הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 באוגוסט, 2004 37 תגובות

הצפייה בסרטו של דוד בלחסן "ילדי הגזזת", במסגרת המשדר "הקרנת ה-100 אלף" בערוץ 10 השבוע (15.8) – היא צפייה קשה מאוד. הסרט מגולל פרשיה מלפני כחמישים שנה, אף שברור שהיא ממשיכה להפיל קורבנות בקרב אותם חולי גזזת עליהם נכפו טיפולים נפשעים בניצוחם של ראשי מערכת הבריאות בשנותיה הראשונות של המדינה ובראשם מי שהיה קצין רפואה ראשי בצה"ל ואחר כך מנכ"ל משרד הבריאות, הד"ר חיים שיבא, יקיר הממסד שהעניק לו בשנת 1968 את פרס ישראל. מן הראוי מיד להדגיש שלאותם טיפולים היו ויש השלכות קשות ביותר לא רק על בריאותם הפיסית והנפשית של המטופלים, רובם המכריע ילדים מבני עדות המזרח, אלא גם על צאצאיהם. לא ברור כיצד ומתי תסתיים שרשרת העברת הפגעים שנגרמו כתוצאה מאותם טיפולים.

בכל ארץ הקולטת הגירה המונית מתגלים אצל חלק מהמהגרים חוליים מסוגים שונים. בעשור הראשון שלאחר הקמת המדינה אובחנה אצל רבים מילדי העולים החדשים גזזת, מחלת עור פטרייתית מדבקת הגורמת, בין השאר, לפצעים בראש, לגירודים ולנשירת השיער.


מעדויות רבות מתברר, שילדי עולים, שהיגרו לישראל ממדינות בצפון אפריקה – פרס, סוריה ועיראק, ושאצלם נתגלתה מחלת הגזזת – נלקחו על ידי שלטונות הבריאות דאז למחנה "שער עלייה" ליד חיפה. הילדים נלקחו לשם כאשר מרבית ההורים לא ידעו לאיזו מטרה. לעתים נהגו השלטונות בדרכי מרמה (להורים נאמר שהילדים ישתתפו כביכול בטיול), ובמקרים רבים אחרים הם הפעילו לחצים כבדים ואיומים (הורים אשר גילו התנגדות שילדיהם יילקחו מידיהם, קיבלו איומים, שאם יתמידו בהתנגדותם, לשכת העבודה לא תספק להם עבודה, או שהם לא יקבלו את הסיוע הזעום שהעניקו רשויות המדינה לעולים החדשים).


שם, במחנה שער עלייה, במשך שבועות, הילדים האומללים, ביניהם ילדים בגיל 3, עברו סדרת טיפולים שכללו תלישת השיער מראשם (בין השאר על ידי שעווה חמה) והקרנות של קרני X במינון גבוה ביותר של עשרות ומאות יחידות רד. לכל הדעות מינון מסוכן מאוד וכמעט קטלני. חלק מהילדים מתו במהלך הטיפולים ונקברו בסמוך למחנה. הטיפולים היו כרוכים בכאבי תופת. התיאורים מפי מי שעברו טיפולים אלה, אז ילדים והיום אנשים בוגרים, מעוררים פלצות וצמרמורת.


במהלך השנים התגלו בקרב מי שעברו טיפולים אלה אין ספור מחלות, חלקן פטאליות. נתגלו גידולים סרטניים, לוקמיה, אפילפסיה, אימפוטנציה, פגיעות במערכות חיוניות, כמו ראייה, שמיעה, דיבור, שיניים, נשימה, כליות, בלוטות הלימפה, והרשימה עוד ארוכה. חלק מהנפגעים מתו ממחלות אלו. אחרים נאלצו לעבור ניתוחים להסרת גידולים במוח, טיפולים כימותרפיים, הקרנות. חלקם הפכו נכים. הטיפולים הנפשעים בגזזת הותירו על קורבנותיהם צלקות, פיסיות ונפשיות. אצל חלק מצאצאיהם נתגלו, בין השאר, מומי לידה ואף פיגור שכלי.


סרטו של בלחסן חשף רק את קצה הקרחון. על עניינים רבים בפרשה מוטל עד היום קשר שתיקה והם מחייבים חקירה מעמיקה. בסרט התברר בין השאר, שבטיפולי הגזזת הושקעו סכומי עתק, מאות מיליוני לירות ישראליות שבערכים של היום שווים מאות מיליוני דולרים. הכספים הגיעו ממקור חיצוני, כנראה אמריקאי. רמז לכך נעוץ בעובדה שמכונות הרנטגן סופקו, חינם אין כסף (?!), על ידי היצרנים האמריקאים של המכונות. סעיפי הוצאות טיפולי הגזזת לא הופיעו בספרי תקציב המדינה של אותן שנים. ממעט הפרטים שהוצגו בסרט אפשר לקבל את הרושם, שהטיפולים בהקרנות היוו חלק מניסוי רחב היקף, אך לא ברור בשירות מי. רבבות ילדים מזרחיים במדינת ישראל שימשו שפני-ניסיון. המדינה נידבה אותם.


בסרט "ילדי הגזזת" נתברר עוד, כי מי שהגו וביצעו את טיפולי ההקרנות בחולי הגזזת, ובראשם הד"ר שיבא, היו חסידים של תורת ה-eugenics (באנגלית) או eugenisme (בצרפתית), שהיא, בהסבר פשוט, תורה להשבחת הגזע. תורת האז’ניזם אומנם הוזכרה בסרט, אך חבל מאוד שהיא לא הוסברה לצופים. בתורת האז’ניזם החזיקו בעבר, ומחזיקים בהווה, בעלי השקפות גזעניות, והן מופצות, בין השאר, על-ידי חוגים פאשיסטיים.


בסרט מתברר עוד, שבתי משפט בישראל גילו חוסר רגישות משווע כלפי קורבנות הטיפולים-ניסויים בגזזת ודחו בהינף קולמוס בקשות לקבלת סעד משפטי.


גם לאחר שפרשת ילדי הגזזת נחשפה ברבים, עברו שנים רבות עד שהמדינה נאותה להכיר, בשנת 1994 באמצעות חוק, במקצת אחריותה לנזקים הבריאותיים שנגרמו לקורבנות הטיפולים בגזזת בישראל. ואולם עד כה, המדינה מתעקשת לא לחשוף את כל המסמכים הנוגעים לטיפולים בגזזת, כולל תוצאות סקר ומחקר רחב היקף שערך צוות שבראשו עמד ראש המכון לחקר מדיניות הבריאות והאפידמיולוגיה בבית החולים ע"ש שיבא, פרופ’ ברוך מודן. תוצאות הסקר והמחקר הזה הם עד היום סוד מדינה כמוס ביותר.


לטענת השלטונות, גילוי המסמכים יפגע בצנעת הפרט של הקורבנות. הטיעון הזה הוא שקרי משום שרק חלק מהמסמכים הם אישיים ונוגעים למי שעברו את הטיפולים. שאר המסמכים נוגעים למי שקיבלו את ההחלטה לבצע את הטיפולים-ניסויים, למממנים את הטיפולים-ניסויים, למבצעיהם הבכירים, לממצאים של הטיפולים-ניסויים.


שר הבריאות הנוכחי, דני נוה, הודיע במשדר הטלוויזיה שהוא ימנה ועדה אשר תבדוק אם ניתן לחשוף מסמכים מאוסף מודן וכיצד. קורבנות טיפולי הגזזת תובעים לחשוף בפניהם, בפני רופאיהם ופרקליטיהם, את המסמכים האישיים שלהם. החשיפה תסייע להם לדעת אלו טיפולים הם זקוקים. מן הצדק גם, שהמסמכים הרפואיים האישיים של הקורבנות ייחשפו גם בפני צאצאיהם שרבים מתוכם קיבלו בתורשה מחלות רבות.


המדינה מסתירה ככל יכולתה את המעשה הנפשע שבוצע על-ידי אנשיה בחולי הגזזת. בין השאר היא חוששת מפני מבול של תביעות כספיות. הפיצויים המשולמים למקצת הקורבנות על-פי החוק שאושר בכנסת ב-1994, מוגדרים על ידם זעומים וכרוכים בחקירות משפילות ומכשילות. השלטונות מתייחסים לפיצוי הכספי כאל מתת חסד.


בפרשיות חשובות פחות והנוגעות למעטים, כמו למשל רצח ארלוזורוב, הפעילה המדינה ועדות חקירה משפטיות. חמישים שנה אחרי, הגיעה העת שתקום ועדת חקירה משפטית שתחשוף את כל המסמכים הנוגעים לפרשת טיפולי הגזזת, כולל אותם מסמכים שלטענת הרשויות "נעלמו", על מנת לגלות, בין השאר, מי בממשלת ישראל נתן את ההוראה לבצע את הטיפולים-ניסויים בחולי הגזזת? מי היו שותפי הסוד? כיצד בוצעו הטיפולים-ניסויים ומה היו מטרותיהם? מי מימן את הטיפולים-ניסויים? למי נמסרו תוצאות הניסויים? מי בישראל הפיקו רווחים מהפעלת הטיפולים-ניסויים?


הסרט "ילדי הגזזת" הוא כן וחזק. להוציא את הדברים נוגעי-הלב של הקורבן דוד דרעי, הדיונים שניהל דן מרגלית באולפן היו חיוורים ולא לעניין. שר החוץ לשעבר, דוד לוי, גילגל את לשונו ולא אמר שום דבר משמעותי. מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, ד"ר בועז לב, הגן בחירוף נפש, בנימוקים צבועים ודמגוגיים, על מדיניות ההסתרה של המערכת השלטונית. ואילו הפרופ’ השבע ומדושן העונג, יואב גלבר מאוניברסיטת חיפה, הגן, שוב ושוב, על המערכת השלטונית בטענה, שהעלאת נושא טיפולי הגזזת היום היא אנכרוניזם, והדביק לאחראים על טיפולי הגזזת מניעים של תום לב. רק חסר היה שיוסיף להם גם מניעים פטריוטיים.


החשש הגדול הוא, שכמו גם בפרשת חטיפת ילדי תימן, שגם בעניין הטיפולים-ניסויים ב"ילדי הגזזת", המדינה ורשויותיה יתעקשו להסתיר עוד זמן רב את הפשע הנורא. ולכן אסור להחריש!

תגובות
נושאים: מאמרים

37 תגובות

 1. שלום .ב הגיב:

  ברצוני לשאול את ראשי השלטון הנאור,היכן היושר והאמינות שלכם? מדינה שמתימרת להראות בעולם כמדינת הצדק,מדוע מעלימה מאזרחיה מה עוללו לאזרחים תמימים בשנים הראשונות לתקומתה.איך יתכן שעד היום מתעלמים מפניות ובקשות לפרסם את רשימות אלה שטופלו בגזזת . למה מעלימים את הרשימות ? תנו לנו לראות את הרשימות ,אלא אם אין כאן פשע נגד האנושות ,וצריך לדרוש לפרסם את כל האמת.אפילו שהיא כואבת.כי אם לא יעשה כן אולי צריך לפנות לגורמים בנלאומים לטיפול בבעיה.

 2. מתי שמואלוף הגיב:

  בזמן שעובדי הרשויות רעבו ללחם, ובזמן שהעניים קרסו תחת הגזירות הכלכליות של המדיניות
  הניאו-ליברלית  של נתניהו וקודמו סילבן שלום, ובזמן שהפלסטינים גודרו בחומות ודיכוי נוראי.
  התרחשו  שני אירועים, האחד הרדים את הנוער בקרקס שירים חסרי מימד פוליטי, והקשר מזרח תיכוני
  גיאו-פוליטי, והאירוע שני פרץ וספר את אחד האירועים הנוראיים בהיסטוריה של מדינת ישראל ושל המיזרחים בפרט.
  באירוע אחד הילדים חגגו עם טייב ומויאל וסלקום וקשת אבל הם נשארו בורים לגבי המקום ממנו הם באו ואליו הם הולכים. באירוע השני דורות שלמים של מיזרחים דיברו על הדיכוי שעברו תחת ההגמוניה האשכנזית, כולל המעבר של הסרטן לדורות הבאים וחוסר פיצוי מתאים ויידע מתאים לגבי מי חולה ומי בריא.

  המתכון הדרוש לניצחון רוח הקפיטליזם ושיתוף פעולה התת מודע שלה עם המשכת הדיכוי:
  1.  העמדת אירוע כמו הסרט על הגזזת מול האירוע המרכזי של השנה כוכב נולד.
  2. הנחיית ערב בידי המנחה השמרן והניאו-ליברל וחסר הבנה בפוליטיקה של הזהות אדון דן מרגלית
  3. נתינת במה חסרת אופיזציה מתאימה לשר הבריאות.
  4. להביא את דויד לוי ואת חיים אוליאל ומולם להביא פרופ’ אשכנזי שיספר שכל הדיכוי נעשה בתום לב.
   
  על ההשתקה של המיזרחים בישראל כתב משה בן הראש:

  "האיום שנובע מן המזרחי הוא האיום שהפלסטיני יספר את סיפורו. אבל את הפלסטיני איכשהו אפשר להפריד מישראל על ידי חומות, גבולות, הסכמים דיפלומטיים, התערבות בינלאומית, תיווך אמריקאי, תיווך אירופאי והחלטות של האו"ם. אבל את המזרחי אי אפשר להשתיק על ידי גבולות, ולכן הוא דווקא המאיים יותר.

  הוא מאיים יותר כי ברגע שהמשטר האשכנזי יבין שיש עוד כמה סיפורים לארץ הזאת, עוד כמה סיפורים ל"מיהו יהודי", ועוד כמה דעות על מהו העולם היהודי, המדינה הזו תיפתח לדעות שונות וראייה שונה של הדברים שקורים כאן. ברגע שעיוור צבעים מתחיל לראות צבע אחד, הוא מתחיל לראות את כל הצבעים."

  http://www.notes.co.il/benarroch/

   

 3. שיקו בהר הגיב:

  כמי שנמנה על הצוות המארגן של "מפגשים מזווית כהה" שהקרינו את הסרט בסינמטק בהופעת בכורה עולמית לפני מספר חודשים בתל אביב אני יכול לומר לך בבטחה שאכן צדקת: מה שראית אכן הינו קצה הקרחון בלבד.

  עוד ארצה לומר שהיה לי הכבוד לעיין בחודש האחרון בטיוטת ספר בן 450 עמודים על ילדי תימן שעומד בכל הקריטרונים של חקירה אקדמית. הממצאים שם מזויעים לא פחות.

  אני מאוד שמח על הטקסט שכתבת אך רוצה להוסיף שאני מאוכזב מאוד ממספר לא קטן של תגובות באתר זה — ע"י אנשי שמאל ציונים ולא-ציוניים גם יחד — שמסרבים בכל תוקף להפיל את האסימון במוחם ולהבין את פשעיה המחרידים של מדינת ישראל לא רק כלפי הפלסטינים אלא גם כלפי מזרחים. (אגב, הגיע הזמן לזרוק לפח האשפה של ההיטוריה את הביטוי בו השתמשת "בני עדות המזרח." לא אומרים בני עדות אשכנז, נכון? אמור מעתה "מזרחים/מזרחיות")

  פעם אחר פעם אני מוצא את עצמי נפעם לנוכח שמרנותו, הכחשותיו, ופחדנותו של חלק ניכר מאנשי השמאל בישראל בכל הנוגע לשאלת המזרחים וקשריה לדיכוי הפלסטינים בישראל.

 4. דן תמיר הגיב:

  אכן, מאמר מצוין והגיעה העת להפסיק לטאטא כשלונות רפואיים קולוסליים אל מתחת לשטיח (השאלה אם נעשו בתום-לב או לא איננה רלונטית להתחלת החקירה).
  הערה אחת לדבריו של שיקו, שממליץ (ובצדק, לדעתי) "לזרוק לפח האשפה של ההיטוריה את הביטוי… "בני עדות המזרח." לא אומרים בני עדות אשכנז, נכון? אמור מעתה "מזרחים/מזרחיות".
  אשכנז הוא שמה העברי המקובל של גרמניה. ודוק: לא אירופה כולה, שהרי ידעו חכמים להבדיל בין קהילות "צרפת" לקהילות "אשכנז". לפיכך “אשכנזי" הוא "גרמני" (למשל: משלחת אשכנז לאולימפיאדת אתונה, נבחרת הכדורגל האשכנזית וכיו"ב). אך בעוד שבארועים המעלים על נס מדינות לאום בעלות גבולות ברורים ברור גם מיהו גרמני ומי לא, הרי שבכל הנוגע לעניינים תרבותיים אין הגבולות ברורים וחדים כל כך. לכן, כל מי שראה או רואה עצמו נכלל במעגלות התרבות הגרמנית=אשכנזית, יכול להיות אשכנזי=גרמני. עדות אשכנז, לפיכך, היו ועודן פזורות בכל המרחב התרבותי הכותב גרמנית. אין כאן שום אמירה גיאוגרפית (מזרח-מערב).
  לפיכך, אם רוצים אנו למנוע איפה ואיפה בהגדרות, ראוי לנגד "עדות מערב" ל"עדות מזרח". אך במקרה זה ניוכח ממבט קצרצר בגלובוס שתוניס ואלג’יר (שלא להזכיר את מרוקו!) שוכנות מערבה מפולין ומליטא גם יחד. אז אולי כדאי לעבור להגדרה גאוגרפית של "צפון" מול "דרום"?
  מאידך, אם מקבלים את השם "יהודים אשכנזים" לציון כל אלה שבאו מרקע תרבותי ולשוני מסוים, מן הראוי להשתמש גם ללא אפליה במונחים תרבותיים ולשוניים לציון קבוצות תרבותיות אחרות, כמו למשל "יהודים ערבים".
  אין בדברי אלה משום המלצה, ולדעתי כל השיח העדתי-מוצאי-רבתרבותי מביא יותר נזק מתועלת, ואם ברצוננו לשפר את מצבנו כאן ועכשיו עדיף להתמקד בגבוש לאום ישראלי ותרבות ישראלית אחידים ושויונים לכולם, בלי “מזרחיים”, “צפוניים”, "מערביים" ו“דרומיים”, אלא מרכזיים בלבד. אך אם בוחרים לדבוק בשיח של זהויות – נא לעשות זאת על בסיס אחיד.

 5. איריס הגיב:

  מאמר מצוין וחשוב, ואכן מקומם של חברי השמאל-הציוני או האשכנזי (מבחינת המודעות ולא מבחינת הדם) נותר עדיין ריק.
  חשוב לציין שהאיאוקניקה אינה תורה פאשיסטית בלבד, אלא נאצית. הנאצים, כמי שבנו את חזונם על טוהר הגזע החלו ביישום שלה בגרמניה עוד הרבה לפני שבני אדם הושמדו על פי קריטריונים של דת ואחרים. הם החלו בהשמדה של גרמנים שלא ענו לקריטריונים של הקלישאה ה"ארית".

 6. נתן. הגיב:

  אם הטיפול בחולי הגזזת היה "התעללות של אשכנזים במיזרחיים",כיצד יצכן שהטיפול ניתן גם לחולי גזזת אשכנזים?

 7. גלילי הגיב:

  מפלגות השמאל הגדולות כמו מפ"מ נשלטו אף הן על ידי " אשכנזים " .
  המושג אשכנזים הוא ערטילאי ההבדל בין "יקים" לפולנים רוסים צכים וכד’.
  המושג ספרדים כנ"ל מה הקשר בין תימנים עיראקים צפון אפריקאנים תורכים הוא קלוש ביותר.
  אין ספק שנעשתה כאן טעות נוראה .אולם מכאן ועד יחוס של ניסויים בבני אדם והשבחת גזע וכד’ זאת אשמה שמחייבת ראיות מוצקות . כל האנשים שהשתתפו בטיפול הנורא בגזזת הלכו לעולמם ולא יכולים להתגונן.
  ולסיום הרופאים בין אם שמאלניים ובין ימניים מחפים האחד על השני ולעולם לא יעיד רופא כנגד חברו ומכאן הקושי לגלות או להוכיח פשלות רפואיות .

 8. אנדי יחזקאל הגיב:

  מהסרט אכן עולה חשד לביצוע ניסוי רפואי בבני אדם במימון מלכות הרשע ארה"ב (שערכה ניסויים דומים באזרחיה).

  פשע זה מתווסף לפרשת ילדי תימן ולפשעים אחרים שביצעה הציונות נגד יהודים.

 9. לידיעתכם החוקרים הגיב:

  ד. ילידת קזבלנקה, מעידה שבעיר קזבלנקה ב בית ספר אליאנס קבלו ילדים טיפול נגד גזזת האם דויד לוי אינו זוכר זאת ??האם היו שם מכונות רנטגן ?האם ילדים הגיעו ארצה לאחר טיפולים .? האם ישנם במרוקו מסמכים המעידים על כך ?אני זוכרת כמורה חילת בישוב עולים ממרוקו תלמיד שנשלח לטיפול..

 10. גלית סעדה-אופיר הגיב:

  למורה חילת בדימוס: עכשיו נרגעתי, ממש מזל שאת משתמשת במתודולוגיה מדעית בעלת תוקף ומהימנות – את זוכרת מרשמיך האנתרופולוגיים כמורה חיילת "תלמיד שנשלח לטיפול", יופי. לזכותך יאמר, שאת לא היחידה. הרי מזה שנים האקדמיה הישראלית מתבססת על זכרונות ילדות, רשמיים סובייקטיביים ותובנות ברמה של פסיכולוגיה-בגרוש בכל מה שקשור למזרחים. ובנוגע, לטיפולים במרוקו – האם זה נותן לגיטימציה לפשעי הציונות? האם זה משחרר אותנו מהחובה להעלות את הנושא על סדר היום לאחר שנים של הדחקה?
  ולשיקו, אכן גם אני נפעמת כל פעם מחדש מגזענותם של אותם לוחמי חירות וצדק אכנזיים, אשר נאטמים בכל דיון אשר עוסק בסוגיית הדיכוי המזרחי ובהקשרה הבלתי נמנע לדיכוי הפלסטיני.

 11. נתן. הגיב:

  זה בסדר.
  לא ציפיתי לתשובה.

 12. לנתן הגיב:

  האם תוכל בבקשה לומר מה היה אחוז האשכנזים שקיבלו טיפול גזזת?

  רמז 1: אני יודע את התשובה
  רמז 2: אתה לא יודע דבר
  רמז שלוש: אם אתה חושב שעלי מוטלת חובת ההוכחה אתה טועה ידידי. יובת ההוכחה מוטלת עליך ולכן לא אמסרה לך. עדיף שתצא ותלמד בטרם את משרבב מילם שכל כולן קנטרנות ילדותית לדיאלוג שבלעדיך הוא מכובד למדי.

 13. אתלה הגיב:

  גם בקזבלנקה בבית ספר אליאנס טופלו כך חולי הגזזת…האם דויד לוי שכח…ואיך טופלו המהגרים בצרפת ?האם הכותב חקר ?המהגרים ממרוקו קבלו בארץ הרבה מאד אהבה וטיפול והדרכה וכספים..המושבים פרחו..במהירות . אני הייתי שם ..אבי שבא מפולין לא קיבל כלום.עשה הכל במו ידיו בחריצותו.

 14. נתן. הגיב:

  ל"לנתן".
  אתה לא חייב לענות ,זה בסדר.אני מבין.

  לגבי טענותייך:

  אפילו אם חולה גזזת אחד אשכנזי קיבל טיפול כזה ,הרי שכל התאוריה של כותב המאמר אינה מחזיקה מיים.

  ומאיפה אני ידוע שהיו אשכנזים שקיבלו את הטיפול?

  בגלל שקראתי את המאמר.

  ומה כתוב במאמר?

  בבקשה:
  "רובם המכריע ילדים מבני עדות המזרח…"

  ובכן, במידה שהשאר לא היו שוודים או אסקימוסים לא נותר לי אלה להסיק שהם היו אשכנזים.

 15. ציוני גאה/ טיפול לקוי הגיב:

  לא ראיתי את הסרט אבל כרופא עלי להעיר שטפול ברנטגן היה מקובל עד סוף שנות החמישים של המאה הקודמת במגוון מצבים שונים ומשונים כמו הגדלת שקדים, מחלות עור וגם גזזת.
  הטפול נחשב אז אז למתקדם ואיכותי.
  על האסונות שטפול זה גרם החל העולם המדעי ללמוד רק כעבור עשרות שנים..מאוחר מידי לרבים מן המטופלים.
  בתקופה לא נדרשה הסכמתו של מטופל לטפול. הצהרת הלסינקי נולדה רק ב1964.

  לא אכנס כאן לסוגיה העדתית או המזרחית אך מוטב שנזכור שקלמאד להיות חכמים בדיעבד

 16. יוסף אלגזי הגיב:

  המאמר שלי בעניין הסרט "ילדי הגזזת" אינו עוסק ב"מאבק בין אשכנזים למזרחיים", אלא במעשה נפשע שביצע המימסד השלטוני בישראל, בשיתוף עם גורם זר, ושמרבית קורבנותיו מזרחיים. כל נסיון להעניק הכשר למעשה הנפשע לא יצלח.

 17. ויקטור חלבה הגיב:

  1. אכן צודק הרופא המעדיף להשתמש בכינוי "ציוני גאה" כאשר הוא טוען שהקרנות רנטגן היתה דרך מקובלת לטיפול ב"גזזת" (בפטרת השערות מדובר, בפטרת העור ניתן להסתפק בטיפול אנטיספטי) אך השאלה היא האם כל 100 אלף הילדים שלפי הנטען טופלו בהקרנות אכן אובחנו כחולי גזזת. הרפואה יודעת כבר מראשית המאה ה-20 שהקרנה מיינת מסוכנת לבריאות ובודאי שאין להשתמש בה כטיפול מונע סיטוני בהקף אדיר שכזה, גם אם הוא נעשה בתום לב.
  2. לא צודק הרופא והוא גם מטעה, כאשר הוא מתרץ את המעשה בכך שהוא נעשה לפני שפורסמה הצהרת הלסינקי, שכן הצהרה זו מתייחסת להנחיות לצוות הרפואי בניסויים!! בבני אדם ולא בטיפולים!!, מכאן שבמובלע הוא מכיר בכך שהיו אלה ניסויים.
  אם אכן היה זה ניסוי, זכות הציבור ובמיוחד זכותם של קורבנותיו, יהיו הם מכל עדה או מוצא שהוא, לדעת מי היה האחראי לו ולתוצאותיו הרות האסון.

 18. ראובן אברג’ל הגיב:

  היי ציוני גאה.
  זה לא מפתיע בכל פעם שמתעורר איזה ויכוח סביב נושא רגיש, מיד יש מי שחובר לרשעים ומוכן לשים את עצמו כפרשן מבין ונותן בהם סימנים כביכול הכל שריר ותקין ורק מחוסר הבנה בתחום הרפואה אנשים מיתבלבלים.

  א. אנחנו (הקורבנות) לא מבולבלים וגם אתה אדון ציוני גאה לא תערער את האמת שהיה כאן ניסוי מדעי בבני אדם (מנגלה).

  ב. למרות הסולידריות שלך ושל אחרים שכמותך בבני העוולה לא תצליחו להעלים את ההיסטוריה האומללה.

  ג. רצונך העז להכניס את המרצע לתוך השק לא הועיל לך למרות הניסיון האומלל ובתואר של המבין ויודע. מאה אלף ילדים חלקם מתים חלקם חולים הם עדות לשואה שהבאתם עליהם.

  ניזכור ולא נישכח את זה אתם לימדתם אותנו.

  ראובן אברג’ל

 19. טלילה סטן הגיב:

  מעשה נפשע זה אופייני למה שקורה כאן.
  מאז ומתמיד רומסים כאן את החלש ואת חסר הישע. ראו גם מה קורה במוסד האוטיסטים "איתנים" שם צוות רפואי שלם (כ-10 איש) התעלל בשיטתיות בחוסים חסרי הישע.

  מי שחלש נחמס – זה מתחיל בהתעללות בבעלי חיים, דרך יחס נורא לערבים, ולכל מי שנחשב ל"נחות" (כפי שמוכיח הסיפור על הגזזת, ואל תשכחו את גזילת תינוקות תימן), ולכל מי ש"פשע" בעוני או בהיותו חלש/זקן.

  בית המשפט – אשם

  ובית המשפט במקום להגן על החלש, מוסיף עוול על פשע. בית המשפט לא זו בלבד שאינו מעניש את האשמים, אלא מכשיר כל שרץ.
  כי בית המשפט הוא בסה"כ מכשיר בידי השלטון וההון.

  ולכן – בית המשפט לא זו בלבד שאינו גורם מרתיע, אלא מהווה גורם מעודד למעשים נפשעים.

  את העובדה שהשחיתות כה פושה ונפוצה בארץ ניתן להסביר רק במשת"פיות של המשפט.

  בחסות בית המשפט מוכשר כל נבל בעל קשרים, וכל עושק הופך ל"עושק מורשה".

 20. אדרעי מרסלה הגיב:

  לספקנים באשר הם שלום

  אני שגדלתי בארץ הזו על אחדות העם, והסבל שעבר העם היהודי בשואה, והיזדהתי עים כל פרט שסבל שם, בכיתי בכל יום זיכרון לשואה הנאצית ישבתי וראיתי את כל סרטי הזוועות ובכל שנה מחדש אני יושבת ובוכה על הזוועות שעסו הנאצים ימח שמם לעמי. ובזמן שאנשים טובים בארץ עשו את עבודת הקודש של שימור הזיכרון הגיעו לכאן בני הדת היהודית ממוצא ערבי ששמח על הקמת מדינה יהודית ובתום של יהודי העורג וכמהה לארץ הקודש, באו מתוך תמימות ובמסירות מוחלטת.
  אף אחד לא רדף אותם בארצותיהם .
  הם ישבו שם לבטח אלפיים שנה.
  ולרובם הקמת מדינה ישראל, זה היה סימן של ימות המשיח.
  הם שמעו על העוני בארץ ואף על פי כן הם באו לרובם לא חסר דבר.
  הם באו בהמוניהם מי במטוסים, מי ברגל, מי בים ומי בחמורים ועוד …
  הם לא תארו לעצמם שפה מיסתתר לו אוייב אכזר בדמות "היהודי הטוב והמטיב" בדמותו של ד"ר שיבא מנגלה כמו שאומר ראובן אברג’ל ובצדק.
  ושולחיו של "הד"ר המכובד" האמריקאים, ורק השד יודע מי מההגמוניה השלטת לא היה מעורב בשואת ילדי מרוקו ובחטיפת ילדי תימן ולי יש חברה מרוקאית שחטפו לה את אחיה ועד עצם היום הזה לא נימצא, לאחר שקראתי וראיתי מהפרוטוקולים של המימסד כל כך הרבה גיזענות מכוונת שיוסמה על המיזרחיים במדינה ועדיין אני מגלה בכל יום פרטים חדשים.
  אני מתביישת על חוסר ההתענינות שלי בנושא אני בוכה על כך שלא חיפשתי להבין כל השנים על מה ולמה היה כל מה שהיה. המיזרחים לא תארו ואפילו היום כאשר הם שומעים על עוולות עדיין ממאנים להפנים שבני דתם הם הם הרשע שביצע בהם את זממו. הם הם שעוללו את כל העוולות הנ"ל.
  זר לא יבין זאת, וזה מעבר להבנתי שלי.
  ההיסטוריה שהחדירו לנו בבתי הספר ההיסטוריה של אשכנזים בלבד כאילו ולא היה קיים אלפי שנים עם יהודי בפזורה הערבית, ועד עצם היום הזה אנחנו לומדים ומלמדים מעט מאוד מאותה היסטוריה מפוארת.
  ההבדל שאני רואה בין השואה באירופה לשואת ילדי הגזזת שעדיין יש ילדים ונכדים הסובלים ממנה הוא בזה שהמרוקאים לא ידעו שרודפים אותם והרי לקחו אותם לטיול. באירופה העם היהודי ידע . באירופה סומנו ע"י הנאצים ושליחהם מעמי אירופה, סומן בכל מיני דרכים וצורות. ופה הרשע "היתעטף לו בטלית של יהודי טוב ומטיב". ועכשיו אני שוב בוכה. שיבא זו מחמאה להשוותך למנגלה ואתה הרי בין דתי .
  בין העם היהודי הרחום , הרחמן.
  בעבור חופן דולרים .
  אני מאשימה את ההגמוניה השלטת בעבר ובהווה על רצח עם יהודי מרוקו.
  בעבר על הנעשה ובהווה על הכיסוי, יפה אמרו בסרט "ילדי הגזזת" הסוד השמור ביותר במדינה יותר מסודות האטום. אני מאשימה את כל מי שידע ושתק ושותק ומשתיק. אני לא אשכח ולא אסלח למצוקצקים למינהם המנסים להראות שלא נעשה עוול מכוון, גם לכם אני לא סולחת.
  אני מאמינה שיירית הפתיחה אך נורתה בסרט , אף על פי שזה שודר במקביל לכוכב נולד הפופולרי. ואים יש מי שיש לו אפשרות להשפיע על ערוצי התיקשורת לשדר ביום השואה של חללי הנאצים. ולשדר את השואה שהביא על המרוקאים ד"ר שיבא. יבורך, כי אני מאמינה שרבים כמוני לא ידעו כלל וכלל על המעשה הנפשע והכואב הזה.

  אדרעי מרסלה

 21. אדרעי מרסלה הגיב:

  תגובות על הדרישה לפרסום רשימות הגזזת

  ועדות אישית של ראובן אברג’ל
  מומלץ ליקרוא…

  פרסמו את רשימות הגזזת
  12\7\2004 [שלומית בנימין]

  "עברנו התעללות. קשרו אותנו בכוח למיטות ברזל, מרחו לנו חומר על הראש ותלשו לנו את כל השערות. זו התעללות הכי אכזרית שעברתי בחיים שלי. הנזקים מהטראומה הזו הם מלחמה יומיומית". דברים אלו אומרת תושבת רחובות, בת שבע גדסי, שעתרה לאחרונה לבג"צ בדרישה שיורה למדינה לחשוף את רשימת הילדים שעברו בשנות ה- 50 טיפולים נגד גזזת.

  בשנות ה- 50 ערך משרד הבריאות טיפולים נגד גזזת באמצעות הקרנות רנטגן לכ- 20 אלף ילדים, רובם ככולם מזרחים. חלק מהטיפולים נערכו בכפיה וללא ידיעת ההורים. כתוצאה מהטיפול הקשה לקו מטופלים רבים בסרטן ובמחלות אחרות בבגרותם. בשנת 1994 חוקקה המדינה את החוק לפיצוי נפגעי הגזזת. יחד עם זאת המדינה מסרבת עדיין לפרסם לציבור את קובץ מודן שבו רשימה של למעלה מעשרת אלפים מהילדים שעברו את הטיפול בהקרנות.

  ביום שישי האחרון התפרסמה בעיתון המקומי "במקום", מרשת ידיעות תקשורת, כתבה בנושא. הכתבה מתעדת חלק מהדיונים שהתקיימו בכנסת בעניין, וגם עדויות של העותרת בת שבע גדסי שנאבקת במחלת הסרטן שהתפרצה בגופה בפעם השנייה. גדסי אף מספרת על הטיפולים שעברה ללא ידיעת הוריה בהיותה בת שבע. בעתירה שהגישה לבג"צ היא כותבת "המדינה, כדי לחסוך בתשלום פיצויים, אינה מגלה לאלה שנכללים באותה רשימה [קובץ מודן] על דבר זכאותם, בתירוץ של פגיעה בזכותם לפרטיות לפי חוק זכויות החולה וחוק הגנת הפרטיות. בכך חורצת המדינה את גורלם למות, שכן אילו ידעה העותרת מבעוד מועד שהשתתפה בניסויים שמובילים למוות היתה מקבלת טיפול רפואי שיאריך את חייה".

  שלומית בנימין היא עיתונאית ולומדת לתואר שני בסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

  הוסף/הוסיפי תגובה – גירסת הדפסה – שלח/י לחבר – הצג/י – הסתר/י

  שלמה בניזרי
  13\7\2004 [מנשה]

  מה שכואב היא תגובת שר הבריאות דאז, שלמה בניזרי. הוא מספק בפעם המי יודע כמה את ההוכחה לכך שש"ס אינה פועלת לתיקון עוולות הממסד בשנות החמישים, עוולות שפגעו בציבור מזרחי.
  והנה המובאה מהכתבה:

  בשנת 2000 שב ח"כ פרץ לנושא והגיש שאילתה בעניין לשר הבריאות דאז, שלמה בניזרי. "בישראל כ=20 אלף חולי גזזת שטופלו בהקרנות", כתב פרץ. "כ=12 אלף רשומים בקובץ מודן המכיל את אלה שאותרו כמקבלי ההקרנות, אבל רק כששת אלפים תבעו פיצויים ואין הכרח שהם מופיעים בקובץ. האם נכון שמשרדך לא מיידע את האנשים על הימצאותם ברשימה ועל זכאותם לפיצויים? אם כן מדוע?"
  בתגובה לשאילתה כתב בניזרי: "משרד הבריאות אינו מיידע את האנשים על הימצאותם ברשימת קובץ מודן מאחר שהפרטים באותו מאגר אינם מאומתים… רק שיעור קטן ביותר ממי שהוקרן יפתח מחלה בשל ההקרנות ואין אפשרות לנבא על ידי בדיקות סקירה מי יפתח מחלות המוכרות על פי החוק כקשורות בקרינה. אין זה נכון ליידע את האנשים על היותם ברשימה. ידוע כי זה עלול לגרום לחרדה מיותרת ללא תועלת רפואית או כלכלית… יש גם רבים שאינם מעוניינים לדעת ורבים שאינם רוצים שקרוביהם ידעו כי עברו הקרנות".

  הטראומה שלאחר הגזזת (עדות אישית)
  14\7\2004 [ראובן אברג'ל]

  השנה 1952 שעת בוקר מוקדמת יושב אני בכיתה בבית ספר חרדי בירושלים.
  מנהל בית הספר בליווי שני אנשים זרים נכנסו לכיתה והמנהל הצביע עלי ועל עוד מס’ ילדים לצאת החוצה מן הכיתה.
  ניתלוונו אל שני האנשים הזרים למקום בלתי ידוע לא שאלנו שאלות ולא הסבירו לנו לאן פנינו מועדות,
  אנחנו הילדים התחלנו לדבר בשפת אמנו (במרוקאית) ושאלנו האחד את השני לאן אנו הולכים עים האנשים האלה,
  כמובן עלו כל מיני השערות חלקן מצחיקות ואחרות היו אפילו מפחידות, אני ניסיתי להרגיע את החברים ואמרתי בטח המנהל בחר את הקבוצה הנ"ל מתוך שאר הכיתות כי אנחנו ילדים טובים ובטח מוציאים אותנו לטיול ,לאחר כעשר דקות הליכה מבית הספר הגענו למבנה ענק שבדיעבד מיתברר שזה בית החולים הדסה ברח’ החבצלת בירושלים.
  מהרגע שניכנסנו לתוך הבנין הופרדו הילדים אלה מאלה וכל אחד נלקח לחדר חשוך במיקצת ונתבקשתי לשבת על כיסא ברזל ולהמתין לרופא או לאח שיגיעו, וכמובן נכנסתי לפניקה והפחדים הציפו אותי רעדתי מפחד ופחדתי מהבלתי צפוי רציתי לברוח ולא היה לי אומץ. לאחר דקות שנראו לי כנצח נכנסה אחות עם חלוק לבן ובידיהה קערה
  וכלים נוספים שלא ידעתי מה טיבם ,הרופא ביקש ממני לשבת רגוע והבטיח לי לסיים את הבדיקה בפרק זמן קצר.
  לא אמרו לי מה אני עומד לעבור ותמהתי על הצורך בבדיקה כי לא הייתי חולה ולא התלוננתי על שום כאב, האחות הפעילה מכשיר חשמלי כשהרופא אוחז בידי מאחור והיא מכלה את זעמה בשערות ראשי תוך דקות מס’ הייתי המום קרח ואבדתי את שערותי , היתה לי צמה ארוכה ועודני שרוי בהלם הצטרפו שתי אחיות נוספות קשרו לי את ידי אל הכיסא והתחלתי להשתולל ולבעוט ברגליים ולצרוח ולא הפסקתי לבכות ומתחנן שירפו ממני ויעזבוני לנפשי,
  לאחר שהצליחו לרסן אותי מרחו לי סבון קצף על הראש ועם סכין גילוח גילחו את ראשי למישעי עד שלא נותר זכר לשורשי שערותי . לזכותם יאמר שהם עבדו בשיטתיות ובמהירות מדהימה למרות ההתנגדות שלי והנסיונות להחלץ מהאזיקים.היתה אתנחתה של דקות מס’ כולם פינו את החדר ונשארתי שוב לבד בודד.פרצתי בבכי מר שוב וביקשתי מושיע שיבוא ויגאל אותי מיסורי בעודני נושא את התפילה ניכנסו שוב שלושת מלאכי החבלה עים קערה שעולים ממנה אדים ומגש מלא תחבושות ובקבוקים עם חומר שלא ידעתי מה טיבו בצבעים שונים, שוב החזיקו בידי, ואחת ניגשה אלי מאחור והחלה לשפוך מלוא הקערה חומר רותח דמוי זפת שגלש על פדחתי ובקרש דק מרחה את הזפת על כל הפדחת וכל זה כשהצרחות שלי מגיעות עד לשמיים אני לא זוכר אם התעלפתי או איבדתי את ההכרה פשוט לא היה לי את הכח לעמוד מול הסבל הבילתי נסבל,כן שכחתי לפני ששפכו את החומר החם על ראשי האחות פתחה את אחד הבקבוקים שהיה בו חומר חיטוי בצבע צהוב קוניאק ועם ספוגית של צמר גפן רווי בחומר הזה מרחה אותו על ראשי כשהוא מבעיר לי את הגזע של המוח ושרף לי נורא אבל מה כבר יכולתי לעשות חוץ מלבכות, כשסוף סוף נגמרה סידרת ההיתעללות וראשי מרוח עם הזפת האדום שבדיעבד ידעתי שזה סוכר מורתח וככה תלשו את שארית שרידי השורשים של שערותי. עטפו את ראשי בתחבושות נתנו לי פתק ביד לימסור אותו למנהל בית הספר ושלחו אותי לנפשי ללא ליווי בחזרה לבית הספר.ההיתעללות נימשכה שעות בבית החולים ,בימקום ללכת לבית הספר הלכתי הביתה דרך הסימטאות והיסתתרתי מאנשים שמא יראו איך שאני ניראה היתביישתי ניכנסתי הביתה כמו גנב לתוך הבית והיתחפרתי בתוך המזווה של הבית ונירדמתי כך, ההורים היו עסוקים מאוד מחוץ לבית ובלילה כאשר כל אחי עלו לישון עשרה במס’ מיתברר שחסר אחד, אימי ואבי ז"ל החלו לחפש בפינות הבית ומצאו אותי ישן תמהו מה קרה לי ושאלו מה פשר התחבושות האלה בראשי , ושאלו עם מי שיחקתי או רבתי ואיפוא נפלתי ולא ידעו מה לשאול, פרצתי שוב בבכי מר ולא יכולתי לענות להם לאחר זמן מה סיפרתי להם את מה שעבר עלי באותו היום, כמובן שלמחורת בבוקר נאלצתי ללכת לבית הספר לבד עם הפתק ביד לימסור אותו למנהל התביישתי ולא ידעתי מה לעשות, אמרתי בטח הילדים יצחקו ממני וכשהגעתי לבית הספר נירגעתי מעט כשראיתי שיש עוד ילדים עם אותה קסדה על הראש כמוני. ניגשתי למשרד ומסרתי את הפתק הילדים האחרים עשו כמוני ומסרו גם הם את הפתקים המנהל הסביר לנו שזה טיפול חשוב המקומות שמאיפוא שאנו באים יש בהם מחלות מדבקות ולכן צריך להמשיך לעשות את הטיפולים עד הסוף, המשכנו ללכת לטיפולים כאשר הם היו די לא נעימים בלשון המעטה מלובים בכאב ובבושה, כך זה נימשך תקופה די ארוכה כשמידי פעם מכניסים אותי לחדר חשוך ומסירים את התחבושות וככה עברתי הקרנות רנטגן תקופה די רצינית תוך כדי הטיפול הנ"ל שילבו טיפול נוסף בעיניים כאשר היו מורחים את חומר החיטוי השורף הזה עים קרש עטוף בצמר גפן כשמחזיקים בי בחוזקה והופכים את עפעפי כלפי מעלה ומשפשפים בחוזקה את ארובת העיין פנימה חזק זה היה סיוט סיוט היה סיוט , יותר מאוחר כששאלתי מה הסיבה אמרו שיש חשש למחלת עיניים מדבקת הניקראת בשפה המיקצועית(טרקום) האמת היא שמעולם לא הייתי חולה לא בראש לא בעיניים ולא בגפיים ולא במעיים , זה הסיפור בקצרה אני לא יודע אים דייקתי לפי הסדר הכרונולוגי אבל זו האמת לאמיתה בתימצות.
  ליפני הרבה שנים שמעתי מחברי שנותנים פיצויים לכל אלה שעברו את הגזזת ומה שצריך לעשות זה ליפנות למישרד הבריאות ולהזמין תור לוועדה חלק מהחברים קיבלו פיצויים בסביבות 30 עד 50 אלף שקל ואנני יודע מה הסיבה להבדלים אבל שמעתי מהם את ההשפלות שעברו בתהליך התישאול וחוסר האמון של חברי הוועדה ההיתנשאות של הרופאים בוועדה היתה משפילה ולאחר תהליכים קשים ומורטי עצבים חלק קטן מהם זכה בפיצויים העלובים הנ"ל, אני מחשיב את עצמיבעל תודעה פוליטית חברתית ושום פיצוי כספי לא ימחק את העלבון את הכאב את ההשפלה והטראומה שאני סוחב איתי עד היום הזה , רק בית דין בינלאומי צריך להיתערב בפשע מין הסוג הזה.
  ראובן אברג’ל הקשת הדמוקרטית המיזרחית טל’ 053542067

  לראובן אברג’ל
  14\7\2004 [צבי]

  זה נורא מה שעשו לכם. אבל אני חושב שאתה בכל זאת צריך לתבוע את הכסף שמגיע לך ובעזרתו להגיע לעוד אנשים ולהמשיך לספר לכולנו, ממקור ראשון באופן חי ובועט, איזה עוולות נעשו (ונעשות) כאן. כי אחרת נשכח. ונחזור על זה. שוב ושוב ושוב…

  לחקור את מעשה הפשע
  14\7\2004 [דודי מחלב]

  לראובן: הרשימה שלך, שריגשה אותי מאוד, מבהירה את הסבל והטראומה שסוחבים עימם ילדי הגזזת.עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנושא. יש כנראה למדינה ממה לחשוש. כשם שמונתה וועדה לחקר גורלם של הילדים התימנים החטופים-פשע שהדעת לא יכולה לעכל- כך צריך גם כאן. לצערי הרב אני מכיר את הנושא מקרוב. אחת מאחיותי הגדולות, עברה ניתוח להסרת גידול במוח, בשנת 1990 , בהיותה בת 42, ואמא לארבעה ילדים.כמובן הגידול במוחה התפתח כתוצאה מההקרנות שקיבלה.

  לצבי
  14\7\2004 [ראובן אברג'ל]

  שלומות
  אתה נראה לי בחור חכם ולבטח בקיא בהסטוריה של מדינת ישראל, יהודים רבים חוו את השואה בגרמניה הנאצית (ימח שמם) וכשמדינת ישראל הגיעה להסדר ולמתן פיצויים ממשלת גרמניה הסתמכה על הרשימות שהיו בידה ,פרט למיקרים מסויימים שאנשים לא הופיעו ברשימות הניצולים או מישפחותהים או בא כוחם ולפעמים מדינת ישראל תבעה בשמם וכולם קיבלו על פי ההחלטה של ממשלת גרמניה (מדינת ישראל) אף לא ניצול אחד זומן להוכיח את העוולות שנעשו לו ולא היה לו צורך להיות מושפל ולחזור על סיפור הטראומה, עד היום הנינים והנכדים מקבלים פיצויים בכל שנה ובכל יום לא כך נהגה מדינת ישראל עם ילדי הגזזת, למרות שנקבע בחוק שאכן נעשה עוול לקבוצה גדולה של אנשים (100.000) ילדים.
  ומה שאתה מציע לי עם כל הכבוד לקבל תנאים לא הוגנים תמורת אתנן, סכום הכסף מפתה ככל שיהיה לא יפצה אותי וכל שכן שאצטרך לעמוד מול קבוצת אנשים מנותקים מן החוויה האישית שלי ובציניות מקוממתלהשיב להם על שאלות שמלכתחילה נועדו לפגוע שוב בניפגע,
  תודה רבה לך על העצה צריכה לקום קבוצה של אנשים שידרשו לעשות צדק עם קבוצה גדולה זו, אל תטעה אני לא מאמין במערכת כפי שמישהוא יבוא ויצע לי ללכת לאיזה צורר ולבקש ממנו אמפטיה.
  תודה ושתבוא עליך ברכה.

  לדודי מחלב המתוק
  14\7\2004 [ראובן אברג'ל]

  לדודי רב שלומות
  היתה לי תחושה שאתה ראשון שתגיב אני יודע עד כמה אתה אדם רגיש ואיכפתניק היודע לא מעט את סיפורה של המדינה הזו , אני מאמין לכשניפגש נוכל לדבר ולהרחיב בנושא, הקשת הדמוקרטית המיזרחית ראויה היא להוביל מאבק מישפטי ציבורי ובנלאומי והוכחנו זאת בעבר למה אנחנו מסוגלים נתת לי רעיון ואני מודה לך מאוד ואני מיתכוון לפנות למזכירות ולבקש להעלות זאת במועצה הקרובה.
  בידידות ראובן אברג’ל

  לראובן אברג’יל היקר
  15\7\2004 [יוסי לוס]

  הסיפור שלך שסופר כאן ושל שאר ילדי הגזזת שעדיין לא סופר מזעזע, כואב ועצוב. פיצויים צריכים להיתבע ולו כדי לקבל הודאה בכך שנעשה עוול. הפיצויים יכולים לשמש למגוון של מטרות. גם אם אתה לא זקוק להם ולא מוכן להשפיל עצמך כדי לתבוע אותם, חשוב על הקורבנות שחיים וסובלים היום ממחלות וזקוקים לטיפולים יקרים.
  יחד עם זאת, מה שכתבת על ניצולי השואה צרם לי ועד כמה שאני יודע הוא לא נכון. אם אתה משוכנע במה שכתבת, אנא ציין מה מקור המידע.
  לא שמעתי מעודי על נכד או נין של ניצולי שואה שמקבל פיצויים מגרמניה או מישראל. מי שקיבל פיצויים הם הקורבנות עצמם ולא צאצאיהם.
  אבי איבד את כל משפחתו הקרובה בשואה, איבד את כל הרכוש המשפחתי, בילה את נעוריו בסיביר, הגיע לארץ חסר כל ומעולם לא קיבל פיצויים על כך עד שיצא לפנסיה לפני שנים ספורות. הוא לא היה מוכן לתבוע. רק לאחר שהוא הפך לפנסיונר וחשש ממצב שבו הוא לא יוכל לפרנס את עצמו ואת אמי, הוא פנה, על פי חוק, למדינת ישראל ותבע לקבל את חלקו בפיצויים שהמדינה קיבלה בשמו לפני עשרות שנים. אין דרך אחרת לתאר אלא כהשפלה את מה שנעשה לו. שלחו אותו לרופא כדי שייבדק וזה דרש שהוא יוכיח שהוא נפגע. כן. כן. 60 שנים אחרי המלחמה אבי אמור להוכיח לרופא שהוא נפגע על ידי הגרמנים. אחיו, שתי אחיותיו, אביו ואימו כולם אבדו ואף אחד אפילו לא יודע מתי ואיפה ורופא יהודי בשם מדינת היהודים תובע ממנו הוכחות על כך. אבי היה חוזר מהפגישות הללו מושפל ופגוע מאוד. בסופו של דבר, הוא קיבל פיצוי חודשי על בסיס אבחנה חסרת ביסוס רציני בדבר פגיעה נפשית. כך, הפכו בסופו של דבר את אבי לפגוע נפשית.
  אולי המקרה של אבי הוא יוצא דופן, אבל אני בספק. אני לא משוכנע שצריך להפוך את קורבנות השואה לצד השני של המתרס במאבק הצודק של נפגעי הגזזת.

  הסרט ילדי הגזזת
  19\7\2004 [פילו אליהו]

  חברים ערב טוב
  יצא לי לראות לפני חודשים מספר בסינמאטק בתל אביב,סרט באורך 48 דקות על נושא הגזזת.
  אינני מבין מדוע אנו שותקים,אינני מבין עוד יותר,הכיצד אלו המתיימרים מבני עדתינו המםוארה,לייצג אותנו,אים הם מייצגים אותנו ומתי אם בכלל,כפעיל בנושא הזה,מוזמנים להכנס לאתר "קוסקוס" באינטרנט,ולקרוא על נושא הגזזת
  לו פשע כן פשע תרתי משמע כמו הגזזת,היה קורה במדינה מתוקנת,לא כמו ישראל,כל האחראים,גם אלו שכבר מתו,היו מועמדים לדין,אך כשמדובר בעוולות שנעשות לנו אנחנו,אפשר ורצוי לעבור על זה בשתיקה,לא אינני מקופח,לא הציניקנים לא יאומרי לי שזו דרכינו "לבכות"אינני בוכה,אני כן רוצה בכל מאודי,שיקימו מקברו,את ד"ר שיבא,האמת שאני מתקשה לקרוא ליצור הנאלח הזה ד"ר,הגזען מספר אחד,מקברו ולהעמידו לדין
  איה עורכי הדינים המוכשרים שלנו,איה התביעות,לחשיפת השמות,השיטות והמניעים,מי יגן על כבודם של 15000 כן זה המספר שנפטרו כתוצאה,מהטיפול הזה אותו הגה,אירגן וביצע ד"ר שיבא
  בברכה
  אלי פילו

  תגובה ליוסי לוס
  23\7\2004 [ראובן אברג'ל]

  קראתי את תגובתך כניראה שחלה אי הבנה או שלא ניסחתי את עצמי בבהירות,רק לתשומת ליבך ההשוואה שעשיתי עם השואה רציתי לומר שהניצולים והנפגעים מי שדיבר בשמם , מדינת ישראל.
  ימח שמו הצורר היטלר מה נעשה? שהם גם בפשעהם הקשים ביותר רשמו כל פרט וכל שם, מדינת ישראל לא היתה צריכה להיתאמץ לערוך רשימות משלה (בעזרת בנות הברית).
  להבדיל אלף הבדלות ציפיתי ועדיין מצפה מהשילטונות כאן במדינה לחסוף מהארכיון את רשימת מאה אלף בני הנוער יוצאי מרוקו שנעשו עליהם הניסיונות במחקר של ד"ר שיבא.
  אילו היינו חיים במדינה מתוקנת היודעת גם לעמוד על טעויות ולבקש סליחה מהאנשים שהיא פגעה בהם אים בזדון או בשגגה, למרות שחלפו הרבה שנים עדיין המדינה יכולה לגשת לארכיון ולהוציא רשימה שמית ולשלוח צ’ק ומכתב היתנצלות לאותם אנשים אים הם בחיים או בין המתים (ילדים נכדים הורים ואחים)
  נ.ב. אני לא נגשתי לדרוש את המגיע לי ואנני מיתכוון.
  א. בחוק של ילדי הגזזת ישנה היסתייגות שטוענת שעל האדם המופיע לפני הוועדה לא תהיה לו זכות עירעור במידה והוא לא סיפק את האינפורמציה המיתבקשת, כפי שקראת בכתבה הראשונה שלי כילד קטן מבוהל שנילקח מהכיתה חוזר הביתה לאחר אונס קבוצתי (52 שנה מאז).
  אין חובת ההוכחה עלי כי בטח לא מצפים ממני לשמור את הזיכרון המר והטראומה הקשה דבר זה שרציתי להעלים מהריזומה שלי ועשיתי זאת במאמץ רב להשכיח את התקופה הקשה הנ"ל .
  חובת ההוכחה על הרשויות שניהלו מחקר אמפירי נטו וכמו בכל מחקר הכל רשום ומתועד.
  תודה על תגובתך.ואים נפגעת איתך הסליחה.
  שלומות.

  לאלי פילו
  23\7\2004 [ראובן אברג'ל]

  אהלן וסהלן
  התפרצת לדלת פתוחהו לפצע פתוח וזב דם, שנים רבות אני מנהל מאבק במקרו ולא על המיקרו.
  המיקרה הנ"ל כמו בילדי תימן יקימו וועדה ועוד וועדה ועוד וועדה,וכולם יודעים למה נועדו הוועדות האלה אני מתלבט על דרכים לפעולה ובמוחי הקודח צצים ועולים להם רעיונות אחד מהרעיונות שחשבתי למרות שאין לו שיניים (מישפטיות) הוא יכול להוות כבמה ציבוריתלהעלאת הנושא ולעורר את השאלה מחדש , הכוונה שלי היא לערוך מישפט ציבורי עים מיטב המישפטנים, החוקרים, אנשי משטרה וסוציולוגים.
  במידה ומגעי עים הגורמים הנ"ל ישאו פרי ואצא לפעולה אשמח מאוד לשתף איתך פעולה ועים כל גורם אחר שירצה להיות שותף.
  דרך אגב פעולות חברתיות שמצליחות הן תורמות רבות לשילטונות יותר מאשר לפרט, כי ליפעמים השילטונות מאבדים דרך ומתנהלים בחוסר אחריות ולציבור יש את היכולת ואת החובה להיות ער להיתנהלות פגומה של השלטונות,ו בסופו של דבר כולנו נישכרים מתיקוני עוולות.
  כשאני אומר שגם השילטונות מרויחים ממאביקים חברתיים למה הדבר דומה , לאדם המאבד את דרכו ביער ואיש מין החוץ מראה לו את הדרך הנכונה שתיהם יצאו נישכרים אחד במעשה והשני בחזרה לתלם.
  בברכה ראובן
  טל -053542067-

  ראובן
  24\7\2004 [פילו אליהו]

  השלום והברכה לך ראובן[
  רק עכשיו ראיתי את הודעתך,וכפי שאמרת אני מוכן לכל דבר שיועיל לקידום הנושא הנ"ל
  אשמח מאוד לשתף פעולה סליחה על הביטוי ומחילה ממך אפילו עם השטן
  יש לי חברים שמוכנים לתרום מעצמם,כמו כן אני בקשר עם העמותה שליד ההסתדרות
  אגב בשבוע הבא אני מקבל חמישה עותקים,נכון לומר אני רוכש מדודו מפיק הסרט חמישה עותקים
  לחבריי,על מנת שלא נפספס אחד את השני,אני מציע שנמשיך את ההתכתבות שלנו דקר האי מייל
  תודה לך ידידי
  שבת שלום
  אלי פילו

  לאלי פילו
  25\7\2004 [ראובן אברג'ל]

  אנא צור קשר טל’ 0535342067
  להישתמע.

  אם תבואו לדיון בבג"צ ביום 11/10/04 ננצח את האטימות
  28\7\2004 [דן כוכבי]

  אל תתנו לי ולגב’ גדסי בת שבע לעמוד לבד מול השופטים והפרקליטות שיגנו על קופת המדינה באמתלה שיש לשמור על פרטיות קורבנות המזרחיים הטהורים ההולכים למות עקב הניסויים שביצעה בהם המדינה.

  אתם ובמיוחד אתה מר אברג’יל שגרמת לי שוב לבכות חיים להתייצב כאיש אחד בפני העליונים שבשופטים.

  בברכה ובאהבה גם לאחינו האשכנזים המגרשים והמתעללים בנו מאז הגענו ארצה בשנת 1911

  דן צאירי מרגלית מנגמי שרעבי כוכבי
  כפר המגורשים מכנרת – מרמורק

  גזזת
  1\8\2004 [פילו אליהו]

  רבותי היקרים מאוד
  ממליץ לכם להכנס לאתר הארץ למהדורה המודפסת,מופיעה שמה כתבה בנושא הגזזת,רצוי מאוד לקרוא את הכתבה הזו ולהפיצה לכל מי שאתם חפצים
  בושא הבג"ץ חייבים להיות נוכחים בדיון ולא להרפות
  כולנו כאיש אחד
  ערב טוב לכם

  לאליהו פילו יש טעות במס’ הטלפון
  8\8\2004 [ראובן אברג'ל]

  לפילו אליהו
  מס’ הטל’ נרשם בטעות אני מתנצל מס’ הטל’ שלי הוא0523542067
  בתאריך של הדיון אני אגיע ובנוסף צור קשר טל’ איתי.
  בתודה ראובן

 22. מרסלה אדרעי הגיב:

  א. פרסמו את רשימות ילדי הגזזת פורסם באתר העוקץ ומשם זה לקוח .
  ב. העדות של ראובן אברג’ל עברה חלקית כך מי שרוצה ליקרוא ימצא את ההמשך באתר העוקץ.

  אדרעי מרסלה

 23. איש שב"כ הגיב:

  השב"כ הישראלי אינו מעורב בנושא פרוענות הגזזת, הוא גם לא פעול כדי לטייח כמו בעניין של ילדי תימן.

  נכון שהרבה אנשים משורות השב"כ, המתחפשים ללוחמי חברה נזעקים לכתוב באינטרנט על נושא
  הגזזת אבל אולי הם עושים את זה בהתנדבות ועל חשבון זמנם הפנוי.

 24. מרסל אדרעי הגיב:

  ילדי הגזזת בסינמטק שדרות

  יוקרן הסרט של בלחסן "ילדי הגזזת" על שואת ילדי מרוקו.
  הצורר שיבא קיבל מארה"ב 300.000.000 לירות דה אז פי שש מתקציב מדינת ישראל בכדי לערוך ניסוי בהקרנות על ילדים.
  במרוקו הניסוי נערך ע"י שליחיו של הד"ר "המהולל" ובמחנות מעבר לארץ גם ילדי רומנים נלקחו לניסוי, גם בארץ רק רומנים ומיזרחיים רוב הילדים היו מרוקאים.
  בארץ נעשתה סלקציה ורק ילדים מזרחיים ורומנים הובלו לניסוי בעורמה ללא ידיעת הורהם או לחלופין סיפרו לילדים שהולכים לטיול.
  כל זאת ביוזמת הנאצי יהודי שלנו ד"ר שיבא ימח שמו וזיכרו.
  ליזכור ולא לשכוח את שואת ילדי מרוקו.
  מומלץ להגיע לשדרות דוקא בימים אלה ולראות את הסרט.
  הסרט הוקרן פעם אחת בטלויזיה ביום בו שודר כוכב נולד כשהרייטינג והפופולריות של כוכב נולד היתה בשמיים.
  כל מי שיכול לדרוש מהתיקשורת לשדר את שואת "ילדי הגזזת" ביום השואה ולא מול כוכבים נולדים, יבורך.

  אדרעי מרסלה
  מאהל מחאה נודד

  058933374

  תגובה
  כתב: משה בן הראש

  ליותר מ 100,000 מרוקאים הקרנה זה לא סרט

  ילדי הגזזת הפכו למבוגרי הגזזת. הגזזת גוזזת בהם.

  ילדי הגזזת הפכו להורים של ילדי גזזת חדשים שזכו לגני-גזזת שאיש לא יודע לאן הם יובילו.

  מרסלה אדרעי מבקשת שיזכרו את ילדי הגזזת. היא בוכה והיא מבכה.

  אותה תפיסת עולם שייצרה את הנאציזם היא שיצרה רופאים כמו ד"ר שיבא שחשבו שאפשר לעשות ניסויים ב"תתי-אדם".

  עד מתי בדיוק ימשיך בית חולים להיקרא על שמו של פושע שפשע נגד האנושות???

  האם זו אותה קידמה מערבית-אירופאית שיוצרת מפלצות כאלה?

  אני חייב לומר שאפילו אני, שכבר מזמן קצתי בציפיות מהחשיבה האשכנזית, לא ציפיתי לגילויים המזעזעים שעולים מהפרשה הזאת, שלעומתה אפילו פרשת ילדי תימן מתגמדת.

  האם החברה הזאת תהיה בוגרת דיה להכיר בעוול שנעשה? או שזה שוב ייקרא שד-עדתי?

  כואב, כואב מאוד.

  לפרטים על כנס שדרות
  — קישור —

 25. בני כהן שדרות הגיב:

  שלום לחברים.קראתי וגם ואיתי את הסרט .האמת לא הרגשתי זעזוע ולמה כי המציאות היתה גרואה יותר,גם אני כמו רבים עברתי את הגיהנום ואני יודע בודאות מה אני הולך לעשות עם הסרט והעדויות.בכל אופן לא ברור מי נתן את זכות התגובה למר אוליאל משדרות הוא לא היה שם ואין לא מוסג בהקשר לסבל ולמקרה הטרגי שלנו.בקשר לפרופסור גלבר . מר גלבר הוא חבר טוב שלי יחד עברנו תקופה ארוכה בזמן שאני הייתי עוזר שר החקלאות ואיכןת הסביבה ובהמלצתי מר גלבר התמנה ליועץ של השר רפאל איתן .אני בטח שמר גלבר דיבר במוסגים היסטורים וניסה בדבריו למתן את הרגשת הקיפוח או כל הרגשה אחרת
  לגופו של ענין אני זקוק בדחיפות לקלטת של הסרט ילדי הגזזת ואודה מקרב לב למי שיתן לי מידע איך מסיגים את הקלטת. מבחינתי כמו רבים איבדתי את האמון במערכת המשפט הישראלי ויש בכונתי לעשות מעשה אז חברה בבקשה אני זקוק לעזרתכם בני כהן פלאפון 0505488366 תודה

 26. אילן הגיב:

  שלום לכם.
  אתמול ה 28/01/05 ידעתי על נושא הגזזת שכן אבי קיבל את הטיפול בגיל 16 כשהגיע לארץ.
  אני לפני כ 5 שנים קיבלתי מחלה נדירה ששמה מיאסטניה גראביס,ותאמינו לי אני לא יודע באם מחלה זו הגיעה לי בתורשה בגלל הטיפול באבי
  אשמח לתגובות

 27. לא חשוב הגיב:

  אילן שלום,

  אימי, אבי שתי אחיות ואח קיבלו הקרנות נגד גזזת בשנת 1962, שנת עלייתם ארצה.

  אני יליד הארץ, 1966, וגם אני חולה במיאטסניה גראביס משנת 2001, כאשר סימנים ראשונים הופיעו עוד ב- 1998 ו- 2000.

  עברתי ניתוח קשה של כריתתת בלוטת התימוס שהיתה ממאירה.

 28. לגלית סעדה-אופיר הגיב:

  "ממש מזל שאת משתמשת במתודולוגיה מדעית בעלת תוקף ומהימנות – את זוכרת מרשמיך האנתרופולוגיים כמורה חיילת "תלמיד שנשלח לטיפול…"

  אז זכרון ועדויות של אנשים הם דברים שלא נחשבים ואין להסתמך עליהם? אם כך מניין לנו שאכן עשו הקרנות? כל האנשים שמעידים שנעשו בהם הקרנות, מסתמכים על זכרונות. ואולי הם זוכרים לא נכון? ואולי זה לא נעשה בפועל?
  פלשתינאים שזוכרים שגורשו מבתיהם במהלך מלחמת העצמאות, אולי גם הם ממציאים. ובעצם מקומם במחנות פליטים עוד מימי התורכים. הרי אין להסתמך על הזכרון.
  גם ניצולי שואה, שבספרם את סיפורם מסתמכים על זכרונם, אולי הם טועים? מדמיינים? דבר מזה לא קרה בפועל? המצאה ותו לא?

 29. צחי הגיב:

  אחרי כל הדברים שלך בנושא הגזזת אני מתקשה מאוד להבין כיצד את מסוגלת לראות באשכנזים המטונפים אחים שלך !!! איך את מסוגלת להזדהות עם סיבלם בשואה ??? אלה אחים ??? אלה בני עמך ??? אם את רואה בהם בני העם שלך אז אל תצפי להדהות עם האסון שלך , בוודאי לא ממני

 30. צחי הגיב:

  הדברים שכתבתי מופנים כמובן למרסלה אדרעי

 31. אין אלוהים הגיב:

  קודם כל, צחי, גם אשכנזים נפלו קורבן למעשים דומים, על ידי אותם ממסדים ובדיוק באותה צורה נפשעת. הסולידריות היא על בסיס ההיסטוריה המשותפת ולא הכללות פשטניות.
  שנית, למי שכתבו כאן על מיאסטנה גראביס, האם תוכלו לספר איך התגלתה המחלה אצלכם? אילו בדיקות נחוצות לשם איתור המחלה ?
  מקרה הגזזת חשוב לא רק בפני עצמו אלא כתקדים לפתיחת כל הנושא הנורא הזה בישראל. השיוך העדתי לא מסייע לגיוס כל הכוחות ביחד לעמוד מול הממסד שממשיך לטייח. חיוני ל"פצח" את הסיפור הזה, כדי להביא את כל הנושא לאור השמש. ידוע לי שהאוניברסיטה מבצעת כל מיני דברים מפוקפקים במסגרת פרוייקטים של נאסא ושל סוכנות מחקר מפוקפקת בשם דרפ"א. הסיבה שכל זה מתאפשר היא כשלון המאבק בעניין הגזזת. אנחנו, הציבור, מתגלים שוב ושוב ברפיסותנו וחוסר האונים מול הממסד.
  האירוני בכל זה, שמי שיתקן בסוף הוא מי שהזמין את המחקרים, קרי, ארצות הברית של אמריקה. בישראל, הסיכוי לחשוף שחיתויות בדרג כזה שואף לאפס. בוא נגיד כך, מעולם לא הצליח הציבור לקבל צדק בדברים הנוראים במיוחד אפילו לא אחרי חצי מאה.
  אין קתרזיס, אין עיתונות, אין מערכת משפט. (אין אלוהים ?).

 32. אדרעי מרסלה הגיב:

  לצחי .. הפשעים נעשו ע"י ההגמוניה השלטת. ולא ע"י פרטים בחברה.
  אפשר לקבל יותר פרטים על המחלה מיאסטנה גרביס.?

 33. עוד מידע הגיב:

  Here’s some other info:
  Medical X rays
  Treatments for benign diseases and cosmetic effects:
  Beauty parlor treatments for removal of unwanted facial and body hair.
  "Some of the most valuable information about the biological effects of high doses of radiation comes from studies of large groups of people needlessly irradiated for such minor problems as ringworm and acne. ‘Female problems’, physical and mental, were thought to respond particularly well to radiation." [Catherine Caufield, Multiple Exposures, p. 15]
  link to book published by University of Chicago Press

 34. מואיז בן הראש הגיב:

  הייתי רוצה לשמוע על מקרים של מוות מידי לאחר ההקרנות (מידי: תוך כמה ימים או שבועות לאחר הטיפול).

  קראתי שני מספרים, אחד מדבר על 15,000 והשני על 6,000. יש למישהו נתונים כלשהם, מראי מקום?

  אם מישהו יודע נא לשלוח לי מייל
  moben@012.net.il

  תודה

 35. יוסי כהן הגיב:

  שמי יוסי לפני כ3 שנים הגשתי תביעה בשם הורי בנושא גזזת לאחר כשנה וחצי זומנתי לוועדת מומחים בראשות כב" השופט צבי הרטל וועדה זו חרגה מסמכות עברה על חוקי המדינה וניסת להונות אותנו בעידודו של מר אלי שחר שניצח על המעשים הלו אנחנו ברוך השם תפסנו את השיטה איך הונו אנשים כמונו רק ניסו לא הצליחו ועל כולם כן הכרטה הגדולה שסיפרו לכולם שהם לא רשומים כאשר אנחנו יודעים שיש תיעוד לגבי כולם תפסנו את מר אלי שחר משקר על חם כאשר אמר לי שהוריך אים רשומים אני מחזיק תעודת עולה של מו"ר אבי הי"ד משרד רישופ פרדס חנה 6 ספרות מאותו משרד הפכו לחלק מספרות בת"ז שלו אישור מארכיון ציוני אישור מגנזך המדינה וכן מרת אמי הי"ד אישור מארכיון ציוני יש לנו עדות לגבי אמי שהיתה בגיל 13 ושהתה במחנה קיץ מאשת הדוד שלה שהביא אותם ביום תשעה באב שנת 1949 אותה ואת אחותה שגם חגגו עליה והיא הפכה לעקרה הי"ד וכן את אביה וכן אבי מצולם בתעודת עולה ועל ראשו כובע ויש לו קרחת אבי הגיע בשנת 1949 ו9 שנים אחרי זה הפך לחירש וגם במהלך השנים הללו חלה בצהבת וכן בסחרחורות וכו וכן אמי הגיעה בשנת 1948 חלתה בצהבת זיהומית וסרטן לימופומה יש לי מסמכים

 36. me הגיב:

  ההקרנות הנוראיות
  שבוצעו ואני רוצה להאמין מפחדם של הממשל ממחלות מדבקות
  של יהודי צפון אפריקה ותימן ועוד ארצות
  דבר מזעזע מפיל חללים מגביר גידולים-
  וכרגע נמצא גם גידול גם אצל אימי -אין אפס הקרנות=גידולים

  הבעייה היא באנשים מטומטמים שהחליטו להשתמש בהקרנה
  כפתרון פלא למחלה מדבקת שהייתה עוברת מעצמה עם שטיפה בחומץ

  המדינה אינה רוצה לשלם את הכסף לנפגעים שלפי מה ששמעתי מטורטרים
  למרות חוק הגזזת שישנו
  הדבר הגרוע מכל -זה מערכות המשפט והצדק..
  שמסתירים את קובץ מודן מהציבור -(קובץ חלקי בלבד של האנשים שעברו הקרנה
  ישנם גם לפי מה שהבנתי כרטיסיות מרפאת זמנהוף בתא
  ועוד קבצים נוספים שרק הקליקה המצומצמת יודעת

  מה עם שאר האנשים?) משני סיבות:

  א. מתיחסים לעולים הנפגעים כגנבים שעלולים לשקר בוועדות ו"לגנוב כסף מהמדינה"
  ב. רוצים לחסוך כסף למדינה כמובן
  ג. טענה נוספת -מניעת פרנויה בציבור

  כל הטענות מסריחות מהסתרה מכוונת של ארגוני הרפואה בתי המשפט
  מוסדות סוכנות

 37. ניצה יוגב אהרון הגיב:

  גם אני לדאבוני טופלתי בהקרנות כטיפול בגזזת, שלא ברור אם בכלל הייתה, הטיפול היה בכפיה, אבי ז"ל עד יום מותו לא סלח לעצמו על כך שלקח אותי לשער העלייה, ונאלץ להשאיר ילדה קטנה בידי המנוולים. הוועדה החליטה שילדים לא זוכרים ולכן אין נזק נפשי….. במקצועי אחות ראיתי הרבה נפגעי גזזת והפחד מלווה אותי כל הזמן .אשמח להתארגן ולדרוש פתיחת תיקים של מטופלים וחקירה מעמיקה, פיצוי הולם לכל המטופלים, במקום לממן עובדי ועדה שיתנו את הכסף שקיבלו עבורנו מהאמריקאים למי שקיבל טיפול. אני לא שפן ניסיונות, ואף בנאדם לא ראוי לכך . הנייד שלי 0526380270 NESYA@HOTMAIL.CO.IL.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים