הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 בפברואר, 2004 13 תגובות

אתה רוצה לעשות את העסק של חייך? לך לעזה! אתה יכול לנסוע לגוש קטיף במשוריין, שהמדינה מעמידה לרשותך. שם תוכל לקבל את הווילה שחלמת עליה כל חייך, שתי קומות ומדשאה, כמעט בחינם. המדינה עשירה. הקם שם חממות וגדל פרחים או ירקות. פעם יכולת להעסיק שם את הערבים, שעבדו בשכר-רעב. לא היתה להם ברירה, שהרי אדמותיהם נלקחו מהם. עכשיו זה מסוכן, העסק תאילנדים, העובדים בשכר נמוך עוד יותר.

גם אין לך בעיה עם שכר-מינימום, חופשה שנתית, פיצויי-פיטורים ושטויות כאלה. החוק הישראלי אינו חל שם. ברצועת עזה חל החוק המצרי, וגם תנאי-העבודה הם מצריים. את התוצרת תייצא לאירופה. נכון, זה נעשה בגנבה, בשמות בדויים, אבל זה מגיע לשוק. הפקידים בבריסל יכולים, אמנם, להתרגז, מפני שזו היא הפרה בוטה של החוזה הקיים בין ישראל לאיחוד האירופי. אז שיקפצו. למי אכפת. העיקר שזה מכניס שטרות-אירו טובים.


נכון, ישנה בעיה ביטחונית. אתה ועוד 7,000 מתנחלים יושבים בתוך ים של מיליון פלסטינים. לקחת מהם את עתודות-הקרקע החיוניות שלהם, וגם מחצית מכמויות המים. אז הם לא אוהבים אותך. אבל אל דאגה, צה"ל שומר עליך – גדוד שלם להתנחלות של כמה עשרות משפחות, אוגדה שלמה לרצועת-עזה. הרבה חיילים. הרבה אנשי-מילואים יקרים. הרבה מפקדות. הרבה רכבים. הרבה כסף. המדינה משלמת.


אם ההתנחלות שלך התקרבה יותר מדי לשכונה ערבית ויש בעיות, תירגע. הצבא יפוצץ את הבתים הסמוכים ו"יחשוף" את השטח. אז תוכל ההתנחלות להתרחב, וכל העניין יחזור על עצמו. העיקר הוא הביטחון שלך והכסף שזה מכניס לך.


זו רק ההתחלה. אם באמת יוחלט לפנות התנחלויות מרצועת-עזה, ואם ההחלטה תבוצע (החלטה וביצוע הם כידוע שני דברים שונים, שאינם בהכרח קשורים זה בזה) – יתחיל הכסף האמיתי לזרום. המדינה תשלם לך הרבה כסף כדי שתסתלק בשקט. כך זה היה, כאשר פינה מנחם בגין את ההתנחלויות בסיני. המתנחלים קיבלו אז הון-תועפות. מי שסירב לקבל את הכסף והצהיר שלעולם-לעולם לא יוותר על ביתו, קיבל פיצוי כפול ומשולש. לבסוף, לא סירב אף מתנחל אחד לקחת את הכסף. רבים ממפוני-סיני לקחו את הכסף והשתקעו בארצות-הברית או באוסטרליה. החכמים הלכו והתנחלו בגוש-קטיף, וכך יקבלו פעמיים פיצויים.


בינתיים באים המתנחלים לאולפני הטלוויזיה ומגלגלים עיניהם לשמיים. הם אומרים שהם מגנים על אשקלון, על אשדוד ועל תל-אביב – לכן צריכה המדינה פושטת-הרגל להשקיע בהם מיליארדים נוספים. שהרי הם, הם הציונים האמיתיים. מתנחלים יקרים. ציונות יקרה.


האם אריאל שרון מתכוון לכל זה ברצינות, כאשר הוא מדבר עכשיו על פינוי כמעט כל ההתנחלויות בעזה? "כמעט" מפני שהוא רוצה להשאיר על כנן שלוש התנחלויות, הנושקות לקו הירוק. זוהי שיטה ישראלית מובהקת – כאשר כבר מפנים שטחים, ממשיכים להחזיק בפינה קטנה אחת, כדי שהסכסוך יימשך, ולסוף יוצאים. כאשר פינינו את כל המרחב העצום של סיני, על בארות-הנפט והעיר ימית וההתנחלויות, סירבנו לפנות את השטח הזעיר של טאבה. שם נמשך הסכסוך עוד זמן רב. כאשר פינינו את לבנון, השארנו את רצועת-הביטחון. כאשר פינינו את רצועת-הביטחון, אחרי כמה מאות הרוגים נוספים, השארנו בידינו את חוות-שבעא. שם ממשיכים חיילינו להיהרג. כאשר שרון מבטיח לפנות את ההתנחלויות ברצועת-עזה, הוא רוצה להשאיר שלוש התנחלויות למזכרת (כמו אותו איש שכל שיניו היו רקובות. הוא ביקש לעקור אותן, אך להשאיר אחת, כדי שתזכיר לו כמה זה כאב…).


ושוב, בפעם המי-יודע-כמה, כולם מנחשים: למה הוא מתכוון? האם הפעם זה רציני? האם הוא ראוי לנשיקות ולחיבוקים (המילוליים) של שמעון פרס? האם סוף-סוף התגלה שרון ככפילו הישראלי של דה-גול? הכול מבינים שזהו "ספין", שבא להסיח את הדעת מפרשת-השוחד, שעליה הוא נחקר השבוע בידי קציני-משטרה בכירים. שזה בא גם לאותת ליועץ המשפטי החדש: דחילק, אם תגיש כתב-אישום נגד שרון, אתה עוצר מהלך-שלום היסטורי. זה גם בא להגיד לנשיא ארצות-הברית, ערב הביקור אצלו, ששרון עומד או-טו-טו לעשות מהלך רציני ועל בוש לתת לו את ברכתו וכמה מיליארדים (כדי לשלם למתנחלים המתפנים).


אבל זה לא רק "ספין". המהלך הזה משתלב היטב באסטרטגיה של שרון. הוא מוכן להקריב אצבע כדי להציל את הגוף. הוא מוכן לוותר על עזה, על מיליון תושביה הפלסטיניים, וכמה התנחלויות מבודדות בגדה, כדי לקבל הסכמה אמריקאית לסיפוח מרבית הגדה המערבית לישראל.


אין זו אסטרטגיה חדשה. דוד בן-גוריון "ויתר" על 22% של פלשתינה (א"י) כדי להשתלט על 78% האחרים (במקום ה-55% שהוקצו לנו על-ידי האו"ם). מנחם בגין ויתר על כל סיני כדי להוציא את מצרים מהמלחמה ולהתרכז בהשתלטות על הגדה המערבית. אריאל שרון מוכן "לוותר" על עזה ועל 45% של הגדה המערבית כדי לספח את שאר 55% של הגדה.


זה אמור להיות מהלך "חד-צדדי" – ללא הסכמת הפלסטינים, שייכלאו במובלעות המוקפות בחומות וגדרות חשמליות. את הרעיון הזה עומד שרון למכור לבוש: הנה, אני מפנה התנחלויות, גם בעזה וגם בלב הגדה המערבית, למרות שזה קשה לי מאוד. זה צעד אדיר לקראת השלום. שמעון פרס מנשק אותי. אבל, כדי לבצע מהלך פוליטי כל-כך נועז אני זקוק לברכה אמריקאית גלויה ורשמית, ושתפסיקו להפריע לי בסיפוח כל היתר.


מובן שזה לא יביא שלום, וגם לא ביטחון. זה יביא להשתלטות החמאס על עזה ובמובלעות הפלסטיניות. זה יביא להתגברות הפיגועים בארץ ובעולם. זה יביא למלחמה שאין לה סוף. בעיני שרון, זהו שלב מכריע בהגשמת הציונות, כפי שהוא מבין אותה. מדינת-ישראל תשתרע על 90% של הארץ. אשר ל10% הנותרים – אלוהים גדול.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. אירית הגיב:

  למר אבנרי היקר.אני נהנית לקרוא, ת מ י ד, את דבריך ותמיד לומדת מהם דברים חדשים. חבל שדבריך מקבלים מעט תגובות ואיני יודעת מדוע. הכתבה ישירה, מענינת ושמה ראי (מראה) בפני קובעי המדיניות.
  חבל שהדברים לא מתפרסמים באחד מהעיתונים היומיים. ובכלל חבל שאין לך שבועון (כמו העולם הזה)

 2. נתן הגיב:

  כדאי להזכיר עוד "ספין" קבוע שאנשי הימין חוזרים עליו שוב ושוב וגם שרון אימץ אותו לאחרונה.
  הכונה להצעה להעביר את ישובי הערבים הקרובים לגבול(טייבה,טירה,קלנסוואה,אום אל פחם ועוד) לרשות הפלשתינאית,כאשר ידוע מראש שהערבים יקימו קול זעקה לשמחתם של סהרורי הימין שיכולים להגיד:" אם כל כך טוב לכם אצלנו על איזה אפלייה אתם בדיוק מדברים?"

 3. גלילי הגיב:

  התיאוריה נחמדה וכתובה יפה אולם היא מתחילה ב 67 . מה קרה לפני זה כשלא היה כיבוש ? האם לא היו פיגועים ? גם אם יוחזרו כל השטחים לא יופסקו הפיגועים עד היהודי האחרון.

 4. חיים הגיב:

  לאירית מהתגובה הראשונה- אין הרבה תגובות כי כולם היום(כמעט כולם) יודעים את האמת. האמת ש: עזה "כבושה" בדיוק כמו ת"א וחיפה. את האמת כי העפלסטינאים פתחו במילחמה ועכשיו הם משלמים עליה. את האמת כי המדינה לא הייתה צריכה להעמיד משוריין לטובת המתנחלים אלמלא הפלסטינים לא היו טרוריסטים.
  ולך אורי אבנרי יש לי עוד שאלה. למה שלא יהיו ערבים בעזה ובגדה, ואילו מותר שיהיו פה בתוך תחומי הקו הירוק מליון וחצי ערבים??? מה עם שתי מדינות לשתי עמים?? לא יתכן שתהיה את מדינת ישראל שהיא תכלול ערבים אך לא תהיה מדינת פלסטין עם יהודים… למה אסור ליהודים לגור בעזה?? ובאום אל פאחם מותר לערבים לגור?? זו גזענות ותו לא!!

 5. למגיב בשם חיים הגיב:

  עזה לא כבושה בדיוק כמו חיפה:
  בעזה האפרטהייד מלא ובתל – אביב חלקי.

  בעזה הערבים נתונים בכיבוש אכזרי בצפיפות ללא אפשרות להתרחב,והמתנחלים מקבלים שטחים גדלים והולכים , והם בעלי זכות -בחירה למדינה שמחזיקה בשטח, ולערבים אין זכות זו (וזכויות אחרות).

  ואילו בשטחי 48′ הערבים לא יכולים להתרחב, משום שהמדינה מונעת זאת, מפקיעה מהם אדמות ומפשירה שטחים חקלאיים ליהודים בלבד. היא מפלה בתקציבים והופכתם לאזרחים סוג ב’ על ידי חוקים כחוק השבות.

  ההבדל ההופך את האפרטהייד בשטחי 48′
  לחלקי, לעומת האפרטהייד בשטחי 67′: זכות ההצבעה.

  ממה נובע ההבדל (בזכות ההצבעה?)
  ההבדל הוא בכך שישראל לא סיפחה את 67′, כיוון שעל אף ההתנחלות, אין היא מצליחה להפןך את היהודים בהם לרוב.
  לכן אם יסופחו השטחים לישראל, והילידים
  יקבלו אזרחות, יהפוך משקלם היחסי
  באוכלוסייה למהותי ולכוח פוליטי
  בעל השפעה.

  ההתנחלות בשטחים היא ראש חץ ציוני
  אחד, שכוונתו בטווח הרחוק היא "יצירת תנאים" שירוקנו את השטחים מערבים לטובת סיפוח.

  השמאל הציוני, לעומת זאת, הוא ראש חץ ציוני
  אחר,הבוחל עדיין בטרנספר ומעוניין "להיפרד" מהפלסטינאים בשטחים, לפרק התנחלויות ולהסדיר את גבולות המדינה, ע"מ להבטיח רוב יהודי במדינה שתמשיך באפרטהייד חלקי כשהיא נפטרת מהכתם המוסרי של אפרטהייד מכוער
  יותר.

  ברם, כל הדרכים הציוניות מובילות לקטסטרופה, בסופו של דבר.
  הדרך הראשונה ( זו של כיבוש והתנחלות ), קורסת בעקבות ההתנגדות הפלסטינית, והמצדדים בה עסוקים בנסיונות לגרד מחטפים בטרם סגירת שערי הבורסה המדינית.

  הדרך השניה ( של היפרדות והמשך הציונות)
  לא תצלח כי הערבים נואשו מתקוותם לשוויון – זכויות, ומבינים שהציונות לרעתם. יהודים רבים מצטרפים לפעולות המרד,כמו ההתפרעויות המשותפות לערבים וליהודים ומחאה. גם בעולם יש דעת הקהל ומדיניות. תחושת האשם של אירופה על שעוללה ליהודים אינה ערובה לשתיקתם אל מול הציונות.בארה"ב היהודים מתבוללים והערבים מתרבים, כך שהנשיא יעדיף להתחנף לאחרונים.

  לא יגור זאב עם כבש-
  הציונות תקרוס אם תמשיך לשלם מס
  ל"דמוקרטיה",ולהיפך, כך שאחת מהשתיים
  תיעלם, ובידינו הבחירה.

  ט"ו בשבט שמח

 6. אחיקם הגיב:

  מר אבנרי היקר.
  כלום אין הבדל בעינייך החדרת טיל אנושי למסעדה בלב עיר הומה לבין חיסול של ארכי- מחבל?
  בוודאי שאין שום הצדקה לרצוח נפש צדיק עם רשע.
  אך בוודאי שעיקר כוונת חיילינו היא לא הילדים הנשים וכל הקהל החף מפשע אלא אותו רוצח אשר מתכוון בכל לב להנתקש בחייהם של נשים ולידים?
  האם יש לוגיקה בסיסית בהשוואת "החיסול הממוקד"(בלי להידרש לדיון לגבי יעילותו המפוקפקת) לבין פיגוע התאבדות?
  בכבוד רב.
  אחיקם

 7. גבע הגיב:

  מי מכל משיעי העצות וחולמי הדו קיום שיקום וישלח צאצאיו ללמוד באוניברסיטאות שבשטחים. לפני שהוא מותח ביקורת שיצא בראש המחנה.

 8. רונה וילף הגיב:

  ברצוני לשבח את מר אבנרי על המאמר המרתק והנוקב. אני בהחלט מסכימה לכל מילה שכתובה בו, עם זאת הייתי רוצה לראות התייחסות מצידך לתגובות הנגדיות כמו זו של "גלילי" "אחיקם" או "חיים" שלמרות שאינני מסכימה כלל וכלל עם דיעותיהם אני חייבת לציין שדבריהם אינם ריקים מתוכן וכי יש להתייחס גם לנקודות אותן הם העלו לו רק בשביל לשכנעם ולהוכיחם בצדקת המאמר. אני מברכת גם אותם על טוב הטעם בו ניסחו את דבריהם, זהו שינוי מרענן משאר דיבורי הסרק האוויליים ומהטיעונים הילדותיים המתחמקים והפרימיטיביים שנשמעים מכיוון אנשי הימין בארץ.

 9. אלדר משוש הגיב:

  אורי אבנרי אינו מגיב לתגובותיהם של אנשי ימין השואלים שאלות-סרק,שאת התשובות להם יודעים קוראי "הגדה השמאלית",שאינם בימין הפולש לאתר,רק כדי לעורר מדנים. מה יוכל אבנרי ל"ענות" למי שסבור ש"סיכול ממוקד" של "םעיל טרור" שהורג או אינו הורג את המוצא להורג,ללא משפט -הוא "כשר" ואילו פעולת נקם להרג אזרחים וילדים שנקלעו לזירת-הסיכול -היא מעשה רצח. ובכן,שני האירועים הם מעשי-טרור: הפיצןץ במסעדה הוא טרור-של-נקמה ואילו ה"סיכול" הוא טרור-ממשלתי. מדוע סבורה רונה וילף,שאורי אבנרי חייב לבזבז את זמנו כדי ל"השיב" למי שכותב שעזה כבושה כמו תל-אביב.
  קשה להבחין אם המגיב הוא ימני או "שמאלי" במרכאות כפולות,מאלה שכותבים "חיפה,פלסתיו’. תגובות רבות -גם לאחר הסינוך המבורך שהנהיגה המערכת בשבועות האחרונים – הן תגובות של קצוות,המתחברות מימין ומ"שמאל" למעגל סהרורי.

 10. אחיקם הגיב:

  ידידי מר אלדד "משוש כל הארץ".
  עפ"י ניסוח שאלותי ניתן לראות שאינני רוצה לעורר מדנים כמו כבודו.
  אינני פולש שכן אין גבול או תחום מחשבתי שאליו אני לא רשאי להיכנס.
  אך כיוון שאינני מעיין המתגבר כידידי, וכיוון שאין בסביבתי אדם היכול להבהיר לי את מה שהחסרתי ברוב כסילותי,הפנתי שאלות לכותב המאמר.
  במידה ומר אבנרי אינו מוצא לנכון לענות לי הזכות שמורה לא ואין לי תרעומת כלל,אך מ"מ נראה לי שאם מר אבנרי לא היה מעוניין בהעלאת סוגיה לדיון ציבורי, לא היה טורח לפרסם רשימה זו.
  בברכה.
  אחיקם

 11. פזית הגיב:

  צדק אורי אבנרי! החמאס אכן השתלט על כל הרצועה כמעט, והדבר יוביל באופן מיידי להתמתנותו, וכן צפוי שהדבר יוביל להתמתנות איראן והאיסלם המשיחי.

  — קישור —

 12. יורם הגיב:

  דברים שסיפר לי דודי: בדיוק כמו באיראן תחת שלטון השאה, ההמונים המהפכנים מתועלים לכיוון הדת, כיוון שרק במסגדים יש למעשה חופש התכנסות ואסיפה. לא צריכים להיות מוטעים מהפן הדתי, כי למעשה מה שמניע את הזרם מתחת לקרקע הוא הפוטנציאל המהפכני המתקדם, ולא הדת — שהיא ריאקציונית בבסיסה, גם אם היא דת האיסלם.

  — קישור —

 13. ענבל בר-און הגיב:

  מדהים, הגעתי למאמר זה באופן מקרי, והוא מ 2004, מלפני 3 שנים. ועד כמה אקטואלי היום! אני חותמת על כל מילה שנאמרה בו אז. שרון מעולם לא היה ‘אביר שלום’ שכן רגע אחרי פינוי ההתנחלויות ‘עיבה’ את מעלה אדומים. אילו שמות נפלאים להפקעת קרקעות. ‘עיבוי’. התנחלות ושרטוט עיפרון איפור מסביב לשפתיים הפכו להיות היינו הך- עיבוי. סה"כ עיבוי….

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים