הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותבשבוע שעבר ננעלה תערוכת הצילומים והעדויות "שוברים שתיקה – לוחמים מספרים על חברון" שהוצגה ביוני במדרשה לצילום גיאוגרפי ביד אליהו (לעדויות הקישו כאן). במהלך החודש ביקרו בתערוכה יותר מ-6,000 מבקרים מכל רחבי המדינה. רבים מהם היו חיילים, רבים מהחיילים הביאו איתם את משפחותיהם, ושם בתערוכה סיפרו להם מה עובר עליהם, מה הם עושים במהלך שירותם הצבאי. התערוכה הפכה לשיח גלריה בלתי פוסק שבמהלכו לא רק אנחנו דיברנו על מה שעבר עלינו ועל מה שעשינו בצבא, גם רבים מהמבקרים בתערוכה החליטו לשבור שתיקה והתחילו לדבר. מרבים שמענו חוויות דומות לאלו שעברנו אנחנו. מרבים אחרים שמענו גם דברים אחרים, דברים קשים, דברים שלא יכולנו להעלות על דעתנו, דברים שדורשים בירור, חקירה וליבון. הבנו שמה שהצגנו בתערוכה מההוויה החברונית הוא רק קצה הקרחון שרובו עדיין סמוי מן העין, הבנו שנפלה בידנו הזכות לשבור פיסה קטנה של הקרחון הזה, לשבור שתיקה.

היו בין המבקרים בתערוכה שביקשו לתת עדות, על דברים שראו, דברים שהיו נוכחים בזמן שקרו, דברים שהיו שותפים להם, דברים שיזמו וביצעו. עשרות חיילים החליטו בעקבות ביקורם בתערוכה להעלות על הכתב מקצת מהאירועים שעברו עליהם בזמן שירותם הצבאי, אירועים שחשבו שמן הראוי להביא לידיעת הציבור בישראל. הבנו שפתחנו חריץ בדלת, הבנו שתפקידנו לא תם, הבנו שעלינו להמשיך, להקשיב ולאסוף את מה שיש לחיילים האלה לספר, עלינו לרכז את החומרים האלה ולחשוף אותם לידיעת אזרחי המדינה, חובתנו היא לספר בבית מה שקורה שם, בשטחים הכבושים.


שוברים שתיקה עוברת לשלב הבא. בתערוכה התמקדנו בחברון. אנחנו פותחים עכשיו את "שוברים שתיקה" לכל. אם שרתת בשטחים הכבושים בארבע השנים האחרונות ואת/ה רוצה לשבור שתיקה, אנחנו כאן.


www.shovrimshtika.org


בכוונתנו להרחיב את החריץ בדלת שדרכו יקבל הציבור הישראלי מידע על מה שעושים בניו ובנותיו במהלך שירותם הצבאי בשטחים הכבושים, כל זה תוך שמירה קפדנית על סודיות מקורות המידע וזהות החיילים שיחליטו לשבור שתיקה, כפי שעשינו בתערוכה.


במהלך החדשים הקרובים בכוונתנו לחרוש את הארץ ולאסוף עוד עדויות מלוחמים על שירותם הצבאי בשטחים הכבושים, את העדויות שנאסוף בכוונתנו לפרסם באתר האינטרנט ובאמצעי התקשורת (בקרוב מאוד יפורסמו עדויות חדשות שנאספו במהלך התערוכה). בכוונתנו לנייד את התערוכה לחללי תצוגה מחוץ למרכז. לקיים מפגשים ודיונים במתנ"סים, בתי ספר, אוניברסיטאות ובתים פרטיים. לקיים מסגרות למפגשים של לוחמים שמעוניינים לשבור שתיקה.


למדנו דבר נוסף במהלך התערוכה. "שוברים שתיקה" דילדלה את חשבונות הבנק שלנו. כדי להוציא לפועל את תוכנית העבודה שבנינו לחודשים הקרובים אנחנו צריכים את עזרתכם. עזרתכם חשובה לנו, לא רק כדי לממן את פעילותנו, אלא גם כדי לקבל את התמיכה והעידוד שיש בידכם לתת.


ליצירת קשר לצורך מתן עדות: yehuda@shovrimshtika.org או טלמסר: 068-454725, כולל תיאום מפגשים וחוגי בית. לתרומות: בנק הפועלים, חשבון מספר 315451, סניף 608. צ’קים לפקודת "שוברים שתיקה" ניתן לשלוח לכתובת ת.ד. 68150, ירושלים 91681.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים