הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 בנובמבר, 2004 3 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


לראשונה מאז הוקם לפני 178 שנה, השמאל זכה בבחירות באורוגואי שבדרום אמריקה. עם בחירתו של הרופא טברה ואסקז לנשיאות, הושלם הציר הדרום-אמריקאי של נשיאים התומכים בקובה והמתנגדים נחרצות לחרם האמריקאי: הוגו צ’אבס בוונצואלה שבצפון היבשת, "לולה" דה סילבה בברזיל, במרכז; ונסטור קירשנר, נשיא ארגנטינה בדרום. בשעה 6:00 (שעון ישראל) יצא הנשיא החדש ואסקז אל מאות אלפי החוגגים והודיע על נצחונו.

על פי ההערכות של מכוני הסקרים, ואסקז זכתה בכ-53% מקולות הבוחרים. לפיכך, לא יהיה צורך בסיבוב שני בבחירות – כמקובל באורוגואי. המועמד של המפלגה הלבנה השמרנית, ומתחרהו העיקרי של ואסקז בבחירות, חורחה לראנייגה, הכיר בתבוסתו ואיחל הצלחה לנשיא הנבחר מטעם ה"החזית הרחבה". ב"חזית הרחבה" שורה ארוכה של מפגלות וארגוני שמאל, בהם המפלגה הסוציאליסטית, הקומוניסטית, ארגון הגרילה לשעבר "טופאמרוס", ופילוגים רבים שפרשו בשנים האחרונות ממפלגות השמאל הגדולות. "החזית הרחבה" הוקמה ב-1971 וזו הפעם השלישית שד"ר ואסקז התמודד לכהונה. "החזית הרחבה" השיגה רוב בסנאט, וכך גם בפרלמנט. על פי ההערכות החזית השיגה 52 מושבים מתוך 99 מושבי הבית התחתון.


יחד עם הבחירות לנשיאות ולפרלמנט, הבוחרים נדרשו להכריע במשאל עם בשאלה אם למדינה צריכה לשמור על השליטה המוחלטת במקורות המים ובשיקום. ברוב ברור התקבלה דרישת ה"חזית הרחבה" שלא להפריט את המים ואת חברת המים הממלכתית. יצויין שלפני מספר שנים, במשאל עם דומה, רוב אזרחי אורוגואי הכריעו נגד הפרטת חברות ממלכתיות. אורוגואי היא אחת המדינות הקפיטליסטיות הבודדת באמריקה הלטינית בה המשק הממלכתי כמעט ולא הופרט.


סוכנות הידיעות הקובנית "פרנסה לטינה" מסרה כי מאות אלפים חגגו את ניצחון החזית ברחובות הבירה מונטבידאו וקראו "העם המאוחד לא ינונצח". זו היתה סמסמת החזית העממית של הנשיא סלבדור איינדה בצ’ילה עד להפיכה הצבאית של הגנרל פינושה בספטמבר 1973.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. גיא אברהמי הגיב:

  מזל שהאמריקאים עסוקים בבחירות שלהם… עוד מעט יתחילו להאשים גם כאן בזיוף בחירות ולפעול לחזרת כוחות הריאקציה… אולי בוש יחליט שצריך "לשחרר" גם את אורוגוואי מהאיום האדום…

 2. עמוס הגיב:

  מזל טוב לאורוגואי!
  Asta la victoria siepre!
  viva la revolution!
  viva la uruguay!!

 3. מערכת "הגדה השמאלית" הגיב:

  עמוס: לטובת קוראינו היודעים ספרדית, אנא נתקן את שגיאות הכתיב בהודעתך:

  Hasta la victoria, siempre

  Viva la revolucion

  Viva Uruguay

  זהו שירות של מערכת "הגדה השמאלית" לקוראי האתר הנאמנים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים