הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 באוקטובר, 2004 73 תגובות

אחד התפקידים החשובים ביותר של ממשלה במדינה ריבונית ודמוקרטית, הוא שמירה על ביטחונם וחייהם של האזרחים. ממשלה שנכשלת בתפקיד זה, מועלת בתפקידה. לכן, אילו אני תושב שדרות הייתי מצטרף לכל הפגנה, זעקה ודרישה מהממשלה שתפעל להפסקת ירי טילי הקסאם. השאלה היא כמובן איך עושים זאת? ממשלת שרון, בסיוע עיתונאי חצר בתקשורת ההמונית, כה הצליחה בשטיפת מוחם של האזרחים, בוודאי של רוב אזרחי שדרות שהצביעו ליכוד וימינה, עד שהדרישה היחידה העולה משם לעבר הממשלה היא להפעיל כוח, הרבה כוח, הרבה צבא, הרבה טנקים ומסוקים. אחת התושבות של שדרות זעקה במר ליבה "תנו לי נשק ואני אחסל את הפלסטינים". לא צריך, גברת. שרון עושה זאת יותר טוב.

אילו אני תושב שדרות, הייתי נמנה עם מיעוט קטן שהיה מניף שלטים האומרים כי הדרך היעילה ביותר להפסקת ירי הקסאם, הוא סילוק המתנחלים ויציאה מעזה.


שרון טובל עתה בביצה שהוא מכיר וכנראה מתקשה להיגמל ממנה. הוא אוהב מחנות פליטים. הוא לא סתם אוהב, אהבתו עזה כמוות, הוא פשוט לא יכול בלי איזה טבח קטן אחת לכמה שנים. אז קבלו בתשואות (המעריצים) ובקריאות בוז (המתנגדים) את גיבור סברה ושתילה במחנה הפליטים ג’בליה. 100 אלף תושבים. יש הרבה בשר לשחיטה.


עתה לא יוכל שרון להתחבא מאחורי הפלנגות הלבנוניות ולפרוש כפיים בצביעות ולומר, מה אתם רוצים? ערבים הרגו ערבים ואני אשם? הפעם אלו החיילים שלו שטובחים בפקודתו.


ואי אפשר בלי איזו אירוניה. שר החוץ האמריקאי מבקש מישראל לנהוג ב"מדתיות", לא להגזים בהרג אזרחים, זאת שעה שכוחות הכיבוש האמריקאים בעיראק תחת פיקודו של בוש טובחים באזרחים עיראקים באותן שיטות ברבריות הננקטות בידי כוחות הכיבוש הישראלים בעזה תחת פיקודו של שרון.


מי ישפוט את הפושעים כאשר הם קובעים מי הוא פושע?


הבוז לאיילה


במסגרת הערעור שהגישה פעילת השלום טלי פחימה לבית המשפט העליון על מעצרה המינהלי, הציעה השופטת איילה פרוקצ’יה "הצעת פשרה": טלי תהיה נצורה ועצורה בביתה, תוך איסור כל מגע עם אנשים מבחוץ, תוך הצמדת שמירה הדוקה של השב"כ עליה סביב השעון 24 שעות – על חשבונה. כלומר, טלי תצטרך לממן את השמירה הזו.


כמובן שהשופטת ליוותה את הצעתה בדברי נזיפה לטלי באמרה כי החומר החסוי שהשב"כ הגיש לה "חמור וקשה מאוד". שוב חוזרת התמונה המוכרת מהערכאות הנמוכות, מחוזי ושלום, שהשופטים מסתמכים על חומר חסוי וטלי ופרקליטיה אינם יכולים להתגונן.


האם לא עלה בדעתה של הגברת איילה "העליונה" הרעיון המהפכני שאם השב"כ מפיץ עלילות נגד טלי, יותר לה להתגונן? ככל שההאשמות חמורות יותר, הזכות להתגונן ולהפריכן מקבלת מעמד חוקתי גבוה יותר. אבל הגברת איילה העליונה, כעמיתיה התחתונים, עוברת תהליכי סימום, משל קיבלה זריקת טשטוש, כאשר השב"כ מגיע עם "החומר החסוי".


אני מציע לא להתרשם מ"הצעת הפשרה" של פרוקצ’יה. זו הצעה מגונה ומרגיזה. לא זו בלבד שהיא מאשרת את המעצר המינהלי לאדם שלא הורשע, אלא היא מטילה את הוצאות המעצר על טלי. השופטת יודעת שטלי פוטרה ממקום עבודתה, שאין לה מקורות הכנסה, שהיא באה ממשפחה דלת נכסים חומריים, ושאין לה יכולת לשלם עשרות אם לא מאות אלפי שקלים למימון אנשי שב"כ שישמרו עליה 24 שעות ביממה בביתה.


כך לא פועל בית משפט גבוה לצדק. זה מתאים יותר לבית משפט תחתון לעוול.


היה לנו גר וגזען


המתנחל יהושע אליצור מהתנחלות איתמר רצח לאור היום ובדם קר את נהג המונית הפלסטיני סאאל ג’בארה בן ה-44 מהכפר סאלם, שהותיר אחריו אשה ושישה ילדים. אפילו משטרת הכיבוש הגזענית לא יכלה להתעלם מהממצאים והעדויות והודיעה כי היא מתכוונת להגיש נגדו כתב אישום על הריגה.


התנהגותו הבריונית של המתנחל מזכירה ימים אפלים בהם יהודים סבלו מאותו סגנון התנהגות. בליל הבדולח בגרמניה הנאצית נהגו פורעים נאצים לרצוח יהודים לאר היום.


אני מזכיר את ליל הבדולח כי בקול ישראל צוין כי המתנחל אליצור הוא גרמני שהתגייר. אחד מחבריו של אליצור, אינני זוכר כרגע אם היה זה מתנחל או רב היישוב, גונן עליו בראיון ששודר במהדורת החדשות של אחד מערוצי הטלוויזיה, בנימוק מוחץ, כי אליצור לא חושב בצורה עקומה, אלא פעל בהגיון בריא שהביא עימו מגרמניה.


ראו איך ההיסטוריה חומדת לה לצון. כדי שגרמני יוכל לפעול כגזען ניאו נאצי מן המניין, הוא פשוט צריך להתגייר ולהגר לישראל, כאן ימצא כר נוח לפעילותו. בעוד שלטונות גרמניה והמערכת המשפטית שם הפיקו לקחים והם אינם מהווים היום סביבה ידידותית לפעילות גזענית ניאו נאצית, בישראל המהלך הוא הפוך – התקרבות לאתוס הגזעני הניאו נאצי.


מעולם לא קיבל המונח שטבע פרופסור ליבוביץ המנוח "יודו נאצי", משמעות כה מצמררת. אפילו הוא לא תאר לעצמו שגרמני מגויר, יהפוך בישראל למתנחל ובריון יודו נאצי.


ציינתי לעיל כי אפילו משטרת הכיבוש שידועה ביחסה הסלחני לעבריינות המתנחלים כלפי ערבים, סברה כי הפעם הוגדשה הסאה אפילו מבחינתה, ועצרה את הרוצח במגמה להגיש נגדו כתב אישום.


המתנחלים רשאים לרקוד בהתלהמות על הדם ולשאוג "עוצו עצה ותופר", כי רווח והצלה באו להם ממערכת המשפט. שופטת השלום מכפר סבא ניצה מימון-שעשוע, החליטה לשחרר את הרוצח למעצר בית בקובעה ש"הוא אינו מסוכן לציבור" (לאיזה ציבור? לציבור היהודי כמובן) ומיד עשתה שימוש במכבסת המלים של הכיבוש בהעלאת הרעיון המופלא שיתכן שאליצור בסך הכל "התרשל באופן כיוון הירי". לאור מחאות כמה "יפי נפש" יהודים וערבים, הגישה הפרקליטות כפי שקפאה השד ערעור לבית המשפט המחוזי בתל-אביב אבל גם כאן קראה השופטת נגה אוהד נכון את מצב הרוח הלאומי והמשיכה את פועלה של הגברת שעשוע והתייצבה לצדו של "היורה שהתרשל לכל היותר בכיוון הירי" בקובעה כי אמנם יש כאן "אירוע טרגי של קיפוח חיי אדם", אבל מה לעשות, ואירועים טרגיים כאלה לא מגיעים לכדי כוונה פלילית והיא אישרה את מעצר הבית.


ללמדכם, שבאשר לאליצור, שבהיותו גרמני לא היה ניאו נאצי, לכל היותר פילו שמי (תופעה דוחה לכשעצמה) והגיור לגביו היה שלב הכרחי באימוץ התנהגות ניאו נאצית, לא כן לגבי השופטות. אלו פעל על פי ערכים ניאו נאצים גם ללא גיור. זה מה שהכיבוש עושה לנו.


***


העיתונאי דן מרגלית הציע במאמרו השבועי ב"מעריב" לרבנות ולממשלת ישראל לפתוח במבצע גיור בינלאומי רחב באמצעותו תשמור ישראל על "מאזן דמוגרפי חיובי". דן מרגלית הכיר בכך שמבצע כזה ימשוך אליו כל מיני יוצאי דופן ותמהונים, אבל זה לא מפחיד אותו. אין ספק כי מבצע כזה יקרוץ לגזענים נוסח לה פן הצרפתי ותומכיו, שזה מכבר מופיעים כאוהבי ישראל ושונאי ערבים.


קריאה נכונה


עיתונאי הסי-אן-אן ריאד עלי נחטף ברצועת עזה למשך 24 שעות. במסגרת שביו הקליט קלטת וידיאו בה קרא לדרוזים לא לשרת בצה"ל. חבל שהקריאה הנכונה נעשתה באמצעות השיטה המגונה של חטיפה. אני מקווה שריאד עלי מאמין בכך גם כאשר הוא יושב במשרדי הסי-אן-אן. אני מקווה שיתן לכך ביטוי פומבי מבלי שנשקם של חוטפים מכוון כלפיו.


הנה, ללא איומי חטיפה, אני קורא מזה שנים לדרוזים, לבדואים וליהודים לא לשרת בצה"ל כל עוד הוא צבא כיבוש קולוניאלי הרומס זכויות אדם.


כיבוש מושתן


עיתון "הארץ" (29/9) פירסם מאמר מעניין מאת רוברט מאקלוף, ראש מכון וואשינגטון למדיניות המזרח התיכון, בנושא שיתוף פעולה של ערבים עם שלטון הכיבוש הגרמני באפריקה. הוא חקר את הנושא ומצא שבצד ערבים ששיתפו פעולה עם הנאצים ברדיפת יהודים, היו אחרים שהצילו יהודים, אבל ברשימת חסידי אומות העולם של "יד ושם" אין אפילו ערבי אחד.


מאקלוף מביא לא מעט דוגמאות של גילויים אכזריים מצד משתפי פעולה ערבים עם הנאצים. למשל, באחד ממחנות הכפייה היה שומר ערבי שהשתין על ראשי עובדי כפיה יהודים.


רגע רגע, היכן עוד קראתי משהו דומה?


חיפוש קצר בערימת העיתונים בביתי גילה כי בעיתון "הארץ" יום קודם לכן (28/9) התפרסמה ידיעה על חמישה שוטרי משמר הגבול שנעצרו על מעשי אכזריות כלפי שני פלסטינים אותם הגדיר שופט השלום הירושלמי חיים לירן "מעוררי חלחלה, היורדים לשפל המדרגה של התנהגות בן אנוש כלפי זולתו". במסגרת מעשי ההתעללות הכריחו השוטרים את שני הפלסטינים לשתות שתן מכלי פלסטיק. "הם פתחו לי את הפה בכוח ושפכו עלי את השתן" העיד סמיח רחאל מבית לחם.


ללמדכם, שהשוואות בין הכיבוש הישראלי לבין הכיבוש הנאצי הוא לא רק אפשרי, הוא לעתים הכרחי, פשוט בגלל הדמיון.


גבולות הקפיטליזם


אחת המחלוקות שיש לי עם אנשי השמאל הדוגמטי והפונדמנטליסטי נוגעת בשאלה, איזה אופי צריך לשאת המשטר הסוציאליסטי? בעוד הם ממשיכים לתמוך במשטר עריץ הקרוי "דיקטטורה של הפרולטריון" על אף הניסיון המר והנורא שהאנושות צברה בגינו, אני תומך בסוציאליזם דמוקרטי שיגיע לשלטון באמצעות בחירות דמוקרטיות ובמסגרת משטר רב מפלגתי. סוציאליזם שלא יכבוש את העם במדיניותו, יהיה צפוי להחלפה באמצעות בחירות. כפי שעלה כך גם ירד. בניגוד לפונדמנטליסטים מהשמאל אני תומך בדו קיום בין משק ציבורי וממלכתי ומשק פרטי. לא הכל צריך להיות מולאם.


אולם גם הסוציאליזם הדמוקרטי שלי, מציב גבולות להתעשרותם של יחידים. המגזין הכלכלי "פורבס" פירסם את רשימת 400 האנשים העשירים ביותר בארה"ב, כאשר הגבול התחתון של כניסה לרשימה הוא 750 מיליון דולר. שוויים הכולל של ה-400 חצה השנה לראשונה את גבול טריליון הדולרים. זה נראה בעיניי בלתי נסבל של-400 אנשים יש יותר הון מאשר לתקציבי מרבית מדינות אפריקה ביחד. כפי שבכל מדינה נאורה יש שכר מינימום, מן הראוי שיקבע גם רף עליון, שהרי רווחיהם של האנשים האלה אינם תוצאה של מוחם המבריק בלבד (חלק מהם הגיע לעושר כתוצאה מירושה) אלא תוצאה של מיליוני בני אדם שבעמלם הזרימו את ההון לאותם מיליארדרים.


בסוציאליזם הדמוקרטי שלי, מפעלי תשתית לא יהיו מוקד לרווח פרטי. אם תהיינה הכנסות הן תלכנה לקופה הציבורית.


בימים האחרונים קראנו כי חברת התרופות האמריקאית "מרק" הודיעה כי אין להשתמש יותר במשכך הכאבים "ויוקס" משום שנמצא כי שימוש ממושך בו מעלה את השכיחות למחלות לב ושבץ מוחי. "ויוקס" הפך לאחד ממשככי הכאבים הפופולריים ביותר בעולם. רק בשנה האחרונה הוא שווק ב-80 מדינות בעולם בהיקף של 2.5 מיליארד דולר. גם בישראל תרופה זו היתה מאוד פופולרית.


בסוציאליזם הדמוקרטי שלי, ייצור תרופות, כמו כל נושא הבריאות, לא יהיה נתון לשיקולי רווח של חברות פרטיות שדוחפות בשיווק אגרסיבי את התרופות שלהן, הן בקרב רופאים והן בקרב הציבור.


מפעלי התרופות יהיו בבעלות הציבור, וכל מערכת המחקר וייצור תרופות חדשות, יהיו כפופים רק לעקרון אחד: בריאות הציבור. ברגע שעקרון הרווח ינוטרל, בדיקת תרופות חדשות יהיה הרבה יותר יסודי. וגם מחירן יהיה יותר זול. מחלות של בני אם לא יהיו יותר כר להתעשרות.


מי יעצור את שרון?


שר החוץ הפלסטיני נביל שעת פנה לשרי החוץ של הקהילה האירופית כמעט בתחינה, מדוע אתם לא עוצרים את שרון?


מדוע שיעצרו אותו אם מיליון אזרחי ישראל הפלסטינים ממשיכים בשגרת יומם (לפחות עד כתיבת שורות אלו) על אף הטבח בג’בליה? הם אפילו משתתפים בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר ומבדרים את עשרות אלפי תיירי הפנים שבאים לשם.


אם מיליון ארחי ישראל הפלסטינים לא יוצאים להפגנות ענק, לא חוסמים את כל הכבישים, לא נותנים לישראל את ההרגשה שמשהו לא תקין קורה עתה שעה שטובחים בבני עמם, אז מה אכפת לשרי החוץ באירופה?

תגובות
נושאים: מאמרים

73 תגובות

 1. יעקב אמיר הגיב:

  גדעון ספירו כנראה "שכך" שטילי הקסאם משוגרים על ידי החמאס הרואה את כל מדינת ישראל כשטח כבוש. לכן, צדקה הממשלה כאשר נקטה בצעדים
  צבאיים. שום ממשלה, ולא חשוב מי עומד בראשה,
  אינה יכולה לקבל הפגזה יומיומית של עיר בישראל
  ללא מענה. ובמקרה זה המענה הצבאי הוא המענה
  היחידי האפשרי. כפי שכתב אברהם טל ב"הארץ":
  "פלשתינאים שנפגעים מפעולות צה"ל משלמים בעד
  הכוונות החסלניות של ארגוני הטרור. דמם בראש
  מנהיגיהם".
  לבסוף, אם כולם היו שומעים בקולו של ספירו
  ואף אחד לא היה משרת בצבא, הייתה המדינה
  בה חי ספירו, מגיעה לסוף דרכה תוך שעה אחת.
  ברור, שספירו היה הופך לגיבור לאומי של מדינת פלשתין, מן הים ועד לנהר…

 2. ציוני גאה/ התעלמות מהמציאות הגיב:

  זו היתממות או גרוע מכך לטעון שירי הקסאמים יפסק ברגע שנפנה את רצועת עזה.
  מטרותיו של ארגון החמאס ידועות: מדינה איסלמית מהים עד הירדן

 3. יורם בר-חיים הגיב:

  ככל שאי-התגובה הציבורית בתוך הקו הירוק לטבח ברצועת עזה מאכזבת ומרגיזה, אני אישית לא תמה על מליון האזרחים הערבים שאינם חוסמים כבישים ומשבשים את שגרת החיים של היהודים. בפעם האחרונה שהם ניסו לעשות קצת מזה (וגם אני הייתי בהפגנות) בתגובה לטבח של ברק בגדה המערבית ורצועת עזה, נרצחו 13 מפגינים ואלפים נפצעו. אילו היו ההפגנות נמשכות היו עוד הרבה יותר הרוגים.

  אז מה, לא להפגין ? כן להפגין, אבל גם לא להתפלא על אנשים שחוששים לחייהם.

 4. לורד רוקסטון לגדעון ספירו הגיב:

  כרגיל, גדעון, אתה יושב לך מול המחשב ופוסק לגבי כל ההתרחשויות שאותן אתה רואה דרך הפריזמה הנאיבית שלך. אתה מודה שהממשלה חייבת לדאוג לשלום אזרחיה, אבל מקים צעקה כשהיא עושה זאת לפי מיטב הבנתה. היית רוצה שתעשה זאת לפי מתכונך שהוא יעיל, בערך, כמו להסתתר מכדורים מאחורי העיתון. אתה עצמך באמת ובתמים מאמין שהסתלקות תפסיק את ירי הקסאמים? מסופקני.

  ולגבי המושג "מידתיות". מה זה אומר, בדיוק? האם מישהו הדביק תג מחיר על חייו של פעוט בין שנתיים? האם "מידתיות" דורשת להרוג פעוט פלסטיני אחד בין שנתיים בתמורה? ואם זה לא מתאפשר, האם שני תינוקות בני שנה הם אקויולנט מתאים? אולי מחבל חמאס אחד + מחבל וחצי מקדושי אל-אקצא הם בגדר ה"מידתיות"? הרי זה אבסורד! הפלסטינים צריכים להבין שירי תלול-מסלול לעבר ישובים ישראלים לא יעבור בשקט. לא חשוב כמה מחבלים צריכים להפגע עד אשר המסר הזה יקלט אצלם. אם אזהרה תספיק לצורך זה ואף פלסטיני לא ימות – מה טוב, ואם רבים מהם ידרשו לשלם את המחיר עבור אותה התוצאה – אז יהיה כך. כך או כך, הרולטה הרוסית הזאת עם חיי אזרחים ישראלים חייבת להפסק. חבל רק ששני פעוטות היו צריכים להרצח כדי שכולם יבינו זאת.

  וזאת הסיבה לכך שאף אחד לא עוצר את שרון – לעולם נמאס ממחבלים ומטרור. רצח ילדים ישראלים מפסיק להיות "in", וכך גם המרצחים הפלסטינים, אפילו בעיני האירופים. אנחנו גם יודעים מה חושבים על הטרור הפלסטיני המצרים והירדנים.

  נראה שהפעם הפלסטינים יאלצו לאכול לבד את התבשיל שבישלו.

 5. גיא נ הגיב:

  לגדעון,
  אני מסכים למגמה היסודית בדבריך- חוסר הנחת המוסרי, בלשון המעטה, ממעשי צה"ל בעזה. אך אין הכרח לקפוץ מכאן להכחשה של המציאות, כלומר- לאמונה (!) התמימה שהלחימה והקסאמים ייפסקו עם יציאת הישראלים (די מדהים, בעצם, שעדיין יש צורך לומר זאת לאחר מאורעות העשור האחרון).
  הסכנה הטמונה בגישה זו אינה רק טקטית, אלא קודם כל מוסרית: גלום בה המסר הנפסד לפיו סיום השלטון הישראלי ביש"ע דרוש לשם טובתם האגואיסטית של הישראלים, ולא משום משמעויותיו המוסריות החמורות כלפי האוכלוסיה הערבית. זהו הכשל של השמאל הישראלי כולו- בנסיון להתקבל על הציבור, עוטפים את הקריאה הנכונה ליציאה מיש"ע בטיעונים טקטיים, ומחביאים את השיקול המוסרי. אם כך, מה הפלא שבהתפוצץ אשליית השלום פונה הציבור הישראלי עורף לשמאל?

 6. ל- "לורד רוקסטון" הגיב:

  מזל שלעולם נמאס אחרי שאנחנו סיימנו עם הטרור שלנו, וקיבלנו מדינה.
  כנראה שהפלסטינים יאלצו לחהסתפק במה שאנחנו לא היינו מוכנים להסתפק בו…

 7. יגאל הגיב:

  השוואת פעולות ישראל לנאצים בכל קנה מידה,
  מקוממת ומרתיחה.
  כל פעולות ההשפלה, הרצח, אונס והתעללות
  פיזית ונפשית של הנאצים בשואה היה בדחיפת
  השלטון, תחת המטריה האידאולוגית שלו.
  דהיינו, לא רק הכמויות האסטרונומיות של
  מקרים כאלה, אלא ההתכוונות אליהן.
  ואע"פ שפעולות המתעללים של מג"ב בזויות
  ומעוררות פלצות, השוואה הנ"ל מפחיתה מפשעי
  הנאצים כמעט עד כדי הצדקתן.

  ואסיים בחצי בדיחה על ה"סוציאליזם
  הדמוקרטי שלי":
  "מפעלי התרופות יהיו בבעלות הציבור, וכל מערכת המחקר וייצור תרופות חדשות, יהיו כפופים רק לעקרון אחד: בריאות הציבור. ברגע שעקרון הרווח ינוטרל, בדיקת תרופות חדשות יהיה הרבה יותר יסודי. וגם מחירן יהיה יותר זול. מחלות של בני אם לא יהיו יותר כר להתעשרות."

  בסוצאיליזם הדמוקרטי שלך, פיתוח תרופות יארך נצח, יפותחו עשירית מכמות התרופות דהיום,
  ימותו אנשים בגלל רשלנות (ראה ערך
  "רמדיה ופיקוח משרד הבריאות"),
  ויפותחו תרופות לפי מחלות של אנשים
  המקורבים לשלטון.

  נשמע מוכר?

 8. עופר הגיב:

  האנשים שמזהירים אותנו מהקסאמים אחרי היציאה מעזה, הם מאותו סוג שהזהיר מפני קטיושות כשנצא מלבנון, מה שלא קרה. הסכנה האמיתית היא לא מישראל לפלסטינים, אלא להיפך.

 9. הגרמני הגיב:

  גם אני זע בחוסר נוחות על כסאי, כאשר מנסים להשוות בין מעשיי הנאצים לבין צה"ל כמנגנון. עם זאת חייבים אנו להתעורר ולזעוק בשעה שמעשים המבוצעים על ידי חיילים ובניגוד מוחלט לפקודותיהם מביאים במקרה החמור פחות להשפלה, ובמקרה הגרוע ביותר למוות (רצח לפי ראייתי). רק במידה ונוכל להוכיח, שהפיקוד הבכיר בצה"ל מעודד תופעות שכאלו(ואפילו בשתיקה), רק אז נוכל לדבר על מעשים הניתנים להשוואה עם מעשיי הנאצים.
  בעייתי הנוספת עם גדעון היא בנטייתו לראות את העולם בצבעיי שחור-לבן. אני כן מאמין שהסתלקותנו מעזה תוריד את רמת האלימות, כפי שעשתה זאת היציאה מלבנון, אך עם זאת אינני יכול לשלול מצב בו ירי הקאסמים נמשך.
  אני רוצה להאמין ואף מקווה, שהיציאה מעזה תוריד את הלגיטימציה של הרחוב הפלשתינאי לתמוך בפעולות החמאס והג’יאהד האיסלמי, אך אני בהחלט ער לעובדה שזה יכול לארך זמן.
  אני לא חושב שהפלשתינאים יאהבו אותנו פתאום לאחר שהסתלקנו, אני אבל מקווה, ומבסס זאת על ההיסטוריה האירופית, שירידה בחיכוך היום-יומי בינינו לבינם, יביא אולי בעתיד למערכת יחסים שונה לזאת הקיימת היום.
  וכי מי היה מאמין שחמישים שנה לאחר זוועות הנאצים וכיבושם הברברי של שכניהם, תהיה אירופה מאוחדת.
  לגביי הסוציאליזם הדמוקרטי של גדעון…אני מצטער, אין לזה שום סיכוי לעבוד!
  כל התיאוריות הכלכליות כמעט שוללות מצב שכזה, ורק כלכלת שוק ונסיונה לנגוס בנתחיי שוק חדשים, דהיינו מציאת תרופות חדשות למחלות קיימות, או לחילופין מחקר במציאת תרופות למחלות להן עוד לא נמצאה התרופה, יביא את המדע קדימה. האפשרות הנוספת, והחשובה, היא בתמיכת המדינות פיננסית במחקר באוניברסיטאות, או בחברות התרופות עצמן!

 10. ליגאל הגיב:

  לא ציינת את המצב הרצוי לפיך, נקרא לו:
  "קפיטליזם דורסני ומרושע".
  בקפיטליזם שלך, בריאות היא נחלת העשירים.
  עניים נאלצים להסתפק בסלי תרופות הולכים ומצטמצמים (אני מניח שלא נתקלת בכך אישית…)
  כמה טוב להיות עשיר במדינת העשירים!
  אגב- לגבי הקרבה לשלטון, בתוכנית "בולדוג"
  ניסו להשיג לחולה תרופה יקרה שאינה כלולה בסל
  הבריאות. לאחר שהאשמות הוטחו והבטחות הופרו, החולה נותרה ללא מזור. עד שפנו למר עוזי כהן,
  שבטלפון אחד השיג את התקציב הדרוש לנגד המצלמה.
  כמה טוב להיות חבר מרכז במדינת העשירים, הרשעים והמושחתים.

 11. נחום לדרור הגיב:

  מה יש דרור, לא מסוגל להציג את רעיונותיך בדיון רציני, אז אתה מקליח איומים כמו ממטרה?

 12. נתן. הגיב:

  שאלה ל"לרד רוקסטון".

  אתה עצמך באמת ובתמים מאמין שהסתלקות מדרום לבנון תפסיק את ירי הקטיושות? מסופקני.

 13. ציוני גאה / תפסת מרובה לא תפסת הגיב:

  גדעון, עצה ידידותית, המנע מלכתוב אל דברים שבהם הבנתך מזערית.

  אתה יודע, חבל להתפזר.

  הערותך לגבי תרופת ויוקס וחברת מרק פשוט מוטעות.

  ויוקס נמצאת בשמוש שנים ספורות לדלקות ומחושי פרקים שונים. התרופה מבחינה זו הייתה מוצלחת ביותר.

  לאחרונה יזמה חברת מרק מחקר שנועד לבדוק את יעילות התרופה במניעת גדולי המעי הגס.
  במעקב אחר הנחקרים נמצאה תוצאה בלתי צפויה שהתרופה מעלה את שכיחות ארועים מוחיים ולכן החברה הוציאה מיוזמתה את התרופה מהשוק.

  אין מדובר כאן בנדיבות גרידא, כיון שלא ניתן היה להסתיר את תוצאות המחקר.

  לא מדובר כאן בניצול, פשע או הטעיה אלא מעובדת חיים שקורת לא אחת.

  מסקנתך היתה שמחקר, פתוח ויצור תרופות הוא עסק רציני מידי מלהשאירו בידיים פרטיות תאבות בצע אלא כדבריך
  " מפעלי התרופות יהיו בבעלות הציבור, וכל מערכת המחקר וייצור תרופות חדשות, יהיו כפופים רק לעקרון אחד: בריאות הציבור. ברגע שעקרון הרווח ינוטרל, בדיקת תרופות חדשות יהיה הרבה יותר יסודי. וגם מחירן יהיה יותר זול. מחלות של בני אם לא יהיו יותר כר להתעשרות"

  יש קוץ אחד באליה.

  מדוע פגרו ומפגרות כל כך ארצות סוציאליסטיות בפתוח תרופות.
  מה מנע מרוסיה, סין, או קובה לפתח תרופות נגד איידס וסרטן או לפצח את מבנה הגנום האנושי ?

  צפון קוראה מן הסתם הייתה עסוקה בכימיה גרעינית ופתוח גזים רעילים.

 14. דרור הגיב:

  מכיוון שרק דברי תועבה,הסתה,המרדה והעלבה שמאלניים מותרים כאן, אמנע מלהביע את דעתי,על דבריו של ספירו.
  אני מחכה לתשובת היועה"מ לממשלה על תלונתי על דברי שטנה והסתה שנכתבו כאן נגד שופטים בישראל.
  אני יודע שפושעי השמאל הקיצוני נהנים מחסינות משפטית, אך בכל זאת יהייה מעניין לראות את תגובת היועה"מ.

 15. לורד רוקסטון הגיב:

  כל אלה המנסים לגזור גזרה שווה בין לבנון לבין עזה (או השטחים בכלל), טועים ומטעים. ההבדלים בין שני המקרים מבחינה גאוגרפית, צבאית ומדינית-פוליטית הם עצומים.

  אני רוצה להעלות עוד שתי נקודות שגם הן ידועות:

  1. ההשלכה ההרסנית שהייתה ליציאה מלבנון על המתרחש בשטחים. קרי, הפלסטינים באותה הטעות האופיינית שהזכרתי החליטו שיוכלו לשחזר את אותו האפקט, ולא היא.

  2. האם הגבול עם לבנון הוא אכן "שקט"? השאלה היא רטורית. כמובן שלא. הוא נתון למצבי הרוח של חיזבאללה שמשחק משחק מסוכן של רכיבה על גב הנמר, שגרם כבר לכ-20 ישראלים הרוגים מאז היציאה. המצב בגבול הצפון מאוד נפיץ, ואם אתם חושבים שישראל תשלים עם אלפי טילים שמכוונים אליה משם, יש לי חדשות עבורכם: אחרי הבחירות בארה"ב (וכניראה גם בישראל) יתחיל טיפול מאסיבי בחיזבאללה שלעומתו יחווירו "דין וחשבון" ו"ענבי זעם", ע"מ לשנות את המאזן האסטרטגי בגבול הצפון מיסודו.

  קיימת, כמובן, גם אפשרות תאורטית שמצב זה יושג בשקט לאחר יציאת סורים, פריסת צבא לבנון בגבול ופירוק החיזבאללה מנשקו. הרבה תלוי כאן בסורים, שהם בגדר הנעלם הגדול במישוואה זו.

  כך או כך, מצב לא יציב שכזה לא יוכל להתקיים לאורך זמן. כפי שאומרים הפיסיקאים – התנועה הספונטנית של המערכת הכוללת במיקרה כזה היא בכיוון של השגת יציבות תרמודינמית מקסימלית.

  ימים יגידו.

  חג שמח לכולם, ובמיחד לחיילי צה"ל.

  רוקסטון

 16. חגי הגיב:

  אני מציע למר ספירו כמה עצות:

  1) לך לבקר ביד ושם לא יזיק לך.
  2) איפה אפשר לקנות סבון משומן של ערבים? כשתמצא תגיד לי.
  3) אנחנו גרים במזרח התיכון לא במערה אירופה, תפסיק להיות גזעני ולחשוב שהתרבות שלך יותר טובה מזו של הערבים, במזרח התיכון מבינים רק כוח ככה זה! תתרגל.
  4) אני בטוח שחס וחלילה יפרצו לך לבית גם אתה תלך להגיש תלונה במשטרת הכיבוש, אני צודק?
  5) אתה משלם מיסים לממשלת הכיבוש? משלם אגרה? אתה משתמש בשדה התעופה הכבוש! בלוד? אני בטוח שכן.
  6) בקשר לכלכלה הסוציאליסטית שאתה מציע, ניסו לא עובד!

 17. העלמות הפועל הגיב:

  מדוע "…מראה על אי הפקת לקחים"? מדוע לא לנסח בצורה אנושית יותר וביטחוניסטית פחות: "מראה על כך שהכותבים באתר לא הפיקו לקחים…" או פשוט "מראה על חוסר הפקת לקחים", בלי ה"אי" הפורמלי הנוראי הזה?
  מה זה כאן, מועדון מעריצי זאב שיף?

 18. עופר הגיב:

  "ישתנה המאזן האסטרטגי בגבול הצפון מיסודו…אפשרות תאורטית שמצב זה יושג בשקט לאחר יציאת סוריה…הרבה תלוי כאן בסורים, שהם בגדר הנעלם הגדול במישוואה זו….ימים יגידו"
  לורד רוקסטון – הסיגנון שלך מזכיר באופן חשוד מאוד סיגנון של מאמר מערכת בידיעות או במעריב מלפני 20 שנה, עם אותו היגיון מעוות, התנשאות לגבי מדינות ערב והתחנפות לשלטון הישראלי. אגב, מה שהיה בלבנון וקיים היום בשטחים הוא לא פעלות בטחון שוטף או התקפות טרור מבודדות אלא סוג חדש של לחימה.

  לעניין הגבול הלבנוני, אני לא מכיר את הנתונים כמוך, אבל גם ממוצע של 4 הרוגים בשנה זה הרבה פחות ממה שיה לפני הנסיגה, בייחוד בסוף שנות ה-90.כפי שאמר אינשטיין גדול הפיסיקאים, הכל יחסי.

  בעיני גם אין הבדל בין דם לדם. נכון שכל הרוג הוא מצער, אבל ברמת המאקרו נראה לי שהרג של 100 חיילים הוא גרוע מהרג של 99 אזרחים ישראלים.

  אגב, גם עם שאר מדינות ערב ישנה מתיחות, אבל היא בכל זאת עדיפה ממלחמה ממש, בדיוק כפי ששלום קר עדיף על היעדר הסכם שלום בכלל. בכל הגבולות ישנן תקריות מדי פעם, אבל לפי ההיגיון שלך צה"ל צריך לפעול…(כדאי שאפסיק כאן כדי לא להכניס לשרון רעיונות בראש).

 19. עופר הגיב:

  שכחתי לציין – חג שמח לכל תושבי מדינת ישראל, מכל הלאומים והקבוצות, בייחוד אלה שאינם לובשי מדים.

 20. הערה הגיב:

  הכלכלה הסוציאליסטית לא עובדת.. בשביל העשירים.
  העולם כולו קפיטליסטי אבל עובד טוב בשביל 20 אחוז על חשבון 80 אחוז האחרים שבזבל. אלו לא ימשיכו כנראה לשבת בשקט כך שגם ל-20 אחוז הקםיטליזם לא בדיוק "יעבוד טוב".

 21. ישר דרך הגיב:

  בואו נודה בזה, אם הקסאמים היו נופלים על אחד הקיבוצים אף אחד באתר הזה לא היה מתנגד להגנה עליהם, אלא מהי, מאחר ומדובר במצביעי ימין מסורתיים ההגנה עליהם אינה לגיטימית, אגב הקריאה לערביי ישראל לחסום כבישים, היא עבירה,פגיעה בדמוקרטיה, לא לגיטימית ומראה על אי הפקת לקחים מרצח רבין.לכן אני מציע לחבר ספירו לחזור בו.

 22. יצחק: גדעון, מה דעתך על זה? הגיב:

  יועץ בכיר של עראפת, המרבה להופיע בטלביזיה בארה"ב כתב השבוע מאמא מאלף בניו-יורק טיימס.
  הנה תמצית דברעיו:
  פתרון שתי המדינות עפ"י אוסלו הוא בסך הכל רעיון גזעני של היהודים שרוצים לשמור לעצמם מדינה עם לא יותר מדי ערבים.
  אנחנו הפלשתינאים כלל איננו מעונינים בהקמת מדינה פלשטינאית ב"שטחים".
  אין צורך להפסיק את הכיבוש ולסגור את ההתנחלויות.
  כל מה שאנחנו רוצים זה לקבל אזרחות ישראלית.
  הנה המאמר במלואו.
  — קישור —
  אז מה אתה אומר, גדעון, אם שמונה מיליון שכנים (כולל הפליטים) מושיטים לך יד לשלום ושותפות בהקמת מדינה משותפת לתפארת – האם תסרב?
  אני יודע שאתה מסרב, כבר כתבת על כך בעבר.
  אז מה לעשות, אנדרה דרזנין צדק, הם רוצים אך ורק אזרחות ישראלית. הם אינם נלחמים בכיבוש של 67; הם נלחמים על דרכון ישראלי.

 23. יצחק: הרהור בנושא העשירים הגיב:

  גדעון כותב:
  "רווחיהם של האנשים האלה אינם תוצאה של מוחם המבריק בלבד, אלא תוצאה של מיליוני בני אדם שבעמלם הזרימו את ההון לאותם מיליארדרים."
  נקודה זו מצריכה עיון מעמיק יותר.
  נתחיל בצייר כמו פיקאסו שקנה קופסת צבעי שמן והשתמש בה ליצור ציור שנמכר במליונים. איזה אחוז מהפדיון צריך להמסר לפועלי בית החרושת לצבעי שמן? ברור שללא הצבעים פיקאסו לא יכול היה לצייר את ציורו. אבל מצד שני, אלפי אנשים אחרים קנו את אותם צבעים, ויצרו באמצעותם ציורים ששוים בעיני הלקוחות פרוטות אחדות בלבד. והרי אלו בדיוק אותם צבעים.
  לכן נכון יהיה לזקוף את כל ההפרש בין מחיר התמונה היקרה והזולה לכשרונו של הצייר, ולא לפולעי בית החרושת לצבעי שמן.
  כך גם לגבי המעסיק שהתעשר:
  אם אתה מסכים שעובד הנקיון במפעל רווחי צריך להרויח כמו עובד נקיון במפעל לא רווחי – שהרי שניהם מבצעים עבודה בעלת אותה רמת מאמץ, ודורשת אותם כישורים, וכך גם המהנדסים בעלי רמת כשרון דומה במפעל רווחי ובמפעל גרעוני, אתה מתחיל להבין שיש לנו חברות שונות ששתיהן קונות ציוד משוק זהה, ושתיהם מעסיקות עובדים ממאגר עובדים זהה, ובכל זאת אחת רווחית ואחת לא.
  הסיבה לכך היא ההבדל המוחץ בין היכולת של יזמים שונים להפעיל את ההון שהושקע והעובדים לאפיקים שיביאו ליצירת מוצר שלקוחות רוצים או לא רוצים לקנות.
  זה שורש ההבדל. ולכן יש יזמים שמרויחים המון.
  נכון, הם יכולים לשלם יותר לעובדיהם, אבל האם לעובדת הניקיון במיקרוסופט מגיע שכר גבוה יותר מעובדת הניקיון של מפעל כושל?
  אם תשובתך היא שכר שוה לעבודה שוה, אזי כל הפער הולך לכיסו (או מכיסו) של היזם.

 24. מבקש הבהרה מיצחק הגיב:

  ליצחק

  בעניין הפלסטינים:

  אתה מאמין בהמשך הכיבוש?
  איך אתה מסביר את זה שהגבולות הכי בטוחים במדינה הם אלה שהוגדרו במשותף ע"י ישראל ושכנותיה? האם בטוח יותר בקרית שמונה או שדרות?

  בעניין הכלכלה:

  לדבר גבוהה גבוהה זה יפה.
  השאלה היא מה קורא לאנשים בכלכלה שאתה מתאר.

  על כל פיקאסו שלך יש אלפים רעבים.
  כולך מסתמרר מה יקרה אם יגעו במעט ברווחים של אנשים שיש להם יותר כסף ממה שיהיו יכולים לבזבז בנצח של זמן.
  אבל בינתיים מיליונים נדרסים תחת כלכלה שלוחת רסן.
  אין לך תשובה מה צריכה לעשות המנקה, במיוחד אם היא עוסדת בזה 40 שנה, ואוטוטו יוצאת לפנסיה ואין כלום.
  יתרה מזאת אין לך הסבר איך נוצרים המונים של חסרי יכולת.

  להתייחס למקרה מדינתנו, רוב רובו של העם נטחן עד דק ב4 שנים האחרונות.
  מיעוט מבוטל של עשירים התעשר עוד יותר.

 25. להעלמות הפועל הגיב:

  חביבי, כל הצורות לגיטימיות, ואין האחת עדיפה על השניה, ולשאלתך , לא, אינני נמנה על מועדון מעריצי זאב שיף כלל ועיקר. אגב, אם צורה כל שהיא מעלה באפך ריח של "בטחוניוסטיות" (ואם כבר מדקדקים בקוצו של יו"ד, למה להשתמש בשעטנז של עברית ולועזית "בטחוניסטיות" ולא בביטחוניות העברי היפה?)וזאת בעינך ההיפך מאנושיות, הרי שהבעיה היא בתודעה שלך, ולא אצל הכותב, המלצתי לך- אמץ את כל העברית ללא קשר לשאלה עד כמה זוהי "ביטוחוניסטיות" לא עלינו
  ישר דרך

 26. גדעון ספירו הגיב:

  "לציוני הגאה" (דרך אגב, איזה מן גאווה שזו שאתה אפילו לא מוכן להזדהות- זו כנראה גאווה מאד מזוייפת).
  אתה מצוי לצערי במצב קריטי בכל הנוגע להבנת הנקרא. אני מדבר בטורי בצורה ברורה על סוציאליזם דמוקרטי שבו מתקיים לצד משק ציבורי גם משק פרטי, ואתה נמשך, כמו יתוש לבצה, לבולשו פשיזם של צפון קוריאה. הקשר בין צפון קוריאה לסוציאליזם בכלל ודמוקרטי בפרט הוא כמו הקשר בין שלום ל"מלחמת שלום הגליל" או בין דמוקרטיה למשטר הסעודי או בין שוויון לאפרטהייד שהיה בדרום אפריקה וכיום מונהג על ידי ישראל בשטחים הכבושים.
  בנוסף, גם משטרים עריצים יכולים להגיע להישגים בתחומים בהם החליטו למקד את מאמציהם. למשל, תעשיית הנשק בברית המועצות היתה לא פחות מפותחת מזו של ארה"ב. דוגמא אחרת, התחתית של מוסקבה פעלה בימי העריצות הסובייטית הרבה יותר טוב מזו של ניו יורק.
  אין לי ספק כי אילו היתה בריה"מ משקיעה אותם מאמצים בתחום יצור התרופות כמו ביצור הנשק, היו התוצאות בהתאם.
  הסיבות שבגינן אני תומך בדמוקרטיה אינן קשורות בגורמים כמו יעילות או תפוקה. אני בטוח שההליכים המסורבלים בחקיקה במשטר דמוקרטי, הרבה פחות יעילים מהחלטה של שליט יחיד שעוברת מיד להליך של ביצוע. (הגם שבטווח ארוך הדמוקרטיה תוכיח את יתרונה גם בתחומים אלה).

  לחגי,
  אתה קורבן של אגדות. כל הענין הזה של סבון משומן של יהודים, לא היה ולא נברא. באמת ראוי שתלך ליד ושם, למחלקת הדוקומנטציה.
  ובנוסף: המשטר הנאצי לא התחיל עם אושוויץ. הוא התחיל בחוקי גזענות אותם אתה מוצא כיום בישראל ובשלטון הכיבוש הישראלי. גם הכיבוש הגרמני לא היה אחיד. בפולין הוקמו מחנות השמדה, אבל הכיבוש הגרמני בנורבגיה, בדנמרק או בטוניס, היה, (נכון, לא נעים) מהרבה בחינות פחות אכזרי מהכיבוש הישראלי בפלסטין (יש"ע-במכבסת המלים של בכיבוש).

  אני משלם את אגרות ממשלתיות ועירוניות ואין לי בעיה עם זה, כי אני מכיר במדינת ישראל בתחומי הרו הירוק, ואני מקבל גם שרותים מהממשלה. יחד עם זאת, אילו הייתי נימנה עם בעלי ההכנסה של העשירונים העליונים, הייתי עושה כל מאמץ לנכות מהמסים שאני משלם את אותו חלק יחסי מהתקציב שהולך למימון הכיבוש.

  ליצחק,
  קראתי את מאמרו של מיכאל טרזי בניו יורק טיימס, וכמצופה, אתה מסלף אותו. ראשית, הוא לא יועצו של ערפאת, אלא כפי שכתוב בסוף המאמר, הוא יועץ משפטי לאש"פ.
  שנית, הוא כותב פחות או יותר את מה שאני כותב מזה שנים. אם ישראל באמת מעוניינת בפתרון של שתי מדינות, אזי היא צריכה לסגת מהשטחים הכבושים, לסלק את המתנחלים, ולהכיר במדינה פלסטינית שכנה שוות זכויות.

  אבל, הוא ממשיך ואומר, לאור העובדה שישראל העבירה מאות אלפי מתנחלים לשטחים הכבושים ובונה חומת אפרטהייד בתחומים המיועדים למדינה הפלסטינית שמטרתה לספח מקסימום שטח ולהשאיר את הפלסטינים בגיטאות נוסח ה"טאונשיפס" בדרום אפריקה של האפרטהייד, הוא מגיע למסקנה שישראל לאמיתו של דבר לא מעוניינת בפתרון כנה של שתי מדינות. בנתונים אלה, אומר טרזי, ראוי להיאבק על מדינה אחת לכולם, יהודים מוסלמים ונוצרים.
  במדינה כזו, זו תוספת שלי, יתבטל כמובן חוק השבות (שגם בתחומי הקו הירוק אני תומך כיום בביטולו).

  עמדתי בסוגיית הפליטים מתייחסת נגד החזרתם לתחומי מדינת ישראל בהנחה של פתרון של שתי מדינות.
  גם במקרה של מדינה אחת לכל המתגוררים היום בישראל ובשטחים הכבושים, לא יתקבל בהכרח הפתרון של החזרת מליוני פליטים.
  תתפלא, במקרה כזה, אני צופה שגם הפלסטינים הנימצאים בשטח, יתמכו קודם כל בשיקום אלה הנימצאים כבר כאן, וידחו את סוגיית החזרת מיליוני הפליטים לימים רחוקים יותר.

 27. עופר הגיב:

  ראשית, ברצוני לברך את אנשי הימין הכותבים לאתר, כולל אלה היושבים במצודת זאב בשכר מלא. טוב לראות שלא רק שמאלנים ואנשי שב"כ קוראים מה שכתוב פה.

  לחגי – אכן המציאות מראה שבמזרח התיכון מבינים רק כוח. אף אחד לא היה טורח לדבר עם הפלסטינים אילולא הטרור, וממשלות בהנהגת הימין (עבודה וליכוד), היו ממשיכות לשלוט בכל השטחים לנצח ולהקים שם עוד ועוד התנחלויות.

  לישר דרך – על המדינה להגן על כל אזרחיה, בלי הבדל כולל מוצא, לאום, מעמד או השקפה פוליטית. לידיעתך – מאז תחילת האינתיפאדה סובלים תושבי קו התפר והקיבוצים ליד רצועת עזה לא פחות מתושבי שדרות, כולל נחל עוז שחזר להיות יישוב ספר כמו בשנות ה-50.

  אבל למרות נסיונות "לחסל את הטרור", ""למצוא פיתרון צבאי", "לגדוע אץ ראש הנחש" וכו’ וכו’, ירי הקסאמים ממשיך למרות שצה"ל נמצא בתוך הרצועה ולעתים נכנס גם לתוך שטחי הרשות. האם עלה בדעתך שישראלים נפגעים לא למרות פעולות צה"ל, אלא בגללן?

 28. גדעון ספירו הגיב:

  ליצחק (בנושאי כלכלה),
  פיקאסו הוא דוגמא לאדם שהישגיו בתחום הציור הם תוצאה של כשרון אישי, אבל המחיר לתמונותיו הם כבר כלל לא עניין של כשרון אלא תוצאה של מיעוט קטן של מיליונרים ומיליארדרים שקבעו לציירים מוכשרים מחירי עתק כאחת הדרכים לגונן על ממונם. כל הענין הזה של "היצע וביקוש" בכלכלה הקפיטליסית,הוא רק בחלקו נכון, והוא נתון לא אחת במדה רבה למניפולציות של בעלי ההון.

  בסוציאליזם הדמוקרטי שלי, לא יתבטלו פערי הכנסות, אדם מוכשר ומשכיל ויצירתי ירוויח יותר ממי שאינו כזה, אבל מדת הפער תצטמצם באופן דרסטי. המינימום יהיה גבוה יותר והמקסימום יהיה נמוך יותר מהמצב כיום. לא יהיו מיליארדרים מצד אחד ורעבים מהצד השני.
  ומה שחשוב: לכל אחד תנתן האפשרות ללמוד ולפתח את כישוריו וכשרונותיו. החינוך יהיה באמת חינם.

  אתה טועה בהשוואה שאתה עורך בין פיקאסו לבין הפועלים המייצרים את הצבעים. ההשוואה צריכה להיות בין שכרם של הפועלים לבין רווחיו של בעל המפעל. (ויש ככמובן אפשרות שהמפעל יהיה שייך לעובדים במסגרת קואופרטיב – אפשרות שלא עלתה על דעתך).
  בסוציאלים הדמוקרטי שלי לא יהיה מקום למפעל כושל, מבחינה זו אין הבדל למצב השורר בקפיטליזם, שגם הוא לא סובל מפעל כושל. ההבדל בין שני המשטרים יהיה בטיפול במפעל כזה. במשטר קפיטליסטי מפעל כושל נועל את שעריו ופועליו נזרקים לרחוב, (ובעליו ממשיך להינות מרמת חיים גבוהה מנכסים שצבר בזמן שהפעל הרוויח), ואם יש למפעל נכסים כלשהם, הבנקים הם בעל זכות ראשונה לגבייה. במשטר סוציאליסטי דמוקרטי מפעל כושל מופקע מבעליו, בודקים אם יש לו יכולת שיקום, כולל אופצייה של מסירתו לעובדים שימשיכו להפעילו על בסיס עסקי חדש כקואופרטיב והבעלים יחוייבו להחזיר לציבור חלק מהנכסים והממון שצברו. (ראה את הדוגמא הידועה של ח"כ לשעבר שפירא מאגודת ישראל, שהיה בעל מפעל שטיחים באור עקיבא, קיבל סיוע אדיר מהמדינה, צבר רכוש רב, ולאחר שהמפעל נקלע לקשיים, עובדיו פוטרו, אבל הוילות של שפירא ונכסיו האחרים בארץ ובבחו"ל לא ניזוקו, שעה שעובדיו כמעט רעבו ללחם). אם יתברר שאין למפעל זכות קיום, עובדיו לא יזרקו לרחוב, אלא המדינה תהיה אחראית למצוא להם מקומות עבודה חילופיים, כי הזכות להתפרנס בכבוד תהיה אחת מזכויות היסוד של האזרח, כמו חופש הביטוי וכדומה.

  אם נחזור למפעל התרופות, ניקח את חברת "טבע" המצליחה כמשל, אזיי רווחי המיליונים שנופלים לכיסיו של הורוביץ (אחד מבעלי המניות שהורשע במחוזי בהונאת שלטונות המס, וזוכה בעליון בהליך מושחת בו ראש הרכב השופטים היה חברו הטוב של פרקליטו של הורוביץ), אינם תוצאה של כשרונו בתחום יצור תרופות חדשות.
  יצור התרופות ב"טבע", כמו בחברות אחרות, הוא תוצאה של מאות אנשי מחקר שעובדים מדי יום שעות על תרופה חדשה, ואם זו מצליחה, המיליונים זורמים לכיסו של הבעלים. את זה יש לשנות, כמובן בהליך דמוקרטי של רוב פרלמנטרי.
  וזה על קצה המזלג.

 29. ישראל פוטרמן (פונדמנטליסט) הגיב:

  מענין לדעת מה עושה גדעון ספירו לאחר שהוא נבחר (נניח ב-65% מהקולות), מתחיל לישם את "הסוציאליזם הדמוקרטי שלי" ולפתע מתברר כי בעלי ההון שנקבע "רף עליון לרווחיהם" פשוט מבריחים את הונם (למקום שאין אפילו רף תחתון לשכר, למשל), אמצעי התקשורת ההמוניים ("החופשיים" בבעלות בעלי ההון) פותחים בהסתה פרועה נגדו מהרגע הראשון שנבחר, "יד נעלמה" (עם הרבה כסף) מארגנת נגדו שביתות הצצות כפטריות אחרי הגשם (כמו שביתת נהגי המשאיות לפני חיסול איינדה בצ’ילי), ארה"ב מכריזה עליו "מדינת טירור" ומטילה חרם כלכלי ועוד "מן הגורן ומן היקב", מה שקורא למי שמפר את "המשמעת" במסגרת "חלוקת העבודה" הגלובלית של הקפיטליזם.
  "הסוציאליזם הדמוקרטי שלו" דומה למציאות כמו ש"מדינת היהודים" של הרצל דומה למחנה הפליטים ג’בליה.
  אבל, לזכותו יאמר שגדעון ספירו הוא בעל כוונות טובות (כמו הרצל), לא כמו הרשעים, "אנשי השמאל הדוגמטי והפונדמנטליסטי")

 30. לעופר הגיב:

  לצערי,כל הניסיונות (המלאכותיים) ליחס את האינתיפאדה לפעולות צה"ל תלויים על בלי מה, עובדה היא, ואת זאת לא ניתן להכחיש, שביום פרוץ האינתיפאדה היו 97% מערביי השטחים תחת ממשל פלסטיני,(ממשל אכזר מאד, אך אין זו אשמת צה"ל כי אם אשמת אנשי אוסלו),וזאת אחרי הצעה גורפת של ברק, בה הוא רוצה לסגת כמעט מכל מקום בו חיים פלסטינים. (נכון הוא שהכתובים באתר זה רואה בהצעת ברק הצעה אולטרא ימנית אבל היא הוציא כמעט את כל הפלסטינים מידיים ישראליות),כך שקשה לומר שישראלים נהרגים בגלל צה"ל. אם זאת אל לנו לברוח מהאחריות שלנו למצב בשטחים, אנו ייבאנו את מנהיגות טוניס והרמנו אותה מאשפתות, ואלו רודים בעמם בצורה הגרועה ביותר,וזה זרז טרור שהוא אחריות ישראל, אך לא צה"ל
  ישר דרך.
  אגב, אני לא יושב במצודת זאב ולא מקבל כסף עבור הכתיבה פה

 31. יוסף הזקן הגיב:

  לא ידעתי שגדעון ספירו סוציאליסט דמוקרטי ושיש לו גם תוכניות הזויות יפות לביצוע. מובן שספירו לא חי מעולם תחת מגפיו של האקספרימנט הסוציאליסטי המהולל.

  חסד עשה בורא העולם שברא את בני האנוש בצלמו והחדיר בהם שאיפות תחרותיות בלתי נשלטות: עשה אותם ערמומים, תככנים, קנאים, רוצחים, אנסים, גנבים, הרפתקנים, ממזרים ובני-זונות חכמים ובטובו העניק להם את יכולת החשיבה המשנית הבקורתית שמפקחת על מעשיהם ומסוגלת לתמרן אותם ולהובילם קדימה- הלאה, הלאה…אל המאה העשרים והשלושים…

  לולא המניע העצום הזה, רב החשיבות הזה, החשוב מכל תכונות הבריאה, היחיד במינו ביצורי העולם החי, בני האנוש היו עדיין מתהלכים על ארבעה בסבנות אפריקה מכוסים בפרווה ומתקשרים ביניהם בהו הא הו…

  היוזמה האנושית הברוכה, החופשית והבלתי נשלטת, שהביאה אותנו עד הלום- תולדה של התחרותיות הפראית של בני האדם, ואת המניע האדיר הזה, שהקים את הציביליזציה והבולש את היקום אתם- הסוציאליסטים והקומוניסטים למיניהם- רוצים לרתום לעגלה חסרת גלגלים, להגביל, לכלוא אל תוך מסגרת סוציאליסטית הומנית ויופהפיה ולנוון את טבעו החייתי המבורך, את מתנת האל להולכים על שניים…

 32. עופר הגיב:

  למגיב לפני – אני לא אומר שאתה אישית נמנה על צוות התגובות של הליכוד, אלא רק שיש צוות כזה ולאחרונה יש די הרבה אנשי ימין שמגיבים כאן. אני גם לא חושב שהם עובדים בחג.

  לעניין טענותיך,קשה לי להחליט מהיכן להתחיל, אבל אנסה. לא שמעתי אף פעם טענה שהאינתיפאדה פ ר צ ה בגלל פעולות צה"ל,ובודאי שאני לא טוען את זה. היא פרצה באופן ישיר כתוצאה מנסיונו של שרון לעלות להר הבית, אבל הגורמים העמוקים יותר היו הסחבת במשא ומתן, המשך הכיבוש בעת תהליך אוסלו וההצעות העלובות שממשלת ישראל הציעה לפלסטינים.אני רק טוען שחלק מפעולות הטרור לא היו אלא פעולות תגמול פלסטיניות, וביגוד לאנשי "שמאל" כמו יוסי שריד ורן כהן אני מתנגד לפגיעה באוכלוסיה אזרחית (אוטובוסים מתפוצצים) וסיכולים ממוקדים (רצח גנדי).

  בעת פרוץ האינתיפאדה הנוכחית היו 70% מהפלסטינים תחת ריבונות פלסטינית למעשה, כלומר באזורי A של הרשות (פורמאלית לא היה אף אחד מכיוון שזו עדין אינה מדינה, אבל זה פחות חשוב).וכן, זה איננו משטר דמוקרטי במיוחד, ממש כמו הכיבוש הישראלי בשאר השטחים.

  נניח לרגע שבאמת השיעור היה קרוב ל-100 אחוז, כמו שאתה אומר או כמו במדינה הפלסטינית שברק רצה לתת להם (על מגש כסף?…). אפילו במקרה כזה, ל מדובר במדינה ממש גם אם היא היתה חברה באו"ם, אלא באוסף של מובלעות. את הצעת ברק לא צריך למדוד במונחי ימין ושמאל, אלא לבדוק אם היא הוגנת, ונראה לי שאיננה כזו,אזכיר רק שהצעה זו השאירה לפלסטינים פחות ממחצית ממה שהצעת החלוקה של 47 השאירה למדינה היהודית.

 33. ציוני גאה / קפיטליזם הגיב:

  גדעון

  אם אתה כל כך מתעניין אז שמי הוא אלי הראל.
  איני מתבייש בו אבל נהנה קצת לצאת בהתרסה כנגד "חובבי ציון" שנמצאים כאן.

  לצערי לא דייקת לגבי חברת טבע. חטיבת המחקר שלה מדולדלת למדי היא בחרה בדרך הקלה של חקוי והעתקה של תרופות גנריות (פרט ליוצא דופן אחד).

  אני סבור שכל אדם בעל כשרון ויוזמה שואף למקסם את רוחיו.
  על המדינה ומוסדותיה לדאוג שיעשה זאת בצורה חוקית ולא מונופוליסטית. פחות חברות "בע"מ" המשמשות כר פורה לחליבה עיי בעלים תאבי בצע וחסרי כשרון ויותר אחריות אישית כלפי נושים ושלטונות המס.

  שוויון הוא חזון לא ישים לצערנו

 34. חגי הגיב:

  אוי גדעון גדעון כמה שאתה טועה ומטעה!!

  1) כן הייתי במיד ושם ביררתי ואם תקרא את הספר "נפילת ברלין" של אנטוני ביוור (שהוא לא מצביע מולדת) בעמ’137 תקרא מה הוא כותב על מפעל הסבונים.
  2) בקשר לחוקי נירנברג – האם מותר חערבי להתחתן עם יהודיה? לקיים יחסי מין? האם לרופא ערבי מותר לטפל ביהודי? האם מותר למשפחה ערבית להחזיק עוזרת בית יהודיה? האם יש ספסלים נפרדים לערבים ויהודים בפארקים? אני לא שמעתי על זה. יש כבישים שבהם אסור לערבים לנסוע – נכון אבל עדיין הם יכולים להגיע למחוז חפצם בכביש אחר.
  3) סוציאליזם דמוקראטי? אפשר לקבל פרס נובל לכלכלה על טאוריה כזו? באיזו מדינה זה עובד? סין? קובה? סוריה? מצריים? מדינות הגוש המזרחי לשעבר?
  בטח תגיד לי פינלנד ושבדיה, זו ממש לא דוגמא.

  4) מפעל טבע לא עשה את המליונים שלו בפיתוח תרופות חדשות אלה בייצור של תרופות שפגה להם תקופת הפטנט שלהם (תרופות גנריות) האם אתה גם נגד חוקי הפטנט?
  בקשר לאלי הורביץ אני לא מכיר אותו ואת המשפט שהתנהל נגדו אבל לומר שהוא זוכה בעליון כי הוא חבר של השופט?! אז אולי גם אתה חבר של מישהו בפרקליטות? העובדה שאתה לא עומד לדין על מה שאתה כותב כאן! אתה מעשים את השופט בהטיית דין!

  5) בארה"ב המדינה הכי קפיטליסטית יש חברת תעופה "קטנה" בשם אמריקן אריליינס (החברה הכי גדולה העולם) שהוא בבעלות מלא!! 100% מהמניות בידי העובדים (אתה יודע?)
  כבר 11 שנה החברה מתפקדת תחת מה שנקרה סעיף 11 לחוק החברות המגן עליה בפני הנושים שלה אחרי שהיא הכריזה על פשיטת רגל, רק היתערבות של ממשת ארה"ב (הקפיטליסטית) מונע כל פעם את פרוקה של החברה! האם זו הדוגמא למפעל בשיטת הסוציאליזם הדמוקרטי?

  בבקשה תענה לי, מעניין אותי לשמוע את התגובות שלך לכל סעיף.

 35. גלילי הגיב:

  נותן אתגר לספירו.
  אתה בעמדת מפתח נופלים טילים על שדרות. הטילים נורים מתוך איזור מיושב בצפיפות . מה היית עושה ?
  כמשקיף מהצד אתה יכול לברבר אולם מעולם לא היית בעמדת ביצוע.
  לבר חיים – האם שמעתי בין השורות קריאה לערביי ישראל להצטרף ל"חגיגת" המלחמה הנערכת כעת? זאת עצת אחיתופל. אני מקוה שערביי ישראל לא ישעו לעצה הזאת .התקוממות מזויינת תביא על ערביי ישראל נקבה שהקודמת תחויר לעומתה .
  מציע לערביי ישראל המשיכו להלחם לשיווי זכויות לחצו על המנהיגים שלכם להלחם למענכם ולא להתעסק במלחמות לא להם.

 36. נתן. הגיב:

  טיעון מקובל ושגור אצל חסידי הקניבליזים הכלכלי הוא שאין דבר כזה "סוציאליזם דמוקרטי".

  על פי התיזה הזאת על מנת להשתוות למדינות המתקדמות בעולם עלינו לאמץ את מדיניות הקניבליזים הכלכלי מבית מדרשו של נתניהו, ובא לציון גואל.

  אבל אם בודקים מה קורה במדינות המתקדמות בעולם אליהן מן הסתם רוצה ביבי להידמות מתגלית האמת-על מנת להידמות למדינות אלו יש לזרוק את ביבי ופקידי האוצר מכל המדרגות.

  להלן מספר דוגמאות קטן:

  באוסטרליה יש דמי אבטלה מרגע איבוד מקום מקום העבודה ועד מציאת עבודה(גם אם זה נמשך כל החיים).

  בצרפת יש חינוך חינם(חינם במובן של חינם) מגיל 0(אפס) ועד תואר שלישי באוניברסיטה.

  בנורוגיה ביטוח רפואי כולל הכל(הכל במובן הכל) שיניים,בתי אבות,מחלות נפש וכן הלאה.

  בגרמניה בכל דירקטריון של חברה חייבים לשבת על פי חוק נציגי עובדים.

  בשוודיה יש חופשת לידה של שנה במהלכה מקבלת היולדת 100 אחוז משכרה.

  בפינלנד כל העובדים החל בראש הממשלה ועד אחרון המלצרים במסעדה עובדים בחוזים קיבוציים.

  בכל מדינות המערב(מלבד ארה"ב) יש חוק פנסיה חובה.

 37. גדעון ספירו הגיב:

  השילוב של סוציאליזם ודמוקרטיה מעורר אצל פוטרמן מהשמאל הפונדמנטליסטי סיוטים, בדיוק כמו אצל חסידי הקפיטליזם נוסח ביבי ושות’. בלי דיקטטורה שרוצחת כמה מיליוני בני אדם הוא לא יכול, אז הוא מהלך עליי אימים עם התערבות אמריקנית שתארגן שביתות בנוסח שביתת נהגי המשאיות אצל הנשיא איינדה בצ’ילי.
  לא השביתות הפיו את איינדה. הוא הופל באמצעות הפיכה צבאית, ובענין זה למד הממשל של ארה"ב לקחים. נשיא ונצואלה צ’אבס בוודאי אינו לרוחם, אולם הם נתנו להליך הדמוקרטי לעשות את שלו, וכאשר ראו כי הנשיא זכה במשאל העם, נשכו שפתיים וכיבדו זאת (לפי שעה, צריך להוסיף לשם זהירות).

  אינני חושש מהתערבות אמריקנית, כי הסוציאליזם הדמוקרטי אינו מהלך מהפכני מפחיד ומאיים שיחסל את המשק הפרטי, אלא הליך איטי והדרגתי שיתבצע לפי כל דקדוקי הדמוקרטיה ונהנה מתמיכת העם. ברגע שהעם לא יתמוך הענין לא ישרוד.
  האמריקנים לא יתערבו אם יאסר על בנקים להעניק לאדם אחד 13 מיליון שקלים, או אם יהיה חינוך חינם, או אם שכר המינימום יעלה, אם תובטח תעסוקה לכל ואם המיסוי על חברות ובעלי הון יעלה. גם עם בריחת הון יש דרכים להתמודד מבלי לחרוג מעקרונות המשטר הדמוקרטי.

  לחגי,
  דומני שעניתי לך על עיקרי הדברים ואין טעם לחזור לויכוח מעגלי.

  ליוסף הזקן,
  דווקא משום שאני מכיר את מה שהוא מכנה "האקספרימנט הסוציאליסטי המהולל" בנוסח הדיקטטורה הסובייטית, שפוטרמן ממשיך לשתות מהמעין העכור שלה, אני מעמיד את האלטרנטיבה של סוציאליזם דמוקרטי. דגם זה אינו מבטל את התחרות בין בני אדם, להיפך, התחרות תתקיים במלוא הדרה, תוך ניטרול היבטיה החייתיים שיוסף כה מעריץ. קפיטליזם חייתי ובהמי לא יביא תקומה לאנושות, ראה המצב ברוסיה היום, והקפיטליזם הגיע להישגיו הגבוהים ביותר כאשר אימץ את עקרונות מדינת הרווחה.

 38. נתן. הגיב:

  ללורד "רוקסטון".

  האם אתה יכול להסביר מה היתה מטרת ישיבת צה"ל בלבנון במשך 18 שנה?

  תודה.

  נ.ב.

  אני מקווה שלא תענה "להביא שקט לישובי הצפון",
  כי יש לי לב חלש ואסור לי לצחוק יותר מידי.

  שוב תודה.

 39. לעופר ידידי הגיב:

  לצערנו, מרגע שפרצו האירועים, לא ניתן לומר מה סיבה ומה תוצאה, מי הביצה ומי התרנגולת, אלא רק, מי הצית את המהומות,בלי ספק התנזים לגבי ביקור שרון בהר הבית (אגב הדבר אסור הלכתית),אולי הטיימינג היה מטופש, אבל אל לנו להתעלם מהעובדה שאי מתן זכות ליהודים לבקר בהר הבית מהווה אפליה על רקע דתי, שבאה על תיקונה בביקור זה.אך שנינו יודעים שזה היה רק הנפץ והסיבה האמיתית היא התסכול מהשלטון האיום שהסכם אוסלו המיט על הפלסטינים,מהשחיתות,ושוך ההבטחה למימוש זכות השיבה…, לגבי תוכנית החלוקה והצעת ברק, לצערי אחרי כשלון קמפ דיוויד וטאבה אימץ השמאל את הדמגוגיה לפיה "הפלסטינים ויתרו על 78% ממולדתם בהסכם אוסלו אז עלינו לוותר על כל השטחים לרבות הבית האחרון במעלה אדומים",שנינו יודעים שגישה זו באה לגבות את המשגה של סירוב להצעת ברק, אבל , המרגיז במיוחד כאן, הוא החיתוך של א"י כך שיצא אחוזי "ויתור" מקסימליים:למה לא נספור את א"י כפי שחבר הלאומים העניק לבריטניה למען בית לאומי לעם היהודי?זה הדין הבינ"ל האמיתי!, כלומר עם ירדן, יחד איתה קיבלו הפלסטוינים אחוז גדול הרבה יותר של א"י +עבר הירדן,(וודאי יותר מאשר הבדיחה של תוכנית החלוקה מאשר), להתחיל לספור מ21 ולא מ1919? למה? אם כן, נוסף על כל עבר הירדן קיבלו הפלסטינים את שטחי A ו B ,ועתה הם רוצים לגזול את כבשת הרש היהודית, חשוב על כך לפני שנגררים לדמגוגיה של 22% מא"י,אגב תוכנית החלוקה חישבה לבנות מדינה לכלל העם היהודי 10 מיליון לערך האותה תקופה, כך שper תושב קיבלו הפלסטינים יותר אדמה גם בהצעת ברק!אל לנו לגבות גם משגי קיצוניות פלסטינית!הלו אם פייסל חוסייני, או חנאן עשראוי היו בשלטון יש לנו יסוד סביר להניח שהיו מחקבים את ברק…ישר דרך

 40. עמרם בן חמרון הגיב:

  לגדעון ספירו –

  אכן תפיסת עולם חביבה יש לך ולו אך הייתה מעוגנת בקרקע המציאות הייתי תומך בה גם אני.

  נקח לדוגמא את שוודיה כדוגמא המייצגת את
  הנסיון האמיץ ביותר ליצור מדינת הרווחה
  אידאלית. כידוע לכל הדיוט המדינה גובה
  את שעור המיסים הגבוה ביותר במערב ובתמורה
  היא נותנת סל שרותים חברתיים מקיף ובתוכו
  כלולה ההבטחה לשרותים רפואיים מקיפים.
  המצב בשטח הוא שרמת שרותי הרפואה המוצעים בפועל לאזרח פחותים בטיבם מן השרותים המוצעים לאזרח בישראל !!, כן, כן, ישראל.
  נתחיל מכך שאת סל השרותים האזרח רשאי לקבל
  רק באיזור מגוריו, כלומר והיה וחלית או
  ח"וח נפגעת בתאונה באיזור אחר ממקום מגוריך
  לא תתקבל בחדר המיון. זמן ההמתנה לניתוחים
  פשוטים ביותר יכול, ובפועל נמשך, חדשים
  ארוכים. עבור כל פגישה עם רופא הינך נדרש לשלם עשרות יורו. וכן הלאה.

  שוודיה היא מדינה המתגאה בהשגיה בתחום
  הסוציאלי ובצדק, אדם שאינו מוצא עבודה אינו
  מחוייב לדאוג לקיומו, כל מחסורו יתמלא ע"י
  הקצבות השונות המחולקות ע"י הממשלה… שוודיה
  גם מחוייבת לצדק עולמי ולהבטחת עתידם של פליטים ומהגרי עבודה לא חוקיים. צרוף שתיי
  מחוייבויות אלו יצר מציאות שהשוודים אינם יודעים או מוכנים נפשית להתמודד עימה –
  כשליש מתושביה של אופסלה העיר השלישית
  בגודלה בשוודיה הם מהגרים מוסלמים בני דור שני ושלישי, רובם אנלפבתיים אפקטיביים, כלומר
  אינם יודעים קרוא וכתוב שוודית, ערבית הם יודעים… נותני השרותיים החברתיים מסרבים
  להיכנס לשכונותיהם ללא לווי משטרתי מאסיבי,
  נהגי אמבולנסים מסרבים לקריאות חירום וממתינים עד בואם של השוטרים. השוטרים אינם מגיעים בגפם או בזוגות אלא בקבוצות המונות מעל שמונה שוטרים, חלק מן השוטרים ישארו תמיד
  לשמור על כלי רכבם ולמנוע את שריפתם בידי הנוער והמתפרעים.

  נמשיך הלאה, שעור הצמיחה של השוק השוודי שואף
  לאפס, שעור ההכנסה לאדם בשוודיה בתחילת שנות השיבעים היה כמדומני השלישי או הרביעי בעולם, מאז ועד היום התדרדר אותו שיעור לתחתית סל ההכנסות האירופי והסיבות מובנות.
  אדם תחרותי הרוצה להתעשר מיגיע כפיו
  נקנס על מאמציו בשיעורי מס לא יאומנים וכך
  נקטלת היוזמה, המוכשרים במיוחד עוזבים את
  שוודיה ומהגרים למדינות בהן כישרונם מוערך,
  אינך מאמין לי ?, התכבד ובדוק כמה שוודים
  חיים כיום בספרד, ארה"ב ומדינות אחרות…

 41. חגי הגיב:

  לגדעון ספירו.

  יפה, התחמקת באלנגטיות.
  עכשיו אני מבין שאין טעם להיתווכח איתך בכלל אתה מתנהג כמן החלילן מהמלין.

 42. עופר הגיב:

  לישר דרך – סודאי שמת לב ששאר המגיבים למאמר מנהלים דו שיח שונה לגמרי, ואנחנו מקשים על הקוראים אבל שיתאמצו קצת.

  אין מלוקת על כך שביקור שרון בהר הבית היה רק הפתיל שהצית את חבית חומר הנפץ, שלדעת כל הגורמים היתץה שם זמן רב קודם לכן, כולל תכנון צבאי משני הצדדים.אבל גם במבט לאחור המשעשה של שרון היה טעות- למה לספק לפלסטינים את התירוץ להתחיל באינתיפאדה?

  ידוע לי שמבחנה הלכצית אסור ליהודים להיכנס להר הבית, אבל גם מבחינה משפטית נראה לי שזהו איסור נכון, כלומר גם אם יש כאן הבדל לעניין החוק בין מוסלמים לשאר זו הפרדה מוצדקת לצורך שמירה על בטחון הציבור והסדר הציבורי, ממש כפי שלא היו נותנים לאיש ציבור פלסטיני להיכנס לרחבת הכותל בטקס גדול.

  לעניין חלוקות למיניהן, לא צריך ללכת לעבר יותר מדי. כל מדינה מבוסת על עיקרון של הגדרה עצמית, כלומר אם יש יותר מלאום אחד במדינה נתונה או בשטח ריבוני נתון, יש לכל אחד משניים (או יותר) עמים שיושבים שם זכות לעצמאות באותם מחוזות שבו יש לאותו לאום רוב, כל זמן שיישמר עיקרון הרצף הטריטוריאלי. מה לעשות, שהצעת ברק לא נתנה למדינה הפלסטינית רצף כזה באפן ממשי (אני מניח שאתה מכיר את המצגת באתר גוש שלום).

 43. יוסף הזקן לגדעון ספירו הגיב:

  "קפיטליזם חייתי בהמי" כבר הביא מזור לאנושות. הכל מה שהושג עד כה, מה שנבנה עד כה, כל התיאוריות המדעיות שעיסוקן בבני אדם ובאמצעי היצור והצריכה שלהם, חקר הטבע והאפשרויות לניצול אוצרותיו,חקר החיות, החי והצומח, וכך הלאה, וכך הלאה…ממחקר המיקרו-מיקרו שבמיקרו ועד חדירה ולימוד הגלקסיות האין סופיות שמסביבנו, הכל הושג הודות ליוזמה החופשית ולסקרנות החייתית הטבועה בבן האדם. טול ממנו את היוזמה החופשית ואת התחרותיות החייתית, הצמאה לניצחון, להישגים ולדם- והרגת את הקידמה, את המדע, וכלאת את הסקרנות הממזרית האנושית הדוחפת, הקוראת, והמפתה את בן האנוש.

  זה מה שעשו הבולשביקים, זה מה שעושים הסוציאליסטים למיניהם בארצות "לדוגמא ולקינאת העולם" {וכבר התייחס לזה עמרם בן חרמון לפניי, בהביאו עובדות מאלפות ממדינות הסוציאליזם הגואל} בגדלם דורות של טפילים נתמכים, רבים מספור, שלא עובדים, לא חושבים, לא שואפים לכלום, לא מתעניינים בכלום, שרצונם היחיד- לקבל את הקיצבה הגואלת מדי חודש בחודשו וח"וח לאחר בשילומה או להקטינה: תכף ומיד קופצים מגיני זכויות האדם והחגיגה נמשכת. גם אצלנו בישראל הסוציאליזם המפאיניקי הוליד קוהורטות של נתמכים אוכלי חינם ורואים עינינו שבלתי ניתן להופכם ליצרניים. חוששני שגם ביבי לא יצליח. סמוך על היהודים, הם כבר יעקבו כל "מלכודת" שיפרסו לרגליהם ה"עשירים המנוולים" ולא ילכו לעבוד ולהתפרנס בכבוד.

  הבאת את רוסיה של היום כדוגמא לכישלון הקפיטליזם. למה לא לקחת את רוסיה שמלפני המהפיכה? רוסיה בהתחלת המאה העשרים? התפתחות התעשיה ופיתוח אוצרות הטבע בארץ הענקית הזאת הרקיעו שחקים,{סטלין לא השיג גידול מהיר כזה על-אף מיליוני העבדים ש"גייס" למטרה זו}. הישגי המדע, המסחר, התחבורה, ההישגים בכל התחומים האנושיים האפשריים היו ללא תקדים. לנין ציין את זה בספרו המאלף "התפתחות הקפיטליזם ברוסיה" וירד לחייהם של הקפיטליסטים הנצלנים המנוולים והיה על מה.

  אחרי קריסתה של ברה"מ, הלא יוצלחים כמו כולם בעבר {פקידי ממשלה ומפלגה בכירים מאוד} השתלטו על מנגנון הממשלה והחליטו להפריט במהירות נוסח סטלין את המשק העצום על כל מפעליו ומכוניו ואת כל אוצרות הטבע של המדינה האדירה הזאת, בשערם- שיצליחו תוך חודשיים שלושה להכניס את המדינה הענקית הזאת אל תוך עידן הקפיטליזם המודרני…או לנין, לנין, טוב שעיניך לא ראו את חיזיון התעתועים הזה…אולי, והלוואי בעוד חמישים שנה יצליחו הרוסים לצאת סופית מעידן הסובייטי האכזר והכושל ולהכנס לעידן הקפיטליזם המבורך.

 44. יורם בר-חיים הגיב:

  ארה"ב דווקא כן ישמה הפיכה נגד שאבז, אל שההפיכה נכשלה משום שהממונים עמדו מולה ופירקו אותה.
  גם משאל העם לא היה בדיוק דמוקרטי, ה"אופוזיציה" זייפה חתימות תמיכה ובעלי ההון איימו על עובדיהם בפיטורין אם לא יחתמו על הקריאה למשאל עם.
  אם אחד מהאמצעים האלו היה מביא להפלתו של שאבז, אפשר היה לחגוג את טוהרתו של עוד גיבור מת של "סוציאליזם דמוקרטי". אם שאבז לא יחמש את ההמונים ויסמוך רק על הצבא והמשטרה ה"דמוקרטיים" זה עוד עלול לקרות.

 45. גדעון ספירו הגיב:

  לעמרם בן חמרון,
  אינני יודע למה טרחת לפרט את המצב בשבדיה, שהרי לא טענתי באף מקום שהיא המודל שלי לסוציאליזם דמוקרטי.
  אינני יודע אם כל מה שכתבת על שבדיה הוא נכון, אולם אם כן, זה מוכיח בסך הכל כי יש שם שחיקה, כי הגזענות עולה ועוד.
  שבדיה היא מודל ידוע למדינת רווחה מפותחת, אבל הכלכלה שם נימצאת ב-90 אחוזים בידיים פרטיות. הסוציאליזם הדמוקרטי עליו אני מדבר מאופיין בדו קיום בין משק ציבורי וקואופרטיבי לביו משק פרטי. לפחות חמישים אחוזים מפעילות הכלכלית צריכה להיות בידי הציבור, בלי זה אין מה לדבר על סוציאליזם.

 46. נתן. הגיב:

  לעמרם בן-חמרון.

  להלן קצת עובדות על שבדיה(נכון ל2003)
  — קישור —
  הכלכלה השבדית הינה אחת מהכלכלות המפותחות בעולם עם רמת חיים גבוהה מאוד……..
  במהלך השנים האחרונות שבדיה נהנית מצמיחה, שיעורים נמוכים של אינפלציה ואבטלה, ועליות מתונות בשכר העבודה. חמש השנים האחרונות מוגדרות בשבדיה כשנים הטובות ביותר מאז שנות ה-60……
  שטוקהולם נחשבת לאחד מ-5 המקומות החשובים בעולם בתחום ה-IT. ניתן לציין ששטוקהולם נחשבת ביחד עם הלסינקי (פינלנד) ל-Wireless Valley.
  מעורבות המדינה בכלכלה הינה גבוהה והמדינה מהווה מעסיק מרכזי.
  ——-
  — קישור —
  שבדיה נמצאת במקום השלישי בעולם במדד ההתפתחות האנושית(מדד החינוך).
  במקום השני במדד שימוש בטכנולוגיות מידע.
  במקום השלישי במדד החידושים וההישגים הטכנולוגיים
  ——
  — קישור —

  תמ"ג: (כ-317 מיליארד דולר)
  צמיחה: 1.6%.
  תמ"ג לנפש – כ-35,000 $.
  אינפלציה – 1.4%.
  אבטלה (נכון ל-05.04) – 5.3%. זהו הנתון הרשמי, אולם קיימים עוד כ-2% בתכניות השמה והכשרה. בנוסף, כ-2% מכוח העבודה נמצא בחופשת מחלה ארוכה.
  יצוא סחורות – (כ-109 מיליארד דולר).
  ——–
  אוי איזה מסכנים השבדים………….

 47. נחום לעמרם בן חמרון הגיב:

  שיעור צמחיה "גבוה" של 2-3 אחוז כמו בארה"ב אינו שווה כלום אם באותה תקופה איבד המטבע הלאומי את ערכו כנגד כל מטבעות העולם בעשרות אחוזים.

  זה המקרה הן בארה"ב והן בישראל. אחלה שהמשק צומח אחרי ארבע שנים קשות מאוד, רק חבל ששכרי איבד 40% מכוח הקנייה שלו.

  אגב ישראל משלבת את הבעיות של שני הכלכלות – עומס גבוה במסים בשל מערכת הבטחון המנופחת, וסל שרותים מצטמק לאזרח הנזקק.

 48. לעופר הגיב:

  לא מפריע לי מה כולם עושים ושאני "חותך" להם את רצף, אף פעם גם לא הפריע לי מה כולם עושים. אז, נתחיל בהר הבית, אם ערפאת היה (באותה תקופה של פרוץ האינתיפאדה) מבקר בכותל, הדבר היה הופך לפסטיבל שלום עם יונים ובלונים פורחים באוויר וכל התקשורת היתה מהללת את אומץ הלב.ולהשוות בין ביקור ביום חולין לבין תו"כ טקס. נו באמת.

  ואגב גם אם הדבר יוצר מהומות (ושוב המהומות הם נגד הפגיעה ב"זכותם" של הפלסטינים להפלות על רקע דתי) אין הדבר מותיר למדינה פגיעה בחופש דת, על המדינה ליצור תנאים שיאפשרו פולחן חופשי.

  עקרון ההגדרה העצמית אינו מחייב מדינה הוא בר ישום גם באוטונומיה.ומי יקבע מה הן ה"גלילות" בהן יש רוב לפלסטינים- האם בגליל נגב+יהודה יש להם רוב? וודאי האם צריך להעביר אותו לריבונות פלסטינית?

  ולגבי המצגת של גוש שלום, ודאי, אני מכיר אותה, היא מוכיחה כתום על גבי לבן כמה נדיבה היתה הצעת ברק.ולשם כיוונתי ב 22% דמגוגיה,וקח כל ילד והצב אותו מול המפה ה"אחרונה" וה"משסעת" ושאל אותו מה אתה רואה הוא ישיב "גוש כתום עם מעט לבן",גוש רציף ביותר,אגב יש במפה בעייה של ממש באי הצגת הבקעה כשטח פלסטיני.וגם אז, כשם שישראלי שנוסע מעפולה לי-ם, עובר דרך מישור החוף מותר גם לפסטיני לעשות אותו הדבר
  ישר דרך

 49. ישר דרך (לאלישע) הגיב:

  אלישע,אולי לא הסברתי את עצמי כראוי, אם כן אל לנו להפלפל על המטר,ולשאול האם במקום זה ישבו יהודים או לא.הזכות היא אזורית לתחום אר"י, כשאין טעם לקבוע האם בדיוק בנקודה המדוייקת ישבו יהודים, בגדול, הזכות היא על ארץ ישראל, כשאין תיחום מדוייק.כך גם לגבי פנים הקו הירוק אין טעם לקבוע לגבי כל נקודה האם ישבו בה יהודים.ואינני מבין כיצד קבעת שיהודים לא ישבו בפנים הקו הירוק,כמעט כל השטח שהוא היום ישראל,יושב בידי יהודים בימי בית שני,לרבות מישור החוף, ושוב אין זה מן הענין לגבי זכותנו על אזורים אלו.

 50. עופר הגיב:

  ישר דרך נכבדי – מובן שם ערפאת היה רוצה לבקר בכותל אני הייתי מצטרף לפסטיבל, אבל לא נראה לי שרב הכותל ועדות החרדים היו מקבלים אותו בזרועות פתוחות. נראה לי שדיביזיות שלמות של צבא ומשטרה היו צריכות לאבטח את האירוע הזה, עד כמה שהוא חיובי.

  האמת קצת קשה לעשות השוואות כאלה, מכיוון שאנחנו לא "הבית השלישי" אלא באנו ויישבנו את האזורים שקרובים לים, ורוב המקומות הקדושים ליהדות בארץ הם דווקא באזורי ההר. אבל מה ששרון עשה זה לא פסטיבל שלום אלא פרובוקציה, ממש כמו מנהיג פלסטיני שמכריז על כוונתו להתפלל בבית-הכנסת המרכזי של ת"א מכיוון שזו זכותו בכל חלק של "פלסטין הכבושה" – וגם אני הייתי מגנה מהלך כזה.

  לעניין החלוקה – כל מי שעיניו בראשו יכל להבין כבר ב-47 שתכנית החלוקה תיכשל, מכיוון שכל אחת משתי המדינות היתץה בעלת 3 אזורים נפרדים. בעולם כמעט ואין הפרדה כזו בשטחי יבשה, וקיימת רק ההפרדה בין ארה"ב ואלסקה, ואין זה מקרה שפקיסטן ובנגלה-דש התנתקו זו מזו,אשר לגליל – זה בדיוק כל העניין, אין שם רצף טריטוריאלי, נראה לי שגם הרצועה עשויה להתנתק מהגדה, אבל זו כבר תהיה בעיה של מדינה אחרת.

  האמת, הנימוקים שלך קצת מזכירים את הנימוקים של תומכי זכות השיבה, כאילו רוב ישראל היא ריקה. אבל אין לשכוח שכל עם צריך לקבל את השטחים הריקים הקרובים אליו, בלי קשר למה שקרה ב-1919 או 1922.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים