הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בפברואר, 2004 16 תגובות

במהלך השבועיים האחרונים מתנהל מסע דיכוי כנגד תנועת אבנאא אל-בלד (בני הארץ) ופעיליה. מסע זה הוא שלב נוסף במתקפה על הזכויות הדמוקרטיות של האזרחים הפלסטינים ושל פעילי השמאל, כמו המעצרים הנמשכים של ראשי התנועה האיסלאמית, השלכת סרבני הכיבוש לכלא לשנה שנייה, החקירות הפוליטיות אליהן מוזמנים פעילי שמאל, וההסתה והרדיפה כנגד חברי הכנסת הערבים. השלטון הישראלי מעוניין להטיל משטר של פחד על האזרחים הפלסטינים כדי "להרתיע" מהתארגנות פוליטית. רק עמידה מאוחדת של כל שוחרי הדמוקרטייה תוכל לעצור את המתקפה הזו.

בשבת 7.2, בשעה 04:00 בבוקר, פרץ כוח גדול של משטרה, מג"ב ושב"כ לביתו של מוחמד כנאענה, מזכ"ל תנועת אבנאא אל-בלד, בכפר עראבה שבגליל. הם ערכו חיפוש בבית והחרימו את המחשב ומסמכים השייכים לתנועה ולאגודה התרבותית אלבלד; גרמו נזק רב, ואף תקפו פיסית את אשתו של כנאענה ואת ילדיו. הם החרימו מחשבים אישיים, פלאפונים, משחק פלייסטיישן(!), וכן את מכוניותיהם של מוחמד כנאענה ושל אחיו חוסאם, גם הוא פעיל בתנועה, ולבסוף עצרו אותם. כוחות אלה גם ערכו חיפוש במועדון אבנאא אל-בלד בעראבה והחרימו מסמכים ומחשב, תוך הטלת אימה על השכנים. מוחמד וחוסאם הובאו להארכת מעצר באותו יום ומעצרם הוארך ב-10 ימים מבלי שהתאפשר להם לראות עורך דין ומבלי שיתאפשר לעורכי הדין לדעת במה הם מוחשדים.


למעצרו של מוחמד כנאענה קדמה הטלת צו איסור יציאה מהארץ ע"י שר הפנים, בנובמבר האחרון. זה כבר כמה שנים שמוטל עליו "צו אלוף" האוסר על כניסתו לגדה המערבית ועזה.


באותה שעה (4:00 בבוקר) הגיעו כ-10 שוטרים בבגדים אזרחיים לביתו של יואב בר, פעיל אבנאא אל-בלד בחיפה. הם לקחו אותו למועדון של אבנאא אלבלד בעיר וערכו בו חיפוש, תוך ונדליזם גרימת נזק כבד למקום במכוון: הם שברו רהיטים, קרעו פוסטרים מהקירות, דרכו על תמונות של קורבנות הכיבוש הישראלי, שפכו זבל, חומרי ניקוי, שמן וזיתים על ערימות של ספרים וכתבי עת שהשליכו על הרצפה, וכתבו דברי נאצה. כל זה נעשה תוך איומים וקללות שהופנו לעבר יואב בר, כמו: "אם זה היה תלוי בי, הייתי יורה לך כדור בראש".


באותו יום, בשעה 19:00 לערך, נעצרה סחר עבדו מחיפה, מזכירת המערכת של כתב העת אלג’יל אלג’דיד של אגודת אל-בלד, בשעה ששבה מביקור בירדן. מעצרה הוארך למחרת ב-8 ימים, והיא לא הורשתה לראות עורך דין.


ביום חמישי 12.2, בשעה 2:30 לפנות בוקר, נעצר יוסוף אבו-עלי, פעיל אבנאא אל-בלד מסחנין בביתו, לאחר חיפוש שכלל הרס רב. באותו יום הוארך מעצרו ב-7 ימים בבית המשפט בעכו, מבלי שניתן לו לראות עורך דין. שומרי בית המשפט מנעו מקרובי משפחתו וחבריו של יוסוף מלהיכנס לבניין בית המשפט. יוסוף אבו -עלי סובל מבעיות בריאות כולל סכרת ובעיות גב (דיסק).


בשבת 14.2 נערכה הפגנה ליד בית המעצר קישון (ג’למי). כ-100 פעילים מתנועות שונות עמדו בגשם ובקור ודרשו את שחרורם של פעילי אבנאא אל-בלד ושל כל העצורים והאסירים הפוליטיים.


ביום שני 16.2 נערכה הארכת מעצר לעצורים סחר עבדו ומוחמד וחוסאם כנאענה בבית המשפט בעכו. עשרות תומכים מתנועת אבנאא אל-בלד ומתנועות וארגונים אחרים חיכו מחוץ לאולם הדיון בשעה שהוא התנהל בדלתיים סגורות, ומבלי שלעורכי הדין יתאפשר לראות את העצורים או את חומר החקירה. מעצרם של מוחמד וחוסם כנאענה הוארך ב-10 ימים נוספים, ומעצרה של סחר עבדו הוארך ב-6 ימים נוספים.


ביום חמישי 19.2 הוארך מעצרו של יוסוף אבו-עלי ב-6 ימים נוספים, שוב מבלי שהתאפשר לו לראות עורך דין.


באותו יום נערך בבית המשפט המחוזי בחיפה דיון בערעור על הארכות המעצרים. שוב נערך הדיון בדלתיים סגורות ומבלי שעורכי הדין יוכלו לראות את העצורים. מחוץ לאולם חיכו פעילים של אבנאא אל-בלד, ושל תנועות ועמותות שונות. בהחלטת השופט קוצר משך הארכות המעצר האחרונה של מוחמד וחוסאם כנאענה ב-4 ימים, ל-6 ימים. כמו כן התאפשר לעורכת דין אורנה כהן מעדאללה לפגוש את סחר עבדו באותו ערב, לראשונה לאחר 13 ימי מעצר. משאר העצורים עדיין נמנעת הזכות לראות עורך דין.


ביום א’ נערך דיון נוסף בהארכת המעצרים בבית המשפט בעכו. אסור לשתוק לנוכח ההתנכלות והדיכוי הפוליטיים שמנהלת ישראל, תוך שימוש ב"תקנות לשעת חירום" הדרקוניות הגוזלות מהעצורים את זכויות היסוד.

תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. יוסי זעירא הגיב:

  גם המאמר וגם התגובות מזעזעים. דמוקרטיה נבחנת בהגנה על זכותם של אלה שאנו לא מסכימים להם. התעללות המשטרה חמורה במיוחד. היא מעידה על הפוליטיזציה וההימנה שגוף זה עבר ברמת אנשי השטח ועל הברוטליות הגוברת של חיינו. כבר גדולים ממני ניבאו כי אלימות הכיבוש לא תעצור בקו הירוק. ואכן לצערנו אנו רואים זאת היום יותר ויותר. וחוששני שזה לא הסוף.

 2. גלילי הגיב:

  בהמשך לדבריו של ורדי, גם אני עיינתי באתר של איריס בר.אינני מוכן להתווכח איתה אולם בטוח אני כי היא ישרה. תודי כי יש חופש ביטוי מוחלט בארצנו , כל עוד אין פגיעה בבטחון המדינה , יעידו עשרות רבות של אתרים של תנועות וארגוני שמאל כגון מאבק אחד , זוכרות , חדש , עוזניק, איריס בר , יאיר גיל , הפינה הרדיקאלית , יש גבול , נשים בשחור בת שלום , פרופיל חדש , קואליצית נשים בצלם , גוש שלום , מאבק סוציאליסטי ועוד כהנה וכהנה .כל עוד מביעים דעות – ברוך הבא כאשר מתחילים לעבור את הקו הדק ומתחילים לתמוך או לעזור לתנועות טרור יש לפעול בתקיפות .
  נראה לי כי החברה איריס וחבריה דומים לאותו ילד קטן הבוחן את הוריו עד היכן יוכל להגיע בהפרת חוק. כאשר הוריו פועלים ואומרים לא הוא מתחיל לבכות.

 3. שחר שניצר הגיב:

  עבור עדו והמגיבים שלפניו אין ספק כי פירושה של הדמוקרטיה הוא המשך קיומה של מדינת האפרטהייד הציונית משרתת בעלי ההון והאימפריאליזם. עדו מדבר על אגרוף לאפו בשעה שהמדינה הציונית שוברת ביסודיות כל עצם בגוף הזכויות הדמוקרטיות של ההמונים היהודיים והפלסטיניים. אל תתנו לעובדות לבלבל את החברים הללו. אז מה אם מנהיגי התנועה האיסלאמית העצורים כבר כ-10 חודשים וכלל לא הוגש נגדם כתב אישום מה שהופך את מעצרם למעשה למעצר מנהלי. אז מה אם דבר דומה קורה לחברי אבנאא אל בלד, בסה"כ מדובר בערבים שונאי המדינה היהודית שעדו וחבריו כה מתאמצים להגן עליה.

  חבל רק שהפרוגראמה הלאומנית שאבנאא אל בלד אוחזת בה, גם אם היא מבטאת את הלאומנות של הכבושים והמדוכאים, לא מאפשרת לה להגיע גם להמונים היהודיים (כפי שהתגובות שלעיל מצביעות) שיש להם אינטרס מובהק בשינוי השיטה ובסילוק המנצלים והמדכאים. התגובות שלעיל מחזקות את הצורך בהקמת וועד אמיתי ופעיל להגנה על הזכויות הדמוקרטיות האמיתיות של ההמונים אל מול הזכות הדמוקרטית של עדו ודומיו להמשיך ולדכא, במסגרת המדינה הציונית, את ההמונים הפלסטינים לצד ההמונים היהודיים המרוששים.

 4. עדו הגיב:

  לשחר
  אתה כל כך בטוח שאתה צודק שאינך רואה את מה שברור לכל בר דעת. אני אינני בעד מדינת אפרטהיד. למעשה, קרוב לודאי שאני מתנגד לכך שישראל תמשיך לשלוט בתושבי איו"ש ועזה הרבה יותר זמן ממך (בגלל הגיל). זו עדין לא סיבה להצדיק כל רוצח ולהפוך אותו לסוג של קדוש מעונה. כדי להסיר ספק- מי שיבוא לפגוע בי אני אשתדל להתיז את ראשו מהר ככל האפשר בלי להתחשב באידאולוגיה או במצב שהובילו אותו לרצות לפגוע בי.זו הסיבה שממש אין בי שום רחמים על מי שנהרג בסכולים הממוקדים ואין בי שום צער על כך שהמסיעים לטרור מתוך ישראל נעצרים עד תום ההליכים.

 5. קלרה הגיב:

  "אלה המסיעים לטרור מתוך ישראל"?? כמה מהר מאמץ עדו את גישת המשטרה, מבלי להכיר את החומר ה"חסוי", מבלי להכיר את האנשים…אבל ברור, אם אנשים נעצרים-בטח "משהו עשו", לא? העיקר להצדיק את הרדיפות.

 6. דוב הגיב:

  לאדון עדו
  רדיפות פוליטיות של האזרחים הערבים אינה דבר חדש ולא יוצא דופן במדינת אפרטהייד הנקראת "יהודית ודמוקרטית" שתכליתה לשמור על זכויות היתר של יהודים על חשבון הערבים. למשל, כבר עשרה חודשים עצורים ראש התנועה האיסלמית וראש עיר ופעילים אחרים מבלי שהוכח נגדם דבר.
  אז אל תתמם, ובכלל מה אתה עושה פה? ראוי לשכמותך להביע את הגיגיהם ב"גדה הימנית" שם מקומך הטבעי

 7. עדו הגיב:

  ובסגנון של קלרה – אם המשטרה עושה אז זה בטח לא בסדר, לא? העקר שאנחנו נצא לא בסדר.

 8. ציוני גאה הגיב:

  אני מבין שקשה לאנשי הגדה השמאלית לקבל בקורת מאנשים שאינם מזדהים עם כל פיפס של תנועה ערבית, אפילו אם מדובר בעבירות חמורות על בטחון המדינה.
  אבל ברוך השם תקופתו של סטלין חלפה עברה אפילו וילנר כבר אננו.
  במדינתנו יש גישה חופשית לאינטרנט שלא כמו בסוריה למשל ומותר להביע כל דעה במסגרת החוק.
  אני לא מבין מה הרבותא. אנשי תנועת בני הכפר חשודים בעבירות חמורות ויש לחקרם.

 9. גאה או חסיד שוטה?/אלכס מסיס הגיב:

  "ציוני גאה" כתב שהעצורים חשודים ב"עבירות חמורות"- במה הם חשודים? אני קורא את "הארץ" מדי יום וגם גולש באתרו ולא מצאתי,מאז מעצרם, מידע על העבירות החמורות בהן הם חשודים. במדינה דמוקרטית,בה מצדד הציוני הגאה,מורשים החשודים להעזר בעורכי דין,מיד עם מעצרם (כך הוא ב"אמא אמריקה" של הציונים הגאים והיהודים החמים) והמשטרה/פרקליטות מודיעים לחשודים ולציבור את פרטי העבירות
  (החמורות) בהן הם חשודים. אלא,שמדינת ישראל היא דמוקרטית,אמנם – רק ליהודים גאים,חסידיה השוטים של הקואליציה.לכן,מדינתנו היא "מדינה יהודית ודמוקרטית" – קודם יהודית,על פי ההלכה של החרדים ושרון/לפיד ואחריה: "דמוקרטית" אלא ש"יהודית" מבטלת את הדמוקרטיה,כשהשב"כ עוצר מי שאינם יהודים גאים

 10. ציוני גאה הגיב:

  למיטב ידיעתי חשודים האדונים כנענה מבני הכפר/תנועת בלד בקשרים עם ארגון החזבאללה שהם ארגוני טרור.

  איני תמים ואני מודע לאפליה המבנית והמכוונת ממנה סובלים ערביי ישראל. עם כל זאת מצבם טוב בהרבה ממצב היהודים בעירק או בסוריה.

  במדינות ערב על ריגול ומגע עם סוכן זר בדרך כלל תולים

  רק לשם השואה בארה"ב או ליתר נכון בקובה חשודים בהשתייכות לאל קעידה.

  גרוזני בירת צצניה כבר מזמן אננה
  ועל חויות הגולגים בגן העדן הסוציאליסטי חבל להכביר מילים.

  אני מוקיר את דאגתו של מר אלכס מסיס -חסיד לא שוטה של הלאומיות הערבית לזכויות האזרח הערבי.

  אבל באמת לדמוקרטיה ולמדינה יש זכות הגנה. בני הכפר חצו מזמן את הקוים

 11. איריס – לציוני הגאה הגיב:

  מאיפה בדיוק המקורות שלך?
  האם קראת את החומר החסוי של השב"כ?
  (זה לא מפליא אותי, בכל אופן)

 12. לציוני הכ"כ גאה הגיב:

  ה"ציוני הגאה" שלא במפתיע, מפגין בורות מדהימה ואינו מבדיל בין תנועות פוליטיות שונות (הרי בשבלו כולם "ערבים"). "בני הארץ" ו"בלד" הן תנועות פוליטיות שונות, ואין איש יודע במה מאשימים (אם בכלל) את האנשים שנעצרו מהתנועה. אה…אל תתאכזב חבוב, אנחנו בדרך המלך-בקצב הנוכחי נגיע עד מהרה (אם לא הגענו כבר!) לרמת שפל בנוגע לשמירה על זכויות האדם- ונוכל להשתוות-בגאווה- למשטרים הכי אפלים בעולם.

 13. עדכון | יורם בר-חיים הגיב:

  סחר עבדו שוחררה היום ממעצר.

  ברכות למשתחררת ואיחולי שחרור מהיר לעצורי אבנאא אלבלד האחרים ולכל העצורים והאסירים הפוליטיים.

 14. הורקנוס ואריסטובלוס הגיב:

  די למלחמת אחים. די לפוליטיזציה של הרחוב היהודי והערבי.די לסיסמאות. אנשים נהרגים ,נפצעים וסובלים בשני הצדדים ואתם עסוקים בפוליטיקה.קומו ועשו מעשה ותהיו ראשגשר לשלום בין שני העמים.

 15. יורם בר-חיים הגיב:

  בעניין המעצרים, המשפט והרדיפות הפוליטיות :

  http://www.abnaa-elbalad.org/bayan3404heb.html

 16. קורינה הגיב:

  נראה כי חלק מהתגובות כאן הוסרו לאחר שכבר פורסמו (ואף היו התייחסויות אליהן בתגובות אחרות שלא הוסרו). מהי כתובתו של "האתר של האיריס בר" שאליו מתייחס גלילי?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים