הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 באפריל, 2004 34 תגובות

"ההתנקשות בעבד אל-עזיז רנטיסי שלשום היתה מלאכת מחשבת מודיעינית ומבצעית", כך בדיוק התנסח כותב המאמר הראשי ב"הארץ" ביום שני השבוע. קודם כל, זהו ד"ר רנטיסי בשבילכם. אסור להפנים את הגזענות וההתנשאות כלפי אקדמאים ערבים עד כדי כך. אבל הדברים ברורים, והמחלה הלאומנית מתפשטת בכל מקום. העידן הברברי שהתאכלס גם בחברה האזרחית שלנו וזיהם את המוסר ואת ההומניזם עד תום, התנחל עתה אפילו בתוככי נשמתם של קברניטי העיתון הנאור לאנשים חושבים. הציון לביצוע מעורר חלחלה. אני לא עורך כאן השוואות ישירות, אבל הוא משול מבחינה ערכית למתן ציון גבוה למערך ההיסעים הגרמני בתקופת השואה.

מה זה "מלאכת מחשבת"? יצאתם לגמרי מדעתכם? הרי מדובר במעשה רצח בלי משפט, פשוטו כמשמעו, טרור ממלכתי ממושמע ומאורגן בשירות הדיכוי והכיבוש. מערכת "הארץ" התעלמה אפילו מרצח האנשים שהיו, במקרה או שלא במקרה, ליד ד"ר רנטיסי. אני מוכן לסלוח לכותבים על שזנחו את "לא תרצח" לטובת היעילות, אבל ממתי שכחתם גם את הנורמות שלכם כאנשים חילונים וליברלים? אז אתם מזכירים לי: גם ג’ורג’ בוש רוצח את יריביו בלי משפט, וארצות הברית יכולה היום להכשיר גם את המעשים הנתעבים ביותר.


החטא הקדמון של העיתונות הישראלית, שגם בפרשת מרדכי ואנונו נוהגת כמו סוכן קולקטיבי של הממסד הביטחוניסטי, נעוץ כמובן בניתוק הדיון בטירור מנושא הכיבוש והשלכותיו על האוכלוסייה בשטחים. הדה-הומניזציה של האויב נועדה לטהר את השרץ ולהעניק לגיטימציה לאמצעי דיכוי קיצונים, כולל רצח שיטתי המבוצע לחרפתנו על ידי טייסי חיל האוויר. לכן יצא הקצף על חברי הד"ר לב גרינברג, שכינה, ובצדק, את הוצאתם להורג של מנהיגי הארגונים הפלסטיניים "רצח-עם סמלי". למי שמנסה להתעלם מהמציאות בשטח כדאי להזכיר, שרצח הד"ר רנטיסי נועד בעיקר לסכל את ההידברות שבין חמאס לבין ראשי הרשות הפלסטינית, במטרה מוצהרת להפסיק את הפיגועים. אריאל שרון מבקש לחסל כל יישות פלסטינית לגיטימית, כדי שיוכל להכתיב תנאי התנתקות משפילים באין מכלים. הרטוריקה הצדקנית באה להסתיר מדיניות חשוכה, המשותפת כיום לליכוד ולשרידי מפלגת העבודה.


שרון פועל כיום בתנאים פוליטיים אידיאליים, ואלמלא פרשיות השחיתות שלו היה חוגג את מקומו במרכז המפה הפוליטית החדשה, כיורשו של דוד בן-גוריון לכל דבר. בוושינגטון מכהן נשיא שמתאפיין בחשיבה פשטנית ואלימה, וברמת תיחכום המתאימה לממסד הצברי הפרימיטיבי השולט כיום בישראל. כך הרס מדינה שלמה, עיראק,  ברדיפה אחרי נשק השמדה המוני שלא היה, תקף יישות מדינית חילונית באמתלה של מלחמת דת באיסלם, ופגע ביחסי ארצות הברית עם אירופה. ישראל נרתמה בחדווה למסע הצלב של בוש בשירות ההון הגדול נגד המדיניות העניות, תוך ניסיון להשתלט על משאבים ומקורות אנרגייה גם במפרץ הפרסי וגם במרכז אסיה.


שרון ושמעון פרס סחפו איתם את האליטות בישראל, ולא בכדי. תמיד טענתי כאן שנציגי הבורגנות הישראלית יקבלו כל תכתיב אמריקאי, ולכן בנימין נתניהו לא יוכל לעמוד בראש אופוזיציה נצית לשרון. ההתמוטטות של ביבי, של לימור לבנת ושל סילבן שלום מ"ימין", בדיוק כמו ההתקרנפות של מפלגת העבודה ושל שינוי מ"שמאל" נובעת מאותו מקור: הקונסנזוס של המרכז הלאומני בנוי על מניעת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 (בלי ההתנחלויות), ועל תמיכה מוחלטת במדיניות החוץ של בוש.


העמדה הפרו אמריקאית המסורתית של מרצ גורמת למבוכה טוטאלית גם ב"יחד". הנחת היסוד הנצחית שלהם היתה, שוושינגטון תכפה על שרון להגיע לשלום. עתה מסתבר שבוש תומך דווקא בניסיונו של שרון לקבוע תנאים בשטח בלי שלום אמת, שלא ייתכן בלי הידברות עם נציגות מוכרת של העם הפלסטיני. בוש גם מסייע לשרון בהקצאה אינסופית של משאבים, ומגן עליו ועל פשעיו בפני הקהילה הבינלאומית. מכאן שלא ניתן עוד להתגבר על הסתירה שבין חתירה אמיצה לשלום בר-קיימא לבין תמיכה בארצות הברית. זה מחייב לא רק את מרצ, אלא אפילו את גוש שלום של אורי אבנרי, לחשיבה חדשה לגמרי. לא רק שרון ופרס, אלא גם הממשל בוושינגטון, חברו יחדיו כדי לסכל הסכם שלום צודק במזרח התיכון.


בהעדר מצפן מדיני מאבדות האליטות גם את מצפונן המוסרי ואת זיקתם לעקרונות המשפט הבינלאומי. בישראל הולך וגובר המסע נגד הנאורות והליברליזם, במסווה של מחאה נגד האנטישמיות. מכן גם ההתקרנפות של אישים חשובים באמת כמו אמנון רובינשטיין. בקרוב מאוד יופיעו כאן מאמרים שיקראו לתמוך בימין הקיצוני הגזעני, האנטי-איסלמי, באירופה. ז’אן מארי לה-פן הוא בן ברית טבעי של הימין הישראלי, גם בצורתו כמרכז לאומני. ההלם באליטות הישראליות אחרי שכוחות אנטי פשיסטיים עלו לשלטון בספרד, הוא דוגמה קלאסית למה שיתרחש כאן כבר השנה. יורשיהם של פרנציסקו פרנקו ובניטו מוסוליני הופכים לידידינו הטובים ביותר, בדיוק כמו אנשי המאה השחורה של הימין האנטישמי הפודנמנטאליסטי בארצות הברית.


זהו הרקע המדיני למפולת המוסרית ב"הארץ". מאז קום המדינה לא קם בעיתון הזה כוח שיתקומם ברצינות נגד המדיניות האמריקאית. אבל יש הבדל בין תמיכה בג’ימי קארטר או אפילו ביל קלינטון, לבין היגררות מפחידה אחרי הברבריות של בוש. אם נשיא ארצות הברית מורה על רצח מנהיגים פוליטיים, או כולא שבויים במחנה ריכוז מבעית בבסיס שלו בקובה, "הארץ" חייב להוקיע אותו. עורכיו חייבים ללכת בדרכם של עיתונים ליברלים במערב, כמו "הגארדיין" הבריטי, ולתקוף את המדיניות האמריקאית בעיראק ובישראל-פלסטין. אחרת יהיה העיתון אחד מהאחראים העיקריים להידרדרות המוסרית של האינטיליגנציה הישראלית. 


ההוצאות להורג בלי משפט מוציאות לישראל שם רע בעולם, ועלולות להביא את מנהיגינו ואת מפקדי הצבא שלנו לתא הנאשמים בהאג. המעמד הבינוני שלנו צריך לשאול את עצמו, האם הוא מוכן לקבל על עצמו נידוי ובידוד בעולם כולו, רק כדי ששרון ופרס יוכלו להשאיר את רוב ההתנחלויות תחת שלטון ישראלי. יש חלופה ברורה לדרך של הממסד: הידברות מחודשת עם יאסר עראפת ודרכו גם עם הארגונים האיסלמיים, כדי להגיע להסכם שלום בלי התנחלויות וגם למשא ומתן רציני לפתרון בעיית הפליטים. אבל אם אפילו "הארץ" מסרב לנסח את השאלות הנכונות, ומעדיף להריע לדרך הביצוע המבריקה של מעשי פשע ורצח, אז יש סיבה רציונלית לייאוש תהומי.              


מתעללים בוואנונו


גם אחרי שריצה 18 שנות מאסר ממשיכה ההתעללות הממסדית והתקשורתית במרדכי ואנונו, ורק טיפש ועיוור יחמיץ את הקונוטציה העדתית. לאיש שעלה ממרוקו אין שום אשראי: לא לחשוב בעצמו, לא לשקם את עצמו אחרי מאסר אכזרי וממושך, בתנאים שמתאימים יותר לימי הביניים ולרוזן ממונטה כריסטו או לאיש במסכה השחורה של אלכסנדר דיומא מאשר למאה העשרים ואחת.


ואנונו עבר על החוק. כמי ששלטון החוק חשוב בעיניו מעולם לא התעלמתי מהעובדה שהוא עבר על פקודת הסודות הרשמיים, והיה ראוי לתקופת מאסר קצרה, אולי שנה אחת. מכאן עד לחטיפתו המחפירה ברומא (פשע הרבה יותר חמור על פי כל דין), והאשמתו המגוחכת ב"בגידה" הדרך ארוכה מאוד. הוא לא ריגל למען מדינה זרה, אלא מסר את העובדות שאסף לעיתון חופשי במדינה דמוקרטית וידידותית מאוד לישראל.


אם דוברי השב"כ והמוסד צודקים, ולוואנונו יש מצבור שלם של סודות במוחו הקודח, אז יש לנו סיבות רבות לדאגה. לא שיניתם שום דבר בעשרים השנים האחרונות? לא הפקתם לקחים? החובבנות שלכם היא ממאירה, ומהווה סכנה בטיחותית איומה לתושבי דרום הארץ. בסך הכל מכרה התקשורת את עצמה למפיקים העלובים של טלוויזיה מטעם השב"כ, ולחרושת שמועות שכולן הסתה נגד האומלל.


ולא נסיח את דעתנו מהנושא החיוני עצמו: כיוון שאפילו עיתונאים נאורים בעיני עצמם מזהים את ישראל עם הממסד ועם הממשלה, עלינו להדגיש שמרדכי ואנונו ניסה להציל את המדינה מאסון כבד. ייתכן שמאז הוא מלא מרירות ואולי אפילו שנאה, אבל נשק ההרתעה הגרעיני מהווה סכנה איומה לעצם קיומה של ישראל. הוא מושך אש, הוא ניתן להשמדה בידי טייסים מתאבדים וכמי שעבר את אוקטובר 1973 אינני מאמין בממסד וגם לא באמצעי הבטיחות שלו. ואנונו העלה את הנושא הגרעיני על סדר היום הלאומי והבינלאומי, ואני מברך אותו על כך.


הוויכוח בארץ נוגע עתה בלב העניין: האם נאמץ מנטליות של מצדה, נפגע בכל עקרונות המשפט הבינלאומי, נצפצף על יפי הנפש ברחבי העולם, או נפתור את בעיות הקשות שלנו באורח רציונלי והגון. כל זחוחי הדעת שמופיעים בטלוויזיה ואומרים לנו "סמוך" יהיו אשמים באסון האקולוגי הבלתי נמנע, שיגמד את צ’רנביל. ראו, הוזהרתם!

תגובות
נושאים: מאמרים

34 תגובות

 1. יורם בר-חיים הגיב:

  מדהים אותי שחיים ברעם, הנחשב לאיש שמאל מחוץ לקונסנזוס הציוני, לא מתבייש לכתוב שוענונו היה "ראוי לתופת מאסר קצרה" משום שעבר על החוק. לו חיינו בדמוקרטיה, ניחא, אבל ממתי אנשי שמאל במדינה גזענית בהגדרתה אמורים להגן על "שלטון החוק" כשלעצמו, לא בהקשר של הגנה על חירויות ? ואם מישהו בבענה, נניח, ניסה למנוע בכוח את הריסת ביתו, גם הוא ראוי למאסר ?
  חיים ברעם בעצם אומרת כי זוהי זכותה של מדינת אפרטהייד לנהחזיק נשק גרעיני בסוד ולהעניש אנשים המנסים למנוע את הפשע הזה.

 2. וענונו, ענישה ועדתיות הגיב:

  ההיבט העדתי שמתעקשים למצוא לטיפול ההמסד בוענונו פשוט מקומם.
  הבה נשווה למרקוס קלינברג-פרשה שמזכירה במידה רבה את פרשת וענונו. גם קלינברג נאסר באופן חשאי, וגם הוא הושם בבצדוד ומאסר ממושך. קלינברג הישיש (שאינו וצא צפון אפריקה ככל שידוע לי) שוחרר רק כאשר הצליח לשכנע כי בריאותו בסכנה וכי הוא מתחרט על מעשיו ואין לו כוונה למסור סודות ולפגוע בביטחון המדינה. וענונו לא ניסה אפילו לשכנע באף אחד מהנ"ל. קלינברג הושם לזמן ממושך בתנאים מגבילים ביותר גם אחרי שיחרורו (מגבילים לא פחות ואולי יותר מאלו שהוטלו על וענונו.
  פרט לכך, יש לדעת כי לוענונו הוצעה עיסקת טיעון שאם היה מקבל היה יושב רק 8 שנים בבית הסוהר.
  לסיכון, הטיפול בוענונו לא היה חריג. כך מדינת ישראל (וניתן כמובן לטעון נגד זה, ובצדק) מטפלת באנשים אותם היא רואה כמרגלים/בוגדים שייתכן ומחזיקים בסודות נוספים.

 3. יורם בר-חיים | לחיים ברעם הגיב:

  אכן ענית בנימוס, ואם הבעיה היא המילה "מתבייש" אז לא אשתמש בה, וכך אנו נשארים עם התוכן של הויכוח. בעניין התוכן, אני באמת לא מצליח להבין את עמדתך. אני מניח שאתה מסכים השעניין שיכול להיות לנו בשלטון החוק (במדינה כמו ישראל, לא באופן אבסטרקטי) מוגבל על-ידי העובדה שהחוק הישראלי מגן על משטר גזעני. פירוש הדבר שאם מישהו מפר חוק כדי להיאבק במעשים לא לגיטימיים, איננו אמורים להגן על ענישתו "במסגרת החוק", הלא כן ?

 4. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  חיים הנכבד
  יישר כוח. מובעת ומובאת בזאת תמיכתי לרשימתך שנכתבה בתעוזה רבה וביושר הומניטרי. נגעת בליבת קשרי העצבים של הבעייתיות המאפיינת את החברה הישראלית לדורותיה. אכן: הפטריוטיזם הינו מפלטו האחרון של הנבל, ואכן פורנוגרפיה זו שאלה של גיאוגרפיה, וה"נבל" ב"אופרה בגרוש" מתקשה ב"תמימות" להבחין בין חומרת העבירה – בין הפורץ לבנק לבין מייסדו ומקימו. אלמוני משכנע פלוני (או פוקד עליו) לפגוע במאן-דהוא,הרי זו עבירה פלילית חמורה – פריעת חוק גסה, שיש להוקיעה ולהעניש קשות את מעורביה. מאידך, העבירו את הסצנה ה"בידיונית" הנ"ל לזירה אחרת, פוליטית, והשתנו כל כללי המישחק. הקאובוי הטקסני בארה"ב, הרוכב על גבי הסוס האמריקאי, קבע "הגיונית", מי הם הרעים ומי הם הטובים. הפקיד בידי הלוחמים את כלי הנשק, קידש אותם, ברך אותם לפני יציאתם לחזית המאבק האולטימטיבי ב"רשע", זיכה אותם בסינדרום ה"00″ (הזכות להרוג. עיינו ערך "ג’יימס בונד"). אז מה ההבדל בין…לבין…? – פורנוגרפיה זו שאלה של גיאוגרפיה.

 5. עדו הגיב:

  ההסברים למה לא חוקי לבצע סיכולים ממוקדים ממש משכנעים. הצרה איתם שכולם עד אחד נידחו ע"י בימ"ש עליון. נכון שכמה כותבים פה מבינים יותר מכולם בכל דבר – מהרמטכ"ל בצבא, מראש השב"כ בבטחון, משופטי העליון במשפטים ועוד. שכחתי, הם גם הכי מוסריים. אבל אולי, רק אולי, ברק מבין יותר ממך מר ברעם מה מותר ומה אסור על פי החוק הבין לאומי, אולי מי ששפט את וענונו מבין יותר ממך בדין הפלילי? לא, זה לא יכול להיות, הרי השמאלנים בעיני עצמם תמיד יודעים הכל יותר טוב.דרך אגב, כתבתי שמאלנים בעיני עצמם כי אם תקחו תגובות מסוימות באתר זה ותחליפו ישראל/פלשתינים על הטיותיהם, המאמר/תגובה לא היו מבישים את נעם ארנון למשל. אז אולי אתם מאותו סוג עם אותה דרך חשיבה?

 6. צח הללי הגיב:

  הוספה במתכוון ד"ר לעבד אל רנתיסי לא מוסיפה לו כבוד כמו שהיא לא מוסיפה כבוד לאף אחד אחר המתהלל בתואר זה או אחר וביחד עם זה עוסק בחרישת זמם ובהוצאה לפועל אפילו אדיאולוגית של מבצעים לשחרור האדמה הכבושה.
  כלומר אם בעיתון הארץ לא הוסיפו את תוארו של האיש הרי שבכך מנעו ביזוי המקצוע (כך אני רואה את זה)ולאו דווקא כביזוי המת.
  שתיים כפי שיש אדם עליי אדמות שמרגיש מאויים במכך שבמדינה שהוא חי בה יש נשק לאשמדה המונית הרי שיימצא אדם אחר שירגיש מאויים מכך שאין בידי הסוברן נשק הרתעתי
  לדיון אם זה מסכן את האנושות כן או לא יש מקום לדיון ציבורי פתוח .
  אבל לשלול בשם החופש האזרחי עמדות שיש להן מקום בקרב ציבורי אחר לא ולא
  מאחר ואין אמת אחת לפחות לא שאני מכיר מעבר לעודבות מדעיות עכשיויות הרי שכל טיעון בעד נשק אטומי כן או לגטימיות ולא צריך להיות שמאלן לשם כך
  אני יודע שדווקא השמאל בדרום אמריקה טובח במקומים ….
  על כל פנים יש מקום לבטל כל הגבלה על ואננו
  ויחד עם זאת אזרח שמרגיש מאויים ממעשיו ייתבע אותו לדין.

  אגב אני מגדיר עצמי שמאל רציונל הומניסט
  אולי על משקל נציונל סוציאליסט (-:
  צח

 7. א הגיב:

  לא לערוך השוואה בין השואה לבין פעולות צה"ל בשטחים!!!!!!!!!!!!

  איך אתה לא מתבייש

 8. חיים ברעם הגיב:

  ליורם בר-חיים,
  אני מכבד אותך ואת דיעותיך, גם אם אין הסכמה בנושאים רבים. רק אבקש ממך לא לנקוט לשון של "מתבייש". את הדברים האלה אני כותב גם לעשרות אלפי קוראים בירושלים,והם לא בדיוק מטילים ספק בשמאליות שלי.
  אשר לנושא עצמו. לשמאל יש עניין רב בשלטון החוק מסיבות רבות. כוונתי הייתה שוואנונו (שהצהרתי השבוע בטלוווזיה, באוזני ארבע מאות אלף בני אדם, שהוא גיבור בעיני) עבר על החוק, אחרי שחתם על התחייבות לפקודת הסודות הרשמיים. מכאן לעונש הכבד שהוא קיבל, שלא לדבר על חטיפתו הנפשעת, הדרך ארוכה. אני לא רואה בך את הקורקטיבה השמאלית שלי, אבל כתבת בנימוס, ואני עונה באותה רוח.

 9. ראובן הגיב:

  שתי שאלות קטנות:

  1. האם גם לגולדשטיין הקפדת להוסיף את הד"ר לפני השם?

  2. האם אתה מודע לכך שהפרשנות שלך לדברי לב גרינברג שונה מהתיאור שלו של דבריו? במאמר בידיעות אחרונות, גרינברג דיבר על "רצח העם הסמלי" לא במובן שתיארת, אלא כרצח עם של סמלי מדינה, תהא המשמעות של זה אשר תהא.

 10. דוד הגיב:

  חיים תודה. היום כבר נדיר למצוא טור ברמה כזו ובנוסף מחובר למציאות ומתווה דרך אידיאולוגית ראוייה. מבחינה זו אתה מספק הובלה פוליטית (גם אל לצערי לא מספיק אנשים הולכים זה) בימים שבהם מובילי השמאל אזלו מהמלאי כמעט לחלוטין.

 11. מתיתיהו שמואלוף הגיב:

  מאמר מרתק!!!
  יישר כוח!

 12. ל"וענונו, ענישה ועדתיות" הגיב:

  מרקוס קלינברג היה אסיר ברישיון כאשר הוטלו אליו ההגבלות. כלומר, הוא עדיין לא סיים לרצות את תקופת מאסרו (לא בטוח אם זה היה שליש או פחות מכך).

  מרדכי וענונו הגיבור, לעומת זאת, סיים לרצות את כל תקופת מאסרו, לכן המדינה נדרשת לצווים של אלוף פיקוד העורף, המתפססים על תקנות ההגנה לשעת חירום.

  לא נורא, כל המומחים והפרשנים טועים כמוך.

  לגבי העניין המזרחי, אין אלא לקרוא את פסק הדין (מומלץ), כדי לראות שהמערכת התייחסה לוענונו כמרוקאי. אפשר גם להשוות את היחס שקיבלו מרגלים של ממש, אשכנזים כולם, כמו קלינברג, קלמנוביץ’, לבינזון ואחרים, ליחס שקיבל וענונו. במדינות דמוקרטיות, איש כמו וענונו לא היה יושב בכלא יום אחד. המרגלים האשכנזים נדונו לתקופות מאסר קצרות, לא עברו מסכת עינויים כפי שעבר וענונו, והשתחררו כולם לפני תום תקופת העונש.

  מרגל הוא מי שפועל לטובת האויב (גם אם במציאות הישראלית כבר לא ברור מי האויב), וענונו, לעומת זאת, פעל בראש ובראשונה לטובת אזרחי ישראל ואזרחי האזור כולו.

 13. יגאל הגיב:

  אכן כפי שמודה חיים ברעם, דעותיו הן מייצגות את המיעוט אפשר חומר הבטל בארץ המאמין בעמדות אילו.
  מיותר לציין שכל רשימה אשר נכתבת באתר זה משום מה אינה אוביקטיבית למציאות.

  אינני מפחד ממדינות אירופה ולא ממשפט בהאג, זאת כיוון שלפני שישראל תקרא לדין יש לפניה רשימה מכובדת של מדינות "התרבות" האירופאיות אשר צריכות לתת את הדין, לדוגמא ??
  צרפת- על טבח במודע שביצעה באלגיר
  אנגליה- הדרך הנאורה בה דיכאה מהומות באירלנד.
  בלגיה – רצח העם ברואנדה.

  אפשר למנות ארץ ארץ ופשעיה, ההבדל שהפשעים לא נעשו כדי להגן על הבית ,וזה השוני הגדול מול המצב בו אנו נמצאים.
  השמאל אינו רואה איום מצד הפלסטינים, אך כל בר דעת הבין שמאוסלו לא יצא טוב, והרי ברגע שלא ניתן לפלסטינים מלוא תאוותם התשובה המיידית היתה אלימות ברברית בשיתוף ובידיעה מלאה של עראפת אשר הוחזר על ידי השמאל מתהום הנשיה מאלגיר בשנות כהונתו של רבין המנוח.

  החרפה שאתה מרגיש על רצח הנבל רנטיסי היא אישית שלך, אני חושב שכל מנהיג פלסטיני אשר במוחו עוברת מחשבה על רצח יהודים כאלטרנטיבה ללחץ על מדינת ישראל דינו מוות.
  רנטיסי כמו יאסין היה אחראי במישירין לרצח עשרות ישראלים במתן הכשר לפעולות התאבדות ורצח של ישראלים חפים מפשע, הצורך שלך להתנקות מול העולם "התרבותי" האירופאי ולנשק את הישבן הצבוע של מדינות אילו , לי אישית לא ברור לחלוטין.
  אירופה בצביעותה הרבה מגינה בחירוף נפש על האומה הערבית הנגזלת עקב אינטרס כלכלי גרידא, האדישות של מנהיגי אירופה לכל הקורה בישראל , ברצח יום יומי של יהודים מונעת מהם את האפשרות להיות צד במשא ומתן במזרח התיכון.

  לגבי ואנונו, נו טוב זו שוב אותה גברת, הבוגד יקיר השמאל, שואל אני את עצמי אם השמאל תמיד צריך להתנהג בצורה הפוכה לדעת רוב הציבור בארץ.
  וענונו נמצא אשם בבגידה חמורה ובחשיפת סודות המדינה כך קבע בית המשפט, או שגם הוא אינו קביל בעיניך ??
  הוא נשלח ל 18 שנה , לטעמי מעט מדי על מנת לרצות עונש בגין הפקרת המדינה וסיכון כל תושביה.
  אם בעיניך זוהי לא בגידה, אינני יודע מהי בגידה.

  אינני בטוח שבאירופה אדם זה היה עדין בין החיים, ושם לדעתך זוהי ערש התרבות…

 14. אלישע הגיב:

  לחיים ברעם יישר כח!
  מאמר מצוין החושף הן את צביעות "השמאל" הציוני והן את המדיניות חסרת האחריות של הממסד הביטחוני מיליטריסטי המובילה אותנו לאסון.

 15. משה הגיב:

  הסיבה לעונשו הקולוסלי של וענונו ולכך שלא קיבל הקלה בעונש ברורה כשמש: מדובר במרוקאי. ומאז ומתמיד מרוקאי מקבל עונש פי עשר יותר חמור מאשכנזי. זה כך מאז שנות החמישים. אדון ברעם, הגיע הזמן שתגיד את זה ולא גיבוב סתמי של היותו מרוקאי וכן הלאה.
  אלפי מרוקאים ישבו ויושבים בבתי כלא בישראל כי השופטים מחמירים איתם כפי שלא החמירו עם אשכנזים. ויש לא מעט שהיו יוצאים לחופשי עם עונש על תנאי אילו השם שלהם היה שונה.

  בגזענות הזו לא מדובר בהתקדמות יותר גדולה בבנק או בפרסום או אי פרסום ספר של מרוקאי אלא בשלילת חופש על בסיס גזעני-עדתי.

  שימו לב, זה לא רק וענונו, זה קורה מידי יום בבתי המשפט בישראל.

 16. המגיב המיליון הגיב:

  אכן מאמר מעניין, אם כי תמוה.
  "קודם כל, זהו ד"ר רנתיסי בשבילכם" ממהר ברעם לציין, ומכנה אח"כ את רנתיסי "אקדמאי ערבי". ובכן, לתאר כך את רנתיסי הרי זה כמו לתאר את היטלר כצייר חובב (אם כבר בדוגמאות כאלה עסקינן, ו-"אני לא עורך כאן השוואות ישירות" כפי שכתב ברעם).
  ידיו של רנתיסי מגואלות בדם של עשרות אם לא מאות קורבנות. הוא זה שבחר לקחת על עצמו את תפקים לוחם החרות חסר המעצורים – והנה הגיע יום התשלום.
  ובודאי לא יחלוק עלי הומניסט כמו חיים ברעם אם אומר שהאיש צריך לשלם על פשעיו גם אם מאחוריו עומד צל צילה של מטרה צודקת.
  גם עיתון איכותי כמו "הארץ" מקבל את העמדה הנ"ל, ומראה שגם שופר השמאל מסוגל לחדול לרגע מביקורתיות אוטומטית ולחשוב בצורה שפויה.
  ובעניין וענונו: כותב ברעם כי "טיפש ועיוור יחמיץ את הקונוטציה העדתית", ולא טורח להסביר למה התכוון (שני המשפטים שנכתבו אחרי הקביעה הנ"ל אינם מבארים דבר),
  ברעם הופך כל פינה בנסיון להטיח עוד קצת רפש במערכת הבטחון בסגנון של "נו, אז בנוסף לכל אתם גם גזענים!"
  וכל זאת על בסיס זה שבמקרה מעשה הבגידה החמור בתולדות המדינה נעשה ע"י אדם בשם וענונו ולא ע"י אדם בשם זילברברג. והרי אפילו וענונו עצמו לא טען שמדובר ברדיפה על רקע עדתי… ובואו נזכור, אגב, שהאיש שעומד בראש מערכת הבטחון הוא אדם שמוצאו מאיראן…

  עוד לא יבשה עט הביקורת של ברעם וכבר קופץ
  יורם בר-חיים ומטיח בו על כך שוענונו לא ראוי בכלל לעונש. שהרי יורם בר-חיים יכריע איזו הפרת חוק היא בעצם חוקית (?) ואיזו לא. וכאן טמונה הסכנה הגדולה מכולן והיא סכנת הסלקטיויות. בר-חיים טוען שהעבירה של וענונו אינה כלל עבירה, ובכלל, הוא יחליט מהי "הגנה על חירויות". יבוא מחר אדם בשם פדרמן (כל קשר למציאות הוא מקרי בלבד) ויאמר שרצח של פלשתיני ע"י פלוני יהודי אין דינו רצח. מה יאמר אז בר-חיים אם פדרמן יגן על עצמו באותם טיעונים? (הגנה על חרויות, ערעור על שלטון החוק וכו’..)

 17. הפשע הוא לא להיזדהות עם הממסד – סרחיו הגיב:

  מאמר מדהים!!
  התגובות לחיים ברעם, ולמאמרו, חושפות את הליך המחשבה הישראלית ומאמתות את התיזה של חיים: הפשע בעיניי הישראלים הוא לחשוב אחרת, פשעם של וענונו ושל ברעם הוא שהם חשבו אחרת מהרמטכ"ל, מנשיא בית המשפט העליון, מראש הממשלה, ומעורכי "הארץ".

  זוהי מחשבה פשיסטית קלאסית. כי מה הייתה תשובתם של הקצינים והפקידים הגרמנים הניורמברג? בדיוק כמו ישראלים רבים הם טענו כי זו צביעותה של אירופה. הם וענו שהמשטר הנאצי לא חידש דבר, הרי בלגיה, וצרפת ואנגליה בצעו את אותם הפשעים ולא נשפטו. ובדומה לישראלים רבים הם טענו, כי הם הגנו על גרמניה המותקפת, המנוצלת והכבושה.

  במשך השנים ישראל אימצה רבים מדפסי המחשבה של הפשיזם הגרמני: האמונה בעליונות המוסרית של המשטר, האמונה בזכותו של המשטר להרוג, הזלזול במערכת המשפט. היום הישראלים מאמצים את הקונפורמיזם, כערך עליון והופכים לטליינים מרצון של שרון (כמובן, כמו שטענו הגרמנים, על מנת להגן על הבית).

  מזלה של ישראל, כמזלה של גרמניה, שיש בה אנשים כמו חיים ברעם, לב גרינברג ומורדכי וענונו ששומרים על דמותה המוסרית.

  אלה הם האנשים שאחרי האסון ישקמו אותה כמדינה דמוקראטית, אזרחית והומנית.

  סרחיו יאני

 18. יעקב הגיב:

  3 הערות:

  מדברי מר ברעם, ציטוט מס’ 1
  "למי שמנסה להתעלם מהמציאות בשטח כדאי להזכיר, שרצח הד"ר רנטיסי נועד בעיקר לסכל את ההידברות שבין חמאס לבין ראשי הרשות הפלסטינית, במטרה מוצהרת להפסיק את הפיגועים."

  זאת אי אמת מוחלטת !!! הגורם היחידי המונע פעולות טרור של החמאס הוא מגבלות ביכולתו של הארגון הזה להוציאן לפועל."

  לצערי, אין ומעולם לא היה ערך אמת כלשהו למושג "מטרה מוצהרת" כאשר יצאה מפי מנהיגים פלסטיניים, גם לא בימי אוסלו העליזים.

  בהגעתו הראשונה של ערפאת לעזה לאחר הסכם אוסלו הוא הסתיר במכוניתו טרוריסט שפעל נגד אזרחים ישראלים והרג שניים מהם לאחר חתימת ההסכם!!! על פי ההסכם שהרש"פ חתמה עליו "והצהירה" שתעמוד בו היא היתה אמורה להסגיר את האיש לישראל או להעמידו לדין…

  ציטוט מס’ 2

  "ההוצאות להורג בלי משפט מוציאות לישראל שם רע בעולם, ועלולות להביא את מנהיגינו ואת מפקדי הצבא שלנו לתא הנאשמים בהאג."

  הפלסטינים הוציאו להורג כמה מאות פלסטינים ללא משפט (אפילו לא משפטי דמה בני חצי שעה)
  מדוע הכותב אינו מזהיר שמא יגיעו מנהיגיהם לתא הנאשמים בהאג?

  ציטוט מספר 3

  "הדה-הומניזציה של האויב נועדה לטהר את השרץ ולהעניק לגיטימציה לאמצעי דיכוי קיצונים"

  הנה סיפור קצר על "הומניזם פלסטיני":

  בתקופה שבה פלסטינים עבדו עדיין באופן חוקי בתחומי ישראל עבד אצלי משפץ מרמאללה והוא סיפר לי סיפור מסמר שיער:

  יום אחד לאחר סכסוך ארוך הוא גרש את אשתו.

  גיסו שהיה מפקד בכיר באחד מארגוני הבטחון הפלסטיניים שלח תוך שעות אנשים באישון לילה וכלא אותו ללא משפט באשמת שוא של שת"פ עם ישראל.
  הוא ישב בכלא ללא משפט 4 חודשים !!! עד שמשפחתו שילמה כסף רב למפקד בכיר יותר והלה הורה לשחרר אותו.

  מר ברעם, זאת איננה דה-הומניזציה ישראלית זאת מציאות פלסטינית.

 19. יורם בר-חיים הגיב:

  אין ארגון בשם "הנתיב הזוהר", זהו כינוי שהודפק למלגה הקומוניסטית של פרו, מפלגה מאואיסטית שעמדה בראש מלחמה עממית נגד המשטר.
  הנה קישור בו מתייחסת המפלגה לאמצעים שננקטו במסגרת המלחמה העממית, על-ידיה, ועל-ידי המשטר. בגדול הם טוענים שרוב מעדי הזוועה בוצעו על-ידי השלטונות, שבמסגרת מלחמה עממית ישנם מקרים בהם אנשים פועלים באלימות נגד מי שאיננו האויב, אבל זו לא האסטרטגיה שלהם והנסיון להציג את כל פעולותיהם כ"טבח" הוא תעמולה של המשטר.
  http://www.csrp.org/cmte/Truthcom.htm

  http://www.csrp.org/

  מה שהם מתארים מזכיר מאד את מה שקורא כיום בנפאל ונראה מאד הגיוני.

 20. Castro to Yoram Bar Haim הגיב:

  Dear Yoram, so the shining path doesn’t kill innocent peasent. I see & also Paul Pot didn’t kill innocent peasents in Cambodia- they probably were all secret agents of the World Bank.

 21. וענונו מול קלינברג הגיב:

  מדוע קלינגברג "מרגל אמיתי ווענונו לא? שניהם אספו סודות ומסרו אותם לגורמים זרים באופן שמזיק ישירות לביטחון משינת ישראל. למעשה הנזק שגרם וענונו גדול בהרבה שכן הגרעין הוא מעמודי התווך של ביטחון המדינה.
  קלינגברג נידון ל- 20 שנות מאסר לעומת 18 של וענונו. קלינגברג אומנם שוחרר למעצר בית אחרי 15 שנה (מהם 10 שנים בבידוד מוחלט)אך זאת בעקבות גילו ומצבו הבריאותי הרעוע (ממש לא מקביל לוענונו הבריא וצעיר יחסית). מעצר הבית היה בתנאים מגבילים ביותר ונמשך עד תום תקופת המאסר המקורית. רק אז, ובעקבות הבעת חרטה והבטחה שלא יפרסם סודות נוספים (ובעקהות כך שבניגוד לוענונו לא ניסה במהלך מאסרו להפר את ההגבלות שהוטלו עליו), הוחלט לןןתר על המשך המגבלות ולאפשר לו לעבור לחו"ל. נכתב כאן כי :לגבי העניין המזרחי, אין אלא לקרוא את פסק הדין (מומלץ), כדי לראות שהמערכת התייחסה לוענונו כמרוקאי". אשמח לקבל לינק לפסק הדין (מודה שלא הצלחתי לאצתר בעצמי) כי זה נשמע לי מפוקפק.

 22. לורד רוקסטון הגיב:

  האתר הנ"ל יכול להתחרות עם אוסף הדינוזאורים שלו בטובי מוזאוני הפרה-היסטוריה באולם.

  השפה הכמו לקוחה מגליונות הישנים של "פראבדה" היא דובדבן שבקצפת.

  חיים, האין הופעתך ב"פוליטיקה" עלולה, בעיני השמאל היותר רדיקלי, להחשב כשיתוף פעולה עם הממסד, על אף איומך המגוכחים על ד"ר עוזי ארד?

 23. מה שייך פול פוט ? הגיב:

  חשבתי שהדיון הוא על השמאל באמריקה הלטינית, לא ידעתי שזה כולל תנועה מופרעת בקמבודיה שהגורם היחיד שניסה והצליח להוריד אותה היה וייט-נאם הסוציאליסטית.

  האם האוקיינוס השקט נעלם מהמפה ודרום-מזרח אסיה הצטרפה לאמריקה הלטינית ?

 24. עמיק/ליורם בר חיים הגיב:

  קראתי את המקור שהפנית אליו ואחד הטיעונים המרכזיים בו מעניין למדי: בשל אופי המלחמה ובגלל שהצד השני ביצע מעשי זוועה, גם המחתרת המאואיסטית ביצעה מעשי טבח (כולל כפר שלם).
  אממ.. האם אתה בעצם תומך באותם טיעונים שבהם מחזיקים הציונים ביחס למעשי טבח במלחמת 48?

 25. יורם בר-חיים | לפחות תלמד לקרוא הגיב:

  לא שם שהמאואיסטים ביצעו מעשי זוועה משום שהשלטון ביצע אותם. הטקסט מעלה את הדוגמא של לוקאנאמארקה כמקרה קיצוני, שבו המאואיסטים ערכו טבח בכפר שהנהגתו סייעה לשלטונות ברצח ועינויים של המאואיסטים. הטקסט לא מציג זאת כפעולה מוצדקת אלא כהגזמה שיש לראותה בהקשר נתון ולא מחוצה לו.
  ראה איך ההר מוליד כפר, בתחילה טען מי שטען ש"השמאל בדרום-אמריקה טובח במקומיים", אחר כך זה הצטמצם לPCP בפרו וכעת זה מצטמצם לטבח בלוקאנאמארקה, שהיה חלק קטן ממלחמת אזרחים, בה ביצע השלטון מעשי זוועה בהיקף גדול הרבה יותר. אז אם זה עושה לך טוב, אני נגד הטבח בלוקאנאמארקה, אבל הטענה על "השמאל שטובח" מזכירה לי מישהו שיביא את גירוש הגרמנים מפולין כדי לבסס טענה שלפיה במלחמת העולם השניה הפולנים ביצעו מעשי טבח בגרמנים… פרופרוציות, אדוני, פרופורציות.

 26. Castro הגיב:

  Yoram yes we can stay in Latin America & start counting the number of innocent people that the shining path (or you can call them what ever you want) are killing or we can continue to the lovely democracy of Castro that has many admires in the West but not so many in Cuba- not the millions that emigrant to Florida (& yee I know all of them are from the "Miami Mafia", Batista followers & bla bla bla or the many fine doctors that Cuba has to offer that has to work as Taxi drivers for income support (in order to get the evil capitalist $) or the women that have to work in prostituation or the homosexual that are oppresed & put in prisons. What can I say a real paradise- to Western tourists off course & unfourtuntly not for the lovely Cuban people.

 27. המתלבט הגיב:

  לא צריך לחפש הרבה כדי להאשים מאואיסטים, ויהיו אלה אפילו מאואיסטים בנפאל, שטובחים ללא רחם במקומיים ובשוטרים לא פחות מקומיים, או שמאל אחר, דוגמת מקימי ברית המועצות או סין או וייטנאם.

  במה הם שונים מרוצחים נאצים? התוצאה אותה תוצאה.

  וזו תנועה מופרעת שניזונה מאחיותיה. כך שזו דוגמה נהדרת!

 28. לוגיקה ימנית הגיב:

  את מי טובחים המאואיסטים בנפאל ? את השוטרים….

  בדיוק כך, המאואיסטים בנפאל נלחמים בכוחות מזוינים של הממשלה, שמפגיזים כפרים, מענים ורוצחים, והעדר של ארצות הברית מאשים את המאואיסטים ב"טרור" ובמה לא.

 29. עמיק-ומעבר ללהטוטי המילים הגיב:

  אדוני הנכבד, ה"הקשר נתון" יכול להיות גם תגובה לרצח קודם. לכך מתייחס המאמר וזהו גם הטיעון הציוני ביחס לטבח בכפר קיביה למשל על ידי יחידה 101-הגזמה בפעולה בכפר שממנו יצאו מרצחים שיש לראותה בקונטקסט של מעשי הרצח שבוצעו כלפי יהודים.
  חוץ מזה-מדובר כאן בדברי ה-PCP עצמם. אם תיקרא מקורות אחרים התמונה שונה לחלוטין (לרעת התנועה ה"מהפכנית" כמובן).
  ולבסוף-לא אני טענתי שהשמאל טובח בדרום אמריקה. אני כן טוען לעומת זאת שמעשי טבח נותרים מעשי טבח הכל הקשר שהוא. לכן אני בהחלט גורס שהפולנים (ובמידה גדולה בהרבה הסובייטים בזמן כיבוש גרמניה) טבחו בגרמנים.

 30. "לוגיקה ימנית"-היית בנפאל? הגיב:

  אני הייתי, וגם שוחחתי עם תומכי המאואויסטים שם.ובכן, מדובר בסכסוך שרמת אלימותן מדודה.
  המחתרת אכן הורגת שוטרים (במה חטא שוטר תנועה עלוב?) והממשלה לא עושה מעשי זוועה מהסוג שתיארת. המאואיסטים פועלים בעיקר על רקע העוני הנורא שם. הם שודדים מזון ומחלקים לאיכרים, ולכן יש להם תמיכה עממית רחבה למדי.

 31. ואם לא הייתי ? הגיב:

  רמת אלימות מדודה ?
  הממשלה מפציצה כפרים במסוקים (שמספקות לה ארה"ב ובריטניה), רוצחת ומעה אזרחים באיזורים שתומכים במאואיסטים ועוד כל מיני פעולות "אלימות מדודה" שכאלו. מי שמרתש את השלטונות במצב כזה, כחלק מהכוח המזוין שלה (שוטר או חייל) לא יכול להתלונן שהאלימות מגיעה אליו. הסיפור על שוטרי תנועה הוא מעניין לאור העובדה שברוב האיזורים שבשליטת המאואיסטים כמעט ולא היו כבישים לפני שהם החלו לסלול אותם…

 32. למגיב שלא היה בנפאל הגיב:

  מעניין מהם מקורותיך. גם תומכי המאואיסטים שעימם שוחחתי בקטמנדו לא העלו את הטענות שאתה מעלה על מעשי טבח ועינויים בהיקף משמעותי. ולגבי שוטר התנועה:
  1. זו הייתה רק דוגמא. הכוונה היא שלדעתי אין שום דבר מוסרי ברצח שוטרים אשר תפקידם הוא מניעת פלילים וכך הם משרתי הציבור כולו ולאו דווקא הממשלה.
  2. אתה מלמד רק על בורותך שלך: חלק מהפעולות של המאואיסטים התרחשו בקטמנדו הבירה. גם את הכבישים שם סללו המאואיסטים?

 33. ד הגיב:

  מאמר חשוב ואמיץ! בהארץ הולכים ימינה בעקביות. ראה המינוי של העורך החדש והקו הפוליטי שנזהר בכבודו של שרון

 34. אלי לאון הגיב:

  לא שאני משוואה, אבל ההשוואה לא השוואה שעשית/לא עשית מעוררת חלחלה בגלל הלשון החמקנית שאתה משתמש. קצת יושר אינטלקטואלי מצדך לא יזיק. אתה הרי כן משוואה. מה זאת אומרת השוואה ישירה? יש השוואה לא ישירה?

  לגבי התייחסותך לחוסר איזכור תוארו האקדמאי של רנטיסי אני תוהה חיים, מה מפריע לך יותר ש"הארץ" לא השתמש בתואר ד"ר או שרופא הילדים שנשבע לשמר את החיים היה רוצח סידרתי?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים