא סיכנו את חיי החיילים, בעת פעילות פוליטית. לטענתי, ירי כזה, שתדירותו מצביעה על דפוס פעולה, הוא כיום אחד הכלים של השלטון לדיכוי פוליטי של קבוצות שאינן ציוניות, וזאת באמצעות טרור מדינתי. על מנת להוכיח טענה זו יש להגדיר את המונח "טרור מדינתי", ולבחון האם האירועים מתאימים להגדרה.

נעמי גל-אור, בנסיונה להבדיל בין טרור אישי למדינתי, מגדירה טרור מדינתי באופן הבא: "טרור מדינתי הוא זה המבוצע על ידי בעלי הסמכות והעוצמה, דהיינו על ידי שלטונות המדינה נגד אוכלוסייה מסוימת, בין אם מיעוט ובין אם אזרחי המדינה כולם, או אוכלוסייה בשטח חסות, כיבוש וכדומה. זוהי פעולת דיכוי- הפחדת האוכלוסייה כדי לאכוף צייתנות ומשמעת כלפי השלטון כאמצעי לחיזוק עוצמתו וסמכותו עליה."


הגדרה ממוקדת יותר של טרור מדינתי ניתנת ע"י דויד קלארידג’, שחקר את האירועים במזרח טימור. קלארידג’ מגדיר "טרור": "טרור הינו איום או שימוש בכח, בצורה שיטתית, אם לטובת או כנגד רשות, תוך כוונה להעביר מסר פוליטי לקבוצה גדולה מהקרבן הישיר, על ידי זריעת פחד ושינוי ההתנהגות של קבוצה גדולה יותר מהקרבן הישיר, כאשר הקרבן הישיר או המתקיף או שניהם פועלים מחוץ להקשר הצבאי. כלומר אין מצב בו שניהם פועלים בתוך ההקשר הצבאי." בהתבסס על הגדרה זו ועל הוספת הממד ה"מדינתי", מציע קלארידג’ מודל לבחינה של טרור מדינתי על פי בדיקה של שבעה קריטריונים: 1. האם הוא שיטתי?

 2. האם הוא אלים או יש בו פוטנציאל של אלימות?

 3. האם הוא פוליטי?

 4. האם הוא מבוצע ע"י סוכנים של המדינה?

 5. האם הוא מיועד לזרוע פחד?

 6. האם הוא מיועד לשגר מסר לקבוצה רחבה יותר מן הקרבן המיידי?

 7. האם הקרבן הוא בלתי חמוש ולא מאורגן לאלימות בזמן התקרית?

יתכן כי הגדרה ממוקדת זו מחסירה אלמנטים מסוימים ומצמצמת את הדיון, אך היא מאפשרת בחינה של האירועים:


האם התנכלות השלטון לקבוצות לא ציוניות הנה שיטתית?


ביום שישי נורו יריות אל עבר מפגינים שניסו להרוס שער ב"גדר ההפרדה". האם זוהי אפיזודה הנובעת מטירוף דעת רגעי של חיילים, או שניתן לזהות דפוס שיטתי בפעולות כאלו?


ובכן, התנכלויות בלתי פוסקות של חיילים לפעילויות של גופים א-ציוניים הן עניין שבשגרה. מחסומים צצים בכדי לסגור כבישים, אזורים מוגדרים כ"שטח צבאי סגור", ומצלמות שירותי הבטחון השונים מצלמות את מי שלוקח בהן חלק. להלן רשימה חלקית ביותר של מקרים בהם הפעילה מדינת ישראל אלימות פיזית כנגד אזרחים ישראלים. כל המקרים התרחשו לאחר אירועי אוקטובר 2000: בתאריך 23 במארס 2001, מנעו שוטרים בכוח, תוך שימוש באלימות פיזית, אך ללא הפעלה של נשק חם, פעילות של ארגוני שמאל ליד הכפר רנטיס. בתאריך 11 בינואר 2002 הוכו פעילי שמאל ע"י שוטרים באזור דרום הר-חברון. בתאריך 19 בפברואר 2002 פוזרה בכוח קבוצת פעילים ליד הכפר עיסאוויה. בתאריך 2 באפריל 2002 ירו חיילים כדורי גומי וגז מדמיע אל עבר מאות אזרחי המדינה שהפגינו במחסום א-רם וביקשו להעביר מצרכי מזון לאוכלוסייה הנצורה ברמאללה, מספר מפגינים נפצעו. בתאריכים 16-18 באפריל 2002 השליכו חיילים רימוני הלם וגז מדמיע על מפגינים מקבוצת תאעיוש בעיסאוויה. בתאריך 10 באוגוסט 2002 נפצעו מפגינים כתוצאה מאלימות של הצבא והמשטרה, בפיזור הפגנה במחסום שבין ירושלים ובית-לחם.


רשימה חלקית זו מלמדת כי ההתנכלות הנה שיטתית.


האם הפעולות הללו נושאות אופי אלים?


כפי שצוין, במהלך הפעולות נעשה על ידי הצבא והמשטרה שימוש בנשק חם וקר, הכולל אלות, גז מדמיע, רימוני הלם, וכן שימוש בנשק אישי ובתחמושת חיה. לכן ניתן לקבוע כי פעולות אלו נושאות אופי אלים.


האם הפעולות הן פוליטיות?


ככלל, פעולות של צבא הן פוליטיות, ולא בעלות אופי פלילי. הצבא הוא הזרוע האלימה של הממשלה, והממשלה היא גוף פוליטי המחליט החלטות פוליטיות אותן מבצע הצבא. במדינת ישראל הצבא הוא סופר-פוליטי: מינוי קצינים בכירים הוא מינוי פוליטי, רמטכ"לים מגויסים עוד בזמן שירותם לטובת המפלגה העתידית אותה ינהיגו, קציני צבא ומשטרה מופיעים בתקשורת ובוועדות השונות מדי יום, ולמעשה משתתפים פעילים ביותר בקביעת המדיניות. לעתים נדמה כי הממשלה היא זרוע של הצבא ולא להיפך. בעקבות אירועי אוקטובר 2000 נחקרו מנהיגים פוליטיים בועדת החקירה, ונמצאו לגביהם מסקנות פוליטיות, מה שמרמז על האופי הפוליטי של ההרג.


בנוסף, יש לציין כי הצבא הישראלי שייך לגוש מסוים של מפלגות – המפלגות הציוניות: מדינת ישראל "מאפשרת" לכאורה לקבוצות הלא-ציוניות הגדולות של אזרחיה, כלומר החרדים והערבים, שלא לשרת בצבא. אולם למעשה היא אינה מעונינת שאזרחים אלו ישרתו בצבא, שכן אין הם מסוגלים להזדהות עם מטרת משימותיו. לכן הרוב המוחלט של החיילים והשוטרים שייך לקבוצה הציונית, שמצביעה למפלגות הציוניות. ראוי לציין כי בימים אלו עובר משבר על הצבא, כיוון שישנם אף אזרחים ציוניים (!) שלא מסוגלים להזדהות עם פעולות הצבא, מה שיצר את תנועת הסרבנים הנוכחית.


האם הפעולות נעשו ע"י סוכנים של ישראל?


צבא ה"הגנה" לישראל ומשטרת ישראל הם סוכנים מורשים של המדינה.


האם הפעולות נעשו על מנת לזרוע פחד?
וגם
האם הפעולות נועדו על מנת לשגר מסר לקבוצה רחבה יותר מאשר לקורבנות המידיים?


שימוש ברימוני הלם, כמו גם צילום המשתתפים, הם דרך מצוינת לזרוע פחד. כך גם הרג של מפגינים. כיום, הורים מבקשים מילדיהם שלא להשתתף בהפגנות מחשש לחייהם, ואנשים רבים הפסיקו להשתתף בפעילויות כתוצאה מהידיעה שהם מסכנים את נפשם.


אבל, יש קושי להוכיח את הכוונה, איך אפשר להראות שהמדינה מתכוונת להפחיד את כל האוכלוסייה הלא-ציונית כאשר שוטריה וחייליה יורים, או מכים, בפרטים מסוימים? למרות שאין בידי הוכחה חותכת לכך, ניתן לזהות את מרכיב הכוונה בהתייחסות השונה של כוחות הביטחון לפעילות פוליטית של מגזרים אחרים באוכלוסייה: באופן מפתיע, כאשר נהגי המשאיות חוסמים דרכים, הם לא מתעוררים בבית חולים. כאשר המתנחלים הורסים רכוש צה"לי הם לא מגיעים לבית הקברות. אפליה זו מראה כי ישנו טיפול שונה לקבוצות אוכלוסייה שונות. טיפול שונה זה מרמז על שיגור מסר לקבוצה רחבה יותר מאשר לקורבנות המיידיים.


האם הקורבנות היו בלתי חמושים ולא מאורגנים לאלימות?


כל הקורבנות היו לא חמושים, ואם היו מאורגנים לאלימות היתה זו אלימות מילולית, או אלימות פיזית שכוונה לפגיעה ברכוש ולא לפגיעה בבני אדם. לעתים טען דובר צה"ל כי במקרים מסוימים המפגינים יידו אבנים לעבר החיילים/שוטרים. גם אם נקבל טענה של מקור מפוקפק זה כנכונה, השלכת אבן על חייל חמוש היא ראייה לכך שהקורבנות היו בלתי מאורגנים לאלימות- אדם שמתארגן לאלימות ימצא נשק יעיל יותר. מדהימה העובדה כי חלק מהמפגינים שעליהם ירו כוחות הביטחון צעקו בתמימותם לחיילי הצבא "אל תירו, אל תירו."(!)


לאחר שבחנו סעיפים אלו על פי המודל של קלארידג’, ניתן לומר כי אכן האוכלוסייה הלא ציונית במדינת ישראל היא קורבן לטרור מדינתי מצד השלטון. טרור זה מופעל כנגד פרטים המשתתפים בפעילויות הנושאות אופי לא-ציוני, ומשמש ככלי להפחדת כלל האוכלוסייה הלא-ציונית.


באופן דומה, ניתן להראות כי פעולות הצבא הישראלי בשטחים הכבושים גם הם הנם טרור מדינתי, קיצוני וקשה הרבה יותר, המופעל כנגד כלל האוכלוסייה הפלסטינית הכבושה, ולכן לא מדובר במלחמה. למעשה, "מחתרת יהודית" בשירות המתנחלים היא גוף מיותר: מי צריך ארגון טרור כשיש צבא?

תגובות
נושאים: מאמרים

27 תגובות

 1. ניצול שואה הגיב:

  כנכד של ניצולת שואה: גטו ורשה. אני מצפה מאנשים משכילים ולוחמי זכויות שישקלו את דבריהם אחרי שהם שומעים חיילים משתמשים בתירוץ "רק מילאתי פקודות". אני מצפה מאנשים משכילים ולוחמי זכויות לראות גם כיצד ישראל מקיפה בחומה (לה מגדלי שמירה ושער אחד ובו מחסום צה"ל) את קלקיליה וערים פלסטיניות אחרות. עוד אני מצפה מאנשים משכילים ולוחמי זכויות לראות כיצד ישראל מדכאת בברוטאליות הפגנות פלסטיניות בשטחים, הפגנות של פלסטינאים אזרחי ישראל והפגנות של אנשי שמאל וכיצד הממשלה חותרת למלחמה באיגודים המקצועיים.

  מי שרואה כיצד ישראל מתדרדרת אט אט לפאשיזם אך רואה את המציאות.

 2. השוואה לשואה הגיב:

  נו. אז האמא של הבחור שירה אומרת שהיא גידלה ילד חמד. ואוי ואבוי למי שיגע בו. הוא רק מילא פקודות. לפני זמן רב היתה השואה. בעקבותיה נשפטו אנשים. אפילו אחד הבכירים במערכת ההיא שהובא לארץ ונשפט. טענתו הכל כך מוצדקת – שהיהודים משום מה בחרו לא לקבל – היתה שהוא היה בורג קטן במערכת ההשמדה ושהוא רק מילא פקודות.

  רק מילא פקודות להוציא להורג. כמו הבחור הטוב והחמד הזה – שרק מילא פקודות של מפקדים פאשיסטים – שבסך הכל אמרו לו תירה במפגין הזה ברגליים. ועם המפקדים סליחה אם לא כך נאמרה הפקודה.

  נחכה לתחקיר. מעניין אם הפוליטיקאים שוב יאשימו את המנענעים את הגדרות. כנראה שכן. כי את מי יאשימו? את היורים? חס וחלילה. הם רק מילאו פקודות.

 3. ציונות = יהדות (כאילו) הגיב:

  יחד עם זאת צריך לשים לב לנקודה נוספת: מאחר שהציונות לוקחת "תחת חסותה" את כל היהודים, כלומר מנסה לשכנע את העולם ואת כלל היהודים שהיא הפטרונית והפתרון היחיד לכל היהודים, היחס למתנגדיה היהודים הוא מתון יחסית (כולל השמאל ובודאי החרדים שחלקם הפכו כבר להיות ציונים לעילא). הם מבינים שהרג של יהודים זו בעייה מבחינתם העלולה לנפץ את המיתוס שהם כ"כ שוקדים עליו. לכן קמה "צעקה גדולה" עקב הירי בגדר כי היה קרוב להרג ולכן חשוב לקיים הפגנות משותפות שמבחינה זו הוכיחו את עצמם עד עכשיו. כל זה כמובן "בערבון מוגבל". אם יסלים המאבק ישמעו יותר ויותר הקולות של לנדאו, עזרא ודומיהם שאינם מסוגלים להבין אלא את הכוח הגס.

 4. אייל הגיב:

  תודה על מאמר מענין ומאיר עיניים.
  לא ברור לי מדוע הגעת למסקנה שהתנכלות הצבא היא רק לגופים לא ציוניים.
  האם מי שמפגין נגד גדר ההפרדה הוא בהכרח לא ציוני? האם מי שמאמין בפתרון של שתי מדינות הוא לא ציוני?
  לדעתי, הצבא מתנכל באופן שיטתי לגופים שמאליים ללא קשר לשאלה אם הם מגדירים את עצמם כציונים או לא. הסיבות לכך די ברורות:
  ראשית, המסר המועבר לחיילים בשטח ע"י הדרגים הגבוהים בצבא הוא שהשמאל נמצא מחוץ לקונצנזוס (במקרה הטוב), או שהוא משתף פעולה עם האויב (במקרה הפחות טוב).
  שנית, מי שעוסק בדר"כ בפיזור הפגנות של תנועות השמאל הם חיילי מג"ב. כידוע, מדובר בדר"כ על אנשים שמגיעים מהשכבות הנחשלות באוכלוסיה, ששמחים על כל הזדמנות לפרוק את התיסכולים שלהם על "השמאלנים המניאקים".

 5. שרגא הגיב:

  לאלמוני,
  קולך לא יישמע באמת – משום שאין לך תגובת נגד. לומר על משהו בהכללה כי הוא דמגוגי זה לא לומר כלום. או בעצם להיות דמגוג. מזכיר פוליטיקאים.

  מה אתה אומר על המצב הכלכלי הקשה.
  זו דמגוגיה. לא זאת השאלה. השאלה האמיתית היא מדוע הערבים לא רוצים באמת שלום.

  אם היה לך שם – הייתי יודע שצריך להתעלם מתגובותיך. מטילות רפש ללא תימוך.

 6. אביבית הגיב:

  כמו אייל גם אני חושבת שאלימות מופנית כנגד כל מי שמתנגד לדעה שמבקשת הממשלה להנחיל. אלימות הופכת להיות הפתרון האולטימטיבי (כביכול) בכל מיני הקשרים בחברה הישראלית והיא מופנית נגד יחידים וכנגד קבוצות כנשק של הפחדה. כי חברה אלימה ‘מדברת’ באלימות.חוץ מזה המאמר מאוד מעניין וחשוב.

 7. שרגא הגיב:

  לא נראה לי שבאמת אכפת לך. המפגינים האכפניקים ניסו לשים קץ לאפליה ולאפרטהייד. מדינה פאשיסטית יורה במפגינים. מדינה נורמלית – לא. גם אם יש במקום מלחמה. מילא היו נורות יריות באוויר. או באמצעות כלים לפיזור הפגנות. או רימוני גז. או הבאת תגבור. אבל פקודה מרחוק? וירי מכוון לאזרח? אזרח שאכפת לו לא מדבר כמו פאשיסט. כי לפאשיסטים לא אכפת.

 8. איסור מוחלט הגיב:

  אסור ,באיסור מוחלט, להשוות יהודים לנאצים ! ויש כאן יהודים שכן עושים השוואת כאלו ולפיכך יש למחוק את תגבותיהן הנלוזות! שלכם נצחיה!

 9. לנכד המסור-סבתא שלך בוודאי מלאת בושה הגיב:

  כנכד של ניצולת שואה: גטו ורשה. אני מצפה מאנשים משכילים ולוחמי זכויות שישקלו את דבריהם אחרי שהם שומעים חיילים משתמשים בתירוץ "רק מילאתי פקודות". אני מצפה מאנשים משכילים ולוחמי זכויות לראות גם כיצד ישראל מקיפה בחומה (לה מגדלי שמירה ושער אחד ובו מחסום צה"ל) את קלקיליה וערים פלסטיניות אחרות. עוד אני מצפה מאנשים משכילים ולוחמי זכויות לראות כיצד ישראל מדכאת בברוטאליות הפגנות פלסטיניות בשטחים, הפגנות של פלסטינאים אזרחי ישראל והפגנות של אנשי שמאל וכיצד הממשלה חותרת למלחמה באיגודים המקצועיים.

  מי שרואה כיצד ישראל מתדרדרת אט אט לפאשיזם אך רואה את המציאות. (היא מתבישת שיצא לה כזה נכד!!!)כן היא מלאת בושה על תגובתך המתחכמת ,המתנשאת והעוכרת)

 10. ניצולת שואה הגיב:

  כבת של ניצולת שואה: אושוויץ ,בירקנאו אני מצפה מאנשים משכילים ולוחמי זכויות שישקלו את דבריהם לפני שהם משווים אותנו לנאצים ולפשיסטים. מי שעושה את ההשוואה הזו אינו יודע למי הוא משווה או שעושה זאת בידיעה מתוך רוע ושנאה עצמית.

 11. מותר וצריך להשוות/אלכס מסיס הגיב:

  השטות האווילית החוזרת על עצמה:"אסור להשוות עם הנאצים"- היא המפלט האחרון של השוטים,או המנוולים,החוזרים עליה.כשנעשים מעשים השווים באכזריותם,קהות חושיהם,נבזותם ורצחנותם-למעשי הנאצים – יש להשוות ולהתריע,למה עלינו
  להמתין? להזרמת הגז? למשרפות ?

 12. לנכדה הנכבדה/אלכס מסיס הגיב:

  גם כל משםחתי,סבים וסבות ועשרות,דודי,דודנים ודודניות,שלא הספיקו להמלט על נפשם-הושמדה
  במלחמת העולם השנייה -האם משום כך עלי לעצום את עיניי,אוזניי,ליבי ומוחי,מהסקת מסקנות בלתי נמנעות,המביאות להשוואה הכרחית בין מעשי צה"ל בשטחים הכבושים למעשיו של צבא גרמניה הנאצית,או למעשיהם של הגנראלים הנאציים בארגנטינה וצ’ילי ?
  יפה עשית שיצאת ל"הגנתי" בעילום שם (כשם שאת מתקיפה אותי בעילום שם):את בוודאי מתחבאת עדיין מפני הנאצים ?- אין שחר ל"סלידתך",שהיא למעשה עצימת עיניים וגרוע מכך.

 13. השקר המר הגיב:

  התנחליויות הפגנות "בלתי חוקיות", אלימות בנסיון למנוע פינוי, יריקות על חיילים, חסימת כבישים – בכל אלו מתמחה הימין והמתנחלים ואף יריה לא נורתה. עפ"י הפירוש של המגיב לעיל ל"נוהל עצירת חשוד" ניתן לירות כמעט בכל אדם בכל זמן. הנוהל מכוון לחשוד המנסה להמלט ממעצר ולא ניתן לעצרו באמצעים אחרים. מפגיני הגדר לא ניסו להמלט וגם לא ניסו לעצרם, פשוט ירו כדי להרוג.

 14. למר אלכס מסיס הנכבד! הגיב:

  כאשר יוסי שוורץ ,יורם בר חיים,גדעון ספירו ואחרים תוקפים אותך השכם וערב באתר זה אני הייתי היחידה שהגנה עליך וכתבה דברים לזכותך(הגון וישר דרך……….אתה נזכר?!). גם דברי עידוד שלחתי לך באתר זה. כעת ,לאחר שקראתי את תגובתך המכוערת דלהלן :"השטות האווילית החוזרת על עצמה:"אסור להשוות עם הנאצים"- היא המפלט האחרון של השוטים,או המנוולים,החוזרים עליה.כשנעשים מעשים השווים באכזריותם,קהות חושיהם,נבזותם ורצחנותם-למעשי הנאצים – יש להשוות ולהתריע,למה עלינו
  להמתין? להזרמת הגז? למשרפות ?,-"—-כעת אני מבינה את אלה שמשמיצים אותך וכנכדה של ניצולת שואה(חברת מחנה השמאל) אני ולדת ממך ומדבריך חסרי האחריות וחסרי הבושה. אני מעריכה מאד את יריביך -הם לא היו כותבים דברים נבזיים כמו בתגובתך הנזכרת. אל יהיה חלקי עמכם!!!!

 15. הנכד המסור הגיב:

  "(היא מתבישת שיצא לה כזה נכד!!!)כן היא מלאת בושה על תגובתך המתחכמת ,המתנשאת והעוכרת)"

  לא הייתי ממליץ לך או לאף אחד לדבר בשם סבתא שלי. יש לה פה משלה.

  תגובתי לא עוכרת, כמו שכבר אמרו: את ישראל אי אפשר לעכור, היא כבר עכורה מספיק מגזענות מכיבוש ומפשעי מלחמה.

 16. למסיס הגיב:

  אהוד ברק נתן להם 97% מהשטחים + תוספות משטח מדינת ישראל וההנהגה שלהם סירבה בתוקף כי היא מעדיפה מצב מלחמה על פני התמודדות עם בעיות של עם סובל. עראפאת מפחד משלום כי הדבר היחיד שהוא יודע לעשות זה מאבק מזוין .לכן הפעיל את תכנית המגירה שלו, במקרה ויציעו לו הסכם שלום ,ופתח במלחמה אכזרית נגד שותפיו ל"שלום של אמיצים". עם ישראל מוכן ומשתוקק להתנתק מהפלסטינאים אך הם לא נותנים לו לבצע זאת. ומסיס מאשים את בני עמו בהתנהגות נאצית. אחת מ-2: הוא עבר שטיפת -מח קשה או שעיניו טחו מלראות את האמת.

 17. חטא שיש עמו קלון הגיב:

  המגיבים הצעירים שבאתר חוטאים בהשואות שהם עושים בין מדיניות הממשלה למדיניותה של גרמניה הנאצית.זהו כשל חינוכי של מערכת החינוך שלנו ושל ההורים.אבל כשאדם שכל משפחתו הושמדה בשואה עושה כאלה השואות אין לי הסבר לכך.

 18. אלכס מסיס הגיב:

  מה הוא סח המגיב הצורח "למסיס" ? מה הקשר בין "הצעות" ברק -להתנהלותו הבהמית של הצבא
  הכובש,המנשל,הרוצח, הורג ומחפה על המתנחלים הפושעים ?
  למה הפכה "הגדה השמאלית" לשדה מרעה לבהמות
  הימין ?

 19. מסיס הלילה מתחילה שנה חדשה! הגיב:

  נראה לי שלקראת סוף שנת 2003 מישהו איבד את שלוותו ואת איזונו. מותר להגיב כאן מבלי להעליב אנשים ברמה האישית והמוסרית.קלרה, בר חיים ואחרים שומרים על שפה נקיה.חבר מערכת מצווה לשפה נקיה כפל כפליים. בברכת שנה אזרחית טובה ומבורכת,ממני ג.ע.

 20. גם ב2004 לא תעברו/אלכס מסיס הגיב:

  ה"תגובה" השחצנית שמעל למה שאני כותב להלן,
  שוכלה מתחת למאמרים שונים ומעידה על כותביה,שגם ב2004 לא יצליחו להשתלט על "הגדה השמאלית",תכניה וסדר יומם של כותביה וקוראיה.

 21. חיים ברעם הגיב:

  אין שום "איסור" להשוות פשעי מלחמה ותופעות של גזענות, גם אצלנו, לנאצים. ההנחה היחידה שאנחנו מוכנים לתת ליהודים היא, שעברנו ההיסטורי מחייב אותנו להיות אנטי נאצים, ולהוקיע את הגזענות. מי שמתייצב לצד הגזענים, או קורא לטרנספר, בחר להיות לאומן ימני קיצוני, שבתנאים מסויימים עלול לפעול כמו נאצי.

 22. פוליגלוט הגיב:

  חזרתי מסיור מקצועי בן חודש בצרפת.כשנעלמתי לכם נעלמו התגובות המענינות והדינאמיקה התקשורתית איבדה את דרכה וכיוונה. בכל אופן, הנה חזרתי ובימים הקרובים אחזור לפעילות חיובית באתר והדינאמיקה והצבע יחזרו למסך.

 23. רמי יובל הגיב:

  כבר שבועיים אני נתקל באותו מאמר בדף הפתיחה. קורים דברים ואינם מתועדים ואינם מוסברים.

 24. מאי הגיב:

  מסרבת להסכים עם הנאמר על ה"שיטתיות של הטרור המדיני" שננקט, לכאורה, על-ידי חיילי צה"ל.
  אין פקודה, או צו הפוקדים, או מתירים לירות למתנגדי משטר או מדיניות בישראל. טרור מדיני נשלט ומפוקח ע"י המפלגה והמנהיג השולטים למען הסר אופוזיציה.
  ההשוואה של צה"ל לארגון טרור הפועל נגד אזרחיו ביודעין היא מקוממת ומרגיזה ואיני יודעת אפילו כיצד להתייחס אליה. גם אני רואה כיצד תרבות לאומנית-פשיסטית משתלטת על פרטים במדינה ומזדעזעת, אך מזעזעת אותי יותר ההשוואה המקוממת הזו! הנתונים שהכותב מביא בנוגע ל"האוכלוסייה הלא ציונית במדינת ישראל שהיא קורבן לטרור מדינתי מצד השלטון". קיצוני מדי, מפלג ומעכיר. אני שמאלנית ואני בצבא שנים רבות בקבע. הצבא לא נגד שמאלנים כמו שהוא לא נגד ימנים – הוא א-פוליטי וכזה כדאי שישאר. זו המטרה שלנו במדינה דמוקרטית. לשמור עליו א-פוליטי. לא להפוך אותו לשמאלני – אלא את מדיניות המשטר לכזו. הכותב כיוון לדעתי גבוה מדי – ולא פגע…

 25. למאי הגיב:

  תפשטי את המדים יום אחד ובואי להפגין עם השמאל בשטחים – ותביני. לדבר ממשרדך על מדים – זה קל מדי.

 26. אלכס מסיס הגיב:

  טרור פוליטי הונהג בצה"ל מאז פירוק הפלמ"ח.
  קומוניסטים ואנשי שמאל (כמו מי שגורשו מקיבוצי השומר הצעיר והמאוחד)נשלחו ליחידות מרוחקות וכששובצו בטעות ליחידות אחרות -ההעברה לא איחרה לבוא.בסיומה של תקופת הטירונות נשלחתי למערכת "מערכות" ובתום שעתיים (!) לשהותי בה- הוצבתי לבאר-אורה,שהייתה אז ה"גולאג" של צה"ל.זה הוא רק סיפור אחד ממאות

 27. לפחדנית, אל יהי חלקינו עם שכמוך הגיב:

  את ושכמותך מסוכנים לא פחות מכל אויב חיצוני.
  מלחמת הקיום האמיתית פה היא לשרוד את הכהניזם ואת אויבי האמת – הנמצאים בשלטון.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים