הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 בינואר, 2004 26 תגובות

קדאפי, כמשל: במשך עשרות שנים התנהג כמוקיון. כל העולם צחק עליו כל הזמן (עם הפסקות קצרות, כשהפיל מטוס צרפתי ומטוס של פן-אם בלוקרבי). לוב שלו היתה "מדינה סוטה", ממש מצורעת בינלאומית, ייצרה נשק להשמדה המונית. האמריקאים שנאו אותה, ומפעם לפעם גם הפציצו. באחת ההפצצות הרגו את בתו של קדאפי עצמו.

על קדאפי יכולנו לסמוך. הוא סיפק לנו עילה לייצר כל מיני סוגים של נשק השמדה. כולם הבינו שמול אנשים כאלה, ישראל זקוקה ל"פצצת יום-הדין", שאין מה לדבר על שלום.


ואז, פי-תאום! – לפתע פתאום, קדאפי הופך לחביב העולם. רק תראו אותו, בגלימה הבדואית שלו: אדם רציני, יעני, מדינאי מפוכח ושקול. מיישב סכסוכים. משלם הון לקורבנות המטוס שהפיל. הוא מזמין את האמריקאים לפקח בעצמם על השמדת הנשק להשמדה. מתחנף לנשיא בוש, עושה מחוות כלפי ישראל. מחר – אלוהים ישמור – יזמין את בוש לתווך בינו לבין עמיתו היקר שרון. אם בוש יתחיל לפנק את קדאפי, הוא יפנק את שרון פחות. הוא עלול, ירחם השם, לדרוש שגם אנחנו נפרק את הנשק להשמדה המונית.


ואיראן: טוב, הם לא ממש ערבים, רק מוסלמים, אבל כל המוסלמים אותו הדבר. שונאי ישראל. זוממים להשמידנו. על איראן אפשר היה לסמוך. תמיד יש שם מישהו שצועק "מוות לאמריקה! מוות לישראל!" מייצרים פצצה אטומית. נשבעים לקבור את השטן הגדול יחד עם השטן הקטן (אנחנו). נכון שמכרנו להם קצת נשק, ככה בשקט, בהסכמת האמריקאים (זוכרים את "איראן-גייט?"), אבל זה לא נחשב. הנשיא בוש אפילו הכניס אותם לרשימת "ציר הרשע". יכולנו לקוות שאחרי כיבוש עיראק, האמריקאים יטפלו בהם. בין אפגניסטאן ועיראק, איראן דומה לאגוז בין זרועות מפצח-אגוזים ענקי.


ואז, פי-תאום! – פתאום, איראן נוטפת דבש. מודה לאמריקאים על העזרה שהושיטו לקורבנות הרעש הגדול. מזמינה מפקחים בינלאומיים שיבדקו את המתקנים הגרעיניים שלהם. האמריקאים – לא להאמין! – מאמינים להם. משמיעים זמירות של פיוס. ויש כבר שדורשים מאתנו שננהג כמו לוב ואיראן, ונפתח את המתקנים שלנו לפיקוח בינלאומי!


אבל כל אלה, הם כאין וכאפס לעומת סוריה. אם היה עם ערבי אחד שיכולנו לסמוך עליו עד הסוף, היה זה העם הסורי: שונאי-ישראל מבטן ומלידה. קשוחים. בלתי-מתפשרים. צוברים נשק כימי וביולוגי. נכון, שומרים על השקט בקו שביתת-הנשק עם ישראל, אבל מפעילים נגדנו את חיזבאללה. ומארחים בדמשק את מפקדות-הטרור. ממשלת בוש הגדירה אותם כטרוריסטים. שמה אותם על הכוונת. הידידים שלנו בפנטגון, וולפוביץ ושאר הניאו-ציונים, הבטיחו לנו שסוריה תהיה המועמדת הבאה לפלישה, מיד אחרי עיראק. גם התורכים, ידידינו הטובים, יכלו להשתתף בחגיגה. הרי יש להם סכסוך עם סוריה זה שבעים שנה, מאז שהצרפתים (ששלטו אז בסוריה) העבירו לתורכיה את חבל-איסקנדרון הסורי. והסכסוך הזה התעמק עוד יותר כאשר סוריה תמכה במרד הכורדים בתורכיה, וגם דרשו חלק גדול יותר ממימי הפרת, הנובע בתורכיה.


ועכשיו פי-תאום! – פתאום, הבחור הזה, בשאר, משנה כיוון בין-לילה. לפתע הופך אל-אסד ("האריה") לאל-תעלב ("השועל"). רוצה שלום. רוצה לעזור לאמריקאים. מזמין את ישראל לחידוש המשא-ומתן. מבקר בתורכיה וכורת אתה ברית למלחמה בעצמאות הכורדים בעיראק. זה מסוכן. זה נורא מסוכן. האמריקאים עלולים ללחוץ עלינו לעשות שלום ולהחזיר את הגולן. נכון, בינתיים הם מגיבים בקרירות, אבל זה עלול להשתנות. ככל שיתקרבו הבחירות באמריקה, וככל שיריבי בוש יתארו את מלחמת-עיראק ככישלון אחד גדול, כך יהיה בוש מעוניין להוכיח שהמלחמה הצליחה מעל לכל המשוער. ולראייה: קם "מזרח תיכון חדש" (אבוי, בלי שמעון פרס). איראן, סוריה ולוב חדלו ממעשיהם הרעים והצטרפו למחנה האמריקאי. כל הנשק להשמדה המונית פורק, חוץ מאשר בישראל.


אין זה פלא, שממשלת-שרון נתונה במבוכה קשה. היא עושה כל לאל ידה כדי לסכל את המזימה. מפרסמת ברבים את הגישושים של קדאפי, כדי להכריח אותו להתכחש להם. דוחה את מזימות-השלום של אסד. "לא לרוץ ולא לקפוץ!" מצווה שרון. הרי אסד לא מתכוון ברצינות. הוא רוצה רק להתחנף לאמריקאים. הוא רוצה להשתמש בנו כדי להגיע לבוש. ישראל היא בשבילו "מדרגה לבית הלבן", כדברי שרון.


"תבוסתנים" כמונו, יכולים לומר: בוא נקפוץ על ההזדמנות. אסד חלש? אסד פוחד? אסד רוצה לפייס את האמריקאים? אדרבה: זוהי ההזדמנות לעשות איתו שלום! מה יש לנו להפסיד? אם אסד רציני, נשים קץ לסכסוך עם אויב מסוכן. אם אסד אינו רציני, זה יחשוף את פרצופו האמיתי. אותם תבוסתנים הציעו ב-1972 לקבל את הצעת-השלום של אנוור אל-סאדאת, שהועברה לנו על-ידי שליח האו"ם, גונאר יארינג. אבל לישראל היתה מנהיגה קשוחה, גולדה מאיר, והיא דחתה את כל ההצעות "על הסף". נכון, הדחייה גרמה למלחמת יום-כיפור והרגה 2,000 צעירים ישראליים, שלא לדבר על רבבות המצרים והסורים.


שרון לא ייענה לסורים, מפני שמשא ומתן עם הסורים, עשוי להביא לשלום, שפירושו: החזרת כל הגולן ופירוק כל ההתנחלויות. זה יהיה נורא בשביל שרון. זה יהווה גם תקדים כלפי הפלסטינים. "חלילה לי מה’!", היה שרון אומר לעצמו, אילו האמין בה’.


בשאר אסד, השועל בעור אריה, רוצה לחדש את המשא-ומתן במקום שנפסק בימי אהוד ברק. אז הצליח ברק להינצל מסכנת השלום, ממש ברגע האחרון. אסד (האב) דרש, כזכור, לחזור לחוף הכנרת, במקום להיעצר עשרה מטר לפניו. ברק לא יכול היה לסבול את המחשבה שאסד יטבול את רגליו הארוכות באגם. עכשיו רומז אסד (הבן) שהוא מוכן לוותר על התענוג. הוא יטבול את רגליו הארוכות במקום אחר. אולי במימי הפרת. אך, שרון לא יחזור על שגיאת ברק, שיצא מהעניין בשן ועין. הוא בכלל לא יתחיל במשא-ומתן. ובאמת, אם אסד חלש, למה לשאת ולתת איתו?


מלכוד 23: אם הערבים חזקים, אי-אפשר לעשות איתם שלום. צריך להביס אותם. ואם הערבים חלשים, אין צורך לעשות איתם שלום. למה לוותר?


מלכוד 24: אם הערבים אומרים שהם רוצים במלחמה, צריכים להאמין להם. ערבים לא משקרים. אבל אם הערבים אומרים שהם רוצים שלום, ברור שהם משקרים. ואיך אפשר לעשות שלום עם שקרנים?

תגובות
נושאים: מאמרים

26 תגובות

 1. נתן. הגיב:

  ל"לנתן".
  *********
  אם נתת כסף ולא קיבלת מפתח ,אתה פודה את הערבויות.

 2. האפס המגיב/אלדר משוש הגיב:

  ציניות ? חכם ? חכם גדול ?- יש לאפס המגיב,מילות חיבה נוספות לטיפש כמוני המשתחווה לחכם כמוהו,היודע(הידד,בראוו)לספור עד עשר?

 3. מילכוד 25 הגיב:

  אם יש שקט אז נצביע לימין שיצר אותו
  אם הטרור חוזר נצביע לימין שיחסל אותו

 4. מילכוד 26 הגיב:

  אם נוותר על השטחים הערבים יחיו אתנו בשלום.
  500 מיליון ערבים יאהבו אותנו אם לא יהיה לנו נשק להשמדה המוני.
  הקריאות להשמדת ישראל הן מיצג אמנותי.
  אטבח אל יאהוד היא קריאה המזמינה את היהודים לתוכנית הבישול "במטכח של יאסר"
  וויתור לתוקפן, משכך את תוקפנותו ולא מגביר אותה.
  ביום שיוחזרו השטחים-יגור זאב עם כבש.
  יש אנשים שמאמינים לכל השטויות שלעיל.

 5. מלכוד אפס-תגובת אפס/אלדר משוש הגיב:

  ההתחכמות הלא-חכמה של "מלכוד 25 "-מעידה על
  אפסותה ואפסותו של המגיב.שרון נבחר ב2001 לראשות הממשלה בסיסמה "שרון יביא שלום" שהודבקה על כל פחי הזבל בתל-אביב.עד מהרה,התברר שמקומן של הסיסמאות הדביקות-לא היה מקרי.ב2003 זכה הליכוד בתוצאה מהממת,בגלל אפסותן ןאוזל-ידן של "העבודה" ומרץ,שכיהנו בממשלת-המלכוד של ברק.הימין הביא לנו מלחמה והוא מתרחק מכל ניצוץ של אפשרות-של-שלום,כפי שכתב אורי אבנרי במאמרו.

 6. למשוש הגיב:

  אתה התחלת במלות החיבה. אל תיתמם.

 7. למשוש הגיב:

  נראה שלא הבנת את תגובתו של המגיב לפניך. אתה כנראה לא חכם גדול. הוא הגיב בציניות על הבעיה של בוחרי הימין השבויים במילכוד (אותו כינה 25) ושאותו אתה בעצמך הסברת. רק מה? התלהמת לשווא ותגובתך הלא חכמה בלשון המעטה נחשפה לעין כל.

  כל מי שקורא את שתי התגובות רואה בעצם שתגובתך – היא היא תגובת אפס. עצתי לך – ספור עד 10 לפני שאתה מגיב. אחרת, כולם יראו לך.

 8. רו הגיב:

  נו אורי אבנרי, ומה גרם לכל זה?
  הרעיונות של השמאל או היד החזקה?
  אז טעיתה לאורך כל הדרך לפחות תודה בזה שרק מדיניות חזקה ולא מתרפסת כשלך גרמה לכל השינויים האלה! באמת אי אפשר לסמוך על הערבים, מדברים איתם יפה ואז הם לא מוותרים על כלום קצת כוח ופתאום הם גמישים.
  לכן למה להחזיר את הגולן, על חבל-איסקנדרון הם וויתרו, אז שלום יהיה עם הגולן ואם לא עכשיו אז בעתיד, רק שהשמאל ילמד, לא לרוץ בריצת עמוק לוותר על הכול למען שלום מזוייף אלה סבלנות נחישות כוח עמידה, יביאו שלום אמיתי.
  אין קיצורי דרך, ולגבי החברים שלך הפלסטינים תיקרא במוסף הארץ את הרעיום של שביט עם ההיסטוריון מוריס.
  כ ל מ י ל ה ב ס ל ע !!!

 9. שתיקה בתריי/אליק בנשלום הגיב:

  עוד תגובה ימנית בחתימת "רו" או "רז"-מסתיימת במחציתו של הפתגם הארמי:"מילה בסלע" כשחציתו השנייה היא "שתיקה בתריי" וזו הייתה הצעתו של מחבר הפתגם,אילו היה קורא את דבריו חסרי השחר של המגיב. כמוהו,הייתה עמדתן של ממשלות ה"אחדות" בראשותם של לוי אשכול וגולדה מאיר (המערך,מפ"מ,גח"ל/חירות,מפד"ל)
  טרם אוקטובר 1973.השטות הקולוסלית ש"אנחנו חזקים" תוריד שוב את ישראל שאולה: החברה הישראלית מתפרקת, צה"ל שוקע בביצה לאומנית, המשק על הפנים. להמשיך? מדינת ישראל חלשה עתה יותר משהיתה לפנח ואחרי מלחמת אוקטובר 73וחןלשתה תתעצם אם סרבני-השלום,ישארו בשלטון.

 10. אבי בלום הגיב:

  אור אבנרי, מדי פעם כשאני קורא את טורך ואיני מסכים (כרגיל) לרוב הדברים אני מהרהר כיצד אתה משכתב את הדברים בטוריך לצרכיך הפרסונליים לחלוטין ולא תמיד אני מוצא את הסימוכין הנדרשים לענות לך במעשה אם כי תחושת הבטן שלי היא שאתה שוב מנסה לשכנע באותה דרך נלוזה. הפעם פגעתי ואני מתכוון ליציאה כנגד המלחמה בעירק בשצף קצף להוקעת האמריקאים ולסירוב לראות שכמו ישראל גם הערבים מבינים כנראה רק כוח. כל הטור הזה שלך לא היה נכתב אלמלא השתמשו האמריקאים בכוח כדי להכריע את עירק. ורק לפי הסנקציות המוטלות עליו + חיטוט בפיו המצולם של סדאם הכריחו את שאר המנהיגים העלובים בעולם הערבי להבין מי בעל הבית כאן שלמרות גחמותיו אני מרגיש עדיין קרבה אליו מאשר לרעך מהמוקטעה היוצא גם הוא ב"תכנית מדינית" אולי מפחד הוא גם? ואולי למרות הגנתך האישית היה מסגיר עצמו גם לחיטוט בשיניו? יבינו שני העמים גם יחד הישראלי והפלשתיני כי הנהגותיהם אכולות הרקב מובילות את ההכרה כי התערבות בינלאומית קרבה ובאה לסיום הכיבוש אבל גם לסילוקו של ערפאת!

 11. "לצרכים פרסונאליים"? הגיב:

  המגיב אבי בלום כתב שאורי אבנרי"משכתב" את מאמריו "לצרכים פרסונאליים"- מדוע אבנרי עושה זאת? כדי שישלמו לו םנסייה גבוהה יותר? כדי לרכוש דירה חדשה? כרטיסי נסיעה לחו’ל?-מה הם צרכיו הפרסונאליים,בשבילם הוא "משכתב"

 12. דנדן – למר אבנרי הגיב:

  מר אבנרי, מה זו ההיתממות הזו?
  האזור לימד אותנו שמנהיג זה או אחר אשר יוצא בהצהרות שלום לרוב לא מתכוון לכך, כולל מנהיגינו המהוללים.
  גל השלום הנוכחי נראה תמוה ביותר, כמאמר הפתגם:"היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?".
  בקיצור: אם אנחנו לא מאמינים לאולמרט, מדוע נאמין לקדאפי?
  האם מנהיגי ערב (דיקטטורים תומכי טרור)הוכיחו יושר ומוסר גדולים מאלו שלנו? לדעתי לא. אין שום סיבה בעולם שלא נתייחס לזה בבחינת "כבדהו וחשדהו" עם דגש על "חשדהו".

  אגב, אם "יוזמות השלום" הערביות זוכות לברכה מצידך, מדוע לא ניתן קצת קרדיט לארה"ב על סטירת הלחי המצלצלת שהיא נתנה לעולם הערבי?
  הרי התוצאה מבורכת…

 13. דנדן לתגובה "הימנים באים" הגיב:

  בתגובה להערתך מאירת העיניים, אשמח אם אדוני יראה לפרימיטיב שכמוני היכן ניכר בתגובתי חוסר הגיון או (לא עלינו) "ימניות"?
  האם קדאפי ואסד אינם דיקטטורים תומכי טרור?
  האם האמת תמיד הייתה שגורה בפיהם?
  האם לדעתך איך שום קשר בין נפילת משטרו של סאדם חוסיין לבין יוזמות השלום הבאות עלינו לטובה?
  אנא שנה את כותרת תגובתך ל"המיתממים באים"..

 14. שאלות תם של ימני פרימיטיבי הגיב:

  תגובתו אינה מדברת בעדו אך מעידה עליו.

 15. דנדן הגיב:

  אדוני היקר, בשתי תגובותיך לא התייחסת כלל לתוכן דברי אלא תקפת אישית בטענות שונות כגון "ימני" ו-"פרימיטיבי".
  מה הטעם בתגובות כגון אלה?
  תגובותיך מעידות על כך שאין לך תשובה הולמת…

 16. אבי בלום – צרכיו הפרסונליים של אבנרי הגיב:

  צרכיו הפרסונליים של אורי אבנרי מעולם לא עניינו אותי, אם כי אל לשכוח כי הינו עיתונאי ומטבע הדברים נאבק על מקומו ה"ייחודי" ולא יחשוש מלנקוט בכתיבה קיצונית – אם כי מוטעית ברוב המקרים בכדי להשיג את מטרתו

 17. דני דני דן דמדן הגיב:

  מדור התגובות נועד להגיב על תוכן המאמרים ולא לשאלות המגיבים למגיבים אחרים,למגיבים בןגרים אין כל סיבה וזמן מיותר,לענות לשאלותיך הילדותיות.

 18. אבנרי "טעה"? הגיב:

  אבי בלום כתב שכתוביו של אבנרי "מוטעת ברוב המקרים"- כתב ולא טרח לנמק,מה מוטעה במאמר
  עליו "הגיב".

 19. אבי בלום – "טעות לעולם חוזרת" הגיב:

  למגיב על "תגובות ימניות פרימיטיביות" אתה מבייש אותי ב"חוכמתך" אם אתה נמנה על מחנה השמאל כמוני . כוונתי בדעתו המוטעית של מר אבנרי היא באי יכולתו לראות את טעויותיו ולחזור בו מהם (מה קרה? אתה פוליטיקאי מר אבנרי?)מזכיר לי שוב את ערפאת ששוב ושוב חוזר על המנטרה שאין דבר שעשה בחייו עליו הא מצטער – כלומר טעה

 20. אבי בלום במסיכה שמאלית הגיב:

  מי שעליו להתבייש הוא מי שמתיימר להיות ב"מחנה השמאל" וחוזר שוב ושוב על "טעויותיו" של אורי אבנרי,ההולך לפני המחנה,כבר עשרות שנים. גם בהטרדה השנייה שלו,אין בלום מצביע על "טעות" כלשהיא ומוסיף חטא על פשע,בהשליכו את שמו של ערפאת לתבשיל המקולקל שלו.הפשיטה הימנית על "הגדה השמאלית" נמשכת.בלום איננו הראשון במגיבים ובוודאי לא ישאר האחרון-המתיימר להיות בשמאל,כדי להכביר עלינו מילים לשווא.

 21. נתן. הגיב:

  תגובה לדנדן.
  **************

  לא צריך "להאמין" לאסאד שהוא רוצה שלום,לא מנהלים משא מתן על סמך "אמונה" מכיון שלא מדובר בדת,וממילא לא ניתן לדעת צפונות ליבו של אדם, וכל ניחוש הוא ברכה לבטלה.
  גם כשאני עומד לקנות דירה אני לא "מאמין" א "לא מאמין" למוכר. אני חותם איתו הסכם עם עורכי דין וערבויות ובטחונות, נותן לו כסף ומקבל מפתחות.
  השיקול היחידי שצריך להנחות אותנו הוא האם השלום טוב למדינת ישראל ולפי זה לפעול ,אבל לצערנו בדיוק כמו משה דיין בזמנו שאמר "עדיף שארם -א-שייח בלי שלום מאשר שלום בלי שארם-א-שייח" אומר היום שרון דברים דומים (רק במקום "שארם-א-שיח" צ"ל להיות "רמת הגולן".)
  אין לי שום ספק שלאחר המלחמה הבאה ,רוב הציבור יתמוך בשלום עם סוריה תמורת רמה"ג וכנראה שנגזר עליינו ללמוד הכל בדרך הקשה.

 22. לנתן הגיב:

  מה קורה אם חתמת עם עורכי דין וערהויות ובטחונות נתת כסף ולא קיבלת מפתח?
  תיתן עוד כסף אולי הפעם תקבל?

 23. אבי בלום- תגובה לשמאל הסופר קיצוני! הגיב:

  אם "חוכמתך הרבה היא ל"לסלקני" ממחנה השמאל ולהשאר באמת עם הוזים ותמהונים הנהנים להתבוסס בביצה חמה של עצמם ולהתיז את ריחם המבאיש זה על זה לאחר מכן ולהתמוגג מכך הרי מקומי הרחק מכם (אולי אפילו אחשד ככהניסט)- זו הייתה בעייתכם שנים בות ותמשיך להיות כאשר אורי אבנרי מוביל את הקו המבאיש הזה הלא מתפשר ומקבל את הריאל פוליטיק של המזה"ת. ראוי לך שתטיף לי מוסר בצורה זו ותחזור לשקוע בחיקו החמים של אבנרי. הרי לעולם אין לשגות ולהכיר בכך כי השפעתו של אבנרי עלקבלת ההחלטות ובראשן זו של דיבור עם ערפאת היו:
  1. שגויות
  2. מסוכנות לישראל ולפלשטינים גם יחד והמיטו את האסון על שתי העמים לא פחות משרון.

  לכן – תמשיך לחלק עלונים בהפגנות הקטנות ומחוסרות החשיבות של השמאל הקיצוני, תמשיך להתבכיין שצריך לבוא שינוי (שלא יבוא כמובן) ולייל עד כמה המחנה קטן ומדוע רוב הציבור עדיין רואה בערפאת אויב… באמת מדוע???

 24. אינך שמאל,נקודה. הגיב:

  לא רק שאינך שמאל אלא,שאתה גס-רוח וסרחונך
  מריח למרחקים.

 25. אבי בלום הגיב:

  גס רוח ופחדן שפל זה הינך "מבייש השמאל". אין לי יומרות להתווכח אתך מעל גבי האתר מפני שאתה שובר כל פרופורציה של תת רמה אז אם אתה/את מספיק אמיצים הנה מספר הטלפון שלי: 067-570608 ואוכל להיווכח בפרצופך האמיתי המכוער ולא לענות לך תשובות אינטליגנטיות כאן

 26. ראי ראי הגיב:

  הסתכל בראי וראה מי אתה בעצמך- הקוראים כבר
  יודעים מה הוא פרצופו של מי שמתיימר להיות בשמאל וחותם "אבי בלום".

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים