הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 באפריל, 2004 11 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


27 עובדי מסעדת המזון המהיר של רשת מקדונלדס בפאריס ניצחו את הנהלת החברה הרב-לאומית האמריקאית לאחר 363 ימי שביתה. השביתה, שהסתיימה לפני מספר ימים, פרצה בשנה שעברה בעקבות פיטורי נציג העובדים טינו פורטונאט. על פי ההסכם שנחתם בין איגוד עובדי ענף המסחר בפדרציית האיגודים המקצועיים סה.ז’ה.טה לבין ההנהלה, נציג העובדים ישוב לעבודה, ההנהלה תשלם משכורת עבור 4 חודשי שביתה והעובדים יזכו לתוספת שכר של 6.5%. את יתרת ימי השכר יקבלו העובדים מקרן השביתה של האיגוד.

פורטונאט אמר לעיתונות כי "זהו ניצחון מתוק מכיוון שהנהלת החברה רצתה להפוך את השביתה למקרה מבחן וחשבה שנישבר קודם. זאת, חרף העובדה שכבר שבתנו לפני שנתיים כאשר ההנהלה פיטרה עובדים לאחר שהצטרפו לאיגוד המקצועי; וגם אז נאלצו להשיבם לעבודה". סניף מקדונלדס שליד תחנת הרכבת התחתית סטרסבורג-סאן דני היה לסמל של מאבק עובדים נגד הגלובליזציה והעובדים, בסיוע של האיגוד המקצועי ופעילים נגד הגלובליזציה הקימו ועד סולידריות שבין היתר דאג להפגין מדי יום מול הסניף השובת.


הנהלת החברה מתנגדת נמרצות להתארגנות עובדים בסניפיה הרבים שברחבי צרפת. אבל חרף ההתנגדות רוב העובדים בסניפים שבערים הגדולות הצטרפו לאיגוד המקצועי. ההנהלה הפכה את שבירת השביתה בסניף סטרסגורג-סאן דני לעניין עקרוני כדי "להוכיח" לעובדיה ביתר הסניפים שאין טעם בנקיטת צעדים ארגוניים על מנת להשיג תוספות שכר או למנוע פיטורים.


התארגנות עובדים אחרת בתחנת סטרסבורג-סאן דני זכתה ביום חתימת ההסכם עם מקדונלדס בפסק דין שניתן על ידי בית הדין לעבודה נגד החברה הציבורית המפעילה את הרכבת התחתית – ה"מטרו". על פי פסק הדין, החברה תשלם עשרות אלפי יורו לשישה פעילים באיגוד עובדי התחבורה כפיצוי על אי-קידומם בדרגות במשך שנים. ההנהלה דאגה שלא לקדם אותם בדרגות כ"ענישה" על פעילותם בוועד העובדים. כל העובדים מועסקים בתחנת סטרסבורג-סאן דני של ה"מטרו".

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. גלילי הגיב:

  כל הכבוד לצרפתים. הייתי רוצה לראות שביתה כזאת במסעדה בישראל. המלצרים בישראל הם עבדים מודרניים . בעל המסעדה לוקח את הטיפים לעצמו ומשלים למשכורת מינימום. זה גזל ועושק ואין פוצה פה ומצפצף.נותן הטיפ חושב לתומו כי הטיפ הולך לכיסי העובדים ולא היא הכל לכיסו של בעל המסעדה.
  כל פעילי העובדים נקראים לבצע למען יראו ויראו שביתה כזאת במסעדה ישראלית ובבקשה בלי להכניס את הגלובליזיה וכד’ סתם למען הצדק.

 2. עמיק הגיב:

  מה נלין על בעלי המסעדות? לאחרונה נודע לי כי מנכ"לו של אחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה הבולטים באיזור תל אביב (שבו גם אני מועסק כרגע) מתנגד להתארגנות עובדי המוסד ואף איים שכל עובד שינסה להתאגד יפוטר לאלתר (כמובן שהסיבה הרשמית לפיטורין לא תהיה ההתאגדות).
  כך, עובדיו חסרי הועד של אותו מוסד אקדמי סופגים בשקט זוטות כמו שלילה שרירותית של שי לחג והכרח לעבוד בחגים שבהם בדרך כלל מושבתים הלימודים במוסדות אחרים.

 3. אפרים דוידי / תגובה לעמיק הגיב:

  הדרך היחידה להתמודד עם המעסיק במקום העבודה הוא התארגנות העובדים. זו חובתם על העובדים להתארגן. במטרה להדוף את הניסיון השיטתי של מעבידים למנוע התארגנות של עובדיהם ובחירת ועד באמצעות פיטוריהם של היוזמים (והיו מקרים רבים כאלה) יזמה ח"כ תמר גוז’נסקי, יחד עם חבריה לסיעת חד"ש חוק, שחוקק לפני שלוש שנים, אשר לראשונה מעניק הגנה בפני פיטורים או הרעת תנאי עבודה על כל עובד, אשר פועל להקמת ועד עובדים או פועל במסגרת הוועד. לקבלת נוסח החוק והמדריך "יש לך הזכות להתארגן" ניתן לפנות אל משרדי חד"ש, ת.ד. 26205, תל-אביב 61261. פעילי סיעת חד"ש בהסתדרות מוכנים לעזור גם לכל קבוצה של עובדים המעוניינת להתארגן, להקים ועד ולחתום על הסכם עבודה קיבוצי.

 4. עמיק/לעדו-תירגע הגיב:

  אני לא יותר קומוניסט ממך (טוב, אולי קצת יותר…)
  ולעניין-הדוגמא של המוסד האקדמי מתייחסת בדיוק למלחמה שנתניהו הכריז כנגד העובדים. יש ויש מי שמתארגנים כנגד מהלכים אלה ואתה מוזמן להצטרף.

 5. עדו הגיב:

  אופיני לשמאל בישראל. נתניהו מוביל מהלך שבאופן מעשי יאסור שביתות ויפרק את איגוד העובדים ואתם מקטרים על מסעדה ואוניברסיטה. להתארגן כדי לבלום את מהלכי נתניהו – אי אפשר לדרוש דבר כזה מסלון קומוניסטים.

 6. עמיק/לאפרים דווידי הגיב:

  האם ניתן להוכיח כי עובד פוטר בשל ניסיון ההתאגדות? בכל מקרה, תודה על המידע ואנסה להרים את הכפפה.

 7. גלילי הגיב:

  נראה לי שהחבר דוידי ושותפיו לא חיים את המציאות בארץ. מדובר על מסעדות שבהן 3-4 מלצריות חלקן נערות . איזה התארגנות ואיזה בטיח. . אל תלכו בגדולות נתניהו וכד’. בואו תעזרו לעובדים שלא יכולים לעזור לעצמם. אתם בוחרים להתמקד בועדים חזקים שאותם באמת יש להחליש . רבים מן העובדים בארגונים אלה באים לעבודה ולא באים לעבוד.ארגונים אלה כמו חב’ חשמל בזק נמלים הם מזמן לא פרולטריון . עזבו אותם הם ידאגו לעצמם תדאגו לרב העובדים שידם לא על שלטר כלשהו ושוב בלי סיסמאות .
  מה יותר פשוט מלפרסם כי מלצרית אשר בעל המסעדה גונב לה את הטיפ תוכל להתלונן ותזכה להגנה מידי אבירי הסוציאליזם .

 8. נמרוד ברנע הגיב:

  אלה התוצאות שיש לאנשים תודעה מעמדית ומסורת דמוקרטית.
  מי יתן והקידמה הזו תגיע גם לישראל.

 9. גלילי הגיב:

  לנמרוד – היא לא תגיע כי כל מה שמענין את השמאל הוא מלחמה ב "כיבוש " . עזוב תודעה מעמדית ודמוקרטיה מה עם הטיפ ?

 10. אפרים דוידי / לעזור לעצמם הגיב:

  אני לא יודע מי ברא את גלילי, אבל לי הוא נשמע כשם-עט לטומי לפיד. היתכן שטומי לפיד מגיב בתידרות כזו למאמרים הרואים אור ב"גדה"? לגופו של עניין: אין דבר כזה "לעזור לעובדים שאינם יכולים לעזור לעצמם". רק העובדים יכולים לעזור לעצמם. אם העובדים לא מוכנים להתארגן, במסעדה במועסקות "3 או 4 נערות" או במוסד אוניברסיטאי, בו מועסקים מאות ואלפים – אז יש לנו בעיה. כי ככללי המשחק הם כאלה שללא התארגנות של העובדים – המעסיקים/בעלי ההון עושים העולה על רוחם. ממילא המדינה על מנגוניה (משר האוצר לעד למשטרת ההגירה) היא לצידם. בקרוב יציון בכל העולם את ה- 1 במאי. על רקע השביתה בפאריס והוויכוח שהתוערר באתר הגדה השמאלית, נדמה לי שמסר האחד במאי אקטואלי מתמיד

 11. יש כאלה ששומרים על המלצרים הגיב:

  "הנוער העובד והלומד – האגף לאיגוד מקצועי" הוא האיגוד המקצועי היציג של בני הנוער העובדים בישראל והוא קשור בהסתדרות. הם מאגדים בתוכם תלמידים מבתי ספר מקצועיים ונותנים גב כלכלי לתביעות של בני נוער שהפרו את זכויותיהם במקומות העבודה. מוזר שהכותבים באתר הזה לא ראו אף אחד מהפירסומים של האיגוד המקצועי לנוער ולא נתקלו באף אחד מחומרי ההסברה שלהם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים