הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 בינואר, 2004 9 תגובות

רציתי לכתוב על חג המולד בבית לחם. היה יפה וחגיגי מאוד. כיף היה לבלות שם: אנשים לבושים בפאר, תסרוקות מוקפדות, רחובות מקושטים, מוסיקה כנסייתית נפלאה. כמו בחוץ לארץ. אבל מי זוכר עוד את חג המולד? כל כך הרבה קרה מאז. למחרת היה פיגוע ונשכחו כל החגיגות. ואין נכנס ואין יוצא מבית לחם ומהשטחים בכלל. סגר.

רציתי לכתוב על החברי כנסת, שעיקר עיסוקם בהגנה על חסינותם או בהשגת זכות נסיעה חינם על כביש 6. רציתי להתריע על שפל המדרגה של נבחרי העם (או נבחרי המרכז), על חוסר הבושה, הניכור, הבורות וחוסר התרבות שלהם. הסיפור האחרון: כמה חברי כנסת שהשתתפו במבחן IQ בערוץ 2, העתיקו תשובות מחבריהם, טוענים משתתפים אחרים בתוכנית.


אבל גם הם כבר לא מעניינים אף אחד, ונראה לי של"עמישראל" אין הרבה ציפיות מהם. אולי, מקסימום, שיפתיעו אותנו בהמצאות מגוחכות נוספות.


אין בזה סיפור. שום דבר פה לא חדש.


"אז מה, לכתוב על פינוי ההתנחלויות?" – שאלתי ומי שענה אמר: "מה בוער? יש זמן. עד ש… אולי תכתבי על הוראות הפתיחה באש?". אז אני כותבת.


במדינת ישראל יש כללים ברורים לפתיחה באש. יש דין ויש דיין. באזרחים פלסטינים, מותר למעשה לירות ללא הגבלה. עיין ערך "אויב" או "מחבל" או עמלק. יש אומנם באיזה שהוא מסמך נידח כמה משפטים שכוחי-אל בעניין זה, אבל כל מה שצריך לעשות זה להפוך ילדים בני 8 ל"נערים", אנשים מבוגרים ל"מבוקשים" ותינוקות ל"מגנים חיים" שנזרקו על ידי אימותיהם לקו הראשון. ערבים, נו, ככה זה אצלם. מספר האזרחים הפלסטינים ההרוגים לא נחשב לצורך מניין ההרוגים הכללי. בזמן השקט ("שֶקֶט" זה כשזה אצלנו) שבין תחילת אוקטובר 2003 ועד הפיגוע של ה-25 בדצמבר, נהרגו כ-100 פלסטינים. בארגון "בצלם" אומרים אפילו 122 ומתוכם 75 אזרחים ו-33 ילדים ונערים מתחת לגיל 17. אבל מה זה חשוב… 100… 140… 200…(אפילו הצבא מודה שבין ההרוגים אזרחים רבים וגם ילדים ש"נקלעו").


גם באזרחים ישראלים-פלסטינים (ערבים ישראלים) מותר לירות, אבל קצת יותר בזהירות, כי אחר כך מקימים, בלחצם של הנודניקים מהשמאל, ועדת חקירה, שלא תמיד כל חבריה מבינים שבמלחמה כמו במלחמה צריך לשמור "פסון" וזה ממש לא נעים.


לעומת זאת, באזרחים ישראלים יהודים אסור לירות. טוב, נו, באופן עקרוני אסור לירות. אלא אם כן הם "שמאלנים" ומעזים להביע את מחאתם. אבל במקרה הזה הם הופכים דומים לערבים ואז חוזרים למשבצת הראשונה, והרי הרישיון לירות! זכור לי עוד מקרה אחד של ירי על יהודי: בהפגנות של עוזי משולם התימני. זוכרים עדיין את פרשת חטופי תימן? הייתכן שהבחור שנורה אז למוות על גג ביתו של משולם נראה אף הוא כערבי?


ויש גם מצבים של איסור מוחלט לפתוח באש. איסור ששום תירוצים, ואפילו סכנת חיים, אינם מתירים להפר אותו: כשמול המשטרה עומדים חרדים בהפגנות שבת, חמושים בחיתולים מלאי צואה, שקיות זבל ריחניות, וזעם קדוש – לא פותחים באש. גם אם מול המשטרה עומדים מתנחלים לקראת פינוי, חמושים בשמן רותח, רבני יש"ע, ילדים צורחים ומפוחדים וזעם קדוש – לא פותחים באש. אני לא מתכוונת שצריך לירות גם בהם. אני פשוט שואלת עצמי איך כל זה ייגמר. ומי יישאר. ואיזה מין חיים יהיו לנו.


מה שבטוח: גיל נעמתי יישאר עם שתי רגליים דפוקות.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. חנוך גיסר הגיב:

  מנואלה שלום!
  אומר לך איפה זה ייגמר, ואיזה חיים יהיו לנו:

  זה ייגמר בסנקציות בינלאומיות כמו הסנקציות על דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד.
  כמו כן זה ייגמר במשפטים אישיים של מנהיגי ישראל הנוכחיים בבית הדין הבינלאומי לפושעי מלחמה.
  עד כאן זה בסדר – כי זה מה שמגיע למשטר גזעני ולאחראים אישית על הפעלתו.

  איזה חיים יהיו לנו – זו כבר שאלה אחרת לחלוטין!
  מנהיגינו יקשו את עורפם עוד יותר ("העולם כולו נגדנו"), יישפכו נהרות נוספים של דם, חיילי צה"ל ישתמשו יותר ויותר בביטוי "קיבלתי פקודה והייתי צריך לבצע (אפשר לקבל תרגום לגרמנית?), גדר ה"בטחון" תגביר עוד יותר את השנאה והמוטימציה לפיגועים.
  בקיצור, מנואלה – כל מה שהיה כאן בשלושת השנים האחרונות הוא רק הקדמה לגיהנום האמיתי!!!

 2. למגיב מעליי הגיב:

  הציונות תקרוס הרבה לפני כל זה.

 3. הפוך, גוטה הפוך הגיב:

  הוראות הפתיחה באש המחמירות, הן הן המגן העיקרי של הטרור הפלסטיני. אילו היו ההוראות הפתיחה באש מתירות ירי על פלסטינים ללא הגבלה,ואם לאחר כל פיגוע רק אחוז אחד מהחיילים היה מממש את זכותו, ופותח באש ללא הגבלה בפלסטינים, הרי שלפלסטינים היו אלפי הרוגים על כל הרוג שלנו, כושר ההרתעה של צה"ל היה חוזר-והטרור היה בא לקיצו.

 4. יובל הלפרין הגיב:

  למגיב הראשון,

  סנקציות נגד ישראל כמו שהוטלו על דרום אפריקה זה דבר נכון וחשוב לעשות. עובדה שלדרום אפריקה זה עשה רק טוב.

  מנהיגינו מקשים את עורפם כי יש להם גיבוי מלא מהמעצמה האימפריאליסטית הגדולה בעולם, ובעצם מבצעים את פשעיהם בחסותה, אם לא בשליחותה, כפי שכל העריצים באזורנו: חוסיין מלך ירדן, חוסיין סדאם, חסן מלך מרוקו, הטליבן באפגינסטן ועוד עשו. בפעם הכמעט יחידה בהיסטוריה של מדינת ישראל שארצות הברית באמת לחצה על ישראל, ב- 1956, מנהיג שהיה ידוע כקשה עורף, דוד בן-גוריון, התקפל עם הזנב בין הרגליים והחזיר את כל סיני לאחר שהכריז שלעולם לא יעשה זאת.

  אם באמת יוטלו סנקציות כאלה בעתיד הקרוב, אני בספק. גם על דרום אפריקה זה לקח זמן, ונבע בגלל התחרות הבין גושית. ברית המועצות החלה בכך (היא גם ניתקה לחלוטין את יחסיה עם דרום אפריקה, מה שהמעצמות הקפיטליסטיות מעולם לא עשו), וה’מערב’ נגרר בשל התחרות הבין גושית (כפי שהיה עם מדינת הרווחה, שכעת מתפוררת בשל היעדר תחרות בין גושית).

  אבל כדי לקדם זאת צריך השמאל להתנער סופית מהיצרים השבטיים, ולחשוף את מלוא המחלוקת בתוך העם הישראלי כלפי חוץ, כפי שהימין מעולם לא היסס להפעיל חברי קונגרס בארצות הברית כדי לחשק את הסכם אוסלו ולקבל תרומות מכל מיני כתות נוצריות מופרעות ואנטישמיות.

  רוב האומות התגבשו בתוכן, ולא באחדות מול אויב חיצוני.
  מהממשל האמריקני אני לא מצפה שיתמוך במדיניות שמאלית כלשהי. אבל אפשר וצריך לעבוד היטב על דעת הקהל ועל אגפים שמאליים במפלגות הסוציאל דמוקרטיות, ואפילו על גורמי ימין בעלי אוריינטציה אנטי אמריקנית, באירופה, במזרח הרחוק, באמריקה הלטינית, במצרים ובירדן, כדי לחבל שיטתית ב’הסברה’ השקרית של משרד החוץ הישראלי ולהביא לבידודה הדיפלומטי של ממשלת ישראל הנוכחית.אותי זה מאוד מרגיז שממשלת צרפת מביעה לא פעם עמדות נכונות על הסכסוך הישראלי פלסטיני, אבל במרכז ת"א פועל לו בשלווה ובנחת מכון צרפתי לתרבות המקיים הופעות ג’אז (ממיטב המורשת הצרפתית…). ובלגיה, מה אתם מבלבלים את המוח עם משפט פלילי חסר סיכוי לשרון? אתם נגד שרון? נהדר. תחזירו את השגריר, תצמצמו את הסחר בין המדינות וכו’.

  פרויקט אחד ברוח זו, של ארגון גוש שלום נגד מוצרי ההתנחלויות, נשא פירות והביא לחל שהשר אולמרט נאלץ לסמן את המוצרים המיוצאים מההתנחלויות.

 5. להפוך הגיב:

  זה היה הפתרון של הנאצים והפאשיסטים האיטלקים ושל סטאלין. ברוך הבא למועדון.

 6. אלדר משוש הגיב:

  ליובל הלפרין כוונות טובות אך מאמרו(באמתלת "תגובה") מבולבל ומבלבל.אם היה שולח את מאמרו למערכת,היה העורך מבקש ממנו להבהיר את מחשבותיו ולגבשן לפני הפרסום.יובל סבור שיש להציע למדינות אירופה ואחרות להחזיר את שגריריהן,להפסיק את נגיבת הג’אז ולבודד את מדינת ישראל.אחת הסיבות המכריעות בהפיגתה של ישראל למושבה אמריקאית -הייתה החלטתן של ברית המועצות וגרורותיה להחזיר את שגרירהן ולנתק את יחסיהן עם ישראל בעקבות מלחמת יוני 1967 גם הגדרת המאבק בכיבוש כ"שמאל" היא סקטאנטית ומפצלת את ההתנגדות לו. גם אנשי מרכז מדיני וחברתי יכולים להצטרף למאבק בכיבוש,לחומה,לחיסולים -הצהרתו התקיפה של טומי לפיד נגד החומה כפי שהיא מוקמת או השתתפותם של חכ"ים מ"שינוי" ביוזמת ג’נבה,כמו מאמרו החשוב של האלוף(מ)שלמה להט,מי שהיה ראש עירית תל אביב מטעם ה"ליכוד" (הארץ 5 בינואר 2004)-מעידים על כך, השמאל האמיתי והשפוי צריך לפנות אל המרכז והימין בנסיונותיו להרחיב את מעגלי המחאה והמאבק ולא אל "אנארכיסטים" או סהרורים המכנים עצמם "שמאל".

 7. יובל הלפרין הגיב:

  כל שאמרתי הוא שיש לפעול אצל כל גורם בעולם (שמאל או לא שמאל) שיש בכוחו להביא לסנקציות על ממשלת ישראל הנוכחית, כל עוד היא מתמידה במדיניותה הנוכחית.

 8. נמעה פרנקל הגיב:

  שלום. כתושבת "התנחלות" אני לא מצליחה להבין על מה אתם מדברים.אני תושבת בקיבוץ בגוש עציון שבלא מעט שבתות יש כאן איזו שהיא התרחשות [הנובעת משכנינו בבית פג'אר וסביבותיה]:עגלים נגנבים, נסיונות חדירה לשטח הקיבוץ, זריקת בקבוקי תבערה לעבר השער. ולמה לא מובן לי מה שנאמר כאן? כיוון שהוראות הפתיחה באש כ"כ קשות שחיילים שארבו לזורקי הבקבוקים בשבת השלישית שזה קרה לא יכלו לירות כשהנערים ה"תמימים" התחילו לברוח- כי אלו ההוראות- על אף שברור שהם יבואו לכאן עוד פעם. כאשה לבוגר צבא הסתבר לי שהדבר אינו חדש ושההוראות לפתיחה באש כ"כ מדויקות עד כדי סיכון חיינו. אשמח לשמוע את תגובתכם.. אין עוד עם כזה שכ"כ דואג ומתחשב באויב שלו- לטב ולמוטב..

 9. שירה לנעמה הגיב:

  נראה לי מזעזע שאת מבקשת להרוג מי שזורק "בקבוק תבערה" על שער. אני לא יודעת מה ראית אבל ההוראות בכלל לא מדויקות, למעשה אין הוראות כי המציאות מורכבת. בשכם ליד חווארה הסטודנטים מגיעים לעשות פיקניק כדי להתגרות בחיילים. בד"כ לא יורים בהם אבל כמה פעמים כן ירו רימוני הלם, גז מדמיע ואם מתחילה פרובוקציה יותר רצינית מצדם אז גם כדורי גומי. כל זה בתוספת עונשים קולקטיביים כמו סגירת המחסום ל- 5 שעות וכו’. אלו דברים רגילים ו"קלים". אלו "דוגמאות" על קצה המזלג כי תושבי ההתנחלויות יש להם מגבלה פיזית חמורה, והוא שהם רואים רק בעין אחת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים