הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 בפברואר, 2004 4 תגובות

בשעה שבדאבוס שבשוויץ מתכנסים מנהיגי, עשירי ומנהלי העולם, הגיע לסיומו במומביי (לשעבר בומביי) שבהודו, כינוס הפורום החברתי העולמי השלישי במספר – אירוע, שבישראל זכה לסיקור מועט בלבד אם בכלל. הפורום החברתי העולמי התכנס בפעם הראשונה מחוץ לברזיל. נציגי החברה האזרחית העולמית: חברי עמותות, איגודים, קבוצות, פעילים ואזרחים פשוטים בעלי מודעות חברתית התקבצו יחד, למעלה מ-100 אלף אישה ואיש, תחת הסיסמה "עולם אחר הוא אפשרי".

בשונה משנים עברו, שבהן המאבק בניאו-ליברליזם, הקפיטליזם הדורסני ששם רווח לפני רווחה, בתאגידים בינ"ל ובסחר חופשי (אנטי-גלובליזם תאגידי) היו העיקר, הפעם התאפיין האירוע במנעד רחב יותר של נושאים ובכלל זה: מלחמות ארה"ב, ניסויים בבע"ח, איכות הסביבה, גדר ההפרדה הישראלית (שזכתה לכיסוי נכבד הן באירוע והן ע"י התקשורת העצמאית והממסדית). היקף הפעילות היה מרשים גם הוא: קרוב ל-1,200 מפגשים, קבוצות דיון, סמינרים והרצאות במהלך 4 ימי הפורום.


הפורום החברתי העולמי צמח כתגובה של התנועה הבינ"ל שהלכה וגדלה כנגד מדיניות כלכלית ניאו-ליבראלית שהפכו לאקסיומות כלכליות במספר הולך וגדל של מדינות ובכלל זה בישראל וכן נגד גלובליזציה תאגידית. במשך שנים, מוסדות בינ"ל כדוגמת הבנק העולמי וקרן המטבע העולמי קיבלו החלטות המשפיעות על חיי אנשים ברחבי העולם מבלי להיות נתונים לכל סוג של ביקורת דמוקרטית של האנשים עליהם הם משפיעים. כעת, זה שלוש שנים שנציגי העולם השלישי וכן עיניי וחלשי העולם המתועש מתכנסים לדון במדיניות המוסדות הכלכליים הפוגעים בהם ולחפש אלטרנטיבות ודרכי פעולה כדי לעצור את התופעה.


ההחלטה הראשונית לערוך את הפורום בברזיל היתה בעלת חשיבות רבה. מצד אחד, ברזיל היא אחת המדינות שהושפעה רבות מאכיפת מדיניות ניאו-ליבראלית ע"י הבנק העולמי וקרן המטבע העולמי. מאידך גיסא, בברזיל גם קמו מגזרים רבים של האוכלוסייה שהתנגדו ומתנגדים למדיניות זו. העושר של תנועות החברה האזרחית הברזילאית היוו השראה להתפתחות הפורום החברתי העולמי. כעת, בשנה זו הוחלט על העברת המיקום למדינת עולם שלישי נוספת שאף היא מושפעת עמוקות ממדיניות ניאו-ליבראלית ואף לה מסורת ארוכת שנים של תנועות אזרחיות בלתי אלימות אך משפיעות ביותר.


ואכן, התנועה כבר רשמה הצלחות לא מבוטלות, אם כי ראשוניות. כך למשל, החלפת נשיא בוליביה, סאנצ’ס דה לוסאדה, בקרלוס מסה חיסברט לפני כחצי שנה כתוצאה מהתקוממות עממית שבאה בעקבות, בין שאר הדברים, התוכנית להפרטת משאבי הגז הלאומיים (דהיינו של כלל אזרחי המדינה!) ומכירתם לחברות אמריקאיות. כך גם ניתן לציין הוצאת 15 מיליון בני אדם ביום אחד ברחבי העולם להפגין נגד המלחמה האמריקאית בעיראק. הדוגמה האחרונה היא הצלחת המדינות המתפתחות ובכללן הודו, מדינות אפריקה, מדינות דרום אמריקה ומדינות הקאריביים לטרפד את הסכם הסחר העולמי שביקש להסיר מכסי מגן ממדינות העולם השלישי תוך שימור מכסי מגן בחקלאות באירופה.


המטרה, שאכן הושגה בצורה מעוררת התפעלות, היא לדון בחלופות לשיטה העולמית השלטת, להחליף דעות, לחלוק בניסיון ולחזק קשרים בינ"ל בין ארגונים, עמותות ואיגודים מקצועיים.


ארגונים שונים ומגוונים נטלו חלק בכינוס, וניתן למנות רק כמה מהם: ארגוני זכויות נשים, תנועת התנגדות למלחמה, ארגון זכויות יסוד לקאסטה ההודית של דליות, קואליציה למים ציבוריים, קואליציה לבריאות סביבתית, רשת בינ"ל לעובדי תעשיית המין, OXFAM הבריטית ועוד רבים אחרים. בעוד שכל ארגון עסוק בענייניו, המשותף לכולם הוא המאבק בשיטה הניאו-ליבראלית שמבטלת את הצורך בהגנה על זכויות האזרח הבסיסיות של כל בני האדם ומקדשת את עשיית העושר של קבוצה קטנה יחסית של בעלי הון ותאגידים בינ"ל. המפגש של ארגונים של מחוסרי קרקע מהודו וברזיל, של פעילי איכות סביבה מגרמניה ולבנון, של פעילי שלום מכל העולם מאפשר התווית רשת מקיפה, יעילה ובעלת חשיבות מכריעה בקידום המאבק. בעזרת החלפות כתובות דואר אלקטרוני בין פעילים בכל העולם לא ירחק היום שההפגנה הבאה של התנועה האזרחית העולמית תמנה 100 מיליון. ממחאה בהיקף זה, לא יוכל עוד היושב בבית הלבן, או כל מנהיג אחר להתעלם.


ב-15 בפברואר יתקיים במועדון הגדה השמאלית ערב בנושא הפורום החברתי העולמי.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. שי חכים הגיב:

  אחלה מאמר. אכן חשוב לחשוף את המידע לציבור למרות שהתקשורת הממסדית בוחרת להחליט שהוא לא מספיק מעניין. (הרכילות על משפחת שרון כנראה משפיעה עלינו הרבה יותר חזק מהאסון האקולוגי והחברתי שרובץ לפתחנו)

  אני בכל מקרה אדאג להפיץ את המאמר הלאה לכל רשימת התפוצה שלי.

 2. נמרוד ברנע הגיב:

  כנראה שיש עוד תקווה.

 3. מחמיא גם מחמיא הגיב:

  מי שאמון על טקסטים מפלגתיים (מםלגות של איש
  אחד) ו"מהפכניים" (ביכול) -אינו מבין ולא יהיה מסוגל להבין את מאמרה המצויין של מנואלה דבירי המתפעלת מאיכותו ותוכניו של הפורום בו השתתפה ועליו דיווחה.

 4. גלילי הגיב:

  תקרא את המאמר של מנואלה על הכנס . לא כל כך מחמיא בלשון המעטה .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים