הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 באוקטובר, 2004 7 תגובות

הבוקר התכסו רחובות ירושלים במודעות עליהם נכתב "יהודים לא מגרשים יהודים". מיד עלתה במוחי המחשבה – את מי יהודים כן מגרשים? כבר מזמן נוכחנו כי ישראלים רבים מבחינים בין דמם של יהודים לדמם של אחרים. זה לא חדש שרצח יהודים מזעזע יהודים יותר מרצח בני אדם אחרים. די היה לראות את כותרות העיתונים בשבוע שעבר כאשר הפיגוע בסיני, בו נהרגו 13 ישראלים, תפס את כל הכותרות הראשיות ואילו בקטן ובאותם עמודי חדשות נכתב על קרוב ל-100 פלסטינים שנהרגו בארבעה ימי פעולת צה"ל בעזה, מתוכם כמה עשרות ילדים. המפקד שביצע וידוא הריגה בגופתה של אימן אל-המס בת ה-13, הושעה מתפקידו, אך עדין מסתובב חופשי ולא נתפס כאדם המסכן את שלום הציבור, שכן "הציבור" הוא יהודי וכל היתר – אינם חלק מן "הציבור". על התושבים הפלסטינים בגדה נכפה מסיק זיתים קצר בן 3 ימים בכדי שלא ייפגעו על ידי המתנחלים, לאחר שמוסק אחד כבר נפצע קשה מירי של מתנחל ליד יצהר.

ההבחנה האיומה בין דם לדם, הכאב, הזעזוע והאמפטיה השמורים רק לבני הגזע היהודי הטהור, מעוררים בי בחילה ופלצות. הם גם מעוררים בי אימה. כמי שמרגישה שהיא חלק מן החברה הישראלית ואחראית לאופיה ולצביונה של מדינת ישראל, אני חרדה באמת ובתמים למקום בו אני מגדלת את שני ילדי. הגזענות והבדלנות כבר מזמן הפכו לחלק אינטגרלי מן המסרים המועברים אל האזרחים בערוצים השונים: בהתבטאויות אנשי ציבור, בחלק מהצעות החוק והחקיקה העוברת בכנסת, בפעילות הצבא והמשטרה, בתקשורת, בספרי הלימוד החד-צדדיים ובשפת הרחוב המילולית והחזותית.


כוחות אפלים מניעים אותנו לשנוא כל מי ששונה מאיתנו; אם הוא ערבי – אז הוא אויב; אם הוא פלסטיני – הוא פחות מאדם; אם הוא אתיופי – אז הוא שחור; אם הוא רוסי – הוא בטח גוי או זונה; אם היא אשה – היא בטח נחותה; אם היא ענייה – אז היא סתם קרציה ואם הוא שמאלני – אז הוא "סכין בגב האומה".


הגזענות היא חרב פיפיות ומי שהיום מוצא עצמו למעלה עשוי למצוא את עצמו – על-פי אותו היגיון מעוות בדיוק – בתחתית הסולם האבולוציוני לפני שיספיק להבין מה קרה.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. דני סגול הגיב:

  בפסטיבל "סגול" שהתקיים במקביל לפיגועים בסיני ולמבצע של צה"ל בעזה הוזכרו הקורבנות בנשימה אחת ללא כל הבחנה בין יהודים לערבים.

  רק אהבה

 2. הגרמני הגיב:

  לרותי,
  בכמה משפטים קצרים הצלחת לתמצת מה שוודאי היה נדרש לי לספר שלם.
  אני גאה שנשארו בקרבנו עוד אנשים המצליחים להעביר מסר כה חד וברור בצורה בלתי מתלהמת, אבל כואבת!
  פוליטית, אבל אפוליטית אוניברסלית!
  עשית לי את סוף השבוע

 3. לורד רוקסטון הגיב:

  השבטיות היא אנושית וטבעית. הצרפתי יתאבל יותר על צרפתי אחר מאשר על אנגלי או איטלקי, וגם הגרמני יבדיל בין דם גרמני לבין דם אמקיקני או תאילנדי. וזה עוד בלי להכנס לנושא של הבחנה בין דם ידידים לדם אויבים!

  זה מתחיל בסביבה קרובה הרבה יותר: מהפנים אל החוץ – משפחה, חברים קרובים, מכרים, בני אותה העיר, בני אותו חבל ארץ, בני אותה המדינה, וכו’. עקביות לוגית ויושר אינטלקטואלי מחייבים אותך לדחות לא רק את החלק החיצוני של השרשרת, כפי שנוח לך, אלא את השרשרת כולה, כולל החוליות הפנימיות. ואילו את, ולא במקרה, כתבת שאת חרדה לילדיך, (ולא ל"כל" הילדים). ז"א שגם בך טבוע האיסטינקט הטבעי הזה, להבחין בין דם ילדיך לבין דמם של "האחרים". ז"א שגם את לא נקיה מאותה ה"גזענות" שאותה את כה מגנה.

 4. thank you so much ruti הגיב:

  TODA TODA TODA!!!

 5. עמי הגיב:

  הערה קטנה:
  "וידוא ההריגה" הוא ביטוי מכובס של העתונות בישראל, לפעולה של רצח בירי מטווח קצר, בפצוע חסר ישע.
  ההנחה שאין לה כל ביסוס שהירי מכוון ל"גופה" היא סוג של הורדה בחומרת הפשע.

 6. אפרת לב הגיב:

  אפרופו גירוש לא-יהודים, ברצוני ליידע את חבריי החרדים כאן, על סקר שווקים טלפוני בו השתתפתי אתמול (יום ב’ ה 18 לחודש). לאחר השאלות הרגילות על צריכת סלטים וחלב מועשר וטיסות באל על וכו’, הגיע החלק הפוליטי של הסקר שבו נשאלתי שאלות מחרידות כמו " האם את בעד גירוש ערבים מישראל", "האם ישראל צריכה מנהיג חזק כמו כהנא", "האם צריך לתת לתנועת כך זכות לרוץ לבחירות שוב", והשיא היה שאלה על רצח רבין מזווית של כדאיות פוליטית. הייתי כל כך נסערת שכבר לא שמעתי את כל השאלה אך הכיוון ממנה באה היה מזעזע כמו השאלות הקודמות. כמובן שסירבתי לענות ודרשתי שמחאתי תועבר בלשונה לאחראים. שוב, מהיותי נסערת לא שאלתי לשם הארגון הסוקר, אבל יש לי זיכרון עמום על משהו כמו מכון להב (האם מוכר למישהו?) או משהו דומה. מה עושים?

 7. מיכל הגיב:

  לרותי
  את פשוט חסרת לב, כנראה שאיבדת את המוסר שלך איפשהו בדרך. תבדקי את אם את חיה בשלום עם עצמך?
  "כוחות אפלים מניעים אותנו לשנוא כל מי ששונה מאיתנו" מה זה השטויות הללו? תמיד היינו שונים כיהודים והסובלנות שאנו מגלים כלפי החריג היא לאין שיעור.
  כנראה שלך יש בעיות אישיות עם עצמך ואת משליכה אותן על החברה הישראלית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים