הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 ביולי, 2004 5 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


ההחלטה היא הישג אמיתי למאבק העיקש של הסרבנים ותומכיהם במחנה השלום, כך אמר ביום רביעי עו"ד דב חנין ל"גדה השמאלית". עו"ד חנין הוא סניגורם של חמשת הצעירים היושבים בכלא האזרחי בגין סירובם לשרת בצה"ל. עונשם של מתן קמינר, נועם בהט, אדם מאור, חגי מטר ושמרי צמרת קוצר ברבע (שליש פחות קצת) – כך קבעה היום הוועדה הצבאית שדנה בעניינם. ההחלטה לקצר את עונשם של הסרבנים התקבלה בניגוד לעמדת הפרקליטות הצבאית. לפיכך החמישה אמורים להשתחרר מהכלא לפני ראש השנה, בעוד חודשיים, ב-15 בספטמבר.

כמו כן, המליצה הוועדה לאפשר להם לעמוד בפני ועדת התאמה צבאית ובכך להביא לשחוררם משירות הצבאי בנימוק של "חוסר התאמה". עוד החליטה הוועדה שלא לקבל את דירשת הפרקליטות הצבאית כי החמישה יביעו חרטה כתנאי מוקדם לשחרור. הוועדה קבעה כי "היעדר חרטה אינו מצביע על מסוכנותם של האסירים לחברה במובן הרגיל של המלה, אלא ההיפך הוא הנכון". על כך הגיב עו"ד חנין: "הוועדה הצבאית הכירה בכך שנאמנותם של הסרבנים לעמדתם המצפונית היא ביטוי לרצונם העז לתרום לחברה הישראלית".

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. חיים ברעם הגיב:

  זוהי בשורה גדולה לכולנו, ומכה אנושה לאתוס של הכיבוש. את החוב שלנו לסרבנים לא נוכל לשלם לעולם.

 2. גלילי הגיב:

  באשר לסיפא של המאמר , יהיה מעניין לעקוב אחר 5 המופלאים ולראות מה הם יתרמו לחברה הישראלית.

 3. 5 המופלאים הגיב:

  אדון גלילי, מה שהם כבר תרמו אף מתגייס לא יוכל לתרום

 4. לא ברור לי משהוא הגיב:

  הפצ"ר אמר לאחר פסק דינם כי אחרי שחרורם מהכלא הם יחויבו להתגייס, כלומר הם יועמדו שנית (או שלישית או חמישית) למשפט על הסירוב. האם בנושא הזה יש חדש?

 5. תיקון טעות הגיב:

  1. ההחלטה היא הישג אמיתי למאבק הסרבנים ומעגל התמיכה בהם. כך הצעתי להתייחס אליה. לצערי, אינני נוטה להשתמש בביטוי "נצחון גדול".
  2. בתשובה לשאלה: המאבק על שחרור החמישה מהצבא (כשישוחררו מהכלא) עדיין לפנינו, אך ההחלטה משפרת משמעותית את סיכוייו.
  דב חנין

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים