הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 במאי, 2004 21 תגובות

כל מה שאומר כאן נובע מאהבתי למדינת ישראל ומרצוני העז להגן עליה ועל החיים בה. אני יונתן שפירא, והחלק שלי בכיבוש הוא שבמשך 10 השנים האחרונות הייתי קצין בצבא ההגנה לישראל וטייס מסוקים בחיל האוויר. נראה שלקח לי הרבה מדי זמן להבין שהאהבה הגדולה לטיסה ולמשפחה החמה והמפנקת של חיל האוויר הישראלי סימאה את עיני מלראות ולהבין את המציאות בה אני חי. סימאו את עיני גם שיעורי ההיסטוריה החלקיים, מכבסת המלים, השיעורים על טוהר הנשק וכבוד האדם, שירי השלום והשכול שאני כל כך אוהב, וסימאה את עיני גם האמונה העיקשת ששם למעלה בפיקוד הבכיר ובהנהגה יושבים אנשי מוסר רודפי שלום. ממש כך, לא ראיתי את העובדה הפשוטה להחריד, שכבשנו מיליוני אנשים ושכמעט 40 שנה הם נשלטים על ידינו – עם האדונים.

במאות טיסות מעל השטחים ראיתי במהלך השנים איך צומחת לה ארץ האפרטהייד באפור עם נקודות אדומות. מחנות הפליטים המתפוקקים ומוקפים בסיסי צבא ובינות להם, בגגות אדומים, קורנות מיופי והדר – התנחלויות הגזע המובחר… אך למרות שהאיוולת וחוסר הצדק זעקו וזועקים עד לשמיים – תהליך ההתפקחות היה ארוך וקשה, ולפעמים זקוקים לנקודת ציון ברורה שתסיר ספקות אחרונים. על כך, אני חייב להודות לאדם שבעבר היה מפקדי, בקרוב ישב על כסא סגן הרמטכ"ל, ובעתיד, אולי, על כסא הנאשמים.


בערב יום כיפור לפני שבעה חודשים הודחתי ע"י מפקד חיל האוויר, וזאת משום שהודעתי ביחד עם חברי ושותפי למכתב הטייסים, כי נסרב לקחת חלק בביצוע פקודות בלתי חוקיות ובלתי מוסריות. בשיחת ההדחה שאלתי את האלוף דן חלוץ, אם היה מאשר ירי טילים ממסוק אפאצ’י על רכב של מבוקש הנוסע ברחובות תל אביב, בידיעה שייפגעו עוברי אורח חפים מפשע. בתשובה פירט לפני האלוף את סולם שווי הדם, כפי שהוא רואה אותו, מהדם היהודי העליון ועד לדם הערבי הנחות… פשוטו כמשמעו.


וכשהריקבון מגיע עד למעלֶה-הסולם, לא מפתיע לגלות אותו גם בתחתיתו. אם פעם אמרו לנו ש"הטובים לטיס", היום אני אומר שכנראה הטובים באמת נשפטו על סירוב להתגייס לצבא הכיבוש – ונשלחו לשנה לכלא. ולחברי הטובים לטיס אומר: במשך שנים לימדנו את חניכינו בטייסות איך לתחקר ולחשוב קדימה. טענו בפניהם שזוהי גדולתו של החיל שלנו, וזה מה שמבדיל אותנו מחילות אחרים.


היום אני קורא לכם: אילן, תומר, אורי, יואב, אסף, יאיר, אלון, איתן, צביקי, שרון, אבנר, עמית, ניר, אהוד, רז… חישבו על מה תגידו לילדיכם בעוד 20 שנה, ולא על מה שיגידו עליכם היום. אל תתכחשו לאדם שבכם וללב ההולך ונאטם. השתמשו בכוח העצום של מלה אחת קטנה – לא.


אני מדליק משואה זו, ורוצה באמת להשתתף בצערן הנורא של המשפחות השכולות והאמהות השכולות, שאיבדו ושיאבדו את יקיריהן שנהרגו ושיהרגו לשווא על מזבח האיוולת ועל קדושת האדמה ועל זילות הדם והאדם.

תגובות
נושאים: מאמרים

21 תגובות

 1. יונית הגיב:

  אם זה נכון –

  "בתשובה פירט לפני האלוף את סולם שווי הדם, כפי שהוא רואה אותו, מהדם היהודי העליון ועד לדם הערבי הנחות… פשוטו כמשמעו."

  על חלוץ להתפטר עכשיו מכל תפקיד ציבורי.

 2. עדו הגיב:

  על כך שמדינת ישראל נוקטת יד קשה נגד הפלשתינאים ועל כך ששליטתינו בהם צריכה להסתים אין כמעט חולק. שתי שאלות צריך לשאול. האחת, איך זה קרה, האם זה באמת אשמתה הבלעדית של ישראל? השאלה השניה היא האם הסרבנות היא התשובה? אינני מסכים לסרבנות, אבל אני מכבד אותך ואת חבריך על החלטתכם, גם אם לדעתי זו תגובה מוטעית.

 3. לאה לשם הגיב:

  מרגש, אמיץ, מעורר התפעלות בכנות ובעוצמות.
  הלוואי שיהיו עוד רבים רבים כאלה.

 4. אורי הגיב:

  למה על חלוץ להתפטר?

  תפתחי את עיתון הארץ היום: רצח המשפחה בגוש קטיף בכותרת ראשית, רצח ילד בח’אן יונס בחלקה השני של ידיעה על מעצר מבוקשים. עם עמוס שוקן, לא צריך את דן חלוץ.

 5. אורי בן-דב הגיב:

  עצוב לקרוא את זה. ראשית עצוב לקרוא שאדם שנחשב משוייך לקצה הפרמידה היה כה כהה מחשבה, עיוור למציאות וחסר מוסר. כשטסת שם וראית את האפרטהייד – איפה היית? היום, כששכבו בשבילך על גדר הסרבנות, אתה מדליק לך משואות? שנית עצוב היה לו למצוא אפילו מילה אחת של בקורת עצמית במאמר. האשמות לכל עבר אבל להגיד – חטאתי ואשמתי. זה שהבוסים הם גרועים לא עושה אתך נקי.
  אבל מודה ועוזב ירוחם. נחמד לראות שהצטרפת למעגל המצורעים. 35 שנה מאוחר מדי, אבל עדיף צאוחר מלעולם לא.

 6. רוני ערמון הגיב:

  מבנה של דיכוי בולמים
  רק בפעולה ישירה
  ובאי ציות אזרחי

  יונתן שפירא הוא דוגמא לכולנו
  תודה

 7. שם הגיב:

  כל הכבוד. חזק ואמץ.

  אפשר לדעת מדוע שם הכותב אינו מופיע ברשימת הטייסים הסרבנים?

 8. דן בן זכאי הגיב:

  בס"ד
  אני גאה לחיות במדינה שאדם כמו יונתן שפירא הוא טייס בצבאה.
  כן יירבו אנשים כמותך, יונתן, משום שאם כן (ואם ברגע האחרון יחליט הרמטכ"ל בוגי יעלון לא למנות את דן חלוץ, דבר שיהיה בגדר הפתעה) אז יקויים בנו הכתוב "ותשקוט הארץ ארבעים שנה".
  עלה והצלח

 9. Eldad Benary הגיב:

  Mi yiten v’yerbu kamocha yonatan, kol hakvod l’cha

 10. דני זמיר הגיב:

  יונתן שלום. לדעתי אתה טועה בשני עקירים מהותיים, ובמה שאתה צודק – אם אכן דבריך מדויקים- יש לפעול.

  אתה טועה לענ"ד בכך שאתה מודיע או מבקש רשות שלא לבצע פקודות בלתי חוקיות בעליל כשהדבר מותר ומחויב לפי דין.

  אתה טועה לענ"ד בכך שאתה מציע את הפקרת הצבא בידי אנשים שאין בהם את תחושת העוול המוסרית שאתה מציג, כדרך ראויה המובילה לפתרון. כשאנשים לא מסוריים יישארו בצבא והמסוריים מחוצה לו, הצבא לא יכול להתמודד על דמותו המוסרית, ובהנחה שנצטרך צבא איזה פתרון ריאלי אתה מציע המשלב את הצורך הקיומי ואת הצורך המוסרי?

  אתה צודק בהרבה דברים בהיבט הרגשי, אבל אם אתה מדייק בדברי חלוץ, מדוע לא פרסמת את הדברים? הרי אכן מדובר באמירה שאדם בתפקידו אינו יכול לעמוד מאחריה.

 11. ג.רמני הגיב:

  ביום עתידי, כשבבתי ספר נרחבים ברחבי העולם, ילמדו ילדים רכים על השנים השחורות בתולדות הציונות, יתכן ויעלה שמך, כדוגמת נגד לכינוי שדבק בתומכי המשטר הנאצי: "מיטלויפר".
  גם אני השתחררתי מהצבא, כקצין, עם תחושה קשה מאוד, שאינני רוצה לקחת חלק בהתעלמות הפושעת מזכויות האזרח הבסיסיות של העם הפלשתינאי.
  אני חי מזה שנים לא מעטות בגרמניה, ושכניי הם בין היתר:לבנונים, פלשתינאים וכיוב.
  גם אני הסתובבתי בכל פעם ששמעתי ערבית מגבי, בתחושה שהנה ננעץ בגבי הסכין. גם אני זלזלתי בתרבות ובשפה העשירה כחלק משטיפת מוח מתוכנתת של מערכת החינוך הישראלית.
  אבל לא עוד!
  הכרתי בברלין אנשים מקסימים, פתוחי-לב ומשכילים, שכואבים את מה שעושה ישראל לבני משפחתם בשטחים הכבושים.
  היום לאחר שעברתי תהליך גמילה ארוך וקשה מדעות קדומות, שנאה וזלזול, אני חייב להצדיע לך יונתן.
  אינני שמאל קיצוני, ואינני רוצה בהשמדת המפעל הציוני, אבל אני משוכנע היום יותר מתמיד, שבמדיניות המובלת על ידי אנשים כמו:שרון, מופז וכדומה, מדינת ישראל היא אחת מהמדינות המסכנות את שלום העולם.

 12. חייל הגיב:

  לסכל פיגועים זו גבורה!

  לפעול נגד סיכול פיגועים או במילים אחרות סרוב כמו שלך- זה מעשה גזעני ולא מוסרי בעליל.

  אני אמשיך לעמוד במחסומים ולתפוס ילדים עם מטעני חבלה, בזמן שאתה תישן לך טוב בלילה.

 13. שרית הגיב:

  מתלהם יקר,
  לאחר שמחיתי דמעה מעיני
  נותרה בעינה שאלתי:
  היית מעדיף שזה יהיה ההיפך?
  האם בילדותך שמעת את השיר ,אטבח אל יהוד"
  או הלהיט מ48 "ישראל מדינתו והיהודים כלבנו"
  האם הגענו לשם מתוך תאוות הכיבוש?
  והחשוב מכל,
  במידה ונעזוב את האדמה הכבושה-האם הם לא ירדפו אותנו עד חורמה (ים התיכון)
  תול קורה מבין עינך.
  וחדל מיללותיך

 14. חחחח הגיב:

  "אטבח אליהוד" הוא ביטוי שלא היה ולא נברא, משום שפירושו בערבית "בשל את היהודים" וקניבליזם מעולם לא היה צורת התנהגות קיימת במזרח התיכון. באשר ללהיט הידוע, האם הגברת טוענת ברצינות שפלסטיני שרו ב-48 "ישראל מדינתנו" ? אם כן, מה התלונות על כך שהפלסטינים "לא מכירים בישראל" ? הרי לטענתך הם אפילו הכירו בה כמדינתם…

  די, שרית, אנחנו לא בבית-ספר יסודי, כבר קראנו וגם ראינו במו עינינו מהי באמת האג’נדה הציונית, כבר הפסקנו להכחיש את הנכבה והפסקנו להאמין לסיפורי סבתא-גולדה. את הפרנויות המטופשות שלך תשמרי לYNET

 15. NURIT PELED-ELHANAN הגיב:

  YONATAN SHAPIRA IS THE REAL PINCE OF ISRAEL AND SHOULD BE THE PRIDE AND JOY OF ISRAELI EDUCATION AND HUMAN VALUES. HE IS THE MAN WHO WAS CURED OF THE MENTAL INFECTION OF ALL ISRAELIS. I AM SO PROUND TO HAVE MET HIM AND SEND HIM MY LOVE AND SUPPORT AND ADMIRATION FROM LONSON, NURIT

 16. נתי הגיב:

  יפה כתבת, ג’ונתן ידידי.

 17. דגל שחור הגיב:

  יונתן שלום !

  אבקש לחזק אותך. נקיטת העמדה בה בחרת מעוררת הערכה.חלוץ אינו אדם פרטי או מפקד צבאי-חלוץ הינו משל.
  מאחוריו מצדדיו ומעליו עומדים במצעד האיוולת שורות של מפקדים,ששתיקתם כהסכמה לפעולותיו.
  מעליו, ממשל אשר קברניטיו איבדו תבונה ולב.
  ועל כל אלה מנצחת שורת מקהלה זייפנית בדמות אזרחים הבוחרים תחת כהות חושים.
  עלינו יונתן,לפנות לאחינו ואותם לשכנע בצדקת דרכינו.את חלוץ תשפוט ההיסטוריה,אך מי ישפוט את הבוחר הישראלי?

  "דגל שחור"

 18. חבר של נתי… הגיב:

  נתי ידידי,
  מתי אתה תאמר את המילים הללו?
  ממתין לך ולא בסבלנות…

 19. מושון הגיב:

  שלום לכולם,
  גם אני טייס בח"ה.
  אין שום הצדקה לרשום מכתב סרבנים מטופש.
  כמה עקרונות יסוד שכנראה שכחתם:
  1. צה"ל (וחה"א בתוכו) הינו כפוף להחלטות הממשלה.
  2. להיות טייס זו התנדבות ואינה חובה.

  אם למר. יונתן שפירא וחבורתו (שהערכתי אליהם אינה רבה) יש בעיה לשרת בחה"א – מוזמים הם לעזוב אותנו.

  אל לנו, כחיילים, כלוחמים, להביע את דעתנו בכל נושא. הצבא הינו אירככיה. המקרה היחיד שבו נכון להביע את דעתנו הינו במקרה של פקודה לא חוקית ו/או כמפקד המאורע בשטח שבו שיקול הדעת של מפקד המטוס (הטייס) הוא הקובע.

  אני מבטיח לכולכם:
  1. אני מעדיף שיהיו הרוגים רק בצד השני.
  2. אני מעדיף לבצע כל פעולה ביתרון ע"פ הצד השני (הרי תסכימו איתי כולכם שאין שום הגיון בלהכניס חוליה קרקעית של לוחמים ולסכן 15 איש מאשר להכניס שני מסוקים שעושים את העבודה בהצלחה יתרה ובסה"כ מספר מאוד מצומצם של אנשים שלנו לוקחים סיכון וגם הוא, סיכון מחושב!!!)

  אני מכיר את חה"א כבר שנים ארוכות ואני יכול להבטיח לכולכם שלא הורגים אנשים סתם. אני לא אומר שאין טעויות. יש טעויות. אבל צריך להבין את סוג הלחימה והמצב העדין (פוליטית) שבוא אנו נמצאים.

  מי שהולך על ביצים שידע שחלק מהם ישברו…

  יום טוב וסופ"ש נעים.

 20. חיים ברעם הגיב:

  למושון,
  אני לא מתייחס לתוכן מכתבך המחפיר המחצין יחס דוחה לחיי אדם. חינוכי הציוני כפה עלי להאמין לרגע שאינך אלא מתחזה אבל ייתכן שאני טועה. אבל בסיפא של המכתב כתבת גם שטות איומה מבחינה עניינית ועובדתית.אין שום קשר בין השתייכות לחיל האוויר לבין מידע מדוקדק ומהיימן על סיבות הרצח בלא משפט שאתם מבצעים לעתים קרובות. המידע מגיע ממקורות אחרים ואפילו אתה יודע (פשוט, לא איכפת לך) שהמוני אזרחים חפים מפשע, כולל ילדים, נהרגו ונהרגים בהפצצות.

 21. דן תמיר הגיב:

  חיים ברעם כבר נטל על עצמו ת המשימה וענה לדברי הרהב והשטות האויליים של “מושון”. תודה לך חיים.
  בכל אופן, גם אם "המקרה היחיד שבו נכון להביע את דעתנו הינו במקרה של פקודה לא חוקית ו/או כמפקד המאורע בשטח”, הרי שמכתבם של הטייסים עונה בהחלט לקריטריונים: קציני חיל האויר (כמו קציני חילות היבשה) קבלו בחמש השנים האחרונות פקודות בלתי חוקיות למכביר, על ימין ועל שמאל. ממילא שאפילו לפי התנאים שמציב “מושון”, מה שעשו כל קציני צה"ל שסרבו לקחת חלק במעשים הוא מוצדק.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים