הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 ביוני, 2004 7 תגובות

לפעמים בניין שלם תלוי בחוזקו של עמוד תווך אחד. עמוד התווך בבניין המפואר והמפותל שבנה היועץ מזוז כדי לסגור את תיק שרון הוא תת-פרק ב’ של הפרק השלישי בכתב ההחלטה ("מתת השוחד") "העסקת גלעד כמתת שוחד". לאחר קריאה של כתב ההחלטה במלואו, תוך הקדשת תשומת לב מיוחדת לפרק הנ"ל, ניתוח העובדות ובחינת הציטוטים אותם מביא מזוז בכתב ההחלטה, אי אפשר להימנע מהמסקנה שההחלטה של היועץ נשענת על עמוד תווך חלש במיוחד.

כפי שהיועץ בעצמו קובע: "המדובר בתשלומים בסכום מצטבר של כ-640,000 דולר בגין העסקה שנמשכה ממרץ 1999 ועד יוני 2001″. כלומר, היועץ השיווקי גלעד שרון, קיבל כ-23,700 דולר לחודש (יותר מ-100,000 שקל לחודש), לא כולל הבטחה לבונוסים. וכל זאת עבור משרה לא מלאה שאינה מחייבת יום עבודה מלא ומדווח.


מי שמכיר את עולם הייעוץ יודע שבחוזה ייעוץ של 5,000 דולר, היועץ חייב להתחרות בעשרות יועצים אחרים ולהוכיח כישורים, ניסיון רלבנטי והצלחות מוכחות כדי לקבל את העבודה.


ומה הם כישוריו של היועץ השיווקי הדגול? מזוז אמנם לא מפרט אבל אנו יודעים שמדובר בבחור צעיר בעל תואר ראשון בכלכלה חקלאית (!) ללא כל ניסיון בעבודה ובטח לא בשיווק. בחור בעל כישורים כאלה יכול, במקרה הטוב, בו בכלל הוא מוצא עבודה, להשתכר לכל היותר 7,000 שקל ברוטו לחודש (היועץ מוזמן לבדוק בעצמו).


היועץ המשפטי משתדל לתרץ את גובה הסכום בהשוואתו לסכומים שקיבלו מועסקים אחרים בפרויקט, רק שההשוואה היא בין מין לבין שאינו מינו. איך ניתן להשוות כלכלן ירוק, בעל תואר ראשון בתחום שאינו קשור לפרויקט וחסר ניסיון מכל סוג שהוא, לאנשים מנוסים ובעלי כישורים מוכחים?


היועץ המשפטי, במאמציו לחזק את המסד הרעוע של טיעוניו, מנסה בכל כוחו לייחס לגלעד שרון את הכישורים שאין לו. תחילה הוא מצטט את בעל הדבר עצמו, היינו את המעסיק הנדיב אפל: "אפל משיב שזהו הבן של אריק, בחור רציני, מאוד רציני, שהוא מייעדו לתחום השיווק" (אגב, יעד השיווק הערטילאי בשלב זה הם ועדי עובדים, מגזר שלגלעד שרון יש בו ניסיון רב כמובן). זאת ועוד: "הוא בחור שמסוגל לרוץ, הוא חושב, מהיר מחשבה, סומך עליו במאה אחוז". גלעד, לפי אפל, כבר רץ בין עורכי הדין ובין משרדי הפרסום; "בחור שרוצה לעבוד, נו מה בקיצור רציני מאוד, חכם פיקח, האיש הנכון במקום הנכון". יפה, בחורנו הוא רציני ואצן מחונן.


ומה עוד? פה נתלה היועץ מזוז בעוד אילן גבוה: פרסומאי המכונה שישקו, המעיד על גלעד כך (ונחשו מי המעסיק של אותו שישקו): "כל חברה עסקית צריכה את העוגן הניהולי הפנימי שלה, והעוגן הניהולי הזה שוכר יועצים חיצוניים. חברה לא יכולה להתנהל על בסיס של יועצים חיצוניים בלבד, ולא משנה מי זה יהיה, מאחר שנותן השירותים הוא יחידת רווח בפני עצמה, ועלולים להיווצר כשלים בבקרה, ניגוד אינטרסים וכו". מי שהבין את הקשקוש הקופירייטרי הזה שלדעת מזוז מהווה המלצה על כישוריו יוצאי הדופן של שרון הצעיר – שיקום. ולגבי תרומתו הייחודית של גלעד שרון, מוסיף היועץ מזוז מפי הגבורה (שישקו) כי "גלעד היה שותף עד צווארו בתחומים האלה. עבד מבוקר עד לילה בשיתוף פעולה מלא איתנו בארץ ועם הגורמים בחו"ל – מקאן אריקסון. אני גם נסעתי איתו לשם… זו היתה מערכת שלמה. בצד של הלקוח ריכז גלעד את העבודה, ובצד של נותני השירותים החיצוניים בתחום זה, אני ריכזתי את העבודה". בקיצור חרטה ברטה.


מזוז הנשען בטיעוניו על אותו שישקו מוסיף עוד ציטוטים מפיו אבל כולם דומים: הרבה מלים מעט אינפורמציה. במונחי תמורה-תפוקה ממש לא ברור מה עשה שרון הצעיר ומה היו תפוקותיו יוצאות הדופן. גלעד שרון עצמו קצת יותר ישיר והוא מתאר את עבודתו כך: "… אני מכין מכל מיני חומר מהאינטרנט ודברים כאלה ומארגוני התיירות העולמית מכין לו פרופיל על תיירים גרמנים על תיירים אנגלים… על תיירים ספרדים, על כמה הם מוציאים איפה הם אוהבים ללכת… מה הזכויות הסוציאליות שלהם, מה עושים הפנסיונרים שלהם, מה מותר להם מה אסור להם. אני עושה עבודות מסודרות".


איך קורא היועץ המשפטי הנכבד לסכומים מוגזמים המועברים לבנו בעל הכישורים המינימליים של איש ציבור בעל השפעה עבור תמורה אפסית? שוחד? מה פתאום. מזוז מקדיש תת-פרק שלם, "תנאי ההעסקה והסכומים ששולמו לגלעד – האם הסכם פיקטיבי?", כדי לשכנע שלא מדובר בהסכם פיקטיבי. אז מה אם העובדות מצביעות נגד מסקנה זו? עובדות לחוד ומסקנות לחוד. ולאחר התפתלות זו מזוז עוד מעז לדבר על סימון המטרה מראש. על כך נאמר הפוסל במומו…


באשר לרצף הזמן ומידת ההשפעה של שרון האב, שגם אותם מגייס מזוז לטובת טיעונו, כבר עמדו גם אחרים על הפירכה: הסכומים הגבוהים ביותר הועברו לשרון הצעיר אחרי בחירת שרון האב לראש ממשלה. בנוסף, ההתקשרות בין שרון הצעיר לאפל, תחילתה לא כאשר אריאל שרון היה באופוזיציה, אלא כאשר הוא כיהן כשר חוץ. כלומר ברצף תפקידיו הבכירים של האב חלה אמנם הפסקה מצערת בהיותו ראש האופוזיציה (תפקיד רב השפעה לכשעצמו) אולם בהתבוננות כוללת (סוג התבוננות שמזוז כל כך ממליץ עליו) אנו רואים סימביוזה כוללת בין משפחת שרון לאפל – או במלים אחרות קשר מובהק בין הון לשלטון.


מלבד זאת, מה אנשי עסקים משקיעים רק בדברים בטוחים לגמרי? מה עם "שלח לחמך" (שאגב, מהווה יסוד משפטי לקשר של שוחד)?


במקום אחר בדבריו, שם היועץ הנכבד רגל לעצמו וקובע בהגיונו החד כתער: " …קיומה בפועל של תמורה שהעניק עובד הציבור עבור השוחד שניתן לו, אינו מהווה רכיב הכרחי להתגבשות עבירת השוחד…" (סעיף 21, עמ’ 11). אכן דברים כדרבנות, חבל רק שהיועץ התאמץ לאורך 76 עמודי הדו"ח להפריך את היסוד הזה בהתייחסו לשרון האב ולקשריו הישירים והעקיפים עם אפל.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. מטה המאבק לצדק חברתי הגיב:

  יש להעמיד לדין את שרון ולעתור לבג"ץ נגד היועה"מ לממשלה אנו רוצים עזרה להגשת עתירה
  נגד עמדת היועה"מ לממשלה בברכה ובכבוד רב
  מטה המאבק לצדק חברתי

 2. גלילי הגיב:

  החבר אדי סער אינו מציג את עצמו מהיכן ידיעותיו הרבות במדע המשפט.
  לגופו של עניין הדבר מסריח אך כשר. בארצות הברית נלחמים בהון השחור על ידי מס הכנסה. לא נטען כאן כי הוסתרו כספים ממס הכנסה , לא נעשו דברים במחשכים והמדינה גבתה את חלקה בעיסקאות אלה. אילו היה מזוז פותח תיק לשרונים היה החבר סער וחבריו מהללים את מזוז כגאון משפטי.

 3. אורי ב. הגיב:

  בג"צ קבע שיתערב בעבודת היועץ רק במקרה של אי-סבירות קיצונית. לדעתי זו פרשה כל כך מסריחה וכך כך פשוטה, עד שאין מנוס מהתערבות של ברק וחבר מרעיו. רק ילד קטן בן שש מכפר קטן באפריקה לא יבין את העסקה: ג’וב תמורת פרוטקציה. גלעד שרון שתק בחקירה מפני שידע שהסתבך. אריק שרון לא ידע להסביר את הפרשה עד היום. עמרי שרון צפוי לעמוד לדין בפרשת סיריל קרן, ותנ"צ מירי גולן כבר הכריזה שהתיק של עמרי "סגור" במובן של "מוכן".
  משפחת שרון פישלה בענק, ומני מזוז הלך בעקבותיה. רק אהרן ברק יכול להציל אותנו. אמנם אינני מחבב את מר ביבי, אבל שרון איננו נמצא מעל לחוק – הוא אזרח בדיוק כמוני וכמוך.

 4. איציק הגיב:

  אני מוכן למחול לשרון על עבירת השוחד והשלמונים. מי יוציאנו מעזה?אין כעת במערכת הפוליטית שום פרסונה שמסוגלת לעשות זאת. אני מוחל לשרון על שוחד ואפילו על גרוע מזה, העיקר לראות אותו מוציא את הסרטן מגופנו!
  מזוז תמורת התנתקות.
  אגב, רוב הציבור, לא מתרגש מכך שראש ממשלתו לוקח שוחד. אם יחסל את עראפת, מובטחים לשרון חיי נצח ושישים מנדטים. כל עם מקבל בדיוק את המגיע לו!

 5. אדי סער הגיב:

  לחבר גלילי: לחבר אדי סער, אם מותר לי להעיד על עצמי, אין כל ידע פורמלי ב"מדעי (מדעי???) המשפט" אולם יש לו הגיון בריא והניתוח נעשה על סמך הגיון זה. הסיפור מסריח. רק מסריח ולגמרי לא כשר. תשלום שכר לא סביר ללא כל פרופורציה לתמורה, גם אם שולם עליו מס-הכנסה, הוא יותר מבעייתי בהקשר של מכלול הקשרים מש’ שרון/אפל (לרבות האלמנט של שלח לחמך…). ואם לא נחשוד ביועץ בנאיביות אז פשוט טהר את השרץ בהנמקות מאולצות.

 6. גלילי הגיב:

  אמרתי כי הנושא ציבורית אינו תקין אולם עד לכתב אישום לא מגיע . מעניין הפרקליטות העמידה לדין את רפול קהלני נאמן נתניהו ריבלין אולמרט וליברמן . שום הרשעה לא יצאה מזה.
  חשבתי שמישהו יזדעזע מזה ששנתיים ישבו לאפל על קו הטלפון ולא הצליחו לגלות כלום.
  אני מבטיח לך החבר סער כי אם אקבל על עצמי לתפור לך תיק אאזין לטלפון שלך אעקוב אחריך אחטט לך בחשבונות הבנק שלך אצליח בקלות לתפור לך תיק כלשהוא. גם אם תצא בו זכאי אחרי כמה שנים חייך יהרסו.

 7. מטה המאבק לצדק חברתי הגיב:

  אבקש התערבות בג"ץ בדחיפות בעניין השוחד
  שרון הורס את הדמוקרטיה וגורם לסנקציות
  נגד ישראל עי’ ערך חוו"ד הביה"ד הבינלאומי
  שרון פוגע בשכבות החלשות ללא רחם אנשים
  רעבים ללחם ורק דואגים לעובדים זרים
  במקום שלמובטלים יהיו מקומות עבודה
  מה שהשמאל לא חלם לעשות בא שרון ונהיה
  יותר קיצוני ומעיז לעשות אפי’ יוסי ביילין
  מתנגד לנסיגה חד צדדית אז מה קורא פה לכל הרוחות?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים