הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בספטמבר, 2004 9 תגובות

באחד מהזיפזופים האינסופיים של ערב אוגוסט חם נתקלתי בתשדיר שהוציא אותי מדעתי. אושרת קוטלר, סמל הנחמדות של חדשות ערוץ 2, נותנת לצופים שיעור קצר על כלכלה. על רקע מנגינה נוגה של השיר "לתת" של בועז שרעבי, היא מספרת לנו על כל אותם האנשים שלא יהיה להם מה לאכול בערב ראש השנה, וקוראת לציבור לתרום מנות אוכל לנזקקים לעמותה שנושאת, ממש במקרה, את שם השיר.

"נכון, המדינה היא שצריכה לדאוג לכך, אבל היא לא עושה זאת, ופשוט אי אפשר להתעלם מהנזקקים", חוזרת קוטלר על המסר שוב ושוב. כשהיא מתארת את המדיניות הכלכלית ההרסנית, את הרעבים, את זה שהמדינה נכשלת בתפקידה לדאוג לחלשים, היא נשמעת כמו קריינית בתשדיר בחירות של חד"ש או מרצ. אבל כשהיא מציעה את הפתרון – לשנורר כספים מצופי הטלוויזיה, אזי היא מתגלה כבשר מבשרה של התקשורת הישראלית במלוא כיעורה הקפיטליסטי. אותה תקשורת שנותנת משכורות מנופחות ל"טאלנטים" נוצצים דוגמת לפיד ויצפאן, שלא מתביישים להטיף לנו מוסר בסופרמרקט, ולהורות לנו לקנות מצרכים. הצביעות של לפיד זועקת לשמיים על רקע היותו תומך שינוי נלהב, המפלגה התאצ’ריסטית הישראלית, שכרתה ברית עם שר האוצר נתניהו לחיסול מדינת הרווחה הישראלית. לפיד הוא גם הכוכב הראשי בערוץ שבנה את הקונסנזוס הישראלי על ידי יצירת תרבות רדודה להמונים. במקום ליצור סרטים דוקומנטריים, תחקירים חדשותיים וסרטי איכות, השתמשו זכייניות ערוץ 2 ברישיון שקיבלו מהמדינה (כלומר מאיתנו, הציבור) על מנת ליצור הפקות בידור כגון אנשי השנה, כוכב נולד ותוכניות ריאליטי למיניהן.


אז מה ערוץ 2 לא מראה לנו? הרבה מאוד, מסתבר. כך לדוגמא בין השנים 1994 היה שכר המנהלים הישראלים גדול פי 30 משכר המינימום ושמונה שנים לאחר מכן גדל הפער לפי 36. זאת כאשר ב-2002 שליש מהמשפחות בישראל השתכרו ברמה של קו העוני או פחות (נתונים מתוך "תמונת מצב חברתית 2003″, של מרכז אדוה). ערוץ 2 גם לא מראה את הקיצוצים החדים בקצבאות הילדים, בקצבאות למשפחות החד-הוריות, ובקצבאות הזקנה. הוא לא מראה את האבטלה שמעבר למספרים – אותם האנשים שכבר התייאשו מלמצוא עבודה ולכן כבר לא נמצאים בסטטיסטיקה. ערוץ 2 לא מראה עוד הרבה מעבר לכך, אבל יום אחד הוא מתעורר ומגלה שיש עוני בישראל – משפחות שלמות שלא יהיה להם ארוחת חג בערב ראש השנה. לפי ההיגיון של התשדיר שהכין, מי שאשם במצבם של העניים בישראל הם אותם צופי הטלוויזיה אשר לא תורמים מדי יום ארוחה למשפחות העניות. לא ביבי ומדיניותו חסרת הרחמים, לא פערי השכר העצומים במשק, לא הכספים שנשפכים על ההתנחלויות והכיבוש, כל זה לא קשור לעובדה שלאלפי משפחות לא יהיה אוכל על השולחן בערב ראש השנה, כך אליבא דה קוטלר ולפיד.


אני שואל את ערוץ 2: למה, למרות כל הרווחים, תקציבי הענק והמשכורות לכוכבים, אין בערוץ שלכם סרט כמו "לחם"? למה כשאתם מדווחים על היום הראשון של פתיחת שנת הלימודים, אין ולו דיווח אחד מפתיחת שנת הלימודים במגזר הערבי, או חס וחלילה מהשטחים הכבושים? למה כל הסיקור הכלכלי שלכם סוגד לשר האוצר נתניהו, בהשראת הפרשן הניאו-תצ’ריסט נחמיה שטרסלר. ולמה, מלבד שלי יחיבומיץ’, אין לכם אף עיתונאי עם דעה שקצת חורגת מהקונסנזוס הישראלי הדביק?


האמת, אני מוכן. מוכן לתת כסף, או קמח או פסטה לאושרת קוטלר ועמותת "לתת". אבל בתנאי אחד: שמישהו שם למעלה ייעשה עם הכסף הזה משהו שכלי תקשורת במדינה דמוקרטית אמורים לעשות: לבקר את השלטון. כמה הצעות – סדרת תחקירים רצינית על קשרי הון-שלטון, או סדרה תיעודית על תוצאות המדיניות הכלכלית האכזרית של נתניהו, שתכלול ביקור בבתי אבות, בשכונות מצוקה, ובמשפחות חד-הוריות. סדרה אחרת יכולה להיקרא "יום בחיים", מעקב אחר יום של פועל במפעל, נגיד ממפעלי חיפה כימקלים בדימונה, לעומת יום בחייו של מנכ"ל בנק, שבוודאי לא צריך את התרומה של "לתת", מכיוון שזה עתה קיבל שי צנוע לחג בסך 18 מיליון שקל. אני מוכן לתת כסף, אם מאחת ההצעות האלו ייעשו סדרה בת 54 פרקים והיא תשודר פעם בשבוע, שנה שלמה בפריים טיים. אבל כנראה שבשנה הבאה עלינו לטובה ערוץ 2 ימשיך לייצר תרבות זולה המסממת את המוני בית ישראל, וימשיך לייצר חדשות בהם האריזה חשוב יותר מהתוכן. כוכביו ימשיכו לקבל הון עתק גם בזכות פרסומות לבנקים שגובים עמלות שערורייתיות מהציבור. אבל זה בוודאי לא יפריע לערוץ 2 ויאיר לפיד לבקש מאיתנו גם בחג הפסח הקרוב לפתוח את הכיס ו… "לתת".


הערב של "לתת", שאושרת קוטלר מנסה בצורה כה נוגעת ללב לשכנע לתרום אליו הוא כל-כולו ביטוי להפיכת ישראל ממדינת רווחה למדינת צדקה. ישראל היא מדינה שפעם היה לה רשת ביטחון חברתית, אך היא כבר מזמן גזרה את הרשת והעבירה את החתיכות לערוצי טלוויזיה ועמותות למיניהן. חבל שקוטלר לא מבינה שרק שיקום יסודי וארוך טווח של מדינת הרווחה הישראלית הוא הדבר שישים אוכל על שולחנם של הנזקקים לא רק בראש השנה הזה, אלא גם בכל החגים הבאים. בשביל שדבר כזה יתרחש, צריך לקרות פה משהו בסדר גודל של מהפכה – שכל בטטות הכורסא ייצאו מהבית וילכו להפגין ברחוב, לא רק פעם בשנה, אלא יומיום ובמספרים גדולים. אבל כנראה שהרבה יותר נוח לשבת בבית, לבהות באסתי המכוערת או כוכב נולד או סוף הדרך ולשלוח מנת פסטה לעמותת "לתת", כך גם הבטן מלאה וגם המצפון נשאר שקט.


הרבה דיו נשפך כבר בכל מקום אפשרי על ערוץ 2 ו"תרומתו" הרבה לחברה הישראלית. הפעם יש בי תחושה שהם באמת הגזימו.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. קוטלר מבינה הגיב:

  אבל היא חלק מהערוץ השני.

  נראה שרק אתה לא מבין שעוני לקראת החג זה עניין מוכר. ותראה את כמות הפרסומות שתרוץ שם – ואז תבין שהערוץ השני לא ממש מכוון לעזור לעניים כמו שהוא מכוון לעזור לעצמו.

  אם הערוץ היה תורם את כל הפרסומות של החגים לעמותות שונות – ניחא. אבל כשזה מלווה ברייטינג..

  פעם אריסון היתה רייטינג היום מקרר ריק.

  עוד נשוב לאריסון וליאיר לפיד בשירה ובריקודים במועדונים איתה – בשידור בערוץ 2.

  רק מה, שוב ישבו להם העניים בחג הזה עם האוכל מקופסאות השימורים של לתת ומדבקה יפה של ערוץ 2 ויגידו "2 זה תמיד ביחד"

 2. גלילי הגיב:

  אכן השידור אתמול לא מצא חן בעיני.
  יש מצב נתון של נזקקים וצריך לעזור להם . הרבה אנשים עושים זאת כמתן בסתר.
  עד לבוא המהפכה הקרב אשר תשליט שוויון מוחלט בין האנשים בגובה בשכל ביכולות בכושר הגופני וביופי עדיין יש אי שוויון בעולם יש להכהות אותו על ידי עזרה וחמלה לחלשים . לגבי הטלויזיה אני מיעץ לעשות את מה שאני עשיתי להעביר ערוץ.

 3. לגלילי הגיב:

  יש מדינות רבות שיש בהם את אותם פערים: בגובה, שכל, כושר, ויופי ועוד.

  אבל שם, המדינה ככלל לוקחת אחריות, ובונה מסגרות לטיפול בעוני. אגב, כך היה למשך כמה שנים גם בארץ. הצלחה פנומנלית.

  זה לא היטיב מספיק עם העשירים, שהחליטו שהם מעדיפים לשלם 50 ש"ח פעם בשנה לאיזו אגודה חמודה, במקום לשלם מסים, ולעזור באמת ובתמים.

 4. לגלילי הגיב:

  מדינות שונות פתרו או צמצמו את הפערים בשיטות שונות- סוציאל דמוקרטיה, הנסיונות הסוציאליטים בסין, ברה"מ וקובה ועוד. גם בישראל היו פעם הרבה פחות פערים. הפערים נובעים מכך ממדיניות שנועדה להרחיב אותם ןלהיטיב עם מספר מצומצם של אנשים. שרי אריסון יותר מוכשרת מאחרים או שפשוט היא ירשה מיליארדים?

 5. שפוי הגיב:

  שכחת להוסיף ל"הצלחות המסחררות" של סין, בריה"מ-ז"ל וקובה את הדמוקרטיה המהוללת, את מדינת הרווחה צפון קוריאה.
  שכחת גם לציין על-גבי כמה גופות (עשרות מיליונים-ללא הגזמה) נעשו הנסיונות הכושלים האלו.
  וכרגיל, תגובה זו לא תתפרסם כי אתם פוחדים מן האמת. כך פחד הרוצח סטלין, כך פחד הרוצח מאו-טסה-טונג, כך פוחד הרוצח פידל.
  אגב, שרי אריסון גם ירשה מיליארדים וגם מוכשרת וזה לא על חשבונך. אגב, יש לך חשבון בנק בארץ ? למה ? הרי יכולת לפתוח חשבון בקובה.

 6. מעשים לא דיבורים בלי סוף הגיב:

  איפה השמאל שצריך אותו באמת….
  למה אף אחד לא מארגן הפגנה

 7. מור-יש היום הפגנה! הגיב:

  שימו לב מפגינים כנגד מדיניות העוני וכנגד האטימות של מופז בשעה 18:00 מול ביתו (ת"א)

 8. יפתח גולדמן הגיב:

  השאלה "איך לעזור לעניים", עם כל חשיבותה, היא משנית לשאלה "מדוע יש עניים" ו"איך למנוע הווצרותו של עוני". עוני הוא לא "כורח טבע" – הוא תוצאה של מדיניות כלכלית. אם יש עניים – סימן שיש מי שיוצר את העוני, רוצה בו ומטפח אותו. את העוני אפשר לבטל, ואפילו לא צריך לחולל בשביל זה מהפכת שחרור גלובאלית – למדינת הרווחה היו השגים מרשימים מאוד בעניין הזה. אחרי למעלה מעשרים שנה של שלטון נאו-ליבראלי בישראל וברוב ארצות המערב, פשוט שכחנו…
  אז מה שצריך ה’שמאל’ לעשות הוא להצטרף אל הגורם הפוליטי המשמעותי ביותר המציג, בישראל של היום, אלטרנטיבה לתכנית הכלכלית של ביבי. להצטרף אל הגורם הזה, לתמוך בו, "ליישר איתו קו" (גם אם הוא לא בדיוק אביר חלומותינו).
  צריך להיות ברור לכולנו מי הוא הגורם הזה בישראל, סתיו 2004: ההסתדרות הכללית והעומד בראשה!

 9. וקנין שלום הגיב:

  לצערי ההשכלה לא פוקחת עין.מסטודנט תואר שני
  אני מצפה שיבין שהיוצרים כיום בערוץ 2 הם בנים לאבות שייצרו את המעמד של המוחלשים.
  והרי מעמד של מוחלשים בלי האדרת כוחם של המחלישים לא יהיה ולא יקום.
  אז הם מראים את המוחלשים את השאיריות לסליהם
  ולאחר מכן את יאיר לפיד(בן לאב כזה"בנים לאבות")והמוקיון יצאפן אוספים כסף .
  אני כמשלם מיסים מהגבוהים בעולם דורש משר האוצר שאני לא רוצה להזכיר אפילו את שמו
  שמיסים אלו יאכילו בחוק כל השנה את המוחלשים
  ולא הנדבות הנאספות ע"י המוקיון יצאפן ויאיר
  לפיד.
  אים היה מתאפשר לי להביע את שאת נפשי במילים בוטות יותר הייתי עושה זאת בשמחה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים