הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 בספטמבר, 2004 2 תגובות

השבוע נפל לים וכנראה עשה פלופ (ploop) גדול עוד צעצוע יקר של מערכת הביטחון, לוויין ריגול והטיל (הרב שימושי) ששולח אותו. כישלון זה מצטרף לכישלון החץ. בטלוויזיה רב היה הצער. ואכן הזכירו שמתנהל בחודשים האחרונים מרוץ חימוש בין איראן לישראל. ועוד התבשרנו על בואו של איזה תת שר אמריקאי שתפקידו לפקח למי מותר ולמי אסור לשחק עם נשק גרעיני. כל זה במקום לאסור על כולם, כולל ישראל, את פיתוח והחזקת הנשק הגרעיני. והידברות בין ישראל לאיראן ותשלום תמורת הנפט שישראל קיבלה בסוף ימי השאה ועדיין לא שילמה.

הפרשן אלון בן דוד מצא, בהיסק לוגי מפתיע, שלווייני אופק האי זוגיים עפים, והזוגיים עושים פלופ! והוסיף בנימה חמורת סבר שיש לבדוק את הפרויקט – ואיש לא דיבר על נחיצותו. הצעתי היא שיקראו לזוגיים פלופ ולאי זוגיים אופק ואז תהיה לפרויקט הצלחה מדהימה.


הכישלונות האלה בשיגורים מסמלים באופן פרוידיאני את הכישלון והאימפוטנציה של האימפריה הישראלית. אימפריה רשעה ואימפוטנטית שמשקיעה כסף בגדר, טילים, צבא ומנגנוני חושך. הדיכוי נרחב ואין לאימפריה מה להציע לרוב האוכלוסייה. אם פעם הציעה או התיימרה להציע חופש יחסי ורווחה לחלק מעם האדונים שבנתה כאן – עכשיו כבר אין הבטחה כזו. וזה בא לידי ביטוי בתוכני(ו)ת הכלכלי(ו)ת, וברדיפה הפוליטית וכעת במעצר המינהלי של טלי פחימה הגיבורה.


השאלה מתי תגיע התקוממות של האזרחים כנגד המשטר הזה שלא נותן להם כמעט כלום והורג בהם, ושולח אותם להרוג זה בזה.


בתקווה לנפילה הקרובה והמהירה של האימפריה.

תגובות
נושאים: עדכונים

2 תגובות

 1. סינדי הגיב:

  כן, מגיעה פה למסקנה דומה לשלך. אבל מצרפת הרהור כפירה, על הדרך שהובילה לקריסה הזו. איך קרה שנתנו את הכוח שלנו לידיים אלה ?
  אני גם חולקת קצת על הניתוח השאול של הימין/צבא בישראל מן המונחים הפוסט קולוניאליסטים בארה"ב. ישראל לא היתה ולא תהיה אימפריה, אלא בעיני כמה גנרלים שהתבלבלו וחושבים שקולין פאוול הוא המפקד הישיר שלהם, ובעיני כמה אינטלקטואלים שגם התבלבלו כיון שרכשו תארים בחו"ל ונושאים עיניהם לגרנטים ופרסומים משם. ישראל היא עוד קולומביה אומללה, או וייטנאם, או…כן, עיראק, שפשוט מעדיפה לחשוב שהיא לא. האימפריה היחידה היא ארצות הברית שאחראית לפלופים שהזכרת, לניתוב המשאבים המעוות לפרוייקטים מטורפים שאינם רלונטים לקיום שלנו, ואחראית גם, מה לעשות, ל"קניית" מערכי הביקורת המקומיים באופן שמונע כל התבוננות עצמית מציאותית הממוקמת במרחב הפיזי שלה עצמה. אולי כדאי לדבר על משהו חדש, כמו מהי זהות יהודית בעצם, בהקשר של מדינת לאום מודרנית, בעידן של אימפריאליזם אמריקאי אגרסיבי והשתלטות משנתו וחבורתו של בוש – על המזרח התיכון. ולמה לא נערכת חשיבה אסטרטגית לטווח ארוך להיערך נגד המגמות האלה ? אנחנו תמיד עשרים שנה בפיגור אחרי כל המכללות לביטחון לאומי בישראל ובארה"ב, וכל מיני אייפקים מפוקפקים..והם אמורים להיות בעלי המצח הנמוך ויצרים בלתי מרוסנים.

 2. אבי לוי הגיב:

  אין ספק בכלל שללא נשק גרעיני שיהווה איום על הסובבים אותנו לא היינו יכולים להתקיים ב"שקט" שיש היום.
  אתה מוזמן ללכת ולחיות עם המדינות הסובבות אותנו אם לא מוצאת חן בעינייך ה"אמפריה הישראלית" שאתה מייחל לנפילתה.
  אנחנו לא אמפריה אנחנו מדינה שרוצה שלום ורוצה לחיות בשקט אין לנו שום אינטרסט לפתוח במלחמות ולהוסיף למניין ההרוגים שקיים כבר.
  אלו דברים חסרי טעם לדעתי שנוגדים את האהבה למדינה ולמולדת שלנו חבל שאתה חושב ככה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים