הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בינואר, 2004 10 תגובות

לפני שאתייחס במישרין לטענותיו הספציפיות של בני מוריס בראיון שקיים אתו ארי שביט ("הארץ"), ברצוני לעמוד על אחדות מהגדרותיו, המעוררות ספק לגבי יכולתו לשפוט את הסכסוך הישראלי-פלסטיני באורח אובייקטיבי, כפי יומרתו כ"חוקר והיסטוריון".

למשל, הגדרתו את העולם הערבי כ"ברברי" לעומת העולם האירופי היא תמוהה מאוד בעיני אדם שיש לו יומרה כלשהי לתרבות וידע היסטורי. איני צריך למנות כרוכל את הישגי הפרק המפואר שכתב העולם הערבי-איסלאמי בתולדות התרבות, לרבות המערבית. במשך מאות שנים ניזונה אירופה האינטלקטואלית מהמזון הרוחני שהגיע אליה מהמזרח. הצלבנים האירופים, יש להזכיר, היו ברבארים פרימיטיביים ורצחניים בהשוואה למזרח האיסלאמי, הן מבחינת התרבות הרוחנית והן מבחינת הציביליזציה החומרית. מצבן הירוד של הארצות האיסלאמיות היום הוא רק שלב בתולדות הציביליזציות, שממנו הן עתידות להתנער, כפי שכבר אירע בימינו לארצות מזרח אסיה לאחר שהשתחררו מעולן של המעצמות הקולוניאליות. עצם תואר זה, "ברבאריות", יצא לגמרי מן האופנה האינטלקטואלית, ובצדק, משראינו למה מסוגלות מדינות "התרבות הגבוהה" תחת שלטון היטלר וסטאלין.


גם אותה "התנגשות ציביליזציות" נוסח הנטינגטון אירעה כאשר המערב פלש למזרח בעת חולשתו, רדה בו ושדד אותו, וכאשר המזרח מנסה להגיב, שומו שמיים, ולהשיב מלחמה, חרדים הכל מ"האיום האיסלאמי". צאו ובידקו כמה ערבים ומוסלמים נהרגו בידי בני המערב (לרבות אנו), וכמה בני מערב נהרגו בידי הערבים-המוסלמים במשך מאה השנים האחרונות. מובטחני שהמספרים יהיו ביחסים של אחד לחמישים או אחד למאה, אפילו אחרי כל המתאבדים. אפילו לגזים המרעילים של סדאם בחלבג’ה יש תקדים מערבי מעניין: כשהקימו הבריטים את עיראק לאחר מלחמת העולם הראשונה, היה צורך להגן על המבנה הפוליטי המלאכותי הזה בכוח הזרוע. מאחר שהצבא הבריטי הענקי של מלחה"ע הראשונה פורק אחרי המלחמה ונשאר רק צבא מקצועי קטן, שלא היה בכוחו לקיים בשלטון את המלך-הבובה שהשליטו הבריטים, דיכאו אלה את בני השבטים המתמרדים באמצעות חיל האויר הבריטי, הרא"פ המהולל, שהשתמש נגדם בגז מרעיל, באישורו כמובן של שר המושבות באותו זמן, וינסטון צ’רצ’יל. כן, אותו צ’רצ’יל.


ולמה ציפינו כאשר באנו לארץ שהערבים רואים בה זה עשרות דורות כשלהם והכרזנו חד-צדדית שהיא שלנו? לשטיח אדום? איך היינו אנו מגיבים במקומם? כמובן שפרצה מלחמה הנמשכת דורות. וכמובן שלעולם לא יהיה שלום מלא ללא פתרון מוסכם של בעיית הפליטים, הזוכרים עד היום את ערי וכפרי המולדת, מלפני 55 שנה בלבד, כמו שאנחנו מתעקשים לזכור עד היום את מקדשנו שחרב לפני 2000 שנה וכשם שמסופר שיש ממשפחות גולי ספרד השומרות עדיין על מפתחות בתיהן בקורדובה או טולדו מלפני 500 שנה. אבל להסיק מכאן שיש איבת עולם שלא ניתן להסירה בין "תרבות נקם שבטית" לבין "תרבותנו המערבית המפותחת"? הרי עד היום מסרבים פליטי גרמניה המזרחית במערב לשכוח או לסלוח על גירושם מבתיהם ואחוזותיהם בפרוסיה המזרחית ובארץ הסודטים בקרוס גרמניה הנאצית ב-1945, ועם זאת שורר שלום בין גרמניה לבין פולין וצ’כוסלובקיה ושתיהן שייכות לאיחוד האירופי.


מי התחיל ב"טרור הפלסטיני" (כידוע, הכובשים מגדירים תמיד פעולות מרי נגדם כ"טרור", כמו האמריקאים היום בעיראק)? הפליטים הפלסטינים בארצות הסובבות אותנו, הם שפתחו במאבק נגדנו, לא אלה היושבים בארץ, גם לאחר כיבושם ב-1967. התקוממותם של הפלסטינים היושבים בארץ התחילה רק כאשר התחילה מדיניות ההתנחלויות, בתופשם שהמטרה האמיתית שלנו היא לגזול את הקרקע מתחת לרגליהם, להפוך גם אותם לפליטים. ואם אנו מלינים על המתאבדים (ואיזה נשק אחר יש להם? מטוסים? טנקים? פצצות אטום?) ועל פגיעותיהם ללא אבחנה באזרחים, מה בדבר ההרג היומיומי ללא אבחנה שאנו מבצעים בשטחים, "בהתאם להוראות הפתיחה באש", שלאחרונה למדנו מה הן, שלא לדבר על פצצות של טונה המוטלות על אזורים מאוכלסים בצפיפות? כלומר, אין כאן שום "מלחמת ציביליזציות". הרי ידוע זה כבר שהעולם הערבי דווקא מעוניין להגיע לשלום אתנו, כפי שברור מההצעה הסעודית, שאומצה על-ידי רוב המדינות הערביות, ועכשיו גם גישושי השלום מצד הסורים. סרבני השלום הם אנו, משום שאיננו רוצים לשלם את המחיר האמיתי של השלום, והוא הוויתור על בילענו. העם הערבי האחד הנלחם בנו ושיוסיף להילחם תמיד הוא העם הפלסטיני, עד שלא יושג צדק היסטורי למענו, דבר הניתן בהחלט לביצוע במסגרת הבנות ז’נבה או אפילו לפי "מפת הדרכים" האומללה.


ואותה תרופת אליל, "טיהור אתני" של ארץ-ישראלפלסטין. חוץ מהעובדה שבני מוריס עצמו עומד עליה, והיא שהעולם פשוט לא ירשה דבר כזה (והמדינות הערביות הגובלות בנו פשוט יסגרו את הגבולות ולא יניחו לאיש לחצותם), הדבר עוד יחמיר את המצב. השלום הקר שהושג עם מצרים וירדן יתערער וייפול תחת לחץ הציבור במדינות אלו, ואנו נהיה מוקפים טבעת איבה נואשת. הפלסטינים הגולים, שמספרם יוכפל, ינהלו נגדנו מלחמת חורמה. הם יערערו את השלטון בכל המדינות הערביות שלא יהיו מוכנות לשתף איתם פעולה. הטרור יגבר ויתעצם, ואנו ניחשב למדינה מצורעת. אירופה וארצות-הברית, שהיו מוכנות לעצום עין כאשר ביצענו את הטרנספר הראשון בזמן מלחמת העצמאות, בהיות העולם המום עדיין מהשואה ומהנסיון הערבי להחריב אותנו, שוב לא ישלימו עם חזרה בקנה-מידה גדול עוד יותר על מהלך כזה. אנו נוקע בכל פורום בינלאומי. יוטלו עלינו סנקציות כמו על אפריקה הדרומית בזמן ה"אפארטהייד". גם ארצות-הברית תשקול את הסרת החיפוי שלה, מאחר שהתוהו-ובוהו שישתלט במזרח התיכון יתחיל לסכן את האינטרסים שלה עצמה. כלומר: "טרנספר" רק יגביר את בידודנו והסכנה הנשקפת לנו.


בסופו של דבר, אנו מדינה קטנה, שכוחה נובע בעיקר מתמיכתה של מעצמת העל. כל אדם המעיין בהיסטוריה יודע שעדיפות צבאית היא דבר קצר-ימים, אפילו כשמדובר במעצמות העולמיות. היכן היום עומדת בריטניה, גברת העולם אתמול? מה קרה לברית-המועצות, שרק לפני שני עשורים נחשבה לשוות-עוצמה לארצות-הברית? מה קרה לגרמניה, שהטילה את העולם פעמיים תוך חצי מאה למלחמות עולמיות והצריכה מאמץ משותף אדיר של שלוש המעצמות העולמיות האחרות כדי להכניעה? העולם הערבי יתגבר במוקדם או במאוחר על חולשתו ופיגורו, והתגברות זו תמצא לה ביטוי גם בעוצמה צבאית, שתהיה מושתתת על בסיס אוכלוסייתי, גיאוגראפי וכלכלי עצום. כל אדם נבון יאמר שהזמן להשגת פשרה ושלום עם העולם הערבי הוא בדיוק עכשיו, כשעדיין כוחנו עדיף. כאשר תבוא השקיעה הבלתי-נמנעת, בעוד עשר או עשרים שנה (ומי יודע אם איננו נתונים בה כבר עכשיו, עם כלכלתנו ההרוסה, עם הפירוד והאיבה הפנימיים והרגשת היאוש הפושטת בציבור) ואנו נימצא עדיין ביחסי איבה תהומיים עם סביבתנו, לא יהיה איש מוכן לדבר אתנו. גם האמריקאים ישלחו אותנו לעזאזל, ולא יועילו כל מאמצי אייפ"ק והפונדמנטליסטים הפרוטסטנטיים.


גם התמיכה העיוורת של היהודים אינה מובטחת לנו עוד. הנה הודיע לנו אחד ממנהיגי יהדות ארצות-הברית במאמרו לפני שבועיים ב"הארץ" ששוב אינו מתכוון לשתף פעולה עם ממשלת שרון. וברור שהוא מייצג הלך רוח גובר והולך בין היהודים האמריקאים, שעד לא מזמן רקדו כה רבים מהם לפי חלילן של כל ממשלות ישראל. עצם העובדה הגרוטסקית שמדינת ישראל, שהוקמה במידה רבה כתוצאה מהאנטישמיות ושנחשבה לאמצעי לפתרון בעייה זו, היא המעוררת עכשיו אנטישמיות בעולם, עשויה לגרום ליהודים רבים שאינם מתכוונים לבוא לארץ שישקלו מחדש את תמיכתם הבלתי-מותנית בה.


ולבסוף: גם ההסתמכות הבלתי-נלאית על השואה נשחקה עד דק באשמתנו אנו, לאחר שניצלנו אותה בלי בושה זה 55 שנה. הדור הצעיר כבר אינו זוכר אותה, אבל הוא רואה מה אנו עושים לפלסטינים, והנבלות האקטואליות מוחקות את זכר הזוועה הגדולה ההיא. כך שאיש לא יתעלם ממעשינו אם נעז לחזור על התסריט של 1948. ושיא הגרוטסקה היא העובדה שבית הדין הבינלאומי בהאג וכל החקיקה הבינלאומית לגבי פשעי מלחמה, התפתחויות שבאו במידה מכרעת בגלל וכתוצאת השואה, מהווים עכשיו איום עלינו. גם זה מודד להתדרדרותנו, כמו היותנו נתונים תחת שלטון אדם המואשם בפשעי מלחמה, שאיש אינו מאמין לדבריו, ושעכשיו הוא על סף תביעה משפטית בגלל דרכי השחיתות שבאמצעותן מימן, לפי החשד, את עלייתו לשלטון. ועדיין העם תומך בו, לחרפת עולם.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. יצחק גולד הגיב:

  האם תוכל בכנות לאמר, שבעשר השנים מאז אוסלו עסקו הפלשתינאים בכנות בהקמת מדינתם החדשה?
  האם ראית אצלם התלהבות לביצוע ה"סטרטאפ" האדיר שהוצב לפניהם?
  הם יכלו ועדיין יכולים להקים את ארצם, והעובדה שעדיין לא פורקו ההתנחלויות לא צריכה להטריד אותם כהוא זה. שיתחילו לעסוק בהקמת מדינתן ולא ברציחת שכניהם היהודים. צה"ל מתיחס אליהם רע, כי הם בחרו לא לעסוק בהקמת מדינתם, אלא להקדיש את מירב מאמציהם לרצח.
  העובדה שרוב הפלשטינאים באופן אישי אינן טרוריסטים, אינה מפחיתה מחומרת הפשע שלהם. העובדה ניתנת להיאמר: ברשות הפלשטינאית, רציחת יהודים היא מעשה חוקי לחלוטין. מי שגונב מלפפון בחנות ישב בכלא, ומי שרוצח יהיודים לא יעמוד לדין. אם זה החוק, זה עיוות לאמר שרק הרוצח עצמו פושע – כל הציויליזציה שיצרה את החוק אשמה.
  את מלחמת השחרור התחילו הערבים, כולל ערביי ארץ ישראל. הערבים ניסו לבצע השמדת עם, ונכשלו. על פשע מחריד זה, נסיון השמדת עם, גם אם נכשל (לא לגמרי, כי 6000 ישראלים נהרגו אז), מגיע עונש. אם העונש היה יישובם מחדש בארץ המולדת של עמם, כלומר באחת המדינות הערביות, קשה לי לומר שזה עונש מוגזם על פשע נסיון הגינוסייד של 1948.
  אז הגרוש של 1948 היה מוצדק. לגבי ימינו אלה, אם הפלשתינאים ימשיכו לסרב להפשיל שרוולים ולעסוק בהקמת מדינתם ברוח אוסלו, ובמקום זאת ימשיכו להקדיש זמנם למעשי רצח מיותרים לגמרי, אז שוב יהיה צדוק מוסרי לגרוש.
  כל מה שהפלשתינאים צריכים לעשות, זה לחוקק חוק שרצח הוא עבירה על החוק, ולכלא רוצחים, גם במקרה שהנרצח יהודי. בקשה מוגזמת? באמת, זה כל מה שהם צריכים לעשות, ואז צה"ל יסיר את המצור, ואז פלשתין תתחיל להראות כמו מדינה, ואז יבואו משקיעים ותיירים.
  נכון שאין להם מטוסים וטנקים, ונשקם היחיד הוא במתאבדים. אבל לשם מה הם משתמשים בו? למה לא להשתמש בשכנים היהודים כשותפי עסקים, לקוחות, ספקים, תיירים? לשם מה הנסיון המיותר לגמרי לרצוח את השכנים אחרי שבטאבה ברק נתן להם את כל מה שבקשו?

 2. חף הגיב:

  ליצחק גולד-

  שאלת מספר שאלות, בוא ננסה לענות עליהן:

  1.האם תוכל בכנות לאמר, שבעשר השנים מאז אוסלו עסקו הפלשתינאים בכנות בהקמת מדינתם החדשה?

  – לא, רובם עוסקים בכנות בהישרדות כלכלית ופיזית.

  2.האם ראית אצלם התלהבות לביצוע ה"סטרטאפ" האדיר שהוצב לפניהם?

  – לא אני רואה ייאוש הולך וגובר.

  3.נכון שאין להם מטוסים וטנקים, ונשקם היחיד הוא במתאבדים. אבל לשם מה הם משתמשים בו?

  – להפסיק את הכיבוש והדיכוי וההרג.

  4.כל מה שהפלשתינאים צריכים לעשות, זה לחוקק חוק שרצח הוא עבירה על החוק, ולכלא רוצחים, גם במקרה שהנרצח יהודי. בקשה מוגזמת?

  -כן, כיוון שהבקשה מגיעה מישראלי שחייליו רצחו 506 ילדים פלשתינים בארבע השנים האחרונות ואף אחד מהם לא הואשם ברצח.

  5.למה לא להשתמש בשכנים היהודים כשותפי עסקים, לקוחות, ספקים, תיירים?

  -כי אסור להם להכנס לתחומי המדינה, ואסור לישראלים להכנס לערי הגדה והרצועה. אין מים ליבול החקלאי, ועוקרים את עצי הזית, וגם אם יש שדות ומים אז הצבא לא מאפשר לעבוד. ככה שאין מה למכור לישראלים, אבל באמת אפשר לספק שירותי תיירות לישראלים שרוצים לטייל היום בשכם.

  6.לשם מה הנסיון המיותר לגמרי לרצוח את השכנים אחרי שבטאבה ברק נתן להם את כל מה שבקשו?

  -נכון, מיד אחרי שמציעים להם את כל מה שביקשו, הם מנסים לרצוח את שכניהם. איזה אנשים טיפשים!
  …או אולי ההגיון שלך לא משהו??

 3. רפי אשכנזי הגיב:

  לבועז עברון היקר.
  כבר יותר מ עשר שנים שאני מחפש את טורך ב"ידיעות אחרונות" ואתה אינך.
  אני כמו אחד שהורידו לו רגל, עדיין מרגיש את הגדם כאילו הרגל קיימת, כך עיני מחפשת אותך אי שם בסוף העיתון כאילו שיש סיכוי שאמצא אותך ואתה אינך.
  איפה העט המושחז עם המוח האנליטי שמאחריו, איפה הם? לאן נעלמו ונאלמו?

 4. רן הגיב:

  בועז עברון אחרי כל המלל הרב, שלך ושל קבוצת ההתייחסות שלך השמאל, אחרי שמקלפים את כל הקליפות אתם נשארים עם טענה בסיסית אחת.
  "באו הציונים לארץ שהייתה מיושבת (בפלסטינים) וגירשו אותם מהארץ שבה הם חיו מאות ואולי אלפי שנים, אז לא משנה מי התחיל ומתי, צריך פתור את בעיית הפליטים ןאז הכול יבוא על מקומו בשלום"
  זה הטענה הבסיסית שלכם של העולם הערבי ושל האינטלקטואלי ורוב העיתונאים בעולם המערבי. לכן נגש לעובדות:
  1835 מפקד אוכלוסין שבוצע ע"י הטורקים הראה 130,000 מוסלמים ערבים.
  1883 חמישים שנה אחרי כך Palestian exploration fund עמותה בריטית, בדקה וסקרה את הארץ לרוחבה ולאורכה, ציירה מפות עד רמת הבית הבודד, וספרה את האנשים,והתוצאה 100,000 מוסלמים ערבים.
  1925 מפקד אוכלוסין בריטי נספרו כ 600,000 מוסלמים ערבים.
  לכן הפלסטינים הם מהגרים ערבים שבאו לכאן לאחר תחילת הציונות ועוד טוענים ברוב חוצפתם לבעלות על הארץ, לכן יש להיתייחס רק אלה לנתונים האלה, שעליהם אפשר ללבסס את העובדה שלא היה פה עם פלסטינאי קבוע לאורך מאות שנים, ולא יעזרו כל מיני מקורות שמבוססים על דמיון מזרחי או התרשמות כללית של איזה מסיונר או פריץ יהודי שרשמו את התרשמותם וכל מיני היסטוריונים מבססים את העבודות שלהם כאילו אלה דברי אלוהים חיים. לכלן המסקנה של השמאל שיש להם זכות רבת שנים פה בגלל שהם חיו פה היא לא נכונה.
  היתה יכולה להיות להם זכות אם היו מקבלים גם את הזכות שלנו אבל בגלל שלא קיבלו ב 1948, וגם ב 2000 (קמפ דיויד), אין להם שום זכות להחזיר את הגלגל אחורה 57 שנה והניסיונות שלהם היום יסתיימו בעוד נקבה, שהשמאל הרדיקלי תורם רבות לחימום האוירה על ידי הבטחות לא ראליות שהפלסטינים חושבים שיש סיכוי שיתממשו ותיהיה זכות שיבה ושתיהי מדינה דו לאומית, תמשיכו לגרום להם לחלום, וכך תסיגו את המטרות של הימין הקיצוני, תחשבו קצת יותר מורכב ותבינו העולם תמיד מתקיים על ידי פשרות הגיוניות ולא אילוזיות לא ראליות שמובילות לאסון, לכם בשמאל יהיה חלק בזה, כמו לשמאל באירופה שנכנס לטירוף מערכות מוחלט ובצרפת לא ירחק היום שתהפוך ללבנון תודות לחוכמתו הרבה של דגול שרצה להשתמש בערבים כקונטרה לאמריקאים וזה עוד בשנות השישים

 5. חנה קים הגיב:

  מאמר מצויין.

 6. רז הגיב:

  אמיר ידידי:
  דברי התייחסו לפיסקה הבאה במאמר: "התקוממותם של הפלסטינים היושבים בארץ החלה רק כאשר התחילה מדיניות ההתנחלויות" בהקשר הזה הסבתי את תשומת ליבו של בועז עברון לעובדה שמעשי הטרור החלו הרבה לפני מדיניות ההתנחלויות,או במילים אחרות לפני שהוקמה התנחלות כלשהיא בשטחים הכבושים. בעקבות תגובתך הלכתי אצל המקורות והנתונים שהעליתי הם אלה: עד סוף 68 היה מספר פעולות ההתנגדות 28. בתקופה הזו נעצרו על ידי כוחות הכיבוש 67 פלסטינים תושבי הגדה המערבית ברובם תושבי מזרח ירושלים,אל בירה,יריחו,שכם ורמאללה. תןשבי מחנות הפליטים כמעט ולא לקחו חלק בפעילות שתוארה כאן.(המקור-עוזי בנזימן"ירושלים:עיר ללא חומה" הוצאת שוקן תשל"ג)אין בדברים האלה בכדי לגרוע מחשיבןתו של המאמר המצויין, אבל לפעמים גם אצל היסטוריונים כדוגמת בועז עברון יתכן ויופיעו אי דיוקים. בהזדמנות זו ברצוני להצטרף לדעתו של המגיב הקודם המביע את געגועיו לכתבות המאלפות של בועז עברון.חסרונן מורגש היטב, ולצערי לא קמו לו ממשיכים.

 7. רז הגיב:

  בועז היקר,\
  באשר לקביעתך כי ההתקוממות הפלסטינית החלה עם הקמת ההתנחלויות הרשה לי להסב את תשומת לבך לעובדה שמעשה החבלה הראשון בוצע כבר ביולי 67 הרבה לפני הקמת ההתנחלות הראשונה.אגב, בשנה ההיא בוצעו בפועל 13 פעולות טרור,ומספר רב יותר של פעולות נמנע כתוצאה מפעילות סיכול

 8. אמיר הגיב:

  רז היקר,\
  הקביעה של בועז היא שאת הטרור לא ביצעו ערביי השטחים כל עוד לא נעקרו ממקומם או חשו מאויימים,מי שביצע אותו היו פליטים ששוכנו במדינות השכנות.
  אתה לא הבנת אותו.( או שמא אתה מסוגל לסתור את הטענה שהוא טוען , ולא את הטענה שאתה טוען שהוא טוען ….)
  קרא שוב את המאמר.ייתכן שישנם עוד קטעים שלא הצלחת להבין בקריאה ראשונה.

 9. אמיר הגיב:

  לרז,
  מקובל עלי.

 10. בועז ש הגיב:

  למר עברון היקר

  אני מצטער לומר שעלי להסכים למונח ברברים שיביאו עלינו כליה במאמר של בני מוריס.
  וההשוואה שלך עם עמי מזרח אסיה מופרכת מיסודה
  עמי מזרח אסיה השתחררו מעול הקולוניליזם בערך באתו זמן שהשתחררו עמי ערב, (למשל
  סינגפור ) וההשגים שלהם גבוהים ללא ההשואה ממדינות ערב גם ללא נפט
  נכון שהשגי האיסלם לפני 1000 שנים היו בסיס לקידמה האירופית אך מאז האיסלם בשקיעה מתמדת עד עצם היום הזה , ולא ברור ממי בדיוק הם צריכים להשתחרר.
  כי הרי כאשר מתמלא רצון העם הו מבקש מדינת הלכה איסלמית ראה אירן אלגיריה . ובמדינת הלכה איסלמית ברור לכל מה יהיו זכויות האזרח האישה או המיעוט שינו איסלמי דתי

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים