הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בספטמבר, 2004 4 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


בית נבחרי ההסתדרות הכריז ביום חמישי האחרון סכסוך עבודה כללי במשק בעקבות הצעת התקציב לשנת 2005. ההכרזה על סכסוך העבודה באה בעקבות שורה ארוכה של סעיפים בהצעת התקציב הפוגעים בשכר העובדים, מגדילים את מספר המובטלים במשק ומהווים הפרה בוטה של הסכמי עבודה שנחתמו זה שנים רבות. במהלך הדיון להכרזת סכסוך העבודה אמר יו"ר ההסתדרות, ח"כ עמיר פרץ, כי "הכיס של העובדים והגמלאים לא יהיה יותר לקופה הרושמת של הממשלה". יצוין שההחלטה על הכרזת סכסוך העבודה התקבלה על ידי נציגי כל הסיעות ופה אחד, ללא מתנגדים וללא נמנעים. זאת, חרף ניסיונו של סגן ראש עיריית רעננה, חבר מרכז הליכוד עוזי כהן, להפריע למהלך הדיון כאשר קרא קריאות נגד האמצעים הארגוניים הננקטים על ידי העובדים. כהן הורחק מאולם הדיונים על ידי אנשי סיעת הליכוד, לאחר שאנשי סיעת חד"ש החלו בקריאות רמות "ביבי הביתה". אל הקריאות הצטרפו כל משתתפי הדיון.

ביום בו הוכרז על סכסוך העבודה במגזר הפרטי והציבורי, נערכה התכנסות נוספת במטה ההסתדרות שבתל אביב. בשעות אחה"צ התכנסו עשרות נציגי ארגונים חברתיים, סביבתיים, תנועות נשים ופעילי שמאל כדי להקים את "מטה המאבק נגד תקציב המדינה". בדיון השתתפו ח"כ לשעבר תמר גוז’נסקי; יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, אתי פרץ; חברי הנהגת ההסתדרות ג’יאהד עקל ואפרים דוידי; חבר הנהגת ההסתדרות לשעבר בנימין גונן; מייסד "תנועת עכשיו", פרופ’ גבריאל מוקד; וכן נציגים של הארגונים החברים בפורום נגד האבטלה, שדולת הנשים, שתי"ל, התנועה הקיבוצית, השומר הצעיר, מק"י-חד"ש, נוער יח"ד, הקשת הדמוקרטית המזרחית ואחרים.


מנהלת מועדון הגדה השמאלית סיגל הרוש (שהיא גם דוברת הקשת הדמוקרטית המזרחית) הציגה את מטרת המטה ולאחר מכן התייחס אפרים דוידי להצעת תקציב המדינה לשנת 2005 שאימצה הממשלה בחודש אוגוסט האחרון. לדבריו, "הצעת התקציב מהווה החרפה נוספת במתקפה על מעמד העובדים ושכבות עממיות אחרות. הצעת התקציב היא שלב נוסף במתקפה רבת-שנים שמטרתה לפגוע בשכר העובדים ("הוזלת עלות העבודה") על ידי הורודה ישירה של השכר, פגיעה בזכויות מוקנות ובהסכמי עבודה, שחיקת קצבאות ובייחוד קצבאות האבטלה, הילדים, נכים ואמהות חד-הוריות ופירוק מנגנוני הרווחה, החינוך, הבריאות והדיור. ניתן להגדיר את הצעה התקציב כהמשך למגמה הקיימת של ריכוז הון בידי שכבה מצומצמת של בעלי הון בסיוע של הממשלה ותקציבה השנתי. יחד עם זאת, יתכן והשנה המאבק נגד הצעת התקציב יהיה שונה ממה שהכרנו על כה. וזאת משלוש סיבות: • ההסתדרות אינה מוכנה להמשיך ולהיות שותפה להורדות שכר ופגיעה בזכויות העובדים. קיים לחץ גובר מצד ועדים ועובדים מן השורה שלא להסכים לכל גזרה ממשלתית, קטנה כגדולה. עד כה רוב האיגודים המקצועיים במגזר הממלכתי הכריזו על סכסוך עבודה. עם שובה של ההסתדרות מפגרת הקיץ הארוכה, היא אמורה להכריז סכסוך עבודה כללי במשק.

 • התקציב אינו תורם ליציאת המשק מן המשבר, הוא רק מעמיק אותו. מדיניות הממשלה תרמה רבות להעמקת פערים בחברה הישראלית ולהגברת הרווחיות של התאגידים הגדולים (בייחוד במגזר הפיננסי ובענפים הרבים בהם שולטים המונופולים), והוא טומן בחובו פוטנציאל לפיצוץ חברתי. על כך עמד שר התעשייה, המסחר, העבודה והתקשורת, אהוד אולמרט.

 • התקציב החדש לא נותן מענה לסוגיות לא-פתורות רבות כגון העמקת העוני, אי-תשלום שכר לרבבות עובדים במגזר הציבורי, הגדלת מספר מחוסרי הדיור והגדלת מספר המובטלים.

עוד ציין דוידי שנוכח המשבר הכלכלי, החברתי, הפוליטי והביטחוני (ישראל לא מצליחה לייצב את מפעל הכיבוש וההתנחלויות לאחר 4 שנות אינתיפאדה) יתכן והשנה המאבק בהצעת התקציב יהיה פוליטי יותר, נרחב יותר והמוני יותר. הוא קרא לאחדות השורות סביב המאבק נגד התקציב ונגד ממשלת ישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. מרים הגיב:

  לאמיר פרץ.
  אנחנו יודעים שהבחירות בפתח.
  ופתאום אתה נזכר בבוחרים מדבר על שביטה
  בשם הציבור החכם לא עוד…..
  עד היום אנחנו עבדים של חברות כוח אדם ואתה לא עושה כלום.רק מדברים.
  כותרות בעיתונים על ניצול……ואתה רק מדבר
  ומאים.
  יום אחד יתעורר הציבור הרדום ואז…..

 2. אסתי חנסון הגיב:

  מן הראוי כי מלבד הכרזה על סכסוך עבודה ייעשו דברים בנידון, מעשיים. מלבד ליצור עוד כותרת בעיתון בה יככב אמיר פרץ, מן הראוי לנקוט בצעדים משמעותיים יותר שיניבו פירות

 3. אחמד פילגר הגיב:

  ההסתדרות לא צריכה להסתפק בהכרזת סכסוך עבודה, היא צריכה להוציא רבבות עובדים לרחוב. במיוחד את עובדי הרשויות המקומיות. בגליל יש עובדים ברשויות הערביות שמזה שנה לא מקבלים שכר! אלה לא עובדים, אלה עבדים! ההסתדרות צריכה לקדם מהלך של חסימת כבישים בכל הארץ. בכל מקום בו יש הלנת שכר, אין יוצא ואין בא!

 4. גיא אברהמי הגיב:

  אחמד היקר, אם הם היו עבדים לפחות האדון היה דואג לתת להם מינימום של מים ומזון, והם היו נמצאים במצב טוב יותר…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים