הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בדצמבר, 2004 3 תגובות

סיימתי את נאומי בפני המפגינים בוועידת "העשוקים", שרובם היו חברי תנועות הנוער, והלכתי ישר לוועידת העסקים שהתקיימה בסמוך. ביקשתי את רשות מנהלת כנס העסקים מעיתון גלובס לאפשר לעשרה נציגי תנועות הנוער להיכנס לוועידה ולשאת דברים בפני באיה – והיא הסכימה מיד. חזרתי לוועידת "העשוקים" ומעל הבמה ביקשתי 10 מתנדבים נציגי תנועות הנוער שיבואו עמי. בני הנוער נרתמו ועשרות מהם התנדבו לכך. לאחר מיון קצר הובלתי אותם לכניסת המלון, שם חיכתה להם מנהלת ועידת העסקים. נפרדתי מבני הנוער ושבתי לדימונה.

אתמול, בעקבות שיחה עם חבר, התבררה לי הבושה הגדולה שהתחוללה במשך שלושת ימי הוועידה. בושה? לא! זה מחדל חמור של סתימת פיות של בני נוער שכל רצונם היה להעביר מסר לאנשי ועידת העסקים.


בני הנוער סירבו להיכנס במוצ"ש לצפות בהצגה של יצפאן. תחת זאת ביקשו לשאת דברים בפני באי הוועידה. ואכן, ביום ראשון הוזמן גיל שמש לנאום לפני נאומו של שר האוצר ביבי נתניהו.


גיל שמש הוא בחור בן 18 העושה שנת שירות בעיר שלומי. הוא הוזמן לנאום בשעה 11 בבוקר. בראיון לאתר האינטרנט נענע אמר כי בכוונתו לשאול את השאלות שחניכיו שואלים, את השאלות שהם אינם יכולים לשאול בעצמם. שמש התכוון להעביר לחברי ועידת העסקים את בעיותיהם היומיומיות של חניכיו, ילדי כיתות ה’ עד י"ב: "למה ההורים שלהם לא יכולים להתפרנס בכבוד", הוא שואל בשמם ומוסיף: "למה ההורים שלהם לא יכולים לספק את המינימום לילדים שלהם. אני הולך להגיד בגלוי שלא מוצא חן בעיני המפגש הזה" אמר שמש והוסיף: "ואני מתכוון למחות כי גם את המעט הזה שאנחנו עושים מבקשים לקחת מאיתנו – כשמקצצים בתקציב תנועות הנוער".


אולם יועציו של שר האוצר סירבו ששמש ינאם לפני ביבי וביטלו את נאומו המתוכנן. הם הציעו לנציגי תנועת הנוער לדבר עם ביבי 30 שניות לפני הנאום, בכדי שביבי יתייחס לדבריהם בנאומו. לאור התנגדות אנשי ביבי פנו מארגני הכנס לנציגי הנוער והעלו בפניהם את ההתנגדות. נציגי הנוער סירבו נחרצות להצעה ועמדו על כך שהם רוצים לדבר בעצמם בפני באי ועידת העסקים.


הנהלת עיתון גלובס הציעה לנציגים להגיע לוועידה ביום שני תוך הבטחה שתינתן להם האפשרות לשאול שאלה את ראש הממשלה אריאל שרון, בזמן נאומו – בטקס סיום הוועידה. נציגי הנוער הסכימו, והגיעו ביום שני לוועידה. הם המתינו לשלב השאלות בכדי להציג את שאלתם לראש הממשלה. אך גם זאת לא התאפשר להם, וברגע שהקימו קול מחאה עטפו אותם עשרות אנשי ביטחון והשתיקו אותם. באולם נכחו כל נציגי התקשורת בישראל וגם הם שתקו ולא דיווחו על האירוע.


להתעלל כך בבני הנוער חברי תנועות הנוער מלח הארץ? זו בושה וחרפה לנציגי ממשלת ישראל, ראש הממשלה שרון ושר האוצר נתניהו. שניהם חובשי כומתות אדומות, שניהם התפארו בכל הזדמנות בתנועות הנוער הישראליות, שניהם קראו להתנדבות, שניהם התפארו כל חייהם בתרומתם למדינה, היום הם סותמים לבני הנוער את הפה. לסתום לי את הפה ניחא, לסתום את הפה לבני הנוער זו בושה וחרפה – ואלו פני המדינה.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. גל הגיב:

  אכן, בושה…
  חזק ואמץ..

 2. הגרמני הגיב:

  נו ג’קי…ואתה עוד מתפלא?
  שום טפלון כמו ביבי לא יאפשר לעצמו אל מול התקשורת עשיית בושות.

 3. אדרי יצחק ג’קי הגיב:

  ראשית תודה למנהלי האתר שפרסמו את המאמר, כל הכבוד.
  שלחתי מאמר זה לעשרות עיתונאים ואנשי תקשורת ואף אחד לא מצא לנכון לפרסמו ולהביאו לדיון בפני הציבור, וזה גרוע כשלעצמו.
  ראו טפלון או לא טפלון לדעתי אנחנו ביחד טפלון מהסוג האנושי ואסור לנו לאפשר לתופעה להמשיך.
  אני מקווה שהמאמר הזה יגיע למסדרונות בתי הספר והתלמידים יחליטו אם לקדמו או לא.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים