הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 באוגוסט, 2004 9 תגובות

נצחונו המוחץ של נשיא ונצואלה הוגו צ’אבס במשאל שנערך ביום ראשון לא הפתיע איש. המשאלים שנערכו לפני הבחירות, העצרות בעד ונגד הנשיא שהתקיימו בימים האחרונים ושיחות עם תושבי הערים ושכונות העוני לא הותירו בי כל ספק: צ’אבס ינצח. על מנת להבין את הסיבות לניצחונו הלא-כל-כך מפתיע, שוחחנו עם פרסום התוצאות עם פרופ’ קרמן טרזה נאבאס רייס, שהיא מרצה למדע המדינה באוניברסיטה הבוליביאנית של ונצואלה.

ש. מה דעתך על מה שקרה ביום ראשון?


ת. אין ספק שרוב האזרחים מוסיפים לתמוך בנשיא וביחוד הם מוסיפים לתמוך במצע שהביא אותו אל הנשיאות, בעיקר בסוגיות הצדק החברתי וקידום תוכניות הרווחה. חייבים לציין שצ’אבס הבטיח וקיים. יש שסברו ששורש המשבר הפוליטי הפוקד את ונצואלה הוא הנשיא ואישיותו. מפלגות האופוזיציה והממשל האמריקאי סבורים שעם הדחת הנשיא, או סילוקו, המשבר יגיע לקצו. כך הם ניסו להדיחו באמצעות הפיכה צבאית שלא צלחה באפריל 2002, חוסר היציבות הכלכלית בתחילת 2003 ועתה עם הדרישה להעמיד את המשך כהונת צ’אבס למשאל עם. הוכח מעל לכל ספק שצ’אבס אינו הגורם למשבר הפוליטי. המשבר נגרם על ידי אלה הרוצים להדיחו.


ש. ומדוע האופוזיציה לא הצליחה להשיג רוב במשאל?


ת. בחודשים האחרונים היה ברור לכל ששתי מפלגות האופוזיציה, הסוציאל-דמוקרטית והדמו-נוצרית, לא מצליחות לשכנע את רוב העם בעמדותיהן. בעקבות מחדלן של שתי המפלגות הגדולות, קמה "ועדת התיאום הדמוקרטית" המאגדת את בעלי ההון, את המעסיקים, את בעלי אמצעי התקשורת ואת הכנסייה. "ועדת התיאום" פירסמה תוכנית פעולה הדומה מאוד לתוכנית הפעולה של מחוללי ההפיכה הצבאית שנכשלה ב-2002: במרכזה – הפרטת הנפט. צ’אבס מתנגד נחרצות להפרטת הנפט. יתר על כן, הוא מעוניין בהמשך הבעלות הממלכתית על חברת הנפט על מנת לממן את תוכניות הרווחה החברתית השאפתניות.


ש. מי עומד מאחורי צ’אבס?


ת. בין המצדדים בצ’אבס יש כוחות פוליטיים להם מצע והשקפת עולם מגובשת למדי ויש שקמו סביב הנשיא ואישיותו הסגנונית. רוב השכבות העניות וחלק לא מבוטל של שכבות הביניים מצדדים בנשיא. לנשיא תנועה משלו: התנועה למען הרפובליקה החמישית ובה אנשי מרכז וימין. אבל למפלגה זו אין מצע ברור ואין בכוחה להכשיר פעילים ומנהיגים. היא לא יותר ממנגנון לצורך בחירות. יש מפלגות וארגונים נוספים, מגובשים יותר, התומכים בצ’אבס כגון "מולדת לכולם". מפלגה זו העניקה את עיקר הפקידות הבכירה והשרים לממשלה. המפלגה היא שמאלית, דומה עד מאוד למפלגת העובדים של ברזיל. יש לה תמיכה גדולה בקרב האיגודים המקצועיים ביחוד בקרב עובדי המתכת. כמו כן, המפלגה הקומוניסטית תומכת בצורה פעילה מאוד בצ’אבס. סגן הנשיא ראנחל היה ממנהיגיה ועוד קבוצה גדולה של התנועה למען הסוציאליזם התייצבה לצדו של הנשיא.


ש. לעתים מגדירים את צ’אבס כפופוליסט. האם את סבורה כך?


ת. לנשיא שיח שונה עד מאוד מהשיח ההגמוני בעולם. הוא מדבר על הריבונות הלאומית ועל קידום רפורמות חברתיות. צ’אבס רוצה לחזק את המדינה על חשבון השווקים. באירופה מגדירים את צ’אבס ודומיו כ"פופוליסטים". כאן זה אחרת. בוונצואלה ובאמריקה הלטינית יש הכרח בחיזוק המדינה והריבונות שלה, ובחיזוק המנגנון הממלכתי על מנת להילחם בעוני והבערות. אין לשכוח ש-80% מהעם בוונצואלה הוא עני!

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. שי הגיב:

  הלוואי איש כמוהו בישראל. איפה השמאל שלנו איפה?

 2. ברכות לונצואלה האמיצה הגיב:

  ההמונים הונצואלה שעמדו על זכויותיהם הלאומיות והחברתיות מול נסיון ההפיכה במימון ארה"ב המשיכו בעמידתם והכריעו את משאל העם לטובת הנשיא הנוכחי אשר מדיניותו עולה (בינתיים) בקנה אחד עם האינטרסים שלהם. הפועלים והאיכרים בונצואלה מצטרפים למעשה לעמידתם של ההמונים הקובנים מול הבריונות הפוליטית והכלכלית של ארה"ב ובעלי ההון הגדולים.
  בינתים אפשר להתכונן לגשם חומצי של צעקות "צ’אבס דיקטטור המדכא את עמו" מצד אלו המזהים את עצמם כ"חסידי זכויות האדם", אותם חסידים ששתקו כשהאופזיציה ניסתה לעשות הפיכה צבאית וכשהיא קראה לרצוח את הרופאים הקובנים המתנדבים בשכונות העוני של ונצואלה.

  יורם בר-חיים

 3. משה בן הראש הגיב:

  תפזיו לשיר ולזמזם, צ’אבס הורס במו ידיו את אחת המדינות העשירות ביותר במרבצי טבע בעולם. הוא הולך ומחסל את הדמוקרטיה, משנה אתץ החוקה של ונצואלה, סוגר את הסחר של מדינתו עם מדינות העולם, במיוחד, ממליך את עצמו לנשיא לפרק זמן כמעט בלתי מוגבל.

  זה נכון שהוא עשה למען העניים הרבה יותר מאשר כל נשיא לפניו (כנראה שהשחיתות היא טבע שני של נשיאי המדינה הזאת) אך הוא בדרך לחיסול טוטאלי של מעמד הביניים, שבחלקו מהגר למדינות אחרות ובחלקו הופך לעני.

  אם זה שמאל, השמאל בצרות

 4. יורם בר-חיים הגיב:

  משה, הכל נכון רק הפוך…
  אמנם הגיבור של הסיפור הזה, מבחינתי, במיוחד מאז נסיון ההפיכה הכושל נגד שאבז, הם ההמונים בונצואלה ולא שאבז אישית, אבל בוא נניח רגע שאנחנו מדברים עליו ועל ממשלו.
  שאבז הלאים את חברת הנפט של ונצואלה כך שרווחי הנפט ילכו לציבור, זה היה טוב מאד לכלכלה. ארה"ב הגיבה בהפיכת נפל, ומשזו נכשלה, פתחה הבורגנות של ונצואלה בסדרה של שביתות נגד המשטר, ומה לעשות, שביתה של בעלי הון היא נשק מחורבן ובעלי ההון הפסידו הרבה כסף ועכשיו הם אומרים ששאבז הרס את הכלכלה…

  בבאותו Nן החלו הבורגנות והאוליגרכיה הפוליטית הישנה של ונצואלה לנסות לדכא את תומכי שאבז באמצעות כוחות משטרה נאמנים להם, וגם באמצעות ייבוא של יחידות מוות מקולומביה. במקביל הם אירגנו את ה"עצומה" למען משאל עם שבא הם זייפו חלק מהחתימות וכפו על עובדים לחתום תחת איום בפיטורין. משאל העם נערך בכל זאת ושאבז ניצח בו, עכשיו הם מספרים ששאבז הורס את הדמוקרטיה…

  ומי קונה את הסיפורים של האוליגרכיה הישנה בונצואלה ? מילא שכל מיני "ליבראלים" קונים אותם, אבל אתה, משה ? מביבי אתה לא מוכן, ובצדק, לאכול את הסיפורים על הפרטות שטובות לכלכלה ומאבקים חברתיים שהורסים את הכלכלה, למה אתה אוכל סיפורים כאלו מהבורגנות של ונצואלה או מהעיתונות שמלקקת את הצלחת של חברות הנפט האמריקניות (אלו שיש להן אותו אינטרס בעראק ובונצואלה) ?
  ומה פתאום חזרת להיות משה ? החלטת שזה שם יותר קומוניקטיבי באתר האשכנזי הזה ? 🙂

 5. משה בן הראש הגיב:

  יורם, אני לא מביע דיעה לפני שאני יודע דברים מכלי ראשון ולא מעיתונים, ועל צ’אבז אני יודע משהו, כי יש לי לא מעט חברים בוונצואלה וגם משפחה. והם לא בדיוק אנשי ימין, אבל גם מאנשי ימין אני מוכן ללמוד.

  נחיה ונראה, אני מסכים עם המאמר שההמונים הונצואלה הם הגיבורים, אבל יש יותר מדיי דברים שעושה אדון צ’אבז שהם דברים לא דמוקרטיים, ואני לא בטוח שהוא לא הולך לבטל את השיטה הדמוקרטית בקרוב מאוד. בינתיים הוא האריך את תקופת כהונתו למימדים שלא מתאימים למדינה דמוקרטית נורמלית (חוץ מצרפת, אבל שם הנשיא הוא חצי מלך, לא?)

  וא נגיד שיש דברים טובים ורעים אצל צ’אבז, והרעים יכולים להיות רעים מאוד, ולכן, לדעתי החגיגה קצת מוקדמת. נחכה ונראה. ואם אני טועה אני אשמח מאוד להודות הכך. זה מאוד ישמח אותי. כי אני אוהב מאוד את כל האנשים מוונצואלה שאני מכיר.

  ————–

  לגבי השם, מואיז הוא הניקניים שלי, אבל נראה לי שכאן מבקשים שם מלא , גם אתה מופיע בשם מלא כאן, לא?

  אחשוב על זה להבא.

 6. יורם בר-חיים הגיב:

  מואיז ידידי
  שאבז הסכים למשאל-עם על המשך כהונתו, משאל שיזמה אותה אופוזיציה שניסתה להדיח אותו בהפיכה, ולאחר שהכוח שהחתימות למען המשאל זויפו בחלקן והושגו בכפיה בחלקן, אז הוא לא דמוקרטי ?
  אני בטוח שיש נפגעים ממדיניותו של שאבז (מישהו יודע איך צריך לכתוב את השם בעברית ? אני כל הזמן מתבלבל וחבל…), לא רק מהאוליגרכיה אלא גם מהמעמד הבינוני, אבל יש הרבה יותר מרוויחים ממנה בינתיים.
  באשר לביטול הדמוקרטיה, אם שאבז ייחמש את ההמונים כדי לעמוד מול הלחץ של הבורגנות ולא לגמור כמו איינדה זה בעיני בסדר גמור, כל עוד העם הוא השולט העיקרי (מה שלא היה מעולם בונצואלה כי לעם אין אמצעים להתחרות פוליטית בבורגנות) אני לא חושב שזה חייב להיות בדרך הפרלמנטרית דווקא.
  אותי לא מעניין שאבז אישית, ויכול מאד להיות שהתהליך שיש בונצואלה יעקוף אותו וימשיך בלעדיו, יכול גם להיות שלא. השאלה המרכזית שעומדת כאן היא האינטרסים של ארה"ב ומשרתיה מול האינטרסים של רוב העם, מדיניותו של שאבז הרבה יותר קרוה לאינטרסים של רוב העם.

 7. אורי הגיב:

  צריך לכתוב צ’אבס. ומבטאים זאת עם הטעם על ההברה הראשונה. ושם הארץ הוא ונסואלה.

  ואפרופו צ’אבס, הוא דמוקרטי, פועל למען העם ובמסגרת החוקה. הבעייה שארה"ב רוצה להעיף אותו ולכן דמו בראשו. הכהונה בונסואלה היא של שש שנים – כמו במכסיקו. היום בצרפת זה חמש ופעם היה שבע. בארה"ב זה ארבע שנים אבל זה ממש לא משנה כי יש מפלגה אחת.

  ואולי לא. אולי זה מעצבן את בוש כי הוא נבחר עם זיוף בחירות וצ’אבס עם רוב אמיתי.

 8. גיא אברהמי הגיב:

  שימו לב שהאמריקנים תמיד ראשונים להגיב בכל מקרה שבו בבחירות דמוקרטיות באמיקה הלטינית עולה לשלטון נשיא עם נטיות סוציאליסטיות. הם גם העדיפו את מחנות הריכוז של הדיקטטור פינושה על-פני איינדה שנבחר בבחירות דמוקרטיות (שגם לגבי אמינותן האמריקנים ניסו להטיל ספק). מעניין שבכל מקום שבו הדבר לטובת תאגידי העל האמריקנים דווקא אין בעיות לתמוך בדיקטטורות אכזריות…

 9. מארטי מקפליי הגיב:

  משה, פחדת ולא לשווא. מדהים לראות שמעמד הביניים באמת רוסק, והלאמת הנפט לא הובילה את הרווחים לציבור, כי הנפט "הציבורי" לא מצליח להניב רווחים כלל במדינה בעלת רזרבות הנפט הגדולות בעולם.
  מדהים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים