הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 במרץ, 2004 23 תגובות

הכוונה האמיתית של רצח השיח אחמד יאסין זהה למטרת תוכנית ההתנתקות של שרון: לחסום כל אפשרות של חידוש מו"מ רציני לשלום. המטרה הברורה היא חיסול ממוקד של כל סיכוי לשלום. מדיניות החיסולים הממוקדים היתה בלתי מוסרית ובלתי חוקית מלכתחילה. למעשה, מדיניות זו לא נועדה למנוע או להילחם בטרור. הכוונה היתה לגיטימיזאציה של רצח פוליטי ככלי לביצוע פשעים נגד העם הפלסטיני מצד ישראל, שבהקשר הקיים הם גם פשעים נגד השלום ונגד האינטרסים של העם בישראל.

שרון בחר להשתמש ברצח פוליטי ככלי, גם כדי להגן על סמכויותיו המתמוטטות. הקואליציה שלו מתפוררת; השרים שלו לועגים לו בפניו; ומפלגתו מתמרדת נגדו. רק לפני ימים מספר זכה שרון לתמיכה רחבה בציבור, שהאמין לתומו ששרון מתחיל בצעד שיוציא אותנו מהבוץ. אך הוא ביזבז את מעט יוקרתו שנותרה כשהחל לגמגם וסירב להתחייב למהלכים ממשיים. ההרפתקנות הצבאית תמיד היתה יאה לו. הוא מרגיש נוח כשהוא לבוש מדים. מתוך כך אנו למדים שהגנרל המזדקן והמתוסכל ניהל בכבודו ובעצמו את הקרב. ואיזה קרב היה זה! פשיטה של הליקופטרים על שיירת אזרחים בדרכם מתפילת הבוקר.


יש שיטה בשיגעון. מעשה הרצח נועד להעמיק את האיבה של העולם הערבי ושל העולם המוסלמי לישראל, לעמה, ולידידיה. שרון מהמר על עתיד ישראל באמצעות "מלחמת הציביליזציות". דגל ההישרדות של ישראל מתנוסס אצל שרון ליד דגלי הקרב של הנצרות הלוחמת של ג’ורג’ בוש נגד העולם המוסלמי והערבי.


הברית בין שרון ובוש תחזיק מעמד לפי שעה עוד זמן. השניים זקוקים זה לזה בשעת מצוקתם. ואף על פי כן, התאהבות שרון ברצח פוליטי עלולה לגרום קשיים בוואשינגטון. שם, דברים כגון רצח יריבים פוליטיים, מתנהל במחלקות חשאיות שנועדו לביצוע "תעלולים מזוהמים". בבירות העולם אין המנהיגים מתפארים ברצח של מנהיגים אחרים.

תגובות
נושאים: מאמרים

23 תגובות

 1. נשארנו עם שרון הגיב:

  היה מנהיג אחד חכם באזור (שהתבטא בצורה מדוייקת ונקיה, בלי גזענות ובלי התלהמות).
  עכשו נשארנו עם שרון ועם זאב בוים

 2. zohar הגיב:

  As a conscientious Israeli citizen I am appalled by the actions of the government. I agree fully with the article above, murder as a policy is entirely unacceptable and clearly shows that the current administration has lost its ability to think in long terms, and of a different future. The few words Mr. Sharon has just spoken were only regurgitations of the militant-rightist mantra and supplied no justifications for the assasination, save for the statement that Yassin was a terrorist and dangerous man – a statement with which few people will disagree. killing as a modus operandi of the Israeli government clearly shows it has lost the ability to think and trusts only in violent actions. As an individual I am saddend by these developments, as an israeli I feel betrayed.

 3. המום הגיב:

  אני רוצה לציין שנכנסתי לאתר הזה בפעם הראשונה,אני נמנה עם תומכי השמאל בישראל(לא הרדיקלי) ואני חייב לציין שאני פשוט המום!!

  רצח?? לחסל רב מחבלים(גם אם אני לא בהחלט מסכים שזה יעיל למלחמה בטרור- אבל בטח שאני לא רואה את זה בתור רצח)

  אני מזועזע, שכביכול בשם המוסריות והצדק יש גורמים בשמאל הרדיקלי שהם פשוט איבדו כל צלם אנוש מהבחינה המוסרית.

 4. Tamar. to the person above. הגיב:

  The murder of a murderer is still murder.

 5. מתיתיהו הגיב:

  אם היסטוריונים של העבר
  ינברו גם בארכיונים של האינטרנט כמו שהם שהיום היסטוריונים נוברים בהיסטוריות ונרטיבים של הילדים והנשים והמעמד הנמוך,
  אולי הם ימצאו את קריאתי,
  קריעתי:

  "המדינה – מדינת ישראל כפי שהיא
  לא תחזיק מעמד".

  אנו רואים שכל פעם שיש איזו התקרבות לפתרון כלשהו ההגמוניה ציונית אשכנזית
  בהיסטריה גמורה מנסה עוד ניסיון כושל
  להראות את כוחה, למרות שכולם יודעים
  שהיא חלשה, מוטרפת, סהרורית, מגוחכת בתנועתה.

  המדינה הישראלית תהפוך לדמוקרטיה רב תרבותית פלסטינית
  מזרח תיכונית, אין דרך לנוע לעתיד
  ללא פתרון צודק לבעיות העבר
  יותר מחמישה מיליון פליטים
  ואלפי הרוגים.

  לא, אני לא ישראלי, אני אחד משני מיליון מזרחים שהם קורבנותיה של הדמוקרטיה הציונית שהיא לא יותר מצביעות מעוררת גועל. לכן אינני עומד כאן ומדבר אליכם כישראלי או כפטריוט, או כמצדיע לדגל או כמניף דגל-לא!לא אני! אני מדבר כקורבן של השיטה הציוניות הזאת ואני רואה את ישראל דרך עיני הקורבן. אני לא רואה שום חלום ציוני, שום גאולה, אני רואה סיוט ציוני.

  פארפראזה של דברי מלקולם איקס על החלום האמריקאי, שנעשו לראשונה בריאיון של סמי עם דודו אלהרר ועובדו על ידי.

  קומו השמיעו קולכם
  גם עריצים נוראיים מנרון
  נפלו

  🙁
  מתיתיהו

 6. להמום מרן הגיב:

  כדאי לך להכנס לאתר זה ולעוד אתרים דומים או לעיתונים כמו הגארדיאן והבי.בי.סי.
  הם כולם לא ממש מחוברים לעובדות ולמציאות. גם אני איש שמאל מרכז אבל לא מוכן לקבל את הגישה הקיצונית של האנשים שכותבים פה ולכן חשוב להכנס ולהגיב עניינית כדי לתת להם פרספקטיבה. כמובן שקשה מאוד יהיה לשכנע את המשוכנעים אבל כאשר נותנים תגובות ענייניות אז אתה מקבל תגובות שמראות את הסתירה בטיעונים באור יותר בהיר ואם זה ישכנע אחוז אחד מהקיצונים שיש פה גם זה שווה.

 7. משה רבינוביץ הגיב:

  האם ההפצצות על ברלין בשלהי מלחמת העולם השניה לא היו פשעי מלחמה ? האם הטיפול בנאצים ובעוזריהם היה הומניטרי די הצורך ( הרי מדובר באנשים תרבותיים ומשכילים היודעים להעריך מוזיקה קלאסית טובה )
  והאם ההתנהגות הברברית של בנות הברית לא גררה מלחמות נוספות ?
  האם לא היה עדיף להמשיך במדיניותו ה"שפוייה" של צ’מברלין ?
  והאם השמאל היכה על חטא העבר לאחר שניסה לצרפנו לברית המועצות של המאור סטאלין ?
  ועוד לא שמענו מילת חרטה על הבאת רב המחבלים לכאן, חימושו, מתן לגיטימציה בינלאומית לפעולותיו שגררה מתן פרס נובל לשלום….
  בכל מדינה מתוקנת היו דבריהם של אלו מועברים במכתבים מבית הכלא !!!!!

 8. ביגבוי הגיב:

  על מידת ה"חכמה" או הטמטום שבהתנקשות, כבר נאמר לא מעט. אני מבקש להתייחס לדבר אחד בלבד, לשימוש במילה "חיסול" שפירושה "השמדה, ביעור" ונוהגים להשתמש בה לדריכה על מקק ודומיו. השימוש במילה זו לגבי הרג בני אדם, ויהיו נתעבים ככל שיהיו, הוא חלק מן ההתבהמות העוברת על חברתנו, שהתרגלה לדריכה על אחרים. מדוע לא, בלשון ניטראלית "צה"ל הרג…"?

 9. איש הגיב:

  לכל אנשי הימין שבאו לבקר. אל תשכחו, אף פעם, שכשאתם מפנים אצבע, שלוש אצבעות מופנות אליכם. במקרה הזה 45000 אצבעות מופנות חזרה אלינו. אתם מפנים אצבע באופן חד משמעי לעבר יאסין באשמה שהוא רב מרצחים. ומה עם שרון? שרון הוא טרוריסט לא פחות מיאסין ומי שחושב אחרת, כדאי שיפקח את עיניו לפני שיהיה מאוחר מדי. ולישראל נצח היקר, היוהרה שלך היא בדיוק זו שתמיט עלינו קלון. זה שאנחנו יהודים לא אומר אוטומטית שאנחנו צודקים. נושלנו מנחלתינו פעמיים במשך ההיסטוריה ותמיד אנחנו הבאנו את זה על עצמינו, ואם לא תתעוררו יהודים יקרים, השלישי בדרך… מה שנחמד הוא שתמיד אנחנו חכמים לאחר מעשה.

 10. יובל רעיי הגיב:

  השאלה פה איננה האם "הגיע" ליאסין למות או לא. השאלה על הפרק היא איזו מן מדינה לוקחת על עצמה הרג של בני אדם ללא משפט.

  אייכמן קיבל משפט. סדאם יקבל משפט. כל פושע בישראל מקבל משפט. למה יאסין ושאר ראשי ארגוני הטרור לא? השימוש במושג "בן מוות" לא תופס במדינה דמוקרטית הומניסטית. לכל אדם באשר הוא מגיע משפט צדק. גם לרוצח. גם לאנס, גנב ונוכל. וגם לטרוריסט. הטרור הוא פשע כמו כל הפשעים, נתעב יותר או פחות, ויש לטפל בו ככזה. ולא לפי חוקי המערב הפרוע.

 11. רוחני הגיב:

  קודם כל, כולם צודקים. רציתי רק להגיד משהו לאיש. אתה מבקר באופן נחרץ את החשיבה היהודית בזמנינו ואתה צודק, אך מה שאומר נצח ישראל נכון במאת האחוזים. לא רק זה, הסיכוי היחיד של השמאל הוא אם הוא יאמץ לחיקו את היהדות! אין מה להתכחש, אנחנו יהודים. להיות יהודי זה יותר מלהשתייך לעם זה או אחר, זו שליחות. בשביל ליישם בצורה טובה את השליחות הזו צריכים כל אנשי השמאל הנפלאים שנמצאים פה לעיין במקורות (תנ"ך, קבלה, הברית החדשה, האופנישדות וכו וכ) היהדות היא דת של אהבת חינם, שלום, חמלה, סוציאליזם וכל אותם ערכים נפלאים שאתם דוגלים בהם. זה הסיכוי היחיד שבו נוכל להאיר את דרכם של אחינו הסוררים. לכן אני מפציר בכל אנשי השמאל, שובו הבייתה!!!

 12. יובל הגיב:

  לראובן קמינר היקר,
  אם ההתנקשות באחמד יאסין הייתה מעשה לא מוסרי ורצח מתועב מדוע לא ראינו אותך בשורה הראשונה של המפגינים בנצרת? איפה ההזדהות עם המפגינים? מדוע אף לא אחד מאנשי השמאל לא נראה שם?

 13. ליובל הגיב:

  לא ראית כי לא היית.
  אני הייתי בהפגנה בנצרת וכרבע עד שליש מהמפגינים היו פעילי שמאל (לא רק יהודים הם שמאל) מנצרת וממקומות אחרים. הנוכחות ה"יהודית" אכן הייתה דלה מאד (היו כמה פעילי תעאיוש ואחרים) אבל זה שקר לומר שהיא לא הייתה.
  ראובן קמינר הוא אדם מבוגר ואינו חייב לנסוע מירושלים לנצרת בהתראה של יום.

 14. יובל הגיב:

  מדוע הייתה ההשתתפות היהודית דלה מאד? כיצד אתה מסביר זאת? אכן, ראובן קמינר הוא יהודי מבוגר, אבל איפה היו פעילי השמאל הצעירים יותר?
  מוזרה מאד העובדה שמרקסיסטים מפגינים שכם אל שכם עם קלריקלים חשוכים מבית מדרשם של החמאס והגיהד האיסלאמי. סבא מרקס לבטח מתהפך בקיברו.

 15. עדו הגיב:

  חיסול תוך התגוננות עצמית אינו רצח. בכל מדינה יש חוקים שמגדירים זאת כהגנת צורך, מה שידוע כהגנה עצמית.

 16. "התגוננות עצמית" הגיב:

  "עדו" צודק. כידוע היה השיך יאסין בדרכו לפיגוע בת"א כשעל גופו חגורת נפץ ולכסא הגלגלים מורכב טיל נגד אוטובוסים.

 17. ניר הגיב:

  השיך יאסין היה בן אנוש חכם ביותר ואמיץ ללא גבול. להבנתי הוא היה גם מאמין עמוק בדתו. הוא הכיר היטב את נימי נפשם של מנהיגינו המתעתעים ואת צפונות נפשו של הקולקטיב היהודי השוחה בשקיקה בביצת השנאה והגזענות. למרות מיגבלתו הפיסית החמורה, הקדיש השייך את חייו במלואם למען הצלת בני עמו שרובם פליטים, שפעם אחת אבדו את ארצם וכל אשר להם, ולאחר מכן שוב את חרותם, כבודם ובטחונם גם במקום שאליו גורשו. הוא היה התקווה של אלו שאדמתם הפכה למחנה רכוז ענקי ומרושש, שבו בני עמו הפכו למטרות לחיצי פלדה הניתכים עליהם מהשמים ומהארץ, להרס והשפלה ללא פשר. "חיסולו" – (אגב, חיסול = LIQUIDATION -היה מינוח בשימוש הנאצים לרצח כולל של יהודים, צוענים, ויצורים "נחותים" אחרים) הוא רק נדבך נוסף לשיטתו של שרון לפורר את חיי הפלשתינים ככל האפשר – כביטוי לציוניותו השורשית לפי תפיסתו.
  אגב, שרון היה אחראי ישירות להריגתם (מילה עדינה) של 40,000 ערבים לפחות, מהם לא פחות מכ- 20,000 בלבנון של "ש"לג", וגם של כ -2000 יהודים. אז מה כולם מתעלקים על יאסין? שרון הרי מנצח כל יום מספר פעמים כבר חמישים וכמה שנים.

 18. לניר-אתה מבזה את עצמך הגיב:

  חוץ משאר השטויות, כולל ההתיחסות ההכרחית לנאצים, החלטת גם ששרון היה אחראי ישיר להריגתם של 40 אלף ערבים לפחות. איך הגעת למספר אדיר זה? אתה אוצה אולי לנמק ולתת סימוכין לקישקוש הזה?

 19. תגובה – לניר-אתה מבזה את עצמך הגיב:

  מספר דוגמיות:השמעת על קיביה?
  ומי אמר לחייליו ב -56 לגבי מה לעשות עם השבויים המצריים את המילים האלה: "חברה, אני רוצה רק את המשקפות שלהם"? (יש עד שמיעה).
  וכו’….. וכו’.
  אגב, בסברה ושתילה התכוון שרון, אומרים יודעי ח"ן, לשחזר את אפקט דיר-יאסין מ- 1948 ע"מ להבריח את הפלשתינים צפונה. תן לו קצת קרדיט, בבקשה.

 20. לניר-i rest my case הגיב:

  שאלתי אותך לגבי הסימוכין לטענה ששרון אחראי ישירות לרצח של יותר מ-40 אלף ותגובתך מלמדת
  שעל נחישות להתמיד בביזוי עצמי.
  כן, שמעתי על קיביה. נהרגו שם 69 אזרחים.
  סימכין נוספים שאתה מביא היא עדות שמיעה מפוקפקת ותאוריה תמוהה בדבר סברה ושתילה.
  עשה טובה

 21. לניר הגיב:

  האמת שניר מבטא היטב את הבורות השוררת בקרב ישראלים לגבי מלחמות ישראל. אני בטוח שהוא יודע שבמלחמת 48 נהרגו 6,000 ישראלים, ומלחמת יום כיפור כ-2,500 ובלבנון 650. אבל הוא אינו יודע דבר וחצי דבר כמה בני אדם צה"ל הרג במלחמות אלה. כמה חיילים וכמה אזרחים ערביים נהרגו בהתנהגות הברוטאלית של הצבא הכי מוסרי בעולם. אז ככה: במלחמת קדש לדוגמא, בה השתתף שרון כקצין צעיר (מפקד חטיבת הצנחנים), הרג צה"ל כ-1,000 מצרים – חיילים ואזרחים. ב-100 שעות לחימה של מבצע סיני דאג צה"ל בשיתוף צבאות אנגליה וצרפת להרוג 10 בני אדם לשעה. במלחמת ההתשה כתש הצבא הישראלי את הערים המצריות (שרון – אלוף פיקוד דרום). לפחות 10,000 נהרגו ועשרות אלפים נפצעו. שנמשיך? במלחמת לבנון (שרון – שר ביטחון) הרג הצבא הישראלי אלפי לבנונים – פלסטינים ואזרחי לבנון. יותר מ-10,000 נפצעו. שנמשיך? מה לגבי השטחים? שרון אחראי כראש ממשלה למותם של 2,500 פלסטינים בשלוש שנות אינתיפאדה. ועוד לא כללתי את מותם של פלסטינים מהאינתיפאדה הראשונה (שרון היה אז חבר בממשלת האחדות). גם לא כללתי את ההרוגים הישראלים ששרון שלח אל מותם במחי יד. גם אם לא ספרתי 40,000 – מדובר באלפי הרוגים, ועוד עשרות אלפי פצועים. שנמשיך?

 22. יובל הגיב:

  ניר ידידי,
  מי המה יודעי הח"ן שאתה מביא בתגובתך? משתתפי הפורום היו מעוניינים לדעת. לפעמים נראה שחלק מאיתנו גולש למחוזות הזויים משהו.

 23. דוד ברנד הגיב:

  ניר ידידי,
  בסקירתך ההסטורית המלומדת אינך מזכיר את מלחמת ששת הימים ומלחמת יום כיפור.
  לכן אקח על עצמי את איזכורן. אגב, הנך מוזמן לנמק מדוע אינך מזכיר אותן.
  לעצם העניין: במאי 67 הכניס עבד אל נאצר 7 דיוויזיות לסיני (לידיעת המגיבים שאינם מצויים בענייני צבא אציין שדיוויזיה מונה 3 חטיבות). משום מה הוא מיקם אותן סמוך מאד לגבולות ישראל. להזכירך, לא היו אז שום שטחים כבושים. מה הייתה אמורה מדינת ישראל לעשות? להצניח פרחים על הכוחות המצריים? לשיר להם שירי שלום ואחוות עמים? ומה לדעתך הייתה כוונתו של הנשיא המצרי לאור הכרזתו ההזויה משהו "מטרתנו היא חיסול תוצאות תוקפנות 48″?
  ובמלחמת יום כיפור מה ציפית שנעשה כשהותקפנו ע"י הצבא המצרי והסורי גם יחד? שנזמין אותם לריקודי עם?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים