הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 באוגוסט, 2004 12 תגובות

זוהי סדרה על רוסיה. אבל היא יכולה היתה להיות גם על ישראל. או על ארצות הברית. שמה: "האוליגארכים", והיא מוקרנת עכשיו בערוץ 10. יש בה קטעים, שפשוט לא ייאמנו – לולא באו הדברים מפי הגיבורים עצמם, שממש מתפארים במעשיהם הנלוזים. הפיקו את הסדרה ישראלים ממוצא רוסי. האוליגארכים הם קומץ זעיר של "יזמים", שניצלו את חורבן המשטר הסובייטי כדי לחמוס את אוצרות המדינה ולצבור שלל אדיר של מאות מיליארדים. כדי להבטיח את המשך עסקיהם, השתלטו גם על מנגנוני השלטון. ששה מהשבעה הם יהודים.

בפי העם הרוסי הם נקראים אוליגארכים: מלשון "אוליגוי" (ביוונית: מעטים) ו"ארכיה" (שלטון). בימים הראשונים של הקפיטליזם הרוסי הם היו הזריזים והנועזים, שידעו לנצל את האנרכיה הכלכלית והשלטונית כדי לרכוש בזיל הזול אוצרות שהיו שווים פי מאה ופי אלף: נפט, גז טבעי, ניקל ומחצבים אחרים. הם השתמשו בכל התחבולות האפשריות, ובכללן רמאות, שוחד ורצח. לכל אחד מהם היה צבא פרטי קטן. במהלך הסדרה הם מספרים בגאווה ובפרטי פרטים איך עשו זאת.


אבל החלק המרתק ביותר בסדרה מתאר את השתלטותם על המנגנון הפוליטי. אחרי שלחמו זה בזה וניסו להרוס איש את רעהו, הם החליטו שכדאי להם יותר לפעול ביחד כדי להשתלט על המדינה.


באותה עת היה הנשיא בוריס ילצין בירידה תלולה. ערב הבחירות החדשות לנשיאות הראו המשאלים שהפופולריות שלו צנחה ל-4%. הוא היה שיכור כרוני וחולה-לב, ועבד בקושי שעתיים ביום. את ענייני המדינה ניהלו במקומו שומר ראשו ובתו, והשחיתות חגגה.


האוליגארכים החליטו לתפוס באמצעותו את השלטון. בידיהם היה הון בלתי-מוגבל, שליטה מוחלטת בכל רשתות הטלוויזיה וכמעט בכל שאר כלי-התקשורת. את כל האמצעים האלה העמידו לרשות מערכת הבחירות של ילצין, ומנעו ממתחריו כל גישה – ולו של דקה אחת – לטלוויזיה. הם שפכו הון תועפות (הסדרה לא מראה עוד פרט: הם הביאו למוסקווה בחשאי כמה מגדולי המומחים והקופירייטרים האמריקאים, שהפעילו שיטות שלא נודעו עד אז ברוסיה).


מערכה זו הצליחה: ילצין נבחר מחדש. ביום בחירתו לקה בהתקף-לב. את שאר ימיו בתפקיד בילה בבית חולים, כשחבורת האוליגארכים מושלת בפועל. אחד מהם, בוריס ברזובסקי, אף מינה את עצמו לראש הממשלה. אמנם, היה סקנדל קטן כאשר התברר שהוא רכש בינתיים את האזרחות הישראלית (כמו רוב האוליגארכים האחרים), אך הוא ויתר על דרכונו הישראלי והכול עבר בשלום.


אגב, בסדרה מתפאר ברזובסקי בכך שגרם למלחמת צ’צ’נייה, שבה נהרגו עד כה רבבות ונהרסה ארץ שלמה. הוא היה מעוניין באוצרות המדינה ובצינור-הנפט המתוכנן בה. לשם כך פוצץ את הסכם-השלום שהבטיח מעין עצמאות למדינה זו. האוליגארכים הדיחו והרסו את הגנרל הפופולרי אלכסנדר לבד, שהשיג את ההסכם, ומאז נמשכת המלחמה.


בסוף באה המכה הנגדית: ולדימיר פוטין, איש קג"ב שתקן וקשוח, הגיע לשלטון, השתלט על התקשורת, שם את אחד האוליגארכים (מיכאיל חודורקובסקי) בכלא, הבריח את האחרים (ברזובסקי חי באנגליה, ולדימיר גוסינסקי נמצא בישראל ונראה שגם מיכאיל צ’רנוי מסתתר אצלנו).


מכיוון שכל תעלולי האוליגארכים נעשו בגלוי, יש סכנה גדולה שהפרשה תגרום להגברת האנטישמיות ברוסיה. האנטישמים טוענים שהדברים מאשרים את "הפרוטוקולים של זקני-ציון", שתיארו את השתלטות היהודים על העולם. מסמך מזויף זה חובר ברוסיה כבר לפני מאה שנה. עד כאן סיפור הסדרה.


דברים דומים קרו בארצות-הברית – לא בדורנו, אלא לפני מאה וכמה שנים, כאשר "הברונים-השודדים" מסוגם של מורגן, רוקפלר ודומיהם פעלו בשיטות דומות והשיגו הון ועוצמה בממדים דומים. כיום נעשים הדברים שם בשיטות הרבה יותר מתוחכמות.


במערכת הבחירות המתקיימות שם עכשיו מגייסים המועמדים מאות מיליוני דולרים. ג’ורג’ בוש וג’ון קרי מתפארים שניהם בכישרונם לגייס סכומי-עתק. ממי? מגמלאים? מ"הגברת הקשישה בנעלי טניס" המיתולוגית? בוודאי שלא, אלא מחבורות של מיליארדרים, חברות ענק ושדולות אדירות כוח (סוחרי הנשק, הארגונים היהודיים, הרופאים, עורכי הדין ועוד). רבים מהם מעניקים תרומות ענק לשני המועמדים גם יחד – מה שבטוח, בטוח.


כל אלה מצפים, כמובן, לתמורה נאותה כאשר המועמד שלהם ייבחר. "אין ארוחות חינם", כפי שקבע הכלכלן הימני מילטון פרידמן. כמו ברוסיה, כל דולר (או רובל) המושקע בבחירות יחזור לתורמים פי עשרה או פי מאה.


שורש הבעיה נעוץ בעובדה שהמועמד לנשיאות (וגם לכל משרה פוליטית אחרת) נדרש עכשיו לשלם יותר ויותר. הבחירות מתנהלות בעיקר בטלוויזיה, וההשקעה הדרושה היא ענקית. לא במקרה, כל המועמדים בארצות הברית הם גם מולטי מיליונרים בעצמם. משפחת בוש עשתה הון בעסקי נפט (בעזרת קשריה הפוליטיים, כמובן). קרי התחתן עם אחת הנשים העשירות ביותר באמריקה, שהיתה נשואה בעבר למלך הקטשופ הנרי ג’ון היינץ. דיק צ’ייני היה מנכ"ל בחברת ענק, הזוכה עכשיו בזיכיונות השוות מיליארדים בעיראק. ג’ון אדוורדס, המועמד הדמוקרטי לתפקיד סגן הנשיא, הרוויח הון תועפות כעורך דין.


מפעם לפעם מדברים באמריקה על "רפורמה של מימון הבחירות", אך ההר מוליד תמיד עכברים. איש מהאוליגארכים אינו מעוניין לשנות את השיטה, המאפשרת להם לקנות את ממשלת ארצות הברית.


בישראל, הדיבורים על "הון ושלטון" הם עכשיו באופנה. אריאל שרון ובנו היו חשודים בקבלת שוחד גדול מקבלן עתיר הון. הגשת כתב אישום נגדם נמנעה רק תודות ליועץ המשפטי החדש, שממשלת שרון מינתה אותו בשיא הפרשה. כעת עדיין תלויות ועומדות נגד שרון ובניו חקירות בדבר מיליונים מסתוריים שזרמו בדרכים עקלקלות לקופת הבחירות שלו.


קשריו על שמעון פרס למולטי מיליונרים ידועים ברבים, וכך גם הסכומים האדירים שמזרימים מיליונרים יהודים באמריקה לימין הקיצוני בישראל. אחד האוליגארכים הרוסיים הוא מבעלי "מעריב".


סקנדל פוליטי קטן סביב שר התשתיות הישראלי פתח צוהר למציאות עלומה של חברות בינלאומיות אדירות הפועלות בישראל. הן לוחמות על אספקת גז טבעי לישראל – עסקים של מיליארדים, שבהם מופעלים אנשי העולם התחתון, פוליטיקאים וחוקרים פרטיים. גילוי מקרי זה הבהיר לאזרחי ישראל שגם אצלנו רבים מן הפוליטיקאים, עד לדרגים העליונים, הפכו מזמן לשכירים של בעלי אינטרסים אדירי כוח.


עובדות אלה צריכות לעורר את שוחרי הדמוקרטיה בישראל – כמו ברוסיה, בארצות הברית ובשאר הארצות. אוליגארכיה ודמוקרטיה אינן הולכות ביחד. כפי שאמר פרשן רוסי בסדרת הטלוויזיה על מה שעשו האוליגארכים לדמוקרטיה הרוסית החדשה: "הם הורידו את הבתולה לזנות".

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. עומר הלפרן הגיב:

  אין ספק כלל כי זוהי, לצערי, הנורמה השלטת ברוב הדמוקרטיות במערב.
  ההון שמעורב בשלטון מקדם קפיטליזם הרסני ולעיתים נוגס בערכי הדמוקרטיה והסולידריות.

 2. אור הגיב:

  היה איזה מרקס אחד שקרא לזה "קפיטליזם" או "דיקטטורה של הבורגנות". הפיתרון שהוא העלה לעניין היה "קומוניזם" או "דיקטטורה של הפרולטריון". שווה מחשבה.

 3. טלמון סילבר הגיב:

  מסכים כמעט לכל מילה. רק תהייה אחת קטנה: איך עלה בידיו של ברזובסקי לגרור את חטאב ובסאייב לפתוח במלחמה הנוכחית בצ’צ’ניה (בפלישתם לדגסטאן)?

  הערה. גוסינסקי המפורסם לא הסתיר את עובדת היותו סוכן של המערב, הפועל בגלוי נגד רוסיה.

  אוליגרך אחר, רומן אברמוביץ’, הוא מושל ארץ הצ’וקצ’ים 🙂

 4. עידן סובול הגיב:

  אורי אבנרי היה יכול לקרוא למאמרו:
  "הבתולה שירדה לזנות והבתול שהתרומם"
  ואז הייתה כותרת המאמר מאוזנת, פחות או יותר, אבל האיזון הקדוש הזה, אביו החורג של
  ה"פוליטקלי-קורקט" – לא היה משנה
  את העובדות המזעזעות שהמאמר עוסק בהן.
  והן הרי, בסופו של דבר, העיקר.

 5. לעידן סובול הגיב:

  כלומר, מבחינתך זה היה בסדר אם היו קוראים למאמר "האיכר הבלונדיני שגידל אף ארוך והתחיל להלוות בריבית".

 6. דלית באום הגיב:

  אבל למה הכותרת "הבתולה שירדה לזנות"??? למה לערב דימויים סקסיסטיים ופורנוגרפיים הנגועים בשנאת נשים בניתוח ההתגוששות הגברית על הון ושלטון ברוסיה?
  ביזוי נשים הוא דרך דמגוגית זולה להחניף לגברים מדוכאים ולשמר את הקיים.

 7. דלית צודקת הגיב:

  לא פעם ראשונה אצל אורי אבנרי וגם אותי זה עיצבן.
  תודה שהיסבת את תשומת הלב.

  יורם בר-חיים.

 8. אריק הגיב:

  ההיטפלות לכותרת "הבתולה שירדה לזנות" וסיווגה ככותרת ססקסיטית ופורנוגרפית מהווה קטנוניות מגוכחת מהסוג המאוס ביותר.
  האנלוגיה מוצלחת והמאמר מצויין כרגיל אצל אורי אבנרי.
  אני לא רואה אפילו אבק של ביזוי נשים בכותרת . יש פה נסיון דמגוגי זול ועלוב להיטפל לכל מלה ולשייך לה משמעויות ( "ביזוי נשים " ?? "חנופה לגברים" ???) שכלל לא נאמרו .התופעה מוכרת. התרומה שלה לקידום עניינים פמיניסטים מוטלת בספק.

 9. עדו הגיב:

  אין מאבק שלא מזניח מאבק אחר.

  מאבק הנשים בשפה ובעולם המושגים הגברי הוא צודק, ללא ספק, אבל אני לא בטוח שיש טעם להיטפל לאורי אבנרי.
  גם אם מטבע הלשון שהוא השתמש בו הוא אכן
  נובע מתפיסת עולם גברית (דכאנית), כמות האנרגיה שמושקעת בויכוח העקר הזה – משתקת את הדיון בנושא אותו מעלה אבנרי.

  אסור לתת לויכוחים לשתק את המאבק.

 10. יוסי הזקן הגיב:

  לקורא הישראלי אין ולא שמץ של מושג איזה הלכות רוח אנטישמיות מתפשטות בתוככי העם הרוסי הודות לאוליגרכים היהודיים ולמעשיהם הנפשעים.ראיתי את הסרט, כמובן, ואינני מסוגל להבין איך הם-האוליגרכים- לא מבינים איזה נזק הם גורמים לעם היהודי בזה שהם שודדים ובוזזים את אוצרות המדינה והעם הרוסיים, ומתעשרים על חשבון הגזל העצום שהם מבצעים…….
  איפה השכל היהודי????????
  איפה התבונה היהודית????????
  איפה הסולידריות היהודית?????
  איפה הצדק היהודי, אותו צווינו לרדוף ולבצע?????????
  האם לאוליגרכים לא הספיק לקח השואה האיומה שעברה על היהודים???????
  הם עוד מתפארים ביכולתם ההרסנית והפושעת וצוחקים ומשתעשעים במעשיהם…תמונות מהסרט.
  האם הם יהודים בכלל?????????
  מר אבנרי אני כואב את כאבך ומסכים איתך, ולא יכול שלא להזכר בטענות האנטישמים בגולג הסובייטי:
  אתם היהודים בני-זונות, פושעים, חתרנים, נצלנים, אתם מנסים בכל הדרכים וללא לאות והפסקה להשתלט על העולם ………
  אוי לנו שיש בינינו יהודים כאלה…….

 11. מואיז הגיב:

  לא כל כך הבנתי מה זה משנה ששיה מתוך השיבעה הם יהודים.

  האם אבנרי הוא לא יהודי גם?

  בשביל מישהו שמדבר על הפרדת דת ומדינה זה קצת מוזר. הם פשוט רוסים קפיטליסטים שגנבו מה שהם יכלו, לא? אם היה כותב את זה מכחיש שואה בצרפת היו מיד אומרים שהוא אנטישמי, לא? או אולי זה כן חשוב לאבנרי שמדובר היהודים.

  לא הבנתי.

 12. גלילי הגיב:

  אכן מאמר מאלף ונכון , אלא מאי , המחבר לא הגיע לנקודה כי טבע האדם רע והשאיפה להתעשר על חשבון הזולת היתה ונשארה בכל המשטרים . אלה שהצליחו להקים משטרים שבהם בקרה ואיזונים הצליחו למתן תופעה זו . המשטר שהוקם אחרי קריסת ברית המועצות אפשר יצירת התעשרות בודדים בשיטות מאפיה דבר שבארצות הברית נפתר על ידי מאסר באשמת אי תשלום מס הכנסה . נראה לי שלציין שחלק מהמושחתים הם יהודים אין לו קשר למציאות . מי מיהודי רוסיה שרצה לעלות לישראל עשה זאת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים