הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בינואר, 2005 תגובה 1

בשבוע האחרון של ינואר 2005 יתקיים בעיר פוטרו אלגרה שבברזיל המפגש החמישי של הפורום החברתי העולמי. בעקבות הלקחים שהופקו במפגש הרביעי, שנערך בינואר 2004 בעיר מומבאי שבהודו, שונו כמה מהנהלים של המפגשים הקודמים. הפעם, הדיונים יתרכזו סביב 11 צירים מרכזיים, כאשר 90% מהאירועים הם באחראיות הארגונים המארגנים ולאו דווקא ראשי הפורום העולמי:


 1. שמירה על נכסי העמים ועל האדמות. זאת, בניגוד למגמה הקיימת למסחור הקרקע והשתלטות על הקרקע בידי החברות הרב-לאומיות.

 2. אמנות ויצירה, פיתוח תרבות ההתנגדות העממית.

 3. אמצעי התקשורת – הקמת רשתות תקשורת אלטרנטיביות.

 4. להגנת הפלורליזם והרב-תרבותיות.

 5. זכויות האדם במסגרת עולם שוויוני וצודק יותר.

 6. משקים עצמאיים הפועלים למען העמים והנאבקים בקפיטליזם הניאו-ליברלי.

 7. מוסר ושינוי חברתי – האתגרים של העולם החדש.

 8. מאבקים חברתיים ואלטרנטיבות דמוקרטיות – נגד ההגמוניה הניאו-ליברלית.

 9. למען השלום, נגד המלחמה והכיבוש, נגד החוב הרובץ על העולם השלישי ומדיניות ה"סחר החופשי".

 10. למען הפיכת הידע לנחלת הכלל.

 11. למען הקמת סדר עולמי חדש, דמוקרטי ולאחוות העמים.

בהנחיות שהופצו בקרב מארגני 2,500 הדיונים, רבי שיח והסדנאות המתוכננים – נאמר שיש לשים את הדגש על ניתוח המאבקים המתקיימים בכל העולם נגד הקפיטליזם הגלובלי. כך שב-11 הצירים שצויינו יבואו לידי ביטוי המאבקים הקונקרטיים הנערכים בכל היבשות במגמה ליצור נקודות מגע ושיתופי פעולה לטובת כל משתתפי הפורום. כמו כן, יש לפעול לדיון לעומק של האלטרנטיבות המוצעות ועל הדרך להמשך הדיאלוג בין פעילי המאבק האנטי-גלובלי.


כתוצאה מדיונים פוריים שנערכו בחודשים האחרונים בין מארגני הפורום לבין מארגני הסדנאות, סוכם שיהיו ארבעה נושאים שיעמדו במרכז הדיונים: • א. למאבק למען השחרור החברתי והממד הפוליטי של המאבקים החברתיים.
 • ב. המאבק הקפיטליזם.
 • ג. שאלות מגדר וזכויות הנשים.
 • ד. המאבק בגזענות.

במפגשים הקודמים שנערכו במסגרת הפורום החברתי העולמי עולה כי התפרצות התנועה האנטי-גלובלית בזירה הפוליטית העולמית בשנות ה-90 של המאה הקודמת היתה לאחד מסימני ההיכר החשובים של מציאות פוליטית החדשה. הפעולה הבין-לאומית המתואמת גרמה לדה-לגיטימציה של הקפיטליזם ברמה העולמית וניפוץ המיתוס לפיו הקפיטליזם הוא הוא השלב העליון של ההיסטוריה האנושית. הצלחת ימי המאבק הבינלאומיים נגד מלחמת עיראק הוכיחו שניתן להקים תנועה עולמית נגד ה"ניאו-ליברליזם המזוין".


המאבק הבינלאומי נגד הקפיטליזם הגלובלי נושא פרי והדבר בא לידי ביטוי בכל אחד ממפגשי הפורום החברתי העולמי. אזרחים רבים, הן בצפון והן בדרום, מפגינים ומוחים נגד המדיניות הניאו-ליברלית. מחאה זו באה לידי ביטוי ברחוב ובקלפי. יחד עם זאת, ממשלות שקמו על יסוד מחאה זו והבטיחו לממש את דרישות המפגינים, פעלו בניגוד להבטחות והמשיכו את דרכן של הממשלות הניאו-ליברליות הקודמות. במקרים מסוימים, ממשלות אלה אף האיצו את מירוץ החימוש והמשיכו לדכא את המחאה החברתית. הפורום החברתי העולמי ייתן את דעתו על כך – במהלך הדיונים שיערכו בעוד כמה שבועות. אין אנו מוכנים שממשלות נבחרות "יפקיעו" מידינו את פירות המאבק נגד הקפיטליזם.


המפגש הקרוב


מספר המשתתפים בדיוני הפורום החברתי העולמי עולה מדי שנה, וזו הוכחה נוספת להצלחתו. יחד עם זאת, עולות שאלות היכולות להעיב על פעולת הפורום. אחת מהן היא מימון הפורום. הפעילות הענפה עולה ממון רב ועלויות הפורום השנה נאמדות ב-6 מיליון יורו (יותר מ-33 מיליון שקל). זהו סכום גבוה במיוחד שטרם גויס.


שאלה נוספת, חשובה יותר משאלת המשאבים העומדים לרשות מארגני הפורום, היא הסוגייה הפוליטית. האם הפורום החברתי העולמי יהפוך לפורום של אלה הסבורים שניתן לערוך שינויים ורפורמות, אך בשם ה"ריאל-פוליטיק", לא לשנות את החברה הקפיטליסטית מן היסוד? במלים אחרות, אנו סבורים כי יש לקיים את העקרונות המהפכנים של הפורום ולצאת נגד אלה הרוצים להפכו ל"מקום מפגש והחלפת דעות" ואין להם עניין בשינוי העולם מן היסוד. בפורום הקרוב יש לחזק ולקדם את המאבקים החברתיים ברמה המקומית והעולמית.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

 1. אירית הגיב:

  ככל שהממסד עולה צפונה (מינוי הנגיד) ככה המחאה יורדת דרומה (באמריקה, ז"א). מי נוסע לשם מטעמכם ? אולי תעלו לדיון פה את הנושאים שיהיו רלוונטיים לישראל, שם ?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים