הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בספטמבר, 2004 2 תגובות

גדי יציב 2004-1937

עדיין מוקדם לסכם את חייו ואת פועלו של פרופ’ גדי יציב שהלך לעולמו השבוע. נדמה לי שכל מכריו ומוקיריו, ובנושא של גדי כמעט שלא היו חילוקי דעות בין שתי הקטגוריות האלה, חשים שהם איבדו לא רק חבר טוב, אלא גם אדם חשוב, שתרם רבות למחשבה הסוציאליסטית בישראל, שלא לדבר על מחנה השלום במובנו הרחב ביותר.

יציב גדל בתנועה המאוחדת, בית היוצר של מפא"יניקים מושבעים שמיעוטם (השקיפות מחייבת אותי להצהיר שגם אני נימנה עימם) השמאילו ברבות השנים. הוא תמיד שמר על זיקתו לציונות, אבל חיפש את דרכו העצמאית בנתיב יותר רדיקלי. לקראת הבחירות בשנת 1969, היה בין יוזמי רשימת שלום, ואף נבחר להוביל את הרשימה לבחירות. בשנות השבעים היה גם בשל"י, אבל עד מהרה מצא את מקומו במפ"ם. הוא תמיד שמר על צניעות, ועלייתו המטאורית במפ"ם לא שינתה את אופיו. הוא היה גם סוציולוג מעולה, שנתן ביטוי בכל כתביו ובכל ספריו להשקפת עולמו הסוציאליסטית המוצקה.


בשיחות שקיימתי איתו נע תמיד בין פסימיות שנבעה מהניתוח האנאליטי שלו, לבין אופטימיות שמקורה באופיו. תמיד הזדהיתי עם פן מלבב באישיותו: הוא היה האדם היחיד שפגשתי אי-פעם, שהחוש הפרקטי שלו היה יותר לקוי משלי.


יציב הדריך בתנועה, והיה חבר מרכזי בעדת הגליל המוצלחת, יחד עם אורי עופר, עוזי ברעם ורבים אחרים. גם ב"עדה" הזו היו שפנו שמאלה, אבל הרוב שמרו על זיקתם לתנועת העבודה גם אחרי שהתברגנה והסתאבה. באתר כמו שלנו קצת מוזר לכתוב שבאורח יחסי לחבריו בתנועה, יציב הציוני היה רדיקלי ואדום.


חיבבתי אותו מאוד באורח אישי, נהגתי לקרוא את כתביו והוא קרא את טורי בעיתונים, ובכל הוויכוחים איתו שרר תמיד כבוד הדדי וגם הומור. הוא יחסר מאוד לכל מי שעדיין מאמין, שניתן לבנות חברה אחרת, שלא תהיה מושתתת על הקניבליזם התאצ’ריסטי המושל עתה בכיפה.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. סוצילאליס מזרחי הגיב:

  לגדי יציב שמור מקום של כבוד במאבק לשלום.
  עם זאת על אף ניתוחיו הסוציולוגיים המבריקים.
  וספרי היסוד במתודולגיה, בהם נעזרים עד היום סטודנטים למדעי החברה בארץ, לא היטיב גדי יציב להבין את מה שנהוג לכנות המזרחים.
  כל הסברו הסתכם בתיזת המודרניזציה, מבחינה זו היה תלמיד נאמן וממשיך דרכה של הסוציולוגיה ההגמונית-דכאנית מבית מדרשו של אייזנשטדט.
  זכור, לפני הרבה שנים ויכוח איתו בצוותא ירושלים, הזכור לטוב.
  שבו גרס שכל בעיה המזרחית מסתכמם בכך שהמזרחים הגיעו מארצות לא מודרניות ומחברה מסורתית.

 2. סטודנט של גדי הגיב:

  גדי תמיד היה אומר שלפני שמסכמים וכותבים במחברת תחילה יש להקשיב לדברים…
  מר סוציאליסט מזרחי(ניתן לחשוב שיש הבדל בסוציאליזם בין מזרח למערב)
  גדי צדק לגבי המדינות הערביות שמשם באו העולים-הביסוס שלו מתבסס על אדוארד סעיד-אורינטליזם
  (מילת נשים עדיין תרבות-אולם דגש בעיני המתבונן- פוסט מודרניות)
  גדי חזר והדגיש(יש עמי הקלטות ועדות של 100 סטודנטים)שבעיית המזרחים בארץ נובעת מ"כור ההיתוך" של בן גוריון ולא ממחשבה ניאו מרקסיסטית מיושנת שאתה מעלה.
  ובכנות…
  אף אני איני מבין את מה שנהוג לכנות "מזרחיים" כי גדי ניסה ללמד אותי להבין בני אדם.
  הוא חסר לנו
  יהי זכרו ברוך…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים