הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 ביוני, 2004 4 תגובות

מהגרי עבודה המועסקים בבתי מלון באילת נאלצים לעבוד בין 12 ל-16 שעות ביום. כך עולה משיחה עם עובדת זרה מהודו שיצרה קשר איתי וסיפרה על קבוצת עובדים מהודו שנמצאים בארץ כארבעה חודשים. עוד סיפרה כי הם מועסקים בבתי מלון באילת והתלוננה על תנאי עבודה קשים וביקשה עזרה. עובדים נפאלים, אף הם מועסקים באילת, התקשרו גם הם וביקשו שניפגש עמם.

ירדנו לאילת. פגשנו כמה מהעובדים הנפאלים, דוברי אנגלית מצוינת. בניגוד לעובדים ההודים, הם נראו עליזים למדי ולא מפוחדים. לא הצלחנו להבין עבור איזה מלונות הם עובדים. כיוון שהם פחות מחודש בארץ, לא היו להם עדין תלונות, גילו סקרנות לגבי החוקים וזכויות עובדים. חילקנו להם את הזכותון שלנו. למחרת פגשנו עובדים מהקבוצה ההודית. הם נמצאים בארץ עם אשרות של רשת מלונות ישרוטל באמצעות חברת כוח אדם טלרום. הם עובדים במלצרות, במכבסה ובניקוי חדרים. בפגישה שררה אווירה של פחד. התלונות העיקריות היו החובה לעבוד בין 12 ל-16 שעות ביום, אוכל לא טוב שסופק להם, ויחס גרוע מצד העובדים האחרים. לדברי העובדים, התגובה הסטנדרטית לכל תלונה שלהם "לא טוב? תחזרו להודו" – אופציה לא ריאלית למי ששילם 4,000-5,000 דולר עבור "הזכות" לעבוד בישראל.


בדיקת תלושי שכר שנעשתה על ידינו לא העלתה חריגות, למעט ניכוי עבור "רווחת עובדים". לגבי האוכל, העובדים מקבלים שלוש ארוחות ביום – עבורן מנכים להם 200 שקל בחודש (מהנטו!) ובנוסף, הם משלמים מס על שווי הארוחה. הבעיה היא שמדובר באוכל בטעם מערבי שהם לא רגילים לו, ולכן לא נוגעים בו. מכיוון שכך, העובדים ביקשו מהמעסיקים לאפשר להם לבשל את האוכל בעצמם, אך לא קיבלו אישור לכך. למרות שהם מתגוררים במלון ולבטח יש אפשרות לארגן מטבחון על מנת שיוכלו לבשל לעצמם את האוכל. עוד התלוננו העובדים שאין מים זורמים במגוריהם. הכוונה, שאין מים כלל במשך 12 שעות ביום. על פי הקריטריונים של החוק להבטחת תנאים הוגנים לעובדים זרים, אלו מגורים לא הולמים.


לכאורה המצב אינו גרוע במיוחד, מבחינת השכר אפילו כמעט עומד בדרישות החוק. אבל זהו הרושם בלבד. אם לוקחים בחשבון את שעות העבודה הרבות, את חוסר המזון, היחס במקום העבודה ובמיוחד את החוסר במים כאשר העובדים חוזרים למגורים, נוצר לחץ עצום על העובד. בהתחשב בכך שעובד משלם אלפי דולרים לחוזה עבודה של שנתיים, די ברור שלחץ זה נועד כדי לגרום לו לא לסיים את החוזה ולחזור מוקדם יותר לארצו, וכך החברה תוכל לייבא עובד חדש במקומו. כך, ככל שתחלופת העובדים רבה יותר, גדל תזרים המזומנים של החברה. כעת ברור לנו מדוע צריך להביא עובדים מהודו ומנפאל כדי להעסיקם בבתי המלון באילת, (כשאין בעיה של מחסור בידיים עובדות בישראל וכל כך הרבה משוועים לעבודה). התשובה אינה נמצאת רק בשורה התחתונה של תלוש המשכורת. התשובה נמצאת ביום העבודה הארוך, שהוא למעשה יומיים עבודה. מהגרי העבודה בבתי מלון באילת מועסקים בשתי משרות ומקבלים שכר תמורת משרה אחת!

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. ליאור קיי הגיב:

  הגיע הזמן שמפלגות השמאל הרדיקלי יתיחסו למהגרי העבודה ."העובדים הזרים " הם בני אדם. יש להם קהילות בארץ ,ילדים דוברי ערבית טובה יותר מהרבה בעלי ת.ז כחולות,אך המפלגות שלא רואות בהן אלקטורט מתעלמות מהן .
  א. כידוע צריך לתת יד וסיוע גם למי שאין אלקטורט
  ב. ישראל במוקדם או במאוחר תהיה מדינת כל אזרחיה ולכל יש להיות בקשר עם הפרולטריון האמיתי ,שמהגר מהכפר שבעולם השלישי למטרופולין הקפיטליסטי של העולם "הנאור"

 2. אפרים דוידי הגיב:

  מהגרי העבודה (ה"עובדים הזרים") הם חלק בלתי נפרד ממעמד העובדים בישראל. לכן, הצעד הראשון שיש לנקוט על מנת לסייע למאבקם הוא לאחד אותם עם יתר העובדים. והצעד הראשון בכיוון הזה הוא הצטרפותם להסתדרות. בשבוע שעבר נערכה בהנהגת ההסתדרות דיון ראשוני על הנושא, ביוזמת סיעת חד"ש, ובה נציגי הסיעה בהנהגה תבענו לארגן את מהגרי העבודה ולהקים "שולחן עגול" עם יתר הארגונים העוסקים בנושא ("קו לעובד", "מוקד סיוע", "מסילה", "רופאים לזכויות האדם") על מנת ליצור חזית רחבה.

 3. שמי לא משנה הגיב:

  צריך לסלק את העובדים האלה בכלל
  גם ככה מצב האבטלה בארץ מאוד גבוה
  וכמובן שהכל חרא ולא רק להם .
  גם אני עבדתי בבית מלון. בגנים בים המלח
  והאוכל רקוב שם אחרי שבוע מביאים לנו
  את השאריות שהאורחים לא אכלו. ועוד לוקחים על זה 600 והיחס כמו לחיות .
  קיצר חרא של דבר! אבל אין מה לעשות
  עבודה זה עבודה. וכך מי שלא מתאים לו! .
  שילמד טוב. וילך לעבודה טובה. או… שלא ילמד יעשה שטויות.וילך לבית מלון !

 4. ירון רובל הגיב:

  עבודה הוגנת באילת
  — קישור —

  אילת דרושים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים