הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 במאי, 2004 2 תגובות

על פי מניין לא סופי של קולות הבוחרים, מפלגת הקונגרס בראשות סוניה גנדי זכתה ב-216 מושבים בפרלמנט, בבחירות שנערכו בשבוע שעבר בהודו. חזית השמאל (המפלגה הקומוניסטית המרקסיסטית, המפלגה הקומוניסטית והמפלגה הסוציאליסטית המהפכנית) זכו יחד ל-62 מושבים נוספים. כך, שעל מנת לשלוט, סוניה גנדי זקוקה עד מאוד לקולותיהן של מפלגות השמאל. המפלגה ההינדית הלאומנית זכתה רק ל-187 מושבים. לכן, מפלגת הקונגרס וכוחות השמאל מסוגלים להקים קואליציה יציבה. מבחינת השמאל, בחירות אלה "הן ניצחון היסטורי". כך אמר לי בסוף השבוע סיטראם יאשורו, האחראי על הקשרים הבינלאומיים של המפלגה הקומוניסטית המרקסיסטית. להלן הראיון עמו:

ש. גם העיתונות וגם המפלגות הקומוניסטיות הכתירו את תוצאות הבחירות כ"ניצחון היסטורי לשמאל", האם תוכל להסביר מדוע?


ת. על פי הסיכומים שבידינו, כוחות השמאל השיגו בבחירות 62 מושבים בפרלמנט. 41 מתוכם הם נבחרים ממפלגתנו ועוד אנו מקווים לתוספת של שלושה מושבים נוספים – נציגיהן של מפלגות שמאל מקומיות הפועלות יחד עמנו. זו הפתעה לטובה, כי תוצאות אלה הן הטובות שהשמאל השיג מאז עצמאות הודו. התחזקנו באזורים בהם פעלנו רבות, כגון בנגל (שבשליטת המפלגה מזה שנים רבות), קראלה או טריפורה. כמו כן, שוב זכינו לאמונם של הבוחרים באזורים, כגון קלקותה, בהם מזה שנים רבות לא היו לנו נציגים בפרלמנט. יחד עם זאת, בצפון לא השגנו הישגים משמעותיים. שיטת הבחירות בהודו מענישה את המפלגות הקטנות ולכן, אילולא השיטה הקיימת – יכולנו לזכות במושבים נוספים בפרלמנט.


ש. מה בדעתכם יש לעשות בהקדם?


ת. בבחירות האחרונות הצבנו לעצמנו שלוש מטרות: להחליף את המפלגה ההינדית הלאומנית שבשלטון; להציב אלטרנטיבה לשלטון הימין העדתי בדמות חזית חילונית, ולקדם את השמאל ובייחוד את המפלגה הקומוניסטית המרקסיסטית. אני חייב לציין שהצלחנו בכל שלוש המטרות. אך, החלק הקשה עדיין לפניינו. יש להקים ממשלה יציבה וחילונית, שתקדם את הצדק הכלכלי והחברתי – ללא שרדי העדתיות ההרסנית. המו"מ בין הכוחות השונים כבר החל ולנוכח יחסי הכוחות, אין ספק שמפלגת הקונגרס תעמוד בראשות הממשלה.


ש. האם החלטתם להצטרף לממשלה או רק לתמוך בה במסגרת הפרלמנט?


ת. בסוף השבוע תתקיים ישיבה של הלשכה הפוליטית וזו הנקודה המרכזית העומדת על סדר היום. שאלה זו לא עמדה על סדר יומה של המפלגה במשך שנים רבות ולכן, יש לדון בה בשיקול הדעת. כי ממשלה בראשות מפלגת הקונגרס מהווה עבורנו בעיה לא קטנה. אין אנו חפצים בקרבת מפלגת הקונגרס ונציגיה היו המתחרים המרכזיים שלנו ברוב המחוזות. אבל מפלגת הקונגרס היא הכוח המרכזי על מנת לסלק את הימין מן השלטון. ולכן, יש לתמוך בממשלה בראשות מפלגת הקונגרס. האם נעשה זאת על ידי הצטרפות לממשלה או רק על ידי תמיכה בפרלמנט? בסוף השבוע נתכנס ונחליט.


ש. מה אתם דורשים ממפלגת הקונגרס?


ת. יש לנו שלוש דרישות מרכזיות. אין לבצע רפורמות כלכליות הפוגעות באוכלוסייה, כפי שקרה בשנים האחרונות. המדיניות הכלכלית של השנים האחרונות הטיבה עם מגזרים עירוניים מסוימים, ופגעה ברוב האוכלוסייה, שהיא כפרית. אנו מתנגדים להפרטה ולהסתלקות המדינה מאחריותה למשק. אנו חייבים להקדיש יותר משאבים לחינוך. הדרישה השלישית היא לשמור על המדינה כמדינה חילונית ודמוקרטית. הודו היא מדינה גדולה, ובה חברה רב-תרבותית, עם דתות רבות ומיעוטים רבים. יש לשמור על זכויותיהם של כולם. בחמש שנות שלטון הימין נפגעו רבות זכויות המיעוטים. יש להגן על המיעוטים בפני ההתקפות הגזעניות. התקפות שבאו מן השלטון המרכזי.


ש. מה קרה שחל המהפך של השבוע שעבר? האם זו התנגדות נרחבת למדיניות ממשלת הימין היוצאת או תמיכה בעמדות השמאל?


ת. אין ספק שרוב העם ההודי רצה להיפטר מהממשלה הלאומנית-ימנית וראה בכוחות השמאל ערובה יחידה להפיכת הודו למדינה דמוקרטית וחילונית. מאז 1999 פתחנו במערכה ללא פשרות נגד שלטון הימין ובייחוד נגד הקיצונים שישבו בממשלה. המאבק נשא פרי כי נלחמנו בו זמנית נגד המדיניות הכלכלית והחברתית של הממשלה הימנית וגם נגד עמדותיה העדתיות ההרסניות.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. גלילי הגיב:

    מדובר על נצחון היסטורי !? אני עושה חשבון מתוך 465 צירים זכו כל מפלגות השמאל ב 62 צירים שהם 13 אחוז שוה ערך ל16 צירים בכנסת משהו בגודל שינוי . הישג כן אולם נצחון היסטורי לא.

  2. יובל זיו הגיב:

    אמנם בפסקה הראשונה במאמר יש התייחסות למידע אובייקטיבי אולם לאחר מכן המידע הוא מתוך ראיון עם פוליטיקאי. האם כך ניתן להסיק על קיומו של מהפך פוליטי? לפחות יידעו אותנו לגבי כמות המושבים שהיו למפלגות הנ"ל לפני הבחירות כדי שנוכל להעריך (בלי ציניות) את גודל ההישג

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים