הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 בפברואר, 2004 תגובה 1

ה"ניו יורק טיימס" פירסם ב-17 בפברואר, בעמודו הראשי, ידיעה שכותרתה: "הערבים בארה"ב תורמים לתמיכה בבוש". הידיעה מתארת כיצד, לאחרונה, התגייסו ראשי הקהילייה הערבית בארה"ב לאיסוף כספים למערכת הבחירות של בוש, כאשר רבים מהם תורמים 100 ואף 200 אלף דולר – סכומים משמעותיים מאוד למימון בחירתו מחדש של בוש. הכתבה מסבירה, שהסיבה העיקרית לתמיכה בבוש היא תקיפתו בעיראק שהביאה לתמיכה בו, של מעל ל-83% מהמוסלמים בארה"ב, אך לאחר הכיבוש ירדה ל-33% בלבד בגלל עמדותיו הפרו-ישראליות. אולם, קובע כותב הידיעה, לאחרונה התגייסו העשירים שבמוסלמים האמריקאיים, לתמיכה בבוש כדי להבטיח את בחירתו מחדש, בשל חששותיהם מעמדה פרו-ישראלית עוד יותר של נשיא דמוקרטי.

סיכוייו של בוש להיבחר שוב אינם מזהירים – תשעה חודשים לפני יום הקלפי: פחות ממחצית האמריקאים תומכים בו על סמך הסקרים האחרונים ומעל ראשו מאיימות שתי חרבות: האחת, היא ועדת החקירה שתקבע למה טעו והטעו הערכות המודיעין האמריקאיות את הנשיא והציבור כולו בעניין ההתקפה על עיראק והשנייה, ההידרדרות במצב הכלכלי והגידול בגירעון המסחרי האמריקאי, בגין ההוצאות הגדלות של המלחמות בעיראק ובאפגניסטן ולעומתן הקיצוץ במסים לעשירונים העליונים. הכתבה שזכתה לכותרת ראשית, אינה מתייחסת לתפנית שחלה לאחרונה ביחסו של בוש לסכסוך באזורנו – על אף שהתקשורת האמריקאית, מדווחת שבוש אוסר על ישראל בתוקף, לבצע את "ההפרדה החד צדדית" ללא שיתופם של הפלסטינים וגם לא יאפשר את הקמת "גדר ההפרדה" בתוואי של שרון, גם לא את הרחבת או חיזוק ההתנחלויות בכל צורה. לשם כך באו לכאן שלושת נציגיו, כדי לעגן את הדברים במסמרות ורק אם יקבל שרון את תכתיבם – הוא יוזמן לביקור בוושינגטון.


לדעתי, יש קשר ברור בין המיפנה של בוש וחידוד עמדותיו כנגד הספינים של שרון – לבין התגייסות המוסלמים לעזרתו. עסקנים יהודיים מארה"ב, הזהירו בעת ביקורם לאחרונה בישראל, ש"הסכנה המאיימת", היא הגידול בעצמת הלובי המוסלמי בארה"ב. מספר המוסלמים זהה עתה למספרם של היהודים בארה"ב – אלא שעד לאחרונה היה "הכסף היהודי" גורם משפיע יותר בפוליטיקה האמריקאית ולכן, הלובי היהודי היה (ועדיין נשאר) בעל השפעה חשובה על הממשל, אך נראה שהמוסלמים הפנימו זאת. בוש לא יעשה צעדים שיגרמו לאבדן קולות תמיכה של יהודים, והוא בהחלט זקוק מאד גם לקולות והכסף המוסלמיים.


מדהים עד כמה הבעיות המיידיות של בוש ושרון דומות וזהות: מעל ראשו של בוש מתהפכת חרב החקירה בעניין המלחמה בעיראק ומעל לראשן של שרון: חקירות השוחד והשחיתות. הכלכלה האמריקאית במשבר וכמוה הישראלית: גירעון הסחר האמריקאי גדל ב-2003 לשיא של 4.5% מהתפוקה הלאומית הגולמית ולדעת כלכלנים וכמעט כל הפרשנים – התלות האמריקאית ביבוא-הון זר, היא מוחלטת ומסוכנת לאין שיעור שכן ההון הזר מקטין בעקביות את השקעותיו במימון הגירעון האמריקאי ומעדיף את הריביות הגבוהות יותר ביורו שערכו ביחס לדולר ומטבעות אחרות – תופח.


ישראל תלויה בצורה מוחלטת בערבויות האמריקאיות המתחדשות כל שנה. הודעת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ("מעריב", 17 בפברואר) מראה על ירידה ביצוא ובהשקעות כשלעומתן האטה בגידול בתוצר וברמת החיים. "הגידול בהשקעות" עליו כותבים הכתבים הכלכליים, הוא כמעט כולו השקעות-הון בבורסה התל-אביבית. הירידה הדרסטית ברמת החיים של השכבות החלשות בישראל ובארה"ב מקורן באותה סיבה: הפחתת מיסים לעשירונים העליונים. גם בוש וגם נתניהו. לא היססו להקטין את המיסוי לעשירים כדי שיתעשרו עוד יותר.


נתניהו, בבואו לקצץ בתקציבי הרווחה, החינוך והבריאות לחלשים, אמר לשרים בממשלה כי "יראו" לו מהיכן לממן את ביטול הקיצוצים. להלן הצעה יעילה: בטל את הקיצוץ במס ההכנסה לעשירים ותקבל 2.5 מיליארד שקל לשנה. בטל גם את המענק הממשלתי למעסיקים, לתשלומיהם לביטוח הלאומי בסך 2.5 מיליארד שקל לשנה ויהיו ברשותך 5 מיליארד שקל למשרדי הרווחה, החינוך והבריאות – כל אלה לפני הממון שיחסך בביטול הקמת גדר ההפרדה וביטול התמיכה בהתנחלויות: 12 מיליארד שקל למימון הגדר ו-3 מיליארד שקל לשנה להתנחלויות.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. אליק בנשלום הגיב:

    אחת מהחרבות המתהפכות מעל לראשו של בוש-אינה מושחזת דייה:כתב המינוי שלה,מתיר לוועדה לפרסם את החלטותיה במרץ 2005 .תרגיל שקוף:
    גם מינה וועדה "לחקור" את זיופי המודיעין וגם לא ישא באחריות לממצאיה,ביום הבחירות – ששה חודשים לפני פרסומם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים