הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 ביוני, 2004 31 תגובות

מר בוש: בעקבות מערכת הבחירות ובניגוד להחלטות שהתקבלו על ידי רוב המדינות החברות באו"ם, החלטת להדק עוד יותר את החרם על קובה ולנקוט בצעדים קיצוניים יותר נגד העם הקובני. אבל הגרוע במדיניות הלא-הגיונית שאתה וחבר יועצך רוצים לנקוט כלפי קובה הוא הרצון המוצהר לפעול בכוח בעת מה שמכונה על ידיכם "המעבר הפוליטי" הצפוי. זהו המעבר הפוליטי האמור להתרחש עם מותי. וזהו מעבר שאתם מעוניינים להחיש כמה שיותר. וברור לכול מה בדיוק הכוונה בשפת העבריינים "להחיש את המעבר".

יתר על כן, הצהרתם פומבית על רצונכם לפעול בשעות הקרובות לאחר מותי על מנת למנוע בכל מחיר הקמת הנהגה פוליטית ושלטונית חדשה. זאת, חרף העובדה שבקובה יש הוראות ברורות על כך בחוקה, וקיימת אסיפה לאומית והנהגת מפלגה האמורה לקבוע עם מותי את הרכב ההנהגה.


ולכן, על מנת למנוע בחירת הנהגה חדשה ברור לכל שאתם רוצים לשגר כוחות צבא במהירות האפשרית אל נקודות המפתח ברחבי האי. ב-14 במאי כבר שיגרתי אליך איגרת ראשונה ובה הגדרתי אותך כקיסר רומי בן-זמננו המשגר גלדיאטורים למוות בזירת הקרקס. ועתה אני חייב להוסיף עוד מספר הערות.


ידוע לך שהפלישה לקובה לא תהיה קלה. העם הקובני עומד איתן מזה 45 שנה מול החרם והמלחמה הכלכלית שהכריזו הממשלים האמריקאים השונים. האיומים, מעשי התקיפה, ניסיונות הרצח של מנהיגים ופעולות הטרור לא החלישו את המהפכה. הם רק חיזקו אותה.


לפני 43 שנה בעת המתקפה הבוגדנית בחירון, התגברנו על הכוחות הפולשים תוך 66 שעות לאחר קרב ללא הפוגה. זאת, בניגוד גמור למה שניבאו המומחים למיניהם. ועוד: מנהיגי המהפכה הגיעו אל חופי קובה עם כוח קטן שהצליח להתגבר על צבא בטיסטה שקיבל את חימושו ויועצים מארה"ב ושמנה 85 אלף קצינים וחיילים. אנחנו התחלנו את המהפכה כאשר ברשותנו היו 7 רובים.


הפלישה לחירון, שנה וחצי לאחר ניצחון המהפכה, לא גרמה לכל זעזוע בחברה הקובנית. כפי שלא קרה דבר בעקבות האיומים לעשות שימוש בנשק גרעיני. עשרות שנים של מלחמה מלוכלכת, טרור ופעולות איבה (בהם הצטיינו ידידך שבפלורידה) לא הצליחו לכופף את העם הקובני. התמוטטות המחנה הסוציאליסטי באירופה בכלל, והתמוטטות ברה"מ בפרט, גרמו לנו נזקים כבדים. נעלמו שווקים, נותקה אספקת הנפט ושל מוצרי מזון רבים. בעקבות התמוטטות ברה"מ החלטתם להדק את החרם על הקובה על ידי חקיקת חוקי טוריצ’לי והלמס-ברטון ולמרות שסברתם שאנו קרובים לנקודת השבירה – לא נשברנו! כנראה שזו תכונה הזורמת בעורקי הפטריוטים הקובנים. במלחמה האחרונה נגד הקולוניאליזם הספרדי, קבוצה של פטריוטים הצליחה לגבור על כוחות ספרד שמנו 300 אלף חיילים. זו הרוח של המהפכה הקובנית: להתקדם חרף הסיכויים האפסיים ולנצח.


אדוני הנשיא: בדברים אלה אינני מתכוון להשחיר את שגרת יומך. אני חש חובה להסביר לך כמה עובדות על קובה, על רוחה המהפכנית ומה בדיוק מהותו של תהליך מהפכני אמיתי ועמוק. אסור לך לזלזל בעם הקובני. זהו העם שתודעתו הפוליטית ורמתו התרבותית היא כעת בין הגבוהות בעולם. העם הקובני איננו עם של חמומי מוח. זהו העם העומד מאחורי רעיונות מהפכניים. העם הקובני איננו המון שאינו יודע קרוא וכתוב. כאן, ההשכלה הגבוהה היא נחלתן של שכבות רחבות. אני מבין שבתוך עננת הפונדמנטליזם ומשיחיות השקר שסביבך, קשה עד מאוד להבחין באמיתות פשוטות אלה.


פעם היתה זו חבורה של מהפכנים שהיו מוכנים להקריב את חייהם למען הניצחון. היום מוכנים להקריב את חייהם למען המהפכה מיליוני נשים וגברים בעלי תודעה מהפכנית שברשותם נשק רב, שיחד עם צבא של 200 אלף קצינים וחיילים מוכנים להתמודד עם אתגרי המלחמה המודרנית. אלה מיליונים של לוחמים המוכנים להתגייס בכל רגע כדי להגן על המהפכה והמכירים היטב את נקודות החולשה של המאיימים עלינו. זאת, חרף העובדה שבידי אויבי קובה נשק משוכלל הרבה יותר ומשאבים גדולים בהרבה.


בתנאים הנוכחים, ואף לאחר מותי, אין כל טעם לפלוש לקובה. כל מפקד צבאי ובכל רמת פיקוד, יודע בדיוק מה לעשות כדי להגן על המהפכה. כל חייל בודד יהיה לרמטכ"ל בעת פלישה. במלים אחרות, לאחר מותי לא יעמדו לרשותכם ולו דקה אחת, או שעה בודדת, כדי לפעול. כי כל אחד יודע בדיוק מה הוא צריך לעשות. את פקודות הקרב כולם קיבלו מזמן. בכל רגע נתון ותוך פרק זמן קצר ניתן יהיה לגייס את כל הכוחות. כל אחד כבר יודע מה בדיוק המשימה שהוא אמור לבצע.


כבר אמרתי לך ב-14 במאי האחרון מה נעשה במקרה של פלישה לקובה. אמרתי זאת גם למיליון אזרחי קובה שהפגינו מול נציגות ארה"ב בהוואנה. היום אני שב ומזהיר אותך שלא לנסות ולנקוט ב"פעולות מנע", "פעולות קומנדו" או מלחמת התשה כי הדבר יעלה לך ביוקר. אם דברים אלה יקרו, יתכן וגלי הגירה המוניים יפקדו את חופי ארה"ב, יתכן ותהיה מלחמה ללא הפוגה בין חייליה הצעירים של ארה"ב והעם הקובני כולו. העם הקובני והאמריקאי ישלמו על כך מחיר כבד.


יתר על כן, אני יוכל להבטיח לך שארה"ב לא תנצח במלחמה. בקובה לא קיימת מציאות של עם מפולג, אין כאן עדות שונות או מחלוקת על רקע דתי. אין גנרלים בוגדים בין מפקדי הצבא המהפכני. אבל יש בקובה עם מאוחד בעל תודעה שאין כדוגמתו בהיסטוריה. פלישה לקובה לא תוסיף לך כבוד. העם הקובני לא יוותר על עצמאותו, לא יוותר על האידיאלים הפוליטיים ועל הישגיו הכלכליים והחברתיים.


קובה כולה הביעה הזדהות מלאה עם ארה"ב לאחר המתקפה הנפשעת על מגדלי התאומים. ביום הפיגוע הרצחני פירסמנו הודעה שהיא נכונה גם כעת. אמרנו אז, שבאמצעות המלחמה לא ניתן לשים קץ לטרור ולאלימות. הפיגוע הטרגי היה לתירוץ נוח כדי להשליט מדיניות כוחנית וטרוריסטית על כל העולם.


הצעדים שאתה נוקט נגד קובה במסגרת אותה מדיניות כוחנית הם בלתי אנושיים. אתה מנסה להרוס מדינה שתודות לשירותי הרפואה המתקדמים שלה מצילה ממוות מאות אלפים בעולם השלישי. אנו מסוגלים גם להציל ממוות אלפים מאזרחי ארה"ב. זהו מספר דומה למספר קורבנות הפיגוע במגדלי התאומים.


כפי שאתה יודע, אדוני הנשיא, ל-44 מיליון מאזרחי ארה"ב אין כלל ביטוח רפואי. בשנתיים האחרונות כ-82 מיליון מאזרחי ארה"ב נמצאו בכל רגע נתון ללא ביטוח רפואי ולא היו מסוגלים לשלם את הוצאות הטיפול הרפואי הגבוהות הנהוגות בארה"ב. על פי הערכות שמרניות, מדי שנה מתים ברחבי ארה"ב עשרות אלפי אזרחים ממחלות שניתן היה לרפא. בכל שנה נהרגים בארה"ב פי 30 או 40 ממספר קורבנות הפיגוע הרצחני במגדלים, וזאת בשל הסיבה שהם אינם יכולים לקבל סיוע רפואי בגלל חסרון כיס!


קובה מוכנה לטפל בבתי החולים שלה ב-3,000 מאזרחי ארה"ב שאין להם ביטוח רפואי וזאת במהלך החמש השנים הקרובות. אנו מוכנים להעניק טיפול רפואי חינם אין כסף ולאפשר את אישפוזם בקובה ודמי קיום למלוויהם. מר בוש: האם אתה מוכן לאפשר לאלפים מאזרחי ארה"ב לקבל טיפול רפואי בקובה? אנו מוכנים להציל ממוות את אותו מספר של אזרחי ארה"ב שנפלו קורבן במתקפה הנפשעת במגדלי התאומים. ואם אלפי אזרחי ארה"ב יחפצו להגיע לקובה על מנת לקבל טיפול רפואי חינם… האם אתה תאפשר זאת?


אנו יכולים להוכיח שיש אלטרנטיבה למלחמה, לשנאה, לאנוכיות ולשקר!


בשם העם הקובני,


פידל קסטרו

תגובות
נושאים: מאמרים

31 תגובות

 1. נתן השקרן הגיב:

  מאז 1997 קובה מכירה בנישואי הומוסקסואלים ולסביות, זו עמדה יותר מתקדמת מאשר כמעט כל מדינות העולם.

  השקר הקבוע בדבר כליאת הומוסקסואלים אינו אלא סילוף של אירוע אחר, מוצדק או לא מוצדק אבל שונה לחלוטין.
  מה שכן קרה הוא שבשיאו של המאבק באיידס (קובה מדורגת ראשונה בעולם במאבק באיידס) נשלחו נשאים, ללא קשר לנטייתם המינית, להסגר כפוי של שמונה שבועות שבמהלכו קיבלו טיפול רפואי (קוקטייל של תרופות) ושוחררו. אפשר לטעון נגד טיפול רפואי כפוי אבל אין לזה שום קשר לרדיפת הומוסקסואלים.

  אכן, ישנו מחנה ריכוז אחד על אדמת קובה – קוראים לו גואנטאנאמו והוא מופעל על-ידי כוחות הכיבוש של ארה"ב.

  יורם בר-חיים

 2. גלילי הגיב:

  הבעתי לא פעם בתגובה על מאמרים על קובה כי אחרי מותו של קאסטרו תתמוטט המדינה המהפכנית. אכן קאסטרו מדבר רבות על מותו הקרב אבל לא משתף אותנו מי ירש אותו . נדמה לי שאין לו סגן או ממלא מקום.
  נקודה נוספת למחשבה היא שמיליוני קובנים בורחים לארצות הברית . אם כל כך רע בארצות הברית מדוע אינם חוזרים לאמא קובה ?

 3. Eldad Benary הגיב:

  Ani lo batuach sh’Bush yodea likro maspik tov kdei le’havin et zeh

 4. נתן ולא לקח הגיב:

  הדוצ’ה של קובה כולא הומוסקסואלים ורודף אותם במסווה של ‘מלחמה באיידס’

 5. במה ביקורתית? הגיב:

  מאתר שמתהדר בכותרת "במה ביקורתית" לא הייתי מצפה למאמר פרי עטו של דיקטטור שכולא מתנגדי משטר וששולט שלטון יחיד כבר 45 שנה.
  "בקובה לא קיימת מציאות של עם מפולג, אין כאן עדות שונות או מחלוקת על רקע דתי. אין גנרלים בוגדים בין מפקדי הצבא המהפכני. אבל יש בקובה עם מאוחד…"
  מאיפה טקסטים כאלו על עם אחד שלכל בניו מחשבה אחידה (שהיא במקרה גם מחשבת המנהיג) מוכרים לי?
  למרבה מזלם של הקובנים לפידל קסטרו אין בן זכר בניגוד לשליטים מסוגו בצפון קוריאה, בסוריה, ברומניה בישראל (עמרי שרון) ובארה"ב (משפחת בוש) כך שהביולוגיה, לפחות נותנת להם תקווה.

 6. לגלילי הגיב:

  קסטרו "לא משתף אותנו מי יירש אותו" כי הוא לא מלך קובה ולא ממנה יורשים. בקובה יש מוסדות שלטון אשר יבחרו את הנשיא הבא.

 7. לחכם גלילי הגיב:

  טיפול רפואי כפוי לא אבל סדר עולמי ומשטר עולמי כפוי ע"י ארה"ב כן. תומכיו כבר נמצאים כצפוי גם בין המגיבים כאן באתר.
  "נקודה נוספת למחשבה" מיליוני קובנים בורחים לארה"ב… ומצטרפים למאות אלפי ישראלים שם.
  שאלה לחכם גלילי: כמה ישראלים היו נשארים ב"אמא ישראל" אילו גרין קרד אמריקאי היה זמין לכל ישראלי (כמו לכל קובני)?

 8. שלומי בר אדון הגיב:

  למגיב לגלילי (ואני לא בהכרח מסכים עם גלילי)
  אז מה אתה אומר בעצם? כולם רוצים להגר לארצות הברית השטן הגדול.
  לכל כך הרבה אנשים אין תובנה מושחזת כמו לחכמי הגדה השמאלית.
  זה בהחלט מעורר מחשבה.

 9. המלך קסטרו הגיב:

  נו באמת: "קסטרו אינו מלך קובה"…
  בקובה יש שלטון של מפלגה אחת, אין זכויות פוליטיות לאזרחים: אסור להקים מפלגות אופוזיציה ןאין חופש עיתונות "מוסדות השלטון" הם פשוט חוג מקורביו של השליט.
  לסוג כזה של משטר שהיה נפוץ מאוד לפני קריסת ברה"מ יש מאפיינים ברורים של חילופי שלטון: תמיד יש לחכות למות המנהיג (למה עדיף "מנהיג" על "מלך"?) לצורך חילופי שלטון והשלטון עובר בד"כ בתוך משפחת השליט.
  לקסטרו, בניגוד למשל לאסאד או צ’אושסקו אין בן זכר ולכן שאלת העברת השלטון מעניינת.

 10. מקס הזועם הגיב:

  לא מתלהב ממשטרו של קסטרו ולא ממש קונה את הדיבורים על המחוייבות המהפכנית של העם הקובני, אבל אם לנפות החוצה את כל הרטוריקה
  אנחנו נשארים עם שני דברים שהם אמת לאמיתה,
  החלק על זמינות הטיפול הרפואי בארה"ב והעובדה שאם הגרינגוס ינסו להשתלט על קובה עם מותו של קסטרו אז הם יאכלו חרא.

  מה שכן, אני מתאר לעצמי שיש לגרינגוס תכניות יותר מתוחכמות מאשר פלישה צבאית, וזה עלול להצליח, הרעיון להניח לקובנים לנפשם לא עלה על דעתם של האמריקאים מעולם.

 11. הערה למקס הגיב:

  גם אני לא מתלהב משלטונו של קאסטרו כמו גם משלטונה של שושלת בוש ואכן השתלטות אמריקנית תהיה כנראה מוצלחת בערך כמו ההשתלטות על עיראק או על ויאטנם.
  אבל: שכחת לציין שהרעיון "להניח לקובנים לנפשם" (לבחור באופן חופשי את מנהיגיהם) לא עלה גם על דעתו של קסטרו מעולם.

 12. לשלומי בר אדון הגיב:

  "כולם" רוצים להגר ממדינה ענייה לעשירה
  ואין צורך ב"תובנה מושחזת" כדי להבין עובדה פשוטה כ"כ.
  מדינה עשירה יכולה להרשות לעצמה מתן חופש נרחב (יחסית) לאזרחיה ואין זה עומד בסתירה לכך שלגבי שאר העולם היא יכולה להיות "השטן הגדול"

 13. גדעון ספירו הגיב:

  בדרך כלל לא נהוג לפרסם בגדה השמאלית מכתבים של שליטים רודנים. מי שהחליט על פרסום מכתבו של רודן קובה קסטרו לג’ורג’ בוש הבן כנראה שלא נגמל מרעיון הביעותים של תמיכה במשטר קומוניסטי עריץ וחד מפלגתי.
  מכתבו של קסטרו בונה סצנריו לפיו לאחר מותו תפלוש ארה"ב לקובה להפיל את המשטר, והוא מזהיר את בוש לבל יעשה זאת כי העם הקובני "המאחוחד" ילחם ויביס את הפולשים.
  הדבר נשמע לי קצת פתטי. נראה כי גם קסטרו חושש מגורל משטרו לאחר מותו, ונוח לו בעודו בחיים להטיל את האשמה על ארה"ב במקום לבדוק בביתו מה תרומתו להתמוטטות אפשרית של המשטר לאחר מותו.
  להערכתי, קריסת המשטר הקומוניסטי בקובה לאחר מות קסטרו, היא אפשרות שתתרחש ללא כל פלישה צבאית אמריקנית. תרומתו של קסטרו לכך היא מכרעת, משום שהוא דאג לכך כי תיווצר זהות בינו לבין המשטר, שלא יהיה משטר דמוקרטי בו ניתן להחליף ראש מדינה ומפלגה שלטת. אלו הם פני הדברים כבר למעלה מ-40 שנים, מאז שתפש את השלטון ב-1959.
  קסטרו יכול לארגן הפגנות של מיליון בני אדם אבל את זה עשה גם צ’אושסקו כשהיה בשלטון, ולכן אין בכך כדי ללמד מה יקרה לאחר מותו.
  מי שהיה בקובה יודע כי מתחת לפני השטח רוחשת מידה גדולה של אי נחת. קובנים רבים כמהים לרגע בו יהיה שם משטר שבו יוכלו לצאת מהמדינה ולחזור אליה באופן חופשי, לבחור ביותר ממפלגה אחת, להחליף שלטון אם זה רצונם.
  המשטר לא יקרוס בהכרח ביום אחד, אלא בתהליך הדרגתי, ללא פלישה צבאית מהחוץ.
  התקפתו של קסטרו על הנעשה בארה"ב בתחום הביטוח הרפואי, מיליונים חיים ללא ביטוח וקרוב לוודאי אלפים מתים משום שלא יכלו להרשות לעצמם טיפול רפואי, היא לכשעצמה נכונה. אבל כל איש שמאל יודע כי הטבות סוציאליות לעובדים, כולל כמובן ביטוח בריאות לכל, הם תנאי הכרחי למשטר דמוקרטי מתקדם, אבל לא בלעדי. עם עלייתו של היטלר לשלטון, חל שיפור ניכר בתחום ההטבות הסוציאליות לפועלים, ואיש לא יטען כי בכך הפך המשטר למתקדם.
  קובה השיגה ללא ספק הישגים ניכרים בתחום הבריאות לכל, בוודאי בהשוואה לדיקטטורה של בטיסטה, אבל זה לכשעצמו לא הפך את קובה לדמוקרטיה סוציאליסטית. קסטו עצר את התהליך והקים משטר עריץ חד מפלגתי במסגרתו הוכנסו לבתי הסוהר מתנגדיו הפוליטים, כולל אלה שהלכו עימו כברת דרך ארוכה אבל בהמשך הדרך חלקו עליו.
  איש שמאל דמוקרטי לא יראה בקובה דגם של דמוקרטיה סוציאליסטית, בלי כל קשר לביקורת שיש לו על הנשיא בוש.

 14. לא אימפריאליסט ולא הומופוב הגיב:

  איזה שטויות. יורם בר-חיים מגן על מחנות מעצר להומוסקסואלים ועוד מקשקש שטויות על נישואים חוקקים באי. אין לדבר רגליים.
  בקובה רודפים הומוסקסואלים (ולפעמים גם סתם נשים – שיעורי הזנות בשמיים) הרבה הרבה יותר מבכל מדינה מערבית, כולל מכות מהמשטרה ומעצרים שרירותיים.
  אם כבר, אז קובה יותר קרובה לאפגניסטן בפלורליזם שלה מאשר לארצות הברית.

 15. נמרוד ברנע הגיב:

  קובה לא תיפול !

  מכתב מנוסח היטב של נשיא קובה קסטרו אל הפושע בוש, שרצח, טבח והשמיד רבבות חפים מפשע, סירב לחתום על אמנת קיוטו והקדים בעשרות שנים את השואה הסביבתית שעומדת בפני האנושות.

  כולי תקווה כי העם הקובני יחזיק מעמד מול האמברגו האכזרי שמונע מתוך אינטרסים כלכלים שמטילה עליו ארה"ב הדורסנית.

 16. שלומי בר אדון הגיב:

  לא כתבתי ש"כולם" רוצים להגר לארצות הברית. ברית המועצות לשעבר הייתה מדינה תעשיתית מפותחת, עשירה באוצרות טבע ובכח אדם מיומן- כלומר מדינה עשירה או עשירה בפוטנציאל. האם היא איפשרה "חופש נרחב יחסית" האם המהגרים עמדו בתור?
  ולגבי שאר העולם- וזאת בלי להמעיט בעוולות האמיתיות והקשות שמחוללת ארצות הברית- אפשר להביא כאן סיפור על צעיר מצרי אקדמאי, כששאלו אותו מה דעתו על האמריקאים הוא אמר "אני שונא אותם". וכששאלו אותו מה החלום שלו הוא אמר: "לעבוד במיקרוסופט"
  כך גם חלק לא קטן מהכותבים כאן (ובאתרים ביקורתיים נוספים כמו "העוקץ") למדו בארצות הברית על מלגה נדיבה, לומדים עכשיו או רוצים ללמוד או לעבוד שם בעתיד. צביעות- לא מה פתאום

 17. חכם בפוטנציאל הגיב:

  מי שלא מבדיל בין מדינה עשירה לעשירה בפוטנציאל מגיע למסקנות המשונות של בר אדון,
  כגון שצביעות היא לבקר את מי שמשפיע עליך מילגות (מכיון שהוא עשיר). אולי ההיפך הוא הנכון?

 18. נתן ולא לקח הגיב:

  יש הרבה חומר ברשת על מצב ההומואים בקובה שהשמאל בעולם החופשי מתעלם מהדיכוי הברוטאלי שלהם – כפי שהוא מתעלם ממצב ההומואים ברש"פ.

  רק לדוגמא מאמרו של יוצר הסרטים הקובני הגולה אגוסטין בלאסקז על מצב ההומואים בכלא הצף של קסטרו ועל צביעות השמאל התומך בו.

  http://www.sigloxxi.org/Archivo/gays.htm

  כדאי להאזין לנוגעים בדבר ולא לתועמלנים כמו יורם בר-חיים המצקצקים בלשונם כדי לקדם את האידיאולוגיה שלהם.

 19. יורם בר-חיים הגיב:

  התועמלן הימני החביב בלינק של נתן מוכיח את מהותו בזה שהוא מעלה טיעון "עובדתי" הנוגד לחלוטין לדו"חות בינלאומיים על התנהגותה של קובה בנושא האיידס, דו"חות שלא רגונים שאינם תומכי המשטר הקובני ואף מבקרים אותו. לפי אותם דו"חות, וכפי שציינתי קודם, ההסגר של חולי איידס (ללא קשר לנטייתם המינית) נמשך 8 שבועות והם קיבלו טיפול רפואי שלעתים הציל את חייהם.
  אני אישית מאמין לדו"חות הללו הרבה יותר מאשר ל"גולה קובני" הטוען שהתקשורת והממסד האומנותי בארה"ב הם "ליבראלים" (במובן של "שמאלנים") בשעה שאלו תפקדו כטובי התועמלנים של כל פלישה אמריקאית לאיזשהו מקום.

  עם חברים כאלו ההומוסקסואלים לא צריכים אויבים. זהו מאפיין מובהק של אנשי ימין, שהם נזכרים בזכויות של נשים או הומוסקסואלים רק בשעה שאלו מדוכאים אצל "האויב" ולא טורחים לנקוף אצבע בנושא אצלם ליד הבית.

 20. ליבראל תומך זכויות בכל מקום הגיב:

  מגוכח. שקרים בולשביקים טיפוסיים: לא כלאנו אותם, הצלנו אותם! חינכנו אותם מחדש להיות אזרחים למופת שלטון העם והפרולטריון, והם לא ישחיתו את הנוער במסריהם המיניים הנלוזים יותר.
  המתנגדים? עזבו, הם בורגנים, הם מאפיונרים קפיטליסטים. תיכף נשים את הידיים גם עליהם…

  אגב, איך הטיפול "הציל את חייהם" בדיוק? נפלאות הכלכלה הקומוניסטית גילו תרופה לאיידס אני מניח? ממש פראוודה.

 21. דוד מרחב הגיב:

  דבר ראשון, מעניין אותי מתי תומכי קובה ומאבקה המוצלח באיידס, ואלה המעלים על נס את רדיפת ההומואים בה, העלו בתנועתם – נניח, בחד"ש או באבנאא אלבלד – את עניין זכויות הגייז, המין הבטוח או המאבק באיידס. החופש שיש היום להומואים בקובה הוא חופש להומואים תומכי המשטר, וכך מצעד הגאווה שנערך שם לפני כמה שנים היה מצעד גאווה של תומכי קאסטרו.

  שנית, אני שמח שהגדה השמאלית החליטה לפרסם מאמר של רודן נוסח קאסטרו. אני מעוניין לדעת האם השלב הבא יהיה פרסום קטעי זכרונות של פול פוט, או מבחר מנאומיו של קים ז’ונג-איל.

  והכל, כמובן, כשברקע "האקדמיה לשינוי חברתי", שכנראה תלמד זכות על המהפכה הקובנית והישגיה…

 22. עפר הגיב:

  יש לי שאלה,
  מה הסיבה הרשמית שבגללה ארה"ב מתענה לקובנים? הרי מאז נפילת ברה"מ אין לארה"ב שום סכנה מכיוון קובה (לא שבהכרח היה לה קודם)? אם כן באיזה תירוץ משתמש בוש ומה הוא בעצם רוצה מקובה כאשר הוא מטיל עליה סנקציות?

 23. יש לי תשובה הגיב:

  כנראה שיש מיליוני בני אדם במרכז ודרום אמריקה (ובכל מקום) הנאנקים תחת משטרי הבובות של ארה"ב והעלולים להעדיף דיקטטורה נוסח קסטרו על "חופש" בסגנון בוש (כמו שעכשיו יקבלו בעירק) ושהם "נהנים" ממנו יום יום.

 24. יהודה טולדנו הגיב:

  שלום רב
  כדרכו של פידל אין כמוהו לשלוט בכוח הדבור והדמגוגיה.אמת, ארה"ב התנהגה כלפי קובה בצורה מחפירה, לדעתי היה נסיון כן לחולל מהפכה אמיתית עם תוצאות טובות לכלל התושבים, אנו רואים שקובה למרות הכל נשארה אחרונה! עם חלום של אידאלים, אמנם בל נשכח כי גם קסטרו ויתר על שרותיו של הפוליטיקאי היחידי בעולם שלא מכר את נשמתו לשטן, אולי בכרח הנסיבות, אבל מידי פוליטיקה מלולככת לא יצאנו.
  היום בעולם נטול חלומות ואידאלים-הנה ראו את הנוער-אין להתפלא על תוכניות אפשריות של אמריקאים מסוימים, ובודאי של קובנים הגרים בארה"ב אשר אינטרסים בודאי אינם חסרים להם.

  בכל אופן קסטרו והצ’ה ישארו סמל לתקופה שבה עדיין לפחות היה ניתן לחלום על עולם טוב יותר.
  אלו הנשארים היום שקוראים את עצמם שמאלנים או סוציליסטים, איני יודע מי קונה את סחורתם, הלא הם עצמם אינם מאמינים אפילו רגע אחד ל’סחורה’ שהם מנסים למכור.
  אולי זה הסימן הטוב ביותר למוטציה המשמשת ובאה, אבל בנתיים מי יודע איזה מחיר נשלם כולנו על רמת השקר והכזב האופפת את כל תחומי החיים, ושבודאי כל אחד ואחד אחראי לה במידה זו או אחרת!
  בברכה לכל עם ישראל
  יהודה

 25. מופתע הגיב:

  המאמר עצמו אינו מעניין במיוחד, אבל עצם נתינת הבמה לרודן אכזר כמו קאסטרו מקוממת מאד ושמה ללעג את יומרותיו של אתר זה. אז מה אם הוא סוציאליסט? הוא שליט יחיד והוא כופה משטר חד מפלגתי אוטוריטרי שיחסו למתנגדי השלטון גרוע מהיחס, שפידל עצמו זכה לו ממשטר בטיסטה. אז כמו שכתבו כאן, מה הלאה? מכתב משליט צפון קוריאה?

 26. לא מפתיע הגיב:

  רודן אכזר או לא, תמיד צריך לשמוע מה יש לשני הצדדים לסכסוך לומר (גם לשליט צפון קוריאה ולמרות שמה שיש לבוש לומר הוא הרבה יותר "מענין במיוחד" למשל על ה"רעים והטובים"). לעניות דעתי הלא מעניינת דבריו של קסטרו לדמוקרט בוש נכוחים וצודקים. בעייתו של העם הקובני עם המשטר בקובה היא בעייתו ותפתר על ידו. אם בוש מחפש דיקטטורים אכזריים הוא ימצא אותם בשפע נתמכים על ידו במרכז ודרום אמריקה (ובכל מקום אחר בעולם)

 27. ההקשר חביבי, ההקשר הגיב:

  זה לא סתם קריאת לאי-התערבות צבאית של אמריקה בקובה (עם כאלה אני מסכים), אלא קריאה של דיקטטור שבעצם אומר "תנו לי לדכא את בני עמי ואל תתערבו". כך, מי שתומך בקסטרו בעצם מקבל את הנחות היסוד של סטאליניזם=סוציאליזם=אלטרנטיבה לקפיטליזם, במקום לראות את קסטרו ובוש כשני צידיו של אותו מטבע אכזרי, אשר את שניהם צריך לסלק בשם סוציאליזם אמיתי.

 28. "חביבי" וההקשר הגיב:

  ה"סוציאליזם האמיתי" לא יוושע כנראה ע"י ההקשר שעושה "חביבי"

 29. יוסי נ’ / Viva Cuba הגיב:

  רבות התגובות שפורסמו בעקבות מאמרו החשוב של פידל קסטרו הן לא יותר מביטויים של האימפוטנציה הפוקדת את השמאל הישראלי. במקום להתייצב לצד מי שנאבק בקפיטליזם ובאמיפריאליזם, עוסקים בשטויות. אולי הגיעה העת לעסוק בעיקר?

  Viva Cuba

 30. חיים לוריא הגיב:

  קובנים רבים מטפחים בסתר חיבה רומנטית לארה"ב,בגלל שהם שונאים את פידל ואת המשטר הסוציאליסטי. הם יילחמו ודאי קודם נגד המשטר שלהם ורק אח"כ יתפנו לביקורת על מדיניות אמריקאית.

 31. מחון הגיב:

  מהפכן שהפך לנסיך כובה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים