הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 במרץ, 2004 18 תגובות

הפיגוע הנורא בספרד טבע מונח חדש, ה-11 במרץ, שיככב מעתה כעמיתו הצעיר של ה-11 בספטמבר האמריקאי. ראש הממשלה הימני של ספרד, חוזה מריה אסנר, הצביע מיד על ארגון המחתרת הבסקי אט"א כמבצע הפיגוע. הדבר תואם את מדיניותה של הממשלה הימנית בספרד, שנקטה בקו תקיף ונוקשה נגד אט"א ושלוחותיה הפוליטיות בחבל הבסקים, עד כדי איסור פעילותה של המפלגה שנחשבה כזרוע הפוליטית של הארגון. שליחת אצבע מאשימה למחתרת הבסקית, בטרם ידועים הפרטים, מזכירה את מדיניותה של ממשלת ישראל שאחרי כל פיגוע הזדרזה להאשים את ערפאת והרשות הפלסטינית כאחראים, גם אם לא היה בדל הוכחה לכך.

ההסבר למדיניות ממשלתה הימנית של ספרד ברור. ככל שיצליחו להטמיע בקרב הציבור את הרעיון כי מדובר באט"א, גדלים הסיכויים של ראש הממשלה ומפלגתו לזכות בבחירות המתקיימות סמוך למועד הפיגוע ולהישאר בשלטון.


בישראל מתקיימת מגמה הפוכה. לממשלתה הימנית של ישראל יש עניין ברור למקד את האשמה באל קאעידה ובארגוני אסלאם קיצוניים, שהרי כך גדלים הסיכויים שספרד ומדינות אירופה יגבו את מדיניות הדיכוי והטרור של ממשלת שרון נגד הפלסטינים שמתנהלת תחת המסווה של "מלחמה בטרור האיסלאמי". התגובה הראשונה שיצאה משגרירות ישראל בספרד היתה אופיינית: עתה יגלו הספרדים הבנה למדיניותה של ישראל. גם הסיוע שנשלח מישראל הוא סמלי: שלושה פתולוגים דוברי ספרדית כדי לסייע בזיהוי גופות, שהרי התמחותה של ישראל היא בתעשיית המוות.


הכתבים הצבאיים הממושמעים של התקשורת הישראלית אצו רצו למלא את מצוות אדוניהם ממערכת הביטחון, ובישרו לקהל כי "על פי ההערכות של כל גורמי המודיעין של ישראל", הפיגוע בספרד הוא תוצרת ארגוני טרור איסלאמיים.


ממשלת ספרד נמצאת במצוקה. ממועד הפיגוע ועד לבחירות נותרו יומיים, ומתרבים הסימנים שלא מדובר במחתרת אט"א, שהכחישה כל קשר לפיגוע, אלא בפעולה של אל קאעידה או ארגון איסלאמי אחר המסתעף ממנו.


אם יתברר ויובהר לאזרחי ספרד כי פעולת טרור הרכבות היא מבית היוצר של קנאי האיסלאם, מעין פעולת עונשין על תמיכתה והשתתפותה של ספרד במלחמה האמריקאית בעיראק, אזיי יסייע הדבר להבסת ראש הממשלה אסנר ומפלגתו ולניצחון המפלגות שהתנגדו למלחמה. אנו יודעים מהסקרים כי רוב אזרחי ספרד היו נגד הפלישה האמריקאית לעיראק.


לכן מכוונים עיקר מאמצי ממשלתו של חוזה מריה אסנר להשאיר בתודעת הציבור את אט"א כחשוד עיקרי, לפחות עד הבחירות.


כל מי שלא סומם מקנאות דתית או לאומנית, שותף לגינוי הפיגוע הנפשע במדריד, המהווה עוד חוליה בגלובליזציה של הטרור.


מי התחיל? האם ניתן להאשים רק צד אחד? דומה כי אנו נתונים בעיצומו של סחרור של אלימות וטרור ששותפים לו ארגונים וממשלות.


ברית המועצות היתה עד פרוקה מעצמת טרור שהפעילה שיטות טרור הן כלפי אזרחיה והן כלפי מדינות אחרות. ארצות הברית היא יצואן טרור מספר אחד בעולם. מאז סוף מלחמת העולם השנייה גילתה ארה"ב מעורבות צבאית בעשרות מלחמות שהיו ביטוי לטרור של מדינה. הטרור האמריקאי היה והינו שילוב של טרור צבאי וכלכלי.


התמיכה במשטרי עריצות בעבר ובהווה המשרתים אינטרסים אמריקאים, אף הוא סוג של טרור המשניא אותה על אוכלוסיית העולם.


הפיגוע במגדלי התאומים היה ללא ספק פעולת טרור; גם שלטון הטליבן באפגניסטן ושלטונו של הרודן סדאם חוסיין בעיראק היו משטרי טרור, אבל גם התמיכה האמריקאית בתקופות שונות בשני המשטרים ביטאו מדיניות של טרור; הפלישות האמריקאיות לאפגניסטן ועיראק היו אף הן פעולות טרור של מדינה המלוות בהרג אלפי אזרחים חפים מפשע. הפיגועים של הצ’צ’נים ברוסיה הם ללא ספק פעולות טרור, אבל אי אפשר לנתק אותם מהפלישה של ממשלת רוסיה לצ’צ’ניה וההרג ההמוני של אזרחים שם על ידי הצבא הרוסי, שאין מנוס מלהגדירם כטרור של מדינה.


מדינת ישראל מפעילה טרור ממלכתי בשטחים הכבושים כבר 37 שנים, טרור שיצר את הטרור הפלסטיני הנגדי של ארגוני החמאס, הג’יהאד וגדודי חללי אל אקצה.


התמיכה האמריקאית במשטר המלוכה הריאקציוני בסעודיה או בכיבוש הישראלי בכסף ובנשק – אף הוא סוג של טרור. מרבית המשטרים במזרח התיכון הם משטרי טרור ועריצות בדרגות שונות של חומרה, משטרים שיוצרים עוד חוליות של טרור מצד מתנגדיהם.


איך מפסיקים את מעגל הקסמים הזה? הפתרון העקרוני ברור: דמוקרטיזציה, השכלה, הפרדת הדת מהמדינה, שירותי בריאות לכל, שחרור האשה, עיתונות חופשית, חופש ביטוי, חלוקה שוויונית של מאגרי העושר האנושי בין כל באי עולם. הדרך להגעת הפתרון ברורה הרבה פחות. בינתיים אנו עדים למציאות של אי שוויון, עוני, מצוקה, מחלות, שחיתות, ניצול כלכלי, תעשיית נשק אדירה, עושר עתק מנקר עיניים מזה מול מיליונים המתים ברעב מזה, כל אלה ועוד הם מקור לסכסוכים אלימים והפעלת טרור. כל עוד המעגל הזה נמשך, אני עושה את המעט שאני יכול ונאבק נגדו בדרכים לא אלימות ליצירת עולם יותר צודק ופחות אלים. אני שייך לברי המזל שנהנים עדיין ממידה של חירות המאפשרת לי להיאבק נגד הטרור על כל סוגיו, שמרבית קורבנותיו הם תמיד אזרחים חפים מפשע.

תגובות
נושאים: מאמרים

18 תגובות

 1. ישראלית תוהה הגיב:

  ל"ישראלית הלא גאה"… האם את יכולה לומר בביטחה שכל פעולות הטרור הפלשתינאי נובעות מהכיבוש, ושאם יסתיים הכיבוש לא יהיו פעולות טרור נוספות? נטיתי פעם לחשוב כך, ולקשור פעולות אלו לייאוש. היום אני נוטה יותר לקשור פעולות אלו בשינאה ליהודים ולמערב ובקנאות דתית, ולא נראה לי שאלו ייעלמו או אף ייחלשו עם סיום הכיבוש (כשיסתיים, אינשאללה!)

 2. יוסף הגיב:

  יש לי בעיה עם הטענה של ספירו לגבי "דעתם" של אזרחי ספרד לאחר התקפת הטרור.
  לדעתו של ספירו הם ידיחו את הממשלה הנוכחית תוך כדי הבנה שתמיכת ממשלת ספרד בפעולת ארה"ב בעיראק היתה טעות.
  ובכן, ממשלת ספרד אכן תודח אך לא מהסיבה שציין ספירו אלא עקב הדיסאינפורמציה והניסיון הנואש להטיל את האחריות על אט"א.

  לגבי ההתייחסות לטרור יש כאן מספר נקודות בעייתיות:
  ארגון כמו אל-קעידה לא ביצע רק "פעולת תגמול" על תמיכת ספרד בארה"ב, אם זה היה כך אז הפגיעה הייתה כנגד מטרות ממשל או צבא ספרדיות ולא כנגד אזרחים ספרדים(הרי גם לפי ספירו דבר ידוע הוא שאזרחי ספרד התנגדו לפלישה). אל קעידה ביצע כאן פשע כנגד האנושות
  ע"י רציחת מאתיים איש לשם הפחדה בלבד. ושוב – סביר להניח שאותם מאתיים איש ז"ל היו בכלל נגד הפלישה לעיראק…

  דבר נכון הוא שהטרור ימוגר בסופו של דבר בספסל הלימודים וברמת החיים, אבל זה לא סותר את העובדה שנגד אל-קעידה יש לנהל מלחמת חורמה עד לתפיסת הטרוריסט האחרון. בטבח בספרד הוכיח האירגון שראשית מטרותיו הן רצח והקזת דם ותו לא.

 3. סתם ישראלי הגיב:

  ספירו תתביש לך להגיד שאנחנח הישראלים מתמחים בתעשית המוות.להלל את הפלסטינאים כצדיקים ואותנו הישראלים(הצברים בשבילך)כשפלים ודיקטטורים בוש לך איש קטן,קטן מאוד

 4. צדיק צדיקוביץ הגיב:

  לסתם ישראלי,
  אודה לך מאד אם תאלפני בינה ותוביל אותי לקטע בטורו של ספירו שם הוא לפי טענתך "מהלל את הפלסטינים כצדיקים".
  חיפשתי ולא מצאתי, לא בטור זה וגם לא בטוריו האחרים אותם סרקתי בגדה. למה סתם להשמיץ?
  יאללה, ביי.

 5. צדיק צדיקוביץ הגיב:

  לסתם ישראלי,
  אודה לך מאד אם תאלפני בינה ותוביל אותי לקטע בטורו של ספירו שם הוא לפי טענתך "מהלל את הפלסטינים כצדיקים".
  חיפשתי ולא מצאתי, לא בטור זה וגם לא בטוריו האחרים אותם סרקתי בגדה. למה סתם להשמיץ?
  יאללה, ביי.

 6. ישראלית לא גאה הגיב:

  המגיc השני ראוי להקרא "סתם ישראלי" שכן דבריו הם בהחלט כה סתמיים ומתאימים לכאלו שאינם מסוגלים לראות את התמונה בכללותה ולהבין את מקורם ושורשם של דברים. אם כן, מספר נקודות חשובות להבהרה: אף אחד לא מהלל פלסטינים על פגיעה בחפים מפשע, אבל יש כאלו שמסוגלים להבין שהפעולות הפלסטיניות לא צצו יש מאין, אלא מהכיבוש הישראלי ומי שלו מסוגל להגיע למסקנה כה פשוטה וברורה, עיניו אינם בראשו, אלא עמוק בתוך מכנסיו. כמו כן, המחאה הישראלית כנגד הרג חפים מפשע היא כל כך חד צדדית, צבועה ומשוחדת עד תחושת בחילה וגועל שקשה לעמוד בה. אנו צריכים לעשות בדק בית לפני שאנו ממהרים לבקר אחרים, שכן עד כה נהרגו הרבה יותר פלסטינים חפים מפשע מאשר ישראלים.
  היריעה קצרה ולכן המסקנה היא שחשוב שיש אנשים כמו גדעון ספירו שמנסים להאיר את עיניהם בסוגיות שהפכנו אדישים אליהם כמו זכויות אדם, שוויון כלכלי וחברתי ופתירת בעיות על ידי אמצעים לא אלימים מבלי לתת לגיטימציה לכך שבשם הביטחון אפשר להפוך את החיים של הפלסטינים לגיהנום – זו פגיעה בחפים מפשע.

 7. לישראלית לא גאה הגיב:

  אולי תסבירי את המשפט המונומנטלי הבא –
  ומי שלו מסוגל להגיע למסקנה כה פשוטה וברורה, עיניו אינם בראשו, אלא עמוק בתוך מכנסיו.

  מה זה ניתוח מציאות או משאלת לב?

  כשאת מסתובבת ברחוב את פשוט רואה עיניים של אנשים בתוך מכנסיהם שהרי רב אלו שאת חולפת על פניהם אינם בדעתך ?
  המחאה השמאלנית כנגד הרג חפים מפשע היא כל כך חד צדדית, צבועה ומשוחדת עד תחושת בחילה וגועל שקשה לעמוד בה

  כמה חפים מפשע פלסטינאים נהרגו לעומת ישראלים חפים מפשע?
  יש לך נתונים מספריים ברןרים?
  לדעתי נפגעו הרבה יותר ישראלים חפים מפשע אלא אם כן ואני לא אתפלא לדעתך אין ישראלים חפים מפשע וכל נושאי הנשק הפלסטינאים הם קורבנות תמימים.

  גם אני ישראלי לא גאה בך

 8. גדעון ספירו הגיב:

  לישראלית התוהה,
  אני שותף לדבריה של הישראלית הלא גאה, שרק מי שעיניו בכיסיו אינו רואה את הקשר הברור בין הטרור הממלכתי של הכיבוש הישראלי לבין הטרור הנגדי של ההתנגדות הפלסטיניות. ראיית הקשר הזה אין פירושה שאינני מגנה כל פעולה הפוגעת בחפים מפשע, גם אם היא באה מצדם של המדוכאים והמיואשים הפלסטינים, אבל לעולם איני שוכח כי מקור הרעה הוא הביצה העכורה והאכזרית של הכיבוש הישראלי שמייצרת את השנאה, הקנאות והנכונות להתפוצץ בקרב בני העם הכובש.
  גם אם הייתי מקבל את הנחתך, שסיום הכיבוש לא יביא להפסקת מעשי טרור נגד ישראל, עדיין הייתי תומך בסיומו, משום שהכיבוש כרוך בביצוע פשעים ועוולות אותם יש להפסיק ללא תנאי.
  יחד עם זאת איני פסימי כמוך, ולדעתי סיום הכיבוש, נסיגה מהשטחים הכבושים, הפסקת ההרג, ההשפלה וההצקות היומיות של צבא הכיבוש, פירוק ההתנחלויות, כל אלה בצרוף תכנית מרשל לשיקום ופיתוח המדינה הפלסטינית שתקום, יוציאו את בני העם הפלסטיני מהעוני, המצוקה והיאוש בהם הם שרויים היום תחת מגפו של הכובש הישראלי, יפיחו תקווה בקרב הפלסטינים, יורידו את מפלס השנאה ויסיגו לאחור את ההשפעה הרבה שיש היום לקנאות הדתית.

 9. תוהה עוד יותר עכשיו הגיב:

  גדעון, כשאתה מדבר על סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית, האם אתה מתייחס למדינה פלסטינית מהים ועד הנהר? האם אתה באמת מאמין שהפלסטינים רוצים ויסתפקו במדינה בחלקים של הגדה המערבית ורצועת עזה ובזה ייפסקו דרישותיהם?

 10. סתם ישראלי הגיב:

  לא יאמן כמה שאתם אנשי השמאל גם תמימים וגם פתאים בעוד עשרים שנה אלי תסעו לבקר אותם(הערבים והפלסטינאים)באירופה המוסלמית ותחשבו על זה יפי נפש שכמוכם???????

 11. גדעון ספירו הגיב:

  לישראלית התוהה,
  כאשר אני מדבר על מדינה פלסטינית, כוונתי כמובן למדינה בשטחי הגדה והרצועה שניכבשו ביוני 1967 שתתקיים לצדה של מדינת ישראל.
  האם ייפסקו אז כל הדרישות הפלסטיניות? אני מניח שלא. הימין הפונדמנטליסטי והשמאל המאד מיליטנטי ימשיכו לצדד ןלהיאבק על פתרון של מדינה פלסטינית מן הים עד הנהר, כפי שבישראל ימשיכו מקביליהם הישראלים להיאבק על ארץ ישראל השלמה באותם גבולות.
  הבנות ז’נווה הוכיחו כי קיימים בציבור הפלסטיני כוחות פוליטיים שמקבלים את הפתרון של שתי מדינות וכפי שציינתי בתגובתי הקודמת, מימוש הפתרון שיהיה מלווה בהסדר מוסכם לבעיית הפליטים (דגם ז’נווה הוא אפשרות אחת אבל לא יחידה) ובתנופה, בנייה ושיקום, יהפכו את הכוחות הפוליטיים התובעים "הכל או לא כלום" ליותר ויותר שוליים.
  השאלה שאת שואלת מצדה הישראלי נשאלת גם מצדה הפלסטיני: האם הכרה של העולם הערבי בישראל בגבולות ה-4 ביוני 1967 יספקו אותה, או שמא תנצל ישראל את ההזדמנות הראשונה לפתוח במלחמה למען הרחבת גבולותיה? תשובתי זהה: מדינת ישראל בגבולות הקו הירוק שחיה בשלום ובשגשוג עם שכנותיה, יהפכו את הכוחות הפוליטיים הרוצים בארץ ישראל ב"גבולות ההבטחה האלוהית" לשוליים וחסרי חשיבות.
  יחד עם זאת, אם יתברר כי אחרנו את המועד וההתנחלויות בשטחים הכבושים הוא מהלך אל חזור, אזיי לשוחרי זכויות האדם והדמוקרטיה לא יהיה מנוס אלא להיאבק על הקמת מדינה חדשה מהים עד הנהר, ללא אפרטהייד, בתקווה שעל אף האיבה הקשה והתהומית בין שני עמי הארץ כמו גם פערים כלכליים, חברתיים, תרבותים ומנטליים, התורמים אף הם לליבוי המתחים, ניתן יהיה איך שהוא להקים מדינה דמוקרטית כלשהי ללא מרחץ דמים. אני מודה שבהקשר זה אני אדם מאד פסימי.

 12. ישראלית לא גאה הגיב:

  אף אחד לא מדבר על קורבנות תמימים, לדעתי כל מי שנושא נשק אינו תמים במיוחד. ואם כבר הזכרת את הפלסטינים נושאי הנשק, שזו כמובן הערה שמאפיינת את הראיה החד צדדית של הימין, אז מה עם כל המתנחלים נושאי הנשק. לא די שפשעו בגזילת אדמות, הם גם מרשים לעצמם ברוב חוצפתם להתנהג כ"בעלי בית" ולאיים על תושבי הכפרים הערביים בסביבותיהם, אם באופן מילולי או פיזי.

 13. דורון הגיב:

  אותי דווקא ריתק הקטע הבא: "איך מפסיקים את מעגל הקסמים הזה? הפתרון העקרוני ברור: דמוקרטיזציה, השכלה, הפרדת הדת מהמדינה, שירותי בריאות לכל, שחרור האשה, עיתונות חופשית, חופש ביטוי"

  לא שיש לי התנגדות לכל הנ"ל, אך האם כל הדברים הללו לא קיימים (פחות או יותר,) בארה"ב…ובכל זאת לטענתך מזה שנים שהיא מבצעת טרור מדינתי. אם כך, מדינות שנהנות מדמוקרטיזציה, השכלה, הפרדת הדת מהמדינה, שירותי בריאות לכל, שחרור האשה, עיתונות חופשית, חופש ביטוי מבצעות ויבצעו בעתיד טרור מדינתי שמביא לדבריך לטרור כתגובה. לכן כל הנ"ל לא יפתור את בעיית הטרור.

 14. גדעון ספירו הגיב:

  לדורון,
  אתה הסתפקת בציטוט חלקי בלבד, והעלמת את המשכו המהותי. גם בציטוט החלקי שהבאת אין ארה"ב עומדת, למשל בתחום ביטוח הבריאות. עשרות מיליוני אזרחים בארה"ב חיים ללא ביטוח בריאות, ויש שם אזורים שתושביהם סובלים ממחלות האופייניות לעולם שלישי. גם הדמוקרטיה האמריקנית סובלת מנכות. רק 50 אחוזים משתתפים בבחירות. ישנו סחף רציני בתחום הפרדת הדת מהמדינה, והדבר בא לידי ביטוי בתפקיד המרכזי של הפונדמנטליזם הנוצרי בפוליטיקה האמריקני, המהווה כיום את אחד מבסיסי הכוח המרכזיים של הנשיא בוש.
  כאמור, השמטת את המשך הדברים שהופיעו בטורי, ועל כן אני מוצא לנכון להביא את הקטע במלואו:

  "איך מפסיקים את מעגל הקסמים הזה? הפתרון העקרוני ברור: דמוקרטיזציה, השכלה, הפרדת הדת מהמדינה, שירותי בריאות לכל, שחרור האשה, עיתונות חופשית, חופש ביטוי, חלוקה שוויונית של מאגרי העושר האנושי בין כל באי עולם. הדרך להגעת הפתרון ברורה הרבה פחות. בינתיים אנו עדים למציאות של אי שוויון, עוני, מצוקה, מחלות, שחיתות, ניצול כלכלי, תעשיית נשק אדירה, עושר עתק מנקר עיניים מזה מול מיליונים המתים ברעב מזה, כל אלה ועוד הם מקור לסכסוכים אלימים והפעלת טרור."

  ארה"ב היא אחד הגורמים העיקרריים למציאות העגומה כפי שמשורטטת בקטע המלא.

 15. כרונולוגיה רבותיי, כרונולוגיה. הגיב:

  מכובדיי.
  תרפ"א ותרפ"ט היו אחרי תשכ"ז?
  או בעברית מדוברת, האם 1929 ו1921 היו אחרי 1967?

 16. איש הגיב:

  ראשית, הטרור הפלסטיני לא החל ב67′ המרד הערבי הגדול כלל התקפות טרור רבות מספור. הטבח ב1929 בחברון, ההתקפה בכותל ב1928 ועד מאורעות רבים רבים. מלחמת העצמאות הייתה כולה טרור של מדינות(לפי הגדרתו של ספירו עצמו) כנגד הישוב היהודי ובניגוד להחלטות האו"ם. אש"ף בכלל הוקם ב1964 שהיא לפני 67′ כמדומני.כך שה"כיבוש" החל בתחילת המאה ומהות הכיבוש היא מדינת ישראל עצמה. אני מסכים שהכיבוש מזיק וחובה עלינו לחדול ממנו. אבל המלחמה הזו לא התחילה בכיבוש ולא תסתיים בו. ואין צורך להעמיד פנים כי כך הוא.

  שנית, הפיתרון אליבה דספירו היא אוטופיה.
  אוטופיה היא עניין טוב לעסוק בו. המציאות קצת יותר בעייתית. במציאות ארה"ב קרובה יותר לאוטופיה הגדעונית מרב מדינות העולם. במציאות ארה"ב לא אחראית בשום אופן למצב הקטסטרופלי במדינות האיסלם. במציאות אזרחי ארה"ב עובדים קשה מאד והם הקימו להם מדינה לתפארת. במציאות ארה"ב נלחמה ואיבדה מעל חצי מיליון מבניה למען החירות האינושית בשתי מלחמות עולם חמות ועד אחת קרה וארוכה.

  שלישית, ההגדרה של ספירו לטרור רחבה עד כדי גיחוך. מדיניות ואפילו שגוייה איננה טרור והגדרתה כך היא שטות. אני לא בטוח שספירו מפריד בכלל בין "טרור" ל"אלימות" ובין שני אלו ובין "מי שלא מסכים איתי". ניתן רק לשער מדוע נזקק ספירו להרחבת המושג טרור בצורה פרועה שכזו.

 17. טירור כמדיניות הגיב:

  "איש יקר"
  טירור פרושו הטלת אימה על ציבור אזרחי (במקרה שלנו על עם שלם), כדי להשיג מטרות פוליטית. זה מה שישראל עושה מיום הקמתה. מטרתה לסלק מפה כמה שיותר פלסטינים ולהשתלט על כמה שיותר מאדמותיהם. את זאת היא עושה ללא כל עכבות מוסריות, בכל האמצעים שהתנאים הבינלאמיים מאפשרים לה ובמרחב החבל שהאמריקאים משחררים (לכלב).
  כדי להתגונן מפעילים הפלסטינים טירור נגדי. הצטעצעות במילים "אלימות" וכו’ לא תשנה את העובדות.

 18. חנן הגיב:

  ספירו ישר כוח, כל מילה בסלע!
  מוזמנים להיכנס כולם ולצפות
  https://www.youtube.com/watch?v=-R4o1lTxuZI

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים