הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בספטמבר, 2004 27 תגובות

לכבוד גדעון ספירו, עיתונאי
השופט אורי גורן ת"ד 16202, תל-אביב
נשיא בית המשפט המחוזי 16 בספטמבר 2004
היכל המשפט, ת"ד 34000
תל-אביב 61340


שלום רב,
אתרי החדשות באינטרנט (14/9) ועיתוני ערב ראש השנה תשס"ה (15/9) פירסמו את החלטתך לאשר את מעצרה המינהלי של פעילת השלום טלי פחימה לתקופה של ארבעה חודשים. כמי שנכח במהלך הדיונים, היה לי ברור כי מדובר בהליך פורמלי בלבד שלא יאתגר את השב"כ, וכך גם אמרתי לעורכות הדין של טלי פחימה – חבל על הזמן, מדובר במשחק מכור. לצערי מתברר שצדקתי.

היית יכול לצאת גדול מהדיון הזה, שופט שפוסק לפי נורמות דמוקרטיות, אילו היית אומר לשב"כ:


חברים, לאחר שטלי פחימה היתה נתונה במרתפי החקירות שלכם חודש ימים ולא הצלחתם לגבש כתב אישום נגדה, אינני מתכוון להוציא עבורכם את הערמונים מהאש. אני לא מוכן לשחק לפי כללים של משטרי עריצות בהם השירותים החשאיים הופכים את השופטים לכלבי הציד שלהם. אינני מוכן לקבל "חומר סודי" שיובא רק לעיוני, מבלי שגם הצד השני יוכל לקבלו ולהתגונן מפניו בחקירה נגדית, כפ שמחייבים כללי הצדק והיושר.


לא התרוממת לגודל השעה. נהגת על פי השגרה הצפויה כתוכי של השב"כ. חזרת על סיפורי השב"כ, בלי לבדוק ולחקור אותם ומבלי לאפשר לטלי ופרקליטותיה להתגונן, שהרי החומר "הסודי" לא מוצג להן, והן מגששות באפילה מבלי לדעת על מה ועל מי מתבססים החשדות. לכן אני רואה בחומרה מיוחדת את דבריך בהחלטתך "שטלי פחימה נחושה לבצע פיגועי טרור נגד מטרות ישראליות". זו הרשעה ללא הליך משפטי תקין, על סמך רכילות שב"כית שמקורותיה עלומים. חטאת כאן בלשון הרע. מאחר שאנו נמצאים בפתח הימים הנוראים אזכיר לך את הכתוב בספר תהילים: "נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה" (תהילים ל"ד). אתה מנצל בצורה צינית את חסינותך מפני תביעות על הוצאת דיבה. לא נותר לי אלא לומר לך שאתה שקרן, רמאי וגנב (בהוראת גניבת דעת) מתוך תקווה שאתה תתבע אותי על לשון הרע, וכך אוכל בהליך משפטי להוכיח את העוול והמשפח שגרמת לטלי פחימה בשלילת חירותה של אשה חפה מפשע, באמצעות המעצר המינהלי שאישרת.


המידע הגלוי המצוי ברשותנו מזים את החשדות של השב"כ. חלק ניכר מחקירתה של טלי פחימה בימי מעצרה במרתפי השב"כ הוקדש לשטיפת מוח פוליטית במטרה להניא אותה מפעילותה הפוליטית. בין הנימוקים "האינטלקטואלים" שהעלו החוקרים בלט מה שאמור בעיניהם להיות קלף מנצח בנוסח "מה יש לך לחפש אצל השמאלנים ההומואים האלה?" זו היתה הרמה. גם העובדה שהיא הזמינה את הטלוויזיה הישראלית לצלם את נוכחותה בג’נין במטרה להפיץ את המסר הפוליטי שלה, מאבק נגד הכיבוש בדרכים לא אלימות, עומדת לזכותה. גם הראיונות עימה בתקשורת בהם חזרה והדגישה כי יצאה לג’נין ללמוד איך חיים פלסטינים תחת כיבוש, עומדים לזכותה. גם רצונה להקים סדנאות לימוד לילדי ג’נין בעקבות הסרט "הילדים של ארנה", עומדת לזכותה. גם התצהיר של ח"כ לשעבר האשם מחמיד שעמד בקשר עימה והעיד כי היא מתנגדת לפעולות המתאבדים ולפגיעה באוכלוסייה אזרחית, עומד לזכותה. אתה העדפת את רכילות השב"כ המתבססת לא אחת על משת"פים שהם עבריינים פליליים, המקבלים תשלום ויודעים לרצות את מפעיליהם במידע "מתאים". אזרח ערבי ישראלי שאינו משת"פ של שירותי הביטחון לא נחשב אצלך "מקור מהימן". סתם גזענות, שגם היא מצויה לצערנו בשפע במערכת המשפט.


לכך יש להוסיף את משחקי החסמב"ה באולמך, לפיהם נאלצו טלי פחימה ופרקליטותיה לעזוב את האולם כדי לאפשר לאיש השב"כ להתמקם מאחורי מסך בטרם ייחקר. חקירה זו היתה ממילא חסרת ערך כי על מרבית השאלות הוא ענה שאינו יכול לחשוף את מקורות המידע. האיש לא אמר כלום, מעבר לחזרה מכנית על אותם חשדות, מה שלא הפריע לך לכנות את עדותו "מהימנה". האם זה ביטוי לחוש הומור מקאברי או סתם טימטום של מי שאולף לומר הן לשב"כ? כמתאבן ראוי להדגיש כי אותו איש שב"כ שהעיד תחת השם "אורן" כלל לא חקר את טלי פחימה. כשהדברים מגיעים אליך זה כבר כלי שלישי או רביעי. בושה וכלימה שאתה מוכן לתת יד ולהיות חלק מהביום הפרימיטיבי הזה.


אין ספק, השב"כ הצליח במשימתו להפוך אותך לרוטוויילר מאולף. הוא אומר לך לשבת, אתה יושב. הוא אומר לך לנבוח ולנשוך אתה נושך, ובעוצמה מכאיבה – ארבעה חודשי מעצר מינהלי לטלי פחימה תוך הכפשתה.


בנסיבות אלה טוב היה לוותר על התיווך שלך ולהאציל את סמכות המעצר ישר לתובע, עו"ד ענר הלמן מהפרקליטות, שהוכיח עצמו כשרת נאמן וזרוע מוארכת של השב"כ לא פחות ממך, כיאה למי שמוכנים לשרת משטרי עריצות ("ענרים" כאלה היו בשפע בימי הרייך השלישי, בדרום אפריקה של האפרטהייד, ברוסיה הקומוניסטית, וכיום בסין, בצפון קוריאה ובישראל של כיבוש). האצלת הסמכויות לתובע תחסוך מאיתנו את מצג השווא כאילו ערכאה שיפוטית עצמאית ובלתי תלויה דנה והחליטה בעניין.


אתה תלוי באורך הרצועה שהשב"כ משחרר, ודרך התנהלותך בדיון על אישור המעצר המינהלי של טלי פחימה הוכיחה, שהשב"כ מחזיק אותך קצר. שמא תמצא נחמה בכרטיס הכניסה שהרווחת לאינטרנציונל שופטי המשפח, מאז ימי הצאר, עבור למוסוליני, סטלין, פרוורד, פרנקו, סדאם, פינושה ועד לישראל של השטחים הכבושים.


בהחלטתך לעצור את טלי פחימה ביצעת מעשה נבלה; לקחת חלק ברדיפה פוליטית, הפרת זכויות אדם, הפצת שקרים, ביזית את מקצוע השיפוט ועל כל אלה לא תנקה. (עד שקרים לא ינקה ויפיח כזבים לא ימלט – משלי י"ט, ה).


גדעון ספירו


העתקים: אהרן ברק, נשיא בית המשפט העליון
(יש ביכולתך לתקן את העוול)
מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה
ענר הלמן, פרקליטות המדינה

תגובות
נושאים: עדכונים

27 תגובות

 1. עופר הגיב:

  הייתי אומר שאני מסכים עם תוכן דבריו של ספירו, אבל לא עם הסגנון המתלהם שבאמצעותו הוא מביע את דבריו("גנב ושקרן…טימטום של תוכי שאולף"). שימוש בסגנון כזה, לאו דווקא כלפי שופט אלא גם כלפי אנשים ממחנות פוליטיים אחרים, דווקא גורם נזק למאבק נגד הכיבוש והפגיעה בזכויות אדם, מכיוון שכתוצאה מטיעונים כאלה מחנה השלום נראה כאוסף של תמהונים צעקנים בעיני הציבור. במשך השנים ראינו שלמותקפים עצמם יש עור עבה למדי והם לא מושפעים ממילא.
  לגופו של עניין, אני לא בטוח שבסמכותו של שופט מחוזי לקבוע תקדים בעניין מעצרים מנהליים (לשני הכיוונים). נראה לי שאם המשפט התנהל כפי שמתאר ספירו, עם עדים מכלי שני ומעלה, יש סיכוי טוב שכאשר העניין יגיע לביהמ"ש העליון יחליטו שם אחרת ממה שהחליט ביהמ"ש המחוזי, ולו מהסיבה שעד עכשיו המעצר התבסס על דברים שכביכול אמרה טלי פחימה (ומכאן על מחשבה בלבד), ולא על מעשים שכבר הגיעו לפחות לשלב של תכנון מתקדם והכנות לפיגוע.
  לעניין המעצר המינהלי עצמו, מדובר במעצר שהוא למעשה מאסר, בהיותו לתקופה של עד חצי שנה עם אפשרות להארכות נוספות של חצי שנה, וכך באופן תיאורטי עד לאינסוף, כאשר האדם לא הורשע בשום דבר, לא הועמד לדין ולפעמים גם לא הודיעו לו על סיבת המעצר.
  כל זאת בניגוד למצב של עצור רגיל, בעבירה פלילית או בטחונית, גם אם הוא מואשם בפשעים האיומים ביותר וקיימות נגדו ההוכחות החותכות ביותר. אדם כזה אמנם ניתן לעצור עד תום ההליכים כשרק השופט רואה את ההוכחות, אבל צריך להגיש כתב אישום תוך כחודש, לקיים משפט עם מספר ישיבות בשבוע ולשחרר את העצור תוך 9 חודשים אם לא הורשע (יותר מזה כמעט ולא ניתן להאריך מעצר רגיל).

 2. זינגר הגיב:

  גדעון ספירו ניחן באומץ לב נדיר גם ביחס לאנשי השמאל הרדיקלי בישראל. מכתביו לשופטים מאלפים בתוכנם ובסגנונם. דא עקא מה שמאלף לא פחות הוא שספירו עצמו לא מסיק את המסקנות המתבקשות מהביקורת.
  בתי המשפט והשופטים אינם נציגי הצדק, היושר, זכויות האדם ואפילו לא החוק. הם שומרי החומות היעילים ביותר של המשטר (ולכן "מורמים מעם"), ומשקפים את התוכן האמיתי שלו. זכויות האדם במשטר הציוני הם הזכויות של היהודי המנשל וזכויות האדם במשטר קפיטליסטי הם זכויות האדם של הבורגני, כלומר, מי שאין לו כמספיק כסף על מנת לממש אותם אין לו למעשה מה לעשות עם הזכויות שהחוק כביכול מעניק לו (פורמלית).
  חשוב לבקר את המערכת ולחשוף את מערומיה, יחד עם זאת חשוב תמיד לזכור שאין כאן ענין של עיוות או רשעות שניתן לתקן במסגרת של אותה מערכת.

 3. מנחם הגיב:

  אם מותר לפרסם כתבות המכילות: הסתה, דברי נאצה, דיבה וסגנון החורג מן הטעם הטוב, ומותר להתייחס באופן אישי ביותר לכבוד שופט בישראל – מותר גם לכתוב כי האדון ספירו הוא אידיוט, אינפנטיל ועוור על כל 3 עיניו.
  מובן כי תגובה זו לא תתפרסם לכן נשלח העתק ממנה לבית הדין הבינלאומי בהאג, למוקטעה, למשרדו של "שמש העמים" – החבר סטאלין ימ"ש ולביתו הפרטי של פידל קסטרו.
  תמשיכו תנבוח חבורת טפשים קטנים – השיירה תמשיך לעבור.
  אגב, אני לא איש ימין, אפילו לא ימין "מתון"
  אני ממפלגת העבודה שמאלה.

 4. אנדי הגיב:

  מכתב מצויין. אני מסכים עם כל מילה שספירו כתב.

  למנחם, אני לא איש שמאל, אפילו לא שמאל "קיצוני", אני מבל"ד שמאלה.

 5. למנחם – מפלגת העבודה? הגיב:

  נשמע לי כמו ימין מתון, או ביטחוניזם קיצוני. איך שאתה רוצה לנסח את זה, בהחלט לא שמאל.

 6. אלעד כהן הגיב:

  חבל שהעיתונאי המהולל, גדעון ספירו, לא בדק מה זה מעצר מנהלי לפני שהוא מאשים את השב"כ – ששומר על חייו וחיי משפחתו (וחיי כולנו) מידי יום!!!
  לידיעתכם, מעצר מנהלי אינו הליך פשוט – ולא מאושר כ"כ בקלות. רק אדם שמסכן את סביבתו (באופן שמוכח לשופט!!!) מאושר למעצר מנהלי.
  כנראה שיש דברים שאנחנו לא יודעים.
  קצת כבוד לאנשים שמקדישים את חייהם כדי לשמור עלינו! (כן, אני מתכוון לעובדי השב"כ שהואשמו כאן ברדיפות פוליטיות, כאילו אין להם משהו טוב יותר לעשות)

 7. דן הגיב:

  טלי פחימה היא ללא ספק לוחמת צדק ושלום לא פחות מנלסון מנדלה, אדמונד טוטו, וכל מקבלי פרס נובל לשלום המוכרים והמוכרים פחות. אני שמח שיש יהודים כאלה מופלאים בעם שלנו, שערכי הנביאים מפעמים בהם ומניעים את שאיפותיהם. טלי פחימה היא התגלמות הטוהר, שלא מקבל לא את הרצחנות הפלשתינאית ולא את האומללות הנוראה שבה מצויים מאות אלפי בני אדם בשטחים הכבושים! אפשר בהחלט להתגונן מפני הטרור הפלשתיני מבלי להרעיב, להשפיל ולבזות את צלם האלוהים השוכן בכל אדם יהודי וערבי כאחד.צריך להתארגן ולהציע אותה ככלת פרס נובל לשלום!

 8. מנחם הגיב:

  לאנדי וחבריו המתונים.
  לא יודע למה אתם מתכוונים במין או שמאל.
  אני מגדיר את עצמי שפוי. מצדי תקראו לזה בטחוניסט.
  תעבתי את כהנא. לא מצטער עליו לרגע.
  אני מתעב את לוינגר, את דניאלה וייס וחבריהם
  מתעב את מרזל וחבריו.
  חושב שאת יגאל עמיר היו צריכים מזמן להרוג
  מצדיק את המעצר של פדרמן וגם של גב’ פחימה.
  מצדיק את הפצצה האטומית על הירושימה.
  שרתתי בצה"ל ואני גאה על כך.
  שרתתי במילואים מעל 35 שנים ולא השתמטתי אף פעם.
  שונא את הממסד הדתי ואת הכפיה הדתית.
  בעד ניתוק מוחלט של הדת מן המדינה, נגד סגירת כבישים בשבתות (מלבד מקומות המהווים גטאות לחרדים כמו בני-ברק וחלק משכונות ירושלים – שלי אין מה לחפש בהן)
  מוכן לעשות עקיפה "קטנה" ללא כפיה, רק אם יש שלט המבקש זאת, ובתנאי שיש דרך סבירה אלטרנטיבית – בדיוק כמו שאעצור ואתן לעבור לחסר ישע גם אם אינו עובר במעבר חציה.
  ועדיין אני חושב שהמכתב של מר גדעון הוא חוצפה ממדרגה ראשונה. מותר לי, לא כן??
  ואגב, הצבעתי בכל מערכות הבחירות (וזה הרבה)
  גם עבודה, גם מפ"ם, גם אחדות העבודה (ז"ל) גם ד"ש וגם שינוי.
  משאיר לכם לנתח את ההגדרה שלי
  לא מאמין באלוהים ולא באף דת !!

 9. לדן הגיב:

  שמו של הבישוף הוא דזמונד טוטו.

 10. אה, מהשפויים האלו הגיב:

  שתומכים בפצצות אטום על אזרחים, במעצרים ללא משפט ובדיכוי צבאי של עמים כבושים.

  "שפויים" כאלו מוכרים בכל העולם, ברוב העולם הם נחשבים לימנים על-גבול הפאשיזם ולגזענים. רק בשיח הכל-כך גזעני של ישראל הם יכולים להיחשב כבעלי קשר כלשהו ל"שמאל".

 11. עושה רושם שמנחם הגיב:

  מאמין בדת הרובה (מילואים) והשקל (שינוי).

 12. עדיאל שחר הגיב:

  לאחר עיון מדוקדק בשורותיו המדממות של מר ספירו עלי להודות כי מי שמתפעל מהתופעה המרנינה הזאת של "בעל צדק" זה – ימשיך להתפעל ואחרים יתחלקו על-פי מידת הדיון הרציני בתגובה שכדברי הקורא "עופר" יש בה ממידת ההתלהמות. מר ספירו מנסיון חייו בודאי יכול ללמד אותנו על "השב"כ הנורא" שמלתעותיו השאירו בו חותם לא פעם. זהו אותו שב"כ שאולי הציל גם את חייו של המבקר הנמרץ באיזו קרן רחוב בירושלים. רק הוא כמובן לא יודע על-כך, מפני שזוית ראייתו היא שקובעת את מרחבי עולמו המצומצם. המאמץ הנסער של מר ספירו ללמד את השופט גורן כיצד איבד את שעתו הגדולה, מעורר רחמים. חבל שלא סיים בציטוטים מתוך שיר החלום הרטוב של המשורר הנודע על טלי פחימה בה העניק לה ברוחב לבו את התואר "ז’אן דארק שלי" כשהוא ממצמץ בשפתיו בעת שתיאר כיצד הוא מרחיף נשיקה מעל ל-W של שפתה העליונה (ה-V מצייר יותר בדיקנות את שפתה המעוצבת. כיצד החטיא זה את סמל הנצחון הצ’רצ’ליאני הנודע – תמהני). ספירו, לצערי, החטיא סיום הולם לסיכום שורותיו. חבל שטרח על מכתבו שכן הוא מעיד על עצמו שהכל רק "הצגה".

 13. ספירו צודק הגיב:

  למכתבו הקשה של גדעון ספירו לאורי גורן יש סיבה פשוטה: נעשתה נבלה בישראל ויש להוקיעה בכל לשון (לרבות בלשון חריפה).

  נכחתי בהפגנה לפני הדיון בבית המשפט והתרשמתי שאיש לא מוטרד מגורלה של טלי פחימה. עוברי אורח הביטו משתאים בקומץ המפגינים המבוגרים והשקטים, קראו את השלטים, ונדו בראשם. אפילו ערס מזדמן לא היה שם כדי לנחם אותנו במעט "תשומת לב".
  באולם בית המשפט התנהלה שיחה משפטית-טכנית רגועה, כאילו לא מדובר בשלילת חירותה של אשה צעירה, אלא בסכסוך שכנים על גובה הגדר שביניהם.

  טלי פחימה נכלאה על סמך רכילות. ממש כך. גם מי שחושד בכוונותיה, או בוחל במטרותיה, צריך להצטרף לזעקה של ספירו.

  עמי

 14. מיכה גורן הגיב:

  מכתב התגובה של מנחם הוא תשובה ראויה לרשימתו הבכיינית של ספירו. גם אני מאמץ נקודות רבות מהתיחסותו לנושאים שונים, שלא צריך לערב בהם הגדרות של ימין או שמאל. איש על-פי הגיונו והבנתו.

 15. סינדי הגיב:

  זה היה נשמע אותנטי לו מר ספירו היה מסביר כיצד אדם כמוהו פוסל במומו שלו, ושימש לפחות במקרה אחד המוכר לי אישית כ"רוטווילר של השב"כ" גם כן. אולי במקום לרדת על קורבנות השב"כ, בין אם זה גורן במקרה זה, או פחימה או קלינטון, או אלוהים…יעשה משהו מועיל לשנות את המצב שבו השב"כ מטעה את הציבור וגורם לו לסקול חפים מפשע. כמובן, עצה קטנה מבעל ניסיון, לא למהר להשליך את האבן הראשונה, ולא משנה על מי. אולי יש דרכים יותר מתוחכמות…מר ספירו, פעם גורן ופעם אתה, אם נספור לכל אחד שנפל בפח הזה את הטעויות שלו, כולנו נגמור בתור רוטווילרים שלהם. בתרגילים האלה, למקצוענים תמיד יש יתרון על הנורמלים. אם נניח שאתה צודק והשופט לא הצליח לבצע את תפקידו, והוא לא הראשון ואף לא הבכיר מאלה שנאלצו לעשות מה שאומרים להם..מה אתה מציע לנו בעצם ? כאשר מצב במדינה מגיע לאן שהגיע, והכוח נמצא בוודאות בידי מנגנון לא דמוקרטי שגבר על שלטון החוק כך או אחרת, נידמה לי שההתנפלות על הקורבן התורן רק מכשירה את השטח לפעולה יותר נועזת בעתיד. שים לב איזה תוצאה יש למעשים שלך, לא מהיום, אלא לכל אורך השנים. נידמה לי שהמצב במישור הזה החמיר בצורה כל כך בוטה, שברור שהטקטיקה או האסטרטגיה שלך ושל חבריך נכשלה. אולי תיקחו אחריות גם כן, ותחשבו למה בעצם השמאל הפך לבדיחה שולית שמכשילה את עצמה ? אולי זה הנטיה להתנפל על אנשים שהיו נשכרים מתמיכה כדי לקבל את האומץ להתנגד, אולי התנפלת על אנשים שאין להם ברירה יותר מאשר לטלי פחימה, ואולי אתה פועל מהצורך להיות הכי צודק ומוסרי ובעולם וחשוב לך לשמור על הפוזה הזו יותר מאשר באמת כבר פעם אחת לנצח את השב"כ ?
  השמאל הישראלי, מסר את עצמו בידי השב"כ כיון שקל לשסות אחד בשני, קל לנצל את הקנאות הקטנות והצדקנות, וכמובן, האגו…או, זה משהו שאפשר תמיד לסמוך עליו. אני לא מכירה את השופט גורן, אני בטוחה שהאגו המקצועי שלו לא מתלהב מן ההחלטה שיצאה תחת ידו. הוא לא מקבל משכורת מהשב"כ. אולי כדאי לבדוק איך קורה ששופטים בישראל, ושוב הוא לא היחיד, מגיעים למצבים האלה. כמו שאנשים אחרים, לפניו, מצאו עצמם זוחלים על ארבע ו"אוכלים חזיר" למצוותו של איזה "אורן", ואחר כך זוכים למנת "מחמאות" מאנשים כמוך, כאילו הם השטן בהתגלמותו. אני מציעה לך להתבגר ולקחת אחריות, ולשאול מה יעבוד, ולא מה יתן לך תחושה יותר טובה היום בערב. תזכור שלכל בן אדם יש נקודת חולשה, וכל אחד חשוף לאילוצים, והצורה היחידה להתנגד להפרד ומשול הזה היא באמצעות סולידריות, אמון והבנה למניעיו של האחר. שוב זכור, הפוסל במומו פוסל. גם אתה אולי משמש כלי שרת לאיזה קנוניה מתוחכמת, אם לא הפעם אז בפעם אחרת. אורי גורן הוא לא הבעיה, את הנאצות תפנה למי שבישל את המצב הזה ומכניס שופטים למיטות סדום. אני לא מרחמת על שופטים מחוזיים וגם לא עליונים, יש להם יותר כוח מטלי פחימה, אבל כפי שאמרתי, כאשר מערכת שלטון החוק נמצאת תחת מגפיה של הרשות המבצעת בצורה כה בוטה, הפתרון הוא בטח לא בביקורת רצחנית על החולשה והתבוסה. נסה להפיח אומץ ותקווה גם בלב השופטים, ואולי זה יעזור להם לעמוד מול הלחצים. תבדוק איפה נמצא הכוח, ואת הצווחות, אם כבר מוכרחים, תפנה אליהם. זה קצת יותר מסובך…אני יודעת.
  שנה טובה

 16. גיא הגיב:

  אני לא מסכים עם התוכן ובודאי עם הסגנון המתלהם של ספירו.
  מאין שאב ספירו את הביטחון שפחימה חפה מפשע?
  צריך עזות מצח להגיד שהשופט גורן הוא מעין חותמת גומי של השב"כ.
  השופט בדק את החומר הסודי, שכנראה אי אפשר להראותו לסנגור כדי לא לחשוף מקורות.
  הליך כזה מקובל גם במשפטי סמים.
  ספירו השמיץ את השב"כ ואת השופט ללא בסיס עובדתי ומשפטי, וחבל.
  נכון שמעצרים מינהליים לא רצויים- אבל לא במצב חירום שבו אנו נתונים למתקפת מתאבדים.
  ולמי שחושב שאני ימני- אני מצביע מפלגת העבודה.

 17. גדעון ספירו הגיב:

  סינדי מאמצת את הטקטיקה של מי שהיה נשיא מדינת ישראל בימי מלחמת יום הכיפורים אפרים קציר, שאמר עם תום המלחמה את המשפט הבלתי נשכח "כולנו אשמים". מיד ישבתי וכתבתי לו אז מכתב ואמרתי לו דבר בשם עצמך. אני לא אשם, כי התנגדתי למדיניות הממשלה והצעתי אלטרנטיבה.
  עתה באה סינדי ואומרת משהו דומה: כולנו סוכני שב’ב, כולנו רוטויילרים שלו, מי בפועל ומי בכוח, מי במודע ומי שלא במודע. לכן היא מציעה לגלות סולידריות עם נשיא בית המשפט המחוזי המסכן השופט גורן, שלא היתה לו ברירה, ונאלץ לפסוק כפי שפסק, שהרי לפי סינדי (שבוודאי שוחחה עימו) גורן בכלל לא גאה על החלטתו לאשר את מעצרה המינהלי של טלי פחימה.
  וזה מזכיר לי קצת את ראש ממשלת האסון הלאומי גולדה מאיר, שבאחת מהתבטאויותיה הצדקניות, אמרה של תסלח לערבים שהכריחו אותנו להילחם ולהרוג.
  מצטער גברת סינדי, אין בי סולידריות עם השופט, ולו כזית, כי הוא לא איזה פקיד זוטר שרועד כעלה נידף שמא יפוטר אם לא ימלא אחר ההוראות, אלא איש שררה בכיר שיש לו הכוח והסמכות לומר לשב"כ במקרה של מעצר מינהלי כמו זה של טלי פחימה, "לא, אני לא מאשר", ושערה משערות ראשו לא תיפול. מבחינה זו מעשהו חמור ממעשיהם של שופטים במשטר הנאצי, שבמשפטי נירנברג אמרו כי לא היתה להם ברירה אלא לפסוק כפי שפסקו, אחרת היו מובלים לגרדום. שיתוף הפעולה של גורן עם השב"כ הוא מרצון, מבלי שהוא מאויים בצעדי ענישה.
  למען הסר ספק, מכתבי מחאה דומים שלחתי לא אחת גם לראש השב"כ הנוכחי ולקודמיו.

  במסגרת "כולנו אשמים" מעירה סינדי הערה אישית כלפיי לפיה לפחות "במקרה אחד" המוכר לה "אישית" שימשתי כרוטויילר של השב"כ. לי הדבר לא ידוע, וככל שאני מאמץ את תאי הזכרון איני יכול להיזכר ולו במקרה אחד שהשב"כ נתן לי הוראה לפעול על פי הנחיותיו. הקשר היחידי שהיה לי עם השב"כ הוא בהכללתי ברשימת פעילי השמאל שצריכים לעבור טיפול אישי ובדיקה דקדקנית בחדר מבודד, שכוללת כל פריט במזוודה ובדיקה גופנית, בדרכם לחו"ל.
  אני מקווה שסינדי לא קיבלה השראה משיטות הסחיטה המופעלות תדיר במרתפי החקירות של השב"כ, (מופיע בדו"חות "בצלם" ו"הוועד הישראלי נגד עינויים") לפיהן "משכנעים" נחקר לשתף פעולה באיום שאם לא יעשה כן, תצא בת קול במקום מגרויו ותפיץ כי הוא משתף פעולה, ואת השאר יעשו כבר הפלסטינים.
  מכל מקום אני מייפה את כוחה של סינדי לפרסם את מה שמוכר לה, ובתנאי שלא תתכסה מאחורי שם פיקטיבי אלא תזדהה בשמה המלא, כדי שאפשר יהיה גם לתבוע אותה לאחריות על דבריה.
  מאחר ואנו נימצאים בעשרת ימי תשובה, אני כבר מודיע מראש שאם יתברר שסינדי לא בודה דברים מליבה, ורק אני לוקה בזכרוני, הריני מבקש סליחה ומחילה מכל מי ששימשתי נגדו כרוטויילר שלך השב"כ. (ואם השופט גורן יכריז הכרזה דומה, אני לוקח את מכתבי אליו בחזרה).

 18. matityaho הגיב:

  אני רוצה לצרף כאן את תמיכתי במכתב הצודק ששלח ספירו לשופטים – הנה המכתב ששלחתי לכלא לכבוד טלי:

  http://www.kedma.co.il/ArticlesVer2/ShowArticle.asp?sendID=83

  שנה טובה
  מתיתיהו

 19. ע.ג. הגיב:

  גם כשכותבים על ענין צודק ראוי לשמור על ניסוח תרבותי, מה שספירו בד"כ לא עושה. על אחת כמה וכמה כשאתה כותב דברים שרחוקים מאד מהבנתך ולכן מתבססים רק על סימפטיה או אנטיפתיה לצד זה או אחר. ברור לי למה ספירו ואחרים דורשים שהמידע יהיה זמין, מה שלא ברור לי זה האם אינם מבינים שמשמעות חשיפת המידע היא מותו של מוסר המידע או שהם מבינים אבל לא איכפת להם אם בן אדם ימות כי הוא משתף פעולה עם ישראל. כך או כך הם יוצאים חכמים קטנים מאד וגם בעלי מוסר עלוב.

 20. סינדי הגיב:

  בין "כולם אשמים" לבין מה שאמרתי פעורה תהום של שליפה מהמותן. אם דוקא ניקח את ההשוואה שלך, ופה אני מסכימה אתך שזה מתקרב לרייך וכולי (חרף ההבדלים), אז מה אפשר ללמוד ? השלב שבו זה עובר לנקודת אל חזור היא כאשר האורי גורנים חוצים את הקווים. הוא עמוד התווך של הבורגנות הסבירה כביכול. לדעתי, מהדוגמא ההיסטורית שהבאת ניתן ללמוד שכדאי לנסות ולהצביע על מרווח אוטונומיה-חירות שבו גם אורי גורן יוכל לפעול בהתחשב במאזני הכוחות והחישובים הבורגנים שלו, (לא בתור ביקורת אני אומרת בורגניים, אלא בתור מציאות אחלה). זהו מרווח של מודעות, ושמתקיים ללא שיפוטיות ו"או-או". כיון שאם זה ברירות שחור לבן הוא ילך על השחור. במגרש של השטן, אין טעם לשחק באיומים, כיון שהאיום של השמאל-מיעוט ההגונים לעולם לא יעמוד מול האיום הממשי של השב"כ/ממסד. אני לא אמרתי שאורי גורן מסכן או משהו כזה, ולא שאני מכירה אותו אישית. אני יכולה להניח שהוא משפטן לא רע אם הגיע לאן שהגיע, ושגם הוא יודע מה שאתה יודע אם לא יותר מזה. נכון שלא יהרגו אותו אם יקלקל להם איזה קנוניית "מודיעין" מתחכמת אבל קיבלת דוגמא לעיל, מע.ג. על סוג הטרור המעודן שמופעל. כמו כן, היו מקרים של התנכלות ביורוקרטית לשופטים, וגם איומים לא ביורוקרטיים ויותר פרובלמטיים. כמובן שהוא לא ימעל בתפקידו במודע והוא גם בן אדם עסוק ויש לו עימותים עם המערכת יום יום. בנהוג שהם שוקלים מהר מה אפשרי/כדאי…ואידך זיל..אתה גם כן לא ילד. באשר למצב שבו אנשים "טובים" משמשים שלא מדעת כמצליפי השב"כ, אתה כבר ציינת בעצמך את המנגנון הזה בסוף רשימתך. קל להוציא לשון הרע, כאשר היא מוסווית כ"מודיעין" בין אם זה לכאן או לכאן.
  אם נחזור לשופט הנכבד, ולטלי פחימה שהיא בעצם הנושא, ואיך אפשר להציל אותה מהבור, אמרתי רק שכניראה מה שנעשה עד כה לא עזר לחלץ אותה. לא הצעתי משהו מעשי מעבר לחשיבה איך אפשר לעודד ולהעצים אנשים כמו אורי גורן לפעול הפוך מהאינרציה. איך לי רעיונות, עלה והצלח מר ספירו. כניראה, כמו שאומרים אצלנו, שאנימטומטמת…
  חג שמח, ונקווה שטלי פחימה תחלץ איכשהו מהמלכודת הזו, אולי יהיה נס. מי יודע.

 21. גלי תיבון הגיב:

  במקום לריב מי יותר שמאלני ומי יותר הומני אולי אפשר לעשות משהו בשביל טלי?

 22. סיני הגיב:

  מה ?

 23. מוטי הגיב:

  אוליי אתה צודק מבחינה עקרונית אבל לא כך במקרה של טלי פחימה אתה לא יודע מה היא עושה ועשתה למי היא קשורה ולמה? במקרה שלה אין שום קשר לפוליטיקה והשמאל מאמץ את טלי לחיכו בצורה שמסכנת אותו ברגע שכל האמת על טלי פחימה תצא לאור

 24. סינדי הגיב:

  כאשר עיינתי בעין פרנואידית כשלי בידיעות הפענוח של רצח השופט, איכשהו לא נחה דעתי. נזכרתי שספירו טען שאין איום על שופטים, כנגד דעתי החולקת שיש "איום מובלע" שהוא יותר גרוע לפעמים מאיום גלוי.

 25. לסינדי הגיב:

  האם האיום על שופטים מצד עבריינים קשור בצורה כלשהי להתבטאויות של עיתונאים נגד שופטים ? האם רצח השופט עליו את מדברת היה בעל הקשר פוליטי או אידאולוגי כלשהו ?

 26. סינדי הגיב:

  נידמה לי שההקשר של הנושא בעבר היה האם אורי גורן חשוף לפגיעה כלשהי אם יפעל נמרצות נגד עמדת משהב:ט בשאלת טלי פחימה. נטען פה שלא נופלות שערות מראשם של שופטים וכולי, ואני אמרתי שיש איומים מובלעים, והתכוונתי יותר לכל מיני התחשבנויות ביורוקרטיות.אבל אחרי שקראתי את ההסברים הדי מעורפלים של המשטרה על נסיבות הרצח הזה..אני לא פוסלת כלום.
  כמובן לא התכוונתי שזה קשור להתבטאות של עיתונאים, אלא לידו הארוכה של הממסד דוקא, בין אם זה ממסדים כלכליים תמנוניים או אחרים.

 27. טוהרה הגיב:

  תעזבו את השופט. המזיק האמיתי הוא ענר הלמן, תוצר עיוור של פרקליטות המדינה, מעין בובה על חוט נטולת מחשבה עצמית. לדאבוננו ענר הלמן ושכמותו הם אלה שהורסים את המדינה, מציקים לאזרחים ואח"כ מיתממים באיצטלה מיתממת "רק ביצעתי פקודות". יום אחד ענר הלמן עוד ירצה להתמנות שופט, ואז יצטרף עוד רובוט פשיסטי למנגנון שנועד לדכא את כולנו. ענר הלמן מגעיל ובא לי להקיא ממנו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים