הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בפברואר, 2004 19 תגובות

באינטרנט מסתובבת עתה רשימה של קרוב ל-‏7,000 יהודים שמוגדרים על ידי יוצריה כ"חדורי שנאה עצמית ו/או מאיימים על ישראל". הרשימה מתפרסמת באתר ששמו "מסדה 2000" שרשום בסקרמנטו, ארה"ב. הרשימה מכילה יהודים מרחבי העולם. מיוצגים בה לא מעט מדינות, כמו בלגיה, צרפת, אנגליה, גרמניה, אבל המספר הגדול ביותר של "בעלי השנאה העצמית" הם מארה"ב וישראל. אנשי הימין הקיצוני בארה"ב, בסיוע עמיתיהם בישראל, הרכיבו רשימה שבדרך כלל היא מאוד מכובדת, כוללת אישים שמחויבותם לזכויות אדם היא ללא דופי, ועל כן איני יכול לבוא בטענות על כך שגם שמי נכלל ברשימה.

יחד עם זאת, מי שהרכיבו את הרשימה הגזימו לעתים מאוד במתן קרדיט של "שמאלנות ושנאה עצמית" לאישים שבאמת הדבר לא מגיע להם, והם לדעתי מטילים צל על הרשימה.


מה פתאום הכניסו לשם את נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק? האם האיש הזה שחתום על פסקי דין רבים המגבים את הכיבוש, את הפרת זכויות האדם בשטחים הכבושים, את הירי על אוכלוסייה אזרחית, את מעצרם של סרבני הכיבוש, את הענישה הקולקטיבית החל מהריסת בתים וכלה בסגרים ובכתרים ועוד ועוד מעשי נבלה כאלה ודומים לאלה, האם זו התודה שמגיעה לו מאנשי מסדה 2000?


או קחו למשל את דליה רבין פילוסוף, "בתו של". מה יש לה לחפש בחברתם של אותם "שונאי עמם"? היא היתה סגנית שר הביטחון שעה שצבא הכיבוש פתח במתקפה הגדולה לעבר שטחי פלסטין, היא, כמו השופט ברק, הביעה התנגדות נחרצת לסרבני הכיבוש, תמכה בצבא שהרג מאות ילדים פלסטינים, עשתה ועושה מאמצים ניכרים במסגרת פעולתה הציבורית בשמירת "מורשת רבין" למצוא מסילות אל הימין. לא יפה לעשות לה את זה.


גם הכללתו של פרופ’ שלמה אבינרי ברשימה לא עושה עימו צדק מנקודת מבט ימנית. הוא היה מנכ"ל משרד החוץ בתקופה שיגאל אלון היה שר החוץ, שתמך בהקמת קרית ארבע ועוד התנחלויות. היום הוא מקדיש הרבה אנרגיה לרשימות וראיונות נגד פעילותם של אנשי השמאל. בדיוק כמו הימין, הוא מתנגד להבנות ז’נבה, משום שלדעתו הכניעה הפלסטינית אינה מספקת בעיניו.


מדוע מתענים בעלי האתר לעיתונאית אילנה דיין? היא באמת עושה מאמצים רבים להיות בסדר. רק בתוכנית הטלוויזיה האחרונה "עובדה" (ערוץ 2), שם היא משמשת כמגישה ומראיינת, היא עשתה כבוד, ממש תשדיר שירות, כשראיינה את מפקד חיל האוויר אלוף דן חלוץ בדרכו לתפקידו החדש כסגן הרמטכ"ל, האיש אשר על החיסולים ישן טוב בלילה כאשר מאות אזרחים וילדים פלסטינים נהרגים ונפצעים.


מוזר היה למצוא ברשימה את שמו של איש הימין הנרי קיסינג’ר, בעבר שר החוץ של ארה"ב והיועץ לביטחון לאומי של ידיד ישראל הנשיא ריצ’ארד ניקסון.


קיסינג’ר נושא באחריות לכמה מפשעי המלחמה החמורים ביותר במלחמתה של ארה"ב בוייטנאם וקמבודיה, שזה בוודאי לא מפריע לאנשי הימין היהודי שמוכנים לגבות כל מסע מלחמתי נגד "הקומוניסטים והשמאלנים". באשר ליחסו של קיסינג’ר לישראל, אין לימין סיבה להלין עליו. במלחמת יום כיפור עמדה ישראל בפני שוקת שבורה לאחר שמחסני הנשק התרוקנו. הוא היה בין אלה שתמכו ברכבת האווירית לישראל שאיפשרה לישראל לחמש מחדש את הצבא. הוא היה בין מעצבי המדיניות האמריקאית שהתירה לישראל, לצערי, להמשיך בבניית חימושה הגרעיני. גם שגריר ארה"ב בישראל, דניאל קרצר, נכלל ברשימה על לא עוול בכפו, שהרי הוא מייצג כאן את התמיכה האמריקאית של הנשיא בוש בממשלת הימין של שרון-לפיד-איתם-ליברמן.


יש ברשימה גם כמה שמות של פעילים מנטורי קרתא, שעליהם בוודאי אי אפשר לומר שהם יהודים הנגועים בשנאה עצמית.


הרשימה סובלת מאי אלו ליקויי מידע. היא כוללת אנשים שנפטרו (אליעזר פיילר ז"ל, אביו של האמן דרור פיילר המופיע אף הוא ברשימה). מחברי הרשימה החליטו לגייר גם ערבים, אחרת קשה להסביר מדוע נכלל ברשימה נורי אל עוקבי, יו"ר האגודה להגנה על זכויות הבדואים. יש ברשימה גילויים גזעניים, כמו התייחסות לממדי הגוף הגדולים של אחת הנשים, או ההערה הצמודה לשמו של הפסל יגאל תומרקין לפיה “שנאתו העצמית" היא תוצאה מתבקשת לאור נישואיה של אימו היהודייה עם נאצי גרמני (הערה מטופשת וגזענית משום שלא מעט נאצים הולידו ילדים שהפכו לאנטי נאצים מושבעים. מה עוד ובאשר לתומרקין אימו כלל לא התחתנה עם נאצי).


ולסיום, יש בעם היהודי הרבה יותר מ-‏7,000 יהודים שוחרי זכויות אדם, המתנגדים לכיבוש ולמדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים. בכדי להכיל את כולם, יצטרכו להגדיל בהרבה את קיבולת האתר.


מאחר ואנו, כאן אני מעז לדבר בשמם של מרבית הנכללים ברשימה, מתנגדים לסגנון המקרתיסטי של רשימות מסוג זה, יש להניח כי לא תקום רפ"י – רשימה פאשיסטית יהודית.


"הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון"


קיבלתי דוא"ל מדובר תנועת "בני הארץ" בשמה הערבי "אבנא אל באלאד" (המוכרת יותר בשם "בני הכפר") שמודיע על מעצרם של ארבעה מחברי התנועה. אל ההודעה צורפה תמונה של החיפוש שאנשי משטרה ושב"כ ערכו במשרדי התנועה בחיפה. מה שרואים הוא ממש פוגרום. הכול הפוך ושבור. לא מצאתי על כך דיווח בעיתונות.


צילצלתי ליואב בר, חבר בתנועה, והוא סיפר לי את הסיפור הבא.


ביום שבת ה-‏7 בפברואר, בארבע לפנות בוקר, העירו אותו שוטרים בביתו וציוו עליו להצטרף אליהם כדי לערוך חיפוש במשרדי התנועה (מדוע היה צריך לחלל את השבת? שאילתא טובה לאנשי ש"ס ואגודת ישראל). לא נתנו לו להתלבש והוא ירד למכונית המשטרתית לבוש בפיג’מה. צו החיפוש שהשופט חתם עליו נערך לפי סעיף "התארגנות בלתי חוקית". מה משמע "התארגנות בלתי חוקית"? שהרי "בני הכפר" הם תנועה חוקית. מתברר כי סעיף זה כולל הגדרות מאוד דרקוניות. בין השאר ניתן להאשים בסעיף זה "מי שמעורר בוז כלפי הממשלה או כלפי אחד משריה". במלים אחרות, כל אחד מאיתנו יכול להיות קורבן של הסעיף הזה.


יואב מספר כי החיפוש היה מאוד ברוטלי. נוסף לשבירת הריהוט, נעשו שם עוד כמה מעשים מקוממים. השוטרים ואנשי השב"כ (כולם דרך אגב היו בלבוש אזרחי), הורידו מהקיר תמונות של חללים מאירועי אוקטובר 2000, זרקו אותן על הרצפה ודרכו עליהן. הם השליכו על הרצפה ספרים, בהם ספרי ילדים בערבית ודו"חות של "בצלם" בעברית, ושפכו עליהם צנצנת זיתים ושמן זית שהיתה במשרד, אבל לא הסתפקו בכך, ושפכו על הספרים גם אקונומיקה. שוטר אחר היה אחראי לשבירת העפרונות. שיהיה.


השוטרים ואנשי השב"כ היו גם אלימים בדיבורם. כאשר יואב העיר לשוטרים כי מה שהם עושים אינו תרבותי, הגיב אחד השוטרים "חבל שבאוקטובר שברנו לך רק את הידיים, היו צריכים לשבור לך את כל הראש". שוטר אחר אמר ליואב כי "אם זה היה תלוי בי, הייתי תוקע לך כדור בראש".


עם תום החיפוש ביקש יואב כי יחזירו אותו הביתה, אבל השוטרים זרקו אותו שלושה ק"מ מהבית, עם פיג’מה ובלי כסף, והוא, אזרח צייתן, הלך ברגל הביתה.


באותו יום נעצר בביתו מזכיר התנועה מוחמד כנאענה, וגם שם נהגו השוטרים באלימות. הרביצו לאימו, לאשתו ואיימו על בנו בן ה-‏14 כי יחברו אותו לכבל חשמלי.


ארבעת חברי התנועה לא היו רשאים עד כה לראות עורך דין. השב"כ מביא אותם להארכת מעצר, מגישים חומר סודי לשופט, והוא פוסק על המשך מעצרם. גם עורכי הדין אינם רשאים לראות את החומר על פיו עצרו את הארבעה. פגיעה חמורה בזכויות האזרח.


אינני נימנה עם אוהדי "בני הכפר", וזה בלשון המעטה. יש לי איתם מחלוקות רבות בנושאים לא מעטים, אבל הם אזרחי המדינה שזכאים ליהנות מכל זכויות האזרח שמדינה דמוקרטית אמונה עליהם, ומיחס הוגן, גם כאשר השלטונות חושדים במי מהם. יחס גס וברוטלי, נוסף על העוול שגלום בו, הוא גם לא יעיל, משום שהוא רק מרבה איבה ועוינות. אף אדם לא ייהפך לאוהד המדינה כאשר נוהגים כלפיו בשיטות של מדינת משטרה.


מהמשטרה לא הצלחתי לקבל תגובה, אבל הכתוב כאן יופנה אליהם, וכל תגובה שלהם תפורסם בטורי כאשר תגיע.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. עדו הגיב:

  הרשימה שפרסמו אנשי הימין מוכיחה רק, ממש כמו רשימתך, שסהרורים ישנם משני הצדדים. אמנם אנשי הימין בדרך כלל בישראל יותר מסוכנים, אבל זה רק משום שהם יותר תכליתים ולא משום שהם שוטים גדולים יותר מאנשים שקוראים לעצמם אנשי שמאל.
  לענין בני הכפר, הרי העובדה שלשיטתך מותר לעשות כל דבר בתנאי שהוא נגד מדינת ישראל, לא הופכת אותם ללא מסוכנים. לא בטוח גם שמידת הבנתך ברמות סיכון נוטה לגאוניות יתר.יחד עם זאת יתכן תמיד שהמעצר נעשה בטעות. את תיאוריות הקונספירציה כדאי שתשאיר לימין.

 2. דן תמיר הגיב:

  התנהגותה של המשטרה בזויה ומבזה. יום יבוא ומי שצריך ליתן על זה את הדין אכן יתן אותו, במוקדם או במאוחר.
  ובכל זאת, הערה קטנה לבני הכפר. אם היו טורחים לדבר אל כלל הצבור כאן (באותה ארץ של "בני הארץ") בעברית פשוטה, היו יכולים לזכות ביותר אהדה ותמיכה. אפשר לצרף גרסה עברית (לצד הערבית והאנגלית) לאתר האינטרנט היפה שלהם – זה בטח יביא ליותר תמיכה בענייניהם הצודקים מאשר זעקות חמס על אלימות משטרתית בשפה הערבית, שרבים לא מבינים.

 3. גדעון ספירו הגיב:

  לעדו,
  אתה איש מופקר בכל הקשור להטחת האשמות בזולת. אתה כותב כי לשיטתי "מותר לעשות כל דבר בתנאי שהוא נגד מדינת ישראל". על סמך מה אתה קובע "כל דבר"? אני למשל מתנגד לזריקת פצצת אטום על ישראל, וזה לכשעצמו מוציא אותי מכלל "כל דבר". אני גם מתנגד שהאמריקנים ישלחו טילי טומהוק לירושלים ותל-אביב כדי להחליף את הממשלה בישראל. וגם זה מוציא אותי מכלל "כל דבר". ויש עוד כמה דברים שאני מתנגד להם. למה סתם להתפרע?

 4. אופק הגיב:

  היי I MADE IT TO THE LIST
  ביחד עם חומסקי ופינקלשטיין.. איזה כבוד! צודק ספירו כשהוא כותב שיש יותר מ7000 יהודים שוחרי זכויות אדם – זכויות אדם וצדק עולמי הן אבני יסוד ביהדות לפי ספרו החדש של דוד רשקוף (גם ברשימה) NOTHING SACRED. בנתיים הציונים סוגדים לאלילי הדגל, הקיר בירושלים, פלאפונים ואדמת פלסטין הכבושה.

 5. דפנה ברעם הגיב:

  צר לי להפריע לחגיגה. כדי להסיר ספק צדקנות – גם אני צהלתי לנוכח שמי ברשימה, והתפלצתי למצוא בה את פרס, קיסינג’ר, בני מוריס ועוד כהנה וכהנה אנשי ימין קיצוני. אבל אחרי פסטיבל דאחקות וצ’פחות קצר, כדאי להתחיל לחשוב. לשמחה מה זו עושה? ומה לנו מתלוננים ברצינות תהומית בפני חבורת נאצים מסוכנת על כך שהרכיבו רשימת חיסול לא-טהרנית מבחינה אידאולוגית? שני הדברים מעידים על תחושת אפסות שלנו, וצורך להיות מוגדרים מבחוץ. עוד יש כמה פאשיסטים שזוכרים לנאץ אותנו, משמע, אנחנו קיימים. דומה הדבר ליהודי המובל מן הגטו לרכבות, ובדרך מלשין על שכנו: "זה יהודי זה? לא ראינו אותו בבית הכנסת כבר שנים".כשבאו לקחת את הקומוניסטים, כתב ברכט, שתקתי, כי אני לא קומוניסט. האם כשהאולטרה-פשיסטים באים לקחת גם את אנשי הימין השמרני נסביר להם שאנחנו "עוד יותר גרועים"? ההתלהבות מ"רשימת החרא" כפי שהיא מכונה על ידי יוצריה, גובלת בהתרפסות. בפאשיסטים צריך להילחם עד חורמה. העובדה שהם אינם מבחינים בין טרוצקיסט אנטי-ציוני לבין סתם איש ימין שעדיין רואה בפסוודו-דמוקרטיה צורת שלטון מועדפת, אינה נושא להתפלמסות פוליטית איתם.

 6. אסנת אלון הגיב:

  האם מישהו מוכן למסור את כתובתו של אתר מסדה?
  תודה

 7. גם לאנטי ציונות צריך להיות קו אדום הגיב:

  החותם "אופק"שהוא אחד משנים או שלושה כותבים בעשרת או יותר "שמותיהם" -כתב ש"הציונים סוגדים לפלסתין הכבושה…, – כל הציונים?גם אלה שב"שלום עכשיו",ב"תאיוש",ב"גוש שלום" ב"רופאים לזכויות אדם" ובשכאלה ? – מדוע מרשה מערכת "הגדה השמאלית" לתת פתחון-פה למי(ספרו על אצבעות יד אחת והם כותבים במכפלות של עשרות) השמים בחבילה אחת את גזעני הימין עם אזרחים ישרי-דרך הרואים עצמם כ"ציונים" רחמנא לצילן והמהווים את רוב רובם של חברי ופעילי הארגונים החברתיים, תנועות וארגוני השלום והעזרה ההדדית לפלסתינים בשטחים הכבושים.המערכת צריכה לשים קץ להשתוללות ה"דמוקרטיה" המדומה הזו,שמנצליה לרעה,גם אינם מכירים במדינת ישראל,גם מכנים את אזרחיה "יהודים" (שם גנאי אצלם) וגם מנסים לפלג ולפצל את השמאל השפוי, ש"הגדה השמאלית" היא בטאונו היחיד – שיאבד גם הוא,אם לא ימתח קו אדום שמעבר לו,לא תותר הפלשנות הקנאית והמפלגת לאתר.

 8. shai הגיב:

  צריכים לאזן קצת קיצונים יש בכל צד אבל
  להטיח ההאשמות ורפש בציבור שלם ולקרוא לאנשים
  כינים וטפילים זה גועל נפש זה הסתה בשם חופש
  הביטוי שנהפך לחופש השיסוי ככל שתשמיץ את
  הצד השני תקבל רייטניג יותר גבוה ותהיה
  במהדורת החדשות בכותרות עי’ ערך טומי לפיד
  שקרא לשר הרווחה זבולון אורלב עוכר ישראל

 9. איריס בר מ"אבנאא אלבלד" הגיב:

  ובכך עבר טומי לפיד על החוק, וניתן לאסור אותו לתקופה של עד 15 שנה באשמת התאגדות אסורה לפי חוק העונשין לשנת 1977 (סעיף 145) שהיא:
  "התאגדות אסורה, לענין סימן זה, היא –
  1. חבר בני אדם, מואגד או לא מואגד, שבחוקתו או בתעמולתו או בדרך אחרת הוא מטיף, מסית או מעודד לאחת מפעולות אסורות אלה:
  א. למוטט את סדרי השלטון בישראל במהפכה או במעשי חבלה;
  ב. להפיל בכוח או באלימות את הממשלה החוקית של ישראל או של מדינה אחרת, או כל ממשל מאורגן;
  ג. להרוס נכס של המדינה או נכס המשמש למסחר בפנים המדינה או עם ארצות אחרות, או לפגוע בנכסים כאמור;

 10. עדו הגיב:

  גדעון
  ואם הייתי כותב – כמעט כל דבר, היתה נחה דעתך? הרי אתה יודע בדיוק למה כוונתי. העובדה היא עדין שמה שנראה לך לא מסוכן רוב תושבי ישראל רואים כמסוכן מאד. העובדה היא גם שלמרות השטויות במשפט הראשון של דן תמיר וחוסר ההבנה בהמשך תגובתו, כל מעצר כזה גם נשקל מאד בזהירות וגם עובר ביקורת שיפוטית (ותחסכו את השטויות על מערכת המשפט עושת דברו של השלטון הפשיסטי). כמו שכתבתי קודם עדין טעויות יכולות לקרות ושוב את תיאוריות הקונספירציה תשאיר לאנשי ימין

 11. "מסוכן מאד" הגיב:

  מעניין מה שרואה "עדו" מסוכן הנראה לרוב תושבי ישראל מסוכן מאד: התארגנות פוליטית חוקית של פלסטינים אזרחי ישראל.
  אם זה שמאל מי צריך ימין (קיצוני)

 12. תתפכח עדו הגיב:

  חביבי, צר לי לאכזב אותך: אין לך מושג מהו תפקידו של מנגנון הדיכוי במדינת אפרטהייד, אלא לשמור על הסטטוס קוו-ולהבטיח שאי השוויון בין אזרחיה ופלטיה ימשך ללא מפריע.

 13. עדו הגיב:

  למסוכן מאד
  ראשית עדו הוא שמי האמיתי כך שאין צורך לשים אותו המרכאות.שנית, זה ממש לא נעים כשעוצרים מישהו, זה עדין לא עושה את המעצר ללא צודק באופן אוטומטי.אני גם לא קראתי באתר מחאות נרגשות על מעצרו המינהלי של נועם פדרמן למשל (וסליחה אם החמצתי ציוץ של מישהו בענין). אם תטרח לשים לב שלא כל חברי התנועה נעצרו וגם לא מיד כשהתנועה קמה, למרות שהם אינם וגם לא צריכים להיות ציונים נלהבים, תבין שאולי רק אולי יש הגיון במעצרים. ואגב, אם שמאל זה התנגדות אוטומטית לכל (סליחה, כמעט כל) מה שהמשטרה/שב"כ/שלטון עושה, אז אני באמת לא שמאל ואני גאה בזה שאני מעדיף מחשבה עצמאית על להקרא שמאל

 14. רגינה הגיב:

  ידידי דרור פיילר המוזכר ברשימה ויתר על אזרחותו הישראלית.

  — קישור —

 15. שירה לרגינה הגיב:

  רגינה את יכולה לברר לי עם דרור אם אני אוכל לוותר על האזרחות הישראלית אני אקבל מעמד פליט בשבדיה?

 16. דגמר הגיב:

  תודה לרגינה על ההבהרה. וגם תודה על הקישור ליצירת האמנות הנפלאה, ששכחתי את שמה המדוייק אבל מיטיבה לשקף את נפשו העדינה של דרור ואת הזדהותו עם העשוקים והסובלים.

 17. עומר הגיב:

  ארנה, זה לא "אידיוטיים שימושיים", זה "שמאל חדש" שהמאפיין העיקרי הוא לא בהכרח גיוס מעמד פועלים למהפכה פרולטרית:

  — קישור —

 18. ארנה הגיב:

  גדעון ידידי, הזכרת יהודי החבר בתנועת "בני הכפר" הלאומנית הערבית ורעיתו הוסיפה פה תגובה בהמשך. דומני שאין מתאימים מהם לתיאור (שיוחס בזמנו ללנין) של "אידיוטים שימושיים".

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים